n februari eer naar ie stembus Russen moeten uit Egypte verdwijnen UW Hittegolf van Pool tot Spanje Man lag vier maanden dood in zijn woning Hef Kwartet krant Zeer warm Vierdaagse: te heet, kortere afstanden In deze krant Boek over Rijksdagbrand uit de handel De Brauw mogelijk voorzitter VNO lierawe jLeidse Couaramit elijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in taghenspoetl" WOENSDM^ 19 JULI 1972 53ste jaargang. vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ■aat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. fVD en confessionelen blijven bijeen fan onze parlementsredactie JEN HAAG Begin volgend jaar in februari of maart zullen er Eeuwe verkiezingen worden gehouden. De vier na liet vertrek van k '70 overgebleven regeringsfracties in de Tweede Kamer zijn het |aar gisteren in ieder geval over eens geworden. fractievoorzitters en hun deskundi- pleegden nog tot gisteravond laat •leg over de vraag, hoe het kabi- die periode zal overbruggen. De lijkheid van een tweede kabinet- ...jeuvel als een minderheidskabi- it van de vier wordt in politiek Den lag nog steeds als de meest waar- iijnlijke oplossing gezien. vier fracties konden het er giste- jn vrij snel over eens worden, dat de ;ering voorlopig zal moeten aanblij- 1. Fractievoorzitter Andriessen van KVP zei hierover, dat de regering 'om DS'70 het hoofd niet in de loot kan leggen.' Met de andere evoorzitters was hij van mening, it de regering de begroting normaal loet kunnen afhandelen en een uit moet vinden uit de loon- en •ijsproblematiek. Ieder oponthoud op it moment zal betekenen, dat de latie sprongsgewijs zal toenemen en het gat in de begroting dat bij een voortzetting van het huidige be leid op énkele miljarden guldens is 85 eraamd ook inderdaad werkelijk heid zal worden. In fractieberaad van de ARP en ADVERTENTIE SLAAPKAMERS in elke prijsklasse WANDMEUBELS alle maten BANKSTELLEN modern en klassiek. Levering uit voorraad '*S L A A PB ANKEN - CENTRALE" Fabriekstoonzalen, Industriege bouw, Goudsesingel 66, R'dam, telef. 010-13.80.18. Zogezegd 'De grootste vernedering van het Amerikaanse volk en de Ameri kaanse democratie zou een Ame rikaanse overwinning in Vietnam zijn'. Olaf Palme, premier van Zweden Zonnig en op veel plaatsen zeer warm weer met in de namiddag of avond een lokale onweersbui. Overwegend matige wind uit noordoost tot oost. Maximum temperaturen in het Waddenge bied plin. 23, elders 28 tot 33 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: warm tot zeer warm met plaat selijk onweer. Morgen zon op: 04.44 onder: 20.48 maan op: 16.19 Zoek de twee uit de zes met name ook van de KVP speelde ook de mogelijkheid een rol om het kabinet Biesheuvel voort te zetten als een minderheidskabinet van de drie confessionele partijen. Vooral de lin kervleugel van deze fracties zagen daarin een mogelijkheid om een pro gressiever beleid te voeren, dat een gunstig effect zou kunnen hebben op de uitslag van de vervroegde verkie zingen. Een duidelijke meerderheid in deze fracties wist hen er echter van te overtuigen dat de problemen al thans op dit moment alleen met de VVD kunnen worden aangepakt. Bovendien zou er thans geen concrete conflictstof bestaan om de VVD in de steek te laten. Ook zou het politiek niet fatsoenlijk zijn om de liberalen in de kou te zetten. Van gewicht voor de uiteindelijke stellingname om met de WD voorlopig verder te gaan, was ook de constatering van minister-pre sident Biesheuvel, dat de vier partijen binnen het kabinet het geheel met elkaar eens zijn: 'een belangrijk poli tiek feit', noemde hij dat. Het grote probleem vormde de wijze waarop het kabinet de periode tot aan de vervroegde verkiezingen zou moe ten overbruggen. Alleen de Antirevo lutionaire fractie nam in deze kwestie een duidelijk standpunt in. Fractie voorzitter Aantjes verklaarde gisteren, dat het kabinet in ieder geval zijn ontslag zal moeten aanbieden, omdat de vier partijen althans niet op voorhand het vertrouwen hebben van de meerderheid van de Tweede Kamer: WD en de confessionele par tijen bezetten tezamen 74 zetels. In deze situatie zal de koningin een formateur moeten benoemen die met het dan demissionaire kabinet Bies heuvel vrij snel tot overeenstemming zal kunnen komen over een tweede kabinet-Biesheuvel. Het ligt voor de hand dat de heer Biesheuvel dan als formateur zal gaan optreden. De overige fracties bleken nog geen standpunt te hebben ingenomen over de positie van het kabinet-Biesheuvel. Fractievoorzitter Wiegel (WD) vond dat in ieder geval voor de zowel politiek als staatsrechtelijk zuiverste oplossing moet worden gekozen. Hij had er geen enkele behoefte aan de PvdA-fractieleider Den Uyl de gele genheid te geven de gevonden oplos sing te kunnen torpederen, zo zei hij. Als andere mogelijkheden om de pro blemen te overbruggen werden ge noemd het gewoon aanblijven van het kabinet-Biesheuvel. Er zal dan geen formateur aan te pas komen. De (staatsrechtelijke) moeilijkheid is dan, dat het zittende kabinet wellicht niet meer aan zijn oorspronkelijke formatie-opdracht beantwoordt omdat het niet meer op een verzekerde meerderheid steunt. Het kabinet zal naar verwacht wordt, vandaag de knoop doorhakken. Giste ren nam het de Rotterdamse staats rechtsgeleerde professor dr. B. Simons in de arm om de zaak door te praten. NIJMEGEN In verband met de stijgende temperaturen, die voor van daag worden verwacht, heeft de Vier- daagse-leiding gisteravond in eeir spe ciale bestuursvergadering besloten tot een unieke maatregel: op alle afstan den was de start hedenmorgen een uur vervroegd, terwijl voor de 40 en 50 km beide zware afstanden met 10 kilometer zijn ingekort. Een vrij unieke beslissing, die het bestuur van de KNBVLO motiveert met de op merking: 'Het moet voor de deelne mers toch een plezierige ontspanning blijven.' De 47-jarige Deense luitenant Birt Andersen is gisteravond overleden na afloop van de eerste dag van de Nij meegse vierdaagse. Nadat de man het parcours van de eerste dag had vol bracht werd hij onwel. De medische begeleider van het detachement Deen se militairen liet de luitenant naar het ziekenhuis overbrengen maar on danks snel ingrijpen heeft men zijn leven niet kunnen redden. Verhitte Vierdaagse-lopers werden gisteren, toen de thermometers 30 tot 31 graden aangaven, door een breeduit zittende toeschouwer nat gespoten. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM ln grote delen van Europa en Amerika heerst op het ogenblik een hittegolf. Gisteren werden er temperaturen van dertig graden en hoger gemeten van Moer- mansk aan de Poolcirkel tot de Spaanse Costa del Sol Nederland maakt geen uitzondering op dit alge mene weerbeeld: ook in ons land werden gisteren temperaturen van 30 en 31 graden gemeten. Overigens was er nogal een groot verschil te constateren tussen de temperaturen in de diverse streken van Nederland: op het vliegveld Deelen en in Eindhoven werd het 31 graden, op het vliegveld Twente en in De Bilt was het 30 graden, in Eelde en Rotterdam 29 graden, op Schiphol 28 graden, in Vlissingen 27 graden, in Leeuwarden 26 graden, in Den Helder 21 graden en op de Waddeneilanden 20 graden. Wat de rest van Europa betreft: vooral in de Sowjet-Unie heerst een tropische warmte met temperaturen van 35 graden in de schaduw. In Zuid-SLavië ging het zomerweer met onweersbuien gepaard. Ook in Italië konden de zonaanbidders na een week met veel regen hun hart weer ophalen. Warm was het ook in Frankrijk, waar in het gebied ron dom Limoges het water wegens de droogte gerantsoeneerd i cerd. In Spanje werden watertemperaturen tot 25 graden gemeten. Alleen Enge land kende gematigde temperaturen. Het kwik bleef er staan op 22 graden. Volgens de meteorologen zal dit warme weer, althans in ons land, de komende dagen nog aanhouden. Daarom zal het deze week in ons land nog warm tot zeer warm zijn. Er zal tijdelijk misschien wat afkoe ling komen door lokale onweersbui en, maar die afkoeling zal maar van zeer korte tijd zijn. Daarna wordt het iveer volop zomer. De president deelde voorts mee dal alle installaties en alle uitrusting van de Russen, die na de juni-oorlog van 1967 op Egyptisch grondgebied zijn Binnenland Protest bij België over Surinaamse charters 5 Buitenland CAIRO (Reuter, UPI, AFP, AP) President Sadat heeft gisteren officieel meegedeeld, dat hij alle Russische militaire deskundigen en adviseurs in Egypte met ingang van afgelopen maandag heeft ver- zocht het land te verlaten. Hij vertelde dat in een besloten zitting van de 150 leden van het Centrale Comitee van de Arabische Socia listische Unie (ASU), de enige politieke partij in Egypte, on-' zoons in de strijdkrachten zullen hen in al het werk, wat ze gedaan hebben, vervangen', aldus de Egyptische president. Dit is gisteravond officieel meegedeeld door het staatspersbureau van Egypte, MENA. geplaatst, 'volledig eigendom zijn van Egypte en onder beheer van de Egyp tische strijdkrachten zullen worden geplaatst.' Men neemt aan, dat hij hier niet alleen alle raket-installaties mee bedoelt, die de Russen hebben opgericht, maar ook alle gevechts vliegtuigen, die zij in Egypte door hun Russische piloten laten vliegen. Sadat eiste een Egyptisch-Russische top-bijeenkomst binnen het verdrag van vriendschap en samenwerking, dat vorig jaar tussen de twee landen werd gesloten, om overleg te plegen over wat hij noemde 'de komen de periode.' Hij zei dat beraadslaagd wordt 'om vast te stellen, welke me thode doelmatiger is voor de (Egypti- sche-Russische) samenwerking, in de toekomst. Hij deelde mee dat de Rus sen hem vorig jaar na het vriend schapsverdrag allerlei wapens hadden beloofd, die 'noodzakelijk waren voor de slag', wapens die noodzakelijk wa ren wat betreft het tijdselement, gezien het feit dat 1971 een jaar van beslissing zou worden.' Maar die wa pens waren niet op tijd gearriveerd. Daarom had hij de Russen de Egyp tische bezwaren tegen drie dingen gezegd: 'Onze verwerping van de beper king van de wapenleveranties in deze periode, omdat dit Israël dient, dat wapens opstapelt en ons land blijft bezetten; ten tweede onze verwerping van iedere overeenkomst die de staat van geen oorlog en geen vrede zou verlen gen. omdat dit betekent dat Israël op de lange duur zal winnen; ten derde, geen enkele concessie inzake het opgeven van enig Arabisch stukje grond.' Sadat zei dat de nieuwe 'maatregelen niet betekenenen, dat wij de strijd met Israël uitstellen, want wij zijn nooit van plan geweest de Sowjet- deskundigen en -adviseurs in deze strijd in te zetten. Het is onze strijd en wij zullen die slechts met onze eigen soldaten en mannen strijden. Evenmin zijn wij van plan een con frontatie tussen c!e Sowjet-Unie en de VS te veroorzaken.' Sadat vertelde het Centrale Comité voorts dat in zijn langdurige gesprek ken met de Russen er soms onenig- President Sadat (links) in gesprek met zijn premier Aziz Sidky, even voordat het Centrale Comité van de Arabische Socialistische Unie gisteren bijeen kwam en Sadat zijn dramatische mededeling deed. dat dc Russische militairen uit Egypte moeten vertrekken. heid was geweest.' Maar ik heb altijd geloofd dat deze meningsverschillen natuurlijk waren en niet gek. De Sowjet-Unie is een wereldmacht die zijn rol in de wereld speelt, hetwelk wij niet kunnen ontkennen, en de Sowjet-Unie heeft dan ook zijn eigen strategie. Maar wat ons betreft, is een deel van ons land bezet en is ons voornaamste doel zowel op het Egyp tische als op het Arabische vlak om de sporen van de agressie te elimine ren.' De president had het ook nog over de mislukte communistische coup in Soedan van vorig jaar, die de betrekkingen tussen Egypte en Rus land had verstoord. 's Ochtends was al bekend geworden, dat het 'verzoek' van Sadat aan de Russen in een ultimatum vervat was, dat premier Aziz Sidky vorige week tijdens zijn zeer kortstondige bezoek aan Moskou (dertig uur) had over handigd. In dat ultimatum werden de Sowjet-leiders verzocht offensieve wa pens aan Egypte te leveren (lange afstandsbommenwerpers en lange af standsraketten om de Israëlische ste den te raken), óf de ongeveer 20.000 militaire adviseurs uit Egypte terug te trekken. De Russen weigerden op Zie ook ons commentaar en verder pagina negen. BERLIJN De internationale com missie van wetenschappelijke onder zoekers die tot de conclusie is geko men dat de nazi's zelf in 1933 het gebouw van de Rijksdag in Berlijn in brand hebben gestoken, heeft vorige week het eerste deel van haar bevin dingen, begin deze maand gepubli ceerd, uit de boekhandels laten ver wijderen. In het boek wordt een in middels overleden redacteur van het Westduitse weekblad Der Spiegel er ten onrechte van beschuldigd lid te zijn geweest van de SA en van de nationaal-socialistische studentenbond. De desbetreffende redacteur, dr. Günther Zacharias, bewerkte in 1959 een serie artikelen van Fritz Tobias, die de veronderstelling dat de nazi's de eigenlijke brandstichters waren ge weest, als onjuist van de hand wees. Volgens Tobias was de in 1934 na een opzienbarend proces ter dood gebrach te Nederlander Marinus van der Lub- be de enige brandstichter. Na publikatie van het eerste deel van de bevindingen van de commissie is gebleken, dat het nazi-verleden dat de redacteur van Der Spiegel werd aan gewreven, voor rekening komt van oen schilder uit Regensburg, eveneens Günther Zacharias geheten. De redacteur van Der Spiegel was in 1935, toen de in 1913 geboren schilder lid van de SA werd, pas elf jaar oud. Bovendien kreeg hij een Italiaanse onderscheiding wegens hulp aan Itali aanse verzetsstrijders. Volgens de uit gevers van het boek, Arani Verlag in Berlijn, zal de fout worden hersteld en zullen de bevindingen van de com missie binnenkort weer in de boek handel verkrijgbaar zijn. Zie ook pag. 7. DEN HAAG De zojuist afgetreden minister van wetenschapsbeleid, mr. M. L. de Brauw heeft waarschijnlijk binnenkort een nieuwe bezigheid. Vol gens welingelichte kringen in Den Haag zal De Brauw de heer Bakke nist opvolgen als voorzitter van het VNO, het Verbond van Nederlandse ondernemingen. Tegen de heer Bak kenist schijnen weerstanden gerezen te zijn bij het VNO. Dr. W. Drees Jr., eveneens van DS'70, heeft gisteravond in een tv-uitzending verklaard lid te zijn van het NVV, de verklaarde te genstander van het VNO. Maudling afgetreden9 Franco regelt opvolging 9 Kerk Van Domela tot Sölle Sport Guimard pakt Merckx weer op de streep 8 Boekenctalncr Lezers schrijven Radio en IV Strips en feuilleton Commentaar Dichtbij en verder llw probleem Puzzel Wetenschap en tcchnirji Ik wroet zo daaglijks in de grond Eén letter toe, dan zaag 'k mooi rond. Zoek dc twee dieren die bij elkaar horen. Bewaar ze tot zaterdag. U kunt er dertig gulden mee winnen. Let op morgen! Van een verslaggever RIJSWIJK Dc politie van Rijswijk (ZII) heeft gistermiddag de 78-jarige B. C. H. van Dam dood aangetroffen in zijn woning. Volgens de politie heeft hij daar bijna vier maanden dood gelegen. De politie constateerde dit aan de hand van dc laatste krant, die werd aange troffen: van 23 maart. Toen de politic arriveerde, brandde nog steeds dc gas kachel. bon noteer aJs nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam Adres Plaats maand - kwartaal Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) handige paraatmap met brief papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1