Schakel monter in vierdaagse Dndanks crisis m ÜDUU eoeo 'Brugklassen beter dan de schooltoets' Hoogbouw-ziekenhüis vergt per bed veel extra ruimte Soldaat dodelijk getroffen door schot uit geweer Twee kinderen door vrachtauto gegrepen Ambtenarenstaking op eiland Aruba ra NKV.-bond: regering laat Brabant barsten ITT kan hier niet gevaarlijk worden Miljoenenopdracht voor Stevin groep Voorwaardelijke straf voor ex-directeur van assurantiekantoor Bankloper van f 12.000 beroofd 2 5 24 MOUW /KWARTET WOENSDAG 19 j IJ 1.1 1972 (ode kruis heeft het druk an een onzer verslaggevers IJMEGEN 'Hoewel ik tijdens de 34 Vierdaagsen die ik heb ge- !pen alle muizenissen van mij pleeg af te schudden, heb ik mij van- lag in de Betuwe natuurlijk met de kabinetscrisis beziggehouden, nbegrijpelijk dat dit is gebeurd'. Binnenland/Kunst T9 Kil Nadat zich dinsdagmorgen 1.743 deel nemers niet hadden gemeld, hebben er 327 van de 13.878 die op de eerste dag zijn gestart, opgegeven. Wie het bijna had opgegeven, maar om verras sende redenen, was Victor Oresta, de verzorger van de Italiaanse Alpenja gers. Deze fietsende coach raakte zijn groep volkomen kwijt bij de start. Hij vond nergens een tolk en ontmoette zijn mannen eerst bij terugkomst op de Waalbrug. Victor was verdwaald, had veel van de omgeving al fietsende gezien, maar geen wandelaars. (24) die voor de 11e keer meeloopt; hij is VU-student. De jongere genera tie Schakel is vertegenwoordigd met Adriaan en Arnold die 30 km probe ren uit te lopen. Mevrouw Schakel loopt niet. Zij is 'onze marketentster'. 'Och je moet Nijmegen niet zien als een topprestatie. Ik vind zo'n vier daagse een gezonde mogelijkheid om je zelf vier dagen buiten spel te zetten. Als politicus kom ik nu toch heus niet los van de Haagse ontwikke lingen. Toen ik 25 maal de 55 km had gelopen, ben ik feestelijk in mijn gemeente ingehaald. Maar tot dusver re ben ik er toch niet in geslaagd een wandelgroep uit mijn gebied rondom mij te verzamelen. Ik loop nooit mar sen. alleen in Nijmegen. En eerst, zoals nu, een korte vakantie dn Frank rijk en dan hier de pas erin. Van wie ik die sportieve inslag heb? Mijn vader was een goede schaatsenrijder op de korte afstand. Dat gaf destijds moeilijkheden toen ik werd gedoopt. Sport en kerk lagen toen nogal wat uit elkaar hoewel mijn vader toch nooit op zondag schaatste. Erg zwaar De heer Schakel vond het gisteren zoals de meeste lopers een bijzonder zware dag. De algemene indruk is dat het slopende Betuwe-parcours eerst vandaag reacties zal geven. Nu heeft men nog met de tanden op elkaar de vuurdoop tot een goed emde ge bracht. Maar vandaag zou het land van Maas en Waal wel eens een slagveld kunnen worden. De Schakels zijn vol goede moed. Zij vormen als het ware een levend getui genis van het feit dat het calvinisme nog goed ter been is! De protestantse groeperingen zijn overigens goed vertegenwoordigd in de Waalstad waar het gisterenmiddag weer voetje voor voetje huiswaarts ging na de afmelding. Liep men na de afmelding eerst op de tweede en ze ker op de laatste dagen op eieren, dat was gistermiddag bijna algemeen. De Rode Kruis-auto's hebben tal van ritten moeten maken om uitgeputte wandelaars op te halen. Zonnebrand laat zich gelden; er wordt ernstig gewaarschuwd tegen het lopen met schaarse bedekking. Het beperkt bloot neemt overigens wel toe: vele mannen en jongens torsen de vier- daagsezorgen met hun blote tors! De zon heeft de wandelaars in de scha duw van de Betuwe bijna geroosterd, er werd lang op de weinig lommerrijke plaatsen gerust. Deskundigen zeggen dat er 'moeilijk' is gewandeld. De viprdaagse heeft zelden zulk een zwa re eerste dag beleefd en men is nog niet halverwege! ASSEN De twintigjarige dienst plichtige soldaat W. Huisman uit Uit huizen (Gr.) is maandagavond dode lijk getroffen door een kogel uit een geweer kort na afloop van schietoefe ningen in Witten (gem. Assen). De heer Huisman had deelgenomen aan een schietoefening van de C-compag- nie van 47 Pantserinfanteriebataljon uit Havelte. Uit een onderzoek is gebleken, zo deelde de Legervoorlichtingsdienst gisteren mee, dat de op de schietbaan aanwezige baancommandant na afloop van de oefening verzuimd heeft het wapen, waarmee het dodelijke schot werd gelost en waarmee zich tijdens het schieten een storing had voorge daan, te controleren op de aanwezig heid van munitie. Van een verslaggever VLODROP In het Limburgse Vlo drop zijn gisteren twee kinderen door een vrachtwagen gegrepen en op slag gedood. De kinderen, de 9-jarige Willy Ritsen en de evenoude Jost Vinken, beiden uit Stevensweert, sta ken de weg over toen de vrachtwagen passeerde. Rapport NZI: laagbouw geeft besparing UTRECHT Een in hoogbouw opgetrokken ziekenhuis met de zelfde functionele ruimten als een ziekenhuis met één bouwlaag kan tot circa 15 procent meer bouw volume vragen door extra opper vlakten voor liften en trappen en door het verschil in bouwcon structie. Dat blijkt uit het rapport 'oppervlaktestudies van algeme ne ziekenhuizen' van het Natio naal ziekenhuisinstituut. Het rapport is gebaseerd op vergelij kende oppervlakkenanalyses van 18 min of meer recent gebouwde zieken huizen van zeer uiteenlopende om vang. Met het rapport hoopt de NZI een bijdrage te leveren aan een nauw keuriger programmering van de nieuwbouw en een verantwoorde normstelling bij de beoordeling van nieuwbouwplannen. Bij stijging van het beddental in een ziekenhuis neemt het aantal specialis men toe, waardoor per bed meer ruimte nodig is voor allerlei specifie ke werkruimten. Bovendien heeft een groot ziekenhuis per bed meer ruimte nodig voor mechanische ventilatie dan een klein ziekenhuis, doordat een groot gebouw meestal grotere vleugels heeft (met meer inpandige ruimten)] en hoger is, waardoor natuurlijke ventilatie niet mogelijk is, aldus het rapport. Het dubbel-corridorsysteem (twee pa rallelgangen, die drie stroken ver trekken scheiden en die enkele ma len door een dwarsgang verbonden zijn) vergt ongeveer vijf procent méér bouwvolume dan een enkelvoudige gangstructuur. Bij middelgrote en kleine ziekenhui zen wordt bij de eerste nieuwbouw vaak rekening gehouden met een mo gelijke uitbreiding in de toekomst. In verband daarmee worden bepaalde ruimten groter opgezet dan op dat moment noodzakelijk is. Gezien het feit, dat de uitbreiding meestal lang op zich laat wachten, kan men zich afvragen of dit wel verantwoord is. Voor enkele afdelingen is de opper vlakte berekend die bij een bepaalde werkproduktie voldoende geacht kan worden, te weten voor het klinisch- chemisch laboratorium, de fysische therapie, polikliniek, de röntgenafde ling en de operatie-afdeling. Voor el ke 70 80 polikliniek-bezoeken per jaar is bijvoorbeeld één vierkante me ter ruimte nodig. Conclusie na onderzoek: Van een verslaggever AMSTERDAM Het effect van de schooltoets is over het algemeen zo gering, dat verwacht mag worden dat deze evengoed tot stand komt door een goed brugklassysteem. Tot deze conclusie komt het Bureau van statistiek van de gemeente Amsterdam, dat een onder zoek deed naar de resultaten van de Amsterdamse schooltoets 1969. van het grootte van de klas op de score trekt het bureau de conclusie: per leerling méér in een klas ligt het gemiddelde resultaat bijna een halve punt hoger. Het bureau noemt als mogelijke oorzaken: beter geschoolde leerkrachten bij grotere klassen en meer op de schooltoets afgestemde lesprogramma's. VERSCHIL NAAR BUURT Bij het eind van de hele procedure van advies-, toets- en definitief advies, blijkt een zeer duidelijk verschil tot uiting te komen tussen de verschillen de buuntcombinaties. Kinderen u»i 'goede' buurten hebben meer kans om bij een hogere vorm van voortgezet onderwijs te komen dan kinderen uit 'slechte' buurten. Kinderen uit goede buurten krijgen ook een hoger eerste advies. Dit beeld wordt bij het tweede advies nog versterkt: bij één op de vier kinderen wordt een zij het vaak geringe, wijziging aangebracht ten op zichte van het eerste advies. Daarbi: krijgen de kinderen uit de 'goede buurten echter vaak een hoger tweedï advies dan de kinderen uit de 'slech te' buurten met eenzelfde score-resul taat, aldus het Bureau van statistiek. De Vierdaagse, die gisteren officieel in Nijmegen is begonnen, heeft weer heel wat min of meer 'vreemde vogels' aangetrokken, die koste wat het kost deze dagenlange wandeltocht willen uitlopen, ook al gaat het moeilijk. Want het uitlopen van een zo lange wandeltocht alleen met behulp van twee stokken, kan toch rustig 'moeizaam' genoemd worden. Op de foto's boven een Schotse wandelaar, die de vierdaagse compleet met doedelzak loopt, daarnaast een oude wandelaar, die vier dagen op klompen denkt door te brengen. Daaronder: een wandelaar, die alleen dank zij de steun van twee stokken de tocht denkt te vol brengen en daarnaast een ijslikkende Nederlandse huisvrouw. Volgens het rapport werkt de toets binnen het bestaande schoolsysteem als een rem op de externe democrati sering van het Amsterdamse onder wijs. Sinds 1966 moeten de leerlingen van de hoogste klas van het basison derwijs, die naar een school voor voortgezet onderwijs willen, zich on derwerpen aan een onderzoek naar hun geschiktheid. In 1969 namen 10.000 kinderen van openbare en bij zondere scholen aan het onderzoek deel. Vlak voor de schooltoets brengt het hoofd voor elke zesdeklasser een zogenaamd eerste advies uit. Als de resultaten van de schooltoets bekend zijn gemaakt, maakt het schoolhoofd zijn definitieve, tweede advies op. Volgens het bureau is het tweede advies slechts voor nog geen honderd kinderen zó verschillend van het eer ste, dat de schooltoets niet of moeilijk gemist zou kunnen worden. RESULTATEN Volgens het Bureau van statistiek blijkt uit het onderzoek dat in buurt- combinaties met een lagere status (in het rapport spreekt het bureau over 'slechte buurtcombinaties') de resulta ten gemideld lager liggen dan in de 'goede' buurtcombinaties. De jongens scoren volgens het rapport gemiddeld iets hoger dan de meisjes. Verreweg het grootste deel van de rooms-katholieke, neutrale- en joodse bijzondere scholen scoorden hoger dan de school dje zich met zijn resul taten precies in het midden van de 291 bij het onderzoek betrokken scho len bevond. In de groep van de open bare- en protestants-christelijke scho len scoorde het overgrote deel bene den die 'gemiddelde' school. Uit het onderzoek naar de invloed ORANJESTAD, Aruba Alle ambte naren op het eiland Aruba zijn giste ren in staking gegaan. Door deze actie loopt vooral de elektriciteits- en wa tervoorziening op het eiland gevaar. De Arubaanse ambtenaren zijn onte vreden over de wijze waarop hur it zei gistermiddag de montere bur- aneester van Noordeloos, de heer M. k Schakel, Tweede Kamerlid en lorzitter van de vaste Kamercommis- ie van Verkeer en Waterstaat, die al inds zijn 16e jaar iedere julimaand rier dagen achtereen het eenvoudigste erkeer betracht. li begon als schooljongen bij een jttegolf en daar gaat het nu weer op jken', aldus de heer Schakel die zijn eelneming aan de vierdaagse laat revaleren boven zijn aanwezigheid ij een dezer dagen gehouden fractie- ergadering van de ARP. Aantjes zei nog: je moet maar zien pat je doet. Nou ik zeg maar: als er wee ministers lopen gaan, blijf ik oorlopen! Het is voor mij een volsla gen raadsel: zeker het bedanken van irees. Ik had grote waardering voor deze minister. Nee, ik kan het niet plaatsen.' lurgemeester Schakel die op de zater dagen traint in de Alblasserwaard 'daar -gaat hij weer zoggen de mensen [in zijn gemeente Noordeloos, Hoorna en Hoogblokland gelooft dat nieu we verkiezingen in het verschiet lig gen. Als lid van de Kamerfractie meent deze 55-jarige wandelveteraan dat het gaat spaak lopen in Den Haag. Het kon wel eens zijn dat Biesheuvel de laatste coalitie heeft vertegenwoor digd', aldus deze sportieve politicus, die overigens in de avonduren in de familiecaravan in Berg en Dal geen gebrek heeft aan wandelgesprekstof. De Schakels zijn namelijk royaal in Nijmegen vertegenwoordigd. Maandag is in Berg en Dal de verjaardag van burgemeester Schakel gevierd, in aan wezigheid van de oudste zoon Maarten Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De bouw- en houtbond NKV vindt dat 'de regering Brabant laat barsten'. De bond baseert deze uitspraak op het feit dat in het rege ringsprogramma voor de werkloos heidsbestrijding waarbij in eerste instantie 386 miljoen voor de bouw wordt uitgetrokken slechts 45 miljoen wordt gereserveerd voor Noord-Brabant. De bond constateert dat de werkloos heid in de bouw in de drie noordelij ke provincies die samen 265,- miljoen krijgen eind mei van dit jaar 2400 man bedroeg. In Noord- Brabant alleen was er een werkloos heid van 4800 man. 'Nu is procentueel het aantal bouwvakkers in Noord-Bra bant erg hoog, maar in procenten van het arbeidersbestand is de werkloos heid in mei in deze provincie nog ongeveer 8,5 procent, terwijl in het noorden een percentage van 5,8 wordt geregistreerd', aldus de bond. 'Deze cijfers zijn geen reden om die noordelijke provincies hun recht op 265 miljoen aan werkloosheidsbestrij ding ook maar enigszins te beperken. Wel geven deze cijfers alle aanleiding om voor Noord-Brabant minstens het tienvoudige te eisen van de armzalige 45 miljoen, die nu is toegekend', schrijft de bond in het bondsblad 'De Steiger'. DEN HAAG 'In Nederland zijn voldoende waarborgen tegen het ont wikkelen van aktivdteiten door bedrij ven die het democratisch bestel van Nederland in gevaar zouden kunnen brengen. Dit antwoordt minister Langman (economische zaken) aan de Tweede-Kamerleden Sc-haefer, De Rui ter en Pronk van de PvdA. Zij vroegen de minister of hij ervan op de hoogte was, dat het Amerikaan se concern ITT door overneming van de NV Koni economische belangen in Nederland verworven heeft. Zij vestig den daarbij de aandacht op de Docu- fflentos Secretos de la ITT', waarin staat dat het concern met hulp van de Amerikaanse geheime dienst (CIA) geïntervenieerd heeft in de binnen landse aangelegenheden van Chili. De minister acht een dergelijk gevaar in Nederland niet aanwezig: 'de zorg van regering en volksvertegenwoordi ging garandeert de instandhouding van ons bestel'. Ongebeurtenis Vorige week, is in Brussel een confe rentie niet gehouden, en dat is eigen lijk een nadere beschouwing waard. Wie daar in de Europese hoofdstad elkaar niet ontmoetten, waren de mi nisters die verantwoordelijk zijn voor de ruimtevaart. Deze ongebeurtenis werd niet veroor zaakt door afwezigheid van een boei ende agenda Wat de dertien heren daar in Brussel hadden moeten be spreken, was de eventuele deelname Van West-Europa aan het nieuwe Amerikaanse ruimteprogramma dat in de wandeling als 'post-Apollo' wordt aangeduid. Dat de ministers maar lie ver weggebleven zijn, kwam hoofdza kelijk omdat zij al van te voren wisten dat zij het grondig oneens waren. Met die deelname aan het post-Apolla programma, de ruimteveerboot die kunstmanen naar hun baan brengt en daarna als een vliegtuig weer landt, hangt namelijk de toekomst van de Europese ruimtevaart onverbrekelijk samen. En over die toekomst wordt in Parijs heel anders gedacht dan in Bonn, terwijl Londen zich nog wat onduidelijk opstelt en kleinere landen belangstellend afwachten wat er nu gaat gebeuren. Aan de wortel van het probleem ligt de omstandigheid dat ruimtevaart langzamerhand econo misch interessant is geworden, niet alleen voor de fabrikanten van de daarbij gebruikte dure ijzerwaren (die er altijd al aardig aan verdien den), maar ook voor de exploitanten van kunstmanen. Dure apparaten worden niet alleen meer naar boven geschoten onder ver antwoordelijkheid van geleerden die dorsten naar meer kennis van zonne stelsel en heelal. De sateliet die tele foongesprekken en televisieprogram ma's van de ene kant van de wereld naar de andere overbrengt is er al jaren, over de satelliet voor luchtver keersleiding wordt ernstig gepraat, en dat zijn allemaal dingen waar op de klassieke commerciële manier geld mee te verdienen valt. Dat geeft aan de vanouds hartelijke betrekkingen tussen Amerika en Eu ropa op dit gebied de laatste tijd een ondertoon van spanning. Europa heeft namelijk niet de beschikking over eigen raketten om kunstmanen van enige omvang te lanceren, on danks ernstige pogingen daartoe (waarover straks meer). Tot nog toe was dat nauwelijks een probleem, de Amerilcanen waren altijd bereid tegen kostprijs Europese kunstmanen te lan ceren. Concurrenten Maar nu kunstmanen commercieel in teressant gaan worden, rijst de vraag of Amerika bereid zal blijven deze onmisbare diensten te verrichten. Het zou dan niet meer gaan om mooie internationale samenwerking op het gebied van wetenschappelijk onder zoek, maar om het op de been helpen en houden van keiharde concurren ten. Daarom is Europa, verenigd in de Organisatie voor de ontwikkeling van lanceerraketten (ELDO) al jaren be zig zijn eigen raket te maken met opmerkelijk weinig succes. De jongste 'Europa-ll' viertrapsraket viel kort na de lancering op 5 november vorig jaar voor de kust van Frans-Guyana in zee, sip nagestaard door honderden genodigden. Nog pijnlijker was de bijtende verklaring die een paar da gen later EEG-commissaris Spinelli uitgaf, met als centrale boodschap 'zie je nou wel, zo kdn het helemaal niet.' Zijn bezwaar (en daarin staat hij niet helemaal alleen) gold de verbrokkelde aanpak van het hele project. Europa- ll is namelijk eigenlijk geen Europese raket maar een Europese bouwdoos. De eerste trap is geheel van Britse makelij, daterend uit de tijd dat Lon den nog aan eigen raketten voor kernwapens werkte. Die Blue Streak raket bleek een te dure hobby, maar toen bestond hij al, en kon dus door de Engelsen mooi worden ingebracht als basis voor een Europese lanceerra- ket voor kunstmanen. Daar bovenop werd een geheel Franse rakettrap ge schroefd, de Coralie. West-Duitsland leverde het daaropvolgende onderdeel, luisterend naar de naam Astris, en de allerbovenste trap werd weer door Frankrijk geleverd. Coördinatie De pogingen om dit bouwsel de ruim te in te krijgen, zijn tot nog toe voornamelijk gestrand op gebreken in de coödinatie tussen de verschillende trappen, en dat vond de heer Spinelli destijds erg symbolisch voor de ge brekkige coördinatie in het hele 'Eu ropese' project. Intussen is de Europa-ll ook op het commerciële vlak in de versukkeling geraakt, omdat hij niet groot genoeg is om te lanceren wat men tegenwoor dig onder een volwassen kunstmaan verstaat. De voorstanders van een eigen Europese lanceerraket willen het gedrocht daarom maar liever la ten rusten, en opgewekt beginnen aan een grotere Europa-Ui. Omdat de on afhankelijkheid van Amerikaanse diensten een van de belangrijkste ar gumenten voor zo'n project is, hoeft het geen verbazing te wekken dat die voorstanders vooral in Parijs gevon den worden. Maar in West-Duitsland wordt de noodzaak van een nieuw, duur en ongeiois Europees raketprogramma veel minder scherp ingezien. Men ge looft in Bonn duidelijk meer in voort gezette samenwerking met de Ameri kanen. Op het technische vlak zijn daar solide argumenten voor aan te voeren. De nieuwe ruimteveerboot die de NASA in voorbereiding heeft, is financieel door het Amerikaanse Con gres heen gekomen omdat allerlei en thousiaste functionarissen uitlegden hoeveel goedkoper kunstmanen zou den worden wanneer je het lanceer- voertuig niet bij stukjes in zee te pletter laat vallen, maar voor het grootste deel opnieuw kunt gebrui ken. Klandizie Het aardige is nu, dat dit maar zeer ten dele waar is. Die enthousiaste berekeningen gaan namelijk alleen op, wanneer de veerboot ook vrij regelmatig wordt gebruikt, en elke keer zijn volle nuttige lading van ongeveer dertig ton mee de ruimte in neemt. En zelfs als de ruimtetechnolo gie de komende jaren nog veel belang rijker wordt dan men nu al ziet aankomen, is het weinig waarschijn lijk dat de Amerikanen aan deze voor waarden kunnen voldoen wanneer ze alleen maar eigen kunstmanen lance ren. Om het allemaal betaalbaar te houde, hebben ze Europese klandizie gewoon nodig. Dat wil echter niet zeggen, dat de Europese deelneming aan het hele post-Apollo project nu probleemloos is. Op een ander vlak komt de com mercie namelijk ook om de hoek kij ken, en zelfs op een vrij pijnlijke manier. Het Europese aandeel van tien procent dat de Amerikanen zich voorstelden, lijkt niet onredelijk. Maar onlangs hebben zij uitgelegd welk onderdeel van de feitelijke tech nische ontwikkeling zij aan hun even tuele Europese partners wel ivillen uitbesteden, en dat leek roei onrede lijk. Het is namelijk de uitgesproken bedoeling van Washington, de aller modernste technologie in eigen huis te houden, en naai Europa een onder deel af te schuiven dat door teleurge-\ stelde deskundigen in deze streken wel is beschreven als 'eenvoudig sta len plaatwerk'. En dat lijkt nauwe lijks geschikt om de Europese indus trie technisch 'bij' te laten blijven altijd een van de belangrijke argu menten bij elk ruimteprogramma. voorstellen voor een nieuwe salaris regeling door het bestuurscollege van Aruba is afgewezen. Het niet nako men van de belofte van het eilandsbe- stuur om een uitkering ineens te doen van de salarisherziening deed echter voor hen de emmer overlopen. Het bestuurscollege wil de herziening nu over vier jaar spreiden, zoals ook op Curagao gebeurt. In het elektriciteitsbedrijf levert meri nu alleen stroom aan het ziekenhuis, de telefoondienst, de landsradiodienst, het vliegveld en de vriesruimte van het slachthuis. De politie heeft bekendgemaakt dat zodra de elektriciteitsvoorziening uit valt, er direct een algemeen verbod gaat gelden voor de verkoop van ster ke drank en dat alle bars gesloten moeten worden. BLOEMENDAAL Van Hattum en Blankevoort Baggeren, één van de concernmaatschappijen van Stevin Groep, heeft verscheidene belangrijke opdrachten uit het buitenland verkre gen. De totale aanneemscm van de projecten bedraagt ca. G5 min, zo heeft de groep bekendgemaakt. De opdrachten kwamen uit West-Afrika voor diverse bagger- en opspuitwer- ken en de aanleg van een weg, uit Engeland waar gebaggerd zal worden in de haven van Felixstone en uit Frankrijk voor kanaliseringswerken in de rivier de Rhóne. Meer luchtdiensten Nederland-Engeland SCHIPHOL - In het kader van een uitbreiding van de luchtdiensten op de gehele Benelux gaat British Cale donian Airways volgend jaar het aan tal geregelde lijnvluchten op Schiphol verhogen. Na de KLM en de BEA vormt deze maatschappij ee* derde regelmatige luchtverbinding tussen Engeland'en Nederland. Op de route van Gatwick naar Rotter dam blijft het huidige aantal van drie dagelijkse retourvluchten ongewijzigd. Van onze correspondent ARNHEM De rechtbank in Arn hem heeft de Zoelmonder P. G. van D. (41) voormalig directeur van een financierings- en assurantiekantoor te Veenendaal conform de eis veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden voorwaardelijk. Van D. kwam voor de rechters omdat hij de verzekerinigsgigant Nillmij voor een bedrag van bijna een half miljoen gulden oplichtte. Het bedrag ver dween omdat Van D., die in twee jaar tijds zijn omzet van een miljoen tot 12 miljoen gulden opwerkte, niet meer wijs kon worden in de admini stratieve chaos die hij aangerioht had. Van winst was geen sprake: door de drang om carrière te maken, en de daarbijbehorende kostbare reclame campagnes, werden alle reserves opge slokt. De officier van justitie eiste veertien dagen geleden een voorwaardelijke straf, omdat Van D. gevangenisstraf geestelijk en lichamelijk niet meer zou kunnen verdagen. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM In het centrum van Rotterdam, in de hal van het Holbein- huis aan de Coolsingel, is gisteren een bankloper overvallen en beroofd van een tas met 11.00 gulden. De loper, de 66-jarige W. H. Riems lag, stond beneden in de hal te wach ten op de lift toen een nog onbekende man hem een slag in het gezicht gaf, hem de bruine tas uit de hand rukte en verdween. Alles ging zo snel in het werk dat geen van de in de hal en buiten aanwezigen kans zag de overvaller achterna te gaan. Ook het signalement is daardoor vaag gebleven. De politie weet alleen dat de man een vrij gezet postuur heeft, een wit overhemd droeg en een zuide lijk type is. De heer Riemslag heeft behalve enkele schaafwonden aan de pols en pijn in het gezicht geen verwon dingen bij de overval, opgelopen. Kruiswoord-puzzel 3 4 8 9 10 II *6 12 13 14 '5 1> 18 19 20 21 22 23 26 26 27 26 34 29 30 31 32 37 Horizontaal: 1. tennlsterm, 4 regel, 7. amandelpers, 10.. speelruimte, 12. een deir jaargetijdon, 14. societé (afk.), 15. tam, 17. voorzetsel, 18. telwoord, 20. alvorens, 21. ruw, 22. electrisch gela den atoom, 24. plaats in Gelderland, 26. kippenloop, 27, behoeftig, 29. werktuig van de goudsmid, 31. roofvo gel, 33. slot, 35. Europeaan, 36. slag 37, overblijfsel. Verticaal: 1. berggeit, 2. soort kers, 3. bar, 4. lied, 5. Interest, 6. wild zwijn, 8. gesneden steen, 9. zwemvogel. 11. werkplaats, 13. sarrend, 16. ternauwer nood, 19. ventilator, 20. eer, 23. laste, 25 ongeval aan auto, 26. getroffen, 27. vaarwel, 28. honlngdrankje, 30. zout ziederij, 32. wol vlokje, 34. Europeaan. OPLOSSING VORIGE PUZZEL; Hor.: 1. rapé, 4. rap, 7. para, 8. node, 9. egard, 11. een, 12. Marls, 14. Ik, 15. dar, 16. al, 17. senor, 19. aal, 21. knoop, 23. Adam, 24. idee, 25. nap, 26. beer,. Vert.: 1. rag, 2. Aram 3, parade, 4. roes, 5. adé, 6. Penelope, 7. Pelikaan, 10. drank, 13. ironie. 17. slap, 18. rode, 20. Ada, 22. oer. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11