dichtbij B Musical in Carré: 'Promotie-Promotie' 00 Ministerscrisis Bewondering voor moed van De Brauw Lid DS'70 van het eerste uur Kanariepietje Phia al vroeg in de politiek Ideeën van Drees sloegen snel aan Watertrappen op Nieuwezijds r-i/i JOUW KWARTET DINSDAG 18 JULI 1972 ■linncnlnnd T5/K7 agt [jat de twee ministers van de 'bezuini- [ingspartij' DS'70 het kabinet-Biesheu- ketêl» hebben verlaten, omdat ze teveel pecndcn te moeten bezuinigen, klinkt nat paradoxaal. Maar zo vreemd als 11 dit motief voor de stap van de heren De Brauw en Drces op het eerste jezicht lijkt, behoeft het niet te zijn. Ministers die een flinke besnoeiing van übi fe overheidsuitgaven noodzakelijk vin- t j den, behoeven er daarom nog niet mee akkoord te gaan. dat het snoeimes juist hu departementen aanmerkelijk dieper snijdt dan in andere ministeries, if inderdaad van de heren De Brauw Drees is verlangd, in deze onevenre digheid te berusten, onttrekt zich intus sen aan onze waarneming. Blijkens het commentaar van dr. Drees jr. vinden zij zelf van wel. Maar om dit stand punt te kunnen beoordelen, moet men veel meer over het kabinetsberaad van de afgelopen dagen weten dan de twee ministers in de toelichtingen op hun ontslag hebben geopenbaard. En bo vendien: als het offer dat van deze twee werd gevergd, relatief inderdaad zo zwaar was als rij het hebben doen voorkomen, waarom zou dat dan tot precies die bezuinigingen moeten lei den, waarmee zij gisteren 't publiek aan het schrikken hebben gemaakt? Zolang dat niet is aangetoond, stelt de heer De Brauw zich toch wel bloot aan het verwijt van demagogie, wanneer hij doelend op bezuinigingen in de sfeer van de academische ziekenhuizen het resterende deel van het kabinet indirect verwijt: 'de zieken buiten de deur' te willen houden. Moeilijker dan het motief van de one venredige bezuinigingen is het tweede argument te begrijpen, dat de heren De Brauw cn Drces voor hun vertrek hebben aangevoerd: de onwil van hun collega's om thans een loon- en prijs maatregel af te kondigen. Men zou denken, dat, als dit voor hen een breekpunt was, ze niet tot de prille uren van maandagmorgen hadden be hoeven te wachten met hun afscheid van het kabinet-Biesheuvel. Dan zou het begrijpelijker rijn geweest, als ze bv. onmiddellijk na dc vorige ronde van het gesprek tussen regering en georganiseerd bedrijfsleven waren op gestapt. Dat het kabinet in dit stadium niet bereid zou zijn, de door DS'70 aangeprezen knuppel in het hoender hok van dc sociale partner te werpen, was tc voorzien. I Maar wat hiervan zij. de twee minis ters van DS'70 zijn vertrokken en fractieleider Berger heeft er geen twij fel over laten bestaan, dat daarmee ook de partij van Drces cn De Brauw zich van het kabinet-Biesheuvel heeft gedistantieerd. Dat dc breuk tussen DS 70 en de confessioneel-liberale combinatie nog te lijmen valt, is niet waarschijnlijk, maar evenmin volstrekt fondenkbaar. Het is niet in te zien, waarom een gezelschap ministers dat er al in geslaagd is. over een bezuini gingsplan van 1900 miljoen gulden or| overeenstemming te bereiken, de laat ste horde van 400 miljoen beslist niet zou kunnen nemen. Anderzijds: wan- I neer de emmer al bijna vol is, kan zelfs een bezuiniging van een miljoen een druppel vormen, groot genoeg om een onherstelbare overstroming te veroor zaken. Is het afscheid van DS'70 definitief, dan ziet het kabinet-Biesheuvel zijn meerderheid van 82 Tweede Kamerze tels slinken tot een minderheid van 74. Daarmee beantwoordt het op het eer ste gezicht niet meer aan de norm, gesteld in de informatie-opdracht aan de heer Steenkamp waaruit deze rege ring is voortgekomen: 'een parlemen tair kabinet, dat geacht kan worden te steunen op een meerderheid in de volksvertegenwoordiging'. Natuurlijk kan het kabinet erop hopen, dat een paar kleine fracties (GSP GPV) het, als dc nood aan de man komt. wel boven water zullen houden. Inderdaad kan op die manier (als alle leden van alle regeringsfracties meewerken) wel licht een soort meerderheid worden gecreëerd, maar die is niet van het kaliber dat Nederland in de hachelijke financieel-econorhische situatie van het ogenblik nodig heeft. Moet daarom de ministerscrisis van gisteren uitgroeien tot een kabinetscri sis. gevolgd door nieuwe verkiezingen? Juist met het oog op de toestand van de rijksfinanciën zou dat, althans op moment, evenzeer een onaantrekke lijke oplossing rijn. Tijd is geld, zeker wat de opstelling van de nieuwe begro ting betreft. Wordt die op de lange baan geschoven, dan kunnen we de gevolgen wel ongeveer berekenen op grond van de raming van minister Nelissen, dat een voortzetting van het huidige beleid een begrotingsgat van vier miljard zou veroorzaken. Het hui dige kabinet (exclusief het ministersduo van DS'70) is het eens geworden over de middelen om dat gat te dichten aangenomen, dat de heer De Koster zich schikt in dc bezuinigingsplannen voor defensie. Het lijkt ons in 's lands helang te zijn, dat de nu resterende ministersploeg eventueel aangevuld met zakenministers voor Wetenschap pelijk Onderwijs cn Verkeer en Water staat gelegenheid krijgt om de (he laas ondankbare) taak op zich te ne men, de begroting voor het volgende jaar af tc handelen. Daarna mogen nieuwe verkiezingen onvermijdelijk zijn. voordien zijn ze een luxe die verstandige Nederlanders zich niet zul len willen permitteren. De ministers Drees en De Brauw en de staatssecretarissen Van Veenendaal-van Meg- gelen en Van Stuyvenberg (allen DS'70) hebben zich teruggetrokken uit het kabinet- Biesheuvel. Deze bewindslieden, van wie hieronder een kort portret wordt gegeven, kwamen in het kabinet dat op 6 juli vorig jaar werd geïnstalleerd. Zozeer draagt de afgetreden minister van wetenschapsbeleid (officieel: zon der portefeuille), jhr. mr. M. L. de Brauw het stigma van een VVD-er, dat vorig jaar bij de kabinetsformatie zelfs Geertsema in De Brauw niet alleen een plaatsgenoot, maar ook nog steeds een partijgenoot bleek te heb ben gezien. Dat zegt niet alleen wat over het opgewekte partijleven in de afdeling Wassenaar van de WD, maar ook over de onopvallende manier waarop De Brauw tot dat ogenblik zijn poli tieke profiel had getekend. Na één jaar ministersleven is dat grondig veranderd. Nog maar net tien dagen geleden zag De Brauw kans in de Eerste Kamer zijn eigen politieke lot te verbinden met dat van het hele kabinet en op die manier de immer op onafhankelijkheid stoffende Senaat op de knieën te krijgen. De Neder landse politiek zal het nooit meer vergeten. De manier waarop De Brauw als be windsman optrad was nieuw voor het Binnenhof. Politiek mag dan een hard bedrijf zijn het wordt in Neder land meestal wel subtiel gespeeld. De Brauw streefde er duidelijk naar (na dat hij van de directiezetel bij de Nationale Nederlanden op de minis- tersstoel terecht was gekomen)' om de stelregel toe te passen dat je hetgeen je in je hoofd hebt, vooral niet er gens anders'moet hebben. Bewondering voor de moed en de vechtlust van de minister is op haar plaats, maar over de stijl waarin een en ander werd gedemonstreerd is een heel zinnige discussie mogelijk. Trou wens: mensen, die hem van vroeger kenden zullen zich niet zo erg over die stijl verwonderd hebben. Als lid van het Leidsch studentencorps bij voorbeeld stond hij er al om bekend dat hij een discussie of debat liefst zo snel mogelijk één dimensie meer gaf door het toepassen van fysiek geweld; een gewoonte die hij zelfs niet had afgeleerd toen hij rector van het corps was en dat vond menig Leie naar al snel affreus. Na zijn rechtenstudie (waarover hij negen jaar deed) werkte De Brauw bij Unilever, waar hij het bracht tot secretaris van de directie. In 1960 werd hij adjunct-directeur van de Na tionale Levensverzekeringbank en (na de fusie van deze maatschappij met de Nederlanden van 1845) in 1963 lid van de Raad van Bestuur van de Nationale-Nederlanden. De eerste maal dat een staatssecreta ris op het ministerie van binnenland se zaken werd benoemd (Westerhoul in het kabinet-Cals/Vondeling. toen Smallenbroek in het torentje resideer de) was de opposltionel Geertsema er als de kippen bij om tc vragen of er voor zo'n man wel wat te doen was op binnenlandse zaken. Binnenlandse zaken dat was geen portefeuille waaraan een man zich kon vertillen. Eén van de eerste JaJ;n van Geertse ma, eenmaal zelf lot dienaar van de Kroon op binnenlandse zaken geroe pen, was het voordragen vin drs. A. van Stuyvenberg tot staatssecretaris var: binnenlandse zaken. II: d Van Stuyvenberg inderdaad iets te doen o pdat ministerie? Er zal wel in bezigheden vuven zijn, daar hoef. niemand a**a te twijfelen, maar in ieder geval is het gerucht daarover riet of nauwelijks hmi.n het Binnen hof doorgedrongen. Dc staatssecretaris heeft zich de comfortabele allure van een broedend? kip op het vraagstuk van de automatisering aangemeten (comforbatel, omdat «n'n dier niet gestoord mag worden) en hij heeft het eens bestaan de gemeenten de pin op de neus te geven met betrekking tot het al of niet sluiten van de begrotingen. Van Stuyvënberg heeft zijn opkomst in de vaderlandse politiek vooral te danken aan zijn weers» evende hou ding ten opzichte van het in zijn woonplaats Eindhoven oprukkende Nieuw Links. Van Stuyvenberg als PvdA-wethouder van Eindhoven zag in de zomer van 1970 met schrik de vorming van allebei zogenaamde PAK-combinaties bij de gemeente raadsverkiezingen van dat jaar aan en stapte met wat verspreide geestver wanten in andere vertegenwoordigen de colleges uit de PvdA. Een ogenblik dreigde voor al deze politiek daklozen dit Van Stuyven berg de grote elekt.i.vrtnde lijsttrek ker moest worden bij Je kamerverkie zingen. maar gelukk'g voor d?ze ont redderden draaide Drees jr. met zijn vertrouwenwekkende naam uit de ambtelijke hoogte af in het dagelijkse politieke strijdgewoel om de nieuwe partij DS'70 verder aan te voeren. Niemand buiten Eindhoven zou ooit daarna nog van Van Stuyvenberg ge hoord hebben en zijn naam zou ook vandaag niet in de krant afgedrukt zijn, als DS'70 Van Stuyvenberg toe wijding van het ?erste uur n et be loond had niet een indcr-mimster- schap. Wie na vandaag wil weten hoe het verder ni?t Vin Stuyvenberg af loopt. raden v- ij a:n goed op te let ten. Ook het enige vrouwelijk schoon waarnaar Biesheuvel lang heeft ge zocht bij de formatie, is het kabinet nu ontvallen. Staatssecretaris me vrouw Phia van Veenendaal, die het kanariepietje van de partij werd ge noemd, omdat ze af en toe een knal geel complet draagt, werd in 1918 in het Brabantse Stryp, geboren. Nadat ze haar jeugd aangesloten was geweest bij de AJC, werd zij op 18- jarige leeftijd lid van de SDAP. Na de bevrijding kwam zij via de kring van kiesmannen en kiesvrouwen in Zeist als secretaresse bij het hoofdbe stuur van de vrouwenbond van het NW terecht. Acht jaar deed zij dit, tot zij in 1957 als beroepsadviseur bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Eindhoven ging werken. Haar politieke carrière begon een jaar later toen ze lid werd van de provin ciale staten voor de Partij van de Arbeid in Noord-Brabant. In 1967 werd zij fractievoorzitster van deze partij in de gemeenteraad van Eind hoven. Voornamelijk behandelde zij daar sociale zaken, geestelijke volksge zondheid, onderwijs en volkshuisves ting, met als specialiteit bejaarden- huisvesting. Vanaf 1970 zat zij in de Tweede Kam<?r in de groep-Goethart. Zij was een van de oprichters van de eerste plaatselijke afdeling van DS 70 Het meest opzienbarende onderdeel van haar korte beleid als staatssecretaris van CRM is wellicht de rol geweest die zij en haar fractie hebben ge speeld bij de totstandkoming van een financiële tegemoetkoming voor jood se oorlogsslachtoffers De nu afgetreden dr. W. Drees heeft als minister van verkeer en waterstaat zeker niet over gebrek aan populari teit te klagen gehad. Zijn verrassende visie op het openbaar vervoer en zijn ideeën over het voeren van een mi lieu-verantwoord beleid zijn althans in brede kring aangeslagen. Typerend In dit verband is het grapje dat enige maanden na zijn optreden de ronde deed, namelijk hoe kunnen we van Drees afkomen en Drees toch als minister ln het kabinet handha ven. De tegenstelling tussen minister Drees als een uiterst beminnelijk per soon met bovendien een aantal goede ideeën en zijn partij met nog altijd het imago van een kille bezuinigings club, is er in ieder geval duidedijk mee aangegeven. Minister Drees beschikte direct bij zijn optreden in het kabinet over een voorsprong op de meeste van zijn collega's. Als thesaurier-generaal bij het ministerie van financiën kon Drees uit een rijke ervaring putten voor de samenstelling van de diverse begrotingen. Bovendien had hij als hoogleraar aan de economische hoge school in Rotterdam het onderwerp van de overheidsfinanciën uitputtend bestudeerd, met name dc eventuele bezuinigingen, die daarbij betracht zouden kunnen worden. In twee opzichten heeft minister Drees daarna de wind ook mee gehad. Zijn visie op het openbaar vervoer sloeg aan bij een steeds groter wor dende groep Nederlanders, die de be voorrechte positie van de auto aan zienlijk kritischer ging bekijken. Een straffer parkeerbeleid in de grote ste den, het opnieuw ter discussie stellen van het tempo, waarin rijkswegen moeten worden aangelegd en een krachtige bevordering van het open baar vervoer sloegen daarom in brede kring aan. Ook zijn bezuinigingstoer is althans door de feiten grotendeels gerecht vaardigd. De overheidsuitgaven liepen de pan uit en er werd op grote schaal bezuinigd. Maar ook voor een DS'70- minister kan het te gortig worden, hoe paradoxaal het ook klinkt. CT71 AMSTERDAM Carré krijgt, van 4 augustus tot 2 december, elke avond, behalve 's maandags, de musical Promotie Promotie, van Neil Simon, naar het filmverhaal The Apartment, met muziek van Burt Bacharach. Gerard Cox speelt, danst, zingt, de hoofdrol, van dc jonge kantoorbedien de die zijn flatje steeds moest afstaan aan bazen en hun vriendinnetjes, en dan zelf verliefd wordt op zo'n lief vriendinnetje, Trudy Labij. Joan Rem- melts speelt, op zijn eigen komische manier, de buurman die arts is. Tonny Huurdeman doet leuk een niet meer zo jong animccrmeisje. De vele tafereel tjes zijn vlot geregisseerd (Fred He- bert en Guus Oster), de decors zijn aardig, de jonge dansers en danseres sen doen het best in Lynn Simonsons choreografie en het geheel is luchtig amusant met het verwachte gelukkige slot. Er zijn goede plannen voor het ko mende seizoen. Niet alleen voor het rommelig knusse hippe bovenzaaltje, waarin al veel gebeurde, maar ook voor de Zuilenzaal van Felix Meritls, die erbij komt En voor het Shaffy Theater Circuit, waar in zo'n twintig gelegenheden, voornamelijk in Noord- Holland, vier tot zes voorstellingen gegeven zullen worden. Terwijl het stichtingsbestuur nog niet eens ant woorden heeft op de, bescheiden, sub sidieaanvragen. Tot nu toe heeft het theatertje zonder steun kunnen draaien. Dank zij Steve Austen, die alles alleen deed en het aandurfde. Toen P.amses Shaffy, die er twee seizoenen Shaffy Chantate bracht, het door zijn moeilijkheden niet meer zag zitten, is zijn werkstu dent-buschauffeur Steve Austen be gonnen met 350 gulden vakantiegeld en akelig veel goede moed. Dat was in 1968. Na het eerste seizoen had hij vijfdui zend bezoekers gehad, voor program ma's als Shaffy Verkeerd, Theater Ter zijde met Leonce en Lena, de Neder landse Comedie met Gezang van de Lusitaanse Bullebak. In het tweede seizoen kwamen tienduizend, in het derde drieëntwintig duizend mensen naar het Shaffy Theater. La Mama speelde er. en The Tokio Kid Bro thers. The Manhattan Project was er met Alice in Wonderland. De Fun- house programma's zijn er begonnen. The Sissies werden er bekend, Neer- lands Hoop in Bange Daigen had het Shaffy-Theater als springplank. Er zijn dingen geprboeerd voor try- outs is het theater altijd beschikbaar, ook na middernacht er rijn voor stellingen de mist in gegaan. Rangen zijn er niet. Studenten en 65-plusscrs hebben er leuk gelepen. Het .Shaffy Theater doet wat, durft veel, is een enig theatertje, gaat door en moet door kunnen gaan. Concertgebouworkest op muzikaal avontuur AMSTERDAM Waarom worden de aktiviteiten van het Concertgebouwor kest met zijn C-serie steeds met zo veel belangstelling gevolgd? Deze vraag wordt in een folder van het Concertgebouworkest gesteld, en als Gerard Cox en Tonny Huurdeman in de musical 'Promotie-Promotie'. volgt beantwoordt: omdat het hier sedert enige jaren gaat om een ver nieuwd programmabeleid, dat sterk afwijkt van de algemeen gangbare opzet. En ook: omdat de combinatie van contemporaine, klassieke en voor klassieke musiek voor velen pet ver langen naar muzikaal avontuur bevre digt. Daarom gaat het Concertgebouworkest ook in het komende seizoen weer met zo'n C-serie op zondajpn'ddagen begin nen. Er zijn zes concerten, die u voor 9,50 per stuk, of voor 45 alle zes, kunt bijwonen. Er komon in de programma's maar liefst 20 werken voor die nog nooit in een serie van het Concertgebouworkest zijn gespeeld En dat betreft dan niet alleen stuk ken als 'Circles' an Berio, Omaggio a Gesualdo van Van Vlijmen en de Tweede Symfonie van Lutoslwaski. maar ook de Symfonie no. 47 van Haydn, de Suite uit The Fairy Quccn van Purcell en de Mars in C (KV 408) van Mozart. Dirigenten in deze serie zijn Bernard Haitink, Hans Vonk en Luciano Beri- o. terwijl het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest als gast optreedt onder Ferdinand Leitner. Internationale orgeldagen Rijnstreek in Arnhem ARNHEN Acht organisten uit Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Frankrijk en Nederland nemen deel aan het concours dat de Stichting Internationale Orgeldagen Rijnstreek op 22 en 23 september voor de vijfde maal sinds 1964 in de Grote of St. Eusebiuskerk te Arnhem zal houden. De jury wordt ditmaal gevormd door prof. Anton Heilier (Oostenrijk). Mare Scheffer (Frankrijk) en Adriaan. Engels (Nederland). Ook buiten Arn hem zal een aantal orgelconcerten worden gegeven Er rijn zo ixm die simpele dingen in liet leven, die in een hoop netelige problemen kunnen veranderen, als ze plotseling uit het dagelijks bestaan iregvoUen. Je bent er zo aan gewend dat je er nooit bij stilstaat wat je zonder zou moeten en letterlijk om een oplossing staat te springen als je plotseling voor zo'n probleem ge plaatst wordt. Wie de diepere betekenis snel en klaar tot zich toil laten doordringen, zou zich een paar uur op de Amster damse Nieuwezijds Voorburgwal moe ten opstellen, ter hoogte van dit kran- tenpand. Bijna recht er tegenover kan men ze dagelijks bezichtigen: de tien tallen nodige moeters. vertwijfeld ruk kend aan de gesloten deur uan een van die openbare toiletten, waarvan de spoeling maar dun is voor een stad als onze metropool. En wat owaar moet je dan. als je je dagje winkelen met veel ijsjes onderweg niet voor elk klein plasje in een café wilt onder breken? Wat ie er aan de hand? Is de toilet juffrouw, die anders met zo'n vaardi ge hand de w.c.'s redelijk schoon houdt en dichte deuren openzwaait, met vakantie? En is die ene juffrouw dan een reden om zoveel mensen Ic dwingen hun boodschap (-pen) elders grootspraak Vraag: hoe kan de minister zonder portefeuille zijn portefeuille ter be schikking stellen? doodsbenauwd aanzoek ■Jf te doen? 'Maar ze is helemaal niet met vakantie', protesteert men bij ds stadsreiniging, onder welke dienst ds openbare waterplaatsen ressorteren. 'Ze is gewoon ziek'. De vakantie blijkt wel een belangrij ke rol te spelen. Van haar dun ge zaaide collega-waterplaatsdames zijn er toch al een paar met vakantie en denk maar niet dat de gemeente de vervangsters voor het opscheppen heeft Niettemin staan er nog altijd duidelijke verwijzingsborden in de omgeving, vooral in dc Kalverstraat, waarvan dc eenvoudige geroepene blindelings aanneemt dat ze hem of haar naar het begeerde gesloten huis op de Nieuwezijds voeren. Moet daar dan niet een kleine aanvullinp met 'juffrouw ziek, vervoeg u btj dé vol gende deur?' of zo bij? Teveel moeite, vindt stadsreiniging. Drie weken lang al is het toilet dicht, wat natuurlijk niet hoeft Ie beteke nen dat al die mensen dnc weken lang lopen op te houden. Het enige wat er voor hen en hun navolgers op zit, is vurig hopen dat de juffrouw gauw beter wordt waarvoor hierbij onze beste wensen en dat er in de nabije toekomst maar veel toiletjuf- trouwen geboren mogen worden. Miss Heelal 1971, de Libanese Georgi- na Rizk. is bang. Zo bang dat ze er 7500 dollar voor over heeft om niet deze maand naar Puerto Rico te hoe ven. waar ze de versierselen aan miss Heelal van dit jaar behoort over te dragen. Haar levensgrote angst staat in ver band met de moordpartij eind mei op het Israëlische vliegveld Lod. Georgi- na was misschien zelf niet eens op het idee gekomen dat ze in het verre Puerto Rico gevaar zou kunnen lopen, als de Libanese regering haar niet gewaarschuwd had. Volgens het Liba nese consulaat in Puerto Rico zijn Israëlische propagandisten daar ijverig 'lasterpraatjes' tegen Libanon aan het rondstrooien, die gretig aftrek zouden vinden. Zoals men zich zal herinneren, waren zestien van de slachtoffers op Lod Puertoricaanse be devaartgangers. Men zou het nu zelfs op het leven van de Libanese schoon heidskoningin hebben gemunt. Boven dien zou de nieuwe miss Heelal moge lijk een Israëlisch meisje worden en dat zou een uiterst pijnlijke situatie voor Georgina zijn. 'Ik durf niet, ik ben bang en ik ga er niet heen. Tenslotte weet de regering wel wat hel beste voor me is', zegt de gezags getrouwe miss. hoe lang nog? Nu de zomer, behalve op de kalender, ook in 't echt lijkt aangebroken te zijn, is het eindelijk tijd voor die typi sche zomerversnapering die ijs heet Likken dus zolang het nog kan, want je weet hier nooit hoe kort de zomer duurt. Welgeschapen blonde Wendy Fischer zorgde dit weekeinde in Londen voor sensatie, toen ze, slechts gekleed in bikini, op de bel drukte van Downing Street 10, de residentie van de Britse premier. Ze kwam haar hand en daar mee heel haar 25-Jarig lichaam en geest ten huwelijk aanbieden, naar haar niet al te bescheiden mening dé oplossing voor Engelands economische moeilijkheden Want, zo redeneerde ze, als Edward Heath maar eenmaal gelukkig getrouwd is, zal hij veel beter in staat zijn zorgelijke rege ringszaken, zoals nu dc monetaire problemen, krachtig aan te pakken. Helaas voor Wendy en misschien ook voor dc premier had de eeuwi ge, nu 58-jarige vrijgezel Heath op dat moment elders zijn handen al vol aan zijn zeiljacht, waarmee hij deelnam aan wedstrijden op het Kanaal. Daar om gaf ze een brief af met een officieel aanzoek 'ten bate van mijn land'. Ze had al een vriend, vertelde ze later, maar die zou naar haar rotsvaste overtuiging de noodzaak van haar offer wel inzien. mevrouwtje Het was allemaal zo stiekum gegaan, dat de politie van het sheikdom Koe weit pas een poosje na de bruiloft ontdekte, dat een 60-jarige man een mevrouwtje van negen jaar aan zijn harem toegevoegd had. Omdat zo'n pril huwelijk zelfs in Koeweit al te dol is. werd de bruide gom gearresteerd, evenals de mocllach titel van een moslimgeestelijke die het paar getrouwd had en twee Syrische getuigen. Het kindvrouwtje bleef op vrije voetjes. LOWIETJE Oudemannen voer Vanwege het feest van de heilige Jacobus, schutspa troon van Spanje, gaat een fijnproe verssociëteit in Bilbao de 25e een aardappelommelet van 40 kilo bakken, waaruit men wel moet afleiden dat de heilige dol op patates was. In plaats van de patroon zullen nu de bewoners van een plaatselijk oudemannenhuis de Jacobusomelet mogen verorberen, waardoor ze In elk geval 200 eieren, 50 kilo aardappelen en 9 liter spijso lie binnenkrijgen Bijverdiensten De PTT heeft een methode ontdekt nog wat meer geld in het laatje te krijgen: alle mogelijke reclame laten aanbrengen in de postkantoren. Geen affiches en zo, maar lichtreclames en versierde vitrines. Misschien gaat de PTT er wel zoveel aan verdienen dat de post- en telefoontarieven niet om hoog hoeven, maar dat vertellen ze vast niet Ventilatie De Arnhem se bomen en niet alleen die hebben zoveel te lijden van bodem en luchtverontreiniging, dat de ge meente besloten heeft ze te helpen met een gezonde, frisse adem. Nog meer bomen dan vorig jaar krijgen een zgn. ventilatiekanaal, een soort extra luchtpijp, die het ademen duide lijk vergemakkelijkt Jarig Dron- ten, dat dit Jaar alweer een decenni urn bestaat, grijpt logischerwijs elke gelegenheid aan om er beter van te worden. Nu willen ze daar een dieren park aanleggen met een trim- en een midgetgolfbaan. Alle festiviteiten die van 6 tot en met 9 september rondom de tiende verjaardag van Dronten en Drontenaren worden geor ganiseerd, hebben dan ook met Dron- tens toekomstige dieren te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7