geëist proefboringen Vierdaagse puft onder de zon In Meji-dorp herleeft de Japanse Verlichting -Brugwachters gooien r met de pet naar' Aardgasleiding gepland tussen Irak en Europa? Tegen Erdal proces aangespannen Treinvertraging door brandende gasfles bl W KW \RTET DINSDAG 18 JULI 1972 Kiniu'ulaiid TH/KI I rJj a een onzer verslaggevers uTi )TTERDAM De president van de Rotterdamse rechtbank mr. J. G. L. Reuder zal vrijdag reeds ev"! en weten of de groep delfstofondernemingen, verenigd onder de naam Petroland, mag doorgaan aj «t boringen naar olie en aardgas in de Waddenzee. 'Vereniging tot behoud van de ddenzee' vroeg gisteren in een rt geding aan de president van de terdanise rechtbank Petroland ver- e boringen te verbieden. Petroland ft op 2 mei bij het provinciaal tuur van Friesland een winnings cessie aangevraagd en wil intussen irgaan met proefboringen tussen de Juitdijk en Vlieland. De vereniging behoud van de Waddenzee vindt dit niet past, omdat volgens de van 1810, een concessieaan- ag de vergunning voor het doen proefboringen waarmee Petro- d sinds oktober 1970 in de Wad- uee bezig is automatisch doet iden. Het een sluit dus het an- uit. t irechtmatig trigens slaagde de pleiter voor de reniging tot behoud van de Wad izee, mr. J. van Giffen, er gisteren t in de president van de rechtbank ■J? idelijk te maken op grond van welk F ikel uit de Mijnwet deze stelling u blijken. Tenslotte moest dr. Van ffen toegeven r'at de zin dat een icessieaanvraag een boorvergunning et ophouden, niet met zoveel woor- n in de Mijnwet voorkomt maar dat er wel uit valt af te lezen. Bleef ir het argument van de vereniging het doorgaan met boringen een onrechtmatige daad is ten aanzien van een persoonlijk goed en dat het tegengaan van de boringen een pu blieke eis is. Want volgens mr. Van Giffen is Petroland met zijn 'milieu- bedreigende activiteiten' bnnenge- drongen in een gebied dat voor recre atie uniek is, dat van grote natuur wetenschappelijke waarde is en dat voor vogels en zeehonden van groot belang is. In het regeerakkoord heeft de rege ring vastgelegd dat de Waddenzee in tact moet blijven. Het gebied heeft intussen ook internationale erkenning gekregen. De milieubelangen in dit gebied moeten volgens mr. Van Gif fen prevaleren boven de geldelijke belangen van Petroland. Calamiteiten Enige maanden geleden is eveneens een kort geding gehouden voor de Haagse rechtbank. Toen werden twee ministers aangeklaagd die ondoor dacht vergunningen aan oliemaat schappijen zouden hebben afgegeven voor het doen van proefboringen op de Waddenzee. De eis om een verbod van proefboringen af te kondigen, gedaan door een kleine honderd organisaties, werd toen door de rechtbank afgewe zen. De argumenten die toen naar voren werden gebracht, namelijk dat pi lig Verkeer Nederland: Jan een onzer verslaggevers AMSTERDAM Veilig Verkeer Nederland (VVN) vindt, dat veel rugwachters er maar met de pet naar gooien, naar eigen believen ruggen openen en sluiten en daardoor het wegverkeer vaak on- Ddig lang laten wachten. Dit zou vooral gebeuren in het meren- pbied in het westen, waar in deze maanden de wateren druk door et recreatieverkeer worden bevaren. olgens VVN-voorlichter B. J. Wou- tnberg komt het herhaaldelijk voor, dat bruggen zelfs voor één of twee ■r-plewrjachtjes worden opengedraaid I lenijl een groot aantal auto's staat te metten. Volgens hem zouden veel iragwachters daartoe worden gestimu- erd door het tipgeld, dat waterspor- rs vaak royaal in het blikje aan de engel deponeren wanneer zij snel .Jorden doorgelaten. VN vindt dan ook, dat het hoog tijd ordt, dat rijkswaterstaat zo snel mo- ilijk komt met duidelijke richtlijnen aarin de prioriteiten van weg- en heepvaartverkeer nauwkeurig wor- in omschreven. De heer Wouden- irg: 'Zeker waar het de waterrecre- tie betreft moet het zo worden dat rugwachters pas bij een bepaald aan- il scheepjes hun brug mogen open- raaien als er ook op de weg verkeer /olgens het ministerie van verkeer en aterstaat berust deze kritiek van VN op onvoldoende kennis van zaken. Een woordvoerder: 'slechts een deel van bruggen en sluizen wordt door rijkswaterstaat beheerd. De grote rest valt onder verantwoorde lijkheid van de provinciale watersta ten en de gemeenten. Het is dus onjuist alleen rijkswaterstaat verwij ten te maken. Overigens worden hier alleen maar algemene beschuldigingen geuit. WN noemt geen enkel con creet voorbeeld'. Den Haag wijst erop. dat voor alle bruggen en sluizen vaste sluitingstij den gelden. Deze zijn genoteerd in een door de Staatsdrukkerij uitgege ven boekje, dat vrijwel elke water sporter op zak heeft. 'Buiten die tij den zijn de brugwachters vrij in hun doen en laten. Officieel hebben zij zelfs dc plicht voor elk passerend schip de brug te openen, ongeacht de drukte op de weg. In de praktijk zullen de wachters daarmee echter wel degelijk rekening houden. Een behendige brugwachter zal de situatie van geval tot geval beoordelen'. zich bij de boringen calamiteiten kun nen voordoen waarbij 'blow-outs' op treden en grote vervuiling kan wor den veroorzaakt, werden ook gisteren door mr. Van Giffen voor de Rotter damse rechtbank naar voren gebracht. De president mr. Reuder, liet blijken wel voor een tussenoplossing te voe len in de vorm van een tijdelijk verbod op de boringen. Hij vroef; zich evenwel af wat er zou gaan gebeuren als de Hoge Raad anders oordeelt én Petroland, door het ontstaan van schade, een claim zal gaan indienen. De vereniging tot behoud van de Waddenzee is van oordeel dat Petro land al enige tijd bezig is met het gereedmaken van de bestaande boor putten voor exploitatie. De nieuwe boringen die hiervoor nodig zijn, zijn volgens de vereniging exploitatiebo ringen. Maar volgens de pleiter van Petroland, mr. G. J. Remmelink, gaat het zeker niet om een exploitatiebo ring maar om een verkenning. 'Het is volslagen ondenkbaar dat Petroland, met de ogen van heel Nederland op zich gericht, zonder een concessiever gunning exploitatieboringen zou gaan verrichten. Mr. Remmelink meende dat de vereniging al op 22 februari een kort geding had kunnen beginnen en vroeg zich af waarom dit op het laatste nippertje moest gebeuren. Petroland wil op 11 augustus door gaan met boringen als die datum wordt opgehouden zal enorme schade voor Petroland ontstaan. De vereni ging tot behoud van de Waddenzee maakte duidelijk dat als het aan haar gelogen had, dit "cort geding al eerder aangespannen was. Maar eerst wilde de vereniging een brief schrijven aan de minister van economische zaken die de concessie zal gaan verlenen. Op een brief die op 2 mei verzonden werd, is evenwel nooit antwoord bin nengekomen. MUNCHEN Volgens onbevestigde berichten zal een pijpleiding worden aangelegd tussen Irak en MUnchen voor het transport van vloeibaar gas naar Europa. Het gas moet zo goed koop worden dat het kan concurreren met het Nederlandse aardgas ondanks de lange transportafstand. München is als centraal punt gekozen omdat hier al de pijpleiding van de aardgasvelden in de Sowjet-Unie uitkomt, en omdat doorvoer naar alle delen van Europa mogelijk is. Bij de eventuele aanleg van de mammoetpijpleiding tussen Irak en München heeft men geen technische problemen te verwachten omdat met deze projecten, zij het op bescheidener schaal, een grote erva ring is opgedaan. Politieke problemen zijn niet uitgesloten omdat dc pijplei ding door diverse landen loopt. Reden van de aanleg zouden, zo verluidt, o.a. de aardgasoverschotten in de Arabi sche landen zijn. De markt voor het gas is daar zo klein dat het als afval wordt verbrand. Om aan deze situatie een einde te maken worden al eni^e tijd pogingen in het werk gesteld het gas te verkopen. 1 eel intruders vernacht Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Wanneer het warme zomerweer aanhoudt, wordt ver wacht dat dagelijks een kleine tien procent van het aantal deelne mers aan de 56ste internationale Vierdaagse van Nijmegen het zal moeten opgeven Het beloven slopende dagen te worden. Deskundi gen betogen namelijk dat velen slechts hebben getraind onder voor ons land koele weersgesteldheid. Veel deelnemers lieten zich gisteren nog inschrijven voor de vandaag begonnen Vierdaagse. Op de foto een Italiaan met dc schoenen in dc hand waar hij de Vierdaagse op zal lopen. DEN HAAG De Vereniging Effec tenbescherming heeft besloten een ci viele procedure aan te spannen tegen Erdal en tegen de raad van commissa rissen en raad van bestuur van deze onderneming. Zoals bekend is op dit bedrijf een bod uitgebracht door het Amerikaanse concern Consolidated Foods. Dit bod is inmiddels door de aanmelding van 97 pet van de aandelen gestand gedaan. De 'out-side aandeelhouders' ontvingen 290 voor hun aandelen en de houders van het meerderheidspak- ket (de fam. Wolters) ongeveer 400. Met deze gang van zaken is de vereni ging het niet eens en eist nu schade vergoeding voor de 'out-side' aandeel houders. Men wil dat alle aandeelhou ders een gelijk bedrag voor hun stuk ken ontvangen dat op ongeveer 345 zal moeten uitkomen. Advocaat van de Vereniging is jhr. mr. C. H. Bee- laerts van Blokland. DEN HAAG Vier treinen op de lijn Amsterdam - Den Haag hebben gistermorgen in Den Haag moeten stoppen omdat bij een autosloperij langs do spoorbaan een acetyleenfles in brand was geraakt. Gezien het ontploffingsgevaar rukte de Haagse brandweer met vier wagens uit. Hoofdagent Appers van de Haagse politie liep over de spoorbaan de trein uit de richting Amsterdam tege moet en bracht die met tekens tot stoppen. Daarna werd met een snel telefoontje bereikt dat de seinen zo werden gezet dat drie andere trinen ook tijdig konden stoppen. De brandweer wist de brandende fles te blussen en af te voeren, waarna het treinverkeer kon worden hervat. De vertragingen varieerden van zeven minuten to t één minuut. Wanneer vandaag de Betuwe zich als een ten dele groene schaduwloze 'Sa hara' zal presenteren, kan het niet anders of dc EHBO-posten en het vierdaagse ziekenhuis aan de Wedren moeten al terstond op topcapaciteit werken. Vanmorgen zijn ruim 14.000 wandel lus tigen gestart om Eist te zien en zich onderweg vermoedelijk de folklo re van het natspuiten met tuinslangen behangelijk te laten welgevallen. In de afgelopen subtropische nacht had het telcentrum in de Vereeniging ruim 14.000 inschrijvingen genoteerd. Maar zoals ieder jaar zouden er vanmorgen een kleine 1000 bij de start verstek laten gaan. Dat zijn dan voornamelijk inschrijvers, die zich al dc afgelopen maanden bij de Konink lijke Nederlandse Bond voor Licha melijke Opvoeding hadden gemeld. Overigens was het aantal aanmeldin gen om middernacht nog niet geëin digd. WAARSCHUWING Het nog onvermoeide wandelleger, dat Nijmegen andermaal tot de meest kos mopolitische stad van het Westelijk halfrond maakt, heeft voor het eerst een duidelijke waarschuwing op crimi neel gebied ter harte moeten nemen. De Nijmeegse politie heeft zakkenrol lers meer in aantal dan vorige jaren gesignaleerd. Alle comman danten van buitenlandse contingen ten. met Tsjechoslowakije, dat zich gisteren nog meldde, zijn het er 25. hebben in hun landstaal op het ge vaar van pick-pocket gewezen. Een andere mededeling gold de Nederland se militairen, die deze wandelweek geen haarnetje hoeven te dragen. Tegen dit hoofdornaraent was door de soldaten en speciaal van de zijde van hun vakbeweging, geprotesteerd. De order is ingetrokken. De eerste dag was bij uitzondering al een wandel dag, omdat een groep van 70 Israëli sche scholieren in verband met de Nationale Israëlische rouwdag van donderdag a.s. de herdenking van de verwoesting van dc tempel een dag eerder mochten lopen om donder dag in retraite te kunnen gaan. 'Wij zoeken nog naar een rabbijn voor onze herdenkingsdag', aldus vertelde ons de leider van deze jeugdgroep, die gisteren de zeven heuvelen van Groesbeek heeft genomen en het ge hele parcours, dat nog niet was uitge zet via een ingetekende stafkaart heeft gelopen. Onder de geselecteerde 70 jongeren van 30 scholen bevinden zich slechts enkele orthodoxe jongens en meisjes. De indruk is dat de meerderheid van de Israëlische jeugd de herdenkingsdag meer ziet als een eerbiediging van een nationale tradi tie dan als een religieuze ervaring. Niettemin zal de stille donderdag, wanneer deze jongeren de jeugdher berg in Ubbergcn niet zal verlaten, grotendeels worden gewijd aan de betekenis van deze voor de orthodoxe groepering belangrijke dag, waarvoor men de medewerking zoekt van een Engelssprekende rabbijn. BUITENKAMPEN De Israëlische jongeren behoren tot de tieners, die in het onderwijspakket uitblinken ten aanzien van een semi- militaire training. Zij hebben veel ledaqVIERnMftSE^ buitenkampen achter de nig. Hun afvaardiging naar Nederland kost 2500 gulden per persoon, van welk bedrag 1000 gulden door iedere leerling zelf moet worden opgebracht. De resteren de 1500 gulden komt van leraren, vrienden en kennissen. Mosje Zohar, een inspecteur van het middelbaar onderwijs in Israël die de groep aanvoert, vertelde dat dit jeugdcontingent in een kibboets de laatste training heeft ondergaan. Dc 17-jarige Tamala uit Jeruzalem zei dat de eerste dag geen moeilijkheden had opgeleverd. Het parcours en de weg- gesteldheid waren niet te vergelijken met de trainingstochten in de woes tijngebieden van hun vaderland. Igal Silbermann uit Beersheba, ook 17 jaar, noemde het Groesbeek-parcours een gemakkelijke, zelfs vlakke route. De Israëliërs die hun eerste Vierdaag- se-dag achter de rug hebben, werd gevraagd welk advies zij als ge trainde lopers voor de bonte scha re van vandaag en de volgende dagen hebben. ONUITPUTTELIJK Leider Sohar: 'De eerste 15 km zonder rust afleggen, daarna na ieder uur lopen een uur rust. Het uiteraard nog schaarse publiek heeft gisteren wel kunnen kennisnemen van een vrijwel onuitputtelijk reservoir van Israëli sche marsliederen. Dc eerste deelnemer uit Tsjechoslowa kije werpt de vraag op. in hoeverre in de toekomst meer wandelaars van ach ter het ijzeren gordijn vertegenwoor digd zullen zijn in Nijmegen. De Vierdaagse-leider verklaarde desge vraagd. dat Russische waarnemers te allen tijde welkom zijn. Overigens waren er weer heel wat welvaartspro blemen in Nijmegen op te lossen. Dc Canadese drumband namelijk is wat balorig naar Arnhem uitgeweken, om dat er niet voor iedere muzikant een éénpersoonskamer aanwezig was. Nijmegen pufte gisteren al onder een brandende zomerzon. De stormloop op strooien hoeden, frisdranken en ijs was reeds spectaculair. Het trotseren van de hitte van de dag lijkt de grote uitdaging te worden voor dit ongeëve naarde Europese wandelgebeuren. Schoonheid van vroeger alleen in openlucht-museum te herstellen zo heeft Mutsohito de naam Meji gekozen. Het licht uit het Westen mocht binnenstromen, maar Japan moest er niet minder Japan om blij ven. NAGOYA, JAPAN, JULI fcen an de aardigste uitstapjes die men vanuit Nagoya kan maken, naar het Meji-dorp. In het gro-te station van de stad (waar ik de ."Weg nooit zonder de begeleiding van Japanse vrienden zou hebben gevonden) is er een bus die de toerist in precies een uur naar zijn doel brengt. Het is niet ver, maar dat volle uur is nodig wegens de eindeloze opstoppingen in het verkeer waar men doorheen moet worstelen voor men zelfs de stad (met 2 miljoen inwoners) maar uit is. Maar is dat dan eindelijk gelukt, is men ontkomen aan stad en voorsteden, dan is men ook opeens in een aardig scherp geacci denteerd berglandschap, en daar midden in, aan een mooi kunst- roatig meer, ligt dan het dorp waar het om gaat, het Meji-dorp. to ja, een dorp is het niet, het is een openluchtmuseum in dezelfde trant o's het onze bij Arnhem, maar dan "iecialiseerd in één periode uit de :hiedenis, de tijd van wat men in »n noemt de Verlichting-Meji. Dat recente geschiedenis, het gaat om jaren 1868-1912. i even het verhaal te memoreren; 1853 is het Amerikaanse eskader i 'zwarte schepen' van Commodore 'erry op de kusten van Japan ver schenen en heeft de opening van een aantal havens afgedwongen. Na een Periode van onrust en verwarring °ver deze westerse uitdaging is Japan ®et een duidelijk antwoord daarop fekomen: in 1868 heeft de dan optre dende keizer Mutsohito de laatste sjo- goen (eeuwenlang hebben de sjogoens a« een soort almachtige eerste minis- «r» geregeerd in Edo. nu Tokyo, terwijl de keizers in heilige onmacht 10 Kyoto vertoefden) afgezet, is zelf gaan regeren en heeft als eerste daad san bestuur het land opengezet voor het Westen. Keizers in Japan geven hij hun troonsbestijging een speciale haam aan hun bewind, die tegelijk programma wil zijn (net zoals Pausen zich Pius of Johannes noemen °m hun bedoelingen aan te geven) en Verwester9ing De geschiedenis van Meji te vertellen zou te ver voeren; in het kort: het is de tijd waarin Japan in alle opzichten lijkt te venvestersen, in techniek en kleding en bouwkunst, waarin het een parlement krijgt en een leger en vloot, waarin het zijn grote expansie begint. Het wint oorlogen, in 1895 tegen China, in 1905 tegen Rusland, maar het verliest vredes, want de westerse machten proberen het van het begin af binnen bepaalde perken te houden, en verhinderen het daar om de volle vruchten van de over winningen te plukken. Het is dat ontwakende, zelfbewuste Japan van omstreeks de eeuwwisseling, dat nu alweer geschiedenis is geworden. Min stens zo snel als bij ons verloopt de ontwikkeling; wat twee generaties ge leden nog actueel was, wordt nu al opgeborgen in een museum. Verge lijkbaar zouden wij in Holland het Haagse station Staatsspoor, nu het prof.dr.j.w.schulte nordholt staat te verdwijnen, moeten herbou wen op de Vcluwe. Het zou dat trouwens waard zijn, vind ik. Wat de Japanners er toe bewogen heeft, nu al een zo recent verleden bij te zetten in het panopticum, is moeilijk na te gaan. Net als bij ons is er blijkbaar het curieuze heimwee naar de Belle Epoque. Anders dan bij ons is er bovendien niet zoveel uit die tijd over. want de grote steden zijn in de laatste oorlog zeer geteis terd door de bombardementen. Maar zit er in deze aardige vertoning ook niet een ander element, een bezinning op wat er toen gebeurd is? Een lichte verbazing over de naïeve geestdrift van de grootvaders? Of een bewonde ring voor hun harmonieuze wereld, hier nog eens te beleven, kant en klaar? Te vredig Natuurlijk, zoals dat gaat met zulke beelden van het verleden, zij zijn te mooi. Wat er over is, is te stil, te vredig. De gouvernementsgebouwen, kazernes, hospitalen, winkels, woon huizen hier bijeen, getuigen van een gevoel voor proportie, een wijsheid ook in de keuze uit alles wat het Westen te bieden had, die er nu absoluut niet meer zijn, maar mis schien ook toen niet waren in de mate waarin het hier gesuggereerd wordt. Het lelijke is verdwenen. En het mooie werkt nu, en dat is dan wel gunstig, als een beschamend voor beeld voor de Japanners van heden, die zich zo met huid en haar aan de verwestersing hebben uitgeleverd. Zo zou het museum, juist in zijn eenzij digheid. een wijze les kunnen bieden. Maar of het dat werkelijk doet? Ik vraag mij af wat in het algemeen de grote verering van de Meji-periode hier eigenlijk betekent. Een verering die men ook in Toyko zelf kan waar nemen als men een bezoek brengt aan het Meji-park, waar keizer Mutsohito en zijn gemalin nog altijd worden herdacht en vereerd, met een mooie tempel en een alleraardigst klein mu seum. Zou men terugverlangen naar dat Japan, zo zuiver lijkend op een afstand, in de onschuld voor de val? Dat zou dan wel een vertekening van het historische beeld betekenen. Ten slotte waren in die periode aanzetten van de latere militairistisch-nationale expansie al duidelijk waar te nemen, in dc Pruisische grondwet, in het oligarchisch systeem, in de onmatige macht van het leger, in de groei van extreem-nationalistische organisaties, in het veraarde Keizerlijke Voor- Een huls In het Meji-dorp, het openluchtmuseum »«arln de Japannners een reeent verleden hebben bijgezet. is gedaan naar het Meji-dorp. legt mij uit waarom hel land zo lelijk is gewor den. Onze ouders, zegt ze in zorgvul dig Engels, 'lost their confidence', hebben hun zelfvertrouwen verloren. Daarom is Japan zo veramerikani seerd. 'Wc are very sad'. Een nieuwe generatie zou tot een nieuwe waardig heid moeten komen. Dat klinkt tref fend. ontroerend haast. Maar we zijn het erover eens, dat |,et te laat is om de schoonheid van vroeger te herstel len. Tenzij hoogstens in een open luchtmuseum. De welvaart is onuit wisbaar, een zegen en een vloek ook voor de komende geslachten. schrift voor het Onderwijs (1890). dat de geest van het patriotisme van ho gerhand verordende. Zelfbewustzijn Na de schok van 1833-68 volgde er eerst een periode van slaafse, snelle imitatie van het Westen, daarna, zo omstreeks 1890, een felle nationalisti sche reactie (zonder overigens de Westerse verworvenheden op te ge ven). Zou de herleving van het Meji- verleden thans op een dergelijke ont wikkeling kunnen wijzen? Zou de pe riode van slaafse imitatie en onzeker heid die sinds 1943 geduurd heeft, plaats maken voor éen van zelfbewust zijn? De vernederingen die Japan juist in de laatste tijd ondergaan heeft van zijn bondgenoot Amerika /.ouden zon verandering kunnen sti muleren. Alle kranten hier vragen Tanaka om een nieuwe politiek tege nover China. Japan zou dan weer zichzelf worden. Maar wat zou dit in wezen betekenen? Alleen een grotere rol in de politiek? 'Ook een nieuw nationalisme? Ook een herstel van culturele waarden? De studente Teruko Y., die met ons mee

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11