Raad van State: Vrouw kan ook kostwinner zijn Kabinet eens over begroting Khaddaffi in moeilijkheden UW Fischers protest afgewezen2-0 krant Belastingverhoging en bezuinigingen verwacht >n haarnetjes voor daten op Vierdaagse udie in België wordt lellicht ook duurder In deze krant donesische militairen: iximaal vijf kinderen Ritje over Floriade-terrein NS vraagt begrip m voor overlast Nieuwe Leicis e Courant JULI 53ste jaargang telijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich ia ghebleven mijn hart in teghanapoetl" Meer |S keus in Btpassende mSL- 'omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG •straat 37Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. een onzer verslaggevers joSTERLITTENT De Raad L an State heeft een belangrijke principiële uitspraak gedaan: is mogelijk in een gezin niet man, maar de vrouw als kost- inner aan te merken. Deze uit raak is van groot belang bij de tvoering van een groot aantal ciale wetten. kwestie is aangekaart door Geert- van Oudheusden, een 28-jarige hilderes uit het Friese Oosterlit- •nt in de gemeente Baarderadeel. Zij getrouwd en moeder van Koosje, n kleuter van driejaar. Zij heeft Den Haag -gestudeerd aan de jninklijke Academie voor Beelden- Kunsten en les gegeven. Als hilderes deed zij mee aan exposi- !S en kreeg goede kritieken. Dat if haar zelfvertrouwen en het besef t zij door moest gaan als full- ne-kunstenares. is echter getrouwd en moeder, aar man zegde, om zijn vrouw de legmheid tot werken te geven, jn baan als landmeter-assistent op i wijdde zich voortaan aan het lishouden. De gemeente Dor- echt, waar het echtpaar Van Oud- tusden woonde, erkende de situatie besloot (na een unaniem advies i de ballotage-commissie) me euw Van Oudheusden in aanmer- Geertje van Oudheusden: kwestie aangekaart. king te doen komen voor de zgn. contra-prestatieregeling voor beel dende kunstenaars, waarbij de over heid een (ook niet altijd even ple zierig) werkklimaat schept door het afnemen van een vastgesteld aantal kunstwerken te garanderen. De adviseur van het ministerie van sociale zaken (dit ministerie en niet CRM regelt wonderlijk genoeg deze zaken) nam echter geen genoegen met de Dordtse regeling en wees de beschikking af. Daarop ging Geertje van Oudheus den van deze afwijzing in beroep bij de Kroon. Zij redeneerde: man en vrouw zijn voor de wet gelijk: zij hebben dezelfde rechten en plichten tegenover elkaar; de wet beschouwt de man niet meer als hoofd van het gezin en dan is de consequentie ook dat de man niet onder alle omstan digheden als de kostwinner moet worden aangemerkt. Deze redenering heeft bij de Raad van State (die de Kroon in dit soort administratieve beroepskwesties ad viseert) gehoor gevonden. Dit bete kent dat de gemeente Baarderadeel. waarheen het gezin Van Oudheus den inmiddels is verhuisd, de con tra-prestatieregeling zal moeten uit voeren. De consequentie daarvan is dan weer dat deze eenvoudige Friese plattelandsgemeente in de loop van de jaren een aardige collectie-Van Oudheusden zal verwerven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Met belastingverhogingen voor een totaal van ruim twee miljard gulden en bezuini gingen voor een bedrag van 1,5 tot 2 miljard, kan het kabinet uit de dekkingsproblemen komen, waarmee liet bij het opstellen van de begroting voor 1973 wordt geconfronteerd. JEGEN De legerleiding van de neegse vierdaagse wandelmarsen ft gisteravond meegedeeld, dat zij dc legerleiding bericht heeft ge- jen dat het bevel dat militairen lang haar die aan de Vierdaagse nemen, een haarnetje moeten dra- I is ingetrokken. Aanvankelijk had legerleiding deelneming aan de ;daagse beschouwd als 'dienst te e', waarvoor haarnetjes verplicht fSSEL Ook de Belgische rege- overweegt de inschrijfgelden de universiteiten te verhogen, zo it goedingelichte kringen in Brus- noaien. Ze zouden worden ver van honderd tot vierhonderd len, De maatregel zou niet gelden studenten, die met een beurs De maatregel zou worden om een gat in de begroting lichten. Lvbische leider niet in arrest PAKIJS, RABAT, TRIPOLI. CAIRO (Reuter, AFP, AP) Tussen de regerende leiders van Lybië heerst ernstige onenigheid. Dat was gis teravond de algemene indruk, nadat er eerder op de dag allerlei be richten waren gelanceerd dat de nummer één van het land kolo nel Moeammar Khaddaffi door zijn opponenten gevangen was ge zet. Dit schijnt niet het geval te zijn. lKARTA (Reuter) President larto heeft Indonesische railitai- verboden. meer dan vijf kinderen hebben. Hij deelde donderdag op bijeenkomst van vrouwen van tairen mee, dat het verbod on- iecl vormt van het regeringspro- m van geboortenregeling. ogezegd |t verdient aanbeveling kinde- n niet te verbieden tijdens het Premier en met volle mond te praten. Dr. F. Bosma, fstelling bij promotie aan Utrechtse uni versiteit). Het bericht werd het eerst gelanceerd door radio-Rabat, dat zich op officieu ze berichten baseerde, en werd vervol gens overgenomen door de officiële Franse staatszender en door radio- Luxemburg. Maar nergens kon men in diplomatieke bronnen bevestiging voor het bericht vinden, zelfs niet- van de vijandige Marokkaanse rege ring. Reizigers, die uit Tripoli in Rome en Beiroet aankwamen, waren verbaasd en zeiden niets bijzonders in Lybië gemerkt te hebben, dat op een coup zou kunnen wijzen. Dat er echter wel iets aande hand is in Lybië. werd duidelijk, toen het Egyptische blad Al Ahram gisteren meldde dat Khaddaffi kortgeleden had willen aftreden, maar dat 'zijn colle ga's in de Revolutionaire Raad (het hoogste orgaan in het land) hem van gedachten deden veranderen. Enkelen van hen gingen zelfs naar het radio station om te voorkomen, dat hij zijn aftreden bekend zou maken.' De lei der had ook al in januari 1971 willen aftreden. Al Ahram. dat zeer goed is ingelicht over de situatie in Lybië, vertelde er niet bij, om welke rede nen Khaddafi zijn functies had wil len neerleggen. Binnenland Zonnevlugjes duurder 5 Sjoukje schittert voor liet laatst 11 Machtsstrijd in polder 13 Gijsen 'ligt' minder goed dan vijf maanden geleden 16 Buitenland McGovern opent campagne tegen Nixon 9 Wanhoop en verbittering in Egypte 17 Kerk Bij een herdruk van Schilder 2 Zin cn onzin van de kerkdienst 2 Sport Tour de France 19 Hes Grewen verliest atletiek- realiteit niet uit het oog21 Economie Het jeans-dragend publiek groeit nog steeds 23 Radio cn tv 6 Strips cn feuilleton 6 Recepten De werkgroep uit het kabinet, be staande uit minister-president Bies heuvel, en de ministers Nelissen (KVP) Udink (CHU) Drees DS'70) Geertsema (VVD) en staatssecretaris Van der Stee van financiën, is het over deze globale maatregelen voorlo pig eens geworden. De fractievoorzit ters van de regeringspartijen zijn van deze cijfers op de hoogte gesteld. Het kabinet zal nu de komende dagen overeenstemming moeten zien berei ken over de vraag welke belastingen precies verhoogd moeten worden en op welke departementen grote bezui nigingen moeten worden ingevoerd. Over de vraag of de directe dan wel de indirecte belastingen verhoogd moeten worden bestaan binnen het kabinet grote meningsverschillen. De VVD wil liever geen verhoging van de directe belastingen (loon en inkom stenbelasting, vermogensbelasting en vennootschapsbelasting). Maar ver hoging van de indirecte belastingen (BTW en accijnzen) stuit vooral bij de confessionelen op bezwaren. Naar hun mening worden dan de prijzen hoger, dit zal gecompenseerd moeten worden in de lonen, waardoor de inflatie wordt bevorderd. Toch zou in ie werkgroep uit het kabinet voorlopige overeenstemming bereikt zijn ver verhoging van de btw. Maar ook is een verhoging van de vennootschapsbelasting voorgesteld. H. Wiegel van het regeerakkoord beslissen om dat dit akkoord bij de kabinetsforma ties door de fracties is gesloten. In het beraad tussen de werkgroep uit het kabinet en de fractievoorzitters, waarbij ook minister Boersma (sociale zakenaanwezig was, is tevens ge praat over de loon- en prijsmaatregel, die door DS'70 wordt bepleit. Minister Boersma meent echter dat het onjuist is nu al zo'n dwangmaatregel te gaan nemen, terwijl het overleg tussen re gering en bedrijfsleven over vrijwilli ge beperking van loon- en prijsstijging nog aan de gang is. In oktober komt hierover een tweede vergadering. De verwachting is dat ook dit meningsverschil opgelost zal worden gezien het feit dat DS'70 tij dens het overleg de argumenten van minister Boersma niet zonder meer van de hand heeft gewezen. Maandbladen Beurs Autorubrick Puzzel Posizcgclnlruws Uw probleem Lezers schrijven Beekenetalagc Zonnig Droog cn zonnig weer. Overwe gend matige noordoostelijke wind. Maximumtemperaturen tussen 20 en 25 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Fraai zomerweer. Zon op: 04.39; onder 20.52. Maan op: 11.36; onder 22.42. De Revolutionaire Raad benoemde maandag volkomen onverwachts ma joor Abdel Salam Jalloud tot premier, als opvolger van Khaddaffi. die tot dusver de functies van voorzitter van de Revolutionaire Raad, premier en minister van defensie in zich verenig de. Majoor Jalloud was voorheen mi nister van handel en industrie en de tweede man na Khaddaffi in de Revo lutionaire Raad. Hij was de rrtari die 'oek de zin '■n vul die in gevonden? Dan per briefkaart turen naar dagpuzzel Trouw/Kwartet, josthus 359, Amsterdam vóór 20 Juli. 'e winnaars worden zaterdag 22 juli bekendgemaakt. Reisbrieven van prof. dr. J. W. Schulte Nordholt in Trouw/Kwartet Vandaag begint Trouw/Kwartet met de publikatie van een serie reisbrieven en artikelen van de historicus cn dichter prof. dr. J. W. Schulte Nonlholt, die on langs begonnen is aan een we reldreis. Deze reis, georgani seerd door de American Council of-fcearned Societies, voert hem door Japan, Formosa, Java, Au stralië. Nieuw Zeeland en de Verenigde Staten, vanwaar hij omstreeks Kerstmis naar Neder land hoopt lenig te keren. Prof. Schulte Ncrdholt, geboren te Zwolle in 1920, is verhonden aan de rijksuniversiteit te Lei den, waar hij Noordam<rikaanse geschiedenis doceert. Zijn boe ken op dit terrein o.a. 'Het volk dat in duisternis wandelt'. 'Abraham Lincoln' en 'In de schaduw van een groot licht De negerrevolutic In Amerika' hebben in zeci brede kring waardering geoogst. Als dichter publiceerde ;iij o.a. dc bundels Tijd voor Eeuwigheid', 'Het Eenvoudig Gezaaide', 'Een Li chaam van Aarde en Licht' en 'Het weefsel Gods'. Ilij behoor de tot de groep dichters die een nieuwe psalmberijming heeft verzorgd. Zie pagina 7. Abdal Salem Jalloud de onderhandelingen leidde, inzake de ontruiming door Amerika en Enge land van hun militaire bases in Lybië en tevens de drijvende kracht achter de nationalisatie van de Britse oliebe- langen in Lybië, afgelopen december, Jalloud is 29 jaar oud, Khaddaffi waarschijnlijk 30. De geruchten, dat er onenigheid in Lybië's top was begonnen maandag, omdat de bekendmaking van de Revo lutionaire Raad inzake de nieuw te vormen regering onder Jalloud hoogst ongebruikelijk niet door Khaddaffi was ondertekend. Boven dien kwam er noch op dinsdag, noch op woensdag enig nieuws over het nieuwe kabinet. Op donderdag ont ving volgens een mededeling van het officiële Lybische persbureau, Jalloud donderdag verscheidene buitenlandse delegaties, zonder dat de naam van Khaddaffi vermeld werd. En tenslotte baarde het opzien, dat Jalloud giste ren een voorgenomen bezoek aan Pa rijs op het allerlaatste ogenblik afzeg de. zonder dat daarvoor enige reden werd opgegeven. Profeet In Cairo verklaarden gisteren welin gelichte kringen, die telefoongesprek ken hadden gevoerd met Tripoli, dat er inderdaad een crisis binnen de Revolutionaire Raad heerst, het hoog ste orgaan van Lybië. De ruzie zou zijn ontstaan over de nieuwe bezet ting van kabinetsposten. Het Egypti sche blad Al Ahram meldde gisteren tevens, dat de speech die Khaddaffi .vorige maand had gehouden over Lybische hulp aai de moslims in de Philippijnen. de IRA in Ulster en de negers in de VS. nogal wat kritiek had veroorzaakt binnen de Revolutio naire Raad. De critici hadden gezegd, dat Lybië geen 'wereldoorlog' moest voeren. Maar Khaddaffi had het voor beeld van de Profeet Mohammed geci teerd. die met beperkte middelen hele wereldrijken en gevestigde tronen had omvergeworpen. Ook zou hij volgens Al Ahram naar president Nasser heb ben verwezen, die Cairo 'in een ves ting voor alle vrijheidsstrijders in de wereld' had veranderd, inclusief die van Lybië. Jemen cn de Kongo'. Khaddaffi haü gezegd, dat Lybië om principiële redenen Nassers voorbeeld moest volgen. "We zouden vanmiddag vis eten. 't Zal wel op gestoofde laars uitdraaien". Inflatiecorrectie Dc door de VVD en DS'70 bepleite inflatiecorrectie zou voorts voor tach tig percent -orden uitgevoerd. De twintig percent die niet wordt uitge keerd levert het rijk tweehonderd mil joen gulden op. Van de ministeries die drastisch zullen moeten bezuini gingen worden in Haagse kringen met name genoemd verkeer en waterstaat, volkshuisvesting, onderwijs en ontwik kelingshulp. Bekend is dat de AR tegen verlaging van de ontwikkelings hulp grote bezwaren heeft. Ondanks de meningsverschillen is men in politiek Den Haag gematigd optimistisch over het welslagen van het begrotingsoverleg. Het is momen teel niet duidelijk of het pakket maat regelen belangrijke wijzigingen in het regeerakkoord noodzakelijk zullen maken, omdat het akkoord belasting verhoging en bezuinigingen op zich zelf niet uitsluit. De VVD-fractievoor- zitter Wiegel, die gisteren met zijn fractie en de VVD-ministers heeft overlegd, liet gisteren doorschemeren wel ingrijpende wijzigingen te ver wachten. De AR-fraetieleider mr. Aantjes meende echter dat het moge lijk is dat dc begroting rond komt zonder belangrijke veranderingen van he* akkoord. Catshuis De fractieleiders zullen, naar ver wacht wordt, dit weekeinde op het Catshuis over de verder uitgewerkte plannen worden geïnformeerd. Als hierbij inderdaad belangrijke wijzigin gen van het akkoord nodig blijken, zullen zij maandag hun fractie voor overleg bijeen roepen. Regeerakkoord Het kabinet kan niet zonder goedkeu ring van dc fracties over wijzigingen Prinses Margriet bracht gisteren met haar man, mr. P. van Yollenhoven. en haar twee kinderen Bernard en Maurits een hezoek aan de Floriade in Amster dam. Deze foto van het prinselijk gezin werd genomen tijdens een rit in het Floriadc-treintje. Van onze sportredaktie REYKJAVIK Bobby Fischer, de uitdager van wereldkampioen schaken Bo ris Spasski staat officieel in de tweekamp met 2-0 achter. De Amerikaan die tegen de beslissing van scheidsrechter Lothar Schmid, de tweede partij wegens niet opkomen van Fischer als winst voor Spasski aan te merken, had gepro testeerd werd gistermiddag van dit besluit op de hoogte gesteld. Het is nog niet duidelijk wat Fischer nu zal doen, óf dc derde partij morgen gewoon spe len óf zijn koffers pakken en terug reizen naar Amerika. Zie verder de sportpagina's. SCHIEDAM-VLAARDINGEN Dc bewoners van de hulzen langs de spoorbaan Schiedam-Vlaardingen heb ben van de Nederlandse Spoorwegen een schrijven gekregen over werk zaamheden, die tussen station Schie dam en de overweg Nieuwe Damlaan in de nachtelijke uren gedaan zullen moeten worden en die waarschijnlijk wat overlast mee zullen brengen. De Spoorwegen wijzen erop hoe o p de spoorbaan voor deze woningen zo'n 160 treinen per dag passeren. 'Hiermee zijn we dagelijks tienduizen den treinreizigers van dienst. Zoveel treinen op de baan heeft echter wel tot gevolg dat we het noodzakelijke onderhoud veelal naar de nachtelijke uren hebben moeten verschuiven', al dus dc Spoorwegen. Van 17 juli tot en met 9 augustus moet het grindbed van de spoorbaan tussen station Schiedam en de over weg Nieuwe Damlaan worden ver nieuwd. Deze werkzaamheden worden uitgevoerd met machines, die hun werk niet geruisloos kunnen verrich ten. De Spoorwegen stellen dat het niet onmogelijk is, dat de bewoners daar 's nachts hinder van ondervin den. Tot slot vraagt men begrip voor deze onplezierige situatie. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: maand O kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTW OORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1