Okamoto belooft vele nieuwe doden I George S. McGovern: fris alternatief voor Witte Huis Parijse gesprek blijft stagneren Wij streven naar een derde wereldoorlog Regeringscrisis in Israël uitgesteld Twee kapingen in Amerika Vietnameesje vlucht weg McGovern Kabelbaanongeluk in Zwitserland onderzocht Talrijke doden en gewonden in Noord-Ierland TROUW/KWAKTET VRIJDAG 14 JULI 1972 lluitoulnml T7 KO ZRIFIN (Reuter, UPI, AP) Kozp Okamoto, de enige overlevende van de drie Japanse terroristen die op 30 mei het bloedbad op bet vliegveld van Tel Aviv aanrichtten, heeft gisteren, tijdens bet tegen hem in Israël gevoerde proces verklaard, dat bij de volledige verantwoordelijkheid voor zijn daad op zich neemt. Maar bij weigerde de rechtbank te erkennen, omdat bij rechtbanken in de hui dige maatschappij niet erkent. 'Mijn beroep is soldaat van het Rode Leger. Ik aanvaard het instituut van de rechtbank in een moderne staat niet. In Japan heeft de huidige recht spraak een geschiedenis van honderd jaar. Tegenwoordig vervult zij echter niet meer de taak, die zij eens aan het begin van de moderne Japanse maatschappij had,' aldus de beklaagde. Over de aanslag zei Okamoto, dat deze 'een oorlogvoering was, harder dan die tussen naties.' Hij en zijn kamera den waren namelijk van mening, dat het doden van mensen in het belang van de wereldrevolutie, onvermijde lijk is. 'Wij geloven dat deze revoluti onaire strijd nog lang zal moeten voortduren. De revolutionaire strijd is er één voor gerechtigheid. Al meer dan twintig jaar heersen er in de derde wereld vele wanverhoudingen. Hoe kunnen wij dat accepteren?' Sterren Okamoto zei dat volgens de Japanse traditie de mensen, die hij gedood heeft, 'sterren aan de hemel' zijn. Hij deelde mee, dat de revolutionaire strijd doorgaat en dat er nog zeer veel meer sterren zullen komen. Hij en zijn kameraden hadden als leden van het 'Verenigde Rode Leger' con tact opgenomen met het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina 'als een gelegenheid om de wereld te bereiken. De operatie (de aanslag in Lod) was een ontmoetingspunt tussen ons en het Volksfront.' Okamoto beschuldigde Israël ervan geen compromissen te willen, zulks in tegenstelling tot de Arabische landen, die dat echter niet moesten doen. De Arabische vluchtelingen, die weinig kracht hebben, zijn door deze actie bemoedigd.' Okamoto waarschuwde er voor, dat het Rode Leger iedereen uit dë weg zal ruimen, die aan de kant staat van de bourgeoise. 'Ik geloof in de middelen, die de wereldrevolutie dienen. Ik geloof dat ik de stichting van het Internationale Rode Leger moest voorbereiden. Wat ons betreft, zal de strijd voortduren, totdat de wereld een proletarisch bestuur krijgt. Toen ik gearresteerd was, vroeg een Japanner mij of er geen andere manier bestond om onze doel stellingen te dienen. Kan deze man mij een andere manier noemen?' Voor gerechtigheid 'Ik zal het nog eens uitleggen. Mijn kameraden en ik zijn voor de doden in deze politieke oorlog verantwoorde lijk. Deze oorlog is er één voor de gerechtigheid. Wij bereiden er een derde wereldoorlog mee voor, waar mee wij willen bereiken dat processen als dit niet meer mogelijk zullen zijn. Wij zullen het volksrecht invoeren.' Over de reden van de aanslag in Israël zei Okamoto: 'De Arabischs we reld probeert tot compromissen te komen. Zij heeft niet voldoende gees telijke kracht. Daarom hadden wij het gevoel, dat wij door deze poging (de aanslag) de Arabische wereld zou kun nen oppeppen. Dat was de reden van onze samenwerking met het Volks front. Zij stelden de aanval op Tel Aviv voor en garven ook die lijnen aan, waarbinnen de eenheid van actie tot stand zou komen'. In zijn verklaring, die meer dan een uur duurde, had Okamoto het ook vaak over Vietnam waarvan 'de mensen tranen storten ten dienste van de we reld' en over de Amerikaanse Zwar te Panters, die eveneens 'de weg naar de wereldrevolutie voorbereiden'. Na iedere zin hield hij op en was kenne lijk zeer geïrriteerd over de traagheid, waarmee de tolk zijn Japans in het He breeuws vertaalde. Zijn conclusie was, dat 'de wereldre volutie een slachting rechtvaardigt en de vernietiging van mensenlevens.' Na zijn verklaring vroeg zijn advocaat Kritzman opnieuw om een psychia trisch onderzoek van de Japanner. Daarna verdaagde het hof de zitting om dit verzoek te overwegen. Kritz man drong er nogmaals op aan, dat als het hof enige twijfels mocht heb ben, 'deze ten gunste van de beklaag de moeten worden uitgelegd.' Aan staande maandag zal vonnis worden gewezen. JERUZALEM (AFP, AP) Een dreigende kabinetscrisis in Israël over de aloude kwestie 'Wie is een Jood?' is deze week uitgesteld. Eén wetsontwerp dat was ingediend door de ultra-orthodoxe kleine partij Agoedat Yisraeel, beoogde de Wet op de Terugkeer in die zin te wijzigen, dat alleen personen die tot het joodse geloof behoren of daartoe volgens de orthodoxe rabbijnen zijn bekeerd, als Joden in de zin van de Israëlische wet zouden mogen worden be schouwd. Het wetsontwerp werd na felle discussies in het parlement met 57 tegen 19 stemmen en met 9 ont houdingen verworpen. De Nationaal-Religieuze partij, één van de coalitie-partners in het kabinet van Golda Meir, heeft op het laatste moment zijn standpunt gewijzigd on der de druk van de premier en zich van stemming onthouden. De NRP was door Golda Meir gewaarschuwd, dat stemmen voor het wetsontwerp de coalitie-afspraken zou schenden en au tomatisch de val van de regering met zich mee zou brengen. Golda Meir heeft tijdens het debat felle kritiek op die rabbijnen uitgeoefend, die het voorstel van de Agoedat hadden ge steund. Een dag eerder had het bureau van de Knesseth (het parlement) met zes tegen twee stemmen besloten om de stemming over een ander wetsont werp tot de herfst uit te stellen. Dat wetsontwerp was door de onafhanke lijke liberale partij (ook een regerings partij) in,gediend om het burgerlijk huwelijk in te voeren voor die Israëli sche Joden, die van de rabbijnse rechtbanken geen toestemming krij gen te trouwen. Aangezien het wets ontwerp de steun had van een ande re regeringspartij, de links-socialisti sche MAP AM, dreigde een kabinets crisis. Het bureau van de Knesseth, dat wettelijk het recht heeft te beslis sen over de datum van ingediende wetsontwerpen, heeft met zijn beslis sing een dreigende kabinetscrisis uit gesteld. ii Nieuwe voorstellen ble ven uit PARIJS (AP, UPI, Reuter) Het Parijse vredesoverleg is gisteren ondanks talrijke speculaties over het tegendeel niet over het dode punt gekomen. De afgevaardigden van Hanoi en de Viet Cong ver wierpen in scherpe bewoordingen het jongste vredsplan van Nixon, terwijl Amerika en Zuid-Vietnam de vorming van een coalitierege ring in Saigon bleven afwijzen. Na drie uur en een kwartier ging men uiteen tot volgende week. De sfeer onderscheidde zich vrijwel niet van die van vroeger. Alle deelnemer» verklaarden zich weliswaar bereid nieuwe voorstellen van de tegenstan der zorgvuldig te willen overwegen, maar zulke voorstellen werden niet gedaan en men verweet dit elkaar. De toon van mevrouw Thi Binh van de Viet Cong was zelfs ongewoon scherp, nadat de Zuidvietnamees Pham Dang Lam zich had uitgesproken tegen een coalitieregering in Saigon, waarin ook de Viet Cong moet zijn vertegenwoor digd. De Amerikaanse delegatie-chef, Willi am Porter, noemde de werbetering van de relaties tussen Oost- en West- Duitsland en de afspraak tussen Noord- en Zuid-Korea geen geweld te gebruiken als voorbeelden voor een vreedzame oplossing van het conflict. Hij bleef bij zijn oude standpunt, dat de oorlogshandelingen pas beëindigd kunnen worden, als de krijgsgevange nen worden vrijgelaten en voor heel Indo-China een wapenstilstand wordt gesloten. Noord-Vietnam en de Viet Cong ver oordeelden de Amerikaanse oorlogs handelingen scherp, die zij als een vorm van volkenmoord omschreven. Staking van de luchtaanvallen op Noord-Vletnam en de Amerikaanse PHILADELPHIA (REUTER, UPI) In de VS hebben vliegtuigkapers gis teren twee keer toegeslagen, daarbij losgelden incasserend tot een totaalbe drag van 1,15 miljoen dollar. Een kaping kwam snel ten einde. Nadat een man van middelbare leef tijd boven het zuidwesten van de VS een Boeing 727 van American Airli nes had gedwongen op het vliegveld van Oklahoma City aan de grond te zetten, liet hij de passagiers gaan en liet hij het toestel na ontvangst van 550.000 dollar weer opstijgen. Maar korte tijd later bood de kaper zonder nadere uitleg zijn pistool aan de be manning aan en gaf hij zich over. Het toestel keerde terug en de kaper werd gearresteerd. Pij de andere kaping dwongen twee met vuurwapens en bommen gewapen de mannen een Amerikaan en een Ethiopiër, een Boeing-727 van Natio nal Airlines te landen op het vlieg veld van Philadelphia. Zonder passa giers, maar met 6000.000 dollar en drie parachutes zette het toestel ver volgens koers naar Texas, waar het landde op het kleine vliegveld van Lake Jackson. Nadat politiemannen de banden van het toestel hadden lekgeschoten, mishandelden de kapers de bemanning, die enige tijd later echter wist te ontsnappen. Wel bleven tij enkele stewardessen gijzelen De kapers eisten later e enkïeiner vlieg tuig, een piloot en zwembroeken In ruil daarvoor wilden ze de 600.000 dol lar teruggeven. Maar de kapers lieten «ter de stewardessen vrij en gaven tich over aan de politie. oorlogshandelingen in Zuid-Vietnam is naar hun mening een eerste voor waarde voor een politieke oplossing van het conflict. Le Doec Tho, de speciale adviseur van de Noordvietnamese delegatie, is gis teren uit Peking naar Parijs vertrok ken. Van Amerikaanse zijde is gezegd, dat Nixon zijn adviseur Kissinger naar Parijs zal sturen voor een onder houd met Tho, zodra hij een moge lijkheid tot nuttig overleg ziet. De Noordvietnamezen en de Viet Cong hebben op de dag van de her vatting van het Parijse vredesoveleg hun militaire activiteit sterk uitge breid. In de Zuidvietnamese provin ciehoofdstad Kwang Tri kwamen de Noordvietnamese tanks uit de straten om te pogen de omsingeling te door breken van de Zuldvletnamese eenhe den. Volgens betrouwbare kringen in Saigon willen de regeringstroepen alle be voorrad ingswegen van de Noord vietnamezen In Kwang Tri afsnijden en zich daarna concentreren op het heroveren van de andere helft van de provincie Kwang Tri ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. In de afgelopen 24 uur zijn bij ue provinciehoofdstad ln beide kampen meer dan 300 doden gevallen. In het gehele land hebben zich vol gens een Zuidvietnamese militaire woordvoerder 109 incidenten voorge daan, het hoogste aantal sedert het begin van het noordelijke offensief ruim drie maanden geleden. In h et noorden werden onder meer de be langrijke plaatsen Hoeé en Damang be schoten. In het zuiden werd weer gevochten op weg 13, die An Loc met Saigon verbindt. In de Mekongdelta werd druk uitgeoefend op een gebied tus sen 100 km ten westen en 70 km ten zuiden van de Zuidvietnamese hoofd- stadi Het Amerikaanse militaire opperbevel -dip, in Saigon heeft gisteren geen com- BeloftC mentaar willen leveren op berichten over nieuwe aanvallen op dijken in Noord-Vietnam. Eerder was gezegd, dat het mogelijk was. dat men dijken raakte, die zich bevonden in de buurt van 'militaire doelen'. Een Vietnameesje vlucht weg uit de omgeving van Kwang Tri in het noor den van Zuid-Vietnam, waar al dagen lang hevig slag wordt geleverd tussen Zuidvietnamezen en revolutionairen. Vervolg van pagina 1. kwam het tot een luidruchtige demon stratie in de lobby van McGoverns ho tel, toen 500 hippies en politiek bewus te jongeren tekst cn uitleg eisten over zijn veel rustiger verklaringen over Vietnam. Zij beschuldigden hem van 'cynische uitverkoop', wat betreft Viet nam. De groep had onder het wakend oog van 50 met knuppels gewapende politiemannen acht uur in de hal ge staan. De assistenten van McGovern slaagden erin de politiemannen weg te werken. Daarna ging het zeer roerig toe, toen de Senator zich verdedigde tegen de tegen hem uitgebrachte be schuldigingen. BRIG (Reuter) De Zwitserse rege ring heeft een commissie van zes deskundigen ingesteld, die een onder zoek moet instellen naar het kabel baanongeluk bij Brig, dat woensdag aan dertien mensen het leven heeft gekost. De trekkabel van de kabelbaan van Bcttmeralp mak door nog onbe kende oorzaak af, waardoor de cabine met een snelheid van meer dan 100 kilometer over een afstand van 700 meter langs de draagkabels omlaag stortte en op het staüonsgebouwtje terecht kwam De politie heeft giste ren vier van de slachtoffers kunnen identificeren. Het waren allen Zwit sers. Onder hen waren twee arbeiders van de firma, die de kabelbaan heeft aangelegd Het identificeren levert grote moeilijkheden op daar de lijken zwaar verminkt ijn. Onder de inzit tenden van de cabine bevonden zi«-h ook buitenlandse toeristen, onder wie enige Westduitsers McGovern beloofde nogmaals, dat hij alle Amerikaanse troepen binnen drie maanden na zijn ambtsaanvaarding uit Vietnam zal weghalen. Na terug keer van de krijgsgevangenen zou hij alle bases in Thailand sluiten "hoe wel Thailand geen deel uitmaakt van Indo-China, en alle marine-eenhe den uit de wateren van Zuid Oost-Azië terugtrekken. 'Dat beloof ik u'. Hij weigerde in te gaan op het verzoek vam de aanwezige hippies om marihua na te legaliseren en wilde evenmin een verklaring tekenen, dat iedere politieman die een zwarte geweldda dig benadert, levenslang zal krijgen. Hij verdedigde zich, door te zeggen dat hij geen wet kon onderschrijven, die een zwaardere gevangenisstraf aan de ene groep Amerikanen geeft dan aan de andere. Hij beloofde tevens dat hij alle hulp aan het dictat >:-ale Griekenland zou stopzetten. M «veras tweede p<.b!eem is geld. De oirionde presidei ampagne wordt op 36.5 miljoen dollar geschat. Tot dus ver is het geld voor zijn campagne ge komen van 'kleine contribuanten' Maar nu moet men lieden met zeer dikke poremonnaies vinden. Dat lijkt moeilijk, omdat McGovern bepaald niet geliefd is bij de rijke mensen. Men schat dat hij uil zijn oude 'bronn-n' 13 miljoen do'lar /.al putten maar dat is veel te weinig. BELFAST (Reuter, AP) Extre misten hebben het afgelopen et maal in Ulster zes burgers en drie Britse militairen gedood, en elf Britten verwond. Het was een van de bloedigste dagen in de afgelo pen drie jaar van gewelddadighe den in Noord-Ierland. De meeste slachtoffers vielen door het vuur van sluipschutters. Acht Britse militairen liepen hun verwondingen op, toen hun auto op een mijn reed. Volgens opgaaf van het Britse leger zijn sinds zondag meer dan achthon derd schietincidenten voorgekomen. De Britten hebben de veiligheidsmaat regelen verscherpt. Zo sloten zij giste ren in Londonderry de hele wijk Bogsdde met wegversperringen en con troleposten hermetisch van de buiten wereld af. Plaatselijke overheden in Londonderry schatten, dat de onafge broken bomaanslagen van de afgelo pen twee dagen in hun stad een schade van ongeveer een miljoen pond hebben veroorzaakt. De nieuwe uitbarsting van geweldda digheden heeft de besprekingen over een nieuwe wapenstilstand opnieuw opgeschort. Seamus Twomey, comman dant van de IRA-brigade in Belfast, die door het Britse leger als een van de hoofd-verantwoordeLijken wordt ge zien voor het extremisme, bood giste ren aan de wapenstilstand, die zondag werd verbroken, te hervatten. Hij zei, dat de enige voorwaarde voor het herstel van de wapenstilstand een geschreven waarborg van het Britse leger is om geen mensen, die worden verdacht van terroristische activitei ten meer te arresteren en geen ande re stappen tegen de IRA te onderne men. Het is opmerkelijk, dat hij een eerdere eis tot vrijlating van alle gevangen IRA-leden, alvorens de wa penstilstand hervat zou worden, liet vallen. LYNCH Premier John Lynch van de Ierse Republiek heeft gisteren geweld als middel om tot een verenigd Ierland te komen met kracht van de hand gewezen. In zijn jaarlijkse grote rede in het parlement zei Lynch, dat de uiteindelijke zorg van iedereen in Noord-Ierland en in de Ierse Repu bliek het vermijden van 'de catastrofe van burgeroorlog' moest zijn. De voorwaarden moeten worden ge schapen om iedereen in staat te stel len in Noord-Ierland binnen het ka der van wederzijds respect en ver draagzaamheid te ijveren voor vrede en gerechtigheid, aldus de Ierse pre mier. Hij deed geen nieuwe voorstel len voor het beperken van Ierse een heid en hij beperkte zich tot oproe pen voor zelfbeheersing, overeenkom, stig de terughoudende politiek, die Ierland ten aanzien van de gebeurte nissen in Ulster voert. In Ulster zou, volgens Lynch, een vorm van gewestelijk bestuur moeten worden Ingesteld, die het zowel de katholieke minderheid als de protes tantse meerderheid mogelijk zou moe ten maken in vrede te leven en de weg te banen voor een meerderheids besluit omtrent eenwording. Over de activiteiten van het Ierse Republikein se Leger zei premier Lynch: 'We kunnen het particuliere legers niet toestaan het gebied van de Republiek te gebruiken om hun wil aan het volk van noord of zuid op te leggen.' Lynch heeft onlangs speciale rechtbanken in Ierland In het leven geroepen om IRA-activiteit in de republiek af te schaffen. door Jelte Rep Vandaag is het smullen geblazen voor de miljoenen Amerikanen, die in hun krant nog eens het le vensverhaal voorgesdioteld krij gen van George S. McGovern. Want, of je het met hem eens bent of niet, het is een sprookje naar Amerikaans recept. Een getuige nis van de goede, oude Ameri kaanse droom. Het is het ontroe rende verhaal van de verlegen plattelandsjongen, die zich op werkte tot aan het hek van het Witte Huis. Er was eens. zo begint het verhaal, een arme plattelandspredikant, die er van gedroomd had beroepshonkbalspe- ler te worden, maar als amateur zo vaak aan de zijlijn zat dat hij daar de bijbel honderden malen heeft kunnen lezen. Zijn oudste zoon, George Stan ley, die op 19 juli 1922 werd geboren, bracht hij dan ook bij, dat sport niks was en dat hij zich beter kon verdie pen in lezen en rekenen. Omdat hij het zoontje van de dominee was, had George Stanley maar weinig vriendjes en alle tijd om uit de gezinsbijbel te leren lezen. HIJ was bovendien zo verlegen en teruggetrokken, dat de onderwijzer van de eerste klas over woog hem te laten zitten, omdat hij meende dat George uit domheid voortdurend naar de grond zat te staren in plaats van zijn mond open te doen. Maar zoals in sprookjes het geval is, bezat George een eigenschap, die hem vooruit zou helpen. Hij bleek zeer goed van de tongriem gesneden te zijn. Omdat sport taboe was (net als roken, drinken en naar de bioscoop gaan) had George alle gelegenheid zich te concentreren op zijn studie en de debatteer-club van de school. Het waren de jaren van de droogte en depressie en ook in huize McGovern was schraalhans keukenmeester. Maar George won een beurs voor de univer siteit in Mitchell, waar hij geschiede nis ging studeren en tegelijk prijzen bleef winnen als debater. Hij ontmoet te er ook, op de dansvloer Eleanor. Piloot De oorlog kwam en George werd opgeleid tot piloot. Tijdens zijn eerste verlof trouwde hij met Eleanor en ging naar Italië, waar hij comman dant werd van een B-24-bombarde- mentsvliegtuig, dat doelen bestookte in Roemenië en Tsjechoslowakije. Dankzij zijn koelbloedigheid verwierf hij het onbeperkte vertrouwen van zijn bemanning en redde hij hun leven, toen boven Oostenrijk de neus van hun vliegtuig werd weg geschoten, maar hij het toestel toch binnen de eigen linies aan de grond wist te zetten. Hij ontsloeg een luite nant, die om het vliegtuig lichter te maken, bommen afwierp cp een Joe goslavische boerderij. Als hij weer terugkeert naar Ameri ka, zijn George en Eleanor zo arm als kerkratten en met een veteranen- beurs gaat hij theologie studeren om zich te verzekeren van een ambt in een welvarende gemeente. Hij schar relt lege flessen bij elkaar om van het statiegeld de monden van zijn vrouw en zijn twee kinderen te vullen. Maar op de preekstoel voelt hij zich niet thuis, hij gaat weer geschiedenis stu deren en wordt kampioen-debater met een rede over de noodzaak China toe te laten tot de Verenigde Naties. Een gewaagd onderwerp als men bedenkt dat ongeveer gelijkertijd een zekere Richard Nixon zijn faam vestigt als één van de luitenants in de heksen jacht op communisten van senator Joe Mcarthy. Hij wordt hoogleraar in de geschiedenis aan de universiteit van Mitchell en schrijft protestbrie ven naar het conservatieve, republi keinse, plaatselijke krantje. Edgar Wallace Hij loopt warm voor de Progressieve partij van Edgar Wallace, die tegen de koude oorlog wil strijden, gaat als gedelegeerde naar haar conventie, maar komt teleurgesteld thuis als blijkt dat communisten de touwtjes in handen hebben. Nu keert hij zich tegen de heksenjacht van McCarthy en houdt redevoeringen waarin hij zijn progressieve standpunten uiteen zet en ondermeer pleit voor een be stand in Korea. Zijn artikelen in de plaatselijke pers wekken de belang stelling van de leiding van de Demo cratische partij in South Dakota, die niet veel meer leden telt dan be stuursleden. McGovern wordt verzocht de partij weer op poten te zetten en gaat in een gammele auto de boer op Zijn jaarsalaris, dat hij zelf bij elkaar moet schrapen, bedraagt 500 dollar. In 1956 beproeft hij zijn eigen organi satie door in zijn overweldigend Re publikeinse thulsstaat als Democraat aan de verkiezingen voor een zetel in het Huis van Afgevaardigden mee te doen. Iedere morgen om zeven uur vertrekt hij met een vriend in een rood-witte station-wagen voor zijn ver kiezingscampagne om boeren op het land aan te houden en op deurbellen te drukken. Is de benzine op. dan moeten McGovern-speldjes verkocht worden. Inkoopprijs: 9 cent. verkoop prijs: 1 dollar. Met een karig dieet van macaroni en spaghetti houdt het gezin McGovern zich in leven Maar tot ieders verrassing wint McGovern, en hij en zijn gezin trekken naar Washington, waar ze als bi/urman eetr zekere Hubert Humphrey krijgen, die al spoedig een goede vriend wordt. George McGovern Twee jaar later wordt McGovern, on danks heftige Republikeinse tegen stand en beschuldigingen van commu nisme. herkozen door de stijf-Republi- keinse boeren van South Dakota In 1960 probeert hij de senaatszetel te veroveren, maar omdat hij presidents kandidaat John Kennedy introduceert in zijm staat, wordt hij verslagen. Ook Kennedy verliest in South Dakota, maar wordt toch presi dent en redt McGovern van werkloos heid door hem te benoemen tot direc teur van het 'voedsel-voor-vrede'-pro- gramma. In de barrios van Brazilië' leert hij wat menselijke ellende en honger is. In 1962 probeert hij opnieuw de se naatszetel te veroveren cn ditmaal wint hij, met slechts 504 stemmen verschil. Maar door het exclusieve clubje van de senaatsleden wordt hij pen' van dc Republikeinen is 'Dc Machine', alias 'Het Ding', een ruim een meter hoge sorteermachine, di<- op microfilm alle uitspraken uit McGoverns publieke loopbaan bevat. Verleden jaar werd door de Republi keinen maar liefst 40 kilo uitspraken van McGovern verzameld in South- Dakota. 'Ik zie niet in hoe hij al dit spul kan overleven, als we het goed gebruiken', verklaarde een medewer ker optimistisch. Uitspraken niet geaccepteerd en hij wekt hun woede door onmiddellijk van leer te trekken met de eis dat dc landbouwo verschotten worden gebruikt om de honigerigem te voeden, door de 'Cuba- fixering' van Kennedy aan te vallen, door te verklaren dat de regering de honger in Amerika negeert en door de oorlog ln Vietnam aan te vallen OrQ8niSdtl0 Het was nog maar 1963. Wat denkt McGovern van marihuana? Een druk op de knop en 'Het Ding' ratelt: 'Het is een verouderd Idee, dat onze wetten vijf jaar gevangenisstraf opleggen voor het bezit van marihua na, terwijl anderen wordt toegestaan een fortuin te maken met het verko pen van kanker in sigarettenpakjes' Boston Globe, 8 september 1969. Over de arrestatie van zijn eigen dochter wegens het bezit van marihu ana. zegt McGovern dat hij voorstan der is van verandering van de mari- huana-wetten Playboy, augustus 1971'. Maar ook de felle aanvallen van Humphrey op zijn vriend McGo vern tijdens de tv-debatten in Califor nia zijn gretig verslonden door Het Ding. De Republikeinse strategie be rust erop dat Nixon de rol van presi dent zal spelen en boven de strijd zal staan, terwijl zijn medewerkers MCGovern zwart /uilen maken en hem even belachelijk hopen te maken als Johnson Goldwater belachelijk maakte. Ambitieus De rest van het verhaal kent u: hoe hij de leider van de anti-oorlogsbewe- ging wordt, hoe hij zeatien dagen voor de conventie van Chicago de toorts opraapt, die Robert Kennedy uit handen werd geschoten en hoe hij de organisatie is gaan bouwen, die hem op zijn 51-«te verjaardag de presidentsnominatie heeft bezorgd. Natuurlijk is dit verbaal helemaal geen sprookje, want in sprookjes le ven de helden niet van het statiegeld van gevonden flessen. Het la het ver haal van een zeer ambtieus mens, die maar één antwoord kent op de vraag: 'Als u één wens zou mogen doen, wat zou dat zijn?', namelijk: president worden van de Verenigde Staten Maar die bovendien genoeg politicus is om er snel aan toe te voegen: 'Maar niet om de macht of het prestige. Ik geloof dat dit land op een ramp afstevent en ik geloof dat ik dat kan veranderen'. Maar krijgt dit verhaal ook een 'happy ending1' Maakt McGovern eni ge kans om in november Richard Nixon te verslaan? Op het hoofdkwar tier van Nixons campagne-staf is men vol vertrouwen, dat McGovern geen enkele kans maakt, omdat de Republi keinen hem als een 'radicaal' zullen kruisigen. Het niet zo 'geheime wa- Zij zullen echter te maken krijgen met de beste politieke organisatie, die ooit dienst deed in een Amerikaanse verkiezingscampagne. De McGovern- mensen hopen het presidentschap te winnen op dezelfde wijze waarop 2c de nominatie wonnen. Een legioen van wellicht een half miljoen vrijwil ligers zal op stap gaan. geleid door 5.000 full-time medewerkers, in een campagne, die naar schatting 30 mil joen dollar gaat kosten. De grootste aandacht zal worden gegeven aan het registreren van de nieuwe kiezers, een groep van 25 miljoen mensen, die beslissend kan zijn voor McGoverns kansen. Niet vergeten mag worden dat McGo vern de partij vertegenwoordigt, die tenminste theoretisch de groot ste is, ook al schijnen vele leden ditmaal desertie te willen plegen. No vember is nog te ver om voorspellin gen te doen, hoewel wij op het ogen blik een spannende race voorzien. Er kan nog van alles gebeuren met dc werklozen, met Spiro Agnew, met de strijd In VI tnam en noem maar op. Maar wel is zeker dat Nixon in no vember het knellende imago zal heb ben van de levenslange politicus, wiens retoriek, optreden en geheime diplomatiek symboliseren, wat de kie zers zo ergert aan politici. Eerlijk of niet. George McGovern schijnt een fris alternatief te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9