Engels: toneel biedt genoeg mogelijkheden dichtbij Meesten maken zich geen zorgen over de inflatie Commentaar Jmwenteling giftigheid op de plaat - pop op de plaat-popopde p Geen echt groot nieuws Rijksregeling voor gezinsvervangend gehandicaptentehuis Grootste muziekfestival van de wereld: de Proms IROUW/KWARTET VRIJDAG 14 JULI 1972 Binnenland T5 K7 Dat George McGovern de Democrati sche kandidaat voor het Witte Huis is geworden, betekent, zoals de senator zelf terecht heeft gezegd, 'een bijna ongekende verandering in de Ameri kaanse politiek'. De symptomen van deze omwenteling zijn, vooral binnen de Democratische partij, vele. Daar is allereerst het op merkelijke verschijnsel, dat de kiezers de traditionele vertegenwoordigers van het centrum (Humphrey, Muskie) ver wierpen en de voorkeur gaven aan onconventionele protest-kandidaten (Wallace, McGovern), mensen die Amerikaanse imago-fabrikanten een hartaanval moeten bezorgen. Een an der aspect van de omwenteling is, dat de traditionele machthebbers binnen de Democratische partij (vakbonden, par tijbazen en andere delen van het partij apparaat) buiten spel zijn gezet. Maar het belangrijkste is wel, dat de jeugd een zeer actieve rol is gaan spelen binnen de partij en daarvan onmiddel- lijk de vruchten heeft kunnen plukken. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, wil het gezegde. Tachtig pet. van de jeugd zal de Democraten steunen, zeg gen opiniepeilers. Zoals de meeste revoluties bekommert ook de omwenteling in de Amerikaan se politiek die we de afgelopen maan- j^den konden gadeslaan zich nauwelijks over de slachtoffers die ze maakte. De Democratische partij mag de jeugd jj voor zich gewonnen hebben, maar wel- i ke groepen is ze kwijtgeraakt? In 1932 smeedde Franklin Roosevelt een win nende coalitie, die bestond uit: arbei ders, inwoners van grote steden en van het zuiden, intellectuelen en raciale minderheden. Onder de vijf groepen zijn er maar twee waarop McGovern kan rekenen: de intellectuelen en de minderheden. De rest staat koel, zo niet vijandig, tegenover hem. De nieuwe coalitie die McGovern kan bouwen, omvat de jeugd, de negers en andere minderheden, plus de progres sieve voorstedelingen die zich econo misch voldoende onkwetsbaar voelen om voorstander te kunnen zijn van grote veranderingen in de Amerikaanse maatschappij. Mogelijk kan McGovern ook een meerderheid van de lage- en midden-inkomensgroepen voor zich winnen. In deze kringen heerst groot onbehagen over het huidige belasting stelsel en over de ongevoeligheid van de regering voor hun problemen. Maar het zijn deze zelfde kringen, die ook i misnoegd zijn over het gedwongen f 'bussen' van hun kinderen naar veraf gelegen scholen en McGovems plei dooien voor dit transport zullen hem zeker parten spelen, wanneer hij deze groep het hof maakt. Van groot belang zal verder zijn, of McGovern (mis schien met hulp van Humphrey, de ieveling van de vakbonden?) een ver zoening met de georganiseerde werkne- rers tot stand zal kunnen brengen, atuurlijk is er ook nog een tegenpar tij. die bezig is een nieuwe coalitie te smeden rondom de 'zwijgende meer derheid', waarop zij het patent beweert te hebben. In 1970 werden de pogingen van de Republikeinen om bij tussentijd se verkiezingen een nieuwe meerder heid te construeren, een grandioze mis- lukking. Maar nu schijnt het goeddeels op fantasie berustende imago van McGovern als een gevaarlijke radicaal velen in de Republikeinse hoek te drijven. Dat geldt voor het zuiden, de katholieken, de joden en vele arbei ders. Bijna vier maanden scheiden ons ech ter nog van de grote strijd en de meeste Amerikanen bepalen pas vlak voor de zevende november een definitieve keu ze. Maar hoe de uitslag ook mag uitvallen, de nieuwe hergroepering van het Amerikaanse electoraat zal nog vele komende verkiezingen beïnvloe den. De Geneefse conventie die het ge- ibruik van 'verstikkende, giftige en ;andere gassen' door oorlogvoerende Partijen verbiedt, wordt door Amerika opnieuw op haar rekbaarheid be proefd. De beschuldiging van de Viet-Congde- legatie bij de Parijse vredesonderhan delingen, dat de Amerikaanse lucht macht voor zijn aanvallen op Zuid- Vietnam nu napalm en chemische bommen gebruikt, heeft namelijk ge beid tot een even snelle als merkwaar dige reactie in Saigon. Jazeker, ver zwaarde militaire kringen aldaar, wij gebruiken chemische bommen, maar de stoffen die wij daarmee versprei den, zijn niet giftig, iZoals wel vaker bij dit soort verkla ringen, valt vooral op wat er niet gezegd wordt. Wij kunnen veilig aan nemen dat de chemicaliën die de Amerikaanse luchtmacht afwerpt, niet bedoeld zijn ter verbetering van het leefklimaat in Zuidoost-Azië. Wat het doel dan wèl is, zegt men kennelijk never niet hardop. De hele scène doet ons wat denken aan de categorische ontkenning dat Amerika boven Noord-Vietnam regen maakt, een paar weken geleden nog in het Congres uitgesproken door mi nister van oorlog Meivin Laird. Ook men was belangrijker wat hij niet zei. «ij zei toen niet, dat er geen regen *erd gemaakt boven Zuid-Vietnam. Laos en Cambodja. Daar gebeurde het jfcmelijk inderdaad, weten we nu. He Amerikaanse openhartigheid laat bij ons een chemisch onaangename smaak achter. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De situaties bij het Amsterdams en Nieuw Rotter dams Toneel zijn geen aanwijzingen voor een verstarring van het to neelbeleid. Binnen het bestaande beleid is een grote verscheidenheid van toneeluitsluitingen mogelijk. Dit antwoordt minister Engels (CRM) op vragen van het liberale Kamerlid Van Dijk over de crisis bij het Amsterdams Toneel. en kleine experimentele theaters neigt', antwoordt Engels: 'Op zizhzelf acht ik dit een gezond verschijnsel. Als aanvulling op het gesubsidieerde toneel zal dit kunnen leiden tot een veelvorming en harmonisch theate raanbod. Maar omdat hiervan in de praktijk niet veel terecht komt, is de minister in overleg met de Raad voor de Kunst aan het zoeken naar herzie ning van het toneelsubsidiebeleid'. De liberaal Van Dijk lanceerde bij zijn vraagstelling de gedchte van de instelling van één of meer 'theateru- nies' (producenten), die in samenspel met de lagere overheden en de bestu ren en directies van schouwurgen (consumenten) zowel een vrij alsook ecperimenteel theater kunnen bren gen voor een zo groot mogelijk pu bliek. Hoewel de minister zegt dit ook te zullen overwegen, wijst hij op de autonomie van de gemeenten en voor al op die van e schouwburgen, die reestal onder de verantwoordelijk heid van de gemeenten vallen. Hier door is het programmabeleid van schouwburgen vaak een 'zuiver plaat selijke aangelegenheid', die zich niet op eenvoudige manierin een landelijk of regionaal gecoördineerde toneel voorziening zal laten passen, aldus de minister. In dit stadium van overleg wil de minister dan ook nog niet zdggen. of de produktie-eenheden in de plaats Op zijn vraag wat tot deze crisis heeft geleid, antwoordt de minister: 'Burge meester en wethouders van Amster dam wilden ondermeer met het oog op de huidige exploitatietekorten voor het komend seizoen tot een open bespeling van de Stadsschouwburg ko men. Dit heeft geleid tot het beluit van de gemeenteraad van deze stad voor te stellen de subsidie van het Amsterdams Toneel te beëindigen', al dus de minister. Sprekend over toneel in het algemeen constateert de minister, dat er een duidelijke wens tot bezinning bestaat op de taken en doelstellingen van hethtotnaal. Daardoor worden volgens hem ook de gebruikelijke vormen van organisatie en beleid door een deel van de toneelkunstenaars niet zondjr meer geaccepteerd. De laatste jaren is bij veel toneelspelers een verlangen naar grotere bewegingsvrijheid te bes peuren, met flexibeler organisatievor men, meent hij. Verschillen Minister Engels denkt, dat de proble men van het Nederlands toneel ver oorzaakt worden door 'een veelheid van de onderlinge verschillen in de mening daarover', eerder dan door een verlangen bij toneelspelers en publiek naar een ander repertoire. Op de vraag of zijn toneelbeleid in grijpende herziening meebrengt nu 'de toneelwereld naar vrije produkties Dr. K. van Dijk: bezorgdheid over situatie bij het toneel. moeten komen van de bestaande vaste gezelschappen. Dat deze verouderd i zouden zijn, is nog niet bewezen, Welzij nspamtiet van vindt de minister. 'De posities van gezelschappen als de Haagse Comedie \T\TT\ 1 J en Centrum zouden tot tegenoverge- 3-CllL V V J-J"16(l6Il stelde gevolgtrekkingen kunnen lei den', aldus minister Engels. Van een onzer verslaggeefsters Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Twee op de drie Nederlanders maken zich geen kop zorg over de inflatie terwijl mensen boven de 65 Jaar zich wel het aller minst van de geldontwaarding aan trekken. Dit blijkt uit een opinie onderzoek van het NIPO, dat eind juni werd gehouden onder ruim dui zend mannen en vrouwen over heel het land. Daarentegen maakt een op de drie landge. oten waartoe ongetwijfeld de leden van het kabinet-Biesheuvel gerekend kunnen worden zich wel (persoonlijke) zorgen. Dit is met name het geval in het kamp van de VVD (60 procent). Op enige afstand volgt de aanhang van de ARP (49 procent), D'66 (39 pro cent), KVP (30 procent), PvdA (28 procent) en CHU (16 procent). Hoe meer men verdient, hoe meer men zich over de geldontwaarding zorg blijkt te maken, want onder mensen met een maandinkomen van meer dan 1.500 gulden blijkt 43 procent minder gelukkig met de inflatie. Niet zozeer de Ionen of prijzen af zonderlijk, maar de spiraal van lo nen én prijzen worden als oorzaak van de inflatie aangewezen. Van alle ondervraagden zegt namelijk 42 pro cent dat lonen en prijzen allebei even veel 'schuld' aan de inflatie hebben. Daarentegen meent 30 pro cent dat de inflatie wordt veroor zaakt door prijsverhogingen en 23 procent geeft loonsverhogingen dc schuld. De beschuldigende vinger naar dc prijzen wordt het meest uitgestoken in kringen van de PvdA (39 pro cent, in het kamp van de VVD worden verhoudingsgewijs de lonen als de grote boosdoeners gezien (38 procent). door willrm-jan-martin Dit keer maar eens 'n rustig afleverin- getje in de bloedstollende vervolgse- rie Pop op de Plaat: echt groot nieuws valt er op dit moment niet te melden. Het wachten is bijvoorbeeld op zulke zaken als de debuutelpees van The Eagles (met Bernie Leadon) en het door Beach Boy Brian Wilson gecoachte damesgroepje American Spring (waarin Wilsons echtgenote Marilyn). Platen, waarvan de faam via vakliteratuur de verschijning hier te lande reeds is vooruitgesneld. Na tuurlijk moet je altijd nog maar af wachten wat er van al dat 'opgefokt' gedoe waar zal blijken te zijn. Knap nieuwsgierig ben ik echter ondertus sen wel. Goed, tot die tijd dus een ik zei het al rustig verhaal over wat muziek die de laatste keren om welke reden dan ook in de kast is blijven staan. Eerst wat spul van het tweede garnituur. Zoals WINDS OF CHAN GE (A M AMLS 68099). de eerste Jeff Beck solo-schijf van PETER FRAMPTON. die begin dit jaar de welbekende formatie Humble Pie de rug toekeer de. Dat had misschien te maken met een veischil van mening over de artistip- ke koers van dat gezelschap van de laatste tijd (ferm knetterende hard rock), in ieder geval: Peter Frampton is getuige zijn werkstuk meer een dromertje dan een houthakker. Zijn nummers hebben vaak een tamelijk poëtische inslag en moeten het hebben van veel mineur-akkoorden. Akoesti sche gitaren zijn erg belangrijk. De enige maal dat Frampton er flink tegen aan gaat is waarschijnlijk niet toevallig in een nummer, dat hij niet zelf schreef (de Stones-kom- positie Jumpin' Jack Flash). Echt vuurwerk. De rest is nooit echt ste vig: altijd ligt een verzameling strij kers of een mellotron op de loer Het zwakke punt van deze plaat vind ik de wat ongelukkige uitwerking van de inhoudelijk in aanzet best leuke nummers. Ze worden veelal nogal lang uitgesponnen, zonder dat daar meer aanleiding voor te vinden lijkt dan die tijdsduur op zichzelf. De lengte ontkracht veel songs. Er wordt in de diverse 'naslepen' eigenlijk niets aan de muziek toegevoegd en zelfs moet ondanks dat nog wel eens een einde worden 'geforceerd' (All I Want To Be). Jammer is dat, want, zoals gezegd, Peter Frampton kan het wel. Nummers als het Traffic-achtige Lady Lieright, It's A Plain Shame en The Lodger maken dat voldopnde dui delijk. JEFF BECK Dan JEFF BECK, die ouderen onder u zich beslist zullen herinneren van zijn fameuze gitaartoeren in de Yard- birds, een van de betere groepen van de twee popgolf (de Britse, met Beat les. Stones etc.). Dat oorspronkelijke peil heeft Beek naderhand (hij stapte uit de groep, die op haar beurt niet veel later van het toneel verdween) nooit meer bereikt, ook al was hij er na allerhande commerciële ongein (Hi Ho Silver Lining, Love Is Blue) hal verwege 1968 misschien dichtbij: hij kwam wat je noemt terug met een formatie waarin zulke kanonnen ope reerden als Rod Stewart. Mick Waller, Ron Wood en Nicky Hopkins. Voordat ze de kans kregen goed in gespeeld te raken, liet de groep evenwel het le ven. Een jaar later kwam Jeff Beck wederom van zich laten horen, nu 'geruggesteund' door een mixtuur van Britse en Jamaicaanse muzikanten. De elpee die hier in het geding is, is het tweede produkt van dit vijf man sterke team (vokalist Bob Tcnch is er eigenlijk pas bij). Een onevenwichtige plaat. Enerzijds staat The Jeff Beck Group hier voor een stevig stukje rock (Glad All Over. Sugar Cane) dat misschien niet groots maar dan toch in elk geval wel vakkundig genoeg gemaakt is om de beentjes van de vloer te krijgen. Anderzijds blijkt, dat de heer Beek zijn merkwaardige voor liefde voor de op niks af galmende gitaar (holle mooierigheid met fre- kwente bezoeken aan de echokamer, kortom het procédé Love Is Blue) toch nooit is kwijtgeraakt, waarvan akte in I Can't Give Back The Love I Feel For You en Definitely Maybe. Een rare peer, die Beck. BOLAN BOOGIE Op de langspeler BOLAN BOOGIE (Cube Records 2326 012) van T. REX werd een aantal vrij recente hits van dat clubje ondergebracht, zoals daar zijn Get It On, Hot Love, Jeepster en Ride A White Swan. Muziek die het in Engeland de laatste tijd meer dan uitstekend doet, maar die hier nauwe lijks van de grond komt. Dat pleit voor de vaderlandse poplief hebber, dacht ik zo, want T. Rex oftewel Marc Bolan met ritmische begeleiding maakt inhoudsloze onzin- muziek. Verbruikspop die alleen een paar gimmicks te bieden heeft: het kinderlijke, irritant doorvibrerende stemmetje van Mare Bolan en een dosis rampestamp, waar de beatgrocp uit de buurt zich bijna voor zou schamen. Afschuwelijk. Dan zeer veel liever een uurtje of wat verpozing gezocht bij de historische klanken van de heren die het tweede deel van dit verhaal voor hun reke ning nemen. Nu goeddeels vergeten of aan lager ertistieke wal geraakte lieden die in de jaren zestig naast Beatles en Stones verantwoordelijk waren voor de Britse pophegemonie. Gerrv and the Pacemakers. Herman's Hermits, The Swinging Blue Jeans. Cliff Richard and the Shadows, The Animals. Manfred Mann, The Dave Clark Five en Georgie Fame. Een greep uit de namen die terecht kwa men op de eerste zes langspeelplaten van het Bovema-projekt The History Of British Pop. Muziek die varieert van ontroerend blikkerig sentiment (Gerrie plus Pacemakers. Freddie and the Dreamers) en dom krachtpatsers- werk (Dave Clark Five) tot gea vanceerde blanke R B (natuurlijk The Animals, favoriet van ondergete kende in dit pakketje van zes) en de beschaafde mooierigheid van Cliff Ri chard. Muziek die niet alleen uit overwegingen van 'jeugdsentimentele' aard de moeite waard is. Ga maar eens luisteren. DEN HAAG Acht WD'ers en één partijloze, onder voorzitterschap van Rijnmond-gedeputeerde L. van Leeu wen, hebben gisteren in Den Haag een 'welzijnspamflet' gepresenteerd, met het doel om met mensen uit andere partijen tot een breed wel zijnsbeleid te komen. Met name lon ken de samenstellers van het pamflet daarbij naar een behoudende groep binnen D'66, DS'70 en 'doorbrekende confessionelen'. Met de groep binnen D'66 die een tegenrapport schreef als reactie op het rapport-Mansholt (van de progressieve drie) is al contact geweest. Er worden geen korte termijn - voor stellen gedaan 'om zodoende geen en kel gesprek vooraf te blokkeren'. Als specifieke doelstellingen van het pam flet worden genoemd: vrijheid in het geestelijk-culturele lefven; gelijkheid in het sociale leven en solidariteit in het economisch leven. De mens staat hierbij als bindende schakel, aldus het pamflet. Op de vraag, waarom particulieren in plaats van een partij met deze ideeën naar voren komen, zei Van Leeuwen: 'de partij heeft al vaak aangedrongen op samenwerking met andere partijen Maar dat wordt dan altijd argwanend bekeken. Daarom zijn hier particulie ren aan het werk gedaan, om samen met andere, niet-gebonden mensen tot een gemeenschappelijk basisplan te komen, dat later als politiek program moet uitmonden van één nieuwe par tij of een federatie van nieuwe partij en. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Om aan de gezinsver vangende tehuizen alsook aan hun bewoners meer rechtszekerheid te ge ven is een rijksregeling opgesteld, die evenwel van tijdelijke aard is. Op den duur moeten deze huizen tenslotte onder de Algemene wet bijzondere ziektekosten vallen. Deze tehuizen zijn bestemd voor li chamelijk en geestelijk gehandicapten, die overdag werken in een sociale werkplaats ofwel hun vorming krijgen in een dagverblijf. Meestal wordt ie mand pas dan in zo een tehuis ge plaatst, als zijn eigen omgeving hem of haar niet meer kan opvangen. Volgens de recente regeling moet de verzorgprijs nog direct door de gehan- dicapre worden betaald, eventueel met steun van de Algemene Bijstands wet. Wanneer een gezinsvervangend tehuis door het ministerie wordt er kend voligens de recente regeling, dan betekent dit een waarborg voor een verantwoord kwalitatief peil van voor zieningen. Zo wordt er in de regeling geëist dat ook extra hulp en aandacht wordt gegeven in de vrije tijd van de gehan dicapte. Anders bestaat het gevaar dat hij wegglijdt in het isolement, aldus een toelichting van het ministerie van CRM. Ook in deze regeling blijft het oprichten van gezinsvervangende te huizen een taak van het particulier initiatief (ADVERTENTIE) UW VAKVERBOND Ravellaan 1 Ujrecht veiling Aan de oprechtheid van de keurig uitziende, zich mister Sport noemende heer van middelbare leeftijd, precies passend bij het interieur van de we reldbekende Londense kunstveiling Sotheby, viel op het eerste gezicht niet te twijfelen. Vol vertrouwen liet de veilingmeester dan ook de hamer met een klap op tafel belanden, toen mr. Short twee miljoen bood voor negen schilderijen. Maar toen de keu rige heer zijn naam en adres moest opgeven, moest hij bekennen hele maal geen geld te bezitten. Zo erg als door de thuis kennelijk kortgehouden mr. Short was Sotheby nog noodt in de veiling genomen. Toen iedereen van zijn stomme verbazing bekomen was, mocht er opnieuw op de negen kunst werken geboden worden. De hoogste bieder kwam met 'maar' 1,2 miljoen aandragen, maar die kon ze wel gelijk op tafel leggen. vraagbaak Een bezoekerscentrum is zoveel als een vraagbaak, waar men een ant woord heeft op alles wat de bezoekers over de historie van en wandelingen in de omgeving willen weten De vereniging tot behoud van natuurmo numenten in Nederland heeft nu drie van deze centra en voor wie er een dagje of langer in eigen land op uit wil zolang het er een beetje weer voor is, maar zoiets moet je geen twee keer zeggen of het regent al is het wellicht nuttig te weten waar die centra liggen. 'De Foeke' is te vinden in Sint Jans klooster. ten oosten van Vodlenhove in Noord-West-Overijssel met z'n plas sen, riet- en hooilanden en elzenbos- sen. 'De Heurne' ligt bij Rheden, aan de Veluwezoom tussen Arnhem en Dieren en dan is er nog het 'Corvers- bos', dat even ten westen van Hilver sum aan de rand van het gelijknami ge bos gebouwd ia. eenzijdig Dit is een moeilijk land om bruin te worden. Tenminste, als Jc van Je chef een dae in het zonnetje mag werken, zoals deze typiste. Het zai de volgende dag maar te koud zijn of regenen, dan blijf je erg eenzijdig bruin en word je nooit echt dubbclgebakkcn. Schuttersfeest Op de oorspronke lijk vastgestelde dag van het oud- Limburgse schuttersfeest (2 juli) was het zulk hondenweer, dat de federatie van Limburgse schutterijen de hele zcak moest afgelasten. Er is nu een nieuwe schuttersdag vastgesteld: 13 augustus, in Ubachsberg. Als het niet wéér giet tenminste. LONDEN Anderhalf uur duurt het werk 'Hpschd' dat John Cage schreef voor zeven klavecimbel, 52 bandrecor ders en 16 filmprojectors. In deze versie wordt het uitgevoerd op een van de beroemde Promenade Concer ten, die op 21 juli (tot 16 september) hun 78ste seizoen ingaan. Deze unieke serie concerten begon in 1895 onder de onvermoeibare dirigent Sir Henry Wood. Zij is, met 57 opeenvolgende concerten en een radio- en TV-publiek van ongeveer 100 miljoen mensen te recht weieens 'het grootste muziekfes tival van de wereld' genoemd. Een van de kenmerken van het nieu we seizoen is het grotere aantal con certen onder leiding van Pierre Bou- lez, de eerste dirigent van het BBC Symphony Orchestra. Boulez die bo vendien nog dirigent van de New York Philharmonic en van het Cleve land Orchestra is, vindt ook nog tijd om te componeren. Dit seizoen zal hij zijn nieuwste werk 'EE Cummings ist der Dichter' dirigeren. Hij opent de Proras met Beethovens 'Missa Solem- nis' en later in het seizoen zal hij in twee avonden een concertversie van Wagners Parsival dirigeren. Als nieuwe gastorkesten treden dit seizoen in de Proms op het NHK Orkest uit Japan en het Philharmo- nisch Orkest uit MUnchen. Ofschoon de avant-garde goed vertegenwoordigd is met o.a. Stockhausen. Ives, Carter. Cage en Cardew, blijven de standaard werken als hoofdschotel gehandhaafd. Zij worden uitgevoerd door 19 orkes ten en 194 zangers en instrumentalis ten onder leiding van 44 dirigenten. De meeste concerten worden volgens de traditie in de Royal Albert Hall gegeven: daarnaast worden dit seizoen ook concerten gegeven in het 7.000 plaatsen tellende Roundhouse, en Westminster Cathedral. Koorweek voor jongeren BREDA Van 31 juli t.e.m. 6 augus tus organiseert de Federatie van Jon gerenkoren voor de eerste maal in Nederland een koorweek. Hieraan ne men ongeveer 260 jonge mensen uit Nederland, België, Frankrijk, West- Duitsland, Denemarken en Oostenrijk deel. De repetities tijdens deze week zijn voor publiek toegankelijk en wor den gehouden in de Grote Kerk en in de Evangelisch Lutherse kerk. Aan het eind van de week worden twee concerten gegeven: één op zaterdaga vond 5 augustus in de Grote Kerk en één op zondagmorgen in Het Turf schip. De dirigenten die de concertprogram ma's instuderen zijn Gotfried Wol- ters uit Hamburg en Jan Eetkema uit Amsterdam. Eelkema studeert het romantische en hedendaagse repertoi re in (Brahms, Penderecki en Erna- cher) terwijl Wolters werken uit de renaissance en de vroeg-barok voor zijn rekening neemt (Gabriëli, Schilt*. Monteverdi en Sweelinck. Drukke werkweek voor kerkmuziek in Vaals AMSTERDAM De Lutherse werk groep voor kerkmuziek heeft een re cord-aantal deelnemers kunnen note ren voor de 22ste werkweek voor kerkmuziek die dit jaar van 15 tot 23 juli gehouden wordt in Huize Bloe- mendaal de Vaals (Zd-Limburg). On der leiding van dr. Willem Mudde en Meti Smit Duyzentkunst wordt een programma ingestudeerd dat in het teken staat van de Heinrich-Schütz- herdenking 1972. Dit programma wordt in de vorm van een 'avondmu- ziek' in vjer plaatsen uitgevoerd: de R.K. Kerk te Vaals, de Evangelische •kerken in Ubach-Palenberg en Aken en in de Evangelisch Lutherse kerk te Arnhem. De toegang tot deze avondmuzieken is vrij. Pierre Boulez, prominent 'Prom'- dirigent. LOWIETJE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7