APPLAUS VOOR 'ZEGE' SPASSKY Merckx: nu afrekening met Ocana FC Den Haag op organisatorisch vlak stap verder eoeo TOUR IN CIJFERS Klaas Balk onttroont Van Doorn Durft Fischer het niet aan VANDAAG IWOUW/KWARTET VRIJDAG 14 JULI 1972 Sport T9 Kil Van onze sportredactie (REYKJAVIK Het gedrag van Bobby Fischer, die gisteren verstek (liet gaan bij de tweede partij van de tweekamp om de wereldtitel schaken, dunt zo langzamerhand de rijen van zijn meest fervente aan hangers. Toen wedstrijdleider Lothar Schmid gisteravond de klok na een uur wachten stilzette en zei dat Fischer niet was opgekomen en dat daardoor Spassky reglementair winnaar was geworden, was een luid applaus het antwoord van het publiek. Spassky. die precies twee minuten voor ijd in de zaal arriveerde, zat lange ijd alleen achter het bord. Toen Schmid hem tot winnaar uitriep, was lij niet in de zaal. Daarna kwam hij echter toch nog op het podium, boog naar het publiek en vertrok weer. Reykjavik was gisteren een stad vol issingen. Volgens de meeste schaak- enners is het zeer twijfelachtig of de match nog wel zal doorgaan. Vast staat jat de camera's hooguit veranderd zul len worden maar niet verwijderd en dat Bobby Fischer weigert met came ra's te spelen. Pas vier uur nadat hij achter het bord had moeten plaatsnemen, rea geerde Bobby Fischer die zich in njn hotelkamer had opgesloten op njn tweede verliespartij. Er zal een officieel protest worden ingediend te gen het feit dat de partij verloren werd verklaard. De enige die contact heeft gehad met Fischer is de IJslandse grootmeester Fridrik Olafsson, die tevergeefs heeft geprobeerd Fischer over te halen. Fi scher zei hem echter dat er niets te bespreken was. Toen hij hoorde dat de televisie-camera's zouden worden verwijderd, zei Fischer: 'Goed, dan kunnen we helemaal opnieuw begin nen.' Het is echter onmogelijk dat hem de nederlaag in de eerste partij kan worden kwijtgescholden. Olafsson vertelde verder dat Fischer eigenlijk nooit naar IJsland heeft willen ko men. Olafsson heeft de indruk gekre gen dat Fischer het eiland ondanks de aanwezigheid van een Amerikaanse militaire basis als een 'broeinest van communisten' beschouwt. Jivo Nej, een van de secondanten van Spassky, vertelde dat de weigering van Fischer om te spelen 'een diepe belediging was, niet alleen voor het Russische volk maar voor de gehele wereld'. En: 'De wereldkampioen kan niet naar Fischers pijpen blijven dan sen.' Bobby Fischer De moeilijkheden rond de televisie camera's begonnen reeds tijdens de eerste partij van de tweekamp, die door Spassky werd gewonnen. Bobby Fischer verliet toen een half uur de zaal omdat hij in zijn concentratie zou worden gestoord. Zijn protest richtte zich tegen twee kleine came ra's boven het podium die worden gebruikt voor het gesloten tv-circuit. Gistermorgen kondigde Bobby Fischer aan dat hij niet zou spelen wanneer niet alle televisie-camera's uit de speelzaal zouden worden verwijderd. Hij deed dat op een besloten bijeen komst met vertegenwoordigers van de internationale schaakfederatie, de or ganisatoren en de Amerikaanse maat schappij, die de rechten heeft voor de televisie-opnamen van de tweekamp. Volgens wedstrijdleider Lothar Schmid staat in de zogenaamde over eenkomst ran Amsterdam dat de tweekamp voor de televisie mag wor-' den uitgezonden. Fischer tekende deze overeenkomst nooit, maar via een te legram van de Amerikaanse schaak bond heeft hij laten weten het onder protest te accepteren. Eerder al waren twee camera's verwijderd en de orga nisatoren wilden gisteren nog meer concessies doen aan de grillige uitda ger. Zij boden aan nog een camera uit de zaal te verwijderen en de twee camera's waar Fischer hinder van on dervond te verplaatsen. Ook hier ging Fischer niet op in. Volgens een advo caat van de Amerikaanse televisie maatschappij had Fischer gezegd dat de camera's hem hinderden omdat hij wist dat ze er waren. Overigens lijkt men met de moeilijk heden in een vicieuze cirkel te 'zijn gekomen. Fischer hamerde voortdu rend op een hoger prijzengeld, maar nu richt hij zich tegen datgene dat het mede heeft mogetijk gemaakt dat voor deze tweekamp zo'n hoog prij zengeld aanwezig is: de televisie. CARPENTRAS Eddy Merckx wilde niet winnen. De rit naar de Mont Ventoux betekende voor hem slechts een afrekening met Louis Ocana. Vorig jaar, toen Ocana hem op de Puy de Dome had los ge reden, werd daarmee de ondergang van Merckx ingeluid. Dat wilde Merckx met alle geweld voorkomen. Belangrijker dan het voorkomen van tijdverlies, was daarbij nog het psychologisch effect. Wanneer Ocana er op de Ventoux niet in zou slagen om Merckx naar achteren te rijden, hield dat voor de Spanjaard tevens een morele afknapper Merckx: 'Ik heb veel moeite gehad om nj& demarrages te beantwoorden. Maar nu dat gelukt is, geloof ik meer te f hebben gewonnen dan de vijf seconden dieik nu voor Ocana boven kwam'.-De riucht van de Fransman Thevenet «peelde in dit geval geen enkele rol. ïernard Thevenet mocht gaan, van ierekx en van Ocana. Het duo had lechts oog voor elkaar. Merckx: 'Mijn nige zorg was Luis Ocana. Toen The- «net demarreerde hoefde ik niet te mtwoorden. Daar zou Ooama mogelijk an hebben kunnen profiteren. Ik liet lem gaan en lette op Ocana'. Ocana was op de flanken van de Ventoux ge confronteerd met de kracht van Herckx. 'Ik had gedacht hier een slag te kunnen slaan. Maar Merckx rijdt sterker dan vorig jaar. Het zal niet eenvoudig zijn hem nog uit de trui te rijden'. Het is voor Ocana het begin van het toegeven van een naderende neder laag. Na de voorgaande Tour de France mocht hij terecht hoop koes teren. Hij mocht denken dat hij de ge lijke was van Merckx, sterker: dat hij hem zelfs de baas zou kunnen. Maar op punt vergiste Ocana zich. De Merckx uit de Tour de France 1971 was de man, die voortdurend worstelde met een grote inzinking. Merckx met inzinking steekt nog altijd ver boven de middelmaat uit. Hij hoeft dan nog slechts een enkeling voor te laten gaan, Luis Ocana. Nu, in 1972, is er van een inzinking geen sprake meer. Eddy Merckx rijdt als vanouds. Dat wil zeggen: met dezelfde superioriteit, die hem in het verleden kwalitatief zo ver boven de concurrentie uittilde. Hij kan daarom in deze Tour de France zijn beproefde taktiek volgen. De knechten knappen voor hem het werk op, totdat de grote baas zelf vernie tigend uit kan halen. Voor de rit naar de Ventoux paste het wandeltempo dat het peloton tot aan de voet van de reus van de Provence onderhield wonderwel in het schema van de Molteni's. Martin van den Bossche, deze Tour nog onop vallend, had nu duidelijke instructies gekregen. 'Wij wilden proberen het tempo laag te houden. Eddy houdt niet van onoverzichtelijke situaties. Daarom werden wij naar voren ge stuurd, om het peloton uit elkaar te trekken'. De Schoenmaecker was aan gewezen. Hij plaatste zich aan de kop van de groep, nam Merckx in het wiel en stoof naar boven. De Schoenmaec ker: 'Na een paar kilometer moest ik hijgend afhaken. Maar veel deed dat er niet toe. Toen ik terugviel, zag ik De Fransman Bernard Thevenet wordt toegejuicht op weg naar zijn overwinning in de elfde etappe van de Ronde van Frankrijk. ÏUde etappe: 1. Thevenet (Fra-Plaud), 207 «n ln 7 uur 13 mlGnuten 45 seconden; 2. «erekx (elg-Albani) 7.14.19: 3. Ocana (Spa- Muer) 7.14.24; 4. Poulldor (Fra-Caput) J4.36; 5. Martinez (Fra-Driessens) 7.14.46: Ago6Unho (Port-Driessens) 7.15.03; 7. an impe (elg-Stabllnski) 7.15.10; 8. imondl Ot-Adornl) 7.15.31; 9. Zoetemelk (Ned-Schot- 7.15.40; 10. Janssens (elg-Oriessens) J U 43; li. ulmard (Fra-Caput) 7.15.54; 12. Ubourdette (Fr-De Muer) 7.16.58: 13. Mor- ^»en (Den-De Muer) 7.17.22; 14. Prinsen (Xed-Petlenaars) 7.17.38; 15. an den os- (elg-Albanl) 7.17.47; 16. Mendes (Port- Hbotte) 7.17.51; 17. Hezard (Fra-Stabllnskl) '17 53; 18. De Schoenmaecker (elg-Albani) 7J'-54; 19. Swerts (elg-Albani) 7.18.12; 20. Hpubrechts (elg-Adornl) 7.18.49; 21. Tabak •ked-Pellenaars) 7.19.09; 22. Caleau (Fra- •Jtóllnskl) 7.19.14; 23. relln (Fr-Caput) zt; Alm ar (Fr-an aerenbergh) zt; 25. «inde (WDld-an aoronbergh) 7.19.21. 2$ Karstens (Ned-Van Vaerenbergh) 7.25.13. K Waghmans (Ned-Pellenaars) 7.25.42. 68. vianen (Ned-Pellenaars) 7.26.27, 75. Van der «teuten (Ned-Pcllenaars) 7.27.29. 84. Dolman 1-Schotto) 7.29.25, 89. Pustjcns (Ned-Sta- -»kj) 7.30.03. 91. Krekels (Ned-Pellenttrs) 710.3299. Van Leeuwen (Ned-Pellenaars) 733.42. *tet gestart: Anteunts (Bel-Jossart): opgege- Harings (Ned-Pellenaars) en Van Mal- Mrghem (Bel-Jossart). %emeen klassement: 1. Merckx (el-Albani) uur 43 min 17 sec; 2. Ocana (Spa-De ■oer) op 3.01; 3. ulmard (Fr-Caput) op lmondl (It-Adornl) op 5.35; 5. mlldor (Fr-Caput) op 6.46: 6. Zoetemelk '«d-Schotte) op 8.12: 7 Hezard (Fr-Sta- ?~)5kl> op 9 45: 8. Thevenet (Fr-PUud) op 9. an Impe (elg-Stabllnski) op 11.38: Martinez (Fr-Drlessens) op 14.34; 11. J*n««ens (elg-Drlessens) op 16.40: 12. Agos- JUüno (Port-Drlessens) op 18.05; 13 Morten- i (Den-De Muer) op 18.53: 14. Swerts S-Albani) op 21.00; 15. Labourdette (Fr- Muer) op 23.05; 16. Houbrechts (elg- Ornl) op 23.10: 17. Mendes Port-Schottc» 1 23 36; 18. Tabak (Ned-Pcllenaars) op '0; 19. erbeeck (elg-Jossart) op 26.17; Almar (Fr-an aerenbergh) op 26.50: Dellsle (Fr-Plaud) op 28.46; 22. Zilioll 'n-Adornl) op 29.19; 23. Perln iFr-Caput) op 22' an den ossch® (elg-Albanl) op 25. Kunde (WDld-an aerenbergh) op "5«; 40 Prinsen (Ned-Pellenaars) op 44.18: Pustjens i Ned-Stablinskl) op 52 02: 58. unen 'Ned-Pellenaars) op 56.23: 68. Kar- jwn» (Ned-an aerenbergh) op 58 54: 73. •Utmans Ned-Pellenaarsop 1 00.05: 84 (Ned-Pellenaars) op 1.04.03: 88. an leuten (Ned-Pellenaars) op 1.05.30: 99 ~»n (Ned-Schotte) op 1.15.14: 104. an *en (Ned-P dienaars) op 1.41 26. dor, ulmard en reling) 21.49 44; 4. Albanl (Merckx. an den ossche en De Schoen maecker) 21.50 00; 5. Stablinski (an Impe. Hezard en Catleau) 21.52.17; 6. Schotte (Zoetemelk. Mendes en an de Wlele) 21.54.20; 10. Pellenaars (Prinsen, Tabak en Wagtmans) 22.02.29. Algemeen ploegenklassement: 1. Caput 178 uur 23 min.. 4 sec.; 2. De Muer 178.29.16; 3. Albanl 178.30.59; 4. Drlessens 178.32.26; 5 Stablinski 178.40.07; 6. Adornl 178.43.37; 10. Pellenaars 179.39.57. BERGKLASSEMENT: aankomst Mont Ventoux: 1 Thevenet (Fra) 15 pnt, 2 Merckx (Bel) 12 pnt. 3 Ocana (Spa) 10 pnt. 4 Poulidor (Fra) 8 pn:. 5 Martinez (Fra) 6 pnt. 6 Agostinho (Port) 5 pnt. 7 Van Impe (It) 3 pnt, 9 Zoe temelk (Nod) 2 pnt, 10 Janssens (Bel) 1 pnt. ALGEMEEN BERGKLASSEMENT: 1 Morckx (Bol) 78 pnt. 2 Van Impe (Bel) 64 pnt, 3 Ocana (Spa) 51 pnd. 4 Pustjens (Ned) 42 pnt. 5 Poulldor (Fra) 36 pnt, 6 Swerts (Bel) 33 pnt. 10 David (Bel) en Zoetemeld (Ned) 25 pnt. Puntenklassement: 1. Gulmard (Fra) 158 pnt. 2. Merckx (Bel) 98. 3. Van Linden (Bel) 73. 4 Godefroot (Bel) 67. 5. Basso (It) 63. 6. Vcrbeeck (Bel) 59. 7. Ocana (Spa) 58. 8. Poulldor (Fra) 57, 9. Karstens (Ned) 49. 10. Zoetemelk (Ned) 47. dat er een behoorlijke ravage was aangericht. Ik was tevreden en kon naar achteren gaan'. Vervolgens was de daad aan Van den Bossche. 'Ik heb gedaan wat ik kon en dat was toen al niet meer zoveel. Ik was zelfs blij het tempo te kunnen volgen'. Voor Merckx was het echter al voldoende. 'De situatie was te over zien. Degenen, die van plan waren mij te verrassen in een wir-war van rennerswielen, hadden nu in ieder geval met mij af te rekenen'. Na van Impe's terugval kwam het duel tussen Ocana, Merckx en Ray mond Poulidor, de 36-jarige veteraan. Eén keer zelfs waagde hij het om zelf aan te vallen. 'Ik wilde profiteren van de rivaliteit tussen Merckx en Ocana. Ik dacht een kansje te hebben, maar Merckx zelf kwam mij terughalen'. Thevenet, inmiddels ook gelost, pakte de Ventoux op zijn eigen manier aan. Hij liet Ocana. Merckx en Poulidor hun duel uitvechten en reed in eigen tempo de berg op. 'Ik was veel te bang dat ik de dupe zou worden van het duel tussen Merckx en Ocana. Dat voortdurende demarreren was niets voor mij. Ik heb heel gewoon mijn eigen tempo aangehouden. Dat beviel mij uitstekend. Toen het tempo voor mij wat terugviel, ben ik ernaar toe gesprongen en vervolgens gedemar reerd.' Wat Poulidor niet lukte, werd voor Bernard Thevenet een triomf tocht. Op die kale verzengende Ven toux, waar iedere kubieke milimeter zuurstof kostbaar is, kwam hij voor Merckx, voor Ocana, voor Poulidor en ver voor Joop Zoetemelk. Zoetemelk had al na tien kilometer in de be klimming moeten lossen. 'Ik zag dat spel tussen Merckx en Ocana wel aankomen. Daar heb ik mij mooi afzijdig van gehouden. Deze keer heb ik mijn eigen tempo gereden. Twee jaar geleden heb ik leergeld betaald. Toen heb ik mij moeten forceren om met de besten mee naar boven te gaan. Dit is mij beter bevallen. Ik heb gezien dat Thevenet hetzelfde deedMaar hij had vandaag gewoon een heel goede dag. Daardoor kon hij bij Merckx en Ocana komen. Was ik daar in zijn plaats geweest, dan had ik ook de rit kunnen winnen'. Joop Zoetemelk ziet nu steeds meer in dat een tweede plaats langzamer hand een onbereikbaar ideaal gaat worden. 'Een plaats bij de eerste drie zal zelfs een zeer moeilijke zaak voor mij worden. Poulidor rijdt verschrik kelijk goed, die zal ik in het eindklas sement wel voor moeten laten gaan. Dan resten nog een vierde of vijfde plaats. Ik denk niet dat er voor mij veel meer in zit'. Van de andere Nederlan- 0RCIÈRES- MERIETTE Tallard Laragne ÓCARPENTRAS ^RIT ooo 192 km MfSLfTTf Jassement elfde etappe: 1. Drlessens J!*™"". Agostinho en Janssens) 21 uur 45 12 sec 2 De Muer (Ocana. Labourdet- *0 Mortcnsen) 21.48.44: 3. Caput (Poup- AMSTERDAM Peter van Doorn heeft zijn nationale sprinttitel bij de amateurs niet kunnen prolongeren. In eer Olympisch stadion met nauwelijks 1000 toeschouwers, sloeg Klaas Balk gisteravond hard toe. De Badhoeve dorper pakte zijn tandem-genoot Peter van Doorn op pure snelheid. Klaas Balk was een verrassend spint-win naar. Zeker in de eerste finale-rit zag het er niet naar uit dat hij nog in de kampioenstrui zou worden gehesen. Balk: 'Ik liet toen een te groot gat vallen. Gewoon dom. Want ik kon er daardoor niet meer bij komen.' In de tweede rit flitste Peter van Doorn weer als eerste aver de finish. De man uit Berlicum werd echter gedis kwalificeerd omdat hij op de laatste 200 meter van de rechte lijn was afgeweken. De 23-jarige Balk: 'Peter ging ineens naar beneden, hij raakte mij met zijn elleboog. En ik moest toen alleen zorgen niet van de baan te raken.' Baancoach Frans Mahn: 'Och, protest, protest, in een wereldkampioenschap gebeurt zoiets wel 100 keer zonder dat er ook maar geprotesteerd wordt. Van Doom's ploegleider Piet Libregts noemde het: 'Amsterdamse streken'. Zijai pupil vatte het allemaal wat gemoedelijker op. Balk: 'Peter heeft gezegd, op de tandem zal dit allemaSl geen terugslag hebben. Wij zijn en blijven goede vrienden.' Tijdens de Olympische Spelen zal Balk niet op de sprint gokken: 'Ik probeer op de eerste plaats de 3 km tijdrit. Kijk, op de sprint maak ik geen kans tegen mannen als Moréion en Kraftsow. Op de kilometer kan het echter voor mij nog wel lukken. En in de tandem zit met Peter van Doorn ook genoog snelheid. Ik denk dat ik na de Spelen dan overstap naar de profs. Al hangt dat van het resul taat af, want als je een medaille pakt. moet je tot 1 januari wachten voor die overstap.' Bij de achtervolgers, die gisteren tot de halve finales geraakten, ontbrak Fedor den Hertog Het paradepaardje van de Nederlandse amateurs mag dit Van onze schaakmedewerker Het is triest. Het kost me de grootste moeite dit stuk te schrij ven, nu zo goed als duidelijk is dat de match tussen Spassky en Fischer toch niet zal doorgaan. Het is iets dat geen enkele echte schaker had kunnen voorspellen: als de match eenmaal begonnen is, als er eenmaal zetten op het bord gedaan zijn, betekent dat het ein de van alle moeilijkheden, was de terechte veronderstelling. Men krijgt sterk de indruk dat het argument van de camera's aan het plafond voor Fischer niet de hoofdreden is geweest om de twee de partij niet te spelen. Hoewel ik het niet met zekerheid kan zeggen, heelt dat geen belangrijke invloed op de verlichting. Het ligt voor de hand wat de overgrote meerder heid van de schaakliefhebbers er van zal vinden: Fischer durfde de strijd niet meer aan. Reeds toen er sprake ran was dat hij de eerste partij volgens Russische eis regle mentair zou moeten verliezen, drong hij op bijna smekende wijze bij Spassky aan dat punt niet op te eisen, omdat hij dan voor een moeilijke, bijn onoverkomelijke op gave zou komen te staan, nl. drie partijen meer te winnen dan Spassky. Verder is de onderlinge score na de eerste partij van deze tweekamp nog eenzijdiger gewor den: Spassky won vier keer met wit en maakte met zwart twee keer remise. Het zou een ontmoedigende uitwerking kunnen hebben. Het lijkt mij dat Fischer voorlopig enig wantrouxcen in eigen kunnen heeft. Want zijn beruchte '29c :ct in de eerste partij staat tcerkelijk buiten alle realiteit van het top- schaak. Nog sterker gezegd: waar schijnlijk zou zelfs geen enkele Nederlandse hoofdklasser zo'n zet serieus in overweging nemen. Er hapert iets aan Fischers schaakmo tor, zijn intuïtie die hem zijn grootste successen in het afgelopen jaar bezorgde, is er momenteel niet. Dit zou zijn oorzaak kunnen vinden in de verwikkelingen rond de match. Daardoor blijkt dat Fischer niet louter door zijn houding voor de match de wereldtitel op laagharti ge wijze aan Spassky ging onttrek ken, zoals ik laatst in een artikel las. Dat Spassky om die reden zou verliezen zou niet verwonderlijk zijn geweest Fischers gedrag betekent ook voor mij een teleur stelling in de mens Fischer. Tevo ren luid hij wel moeilijkheden ge maakt met organisatoren, terxcijl hij steeds correct xras tegenox^rr zijn tegenstander nu was hij incorrect tegenover zijn tegenstan der door moeilijkheden met de or ganisatoren. Het tegendeel blijkt echter het geval: het gedoe is op Fischer zélf teruggeslagen. En dat is eigenlijk de droeve ver- klaring waarom het xxu niet door gaat. Het had eigenlijk weinig zin dit te schrijven. Beter kan met mij, de hoop blijven koesteren dat er nog een derde partij zal worden gespeeld. De kans lij kt echter niet groot. JAN TIMMAN Gerard Slager commercieel directeur Van onze speciale verslaggever DEN HAAG FC Den Haag heeft zich altijd al onderscheiden op het organisatorische vlak. Als een van de eerste clubs in Nederland werd zes jaar geleden de managers-functie geïntroduceerd. Nu, enkele we ken voor de competitie van start gaat, presenteert het Haagse be taald voetbalbedrijf een nieuwe functie: de commercieel directeur. FC Den Haag, dat zich meer en meer ontwikkelt tot een werkelijke prof organisatie, benoemde naast manager Eddy Hartmann, bestuurs lid Gerard Slager als de man die zich vooral concentreert op geld»', zaken. uers kwam Matthieu Pustjens niet in het stuk voor. Pustjens: 'Ploegleider Stablinsky heeft mij gisteravond nog eens duidelijk te verstaan te geven, dat ik niet op het bergklassement mag rijden. Ik moet mij op de eerste plaats bezig houden met het steunen van Van Impe en Hezard. Dat kost mij zoveel kracht, dat er niet veel meer overblijft. Daar komt nog bij dat ik last heb gekregen van buik loop. Je begrijpt dat je in een derge lijk klimaat niet teveel kunt verwach ten'. Na Zoetemelk was nu Wim Prinsen de beste Nederlander. Prinsen: 'Ik vond die Ventoux wel meevallen. Het tempo er tegenop viel mij mee. De eerste kilometers heb ik het wat kalm aan gedaan omdat ik last van mijn maag had. En toen het beter ging, was de slag al gevallen. Maar niette min mag ik met een veertiende plaats op de Ventoux niet ontevreden zijn'. Ocana nam de handschoen op. Zeven keer demarreerde hij uit volle macht tegen de berg op. Tot zeven keer toe moesten er renners lossen. Vedetten als Agostinho, als Gimondi, als Zoete melk en als Van Impe, de Belgische klimmer. Van Impe: 'Voor mij had dit de mooitste overwinning van het seizoen moeten worden. Maar wat viel dat tegen. Er werd iedere keer weer gedemarreerd. Daar kan ik niet tegen. Ik heb veel liever dat er een tempo wordt gereden maar ik moest eraf. Het was gewoon te zwaar voor mij. Ik kon niet meer. Niet dat de Ventoux van deze kant zwaarder was dan die in 1970. Dat vond ik niet. Maar de beklimming ging heel anders. Dit was echt niets voor mij'. jaar niet op de baan fietsen van wegcoach Joop Middelink. Een beslis sing die baancoach Frans Mahn aan het hart gaat. Een lichtpunt voor hem was er echter bij dit kampioenschap wel: Herman Ponsteen. Met een twee de beste tijd stapte de volstrekt onbe kende man uit Nijverdal in de halve finales. Roy Schuyten had de snelste tijd over de vier kilometer gereali seerd. Met dit duo bereikten ook Dekker en Van der Ruit de laatste vier. De 50 km zonder gangmaking werd ge wonnen door de oppermachtige Frans van der Ruyt die tot tweemaal toe één ronde voorsprong nam. Bij de stayers ging de titel naar Fred Niemeijer. De ontdekking van dit seizoen, Gaby Min- neboo, werd tweede op één ronde, ter wijl Jan de Jong als derde in dezelfde ronde eindigde. SPRINT AMATEURS EINDSTAND: 1 Klaa* Balk (Badhocvcdnrp). 2 P-ter van Doorn Bcrlirum), 3 Rlnu* Laruk ruls iRotterdam), 4 Ad Dekker* (Uden- hout. RUUD VERDONCK Voorzitter Herman Chéufoer: 'Wij hebben hiertoe beslotqn omdat bleek dat de werkzaamheden voor één man teveel omvattend waren. Eddy Hart man werd overbelast.' Gferard Slager vult aan: 'De manager en de bestuurs leden moesten teveel tijd aan FC Den Haag besteden. Er werd roofbouw op hen gepleegd. Zoals bleek toen Eddy Hartman enige tijd geleden instortte. Zijn eigenlijke taak was te zwaar. Hij kon de spelers niet meei;. optimaal bageleiden en het bedrijf niet meer optimaal leiden. Als hij met spelers bezig was werd hij weggeroepen om een reclamecontract te bespreken. En wat moet dan prevaleren? Volgens het bestuur uiteraard de zakelijke kant, maar volgens zijn eigen geweten de begeleiding van de spelers. Het kon eenvoudig niet langer zo.' Hartmai) was voordien verantwoorde lijk voor het totale bedrijf FC Den Haag. Slager gaat daar ,nu één deel van overnemen. Slager: 'Naast de technische zaken die Hartman behan delde. zorgde hij ook voor het bedrijfs economische aspect. Dat paste niet meer in de profsfeer waar wij nu naar toe werken. Deze nieuwe struc tuur is eigenlijk op Engelse leest geschoeid. Alleen wordt de commer cieel directeur daar secretaris ge noemd. Meer verschil is er niet. Deze opzet valt ook te vergelijken met de organisatie blf Feyenoord. Alleen moet Kimpe. de directeur. zich daar voornamelijk bezighouden met zaken die het stadion aangaan. Daar hebben wij. sinds de gemeente de opstallen heeft overgenomen, niets meerhnee te maken.' FC Den Haag heeft geèn moeite ge daan een figuur van buiten de vereni ging aan te trekken. Slager, 34 jaar, had al 7 jaar betaald voetbal-ervaring als secretaris van de betaalde sectie. Dit was voldoende om hem te benoe men. Slager: 'Ik geloof dat ik in de laatste Jaren voldoende ervaring voor dez? baan heb opgedaan Het zou overigens niet zo '-erstandig zijn ge weest een man van buiten ,af ti contracteren. Immers, ik heb zoveel banden met ADO. dat men er van verzekerd ls dat ik mij volledig zal Inzetten. Bij het publiek leeft nog altijd het Idee dal het leiden van een betaald voetbalbedrijf door hobyïsten gedaan kan worden. Ajax immers, de Europe se kampioen kent geen manager en geen commercieel directeur. Sla ger: Dat is een volkomen foutieve veronderstelling. De werkelijke prof- clus kunnen eigenlijk niet meer door doe-het-zelvers gerund worden. De noodzaak tot een duidelijke poli tiek zal ontstaan. Ajax doet het voor treffelijk. zonder meer, maar het is INZELL (ANP) De Wcstdultte schaatsbond heeft Herbert Höfl. de nan achter de successen van Ehrad Keiler en Montka Pflug. tot hoofdtrainer benoemd De Neder lander Henk van Dijk. die Hof) de afgelopen winter reed* teriljde stond, werd nu officie el aangesteld aU tweede trainer. tijdelijk. Er wordt teveel van be stuursleden als Van Praag en Timman gevergd. Op een bepaald moment wreekt zich dat. Men heeft wellicht nog de indruk dat men fit genoeg is, Maar het Is erg vervelend als men i ertoe gedwongen wordt maatregelen te treffen. Het ls beter dergelijke dwangposities te "oorkomem Ajax re- aliseert zich dat wel. Men heeft zicjt'j toch accoord verklaard met het princi-"."/, Re een manager, directeur-sportief of oe je het ook maar wilt noemen» aan ,t te stellen JOHN LINSE 3 u Horizontaal: 1. rund, 2. verhindering, 7. koning van Basan, 9. vlerk, 12. bergweide. 13. Europeaan, 15. klap, 17. leger order (afk.), 18. begrip, 20. volksnaam van de kauw, 21. riviervis, 22. platte steen, 23. afk. van editie, 24. bereide dierenhuid, 26. scheik. ele ment. 27. deel van het jaar, 28. cylin- dervormig voorwerp. 29. hoofddeksel, 33. knikker, 37. foei, 38. holte onder de arm, 39. bergplaats. Vertikaal: 1. rivier in Rusland, 2. verlegen, 3 water ln Friesland. 4. brilschans, 5. landbouwwerktuig, 6. Kruiswoord-puzzel achting, 8. munt (afk), 10. sloot- plank. 11. cijferen, 12. plant met bit tere blaren en bloemen. 13. soort sleutel, 14. naam of opschrift van eep boek, 16. verfbordje van de kunst schilder, 18. troefkaart, 19. vroeger, 25. naaktkieuwige slak, 30. atmosfeer overdruk (afk 31. huid, 32. afne mend getij, 34. klein kind, 35. voorzet sel. 36. bevel. Oplossing van gisteren: Hor1. bas. 3. pro, 4. oom. 6. tip, 7. ank. 9. aks. 11. la. 12. o.!., 14. el. 15. A P.. 17. ra. 19. si, 20. ka. 22. op. 23 fat, 25. ros. 27. eik. 29. rat, 30. alt, 31. sar. Vert1. bot, 2. sop, 3. Pan, 5. mik, 7. aa. 8. k.o.. 9. al. 10 sa, 11. lor, 13. tel. 14. enk, 16. pap. 18. af. 19. st. 21. ar, 22. os, 24. aar, 26. oot, 27. ets, 28. kar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11