Tanaka tot Japans premier gekozen Seoel waarschuwt tegen optimisme McGovern krijgt eindelijk gelijk Syrische president Assad in Moskou Algerije metselt aan industrieel complex Meeste bezetters weg uit stad Kwang Tri Aantal moorden in Belfast stijgt tot 10 Christenen vermoord op Filippijnen Castro vertrekt uit Moskou TROUW/KWARTET DONDERDAG 6 JULI 1972 Bnitonland T7 K9 Goede relaties met PekingMoskou en Washington TOKIO (Reuter, AP) Kakuei Tanaka (54), de man die bekendheid geniet als de 'gecomputeri seerde bulldozer', is gisteren gekozen tot de nieuwe premier van Japan. Tijdens zijn eerste persconfe rentie, kort na zijn verkiezing door de regerende Liberaal Democratische Partij, pleitte Tanaka voor normalisering van de relaties met China, voor het tekenen van een vredesverdrag met Rusland en voor vriendschappelijke relaties met Washington. Tanaka, een onorthodoxe figuur in de gevestigde partij-orde, versloeg de protégé van de aftredend -remier Eisakoe Sato, de 67-jarige minister van buitenlandse zaken Takeo Foekoe- da. bij de tweede stemming met 282 tegen 190 stemmen. Tanaka had een meerderheid van 239 van de 476 gede legeerden nodig. Vier stemmingen werden ongeldig verklaard. Tanaka, de minister voor internationale han del en industrie, won, nadat de oud ministers van buitenlandse zaken Mi- ki en Ohira, bij de eerste stemming uitgeschakeld werden en zich vervol gens achter hem schaarden. Op zijn persconferentie zei Tanaka: 'Japan dient op regeringsniveau con tact op te nemen met China om de relaties met dat land te normaliseren op basis van de opvatting, dat de Volksrepubliek China de enige wetti ge Chinese regering is.' Over de ver houding met Amerika zei de nieuwe premier: 'De vriendschappelijke Ja pans-Amerikaanse betrekkingen moe ten als een gegeven worden aanvaard, zoals we dat ook doen met lucht en water. Wij beseffen te weinig, dat we zonder de VS niet kunnen overleven, en een hernieuwd pleidooi voor vriendschappelijke relaties met dat land is noodzakelijk.' PARLEMENT Tanaka, die gisteren tot leider van de Liberaal Democratische Partij (LDP) werd gekozen, wordt vandaag automa tisch door het parlement tot premier gekozen, waar de LDP de meerder heid heeft. Men verwacht echter, dat de oppositie met kracht zal aandrin gen op een onmiddellijke politieke verklaring van de nieuwe premier en op een snelle ontbinding van het parlement om nieuwe algemene ver kiezingen mogelijk te maken. Z'n ver kiezing wordt eind dit jaar of begin 1973 verwacht Gedurende de acht-jarige ambtster mijn van de nu aftredende premier Sato had de LDP in het parlement een ruime meerderheid ten opzichte van de verdeelde oppositie. Toch zag de LDP haar aanhang in de loop van de tijd teruglopen tot beneden de vijftig procent. De wens om zich te distanciëren van het bewind-Sato wordt daarom als een van de redenen beschouwd voor het verlies van Sato's' kroonprins Foekoëda. 'Geen andere politiek jegens N.-Korea' SEOEL (AFP) Premier Kim Jongpil van Zuid-Korea heeft giste ren in het parlement in Seoel verklaard, dat er fundamenteel niets is veranderd in de politiek van zijn regering ten aanzien van Noord-Ko- rea, ondanks het dinsdag gepubliceerde gemeenschappelijke Noord en Zuidkoreaanse communique, waarin o.m. een gemeenschappelijk verlangen wordt uitgesproken naar een zo spoedig mogelijke vreed zame hereniging van Noord- en Zuid-Korea. De Zuidkoreaanse premier legde er de nadruk op, dat de hangende geschil len tussen beide landen één voor één zorgvuldig door Zuid-Korea zullen worden bestudeerd. Volgens Kim Jongpil is er geen enkele waarborg, dat Noord-Korea zich strikt zal hou den aan de geest en de letter van het communique. De Zuidkoreaanse regering heeft gis teren een verklaring uitgegeven, waarin de Zuid-Koreanen gewaar schuwd worden tegen de verleiding, te snel tot de slotsom te komen, dat er vrede is gesloten en dat de hereni ging zeer spoedig een feit zal zijn. De Zuidkoreaanse kranten hebben voor het eerst sinds vele jaren een foto gepubliceerd van de Noordkoreaanse premier, Kim il Soeng. TERUGTREKKING De vice-premier van Noord-Korea, Pak Soeng Choel, heeft de 'onmiddellijke terugtrekking' van alle Amerikaanse strijdkrachten uit Zuid-Korea geëist. Hij zei dit dinsdag op een persconfe rentie in Pyongyang naar aanleiding van het gezamenlijke communique der beide Korea's. Dit heeft het BELFAST (Reuter, AP) In een buitenwijk van de Noordierse hoofd stad zijn gistermorgen de lichamen gevonden van twee jonge protestante broers, het negende en tiende slacht- ofer in een serie moorden, die vrij dag begon. De twee broers. 20 en 19 jaar oud. werden voor het laatst dins dagavond gezien, toen zij hun huis verlieten. Ze werden beiden door het hoofd geschoten. Hun vader verklaarde dat zijn ene zoon naar zijn katholieke vriendinne tje ging en dat de ander hem vergezel de en een katholieke vriend in de buurt wilde bezoeken. In Belfast wordt gespeculeerd over een theorie dat de moorden worden uitgevoerd door moordenaars verkleed als taxi chauffeurs. Zij zouden in de stad passagiers oppikken en die doodschie ten. als blijkt dat zij de Verkeerde' godsdienst hebben. MANILLA (UPI. AFP) Een bende van een honderdtal gewapende mos lems heeft dinsdag 53 christenen ver moord in het dorpje Calabasa in de Filipijnse provincie Zamboanga, zo is gisteren officieel bekendgemaakt in Manilla. Het dorp werd geplunderd en hutten in brand gestoken. Ook uit een ander dorp in dezelfde provincie wordt een aanval van moslems op christenen gemeld, maar daar is het aantal slachtoffers nog niet bekend. Het bericht komt terwijl een Egyp- tisch-Lybische missie een bezoek brengt aan het Filipijnse eiland Min danao om na te gaan of er volkeren moord wordt gepleegd op de 2,5 mil joen moslems in dit gebied. Het con flict tussen moslems en christenen in dit gebied heeft de laatste twee jaar aan meer dan 800 mensen het leven gekost. Noordkoreaanse persbureau gisteren meegedeeld. Pak waarschuwde verder de 'Japanse militaristen,' dat zij hun houding ten aanzien van Noord-Korea moeten veranderen en ziöh niet moe ten mengen in de binnenlandse aange legenheden van Zuid-Korea. Nu er, aldus Pak, geen sprake meer van is dat Zuid-Korea door het noorden be dreigd zou worden, heeft het zuiden ook niet langer 'de bescherming van de Amerikaanse imperialisten' nodig. Zakenkringen verwelkomden de ver kiezing van Tanaka en verklaarden dat zijn eerste taak zou zijn maatrege len te nemen om aan de internationa le druk, de yen nogmaals te revalue ren, het hoofd te bieden. Als handels minister in het laatste kabinet-Sato zette Tanaka onlangs nog zijn politie ke toekomst op het spel door maatre gelen te nemen om de gigantische groei van de Japanse buitenlandse valuta-reserves te verminderen en om Japans voornaamste handelspartners Amerika en West-Europa niet te ontrieven. De overwinning van Takana betekent een opmerkelijke triomf voor een man, die als zoon van een arme boer ln Niigata slechts middelbaar onder wijs kon volgen in een land, waar academisch onderricht de traditionele weg naar politieke macht is. Met vastberadenheid, ijver en bekwaam heid vergaarde Tanaka in korte tijd een fortuin in de bouwwereld. Toen hij 39 jaar was, werd hij minister voor de PTT de jongste Japanse minister in de moderne geschiedenis. Eerder was hij al op 28-jarige leeftijd in het Japanse parlement gekozen. Zijn razendsnel denken, zijn wat botte taktiek en zijn neiging om snel te beslissen en tot actie over te gaan, bezorgden hem de bijnaam 'gecompu teriseerde bulldozer'. Hij is de eerste man, die Japan gaat leiden zonder de gevestigde bureaucratische kanalen te hebben doorlopen. GROEI Tanaka wordt beschouwd als voorstan der van snelle economische groei en van internationale samenwerking. Zijn' inzichten op lange termijn over de economische toekomst van Japan heeft hij uiteengezet in een boek, dat vorige maand verscheen: 'Voorstellen voor de hervorming van de Japanse archipel'. Hierin pleit hij voor decen tralisatie van industriële vestigingen, expansie van het transport-netwerk, herontwikkeling van de steden en be strijding van de milieu-verontreini ging. Tanaka zegt in zijn boek, dat Japan ook in de toekomst in staat is om een jaarlijkse reële economische groei van tien procent te halen. Maar hij voegt daaraan toe, dat het niet kan ver wachten, dat zijn export-groei op de zelfde voet zal doorgaan, omdat bui tenlandse naties er steeds meer toe neigen de Import vanuit Japan te beperken. Tanaka, meent, dat eventue le conflicten, die hierdoor kunnen ontstaan, door overleg kunnen worden opgelost. WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) Senator George McGovern heeft eindelijk gelijk gekregen. Het Hof voor Beroep in Washington bepaalde gisteren dat de 153 afgevaardigden uit California moeten worden teruggegeven aan McGovern. Eerder had een commissie van de Democratische partij de presidentskandidaat die afgevaardigden ontnomen, omdat zij het niet eens was met de in California geldende regel dat de winnaar van de voorverkiezingen alle 271 afgevaardig den krijgt toegewezen. De Japanse minister van internationale handel en industrie, de 54-ja- rige Kakuei Tanaka, brengt hier zijn stem uit tijdens de speciale con ventie van de Liberaal Democratische Partij in Japan om een nieuwe partijvoorzitter te kiezen, die automatisch premier wordt. Tanaka won de verkiezing, zodat hij de opvolger wordt van premier Sato. BEIROET (AP) De Syrische president Hafez Assad is gisteren naar Moskou gereisd voor besprekingen met de Russische leiders, waarbij naar wordt verondersteld het zwaartepunt zal liggen op de ontvoering van vijf hooggeplaatste Syrische officieren door Israël. Hoe de Democratische partij, nu op deze uitspraak zal reageren is onvoor spelbaar. Wel is duidelijk, dat tijdens de partij-conventie, die aanstaande maandag in Miami Beach begint, er nog menig woordje over gesproken zal worden en dat het een kwestie is, waarover best een stevige ruzie kan ontstaan. Eerder deze week had een federale rechtbank geweigerd zich met de kwestie in te laten, maar het Hof van Beroep meende dat er wel constitutionele kwesties in het geding waren. 'Het besluit van de partij deze 151 gedelegeerden, die gekozen zijn vol gens de toen geldende partij-regels, vernietigt de geloofwaardigheid van het verkiezingssysteem, en het kwetst daarom iedere kiezer in de Verenigde Staten en ieder individu en instituut, dat nderworpen is aan de autoriteit van de president', zo verklaarde het Hof. De taal van deze uitspraak schijnt het de Democratische partij onmogelijk te maken de betwiste 151 gedelegeerden de toegang te weigeren. Eender had de oampaigne-leider van senator Hubert Humphrey ge pocht, dat senator McGoverns poging om de Democratische conventie naar zijn hand te zetten volkomen is mis lukt. 'Een deel van McGoverns stoom wals was bluf. Zij telden gedelegeer den, die zij niet hadden', zei Jack Chestnut. 'Ik geloof dat de pogiing om de conventie te stoomwalsen duidelijk mislukt is. Het is een twee-snijdend zwaard'. Chestnut is de architect van de 'Stop McGovern'-beweging. Hij be schuldigde McGovern van 'huilerige, emotionele chantage, door te dreigen als onafhankelijk kandidaat aan de verkiezingen mee te doen, zou de conventie hem met oneerlijke midde len de nominatie ontzeggen. Inmiddels heeft McGovern zich do steun verworven van een tweede vak bondsleider: Henry Wurf, vice-presi dent van de AFL-CIO en l eider van de bond voor ambtenaren, die voorheen Edmund Muskie steunde. Eerder deze week had Leonard Woodcock, presi dent van de vakbond voor de auto industrie, zich achter McGoverns vaandel geschaard. Morgen zal gouverneur George Walla ce met een vliegtuig, dat hem ter beschikking is gesteld door president Nixon, terugkeren naar Alabama, op het vliegveld een verkiezingstoespraak houden en daarna door vliegen naar Miami, waar maandag de conventie begint. Ook de meeste kandidaten zul len morgen naar de conventie-stad trekken. Wallace zal dagelijks twee tot vier uur met gewichten moeten oefenen op zijn hotelkamer, zo heb ben zijn artsen verklaard. In een rolstoel zal Wallace de conventie bij wonen. Clark MacGregor, de nieuwe leider van Nixons verkiezingscmampaagne heeft gisteren de Republikeinen ge- waarschuwe tegen al te groot optimis me over de kansen van de president De overwinning in november zal veel kleiner zijn, dan zij denken. Ook geloofde hij niet erg in het veroveren van een Republikeinse meerderheid in de beide kamers van het Congres. Dat zal pas gebeuren als Nixon 54 k 55 procent van de stemmen krijgt hetgeen veel meer is dan de 43 pro cent die hij in 1968 behaalde. MacGre gor is de opvolger van oud-minister van justitie John Mitchell, die uit do politiek werd gedwongen door zijn vrouw, de kletsgrage Martha. Het goed ingelichte dagblad An Na- har schreef, dat de beide landen zich bezorgd maken over 'de geheime in formatie over de Russische bewape- mdmig wam Syrië', die Israël verkregen kan hebben van de officieren, die werden ontvoerd op 21 juni, toen zij een bezoek aan het grensgebied van Libamon en Israël brachten. Alle vijf officieren, een brigadier-ge neraal en vier kolonels, namen sleu telposities in in de generale staf en hadden een uitgebreide kennis over de militaire samenwerking tussen de twee landen. Syrië tekende een nieuw akkoord met de Sowjet-Unie in mei, toen de Russische minister van defen sie, Andrei Gretsjko een bezoek aan Damascus bracht. Dit akkoord voor vriendschap en sa menwerking geldt voor een periode van 15 jaar. De Sowjet-Unie had reeds dergelijke verdragen met Egypte en Irak gesloten. Assad reist naar Mos kou aan het hoofd van een delegatie van de regerende socialistische Baath- partij, waarvan hij de leider is. Om zich van meer steun te verzekeren heeft Assad in de laatste maanden de invloed van de Baath-partij in de regering verminderd en vertegenwoor digers van andere linkse partijen, waaronder de verdeelde communisti sche partij van Syrië, in zijn regering gehaald. Volgens het blad An Nahar is een ander belangrijk punt in de bespre kingen van Assad met de Russische leiders de toegenomen druk van Libië, de partner van Syrië in de Arabische Liga, en de Palestijnse guerrillastrij ders om commando-aanvallen op Israël vanaf Syrisch grondgebied toe te staan. Vorige week hebben de gueril- z lastrijders ingestemd hun activiteit stad sinds 1 mei bezet houden, zich teruggetrokken hebben. We den- vanuit het zuiden van Libanon stop te ken dat er slechts een paar honderd communistische militairen in de zetten om verdere Israëlische vergel- stad zijn', zei een hoge militair. SAIGON (Reuter, AP, UPI) Groepjes Zuidvietnamezen stoottroe pen zijn gisteren de belangrijkste delen van de stad Kwang Tri bin nengedrongen. Zij merkten dat de meeste Noordvietnamezen, die de dingsaanvallen op dit gebied te ver mijden. Het is echter bekend, dat de Sowjet- Unie tegenstander is van de hervat ting van de vijandelijkheden in het Midden Oosten. Het in Beiroet ver schijnende linkse blad Al Raya heeft onlangs opgemerkt, dat de Russische militaire deskundigen ervan overtuigd zijn, dat de legers van Syrië en Egypte samen Israël niet konden verslaan en dat een nieuwe hetzelfde resultaat zal hebben als de oorlog van 1967. Zuidvietnamese parachutisten, die uit zuidwestelijke richting de stad te voet infiltreerden, begaven zich naar de voormalige gebouwen van de Ameri kaanse adviseurs, een ziekenhuis en de brug over de rivier Han Tsjing. Naar aangenomen wordt, hebben de noordelijken zich over de rivier terug getrokken om zich daar opnieuw te groeperen. Tot inu toe heeft de Zuidvietnamese opmars weinig weerstand ondervon- door John Rogers Het voormalige Franse Algerije, dat gisteren de tiende verjaardag van zijn on afhankelijkheid heeft gevierd, wordt thans volledig in beslag genomen door de ontwikkeling van de economie via snelle industrialisatie. De Algerijnse regering schijnt vastbe sloten te zijn haar natie tot een van de eerste lauden van de 'Derde We reld' te maken, die erin slaagt de hen typerende ontwikkel ingskloof te over bruggen. 'Ons land maakt zich klaar om de klassieke demarcatielijn over te ste ken die de onderontwikkelde en geïn dustrialiseerde landen altijd heeft ver deeld', zei president Houari Boume- dienne, die net can het zevende be stuursjaar na zijn machtsovername is begonnen. De natuur is dit grote Noordafrikaan- se land, met ongeveer 13,5 miljoen inwoners, gunstig gezind geweest. Al gerije is rijk aan delfstoffen, zoals aardolie en sommige van de uitge breidste aardgasvelden, die zich be vinden onder de Saharawoestijn wel ke het grootste deel van Algerije beslaat. In de vruchtbare Middellandse Zee kuststrook ligt rijk akkerland, dat tot tien jaar geleden werd bewerkt door Franse boeren-kolonisten (colons). De economische opgang is aangemoedigd door een intens nationalisme. Dit na tionalisme werd geboren in de acht jaar durende, onafhankelijkheidsoor log, die Frankrijk in 1962 na een bestuur van 130 jaar van haar liefste bezit beroofde. Het nationalisme werd weerspiegeld in de 'olie-strijd' van vorig jaar. Algerije nam toen de meerderheid van de aandelen in alle Franse oliebelangen over, bracht deze oliewinning onder controle en legde daarmee de politieke basis voor de 'industriële revolutie' van de komen de tien jaar. Industriële revolutie De fundamenten daarvoor zijn al eindweegs gelegd. De infrastructuur voor de zware industrie wordt aange bracht door het stichten van grote industriële bedrijven. Dit is de kern van het huidige ontwikkelingsplan, dat volgend jaar afloopt en waarmee een bedrag gemoeid is van ruim 18 miljard gulden. Het plan omvat de bouw van een ijzer- en staalcomplex in el-Hadjar bij Annaba aan de Middellandse Zee, de constructie van metaalbedrijven, een petrochemisch complex, olieraffinade rijen en fabrieken die vloeibaar gas produceren in de industriële kustzo nes van Arzew in het westen en Skikda in het oosten van Algerije. Algerijnse functionarissen beschou wen de komende zes jaar als een Houari Boumedienne beslissende periode voor de vervulling van de nationale doelstellingen. Het gaal in het bijzonder om hel onder de knie krijgen van verfijnde, moderne technieken, die nu in het buitenland worden gekocht en de opleiding van hogere technici en bekwame bestuur ders. In Algiers wordt gezegd dat toen in 1962 de onafhankelijkheid tot stand kwam er slechts tien tot twintig Alge rijnse ingenieurs waren. Nu zijn er 3000 gekwalificeerde ingenieurs en 'kaders'. Maar aan technologische op leiding. waarin het Algerijnse hoger onderwijs bij voorrang moet voorzien, blijft een schreeuwende behoefte be staan wegens de fabrieken die de komende paar jaar in de produktie zullen komen. De meest dramatische ontwikkeling in de komende acht jaar zal die van de aardgasproduktie rijn. De Algerijnse regering wil in die periode (tot 1980) de basis voor de industrialisatie leg gen. Verwacht wordt dat Algerije de belangrijkste exporteur van aardgas ter wereld zal worden. De produktie zal opgevoerd moeten worden tot 60 miljard kubieke meter per jaar in 1977. Dat is ongeveer twintig keer zoveel als wat nu wordt gewonnen. In 1977 (reden verschillen de grote contracten in werking met de VS, Frankrijk, West-Duitsland en België. De Amerikaanse federale energie-com missie gaf vorige week haar fiat aan een contract van naar schatting 1.5 miljard dollar voor de levering van aardgas over een periode van 25 jaar. Het contract ls gesloten tussen de El Paso Company en Sinatrach, de Alge rijnse staatsolie- en aardgasmaat schappij, die het gas levert. Washington heeft het vertrouwen in Algerije uitgesproken als belangrijke toekomstige bron van energie. De VS deden dit ondanks de afwezigheid van formele diplomatike betrekkingen, maar klaarblijkelijk wegens de politie ke stabiliteit in Algerije. President Boumedienne. die nu 46 jaar is. heeft een positie van onbe twist leiderschap opgebouwd in de regerende Revolutionaire Raad. sinds hij in de vroege ochtend van 19 juni 1965 door ee i staatsgreep aan de macht kwam. Hij overleefde in 1967 een opstand van het leger en een paar maanden later een poging tot moord. In Algerije groeit de persoonlijke po pulariteit van Boumedienne. Zijn ima go is veranderd. Hij werd aanvanke lijk gezien als een norse legerkolonel, die een hekel heeft aan publiciteit. Maar nu wordt Boumedienne be schouwd als een taaie, hardwerkende staatsman, die veelvuldig in het open baar verschijnt en die zich opwerpt als verdediger van niet-gebondenheid aan grote machtsblokken. Toch blijft er iets mysterieus om de president hangen. Hij is een van de weinige staatshoofden in de wereld, zonder officieel gepubliceerde biogra fie. De bijzonderheden over zijn pri- vé-leven worden geheim gehouden. Boumedienne maakt nooit gebruik van zijn militaire rang. Direct na de machtsovername heeft hij zijn olijf kleurige legeruniform ingewisseld voor een onberispelijk burgerpak. Behalve premier en staatshoofd is Boumedienne ook minister van defen sie. Daardoor controleert hij de strijd krachten, die nog steeds een belang rijke maar weinig opvallende hef boom voor een klim naar de macht zijn. Het Nationale Bevrijdings Front (FLN), dat de onafhankelijkheidsbe weging leidde, is langzamerhand om gebouwd tot een politieke partij die de rol speelt van 'revolutionaire avant- garde'. Maar haar betekenis in het publieke leven van Algerije is beperkt. Andere partijen zijn niet toegestaan. Het openbare politieke debat is in Algerije onbekend en elke oppositie tegen regering en haar beleid blijft onuitgesproken, althans in het open baar. De afgezette president Achmed Ben Bella, die nu 55 jaar is, staat nog steeds onder huisarrest ergens in Al giers. Zijn naam wordt door de lei ders of de door de regering geleide pers nooit genoemd. De drie jaar dat hij het onafhankelijke Algerije heeft bestuurd (1962-1965) wordt alleen in negatieve zin vermeld om het contrast weer te geven met de vooruitgang die sedert 1965 is gemaakt. Landbouw De staat is almachtig. Zij beheerst ongeveer 80 procent van de industrie. De staat beweegt zich in de richting van een volledige controle over de buitenlandse handel en bevindt zich thans ook in de eerste fasen van de toepassing van de 'agrarische revolu tie' van president Boumedienne Dit is een ambitieus programma op langere termijn voor de hervorming van de landbouw. Het programma voorziet in de nationalisatie van parti culiere boerderijen, die worden her verdeeld over coöperaties van arme boeren. Dit zal de belangrijkste socio- politieke ontwikkeling in Algerije van de komende jaren worden. Het is bedoeld het landbouwstelsel te moder niseren door een meer gelijke verde ling van de landbouwgrond en een einde te maken aan het grootgrondbe zit met pachters en landheren, die ver van hun bezittingen verwijderd wo nen. Daarnaast moet de hervorming meer sociale voorzieningen verschaf fen -op het platteland. Want daar woont meer dan de helft van de Algerijnse bevolking. John Rogers is correspondent van het Britse persbureau Reuter in Algiers. den van de noordelijken, hetgeen tot enige verbazing geleid heeft. Alleen de achterhoede van de zuidelijke op mars wordt bestookt. Dagelijks vinden beschietingen plaats op de oude kei- zersstad Hoeé. Zuidelijken, die de westzijde van Hoeé verdedigen, wer den gisteren opnieuw aangevallen door de noordelijken. Aangenomen wordt dat in de komende weken Ha noi en Saigon alles zullen doen wat in hun vermogen ligt om hun militai re positie te verbeteren, aangezien op 13 juli de twee partijen weer gaan overleggen in Parijs. VERGISSING Het succes van de opmars naar Kwang Tri werd gisteren ontsierd door een ongelukkig uitgevallen Ame rikaanse luchtaanval. Amerikaanse vliegtuigen namen de verkeerde mili tairen onder vuur, waardoor elf zuide lijken gedood werden en dertig ande ren gewond. Dinsdag heeft de Amerikaanse lucht macht opnieuw massale aanvallen uit gevoerd op Noord-Vietnam. In totaal werden 320 luchtaanvallen uitgevoerd. Phantom-straaljagers vernietigden met elektronisch geleide bommen vijf be langrijke wapenopslagplaatsen aan de rand van Hanoi, een werkplaats en vijf vrachtwagens. Vliegtuigen van de marine vernietigden de startbanen van het vliegveld Kep, 50 km ten noordoosten van Hanoi. Radio-Hanoi heeft gisteren meege deeld dat Noord-Vietnam oorlogsgoe deren binnenkrijgt via niet genoemde twaalf punten aan de kust', die Ame rika niet met mijnen of schepen heeft kunnen afsnijden. Ook de luchtaanval len op Noordvietnamese spoorwegen konden dc bevoorrading niet stoppen, zo zei het radiostation, omdat de schade aan de verbinden binnen enke le uren is hersteld. Als de Amerika nen het spoorwegnet willen lamleg- gen, dan 'moeten zij er 6.000 aanval len per maand od doen en zelfs dan nop zou men alles snel genoeg kun nen herstellen, zodat het verkeer doorging', aldus radio-Hanoi. MOSKOU (AP) De Cubaanse lei- der Fidel Castro is gisteren uit Mos kou vertrokken aan het einde vaan een tiendaags bezoek, dat de afslui ting vormde van rijn reis langs negen landen in Afrika en Oost-Europa. Terwijl er een fijne regen viel, liepen Castro en de Russische partijleider Breznjew na het inspecteren van da erewacht en het uitwisselen van de afscheidsredevoeringen gearmd naar het gereed staande vliegtuig. Een televisiecommentator, die het vertrek van Castro van het internatio nale vliegveld van Moskou voor da Russische televisie versloeg, beschreef het als het einde van 'een officieel, maar zeer zeer vriendelijk bezoek'. De Cubaanse premier werd op 26 juni op even hartelijke wijze ontvangen. Zijn besprekingen met de Russische leiders in het Kremlin vonden plaats ln een atmosfeer van 'broederlijke vriendschap, volledig wederzijds be grip en hartelijkheid'. De economische aangelegenheden tus sen de twee landen waren het voor naamste onderwerp van gesprek. De handel met Rusland en de economi sche steun van de Sowjet-Unie zijn de hoekstenen van dc Cubaanse econo mie

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9