Crisissfeer in Senaat met DS'70 op de achtergrond dichtbij Commentaar Collegegeld Stap verder Ook de hond kan met vakantie kblaclenweekbladen weekbladen w Komst Antillianen naar Paramaribo is nog onzeker Buit f 2500 bij bankoverval Breda TROUW/KWARTET DONDERDAG 6 JULI 1972 Ilinncnlniitl T5 K7 De manier waarop het kabinet-Bies heuvel de Eerste Kamer geprest heeft, de verhoging van het college- en in schrijfgeld tot respectievelijk duizend en honderd gulden te slikken, maakt een weinig Verkwikkelijke indruk. Wat de argumenten van minister De Brauw, bij gebrek aan voldoende overtuigings kracht, niet konden bereiken, meende het kabinet te moeten bewerkstelligen door het zwaarst denkbare politieke geschut op de senatoren te richten: de bedreiging met een complete regerings crisis. Door dit sterke staaltje van overcompensatie werd niet slechts het zakelijke debat tussen minister De Brauw en de Eerste Kamer van zijn zin beroofd, maar werd de Senaat in feite buiten spel gezet. Zij heeft immers in een kwestie als deze praktisch geen keuze. Het alternatief waarvoor ze werd gsteld: aanvaarding van het wets ontwerp of aftreden van het kabinet, heeft voor haar een onwezenlijk karak ter. De verantwoordelijkheid voor een kabinetscrisis kon de Eerste Kamer nauwelijks op zich nemen, omdat ze ook de lasten ervan niet zou kunnen dragen, De brokken die zij zou hebben gemaakt door voet bij stuk te houden, zouden niet door haar moeten worden opgeruimd, maar door de Tweede Ka mer, die het omstreden wetsvoorstel nota bene al heeft aanvaard. Dat de tegenstanders van het ontwerp in de Senaat deze chaotische toestand per se wilden vermijden, verdient alle begrip. Zakelijk bezien was het sop van minis ter De Brauw de kool die hij en zijn collega's de Eerste Kamer hebben ge stoofd, zeker niet waard. Ook de Eer ste Kamer was, blijkens de op 11 april aangenomen motie-De Rijk. niet tegen een verhoging van het collegegeld, mits deze maar gepaard zou gaan met een nieuw stelsel van studiefinanciering. Minister De Brauw wil aan deze voor waarde met ingang van het studiejaar 1973-74 voldoen. Verwerping van zijn wetsontwerp zou dus slechts een uitstel van één jaar hebben betekend, a raison van ongeveer 40 miljoen gulden. Dat de minister dit onoverkomelijk vond, wekt het vermoeden, dat zijn politieke gedrag meer door onzakelijke stijf hoofdigheid wordt bepaald dan wense lijk is voor een bewindsman die in gemeen overleg met de Staten-Gene- raal een beleid moet voeren. Interessant is de vraag, waarom niet alleen deze minister, maar het ganse kabinet wilde aftreden, wanneer de Eerste Kamer de consequenties zou hebben getrokken uit haar zakelijke beoordeling van het wetsontwerp. Er is geen plausibeler antwoord denkbaar dan dat de rest van het kabinet zich niet kan permitteren, de ministers van DS'70, de partij die van dc collegegeld verhoging een halszaak heeft gemaakt, op dit punt af te vallen. Als dat zo is, verraadt het machtsvertoon van gister nacht wel een bijzondere zwakte, die weinig goeds belooft voor de verdere toekomst. Tenslotte: Dat een parlementaire be slissing op onbevredigende wijze tot stand komt. vormt voor de direct be trokkenen geen excuus om zich aan de consequenties ervan te onttrekken. Wie daar anders over denkt, geeft in feite iedereen die zich met een besluit van regering en parlement niet kan vereni gen, een vrijbrief om eigen wetgever te spelen. Dat zou het einde van het goed functioneren van onze parlementaire democratie betekenen. Van degenen die rechtstreeks bij de collegegeldver hoging betrokken zijn, mag worden verwacht, dat dit besef het wint van hun afkeer van de nu genomen maatre gel een afkeer die het kabinet gisternacht helaas alleen maar heeft versterkt. In het streven naar een effectieve bestrijding van de inflatie is het kabi net-Biesheuvel nu hopelijk toch een stap verder gekomen. Bij het overleg tussen regering en bedrijfsleven is dins dagavond namelijk duidelijk geworden dat het kabinet thans in grote lijnen voor ogen heeft wat er konkreet moet gebeuren om de inflatie in ons land tot meer aanvaardbare proporties terug te dringen. Van veel kanten is dit kabinet de laatste maanden verweten dat het op dit terrein te weinig doortastend zou zijn opgetreden. Maar erkend zal toch moeten worden dat het kabinet voort durend het hoofd koel heeft gehouden en niet bezweken is voor de verleiding om over te gaan tot wat door dezelfde kritikasters achteraf als een partijtje paniekvoetbal zou zijn gekwalificeerd. Onze toch wel vrij krachtige economie geeft daartoe allerminst aanleiding. In tegendeel. zij lijkt nog voldoende veer kracht te hebben om de situatie rustig en weloverwogen onder ogen te zien. Een geleidelijke mentaliteitsverschui ving is nu eenmaal te verkiezen boven een verwerpelijk stuk polarisatie. Het kabinet-Biesheuvel heeft op soci aal-economisch terrein de laatste maanden uiterst behoedzaam geope reerd en bepaald niet nagelaten om door WILLEM BREEDVELD DEN HAAG De zoveel stemmiger sfeer in de Eerste Kamer veel donker getinte kleuren en uitzicht op de rustig kabbelende Hof vijver draagt er ook in psychologisch opzicht toe bij dat de Senaat zich waardiger, zakelijker en wat onafhankelijker tegenover het po litieke gewoel opstelt dan de Tweede Kamer aan de overkant van het Binnenhof. Er moet daarom al heel wat gebeuren wil deze 'chambre de reflection' openlijk verontwaardigd zijn over het optreden van de regering, zoals dinsdagavond, toen het kabinet-Biesheuvel haar poli tieke lot aan een eventuele verwerping van de verhoging van de col legegelden verbond. Minister-president Biesheuvel tijdens een schorsing van het collegegeld-debat in de Eerste Kamer in gesprek met zijn voorganger P. de Jong. Mogelijk onder werp van gesprek: het kabinet-De Jong kwam pas in het derde jaar van zijn be staan aan het stellen van de kabinetskwestie toe, het kabinet-Biesheuvel al in het eerste Zoals te verwachten viel ging de Eer ste Kamer voor dit grof geschut vlot door de knieën en het is nuttig om te registreren dat premier Biesheuvel dit van tevoren ook wel wist. Interes sant zijn in dit verband de volgende vragen: waarom heeft het kabinet ge dreigd in zijn geheel op te stappen, en waarom gaat een Eerste Kamer voor zo'n dreigement steeds door de knieën en telkens onder luid protest? Men zou zich bijvoorbeeld met sena tor Woudenberg (PvdA), die in in 1949 met een gelijksoortige situatie werd geconfronteerd, kunnen afvra gen: de kruik gaat net zo lang te water tot hij barst. Hoewel sindsdien de kruik nog veelvuldig te water is gegaan. Om een situatie aan te treffen waarin een kabinet na het stellen van de vertrouwenskwestie in de Eeste Ka mer ook inderdaad gesneuveld is moet men teruggaan tot in de vorige eeuw. Sindsdien hebben zich regelma tig conflictsituaties in de Eerste Ka mer voorgedaan, die hooguit tot het opstappen van de betrokken bewinds man leidden. Kort na de eerste wereldoorlog betrof dit bijvoorbeeld minister Van Karne- beek, die zijn plannen voor de aanleg van een Antwerpen-Rijnkanaal in de Eerste Kamer zag sneuvelen. Grenzen Na de Tweede Wereldoorlog leidden de grenscorrecties met Duitsland tot een vertrouwenscrisis. De Eerste Ka mer voorzag grote moeilijkheden wanneer grote stukken Duitsland on der Nederlands toezicht zouden ko men. Minister Stikker beriep zich er echter op dat de 'geannexeerde gebie den een uitstekend onderpand vorm den om de latere betaling van de oorlogsschuld af te doen. Na het stellen van de portefeuille kwestie ontstond ook toen dezelfde verontwaardiging als thans. Zo merkte de heer Wendelaar (WD) onder meer op: 'De regering heeft niet aan getoond politiek gerechtigd te zijn de portefeuillekwestie te stellen.' Het eer dergenoemde eerste-kamerlid Wouden berg (PvdA) sprak van een 'zeer on gewenste pressie' en van 'een onbe hoorlijke houding tegenover de volks vertegenwoordiging'. De verschillende kabinetten van Drees maakten er welhaast een ge woonte van om met de portefeuille te zwaaien. Zo constateerde Romme op een partijraadsvergadering in 1958 dat het kabinet in de afgelopen twee jaar niet minder dan negen keer in de Tweede Kamer zijn onaanvaardbaar had uitgesproken en ook een aantal malen in de Eerste Kamer Premie Het wekt daarom ook nauwelijks ver bazing dat in maart 1958 de emoties in de Eerste Kamer hoog oplaaiden, toen het kabinet bij monde van mi nister Suurhoff (sociale zaken) op nieuw zijn onaanvaarbaar liet horen. Het ging om een wijziging van de verdeling van de premie van de werk loosheidsverzekering, een wijziging die de schatkist zevenmiljoen gulden extra zou hebben gekost. Vooral de WD-senator Molenaar, dc grondleg ger van de Stichting van de Arbeid en hoogleraar in het staatsrecht, stak toen zijn verontwaardiging niet onder stoelen of banken. 'Wat blijft er van het gemeenschappelijk overleg met de volksvertegenwoordiging over als de regering alleen maar zegt: ge kunt voor of tegen het wetsontwerp stem men'. en: 'Ik vraag me toch af of het kabinet de proporties niet uit het oog verliest, of anders gezegd, de zaak te scherp stelt.' De KVP-er Kropman waarschuwde de regering dat, wan neer zij haar methode zou voortzet ten, zijn fractie de 'dan opgedrongen consequenties zal aanvaarden'. Ook buiten het parlement wond men zich over de affaire op. De KVP-kring van Amsterdam sprak in een brief van 'kabinetsdictatuur' en fractievoor zitter Romme bleek op de eerderge noemde partijraadsvergadering de handen vol te hebben om olie op de golven te gooien. Dat met het grote aantal 'onaanvaardbaars' de politiek 'doodgemaakt' zou zijn noemde hij overdreven, anderzijds hadden er ook naar zijn mening te veel onaanvaard baars geklonken. Niet waard Het blijkt wel dat het steeds om conflictsituaties gaat, waaraan de re gering naar de mening van de senaat ten onrechte haar voortbestaan ver bindt. Zoals steeds dienst de Senaat dan terug voor de consequenties van haar opstelling, juist omdat men het 'een zakelijk meningsverschil' vindt, dat een kabinetscrisis niet waard is. Bovendien zou zich dan de staatsrech telijk hoogst ongebruikelijke figuur voordoen dat de Eerste Kamer zich zou moeten-belasten met de vorming van een nieuwe regering, die dan ook het vertrouwen van de Tweede Ka mer moet hebben en dat terwijl de Tweede Kamer nog altijd vertrouwen heeft in de dan opgestapte regering, Persdebat Diversiteit is een mooi woord, dat een periode van ongekende en onverhoop te hoogconjunctuur doormaakt nu de dag- en weekbladpers een zo moeilijke tijd doormaken. Paul Brill, schrijvend in de Groene over het persdebat in de Tweede Kamer, blijkt (terecht) niet zo gelukkig met door de WD-ers en DS'70-ers bijna tot axioma verheven diversiteit van meningen binnen één krant. Hoe zal Paul Brill zich dan vinden bij zijn eigen weekblad, waar in zowel Ernst Vermeulen als Ted Szanto over de componist Luciano Berio en het Holland Festival schrij ven? Ernst Vermeulen schrijft onder de kop 'In twee minuten werd het Holland Festival gerechtvaardigd', dat het Holland Festival 'voor zijn 25- jarig jubileum moeilijk een veelzijdi- met name de 'gevaarlijkste' partner (de vakbeweging) er zo goed mogelijk van te doordringen dat de regering van haar kant veel wil doen om tot een gezamenlijke aanpak van de problema tiek te geraken. Daarbij is thans mee gedeeld dat in het inflatiebestrijdings- concept van het kabinet van een reëele inkomensstijging in 1973 geen sprake zal kunnen zijn, maar dat de groei van het nationale inkomen voor 100 pro cent zal moeten worden aangewend, ten bate van de gemeenschap. Het is juist hierop, dat de vakbeweging (zij het niet voor 100 pet) voortdurend heeft aangedrongen. Aangezien van werkgeverszijde steeds gewezen is op de voorlopige onmogelijkheid van een verdere reële inkomensgroei lijkt het erop dat de regering beide partijen in principe aan zich heeft verplicht. Of dit in de praktijk (bij de opstelling van het zgn. 'sociaal-contract' in oktober) ook inderdaad het geval zal blijken te zijn hangt uiteraard nog af van vele factoren, met name van de wijze waar op dc groei van het nationale inkomen in 1973 zal worden besteed en van de wijze waarop de 'offerande' aan het algemeen welzijn ten slotte zal worden verdeeld. De vakbeweging zal stellig niet accepteren dat de lagere inkomens relatief grote offers moeten brengen dan de hogere. Afgezien van de vraag of er (met name voor de laagstbetaalden) uiteindelijk niet toch nog een kleine reëele inko mensverbetering inzit laat het zich aan zien dat het probleem van de lastenver deling het kardinale punt gaat worden in het antwoord op de vraag of het in oktober al dan niet tot een effectief sociaal akkoord tussen regering en bedrijfsleven zal kunnen komen. ger avantgardist had kunnen uitzoe ken'. Die twee minuten van het op schrift slaan op een Machado-gedicht van Berio. 'Het duurt maar twee minuten Goed. Maar een wereld wordt opgeroepen. Daarvoor zou je alleen al strikt genomen een festival kunnen rechtvaardigen'. Ted Szanto, die uitverkoren was tot het schrijven over de Hoiland-Festi- val-prestaties van het duo Breuker-De Boer moet echter eerst in een boze bui een uitval naar Berio en het Holland Festival kwijt. zie de uiterst geraffineerde 'reclamecampag ne 'rondom Berio dit jaar waarin men zo goed zijn best doet Berio te verhef fen tot 'geëngageerd' componist. Geen noot vernieuwing echter te bespeuren in de presentatie van zijn werk. Hoofdschuldige: uiteraard Berio zelf die zoiets af kan (moet?) dwingen. Verder signaleert de Groene het zo veelste geval in een reeks afbraak plannen van goede en bruikbare wo ningen: nu in Coevorden. Koers in keuken Het omslagverhaal van Elseviers Ma gazine gaat ditmaal over de nieuwe koers in de keuken de opbloei van de bistro en de daaraan verwante eetcultuur in Nederland. Het materi aal voor het verhaal leverden de ge broeders Fagel, die kans hebben ge zien een net van donkergeverfde, met druipkaarsen verlichte en met eenvou dige spijskaarten toegeruste eetgele- genheden over Nederland te spannen. De reden van het succes? De mensen leren het in het buitenland. En ieder een gaat toch met vakantie naar het buitenland. Voor een groot gedeelte vormt zich daar het hogere sinaakbe- wustzijn, dat hier verder wordt uitge breid. Maar er is kennelijk ook wel sprake van snobappeal, want een dergelijk gesprek herinnert iedereen zich wel: 'Gereserveerd mijnheer? Jammer, dat zal moeilijk worden'. Eindelijk wordt als door een wonder toch nog een tafeltje gevonden' en ook 'zeer diplo matiek geeft de jongste Fagelbroer Gerard in de Bistroquet in Den Haag nog vier mensen de kans een half uurtje te wachten aan de bar: het culinaire voorspel wordt met vreugde aangenomen'. dienen veel respect, maar dat is nog geen reden om Jan Soldaat van mili tarisme te beschuldigen'. Collegegeld Autogebruik Henk Bakker van de actie-groep 'De lastige Amsterdammer' heeft deze week in de Haagse Post een mooi verhaal over het toenemend autoge bruik en de verslingerdheid van de automobilist aan :ijn bezit. Henk Bak ker ontwerpt eerst het beeld van de Onverbeterlijke Automobilist een man voor wiens moeilijkheden (de afstand wonen-werken wordt steeds groter, het is door onze wijze van steden-planning nodig in de vrije tijd met vrouw en kinderen elders te recreëren) Bakker wonderwel begrip heeft. "Voor degenen die 'uit principe' er geen auto op na willen houden heb ik echt wel respect maar het is on houdbaar dit principe aan iedereen op te dringen. Ook dienstweigeraars ver- Terugblikkend op de behandeling van het voorstel tot verhoging van het collegegeld in de Tweede Kamer (de stemming in de Eerste Kamer kwam voor de weekbladen te laat), schrijft G. van Westerloo in Vrij Nederland: 'Tijdens de kamerbehandeling kostte het de minister geen enkele moeite een menigte van citaten te zijnen gunste te plukken uit artikelen die naar hun strekking tegen het wets voorstel waren dat laatste vertelde De Brauw er dan niet bij'. Hij memo reert ook nog even dat in 1964 bij de behandeling van een voorstel van mi nister Bot tot verhoging van de colle gegelden Ilaya van Someren namens de VVD zei, dat ze zich alleen maar een beleid kon voorstellen 'dat erop gericht is collegegeld steeds lager te doen worden'. Van Westerloo: 'Princi pes duren zolang het geld strekt'. Voor de lichte kost zorgt ditmaal onder anderen humorist Cees dc Lan ge. hoewel ook hij zwaar op de hand is: 'De echte humor, waar vind je die nog tegenwoordig. Men maakt liever ons vak belachelijk, zoals in de Fred Haché Show gebeurde. Ontzettend, dat programma was een aanfluiting voor ons beroep'.'Het wereldje' heeft ee nopmerkelijke ontdekking gedaan: het omslag van een Spaans boek, waarvan de titel in vertaling luidt: 'Hoe in het leven vooruit te komen door gebruik te maken van de mogelijkheden', wordt verlucht met een portret van Pieter van Vollenho ven. In het boek komt Piet verder niet voor. Hervormde synode Hoofdredacteur Gerard van der Boo- men van De Nieuwe Linie heeft het (naar aanleiding van de laatste beslui ten van de hervormde synode over o.a. de rapporten van Van Gennep en Roscam Abbing en de moeilijkheden om Hcbe Kohlbrugge) niet zo erg voorzien op de secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk. ds. F. H. Landsman. Hij noemt hem 'een centralisator, een topbureaucraat'. Dat zit overigens naar Van der Boomens mening ook wel een beetje in de functie: 'Omdat hij in principe wordt benoemd zonder termijn en leden van de synode en moderamen tot en met de voorzitter aan termijnen van enke le jaren zijn gebonden, kan de secre taris-generaal die werknemer is, niet alleen zijn eigen baas worden, maar baas over zijn bazen'. Daarom ook krijgt Van der Boomen met een zekere bduchtheid aan tegen de komst van de nieuwe secretaris generaal Albert van den Heuvel. Die is jong 'en dat is fijn'. Maar een 40- jarige zonder termijn op deze post benoemen, is gezien de structuur, het scheppen van een kans op een nog krasser en langduriger éénmansregi- me. Temeer daar Van den Heuvel (óók) een bekwaam man is'. een uiterst moeilijke en daarom, al thans in deze eeuw niet gebruikelijke figuur. Voor wie de Eerste Kamer slechts een beperkte functie behoort te hebben (en blijkens het urgentie-programma denken ook de drie confessionele par tijen er zo over) is het bepaald geen ramp dat de Eerste Kamer door de knieën is gegaan. Naar hun mening behoort de Tweede Kamer het laatste woord te hebben en is er voor de Eerste Kamer ulerhts ruimte voor het aanbrengen van correcties die in de Tweede Kamer zijn gemaakt, een soort kamer van revisie dus. Interessanter is daarom de vraag waarom het kabinet-Biesheuvel in een zakelijk meningsverschil als de colle gegeldverhoging de vertrouwenskwes tie heeft gesteld. Per slot van reke ning is de Eerste Kamer niet tégen een collegegeldverhoging. Zij heeft al leen onoverkomelijke bezwaren tegen invoering op dit moment, terwijl een systeem van algemene studiefinancie ring nog niet rond is. Het kabinet zou er dus alleen vijftig miljoen gulden bij ingeschoten zijn. DS '70 Dit alles wijst in de richting van DS'70, een partij die zich bijzonder sterk gemaakt heeft voor de college geldverhoging en die in minister De Brauw een driest voorvechter voor snelle invoering heeft gevonden. Wei nigen twijfelen er daarom aan dat De Brauw zeker opgestapt zou zijn, wan neer zijn plannen in de Eerste Kamer zouden zijn gesneuveld. De fractievoorzitters van de Tweede Kamer beriepen zich daarom voor de legaliteit van de houding van de rege ring op het feit dat de collegegeldver hoging onderdeel uitmaakt van het regeerakoord. Nu was de motie De Rijk (PvdA) slim genoeg opgesteld om het op deze kwestie toe te spitsen: gesteld werd namelijk dat de college geldverhoging zoals die thans wordt doorgevoerd, in strijd is met het re geerakkoord.Het feit dat een meerder heid van de Eeste Kamer het daarmee eens,was en slechts week voor druk van de regering maakt het antwoord op de vraag of het hier wel of niet om een zaak van het regeerakkoord gaat op z'n zachtst gezegd twijfelach tig. Wordt deze vraag met nee beant woord dan is het duidelijk dat DS'70 ten koste van alles geen gezichtsver lies geduld heeft. Wellicht daarom dat het twee kamerlid Pors (DS'70) kort na de aanvaarding van het wets ontwerp in de Eerste Kamer minis ter De Brauw met diiens overwinning feliciteerde Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het is niet zeker of de delegatie van de Nederlandse An tillen op 28 augustus in Paramaribo aanwezig zal zijn op de tweede plenai re bijeenkomst van de zg Koninkrijks commissie. Op de Nederlandse Antil len gaat namelijk de voorkeur uit naar een tweezijdig gesprek tussen Nederland en de Antillen boven het driehoeksgesprek zoals dat in principe is voorzien in de werkwijze van de Koninkrijkscommissie. De eerste vergadering van de commis sie is in maart in Den Haag gehou den. De drie secties (de Nederlandse, de Surinaamse en de Antilliaanse) hebben zich toen in de regeringscen tra teruggetrokken om daar staats rechtelijke en volkenrechtelijke alter natieven voor het thans geldende -sta tuut voor te bereiden. Op de tweede bijeenkomst zouden deze stukken dan in plenaire vergadring in Paramaribo nader worden bekeken. Overigens is bij het begin van het gesprek duidelijk gemaakt dat geen van de drie partijen zich formeel zal opstellen waar het de procedure be treft, zodat ook bilaterale besprekin gen niet zijn uitgesloten. BREDA Een ongeveer 20 jaar oude man heeft gisteren een overval ge pleegd op een bijkantoor van dc Alge mene Bank Nederland aan het dr. Struyckenplein te Breda. Hij dwong de filiaalhouder onder bedreiging van een pistool hem ƒ2500 te overhandi gen. De man vluchtte te voet en wist via brandgangen in dc buurt te ontko men. Hij werd nog wel achtervolgd door een bankbediende en een buurt bewoner, echter zonder resultaat. De politic heeft even later wel een man aangehouden, maar deze bleek na con frontatie met de filiaalhouder niet de gezochte persoon te zijn. In deze tijd van vakanties en uitgaan gaan ze weer ran mond tot mond, dc naargeestige verhalen over het vast binden van huisdieren aan bomen in stille bossen, of over de honden en poezen die voor het gemak rlak voor de vakantie naar het asiel worden gebracht om te worden afgemaakt en na de vakantie weer door nieuwe exemplaren vervangen. Erger is, dat dit soort verhalen echt uaar is. De heer Lenlze op het hoofdbureau van de dierenbescherming in Den Haag weet er nog uel een paar zo: van mensen die op de trein stappen, gauw het portier dichtklappen en de hqnd zielig en jankend op het perron ach terlaten, of over die mensen die hun hond midden in een kale polder uit dc auto zetten en dan gauw wegrij den. Zulke gevallen van dierenmishande ling uit gemakzucht of omdat altijd dezelfde hond verveelt, worden wel een beetje minder, denkt de heer Lentze, maar mensen die geen hart voor dieren hebben, veranderen toch niet. Ook niet door de 'actie ploeg dier', die het vakantievierende dieren- bezitters makkelijker maakt hun hond of poes uit logeren te laten gaan. Die actie loopt nu al een paar jaar èn goed. Weliswaar zijn er in alle pro vincies wel asiels en dierenpensions, maar die zitten al gauw volgeboekt. gevangen Dc drie Utrechtse jongetjes van zo twaalf, dertien jaar hadden er heel wat werk van gemaakt om een winkel in hcngelsportartikelen leeg te kun nen vissen. Eerst hadden ze uitvoerig plannen gemaakt, toen hengeltjes met een flinke haak gefabriceerd en daar na waren ze gisternacht stiekem hun bed en huis uitgeslopen, naar de winkel, waar ze de brievenbus zo ver vernielden dat ze hun eigen vistuig naar binnen konden steken. Al drie dure werphengels en een schepnet hadden ze verschalkt. Op hun knieën verder vissend, vergaten ze in hun enthousiasme helemaal op eventueel gevaar te letten. Maar dat was er wel. belichaamd door levensgrote politie mannen. Alle drie de vissertjes moes ten zich, zij het tegenstribbelend, toen zelf laten vangen. stierenliefde Een stier van boer Luimstra in Au- gustinusga was tot over z'n horens verliefd op de koeien van de buur man. Het vrouwelijk schoon oefende zo'n onweerstaanbare aantrekkings kracht op hem uit. dat hij helemaal niets meer wilde, behalve de afraste ring slopen, die hem van zijn aange bedenen scheidde. Het waren niet zozeer de dames die tegen een duurzame verbintenis wa ren, maar de bazen van beide partij en. Die probeerden, gesteund door een bevriende slager, de stier tot rede te brengen, maar het dier bleek zo nietsontziend verliefd, dat de rijkspo litie er aan te pas moest komen om het tot zwijgen te brengen. Voorgoed, want een stier mag alleen verliefd zijn als de baas het voor honderd procent eens is met tijd, plaats en object van de genegenheid. bruidsbevalling Eindelijk was het dan zo ver: twee honderdzeventig paren werden in het Peruviaanse Magdalena del Mar tege lijk echte echtparen. Twee aan twee leefden ze allemaal al een tijdje sa men en daar moest hoognodig een legale punt achter gezet worden, vond de overheid. En zo stonden ze deze week op hoog bevel met z'n vijfhon derdveertigen voor het altaar, wach tend op het grote moment dat ze als echte mevrouwen en meneren hun handtekening in het trouwregister mochten zetten. Voor een 22-jarige bruid kwam die legalisering net een paar minuten te laat. Juist voor ze haar handtekening kon zetten, moest ze haast-je-rep-je naar het ziekenhuis om een zoontje te baren. Intussen trouwde wel haar halve familie, een broer en twee neven van haar bijna- echtgenoot. zeker in vakantietijd. Daarom is een paar jaar geleden die 'actie pleegdicr' op gang gekomen, waarop enthousiast is en wordt gereageerd. Uit alle delen van het land hebben ze ?ich aangemeld, gezinnen die best in een bepaalde periode voor een huis dier willen zorgen en mensen die hun dieren in diezelfde tijd elders ver zorgd willen zien. Beide partijen kun nen terecht bij merroutc Gijsman op het hoofdkantoor van dc dierenbe scherming Prinses Mariestraat 40, Den Haag, tel. 070-112755) die alle adressen bij de hand heeft en de eerste contacten legt De rest regelen de eigenaars en tijdelijke verzorgers zeil: over de voeding, eventuele eigen aardigheden van dc viervoetige gast en de vergoeding. Over het eerste weten de gastvrije gezinnen meestal een heleboel omdat ze vaak zelf al een huisdier hebben, het laatste hangt samen met de grootte van de gast en met wat hij opeet. Er zijn honderden van die gastadres- sen door het hele land, maar vooral deze maand kunnen er best nog een paar bij. Juli is nu eenmaal de top- vakantiemaand, waarin veel vakantie-. verzorgers zelf op stap zijn. Wie nog een vertrouwd onderkomen voor een huisdier zoekt of aan te bieden heeft, kan dat alsnog doen. Allemaal bij. mevrouw Gijsman Werken Na de schoolvakanties begint ook voor de prinsessen het seizoen van officiële plichtplegingen. Prinses Beatrix woont op 31 augustus de ingebruikneming van de gerestau reerde Martinikerk in Doesburg bij, onthult er een herdenkingssteen en spoedt zich op 26 september naar de nieuwe sporthal van Nijkerk, die ze openen moet. Haar zuster Margriet zet zich ook aan het werk. De laatste binnententoonstelling op de Floriade wordt (22 september» door haar geo pend. visvakantie 'Vis uw vakantie bij elkaar', roept de gebrilde dame de voorbijgangers vla een aanplakbiljet toe. De handen er vóór zijn bezig een van de 32 vissen van een ring te voorzien, die in een aantal Franse steden in het water worden gegooid. Wie zo'n geringde vis aan de haak slaat, mag van de Franse detaillisten in hengelsportarti kelen kiezen tussen duizend francs ineens of een reisje voor twee perso nen naar Ierland. Of de vissen die zich zo gewillig laten ringen, ook een extraatje krijgen, vermeldt het biljet niet- lowietje Dauwtrappen Dc Haagse politic heeft wat moeite gehad met twee kleu tertjes thuis te brengen .die gister morgen om vijf uur. op blote voetjes en in pyjama' op het Soestdijkseplein wandelden. De twee weigerden op het bureau hun mond open te doen en daardoor liet de oplossing uren op zich wachten. Toen snelde de moeder toe, die de bedjes van haar vijfjarig zoontje en zijn anderhalf jaar jongere zusje leeg had gevonden. Zij kon het tweetal wél thuisbrengen, vlakbij het plein. Bijen Al voor dag en dauw bgint de 18de Veenendaaise jaar lijkse bijenmarkt, waar de organise rende imkers uit de buurt niet alleen bijenvolken verhandelen, maar ook demonstraties (laten) geven van klompenmaken, korvenvlechten en wolspinnen (geen dieren, maar het ambacht).* Vogelvrij 'Waddenzee vogelvrij?' heet de tentoonstelling die tot september in een boerderij in Hollum (Ameland) te zien is over de bedreiging door de industrie van de Waddenzee en alles wat daarbij hoort. Dc werkgroep natuurmuseum Ame land heeft er o.a. een duin/waddendi orama opgesteld en via foto's een beeld willen geven van de gedragin gen van waddendieren. Open buis Tot half augustus kan ieder, die zich behalve voor kijken ook voor andere kanten van het fenomeen televisie interresseert, in het Bussumse theater 't Spant zien, hoe een tv-programma tot stand komt. Dit 'Open Beeld' is onderdeel van de manifestatie 'Toer- in Noord-Holland'. Poppys Les Poppys. het Franse jongenskoor van 'Isabelle' en andere toppop. komt weer in ons land. De eerste stad die ze aandoen is Den Bosch (2 augus tus). waar de jongens optreden in de St. Jans-kathedraal. Daar zullen ze zich uitstekend thuisvoelen. omdat ze tenslotte thuis een kerkkoor zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7