Tweede Laura-dag lichter dan de vorige DEVIEZEN Zelfgemaakte velo Academische examens Radar-proefstation Gemeenteraad Ter Aar Koeleman Ter Aar gaat bouwen Opgesloten in bankgebouw Raad Leimuiden in meerderheid achter gewest met Alphen Buitenstaander moet ambtenarij doorlichten Hoog en laag water Katwijk aan Zee TROUW/KW VKTET DONDERDAG 6 JUU 1972 Regio 14 ALPHEN* AAN DEN RIJN Woensdagmorgen kwart over zeven, gebouw Nabij: Er zijn al aardig wat Lau- rianen verzameld op het Lauraplein. De heer Bezemer, van de reparatieploeg heeft het pittig wat druk ker dan gisteren voor de start. Hij verstelt zadels en sturen om de zit zo mogelijk nog gemakkelijker te maken. Banden en bandjes worden opgepompt. De tocht moet zo soepel mogelijk verlopen. Na half acht wordt de toeloop op en om het Lauraplein groter. Veel deelnemers hebben gisteren lang, misschien te lang gefeest. Die slapen vandaag zo lang mogelijk uit. Na achten begint de drukte te minde ren. Zon dikke duizend deelnemres zijn aan hun tweede Lauratocht be gonnen. Ze treffen het. De zon schijnt al lekker. Het belooft een warme fietsdag te worden. Aangetrokken door het fraaie weer hebben zestien mensen alsnog besloten deel te nemen aan de Laura. Anderen, die voor één dag hadden ingeschreven, hebben voor de rest van de vierdaagse bijge tekend. ZENUWGESTEL Om half negen mogen wij een kijkje komen nemen achter de Alphense BB- schermen. De BB heeft mensen en materiaal ter beschikking gesteld, waaronder vijf mobilofoons, voor de auto's die in de stoet meerijden. Zij vormen het zenuwgestel van de hulp verlening bij pech en ongeval. Alle mobilofoons staan in contact met de centralepost, gevestigd in de gerieflij ke flat van BB hoofd opleiding en oefeing N. H. Koning. Juist daar is de post gevestigd, omdat de veertig meter hoge uitschuifbare antenne op het dak van het acht woonlagen tel lende flatgebouw kon worden ge plaatst. De bediening van de post is voor de tweede achtereenvolgend dag in han den van mevrouw Koning. Zij heeft het de hele dag geweldig druk achter de installatie. Hij staat geen minuut stiL De wagens hebben voor deze gelegenheid de oproepnamen gekregen van één van de leden van het konin klijk huis: Beatrix. Irene, Alexander, enz. Als er niets belangrijks door te geven is, wordt er een gezellig babbeltje gemaakt met de mensen 'en route'. Er gebeurt niets ernstigs. Beroeps BB'er Koning ziet voor de BB wel wat positiefs in de Laura. 'De BB is in feite een sluimerende orga nisatie. Daardoor is ze niet zo bijster populair bij het publiek. Onze slogan is 'Nu voorbereid, straks veiligheid'. Het is een uur of elf als wij bij de controlepost tussen Baambrugge en Vinkenveen arriveren. De zon is steeds krachtiger gaan schijnen. Lang zaam maar zeker groeit de stroom wachtenden voor de controlepost, waar om half twaalf pas wordt begon nen met de afstempeling van de con- NOORDWIJK Het zal op 7 Juli vijfentwintig Jaar geleden zijn, dat het Nederlands Radar Proefstation werd opgericht door de heer J. M F. A. van Dijk, nu president-commissaris van de vennootschap, in een tijd, dat radar als hulpmiddel voor de naviga tie nog in de kinderschoenen stond. Sinds zijn oprichting in 1947 is het Proefstation actief bezig geweest als adviseur met een eigen laboratorium voor de uitvoering van research- en ontwikkelingswerk op het gebied van elektronische hulpmiddelen voor de navigatie, elektronische hulpmiddelen voor plaatsbepaling en van gespeciali seerde communicatieapparatuur en - systemen. Herhaaldelijk is met succes speur- en ontwikkelingswerk verricht, dat on ontbeerlijk was oij het ontbreken van industriële apparatuur. Als voorbeeld van pionierswerk kunnen ontwikkelin gen genoemd worden op het gebied van microgolf-antennes en radarsyste men. Van de projecten, die op het ogenblik in behandeling zijn, mag in het bij zonder genoemd worden het ontwerp van een nieuw walradarsysteem voor Rotterdam, de Rotterdamse Waterweg en Europoort. In het kader van dit project is 'n grote hoeveelheid re search- en ontwikkelingswerk verricht. Zowel primaire als secundaire radar wordt toegepast. Hierdoor worden mo gelijkheden geschapen voor een effec tieve begeleiding en regeling van het scheepvaartverkeer, dat niet alleen in aantal belangrijk is toegenomen, doch ook in de samenstelling opmerkelijke veranderingen te zien heeft gegeven. De activite fen \an N.R.P. strekken zich ook uit op het gebied van de oceanologie. waar de behoefte aan elektronische hulpmiddelen van veler lei aard nog voortdurend toeneemt. (ADVERTENTIE) trolekaarten. De stemming onder de rijders is opperbest. Niemand schijnt veel last te hebben van de warmte. Dit tot grote verbazing van uw ver slaggever, die zowat de autot uitdrijft en haast jaloers wordt op de deelne mers. 'Nee hoor.' zegt een enthousiaste vijf tiger,' het is geleidelijk aan warmer geworden hè. Ik vind het heerlijk zo. Het is een pracht tour. Ik doe al voor het derde jaar mee. Dit jaar voor het eerst met mijn zoon, die is gek op fietsen. Als je in een bovenhuis in de stad woont is dit prachtig. Ik ben buschauffeur bij West-Nederland. Als Je er niets aan beweging bij doet, dat kan niet. Nee. ik heb de Laura en de fiets echt nodig. Ook de helpers van de Roode-Kruis- ambulancewagen hebben de Laura no dig: 'Ik zou niet zonder kunnen. Het is gezellig met al die mensen.' Juist als wij met hen spreken komt een dame een schaar lenen. De wagen staat op deze post voor EHBO-hulp. De dame wil een voor ons onzichtbare driekwart broek afknippen. Het knelt zo op haar dijen, vertelt zij. GEEN BEVALLING Dokter Van der Steen fietst ook een dagje mee. Schoolarts Venendaal, die de Laura voor plezier meerijdt neemt een dagje voor hem waar in de mobi lofoonwagen. Hij fietst graag en veel. 'Als ik geen ongevallendienst heb in Alphen en er volgens de berekening geen bevalling op komst is. fiets ik altijd mijn praktijk door. 's Avonds heb ik er niet meer zo'n zin in. maar in mijn werk is het wel prettig.' 'Bij De Kwakel, op de Boterdijk is één van de Tourkampioenen het wa ter ingereden. Er was een stel jonge lui aan het slingeren op de weg. Eén zo'n sukkel keek niet uit en sneed hem de pas af. Stuur krom en drijf nat. Mensen langs de route hebben z'n kleren even in de centrifuge ge stopt. Hij is hier nog eerder aangeko men dan ik,' komt een nog bijzonder frisse deelnemre ons vertellen. Er is op deze en de vorige stop veel belangstelling voor de foto's, die zijn opgehangen. Ze gaan grif van de hand. Op weg naar de volgende stempel- plaats passeren wij de groep van ver huisbedrijf Passies. Onder Wilnis staan zij een van hun ploegmaten een brede plas in te jonassen. Het stempelpunt aan de Simon van Capelweg is ons inziens niet zo geluk kig ingericht. Men zat aan de verkeer de zijde van het cafeetje. Dat gaf opstoppingen en onnodig gevaarlijke situaties. Een aantal leden van de Zeemanploeg arriveert met ontbloot bovenlijf bij de controleplaats. Reden voor het Laurabestuur om hen via de versterkers-installatie te manen dit weer aan te trekken. Het is volgens de reglementen verboden. Men kijkt niet meer zo enthousiast naar de volgwagen. 'Ik vraag me af of ze er ook bezwaar tegen gemaakt hadden als de damesdeelnemers dat gedaan hadden', merkt een lachgrage vijftiger op. De rit is tot nu toe uitzonderlijk goed verlopen. Slechts drie deelneemsters hebben moeten uitvallen. Twee Engel se meisjes hadden de Laurarit te licht opgevat. Een meisje uit Alphen werd ziek en is naar huis gebracht door de Lauraleiding. In Aarlanderveen wacht de deelne mers nog een aangename verrassing. Menken-Landbouw had met een vrach tauto voor iedere deelnemer een be kertje vruchtenyoghurt aangevoerd. Enkele Laurarijders kwamen ons daar vertellen dat zij onderweg, net voor Vinkeveen, een koe hadden zien kal ven. Het is nog vroeg, een uur of drie in de middag. De rijders hebben nog acht kilometer voor de banden als ze bij de yoghurt-stop vertrekken. Deze dag was heel wat lichter dan de vorige. Er was aanzienlijk minder wind. Door omleidingen was gisteren de route wat langer dan was aangege ven. Vandaag is dat keurig ingecalcu leerd. Bij vieren komen de meesten nabij 'Nabij'. Ze hebben alle tijd zich te verfrissen om zich 's avonds in het Alphense feest te storten. De heer Kruseman van het ministerie van CRM rijdt nog steeds mee. Hij is van plan de ritten uit te rijden en dus vrijdag bij de intocht ook de verdiende laueren te oogsten. Staats secretaris Vonhoff, die van plan was een dag mee te gaan, heeft het moe ten laten afweten. Hij deelde mee dat hem dit zeer spijt. Een van de deelne mende Spanjaarden is de schoonzoon van de secretaris van de Laura, de heer Koren. Hij is chemicus in Hil- versum en heeft pas leren fietsen. Stien Baas-Kaiser: ook al blij op de fiets. Zijn deelneming aan de Laura is dan ook wel een bijzondere prestatie. Willem Chr. Nijeboer. Even tot jezelf komen, in het land waar het leven goed is. HAARLEMMERSTRAAT 114-118 TEGENOVER DONKERSTEEG D? I^cidse P Sport vp g'ng hWt li TER AAR De gemeenteraad van Ter Aar komt donderdag 6 juli om half 8 bijeen. Agenda: Subsidie-aan vragen; Schrijven van Gedeputeerde Staten inzake structuurschets voor de bestuurlijke indeling; benoeming tech nisch ambtenaar; benoeming ambte naar burgerlijke stand en verkoop grond industrieterrein Leidsche Vaart. TER AAR In verband met het feit dat de heer Th. J. A. Koeleman, Hertog van Beijerenstraat 4 behoefte heeft aan bedrijfsruimte en voor zijn aan deze straat gelegen constructie- werkplaats geen uitbreidingsmogelijk heden aanwezig zijn, heeft hij zich tot B. en W. gewend met het verzoek dat aan hem een perceel industrieterrein wordt verkocht. Er is overeenstem ming bereikt over de verkoop van een perceel industrieterrein ter grootte van 4000 m2 voor de prijs van 25 per m2. Het grenst aan het terrein, dat aan de heer Besemer in erfpacht werd gegeven. LEIDEN Je moedwillig laten Insluiten in een bankgebouw heeft meestal ietwat minder correcte bedoelingen. Toch komt het nogal eens voor met alle gevolgen van dien. Je on vrijwillig laten insluiten in een bankgebouw en dan zelf nog de brandweer bellen om verlost te worden is een zonderlinge zaak. Toch overkwam dat dinsdagmid dag mejuffrouw De Poorter. Zij is sinds kort werkzaam op het Japonologisch Instituut, dat ze telt onder het dak van het ge bouw van de S>lavenburgs Bank aan het Kort Rapenburg. Toen zij zich omstreeks half zes naar een afspraak op het station wil de begeven, bemerkte zij dat zij zat opgesloten. Geen nood, zij had een sleutel. Deze bleek ech ter niet als zodanig te gebrui ken en het slot wilde niet de verlossende klik laten horen. De brandweer is je op één na beste vriend (politie is nummer een) en kun je dus best in een dergelijk geval bellen. Er verscheen alras een heuse ladderwagen, die even later ver langend omhoog reikte. Een ge helmde brandweerman beklom hem kloek en blijmoedig in de hoop de juffrouw te mogen ver lossen. De oplossing was echter veel eenvoudiger. De sleutel bleek namelijk wel van buiten jonkvrouw gooide de opener fluks naar beneden en werd even later bevrijd door een haastig naderbij gesnelde colle ga van de laHderrann en een van pn|'t c. LEIDEN, 4 juli Geslaagd: kand. ex geschiedenis de heren N A van Horn Wassenaar, C M Nigten Rijswijk, mej. M. van Leeuwen Leiden; doet. ex. geschiedenis mej. C G A de Bruyn Leiden; kand. ex. geschiedenis mej. O A T M R Kolks Voorschoten; kand. ex. filosofie mevr. I M Suys-Klooster Leiden; doet. ex. Ned. Recht de heren E J Aschermann Den Haag, W M Crevels Diepenveen; W F van Ever- dingen Heenvliet, F A Jansen Eindho ven, C Kist Scheveningen; ACM Kooijman Rotterdam, J J Luijt Den Haag, P Ruitinga Den Haag; JPG Danders Den Haag; P J J J E Testa Den Haag; J A Westerman Delft; H M van Bemmelen Amsterdam; M W H Crom Den Haag; G F L M Germ Wassenaar; F J Gosses 's-Heer-Hen- drikskinderen; A M J A Juten Den Haag; A van Walsum Krimpen aan de IJssel; H Diepveen. H M de Vos Tilburg; J J G T Wintermans Waalre; A H Kist Oegstgeest. M J H M Marijnen Schiedam; PGA Noordanus Den Haag; J W H B Sentrop Geer- truidenberg; P H Starreveld Den Haag; W F Volmer Dordrecht; L A van Montfoort Nijmegen; W R Rui tenberg Den Haag; P A F v. d. Kamp LEIMUIDEN De gemeenteraad van Leimuiden vergaderde compleet, on danks de vakantietijd. Gemeentebode Van der Jagt werd aan de raad voor gesteld. Dokter Brinkhorst kreeg eer vol ontslag als gemeente-arts. Grond en water werden voor 100 per jaar verhuurd aan de aan de Drechtlaan- Zuid wonende bewoners. Tot mei 1977 wordt deze huur niet verhoogd. Van P. de Wit werd grond aange kocht. De heer Van Graas vond de oppervlakte onvoldoende voor een Ijs baan. De heer Kea vond de prijs te hoog. De raad kocht het voormalige gebouw van de School met de Bijbel van Dooyes Confectiefabrieken. Het wordt afgebroken en er komt een weg. De raad sprak zich uit voor een regionaal ambulancevervoer, ressorte rend onder Alphen aan den Rijn. Snelle hulp dient voorop te staan. De keuze van ziekenhuis zag de raad graag vrij gehouden. Leimuiden wil wel gewestvorming maar alleen in regionaal verband met Alphen aan den Rijn. Met 7 tegen 4 stemmen werd het antwoord van B. en W. aangenpmen. De chr. kleuterschool wordt uitge breid met een derde lokaal. De chr. basisschool krijgt een bedrag voor de inrichting van een tweede speelleer- klas (i.v.m. uitbreiding aantal leerlin gen). Het r.k. schoolbestuur kan een terrein aankopen voor de bouw van een nieuwe school. De voormalige slagerij Post zal worden afgebroken. Het recreatieproject Honhoff wordt ontsloten. De raad ging accoord met een onteigeningsprocedure voor grond aan de Willem van der Veldenweg. Bij de rondvraag vroeg de heer Los op korte termijn bruggetjes te bou wen voor voetgangers van het pas klaargekomen nieuwe dorpsdeel naar het oude. Deze delen zijn nu door een sloot gescheiden. LEIMUIDEN De Oranjefeesten worden op 11, 12 en 13 juli gehouden. Op 11 juli wordt gestart met een grote wielerronde. Woensdag 12 juli om 8.45 uur is er een kinderoptocht. Donderdag 13 juli om 10 uur boeg sprietrijden op de fiets. Den Haag; A J B Sirks Huizen N.H.; de dames R A Brorens-Haverhoek Gouda, C L Hettinga-van Holt, Oegst geest; J L van Pelt Den Haag, J L Walland Den Haag, J J Niks Lelden; W L R Kuipers Den Haag; W de Clerq Velsen; doet. ex. vrije studier. mej. M M Bot Den Haag. LEIDEN, 3 juli Geslaagd: kand. ex. Cult, antrop. mej. E. M. Roosen- schoon (Deventer); kand. ex. Italiaan se taal- en letterkunde mevr. H. Ot- tow-Massink (Den Haag). LEIDEN De raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegen heden heeft zich dinsdagavond uitge sproken voor het voorstel om ten aanzien van de ambtenarij door een buitenstaander een doelmatigheidson derzoek te doen plaats vinden. De commissie had ook nog een andere mogelijkheid ter keuze, namelijk een begeleidend onderzoek door middel van cursussen en werkgroepen, en zoveel mogelijk gericht op het direct invoeren van verbeteringen. Deze tweede mogelijkheid om de ambtena rij door te lichten vergt echter te veel tijd, terwijl de eerste een periode van ongeveer een half jaar zal vergen. De kosten van een dergelijk onder zoek, dat vermoedelijk door de Vere niging van Nederlandse Gemeenten zal worden verricht, wordt geraamd op 150.000 180.000 gulden. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water viijdag 7 juli: hoog water 11.37 uur, laag water 7.08 en 19.52 uur. (ADVERTENTIE) Voor reisdeviezen en alle verzekeringen LEIDSE SPAARBANK RIJNSATERWOUDE Met zijn zelfgemaakte velocipede fietst Gui- do van Iperen momenteel de laatste rondjes door zijn woonplaats Rijnsaterwoude. Sinds Guido (17) in de werkplaats van zijn vader (de dorpssmid) ambities kreeg om zelf een ouderwetse fiets te ma ken, heeft deze hobby hem niet meer losgelaten. Met liefst driehon derd uurtjes besteedde hij aan het vervaardigen van zijn eigen ve locipede, die er dan ook mag zijn. Als Guido vrijdagmiddag op het vehikel de intocht van de Lauravierdaagse zal opluisteren, is het daarna met zijn fiets gedaan. Het ding is verkocht aan de voorzitter van de Leidatto 300), op welke tentoonstelling het een plaatsje zal krijgen. Voor Guido het startsein om weer een nieuwe velocipéde te gaan maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4