Messmer volgt Chaban-Delmas op als premier L Grote meerderheid in Kamer tegen hoger schoolgeld Samen verschillen overbruggen Het Kwartet Pompidou en Brandt: Europese top in oktober Proces in Zagreb tegen Kroaten Zware brand in Britse inrichting: 31 doden Oproep aan studenten: niet betalen Boeing gekaapt in California UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAAR.. WETEN UW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID VUL DE BON HIERNAAST IN BON i" i" ii i" i" ii Nieuwe Leicis e Gonrant DONDERDAG 6 JULI 1972 53ste jaargan vooraanstaande prol. christelijke dagbladen christelijk dagblad voor leiden en omgeving jteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Uit de brief, waarin Chaban-Delmas zijn ontslag aan president Pompidou aanbiedt, blijkt, dat het initiatief tot het aftreden van de regering afkom stig is van de president. 'U hebt me op de hoogte gesteld van uw bedoe-, ling de regering te reorganiseren. Daarom heb ik de eer u het ontslag van de regering aan te bieden', aid. 3 de brief van Chaban-Delmas. De 56-jarige Messmer heeft inmiddels aangekondigd, dat hij binnen 48 uur de namen van zijn toekomstige kabi- net ter goedkeuring zal voorleggen DynaitllSCn - aan president Pompidou. Venvacht wordt, dat de samenstelling van de nieuwe Franse regering morgen be kend zal worden gemaakt. Messmer is lid van een groep gaullis tische parlementariërs onder leiding Verkiezingen Chaban-Delmas afgetreden Zogezegd De liefde is een zon: hoe dieper zij zinkt, hoe groter de schadu wen in het leven worden. Peter Sirius De huidige regeringswisseling is in de eerste plaats van belang voor de par lementsverkiezingen. die in maart 1973 worden gehouden. In de Nationa le Vergadering hebben de gaullisten en hun coalitiepartners de Midden Partij en Onafhankelijk Rechts bijna een viervijfde meerderheid. Nu de socialisten en de communisten met het oog op deze komende verkiezin- Veranderlijk Zonnige perioden, maar plaatse lijk ook regen of onweersbuien. Meest zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Maximum temperaturen ongeveer 22 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: Plaatselijk buien en temperatu ren in het algemeen beneden normaal. Morgen zon op: 04.29; onder 21.00. Maan op: 00.47; onder 18.06. Wat zeggen of denken de dieren Uw onderschrift, één per briefkaart én in enkele ivoor den vóór 14 juli zenden aan dagpuzzel Trouw/Kicartet. postbus 859, Amsterdam. Er zijn 2 x 30 aan prijzen voor de beste inzen dingen, die op 3 augustus worden be kendgemaakt. PARIJS (Reuter, UPI, ANP, AFP) Pierre Messmer is benoemd tot premier van Frankrijk als opvolger van de gisteren afgetreden Jac ques Chaban-Delmas. Messmer, die in de regering-Chaban-Delmas de portefeuille van Overzeese gebiedsdelen beheerde, is van 1960 tot 1969 minister van defensie geweest en geldt als een orthodoxe gaul list. van Hubert Germain, die de voortzet ting van de gaullistische traditie door de regering bewaakt. Pompidou heeft de nieuwe Franse premier benoemd 48 uur, nadat beide kamers van het parlement met zomerreces waren ge gaan. Volgens gaullistische zegslieden wilde Pompidou daarmee beklemto nen, dat onder de grondwet van de Vijfde Republiek de president en niet het parlement de regeringen van Frankrijk vormt. „Stantvastich is gheblaven mijn hert In taghenapoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. Confessionelen hopen op intrekken wetsontwerp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Een grote meerderheid in de Tweede Kamer heeft principiële bezwaren tegen de door minister Van Veen (onderwijs) voorgestelde schoolgeld heffing voor het gehele voortgezette onderwijs. Chaban-Delmas is premier geweest vanaf 't ogenblik dat president George Pompidou in juni 1969 als op volger van de Gaulle aan de macht kwam. Na zijn ambtsaanvaarding za gen vele Fransen hem als exponent van een nieuwe en dynamische poli tiek. Maar zijn 'politiek van de nieu we samenleving' botste vrijwel met een met meer behoudende elementen in de gaullistische partij. Vermoed wordt, dat president Pompi dou het aftreden van Chaban-Delmas om binnenlandse politieke redenen heeft aanvaard. In een briefwisseling heeft Pompidou met nadruk ver klaard, dat hij een persoonlijke vriend van Chaban-Delmas is en heeft hij deze bedankt voor het waardevolle werk, dat hij in drie jaren als pre mier heeft verricht. Pompidou loofde het talent van de aftredende premier als regeringsleider. Maar ondanks de ze lof, was het al maanden geen geheim meer, dat Chaban-Delmas het niet alleen bij de oppositie, maar ook bij velen van de eigen regeringscoali tie had verbruid. Een eigen 'belas- tingschandaal' raakte weliswaar sirel in vergetelheid, maar men verweet hem niet snel en doeltreffend inge grepen te hebben in affaires, waarbij ook gaullisten van naam betrokken waren. De aankomst van minister Gromyko op het Binnenhof werd gisteren door een groep Nederlandse joden aangegrepen om te protesteren tegen de discriminatie van Russische joden. Schmelzer tot Gromyko: DEN HAAG Tijdens een diner dat de gisteren voor een driedaags bezoek in ons land aangekomen Russisehp mijuster "jm buitenlandse zaken Gromyko gisteravond werd 'j,, 4iU heeft minister Schmel zer gezegd dat elke poging de verschillen tussen de Sowjet-Unie en Nederland te overbruggen gedoemd is te falen, als niet. alle partijen daaraan van harte meewerken. de Tweede Kamer stond de Russische minister enige tijd stil bij het ge- Voor vervolg zie pag. 5, 4e en 5e kolom Binnenland Crisissfecr in Senaat Garantie voor lonen Zaanlandse Premier Messmer gen onlangs een verbond hebben ge sloten en een gemeenschappelijk rege ringsprogramma hebben opgesteld, wil Pompidou met een nieuw kabinet onder een 'smetteloze' premier de ge lederen sluiten om een politieke kracht te verkrijgen. Volgens waarnemers is dat dringend nodig, omdat de gaullisten hun huidi ge ruime meerderheid vooral te dan ken hebben aan het algemene verlan gen naar orde en rust in 1969, dat volgde op de mei-opstand van 1968. Nu orde en rust inderdaad zijn weer gekeerd zullen vele kiezers wellicht de gaullistische rijen weer verlaten. Messmer De nieuwe premier Pierre Messmer, een gezette, zilver-harige man. was een oorlogsheld tijdens de tweede we reldoorlog en werd als officier in het Franse leger in het begin van de vijftiger jaren in .ndo-China door de Viet Minh gevangen genomen. Hij wist echter te ontsnappen. Van 1960 tot 1969 was hij onder de Gaulle miniter van defensie en in die funk- tie rustte op hem de zware taak het Franse leger te verzoenen met de onafhankelijkheid var Algerije. In 1969 verdween hij met de koms* van Pompidou als minister, maar in 1971 keerde hij terug als minister van overzeese gebiedsdelen. 'Nederland wil daarom gaarne deelne men aan de voorbereidende besprekin gen voor een Europese veiligheidscon ferentie, in de hoop dat deze confe rentie grotere veiligheid, minder spanningen en waarachtige samenwer king teweeg zal brengen', aldus minis- n— ter Schmelzer. Aan het slot van zijn rede wenste de minister zijn gasten in T-m Java ■*'■*21 Iff het Russisch een prettig verblijf in -■"■* Nederland toe. Minister Gromyko kwam, vergezeld van zijn vrouw, gistermorgen om even voor elf uur uit Moskou op Schiphol aan. Minister Schmelzer begroette zijn ambtgenoot op een verre hoek van het bufferplatform. Op Schiphol wa ren uitgebreide veiligheidsmaatrege len genomen. Een helikopter van de luchtmacht cirkelde boven de luchtha ven en vergezelde ook de stoet die na de begroeting van Schiphol naar kasteel Oud Wassenaar reed. De Rus sische gasten logeren tijdens hun ver blijf in Nederland op het kasteel. Bij de begroeting waren ook de Russi sche ambassadeur i n ons land. de heer V. S. Lavrov, en de Nederlandse ambassadeur in Moskou, mr. A. R. Tammenoms Bakker, aanwezig. Een aantal in burger geklede Russische veiligheidsagenten verloor minister Gromyko geen ogenblik uit het oog. Gistermiddag heeft de Russische mi nister van buitenlandse zaken een aantal beleefdheidsbezoeken afgelegd, achtereenvolgens aan premier Bies heuvel op het Catshuis, aan de voor zitters van de Eerste en Tweede Ka mer in het Eerste- en Tweede-Kamer gebouw en aan minister Schmelzer op het departement aan het Plein in Den Haag. Op het Binnenhof werd gede monstreerd ten gunste van de Russi sche joden. Door middel van twee spandoeken werd Gromyko gevraagd de 3,5 miljoen Russische joden vrij te laten. Voor zijn vertrek uit het gebouw van Minister Van Veen kan bij de behan deling van zijn voorstel in september op heel wat meer tegenstand rekenen dan zijn collega De Brauw heeft on dervonden bij de verhoging van het collegegeld, zo was gisteren in politie ke kringen duidelijk. In confessionele kring wordt gehoopt, dat minister Van Veen zijn wetsont werp zal intrekken, maar vooralsnog zou de minister daartoe niet bereid zijn. De budgettair moeilijke positie van het kabinet en het feit dat de verho ging van het schoolgeld (die 80 mil joen gulden opbrengt), in het re geerakkoord staat, zal 't de regerings- PARIJS (AFP, DPA) De Franse president Pompidou en de Westduitse bondskanselier Willy Brandt menen dat het 'wenselijk en mogelijk' is, dat de topconferentie van de tien EEG- landen wordt gehouden op de voorge nomen data (19 en 20 oktober), zo heeft de Franse regeringswoordvoerder Philippe Lecat gisteren in Parijs ge zegd. Definitieve vaststelling van de data blijft echter afhangen van de re sultaten van de conferentie van Euro pese ministers van buitenlandse zaken, die op 19 ivili wordt gehouden. Wat betreft kwesties als de instituties van de Europese gemeenschap en dc betrekkingen tussen de EEG en de rest van de wereld is 'de tijd van de theologische ruzies' tussen Frankrijk en West-Duitsland voorbij, aldus Le cat. Buitenland McGovern krijgt gelijk Algerije metselt aan industrieel complex Kerk Bavinck en Emmen over Znid-Afrika Veenendaals idee vindt navolging Kunst Nieuw bestuur Holland Festival Sport Joop Zoetemelk mist de slag BELGRADO (Reuter) In de Kroati sche hoofdstad Zagreb is woensdag een proces begonnen tegen vier Kroa tische studenten, die ervan worden be schuldigd pogingen te heben bgedaan de republiek Kroatië met geweid van de federale Joegoslavische staat af te scheiden. Dit heeft radio-Belgrado meegedeeld. Het is het eerste van een reeks poli tieke processen die volgen na de cri sis van eind vorig jaar in de op een na grootste republiek van Joegoslavië. Terecht staan de studenten Drazen Bu- disa, Goran Dodig, Zvonixi Ricicak en Aten Paxadzik. Volgens radio-Belgra do is het proces kort na de opening verdaagd, omdat de verdediging bezwa ren maakte tegen één van de rechters. ii SHERBORNE (AP. Reuter) Zeker 31 geestenzieken zijn gisteren omgeko men door een zware brand in een inrichting in het Britse Sherborne. Zwskkfill Twaalf mensen werden gewond. Dc brand woedde in een villa, die als slaapzaal werd gebruikt door het Coldharbour-ziekenhuis. Ze werd ge bruikt door spastische patiënten. Het 25 jaar oude gebouw was juist begin dit jaar volkomen herbouwd en slechts twee maanden in gebruik. Minister Van Veen tegenstand partijen echter moeilijk maken het voorstel zonder meer af te wijzen. Mogelijk is dat zij daarom voor een jaar met het schoolgeld akkoord wil len gaan. Deze mogelijkheid lijkt reëel gezien het feit dat alle regeringsfrac ties voor een beperking van de wer kingsduur van het wetsontwerp plei ten. De zeer kritische stellingname van zowel regerings- als oppositiefracties *^ek uit de inbreng die zij gisteren voor het voorlopig verslag over het wetsontwerp hebben geleverd. Behal ve de uitbreiding van de schoolgeld plicht over het hele voortgezet onder wijs, voorziet het wetsontwerp ook in een verhoging van het minimum schoolgeldbedrag van 0 tot 54 gulden en van het maximumbedrag van 200 tot 500 gulden. De iracties van KVP, ARP en CHU wijzen erop in het algemeen grote moeite te hebben positief te staan tegen de schoolgeldheffing voor het voortgezet onderwijs, met name voor de jaren dat het onderwijs verplicht is. 'Nationaal zowel als internationaal is de overtuiging gegroeid, dat onder wijs in de jaren dat de leerplicht geldt, gratis dient te zijn', aldus de confessionele regeringsfracties. Deze fracties achtten het meer verde digbaar schoolgeld te heffen voor de jaren die boven de leerplicht uitgaan, omdat deze scholieren daarvan meer profiteren dan hun leeftijdgenoten, die dan werken. Deze fracties willen weten wat dc financiële gevolgen zou den zijn als de heffing pas begint na de eerste drie jaren voortgezet onder wijs. De WD-fractie vraagt zich evenals de linkse oppositie af hoe dc schoolgeld- heffing zich verdraagt met de interna tionale verdragen waar in met zoveel woorden is overeengekomen dat het onderwijs gedurende de leerplicht gratis dient te zijn. 'De WD wil voorkomen dat wederom gezegd wordt dat er plechtig naar (die verdragen) gekeken wordt, maar dat niemand zich eraan houdt'. ouders voor hun kinderen in het voortgezet onderwijs toch al aanzien lijke kosten voor boeken, kleding e.d. hebben. De WD-fractie vraagt zich ook af welk e filosofie er precies aan ten grondslag ligt om wel het voort gezet onderwijs en niet het basison derwijs met schoolgeld te belasten. Uit de inbreng van deze fractie valt op te maken dat de WD aanneemt, dat er geen bepaalde filosofie achter zit en dat de maatregel, alleen uit budgettaire redenen is genomen. De WD vraagt de minister berekeningen te maken hoe groot de schoolgeldhef fing zou worden als die voor het hele (basis en voortgezet) onderwijs of alleen voor het basis onderwijs, gaat gelden. Een belangrijk bezwaar van de WD is nog dat het schoolgeld, berekend als percentage van de inkomstenbelas ting, wordt geheven op basis van dc draagkracht. De fractie wijst erop dat het draagkrachtprincipe gehanteerd moet worden om dc welvaartsverhou dingen te herverdelen. Zij meent dat het draagkracht-beginsel bij het on derwijs niet kan worden toegepast. PvdA en D'66 wijzen schoolgeld over leerplichtige jaren zonder meer van dc hand. De PvdA wijst er nog op dat de partijprogramma's van met name de confessionele partijen het streven naar kosteloos onderwijs bevatten. Algemeen in de Kamer is de veront rusting dat door de kosten van het voortgezet onderwijs in de sociaal zwakkere milieus gekozen zal worden voor een zo kort mogelijke voortgezet te opleiding om de kosten te drukken. Daarbij wordt erop gewezen da tde AMSTERDAM Het LOG (het lan delijk overleg grondraden, waarbij de meeste studentenverenigingen zijn aangesloten) heeft alle studenten op geroepen in geen geval voor eind augustus 1000 gulden collegegeld en 100 gulden inschrijfgeld te betalen. Deze oproep is een eerste poging de plannen van minister De Brauw te boycotten. De organisatie kondigt andere acties aan om dc administratieve controle op het bezit van collegekaarten, die door de minister is aangekondigd, onmogelijk te maken. Daarmee wil men waarborgen, dat ook de studen ten, die niet betalen, gebruik kunnen blijven maken van speciale voorzie ningen, zoals goedkope maaitijden in de mensac, het wonen in studenten flats, de hulpverlening door studen- tendekanen en universiteitsartsen en - psychologen. De acties zullen voor een belangrijk deel in het najaar worden gevoerd. De ASVA is inmiddels al begonnen met een actie waardoor studenten zonder collegekaart voor normale prij zen van mensa-maaltijden kunnen ge bruiken (zonder kaart moet men daar voor 50 cent meer betalen). De vere niging koopt op vertoon van één collegekaart enige honderden goedko pe maaltijdbonnen en verkoopt die voor dezelfde prijs door aan de stu denten zonder kaart. 13 SAN FRANCISCO (REUTER) Een Boeing 737 met 81 passagiers en 5 bemanningsleden aan boord is op een vlucht tussen de Californische hoofd stad Sacramento en San Frarcisco door twee met geweren bewapende personen gekaapt. De kapers eisen een losgeld van ongeveer 2,5 miljoen gulden en twee parachutes. Dit heeft een woordvoerder van de luchtvaart maatschappij Pacific Southwest Airli nes. eigenares van het toestel, bekend gemaakt. Terwijl het toestel cirkelde boven het vliegveld van San Francisco, probeerde de maatschappij het losgeld bijeen te brengen. De kapers, twee blanke man nen. hebben te kennen gegeven dat /.e 'naar Rusland' willen vliegen en dat ze 18 personen als gijzelaars aan boord willen houden Volgens de politie werd een grotere Boeing 727 op wens van de kapers naar het vliegveld gevlogen. Bockcnctalage Lezers schrijven Uw proljlccra Radio en tv Strips, feuilleton Commentaar Weekbladen Puzzel' RITA 'Ik heb hier iets om de paarden wat sneller te laten lopen'. LAAT HEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR "UW OMGEVING" LEZEN Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan bespaart u voor hen gulden aan abonne mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij wijze van kennismaking de krant gratis! En u ontvangt een leuke attentie! Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LF.IDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN noteer als nieuwe abonnee: betaalt per: Naam: maand Adres: kwartaal Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 3Yx gulden abonnements geld. Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang n mapje post papier met- enveloppen als beloning het aangekruiste PI handige parj-iUnap me: brief- enveloppen wwerzeiierj me. one; •chaaltje papier en pen J

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1