Joop Zoetemelk grote slag Verhaal Chris Evert krijgt toch einde TOUR IN CIJFERS Nederland haalt fors uit: 10-0 Guimard pakt gele trui weer van Merckx af VANDAAG Umerikaanse stuurt kampioene Evonne Goolagong in spannend duel langs afgrond Van kilometer tot kilometer - PONSTYPISTES medewerker(sters) [ROUW /KWARTET DON DE KI) \G 6 JULI 1972 Sport Til K13 ROYAN 'Toeval', mompelde Merckx, toen hem werd gevraagd hoe die ogenschijnlijk ongevaarlijke rit bngs de Franse westkust zo catastrofaal had kunnen verlopen voor enkele van zijn belangrijkste concur renten. 'Toeval, omdat er geen bepaald strijdplan was. Het gebeurde spontaan. Toen er om die bonifica tie was gesptfrt,-bleef het tempo hoog liggen, de wind kwam van opzij, het veld brak en wij waren weg. jerckx vatte de etappe voor zichzelf in een zin samen: 'Ik ben de trui kwijt, ik rijd enkele belangrijke oncurrenten op meer dan drie minuten en ik ben dubbel en dwars tevreden'. )e theorie van Eddy Merckx werd 1 ;esteund door de grote verliezers van isteren: door Joop Zoetemelk door aymond Poulidor, door Joaquim gostinho, door Lucien van Impe en floor Roger Pingeon. Het toeval werd ook door de andere grote winnaars, Luis Ocana en Felici Gimondi ge- tanteerd als een verklaring voor de anzienlijke verschillen, die er in de- e vlakke rit zijn opgetreden. Het is leen theorie, die echter maar ten dele lopgaat. Gerard Vianen, een van de irote animatoren tussen Merlin-Plage n Royan, heeft een andere lezing. !en lezing, die waarschijnlijk dichter lij de waarheid ligt dan die van de rote winnaars en verliezers. Vianen, u al voor de vierde keer in de Tour e France, had het zien aankomen: Als je het routeschema goed be- 5 tudeert, als je op een gegeven mo- I lent voelt dat de wind van opzij omt, kun je wel op je vingers nare- enen dat het veld breekt. Dat weet e gewoon en daar moet je rekening aee houden. Zeker als je bij de (avorieten hoort'. Jver ierard Vianen was de Inleider van de rote ontsnapping. 'Op een recht stuk eg na de bonificatiesprint ben ik op et kantje gaan rijden. Het veld werd oen een lang lint. Ik wist dat het zou aan breken. Toen dat eenmaal ge- eurd was, ben ik eens gaan kijken ie er allemaal bij zaten'. Vianen haakte in zijn ijver om de beslissing forceren ook een geweldige fout. had mij moeten realiseren dat jgtmans en Tabak niet voorin za- iB. Maar toen het veld gebroken was, ik die fout niet meer herstellen', groep van achttien bevatte een lot aantal grote namen: Merckx, imard, Gimondi, Ocana, Thevenet, rerts, Hezard en de Nederlanders fianen en Koeken. Slechts degenen, werkelijk attent waren hadden is gezien mee te gaan met Merckx, ..una en Gimondi. Van de favorieten cas Poulidor vervallen jn zijn oude tol van de slaper, kreeg Agostinho ireoies op het moment van de ont- inapping een lekkfl band en stelden pingeon en Van Impe zich op dat nomen t gerust met de gedachte dat ïr voor de bergen toch niets meer zou iunnea gebeuren. Slechts de afwezig- eid van Joop Zoetemelk, normaal (esproken toch een van de meest attente renners in het peloton, ver wonderde iedereen. De Nederlander, een dag tevoren nog uitgeroepen tot de strijdlustigste, had nauwelijks een excuus. 'Je verwacht iets dergelijks niet in een vlakke rit. Op het moment dat die waaiers ont stonden, passeerden er net ploeglei derswagens voor de ravitaillering. Ik moest aan de remmen trekken en dat scheelde mij heel wat plaatsen. Tegen de tijd dat ik mij naar voren had gewerkt, was iedereen al weg". Drama Zoetemelk probeerde de tegenstand te organiseren. Hij kreeg daarbij de steun van Sonolor, die Van Impe nog in het peloton had zitten en van Gan- Mercier, dat ondanks het goede rijden van Guimard toch op de kaart Pouli dor blijft spelen. Daarnaast kon hij uiteraard rekenen op de steun van zijn eigen Flandria-formatie. Maar kon Joop in het verleden terecht klagen over het gebrek van medewer king van zijn eigen ploeggenoten (Ro ger de Vlaeminck) nu moet hij eenvoudig de kwaliteit missen, die wel andere grootheden als Merckx en Ocana omringen. Flandria is gewoon te zwak om Zoetemelk te kunnen helpen. Dat is het drama waarmee de Franse Nederlander te maken heeft in deze Tour. Hij is dan gewoon nog te aardig om die gebrekkige kwaliteiten van zijn equipe in het openbaar te verkondigen. De catastrofe van Royan kost Zoete melk waarschijnlijk een plaats bij de eerste drie in het eindklassement. Hij heeft gespeeld met slechts een troefkaart. Die troefkaart heette Zoe temelk. De andere kaarten bezaten te weinig kwaliteit om de troef te steu nen. In zijn achterhoofd moet Zoete melk geweten hebben, dat zijn mini male kans op een Tour-overwinning sinds gisteren verkeken is. Indirect gaf hij dat ook toe. 'Ik zal proberen om nog wat goed te maken. Maar niet voor de bergen. Misschien is er wat mogelijk in de cols nu ik minder gevaarlijk ben geworden voor de gro te mannen. En anderser is nog meer in de Tour dan alleen het eindklassement. Er zijn ook nog etap pe-overwinningen te behalen en je kunt nog op het bergklassement spe len. Voorlopig geef ik mij nog niet gewonnen'. Voor een man, die zijn hele seizoen heeft afgestemd op de Tour de France betekent een etappe-zege maar heel weinig. Zoetemelk kan zijn marktwaarde alleen maar handhaven (of eventueel verhogen) via een spec taculaire daad in het eindklassement. De tragiek wil dat hij nu echter door een te zwakke ploeg wordt omringd om dat nog te kunnen bewerkstelli- ger. Kloof Het werd niet alleen bewezen in de kilometers tussen Merlin Plage en Royan, het was al eerder duidelijk geworden. Want niet alleen Flandria faalde, ook Gan-Mercier en Sonolor konden niet de kloof dichten, die Merckx en de zijnen hadden geslagen. Zoetemelk: 'Ons werk werd doorkruist door de mannen van Molteni, van Bic en van Peugeot. Ook Peugeot deed niets want die ploeg zat met maar liefst vier man vooruit'. In de kopgroep was de samenwerking voortreffelijk. Vertelde Roger Swerts: 'Eddy en ik, Ocana en Vasseur, de Peugeots en Vianen hielden de trein voortreffelijk in gang. Voor ons is deze etappe uitermate gunstig verlo pen. Dat Eddy de trui weer aan Guimard moest afstaan, speelt geen enkele rol. Het is veel belangrijker dat Eddy Zoetemelk, Van Impe en Poulidor naar achteren heeft gere den'. Guimard kwam in de trui dankzij de bonificaties die hij met de sprints onderweg en de etappe-zege verdien de. Guimard: 'Ik wilde graag die trui terug 'hebben. Niet omdat ik denk kansen te hebben op de eindzege, Cyrille Guimard wint de sprint van de kopgroep in de vierde étappe. Achter de winnaar v.l.n.r. Zilioli, Gimondi, Godefroot, Van Harke en Verbeeck. maar wel omdat ik zo lang als dat mogelijk is Merckx uit het geel wil houden'. Eddy Merckx was over die bonificaties maar matig te spreken. 'In ritten als deze moeten er geen bonificaties worden toegekend. Laat iedereen gewoon de tijd krijgen, die hem toekomt. Niemand kan ontken nen dat ik goed heb gereden. Als beloning wordt je dan nog de trui ontnomen'. Pellenaars Voor de ploeg van Pellenaars had er met twee sprinters in de voorste gele deren, Vianen en vooral Koeken, nog een etappezege in gezeten. Koeken komt dat blijkt nu, duidelijk tekort tegen de echte vedetten van de laatste meter. Vianen heeft nog een serieuze poging gewaagd in de laatste kilome ters. 'Ik ben nog weggeweest, maar ik kreeg Merckx en Thevenet mee. Het had weinig zin om daarmee door te gaan. Bovendien had ik al veel gege ven in de ontsnapping. Dat heb ik altijd als ik vooruit ben. Dan kan ik niet rustig blijven zitten toekijken. Maar voor mij is het onbegrijpelijk dat groten als Poulidor en Zoetemelk de slag hebben gemist'. Joop Zoetemelk kreeg ook van ploeg leider Briek Schotte de wind van voren. 'Hij kan geen enkel excuus hebben. Hij hoeft er ook niet mee aan te komen. Als Merckx, Ocana en Gimondi vooruit zijn, hoort hij er ook bij te zitten. Gebeurt dat niet, dan kan hij wel op zijn vingers narekenen dat die groep wegblijft. Joop had er gewoon bij moeten zitten. Daar kan de ploeg weinig aan doen. Maar deze rit heeft de situatie er voor ons aller minst plezieriger op gemaakt. Vierde etappe: 1 Guimard (Fr-Caput) 5.22.43 (met bonificatie: 3 22.23; 2 Van Marcke (Belg-Schotte) 5.22.43 (met bon: 5.22.28): 3 Verbeeclc (Belg-Jossart) 5.22.43 (met bon: 5.22.33); 4 Godefroot (Belg-Plaud) 5.22 43; 5 Koeken (Ned-Pellenaars): 8 Zllloll (It-Ador- nl): 7 Merck* (Belg-Drlessens): 8 Van Stayen (Belg-Drlessens): 8 Beyens (Belg- Drlessens): 10 Swerts (Belg-Albanl)11 Via nen (Ned-Pellenaars) 5.22.43; 12 Thevenet (Fr-Plaud)13 Hezard (Fr-Stabllnskl)14 Gimondi (It-Adornl): 15 Paranteau (Fr- Plaud); 16 Vasseur (Fr-De Muer); 17 Ocana (Sp-De Muer): 18 Dc Witte (Belg-Plaud) allen In 5.22.43: 19 krekels (Ned-Pellenaars) 5.25.51; 20 Wngtmans (Ned-Pellenaars); 21 Muddeman (W-Dld-Van Vaerenbergh)22 Van Clooster (Belg-Jossart); 23 Telrlinck (Belg-Sbabllnskl)24 Prinsen (Ned-Pellc- naars): 25 Van Neste (Belg-Schotte)36 Tabak (Ned-Pelltnaars); 44 Zoetemelk (Ned- Schotte): 51 Pustjens (Ned-Stabllnskl)59 Schepers (Ned-Van Vaerenbergh): «2 Kar stens (Ned-Van Vaerenbergh): 90 Dolman (Ned-Schotte); 120 Duyndam (Ned-Pelle naars); 121 Van der Vleuten (Ned-Pelle naars) allen ln 5.25.51; 125 Van Katwijk (Ned-Pellenaars) 5.38.09; 127 Harlngs (Ned- Pellenaars) 5.40.34; 128 Van Leeuwen (Ned- Pellenaars) z. t. PLOEGENKLASSEMENT: 1. Plaud (Godefroot, Thevenet, Parantheau) 16.08.09; 2. Pellenaars (Koeken. Vianen. Krekels) 16.11.17: 3. Dries- sens z.t.; 4. Albani z.t.; 5. Adornl z.t.: 6. De Muer z.t. Doorkomst op de Cote de la Chaussee: 1 De Witte (Belg) 5 pnt. 2 Merckx (Belg) 3 put. 3 Vianen (Ned) 2 pnt. 4 Ocana (Sp) 1 pnt Algemeen bergklassement: 1 Guimard (Fr) 8 pnt. 2 Verstraeten (Belg). David (Belg). In 'i Ven (Belg), Merckx (Belg) en De Witte (Belg) 5 pnt, 7 Pustjens (Ned), Schepers (Ned), Perin (Fr) en Houbrechts (Belg) 3 pnt Schotte) op 1.12; 11 Do Witte (Belg-Plaud) op 1.18; 12 Zllloll (It-Adornl) op 1.24; 13 Beusens (Belg-Drlessens) op 1.26: 14 Vasseur (Fr-De Muer) op 1.27: 15 Vianen (Ned- Pellenaars) op 1.30; 16 Van Stayen (Belg- Drlessens) op 1 36; 17 Koeken (Ned-Pelle naars) op 2.03: 18 Parenteau (Fr-Plaud) op 3.49: 19 ex aequo: Zoetemeld (Ned-Schotte) en Van Linden (Belg-Drlessens) op 3.56; 21 Karstens (Ned- Van Vaerenbergh) op 3.58: 22 Tschan W-Dld-Plaud) op 4.02: 23 ex aequo: Mortensen (Den-Le Muer) en Pouli dor (Fr-Caput) op 4.03; 25 Pingeon (Fr- Plaud) op 4.05: 26 Duyndam (Ned-Pelle- naars) op 4.06; 41 Tabak (Ned-Pellenairs)I op 4.24: 46 Pustjens (Ned-Stabllnskl) op 4 26 66 Wagtmans Ned-Pellenaars) op 4J37 Krekels (Ned-Pellenaars) op 4.39; 83 Prinsen (Ned-Pellenaars) op 4.44; 87 Schepers (Ned- Van Vaerenbergh) op 4 47: 89 Van der Vleuten (Ned-Pellenaars) op 4.49: 96 Dolman (Ned-Schotte) op 5aa; 123 Van Katwijk (Ned- Pellenaars) op 15.21: 125 Van Leeuwen (Ned- Pellenaars) op 19.25: 126 Harlngs (Ned- Pellenaars) op 20.07. PUNTENKLASSEMENT: 1. Guimard (Fr) 84 pnt. 2. Van Linden (Belg) 51 pnt. 3. Gode froot (Belg) 37 pnt, 4. Merckx (Belg) 36 pnt, 5. Basso dt) 32 pnt. 8. Gualazzlnl (It) 30 pnt. 7. Karstens (Ned) 29 pnt. 17. Duyndam (Ned) 14 pnt. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT: 1. Plaud 63.35.18: 2. Albani 83.36.15: 3. De Muer 63.38.56: 4. Pellenaars 63.42.01; 5. Drlessens 63.42 12; 6. Adornl 63.42.24. Plaud) op 33 sec: 6 Thevenet (Fr-Plaud) op 59 sec: 7 Hezard (Fr-SUbllnski) op 1.04; 8 verbeek (Belg-Jossart) op 1.05; 9 Gimondi Van Marcke (Belg- (It-Adornl) op 1.07; drie dagen te gaan, zijn intrede in de voorafgaande strijd tussen Billie- Jean King en Rosemary Casals. Twee speelsters die elkaar in het Ameri kaanse circuit talloze keren hebben LONDEN De geschiedenis van een 'wonderkind' en haar familie Uit Fort Lauderdale in Florida, een stadje dat in korte tijd het Pey ton Place van het Amerikaanse tennis is geworden, wijkt op tenmin ste één belangrijk punt af van de televisie-serie. Want de verbazing wekkende en breed uitgesponnen gebeurtenissen rond Chris Evert en haai' vader en haar moeder en haar broers en haar zusters zijn op Wimbledon tot een verhaal met een eind geworden. Het was titelhoud er Evonne Goolagong, nauwelijks drie lentes ouder dan de 17-jarige jhrissie, die in de halve finales moeizaam (4-6 6-3 6-4) het scherm (voorlopig) liet zakken over wat een 'continuing story' leek te wor den. ïvonne Goolagong trad daarmee in de oetsporen van Billie-Jean King, i'ant vorig jaar, toen Chris Evert ebuteerde op het internationale ten- ftis-podium riep Billie-Jean in de hal- e finales van Forest Hills een halt >e aan de toen al 46 wedstrijden ngeslagen Chrissie. En doordat Bil- e-Jean King gisteren zelf voor de Wveelste keer met Rosemary Casals Brekende, kwam op Wimbledon alles ich weer op zijn pootjes terecht tent de strijd om de titel in het imes-enkelspel wordt zoals was voor- en een aangelegenheid tussen de mnmers een en twee van de plaat- Qfflijst. e slag tussen Evonne Goolagong en hris Evert de twee meisjes die er 'ede toe hebben bijgedragen dat het fee jaar terug bijna overleden da- lestennis nieuw leven werd ingebla- m, mocht dan lang en met spanning gemoet zijn gezien en Evonnes gril le toch langs de afgrond (zij kwam et 4-6 en 0-3 achter) mocht dan tor een van nerveusiteit barstend ntre-court met nauwelijks nog in te iude nadem (het gevolg: omgecontro- lerd gezucht gesteun of gegil) zijn ejubeld de slag bracht geenszins ;t tennis van het niveau waaraas 'unbledon zo gewend is maar dat tt juist dit jaar zo moet ontberen, e kwaliteit deed wèl, met nog maar wimbledon hans schmit ontmoet en er ondanks de snelle zege van Billie-Jean dit keer wederom een gevecht op niveau van maakten. Bil lie-Jean King voor de zevende keer in de enkelspel-finale op Wimbledon, slaagde er niet alleen in Rosemary's gevreesde forehand te bedwingen, maar ook haar eigen moeilijkheden: 'Het is moeilijk om je, wanneer je iemand als Rosie zo vaak hebt versla gen, iedere keer weer psychisch op te laden. Gelukkig echter was ik gemoti- (ADVERTENTIE) DE N.V. DE CHRISTELIJKE PERS zoekt voor haar hoofdkantoor in het centrum van Amsterdam of meisjes die hiervoor willen worden op geleid. Uw sollicitatie kunt u richten aan de af deling Personeelzaken van de N.V. De Christelijke Pers, postbus 859, Amsterdam. Chris Evertsprookje is uit veerd genoeg om Rosie, die speelde met niets te verliezen, te weerstaan.' Tijdelijk Het afscheid van Chris Evert is zon der twijfel van tijdelijke aard. Want er schuilt zoveel talent in het zelfbe wuste, op de baan bijna onaandoenlij ke meisje uit een typisch Amerikaans midden-klas-gezin, dat zij binnen de kortste keren verder zal reiken dan zij nu reeds deed. En bovendien kun je niet meer aan het verschijnsel- Evert ontkomen, want zij en haar familie zijn een begrip geworden. Als vijfjarige reeds stond zij op de baan, onder leiding van haar vader Jimmy die het gemeentelijk tennispark leidt en les geeft. Zij speelde iedere dag, vijf uur lang, en ook de andere kinderen uit het gezin is de racket zeer vertrouwd. Zusje Jeanne (14) wil nog dit jaar op Forest Hills de stap naar het succes wagen, broertje John staat negende op de ranglijst van jongens die nog geen twaalf jaar zijn en broer Drew staat derde op de junioren-lijst van Florida. Moeder Co- lette staat in de keuken om de vrolij ke familie lekkere hapjes te bereiden en vader Jimmy heeft zo zijn eigen recht-door-zee-idceën. Zoon Drew bij voorbeeld wordt telkens naar de kap per gestuurd wanneer zijn haar ook maar even de huidige trent lijkt te volgen en in Florida mag hij niet studeren vanwege de subversieve ge dachten die daar aan de universitei ten opgang maken. Dan maar liever naar Georgia. Ijsberg nederlaag terwijl de zege zo dicht bij was niets verontrustends was: 'Ik ben nu erg tevreden en ontspan nen, de druk is weggevallen, het was de eerste keer dat Evonne en ik tegen elkaar speelden: De tweede keer staat zij onder die druk.' Haar tennis ech ter is nog verre van volmaakt. Zij beschikt over een ijzige precisie en jaagt de ballen, met een dubbel-handi- ge backhand, hard en vlak over het net. Zij mist vrijwel nooit, maar daar blijft het bij. Taktisch De overige ingrediënten van het ten nisspel, zoals smashen en volleren, beheerst zij nauwelijks. Ze prikt van af de achterlijn, maar komt zelden naar voren. Dit in tegenstelling tot Evonne Goolagong, die het dames tennis vorig jaar juist opfriste met aanvallend en flitsend spel. Daarvan was in de eerste set geen sprake: Evonne vond geen antwoord op de harde zuivere slagen van Chris Evert. Pas toen zij met 0-3 in de tweede set achterstond, waagde ze zich aan het net om daar met scherpe volleys te scoren. Ze won zeven games achter elkaar, maar verloor in de derde set toch nog twee keer de eigen opslag voor zij zich van Chris kon ontdoen. Evonne Goolagong, afkomstig uit een arm Australisch gezin en wier succes dan ook totaal anders dan dat Chris Evert wordt geromantiseerd: 'Het was de eerste keer dat Vic Edwards me taktisch heeft gecoacht. Hij vertelde |H,Qt5!TPTTP-TPf*ftï*n me dat ik zoveel mogelijk moest opko- -E'öWM-Cil/C 1 CtU1 U men en dat ik kort op haar backhand kant moest slaan. Aanvankelijk lukte dat niet Toch was ik niet moedeloos toen ik zo achter kwam, want ik concentreer me dan beter. Het is een soort uitdaging, denk ik.' Evonne won die uitdaging en Chris bracht haar hulde: 'Ik wist dat zij sterk kan terugkomen. Haar sterkste punt is de bewegelijkheid, zij is de sterkste ten- nister ter wereld wat mobiliteit be treft.' Die 'bewegelijkheid en durf wonnen 't gisteren op een Wimbledon-beneden- peil van de charmant verhulde kracht en onbewegelijkheid. Maar met het sterkste dames-tennis ter wereld had het nog weinig te maken. Daarvoor zijn zowel Evonne Goolagong als Chris Evert niet alleen in jaren maar ook in hun spel nog te onvolwassen. 5 km: Demarrage Ocana. Felle reactie van het peloton. 41 km: Bonificatiesprint. Gualazzlnl wint voor Guimard, Mintkiewicz, Kar stens. Vergoeding respectievelijk 6, 4 en 2 seconden. 98 km: Bonificatiesprint. Guimard wint voor Telrlinck en Zoetemelk, Guimard gaat door en neemt 50 me ter, Merckx pakt hem terug. 110 km: Onder aanvoering van Vianen valt peloton in vier itukken uiteen. De eerste waaier telt twintig renners: Merckx, Guimard, Gimondi, Ocana, Godefroot, Verbeeck, Hezard, Zilioli, Vianen, Swerts, Van Marcke. Theven et, De Witte. Beyssens, Paranteau, Vasseur, Koeken, Van Stayen, Le Bourhis en Grenier. De twee laatstge noemden vallen terug in het peloton, waaruit een groepje onder aanvoering van Pingeon is ontsnapt. De groep Pingeon wordt later door het peloton opgeslokt. De maximale voorsprong van de groep-Merckx bedroeg 4.30 mi nuten. Een laatste demarrage van Merckx, Vianen en Thevenet mislukt. Aan de finish houdt de kopgroep nog drie minuten van de voorsprong over. PARIJS Het Nederlandse viertal Trudy Ruth-Marjan Burggraaf-Stans Brehm en Hilde Kooy vestigde in de 4 x 100 meter estafette dames een nieuw nationaal record met een tijd van 3 minuten en 34,8 seconden. Het oude record stond sinds 10 juni van dit jaar (Londen) met 3.39,3 ep naam van Bruggraaf. Kooy. Myrna v. d. Hoe ven en Ruth. De NOC-limiet bedraagt 3.35.0. Van onze speciale verslaggever HAARLEM Beter laat dan nooit. Gevleugelde woorden, die ditmaal di rect betrekking hadden op de presta ties van de Nederlandse ploeg. Veel van de in de eerste drie ontmoetingen opgelopen deuken valt er niet meer te herstellen. De Antilliaanse ploeg klas seert zich ongetwijfeld als eerste in poel B. Maar beter een geschonden prestige dan helemaal geen prestige. Aldus redeneerden Ron Eraser, de bondscoach, en zijn pupillen gister middag. En zij handelden ook volgens die gedachtengang. De explosie voerde naar een verdiende en geenszins ge flatteerde overwinning: 10-0. Reden voor de Italiaanse coach Chet Morgan om later te stellen: 'Wat is hier verder nog over te vertellen. Neder land was beter. Op alle fronten. Maar vooral aan slag. Er was maar één team'. Verzamelde de equipe van Fraser in de drie voorgaande confrontaties in totaal slechts 15 honkslagen, tegen de Italianen werden er 17 geproduceerd. Een opmerkelijke ontwikkeling. Want twee dagen eerder analyseerde Fraser de prestaties van zijn ploeg nog zó: 'Het veldwerk en de pitchirug voldoen De jongens kunnen alleen de bal niet raken. Ze zitten in een impasse'. De inzinking is schijnbaar over, al durft Fraser er 'alleen maar op te hopen'. Fraser: 'Dit is nauwelijks te verklaren. We hebben de afgelopen dagen veel op harde ballen getraind. Maar of dat een tastbare invloed heeft gehad? Dc weet het niet'. Hamilton Richardson goed voor vier honksla gen, waaronder één homerun, in vijf beurten: 'Fraser heeft voor de wed strijd een uur lang met ons gespro ken'. 'Slaan en scoren', zei hij steeds. Hij heeft ons enorm gestimuleerd. Veel gedaan om het verloren zelfver trouwen terug te brengen. Dat heeft geholpen. In de eerste innings werden al zeven honkslagen gescoord. 'Dat zegt toch iets, nietwaar'. En Fraser nogmaals: 'Ik kan veel doen. Praten, aanwijzingen geven. Maar ze moeten het uiteindelijk zelf doen. In slagwerk kan ik ze niet meer helpen'. Charles Urbanus, debutant in dit toernooi en de meest regelmatige slagman van de ploeg: 'Er moet één ding niet vergeten worden. Fraser heeft maar één week gehad om ons voor te breiden, om een eenheid te smeden. Dit is te kort, natuurlijk. Bovendien halen een Richardson en een Beckers in de competitie ook geen hoog slaggemiddelde. Dat heeft uiteraard hun zelfvertrouwen aange tast. Ik heb daar weinig last van. Draai steeds constant. Misschien heeft het op de oudere jongens wel invloed gehad, dat ik ook als international redelijk sla. Ik kan me voorstellen, toen ik de eerste honkslag deponeer de, dat Hammie gedacht heeft: 'Wat dat joch kan, kan ik ook. Prompt smeet hij de bal buiten de omhei ning'. Aanvulling van Richardon: 'Wat dacht je, wat Charlestje doet, moet ik ook kunnen presteren. Niettemin, ik heb respect voor die jongen. Dat is toch genieten. Kun je je voorstellen hoe zijn vader, Han Urbanus, zich moet voelen op de tribune'. En Ron Fraser over zijn ontdekking (de coach verraste de honkbalgemeensehap door de pitcher Urbanus als tweede honk- man op te stellen, waar hij volkomen vreemd is): 'Charles is een uitsteken de honkballer. Heeft een grote toe komst. Hij moet nog veel leren. Erva ring opdoen. Evenals Remmerswaal. Ook al een groot talent, dat in dit toernooi veel werk moet verzetten om de voor dit vak nodige routine te verkrijgen.' In de eerste slagbeurt al forceerde de nationale formatie een gerust stellen de viorsproaig. Italië's tweede pitcher in dit toernooi, Foppiano werd on middellijk op vuurwerk getrakteerd. Hij stond nauwelijks een kwartier op de heuvel of hij werd al vervangen. De reden: Urbanus. Richardson, Ras mijn en Maat waren over de thuis plaat gesneld, het gevolg van zeven uiterst effectieve klappen. Chet Mor gan: 'Deze Foppiano is zeker niet slecht, mi Rertoni zelfs mijm tweede man. Hij had vanmiddag totaal geen controle.' Collega Rooi Fraser: 'Die knaap wierp heieanaal zo slecht niet. Elke bal had snelheid, maar werd wonderlijk genoeg, wel geraakt'. Morgans tweede keus voor deze ont moeting, Bazzarani, hield de naar suc ces verlangende Nederlandse slagploeg langer ln bedwang. Tot de achtste innings hoefde hij zelfs geen run meer te incasseren. De kracht om ook in de slotfase de Italiaanse ploeg te leiden ontbrak Bazzarani echter. Waardoor dc pupillen van Fraser weer konden uithalcai. In de laatste slagbeurten werd de score opgevoerd tot de bekende dubbele cijfers. Nederland ltalle Werpcrsresultalcn: Nederland: Beendera (8 Innings) M-l-2, 3 veldfoirtoen; RemmermvnaJ (1 Innings) 3-0-2, 0 veldfouten Italië: Koppl ant (1/3 Innings) 0-0-06: Baazarlrvl (7 2/3 In- nings)l-2-5; Glortoao (1 Innings) 0-1-0; 0 veldfouten Alaska Goldspanners: 1 I 1 1 I 1 1 I t 7 SuUlvans: 1 0 2 1 2 0 0 0 2 - 8 Werpersresullntrn: Alaska: Winfield (drie In nings) 0-4 4; Dan Grlmm (zes Innings): 5-5- 6; twee fouten. SuUlvans: Brauor (zes in nings): 4-4-7; v Pelt (twee Innings): 3-2-3; Angelo (één Innings) 1-0-0; twe-e fouten; home runs: Alaska: Delyon <lo Innings). Laub (6e innings) en Winfield (7e Innings) SuUlrane: geen JOHN LINSE ADVERTENTIE Chrissie is de dochter waar veel Ame rikanen van dromen: vrolijk en uitge laten. Op de baan echter is ze niet van haar stuk te brengen en ze is al eens een vrouwelijke ijsberg zonder hart genoemd. Ze weet wat ze met tennis wil en heeft het ook reeds ingepast in haar leven, dat voor haar 26e met een huwelijk moet zijn veilig gesteld. Ze verdiende dit jaar zo'n 17.000 dol lar en legde rustig uit waarom haar DAMES ENKELSPEL: halve finales: Bllly Jean King (VS) Rosemary Casals (VS) 6-2. 6- 4: Evonne Goolagong (Austr;-Chiis Evert (VS) 4-6, 6-3, 6-4. HEREN DUBBELSPEL: halve finales: Smith/- Van Dillen (VS)- Cornejo/Flllol (CH111) 9-7, 6-1. 6-4Hewltt/Mac Millan (Z-Afr)-Coop- er/Fraser (Austr) 8-6, 4-6. 9-8, 6-2. GEMEND DUBBELSPEL: vierde ronde: Betty St/ve Ned)/Irvlne (Rhod)-Austln /Pat Austin (VS) 8 2, 3-6. 8-6: Cornejo (ChlID/Fernandez (Col)- Lloy/WIUlams (GB) 4-6. 6-4, 6-4; Cramer/Pretorlus (ZAfr)- Van Dlllen/Everl (VS) 2-6, 6-4. 6-4; Mac Millan (ZAfr)/Judy Dalton (Austr)- Estep/Tuero (VS) 6-3, 6-1. DE N.V. DE CHRISTELIJKE PERS zoekt voor haar hoofdkantoor te Amsterdam voor de afdelingen Boekhouding en de Ad- vertentie-Faktureerafdeling. Sollicitaties kunt u richten aan de afdeling Personeelzaken van de N.V. De Christelijke Pers, postbus 859, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13