Stil weer en Rijnzout oorzaak van stank langs de Noordzeekust Russen kwaad op Fischer lil llllll 4.95 ■■■Ill 77"n llllll llllll Rapport over toneel gaat uitsluitend uit van cijfermateriaal Kaart van Veerse Meer plotseling gevaarlijk Berging van Amsterdam zal tien miljoen kosten Zuurstofloos zeewater langzaam naar het Noorden Raad van State behandelt beroep in zaak Péchiney Palfiumtabletten (1500) gestolen Regering betreurt optreden van Z.-Afrikaanse politie Cel voor bankbreuk Personalia Filmer Pasolini kreeg 'Gouden Beer' Film International Rotterdam wint gaandeweg aan betekenis Uraniumbeleid eind 1974 noodzakelijk TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 JULI 1972 Bimtrnlniid Kunst T» Kit Van een ven DEN HAAG De doordringende stank langs de' Noordzeekust van noordelijk Noord-Holland van de afgelopen dagen werd veroorzaakt door een combinatie van rustig weer, weinig wind en een royale aanvoer van voedingszouten door de Rijn Uit een onderzoek van het Rijksin stituut v. Visserijonderzoek te IJmui- den is gebleken dat de rust en de zouten een planktonorganisme, ge naamd diatomee coscinodiscus cosci- nus, de kans gaven zich sterk te ontwikkelen. De planktonorganismen sterven echter vrij snel af, zinken naar de zeebodem en verrotten. Hier door raakt de zuurstof op, waardoor bodemorganismen zoals wormen, krab ben en kleine visjes stikken en ook verrotten. Het verschijnsel doet zich voor in een strook zee langs de kust van ongeveer 18 kilometer lengte en 900 k 1000 meter breedte. Dit gebied heeft de neiging zich naar het noorden te verplaatsen. Maandag lag de zuidgrens bij Egmond, dinsdagmorgen strekte het gebied zich uit van Bergen aan Zee in het zuiden tot Callantsoog in het noorden. Ten noorden van Callantsoog was de bodemfauna dinsdagmorgen nog springlevend, maar in het oppervlak tewater krioelde het wel al van het genoemde plankton. Waarschijnlijk zal dat over enkele dagen afsterven en naar de bodem zakken, waardoor ook hier het water zuurstofloos zal worden en zal gaan stinken, aldus het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek. Natuur remedie De natuur zal een remedie moeten brengen: een periode met harde tot stormachtige wind nodig om de water massa's voor de kust zo om te woelen dat de zuurstofloosheid verdwijnt. Grotere vissen ontsprongen de dans Rijkswaterstaat veranderde betonning Van een verslaggever DEN HAAG Doordat rijkswater staat een paar weken geleden de betonning in het Veerse Meer ver anderd en de tonnen van nieuwe nummers voorzien heeft, kunnen watersportliefhebbers die van be paalde kaarten gebruik maken in moeilijkheden komen. Het gaat hier om een waterkaart van de ANWB en om kaart 1805 (voor motor- en zeiljachten) van de hydrografische dienst van de marine. ANWB noch hydrografi sche dienst was van de veranderin gen van rijkswaterstaat op de hoogte. Door wat genoemd wordt een 'interne communicatiestoornis' had deze dienst niet tijdig een verbeterd inlegvel ter beschikking van de watersporters. Bezitters van kaart 1805 kunnen nu van de hydrografische dienst een inlegvel krijgen en ook de toeristenbond zal bezitters van de bewuste kaart aan zo'n inlegvel kunnen helpen. De ANWB noemt het een verve lende kwestie: enige duizenden door de organisatie verkochte kaar ten kunnen niet alleen onjuist maar zelfs gevaarlijk zijn. Indien de hydografische dienst eerder van de veranderingen geweten had dan zouden die al in de jaarlijks uit te geven nieuwe kaart verwerkt kun nen zijn. De ANWB geeft maar om de paar jaar een nieuwe kaart uit. De ANWB heeft in 1970 soortgelij ke moeilijkheden gehad, toen net een nieuwe druk van de water- kaart van de randmeren gereed was en de betonning van de Veiu- we-randmeren veranderd werd. De ANWB zal zich over deze kwestie met een brief tot de directeur- generaal van het loodswezen wen den. door uit het zuurstofloze gebied naar dieper water, verder zee-inwaarts te trekken. Een kilometer van het strand werden ze springlevend aange- trofen. Bij de weersomstandigheden van maandag verplaatste het zuurstof loze gebied zich met een snelheid van 3 k 3,5 km per etmaal naar het noorden. Deze noordwaartse beweging van het water voor onze kust is een normaal verschijnsel, te verklaren uit het feit dat de vloed meer water aanvoert dan de eb afvoert. Het Rijksinstituut voor Visserijonder zoek meent dat de rol van de indus trie langs de Rijn als boosdoener in dit geval niet moet worden overdre ven. Hetzelfde verschijnsel deed zich ook in 1847 al voor. De Rijn was toen nog een schone en zalmrijke rivier, maar nam wel voedingszouten mee uit de bergen. DEN HAAG De Raad van State heeft gisteren de beroepen behandeld, die zijn ingediend door de vereniging milieuhygiëne Zeeland en andere or ganisaties en personen tegen de door b. en w. van Vlissingen verleende hinderwetvergunning voor de fabriek in het Sloegebied. Namens de vereniging milieuhygiëne Zeeland werd betoogd, dat de fluor- uitstoot nu de fabriek op halve capa citeit draait, al groot is, dat er vergif- tigingsgevallen bij koeien zijn gecon stateerd. Wanneer de fabriek op volle capaciteit gaat draaien, wordt de nu al gevarrlijke fluor-uitstoot dus nog groter, zo werd gezegd. Ook werd aangevoerd dat het gevaar van fluor voor mensen zich pas na lange tijd manifesteert, zodat het niet verant woord is om te zeggen dat er geen gevaar is, omdat dat nog niet gecon stateerd is. Namens Péchiney werd betoogd dat metingen niet hebben aangetoond dat er schade is ontstaan, of dat er ander szins gevaar voor de volksgezondheid aanwezig zou zijn. •De Raad van State zal advies over de beroepen uitbrengen aan de kroon. Op de persconferentie in Amsterdam werd gistermiddag wijn geschonken uit de fles die afkomstig is uit het Nederlandse schip dat in 1749 bij Hastings verging en nu zal worden geborgen. Links een redacteur van Holland Heral en rechts een Britse archeoloog. "s Werelds belangrijkste wrak in 1975 Van een verslaggever AMSTERDAM Er zal ruim tien miljoen gulden nodig zijn om de 223 jaar geleden bij Hastings ge strande Oostindlëvaarder 'Amster dam' te bergen en naar Amster dam over te brengen. Het in de Engelse taal verschijnen de tijdschrift Holland Herald heeft met een aantal Britse en Neder landse archeologen het initiatief genomen om een fonds te stichten waaruit de berging bekostigd zal moeten worden. Men hoopt het schip in 1975 geborgen te hebben en dat komt goed uit: Amsterdam zal dan zijn 700-jarig bestaan vie ren. Het ruim 700 ton metende schip is op de opbouw na volledig door het drijfzand, waarin het is weggezakt, geconserveerd. Het schip strandde op zijn eerste vaart van Den Hel der naar het toenmalige Batavia. Ongeveer vijftig van de 330 opva renden vonden binnen een week na de afvaart door tot nog toe onopgehelderde oorzaak de dood. Aan boord bevinden zich nog steeds zeer vele waardevolle oud heidkundige schatten, zoals ge bruiksvoorwerpen en duizenden gouden, zilveren en andere mun ten. De 'Amsterdam' komt jaarlijks tweemaal bij zeer laag tij met het bovenste deel van de romp boven het zand uit. Het wrak werd in 1969 door werklieden ontdekt Zij waren met een dragline aan het graven en stuitten daarbij op een aantal curiose oudheden. Bij nader onderzoek kwam het nu op een na 's werelds belangrijkste scheeps wrak tevoorschijn. Tot nog toe wordt als voornaamste vondst de 'Wasa' In Zweden beschouwd. In Amsterdam werd dinsdag een uit het wrak gehaalde fles wijn ge toond: of de wijn te drinken is werd niet gezegd, wel dat de geur goed was. De Holland Herald, die in drie landen verschijnt, zal de actie steu nen met een voortdurende campag ne in haar redactionele kolommen. RHEDEN Inbrekers hebben uit eengifkast van een apothekerswinkel in Rheden 1500 zwaar verdovende pal fiumtabletten gestolen. Andere verdo vende middelen, zoals morfine lieten zij liggen. Palfium zijn kleine ronde witte pillet jes Mie bij druggebruikers veel aftrek vinden. Zij zijn alleen op doktersre cept te koop, omdat het gevaar van onherstelbaar hersenletsel bij overma tig gebruik niet onmogelijk is. De inbraak vertoont duidelijke overeen komst met inbraken bij apothekers elders in het land, z odat de politie vermoedt dat de daders deel uitmaken van een georganiseerde bende, die over het hele land opereert. Vervolg van pag. 1. die eerder naar New Yrok was gevlo gen om de Amerikaan over te halen naar IJsland te komen. Fischers ver trek was zo overhaast, dat er in het vliegtuig, dat maandagnacht om half twee Nederlandse tijd vetrok, plaats moest worden gemaakt. Enkele passa giers klaagden dat zij uit het vlieg tuig waren gehaald, om Fischer en zijn metgezellen te laten vertrekken. In Reykjavik stond ook weer onder aan de trap een grote limousine klaar om Fischer onmiddellijk naar het ho tel te brengen. In het vliegtuig werd de Amerikaan verwelkomd door de IJslandse schaker Fridrik OLAFSSON. Fischer rende na de begroeting snel uit het vliegtuig en sprong de auto in. Rond de wagen was een cordon van politie-agenten gelegd speciaal om journalisten en persfotografen hun werk onmogelijk te maken. De niwue crisis ontstond gistermiddag toen er geloot zou worden. Op dat moment lag Fischer die aanwezig had moeten zijn nog te slapen. Hij werd vertegenwoordigd door de schaker (pater) Lombardi en zijn advokaten Paul Marshall en Andrew Davis. De loting kon echter niet plaatsvinden, omdat de Russen eerst een protest overhandigden. Daarna verlieten zij de zaal. De consternatie werd nog vergroot, door scheidsrechter Lothar Schmidt die het protest dat in het Russisch was gesteld niet kon lezen en dus eerst een vertaler moest zoe ken. Intussen gingen Lombardi en Marshall naar het hotel waar Spassky logeert, om hem alsnog over te halen naar de loting te komen. Spassky's protest bleek erop neer te komen, dat hij weigert te spelen, zolang Bobby Fischer door de FIDE (wereldschaakbond) niet gestraft is. Omdat Fischer op 1 juli nie t was verschenen op de openingsplechtig heid verloor hij zo betogen de Russen het morele recht de we reldkampioen uit te mogen dagen. 'Fischer heeft de regels overtreden die met betrekking tot deze tweekamp zijn vastgesteld door te weigeren aan- wezih te zijn bij de openingsplechtig heid. Daardoor heeft Fischer mij per soonlijk en de Russische schaakbond, die ik vertegenwoordig beledigd. De publieke opinie in Rusland en ikzelf zijn verontwaardigd over het gedrag van Fischer. Hij heeft zich bij ieder een in diskrediet gebracht.' Spassky's verklaring eindigde met: 'Fischer zal op de juiste wijze moeten worden gestraft voordat er een kans is dat de ontmoeting doorgaat. Pas als dat is gebeurd zal ik terugkomen op de vraag of er een mogelijkheid is dat de tweekamp alsnog wordt gespeeld.' Professor Euwe maakte nadat Spassky, uiterlijk onbewogen, de zaal verlaten had, bekend, dat de titelhou der weigerde te spelen. Ook Ewfim Geiler, de leider van de Russische delegatie, heeft Euwe een verklaring overhandigd. Daarin stond, dat de tweekamp zou worden gespeeld volgens de bepalingen van het ak koord dat op 20 maart in Amsterdam was bereikt. Tegen die afspraak in werd de eerste partij toch niet op 2 juli gespeeld. Het motief daarvoor was dat Fischer ziek zou zijn, maar Euwe beschikt over geen enkele ver klaring waarin iets over die ziekte wordt gezegd. Gelier: 'Wij zijn van mening dat dit besluit van de FIDE- president in strijd is met de overeen komst van Amsterdam, de reglemen ten van de internationale federatie en met de brief van Euwe van 5 mei.' Het Franse persbureau AFP wist gis teravond evenwel te melden dat pro fessor Euwe die eerder op de dag had gezegd: 'Ik kan niet zeggen of dc tweekamp nog wel zal worden gehou den, ik ben zelf erg pessimistisch gestemd,' verklaard had, dat de eerste partij in ieder geval morgen zal wor den gespeeld. DEN HAAG De Nederlandse rege ring betreurt, in overeenstemming met haar principiële afwijzing van de apartheidspolitiek, een gewelddadig optreden van de Zuidafrikaanse poli tie tegen studenten die kritisch staan tegenover het apartheidsbeleid van de regering van Zuid-Afrika. Dat blijkt uit het gisteren gepubli ceerde antwoord van minister Schmel- zer (buienlandse zaken) op schriftelij ke vragen van het Tweede-Kamerlid Voogd (PvdA). De regering ziet in dat optreden ge nerlei aanleiding om de uitvoering van het cultureel verdrag met Zuid- Afrika op te schorten. De regering beschouwt dat verdrag als een waar devol instrument ter stimulering van cultureel-wetenschappelijke activitei ten. Bovendien zou opschorting van de uitvoering van het akkoord een stap terug betekenen op de ingeslagen weg van een dialoog tussen Nederland en Zuid-Afrika op velerlei niveaus aldus minister Schmelzer. Van een verslaggever ARNHEM De 44-jarige koppelbaas C. B. uit Nijmegen is gisteren door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De koppel baas werd schuldig bevonden aan be drieglijke bankbreuk meermalen ge pleegd. Voorts had hij in de periode van 1968 tot 1970 valse opgaven ver strekt betreffende de loonbelasting. Zijn loonadministrateur, de 51-jarige J. A. K. die in opdracht de onjuiste opgave had verstrekt werd veroordeeld tot het betalen van 250 boete. VU-bestuur De Vrije Universiteit heeft de definitieve samenstelling be kend gemaakt van het college van bestuur dat op 1 september in functie treedt: drs. H. J. Brinkman (weten schappelijk medewerker Nederlands), prof. mr. I. A. Diepenhorst (toekom stig rector), prof. dr. C. C. Jonker (natuurkunde), dr. K. van Nes (direc teur Prins Mauritslaboratorium TNO) en C. de Niet (hoofd administratie 'Shell). Yromoties Gepromoveerd tot doc tor in de theologie: J. Blommendaal (R.U Utrecht). Gepromoveerd tot doc tor in de rechtsgeleerdheid: J. A. M. P. Keijser (Kath. Univ. Nijmegen), W. A. Casparie en F. Pleiter (R.U. Groningen). Gepromoveerd tot doctor in de landbouwwetenschappen: C. J. Grassi en P. M. Saint-Clair (L.H. Wagendngen). Gepromoveerd tot doc tor in de sociale wetenschappen- R. A. C. Bruyns en J. Klabbers (Kath. Univ. Nijmegen). Gepromoveerd tot doctor in de letteren: S. Gupta en J. M. G. Schobben (R.U. Utrecht). Ge promoveerd tot doctor in de rechtsge leerdheid: W. D. Verwey (R.U. Gro ningen). Politie De heer W. Bakker, com missaris van politie te Delft, is met ingang van 16 juli benoemd tot hoofd commissaris in Arnhem. Stora Per 1 september zal drs. J. F. Noorthoorn van der Kruijff uit Voorhout als directeur optreden van de 'Stora', de stichting toegepast on derzoek reiniging afvalwater. Deze stichting, eind vorig jaar opgericht, beoogt het toegepast onderzoek op het gebied van de behandeling van afval water en zuiveringsslib te bundelen. Na zijn studietijd heeft de heer Noort hoorn acht jaar gewerkt als microbi oloog bij het Shelllaboratorium te Rijswijk. Twee jaar werkte hij in Suriname voor Shell, nu op het hoofdkantoor van deze maatschappij in Den Haag. Egas De heer C. Egas (58) heeft het algemeen bestuur van de Neder landse Federatie voor bejaardenbeleid laten weten het voorzitterschap van de federatie te willen neerleggen. Door privé-omstandigheden is hij ge noodzaakt een aantal maatschappelijke functies op te geven. Het bestuur zoekt nu een opvolger voor de heer Egas. Hij blijft het voorzitterschap uitoefenen tot de opvolging is gere geld BERLIJN DPAOp het 22ste internationale filmfestival in West- Berlijn is de 'Gouden Beer', de hoog ste prijs, toegekend aan de film 'Can terbury Tales' van de Italiaanse regis seur Pier Paolo Pasolini. De jury prees de regisseur voor het 'meesterschap en de vitaliteit', waar mee hij een machtig brok literatuur in filmtaal heeft omgezet. De 'Canter bury Tales' zijn in de veertiende eeuw geschreven door Geoffrey Chau cer. door W. WIELEK—BERG Film International Rotterdam, wint gaandeweg èan betekenis. Films als 'Targets' en 'Johnnie got his gun' zijn het zeker waard om in de gewone roulatie te worden gebracht, terwijl het onbegrijpelijk is dat de televisie niet al lang de hand heeft gelegd op het Vietnam-docu ment 'Winter Soldiers'. Bonaparte et la Révolution daarente gen, een vier-en-een-half uur durende nieuwe versie van de in 1926 door Abel Gance gemaakte Napoleon-film, is wel rijp, maar niet bioscooprijp. Abel Gance, nu 82 jaar, is een van de grote namen uit de geschiedenis van de cinematografie, een technisch en stilistisch vernieuwer, meester van de wervelende montage, een goochelaar met de camera die hij op paarderug- gen en acteurs bond, ja zelfs door de lucht wierp. Hij vond de 'polyvision' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op zijn laatst in 1974 zullen de Europese Gemeenschappen een beleid voor de voorziening met verrijkt uranium moeten vaststellen. Dat komt omdat de ongestoorde le verantie uiit de Amerikaanse installa ties die op het ogenblik een monopo- lipositie hebben, tegen 1980 niet meer verzekerd is omdat de Amerikanen dar geen reservecapaciteit meer heb ben. De Europese Commissie gaat de EEG- ministerraad daarom de oprichting voorstellen van een gemeenschappelij ke onderneming die marktonderzoek moet gaan verrichten en de in Europa beschikbare produktietechnieken be oordelen. Daarmee wordt dan een brug geslagen tussen de afzonderlijke alternatieven die op het ogenblik wor den uitgewerkt. Dat zijn aan de ene kant het ultracentrifugcproject van Engeland. West-Duitsland en Neder land. dat nu in het stadium van proeffabrieken is. en anderzijds de studie-associatie voor gasdiffusie. met Frankrijk als drijvende kracht. De Europese Commissie noemt het abso luut noddzakelijk dat de EEG zich bereid verklaart, een of meer gemeen schappelijke verrijkingsindustrieën op te richten. uit. het projecteren op drie beeld- schermer tegelijk. Dit neemt niet weg dat Bonaparte et la Révolution, met de ogen van 1972 gezien (en andere ogen hebben wtj helaas niet tot onze beschikking) een soort monsterfilm is die maar door- stampt en doorstampt, theatraal, geëxalteerd, vol morsdode stukken. Met soms ineens eventjes iets moois, dat wel. Bovendien was Gance's opvat ting van Napoleon (in zijn ogen de grote uitvoerder van de idealen van de revolutie, de bevrijder van Euro pa) al in 1926 zeer aanvechtbaar en kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat de 1971-versie sterk op het Gaullisme Is toegesneden. Targets Targets is de eerste film van Peter Bogdanovich, bekend geworden door 'The last picture show.' De hoofdper sonen zijn een oude griezelfilm-acteur (Boris Karloff), die geen imaginaire monsters meer wil spelen omdat het geweld in de wereld om hem heen te reëel wordt en de vertegenwoordiger van het 'echte' geweld, een psychopa thische jongeman met een grote zak vol schiettuig, die willekeurig mensen neerknalt. Tenslotte ontmoeten die twee elkaar in een drive-in. Het is een debuut vol beloften, die later zijn ingelost. Winter Soldier Winter Soldier is *vel het meest gru welijke Vietnam-document dat in ons land is vertoond. Het komt zo hard aan, omdat Vietnam-veteranen spre ken over martelingen en moorden, dip ze zelf hebben gepleegd. Hun hele opleiding was gericht op de ontmense lijking van de 'vijand' Vietnamezen (mannen, vrouwen en kinderen) zijn n et eens dieren, maar dingen waar je mee speelt en die je, langzaam of snel, demonteert voor het goede doel. De soldaten, die in Winter Soldier getuigen, kwamen pas maanden of zelfs jaren later tot de ontdekking wat zij eigenlijk met mensen hadden Boris Karloff als schietschijf in Targets' gedaan. Het feit dat ze konden getui gen geeft hun misschien de mogelijk heid met die wetenschap verder te leven. Minimata Minimata, de drie-en-een-half uur du rende documentaire van de Japanner Noriaki Tsjoetsimoto, houdt zich be zig met dc slachtoffers van kwikzil ververgift iging, die zich in het begin van de jaren vijftig voor het eerst openbaarde in een Japans vissers plaatsje en werd veroorzaakt door het afvalwater van een fabriek. We worden geconfronteerd met de doden, de invaliden, de kinderen die achter lijk werden geboren. De meedogenloze opeenstapeling van ellende en onge luk wekt bij de kijker geen onver schilligheid, maar groeiende veront waardiging en dat is een grote ver dienste van de regisseur. Johnie got his gun Dalton Trumbo schreef in 1939 de roman "Johnnie got his gun'. Luis Bunuel wilde het boek verfilmen, maar het kwam er niet van. Tenslotte maakte Trumbo zelf in 1970, op 65- jarige leeftijd, er zijn regisseursde buut mee. De Johnnie die zijn geweer kreeg wordt op de laatste dag van de eerste wereldoorlog getroffen door een granaat. Hij heeft geen armen meer en geen benen, hij kan niet meer praten en niet meer horen, hij is alleen nog maar een romp er) een stuk hoofd. De artsen houden hem in leven ais een klomp experimenteer vlees, uitgaande van de gedachte dat hij niets meer denkt en niets meer voelt. Maar Johnnie voelt en denkt wel. hij herinnert zich dingen uit zijn vroeger leven en die worden in de film getoond, in opgewekte kleuren, met droomflarden doorweven. Als hij zich eindelijk verstaanbaar weet te maken (door Morsetekens met zijn hoofd op het kussen) geven de artsen hem niet het contact dat hij verlangt en niet de dood waar hij om vraagt, ze schuiven hom weg in de duisternis. 'Johnnie got his gun' is niet alleen een anti-oorlogsfilm, maar ook een aanklacht tegen bepaalde medische praktijken. Hij vergt zeer veel van het incasseringsvermogen van de toe schouwer Dure glimlach LONDEN Een zeldzame complete verzameling van het tijdschrift 'Le Sourire' dat werd uitgegeven en geïl lustreerd door Paul Gauguin is in de Londense Sotheby-kunstveiling ver kocht voor 9.000 pond. De Franse schilder heeft het satiri sche tijdschrift uitgegeven tijdens zijn verblijf op Tahiti. Er bestaan niet meer dan 30 exemplaren van elk van de negen nummers die werden ge drukt. Van onze kunstredactie Als de, door de overheid gesubsidiëerde, toneeltekorten blijven stij gen als in de jaren zestig (van 54 tot 70%), zal in 2000 alle toneel gefinancierd moeten worden, schreef drs. J. D. Hilferink in Openbare Uitgaven, van het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven. Hij onderzocht de cijfers. De onkosten vatn de gezelschappen stegen, zoals alle onkosten overal, maar ze stegen meer dan het gemiddelde met 11.9 per jaar. Doordat de gezelschappen het aantal medewerkers belangrijk uitbreidden (35 pet. meer), vooral het technische en administratieve perso neel. De spelers maken ongeveer dc helft van het totaal uit. Kosten van huisvesting e.d. werden ook belang rijk verhoogd. Maar de produktie steeg niet. Er werden per jaar wel zo'n vijftig tot zestig premières uitge bracht, maar het aantal opvoeringen verminderde, en het totaal der bezoe kers liep terug van 1,30 miljoen in 1960 tot aan 1.05 miljoen in 1969, of per voorstelling van 493 tot 422. Voor een deel komt dat doordat de gezelschappen minder deden aan het, overmoeiende horizontale spreiden, wat veel reizen en dubbele bespelin gen (doublures) nodig maakte. Zich beperken tot de regio kan het gehalte van voorstellingen verbeteren, maar dat heeft, volgens de cijfers dus (nog) geen beter bezoek opgeleverd. Dat roept bij drs. Hilferink, vragen op als: zijn zoveel premières noodzakelijk? Zijn er tien gezelschappen nodig? Kunnen zij niet zuiniger werken? en zijm de entreeprijzen wel voldoende aangepast bij de algemene kostenstij ging? Dat zijdi ze niet, maar het is nog nooit onderzocht of hoger prijzen het bezoek nog meer zouden remmen, of lagere prijzen het bezoek misschien zouden bevorderen. De zalen zijn zel den vxol, de gemiddelde bezetting is maar 55 pet. en er zouden dus heel wat bezoekers voor lagere prijzen bij kunnen om de inkomsten toch nog te verhogen. De vragen worden door drs. Hilferink niet beantwoord, en kunnen ook niet afdoende beantwoord wor den 'zolang de overheid in gebreke blijft een bruikbare omschrijving van het toneelbeleid te formuleren'. Wel heeft de overheid het standpunt inge nomen dat de toeneelkunst dient te worden aangemoedigd, ook ais maar een deel van de bevolking er in geïnteresseerd is en de produktie /.o nodig uitgaat boven de werkelijke behoefte van de bevolking. In verband daarmee zit er een veront rustend gevaar in bovenvermeld rap port, dat alleen gebaseerd is op cijfers en economische maatstaven en alle andieren ook de artistieke factoren bui ten beschouwing laat Een gunstiger resultaat van het toneel zal eerder bereikt worden met betere opvoerin gen van (wat minder) stukken voor een ruimer publiek, dan met een be zuiniging op de onkosten, dde het nog meer zouden belemmeren. ADVERTENTIE extra grote hairspray bus zwart/grijze bus: normale versteviging groen/grijze bus: extra versteviging iiv';

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9