Noord- en Zuid-Korea willen zich herenigen Verkrampten veroveren terrein in Zuid-Afrika IRA en UDA onder druk om barricaden te slechten Vandaag verkiezing Japanse premier Frankrijk nam vorige week 2de kernproef McGovern en Daley weer naar rechter Ook premier Andreotti wil Italië hervormen Moord in deftige Londense club Schumann bezoekt China officieel Aftreden van Gerdener groot verlies voor 'verligten' TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 JULI 1972 Buitenland T7 KQ SEOEL (AP, Reuter, UPI) Noord- en Zuid-Korea hebben besloten hun Koude Oorlogsvoering te staken en de betrekkingen te verbete ren. De secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, is als bemid delaar opgetreden in geheime besprekingen die zijn gevoerd tussen beide landen. In een verrassende bekendmaking hebben beide landen onthuld dat hun vertegenwoordigers in mei in Seoel en Pjongjang directe besprekingen hebben gevoerd. Het resultaat van de besprekingen is geweest dat nu een communiqué kon worden uitgegeven, waarin de grondslagen voor normali sering van de betrekkingen tussen beide Korea's worden opgesomd. Het communiqué zegt: 'In het ge meenschappelijke verlangen, zo spoe dig mogelijk tot vreedzame hereni ging van het vaderland te komen, hebben de twee partijen in deze be sprekingen hun standpunten eerlijk en openhartig uitgewisseld en goede vor deringen gemaakt in het bevorderen van wederzijds begrip'. Beide partijen zijn het eens geworden over drie grondslagen voor hereniging van Korea: Kim II Sung, Noord-Korea. partijleider van 1.) hereniging moet worden bereikt door onafhankelijk Koreaans streven Tanaka is prote kanshebber TOKIO (Reuter) Een verhitte strijd tussen vier mannen bereikt vandaag zijn hoogtepunt, als Japans regerende Liberaal Democrati sche Partij (LDP) een opvolger kiest voor de aftredende premier Eisakoe Sato. Minister van handel en industrie Ka- kuei Tanaka (54) wordt algemeen be schouwd als de grootste kanshebber. Maar zijn grote rivaal en Sato's kroonprins Fakeko Foekoeda (67) ge looft nog altijd in zijn overwinning. Kandidaten met een geringe kans zijn de voormalige ministers van buiten landse zaken, Masayoshi Ohira (63) en Takeo Miki (65). Ilun voornaamste zorg is zo goed mogelijk voor de dag te komen om daarvoor een grotere invloed in de volgende regering te hebben. Wie ook de nieuwe leider zal worden, hij zal de politiek van de LDP uitvoe ren hechte vriendschap met de VS, normalisatie van de relaties met Chi na, het sluiten van een vredesverdrag met de Sowjet-Unie en het geven van meer prioriteit aan een beter leefmi lieu dan aan maximalisatie van de economische groei. De zeer open en praatlustige minister Tanaka zal waarschijnlijk meer de nadruk leggen op de binnenlandse politiek, dan de introverte theoreticus Foekoeda. die meer internationaal ge oriënteerd is. De LDP-conventie van vandaag zal een partijvoorzitter kie zen. die morgen in het parlement automatisch tot premier zal worden gekozen, omdat de LDP in het parle ment een meerderheid heeft. De nieu we premier zal vrijdag een nieuw kabinet vormen. Sinds de 71-jarige Sato vorige maand bekend maakte, dat hij definitief zou aftreden na een ambtstermijn van acht jaar, hebben de potentiële opvol gers gevochten om steun in de door fracties verdeelde Liberaal Democrati sche Partij. Tanaka, die als machtige secretaris-generaal van de partij mede verantwoordelijk was voor de grote overwinning van de LDP bij de alge mene verkiezingen van 1969 wordt vooral gesteund door de jongere par tijleden. En vorige week zegden ook de medekandidaten Miki en Ohira hem steun toe in geval Foekoeda toch op de overwinning zou afstevenen. PAPEETE (UPI) Frankrijk heeft afgelopen vrijdag een tweede kernproef genomen in de Stille Oceaan, aldus niet-officiële rappor ten uit Papeete op Tahiti. Er zou nog minstens een proef op het pro gramma staan, maar die wordt niet verwacht voor de tweede helft van juli. De Franse autoriteiten weigeren commentaar op deze be richten. De Franse regering wil een operatio neel kernwapen hebben tegen 1976. De militairen zouden hebben laten weten, dat dit alleen verwezenlijkt kan worden als de proeven wordt voortgezet, ongeacht de diplomatieke gevolgen. Frankrijk handhaaft een strikte ge heimhouding rond de huidige proef nemingen. Wel heeft de Australische natuurkundige P. J. Robotham het radiologisch controle laboratorium op Tahiti mogen bezoeken en met Franse atoomdeskundigen gesproken. Hij was de eerste buitenlandse deskundige, die tot deze installaties werd toegela ten, kennelijk als een Franse tege moetkoming na de felle protesten uit Australië. Papeete is de voornaamste operatieba sis voor de kernproeven, die op een atol twaalfhonderd km ten zuidoosten van Tahiti worden gehouden. Ook de eerste explosie, die op 25 juni werd gemeld, is nog niet door Frankrijk bevestigd. Zaterdag en maandag keer den op Tahiti drie schepen terug die bij dc proeven waren ingeschakeld. De reeks proefnemingen heeft de be trekkingen tussen Frankrijk en lan den aan de Stille Oceaan als Australië en Nieuw-Zeeland op een dieptepunt gebracht Volgens welingelichte krin gen in Parijs zijn de proeven dit jaar hervat onder druk van militaire krin gen. Vorig jaar werden de proeven onderbroken, nadat Peru had ge dreigd de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk te verbreken. ROME (Reuter, AP) Een uitgebreid hervormingsprogramma, maatregelen om de stagnerende Italiaanse economie nieuw leven in te blazen, en een actieplan om misdaad en geweld terug te dringen werden gisteren aan het Italiaanse parlement voorgelegd door de nieuwe premier Giulio Andreotti. Met een twaalfduizend woorden tel lende politieke belijdenis opende de 53-jarige christen-democratische pre mier een vierdaags debat in de Kamer van Afgevaardigden, waarna Andreotti en zijn centrum-rechtse coalitie van drie partijen de vertrouwenskwestie zullen stellen. De nieuwe regering van christen-democraten, sociaal-demo craten en liberalen, die van buitenaf wordt gesteund door de Republikeinse Partij, werd op 26 juni gevormd na eenpoliticke crisis van vijf maanden. De coalitie sluit de socialisten voor het eerst in tien jaar uit van de macht en vervangt hen door de cen- t ruin-rechtse liberalen. Italië heeft daarom de meest conservatieve rege ring sinds Ucn jaar. Het programma van Andreotti bevat echter veel van de hervormingsvoor stellen, die ook door de linkse partij en in de vorige regering werden aan- zonder druk of inmenging van buiten af; 2) hereniging zal worden bereikt met vreedzame middelen en niet door ge bruik van geweld tegen elkaar; 3) als homogeen volk zal boven alles worden gestreefd naar een grote nati- nationale eenheid, die uitgaat boven verschillen in denkbeelden, ideologie ën en systemen. In een communiqué wordt gezegd dat ook overeengekomen is een recht streekse telefoonverbinding (hot line) in te stellen tussen beide hoofdsteden om te voorkomen dat 'zich onver wacht m ilitaire incidenten voordoen en rechtstreeks, prompt en nauwkeurig problemen te behandelen die zich tus sen Zuid- en Noord-Korea voordoen'. Beide landen zullen voorts een coördi natiecommissie in het leven roepen om de hereniging langs vreedzame weg mogelijk te maken. Zuid-Korea heeft als gevolg van de verrassende toenadering de benaming 'noordelijke vazal' aan Noord-Korea gestaakt. De regering in Seoel han teerde deze term om aan te geven dat Noord-Korea volgens haar werd be stuurd door een regering van 'vazal len' van buitenlandse communisten die het noorden illegaal hebben bezet. Tegenstellingen De tegentellingen tussen beide Kore a's dateren uit de periode na de Tweede Wereldoorlog. Korea werd van het begin deze eeuw tot en met de laatste wereldoorlog door Japan bestuurd. Aan het einde van deze oorlog en met de Japanse nederlaag werd het Koreaanse schiereiland in twee stukken verdeeld langs de 38ste breedtegraad. Het noorden was bezet door Russische troepen en het zuiden door Amerikanen. Beide bezettings machten slaagden er niet in Korea te herenigen en in 1948 werden twee afzonderlijke regeringen in het leven geroepen. Twee jaar later brak de Koreaanse oorlog uit, die begon met een Noord- koreaans offensief tegen het zuiden. In deze drie jaar durende strijd die Amerikanen cn Zuidkoreanen tegeno- over Noordkoreanen en Chinese vrij willigers plaatst en waarbij het noor den door de Sowjet-Unie en China werden gesteund, werden in totaal ruim 2 miljoen mensen gedood en gewond. Na een wapenstilstand-akkoord in 1953 werd de 38ste breedtegraad ver vangen door een gedemilitariseerde zone, die eein ondoordringbare grens vormde tussen noord en zuid. Beide Korea's onderhielden geen postver keer, handelsbetrekkingen, sportieve contacten en er was geen grensver keer. Wel kwamen met vaste regel- BELFAST (UPI, Reuter) Onderhandelingen om de straatbarricaden in Noord-Ierland neer te halen zijn gisteren geïntensiveerd, nadat de provincie in de nacht van maandag op dinsdag ternauwernood aan een nieuwe uitbarsting van geweld op grote schaal was ontsnapt. Ongeveer 8.000 leden van de para-mili taire protestantse organisatie UDA (Ulster Defense Regiment) stonden toen oog in oog met circa 1.500 Britse militairen rond nieuw opgerichte barricaden. Park Chung Hee, president van Zuid-Korea. maat grensincidenten voor, die over en weer tot felle reacties leidden. De betrekkingen verbeterden vorig jaar iets nadat beide regeringen ermee akkoord gingen dat hun Rode Kruis organisaties igingen praiten over het probleem van vele Koreaanse families, die door de gedemilitariseerde zone uit elkaar waren gerukt. Op 5 juni werd een overeenkomst gesloten over een gezamenlijke agen da. Maar toen hadden beide Koreaan se regeringen al een ontmoeting ge had over veel verdergaande verbete ringen van de betrekkingen. Reacties Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken in Washington heeft het akkoord tussen 'beide Korea's toe gejuicht en noemt het besluit zeer bemoedigend. De VS hebben geen rol gespeeld in de onderhandelingen, die tot het akkoord hebben geleid, zo is verklaard. Ook de Japanse regering heeft het akkoord verwelkomd. Volgens de Ja panse minister van buitenlandse za ken Takeo Foekoeda kan het akkoord veel bijdragen tot ontspanning in Ko rea maar vooral ook tot die in geheel Azië. Onder druk van nieuwe mogelijke crises onderhandelden Britse rege ringsfunctionarissen gisteren afzon derlijk met vertegenwoordigers van het Ierse republikeinse leger, IRA, en van de UDA. Beide partijen lijken echter niet van zin te zijn hun barri caden af te breken. 'Wij blijven bij onze mening', zei een UDA-woord- voerder. Als debarricaden in London derry worden neergehaald, zullen ze jn Belfast worden neergehaald. Niet eerder'. William Whitelaw, de Britse regent, prikkelde de protestanten met zijn verklaring dat hij zijn geduld begon te verliezen over de protestanten en hun nieuw opgerichte barricaden. UDA-leiders reageerden woedend, dat Whitelaw beter zijn geduld1 kon ver- LONDEN (AP) De Britse recher che Scotland Yard zoekt de moorde naar van een onge, blonde huishoud ster, die naakt, verkracht en gewurgd is gevonden in de zeer deftige Britse Royal Automobile Club aan de Lon dense Pall Mall. Mej. Gibson was één van de twaalf stafleden van de exclusieve club, die 15.000 leden telt en waartoe leden van het Hogerhuis, Lagerhuis en zakenlie den1 behoren. Lord Mountbatten, een oom van de Britse koningin is de voorzitter van de club. Premier Ed ward Heath pleegt vaak in de club te gaan zwemmen (er is een zwembad). De 21-jarige Sarah Gibson sliep in één van de kamers voor stafleden, waar het personeel geen vrienden of vrien dinnen mag ontvangen. PARIJS (Reuter) De Franse minis ter van buitenlandse zaken, Maurice Schumann, vertrekt vandaag naar Pe king. Hij is de eerste Westeuropese minister van buitenlandse zaken, die China officieel bezoekt. Hij zal over leg plegen met premier Tsjoe En-lai en met andere Chinese leiders om de samenwerking op politiek, technolo gisch en cultureel terrein te vergro ten. liezen over de IRA-barricaden, die reeds lang in Londonderry staan. De UDA ging daarop drie straten met 'permanente' barricaden afsluiten in een voornamelijk protestantse wijk van Belfast. Compromis Toen het leger daartegen bezwaar maakte, stroomden vanuit heel Noord- Ierland geüniformeerde UDA-leden naar het nieuwe 'front'. De 8.000 UDA-leden, gewapend met ijzeren sta ven en knuppels, stonden vijf uur lang tegenover haastig aangerukte Britse versterkingen. Er werd even wel een compromis bereikt. Er zou den geen barricaden komen, maar het leger zou controleposten inrichten in de straten die naar de protestante wijk leiden, om de buurtbewoners te beschermen tegen katholieke schut ters. Het werd de UDA toegestaan zonder wapens in de wijk te patrouil leren. Met dit compromis nam de UDA genoegen tenminste voorlo pig- UDA-woordvoerders verklaarden giste ren dat een nieuwe confrontatie wel eens anders kan aflopen dan het afge lopen incident. Gemaskerde leiders verklaarden dat zij toch later deze week nieuwe barricaden willen op richten in Belfast. 'Als het Britse leger op ons schiet, zullen wij terug schieten', verklaarde een van hen dreigend. Een ander voegde eraan toe; dat als geweld was uitgebroken over de nieuwe barricaden 'we alles op alles hadden gezet. Vergis u niet'. Een van de bestuursleden van de Ulsterse Vanguardbeweging, de poli tieke organisatie van de UDA, ver klaarde gisteren, dat hij de mogelijk heid van geweld te gebruiken niet uitsloot om de eisen van de protestan ten te ondersteunen. Verder werd gisteren bekend gemaakt dat UDA-leden een politie-agent had den 'gearresteerd' in een protestantse wijk. De agent was naar het hoofd kwartier genomen en daarna vrijgela ten. Volgens de UDA zijn de protes tante wijken verboden gebied voor Britse militairen en politieagenten. WASHINGTON (UPI, Reuter) On danks een nationale feestdag is giste ren het Amerikaanse Hof van Beroep bijeengekomen om twee klachten te horen over afvaardigingen naar de Democratische partij-conventie, van volgende week. Senator George McGo vern klaagde dat hem 153 gedelegeer den uit California waren ontnoihen en burgemeester Richard Dailey be klaagde zich over het afwijzen van de door hem geselecteerde kandidaten. Beide beslissingen waren genomen door de partij-commissie voor geloofs brieven, die handelde op grond van door McGovern ingevoerde democrati- seringsregels. De commissie meende dat het 'winner takes all' principe, dat in California gehanteerd werd, ondemocratisch is en wees 153 van McGoverns 271 gedelgeerden toe aan diens rivalen. Burgemeester Daley had zich niets aangetrokken van de nieuwe regels en naar eigen inzichten een groep gedelegeerden samengesteld. Aanhangers van McGovern en Daley waren al eerder deze week naar een federale rechtbank gelopen, maar deze bepaalde dat het hof In deze interne partij-kwestie geen zeggenschap had en weigerde de zaken te behandelen. Voordat de uitspraak was gedaan had bet Hof van Beroep zich wel bereid verklaard de zaak te bestuderen. SCHEURING? Twee belangrijke partijleiders uit Ca lifornia hebben zich gisteren uitge sproken tegen het 'winner takes all' principe, dat in hun staat gold. Hun kritiek wijst op diepe verdeeldheid onder de Democraten in California. De McGovenn-mensen zijn echter vast besloten de hen aanvankelijk toegewe zen gedelegeerden terug te winnen, zodat hun kandidaat nog maar een kleine honderd stemmen van de nomi natie verwijderd zou zijn. Wat de rechtbank ook mag besluiten, de kwestie zal waarschijnlijk toch door de conventie ter sprake worden ge bracht. Dit kan resulteren in een bittere scheuring van de partij. door Harm Lamberts De Engels sprekende zakenlieden in Zuid-Afrika, aangevoerd door de multi-miljonair en mijnmagnaat Harry Oppenheimer, hadden tot voor kort nog hoop, dat er met de regering-Vorster wel te praten viel over een verzachting van de apartheidsmaatregelen. Hun mijnen en fa brieken kunnen niet buiten de Afrikaanse werkkrachten. Er is een schreeuwend tekort aan geschoold personeel, maar door de wet op de reservering van banen mogen zij voor het meeste geschoolde werk alleen blanken aantrekken. En daar zijn er niet genoeg van. bevolen, zoals hervorming van scho len, universiteiten en het strafsy- steem. Maar Andreotti legt meer na druk op straffe maatregelen om de economie te versterken en wet en orde te bevorderen. 'De bestrijding van het geweld', aldus Andreotti, moet de grote opgave van de huidige tijd zijn'. Hij ziet de eenwording van Europa als de hoeksteen van de Itali aanse buitenlandse politiek en juicht de vorming van een Europese econo mische en monetaire unie van harte toe. Dc Italiaanse minister van justitie, de christen-democraat Guido Gonella. heelt de Kamer van Afgevaardigden gevraagd de parlementaire onschend- baarhe d van Giorgio Almirante op te heffen om hem voor de rechter te kunnen brengen wegens pogingen de fascistische partij weer op te bouwen. Langzaam werd hier en daar de lijn wat gevierd. Zo mocht de Highveld Steel and Vanadium Corporation Ltd. onlangs Afrikanen als kraanbestuur ders in dienst nemen. Dat Engels sprekende liberalen als Oppenheimer met de mond wel tegen apartheid zijn. maar in de praktijk het systeem in stand houden, werd aan de kaak gesteld door het studentenblad Var sity van de universiteit van Kaapstad. Als Oppenheimer in zijn functie van kanselier van de universiteit mooie toespraken houdt, heeft hij het altijd over de erkenning van de vrijheid en waardigheid van het individu, aldus Varsity, maar als hij als voorzitter van de raad avn bestuur van de onderneming Highveld Steel Afrika nen als kraanbestuurders in dienst mag nemen, dient hij een verzoek in om de lonen voor kraanbestuurders te mogen verlagen van 89 cent per uur tot 41 cent. wat de autoriteiten hem natuurlijk grootmoedig toestaan. Hoe verdedigt meneer Oppenheimer deze •naakte en krasse discriminatie'? vraagt het studentenblad. Maar ook al zijn de industriëlen be reid het spel mee te spelen als ze maar zaken kunnen doen. de rechter vleugel van de Nationale partij, de zogenaamde verkrampten, wil van geen concessies weten. Ze zien in het minder streng toepassen van de wet op de reservering van banen een ondermijning van het hele apar theidssysteem. Zij, de afstammelingen van de Boeren, voelen zich het meest bedreigd door de Afrikaanse massa's. De Engels sprekenden, die over het algemeen heel wat welvarender zijn en betere opleidingen hebben geno ten, hebben op de areidsmarkt min der te vrezen van de Afrikanen Verkrampter Een opname van begin mei: politiemannen slaan in Jolrann esburg een groep studenten uit elkaar, die een mars wilde houden om tc protesteren tegen een actie van de politie tegen studenten die een paar dagen tevoren in Kaapstad was gehouden. Het ziet ernaar uit dat Vorster en zijn aanhang zich steeds verkrampter zullen gaan gedragen. De 'verligte' politiek heeft de Nationale partij niet zoveel goeds geracht. Bij twee tus- senverkiezingen liep de partij gevoeli ge klappen op en" al was de laatste tussenverkiezing voor de Nationalis ten weer wat gunstiger, er zijn toch duidelijke aanwijzingen dat de Engels sprekenden het vertrouwen in Vor- sters regering hebben opgezegd. Daarom sluiten de Afrikaans spreken de blanken nu weer de rijen en wordt de oude lager- mentaliteit uit de Boe renoorlog weer vaardig over hen. Ze kiezen weer voor het isolement en laten de vijandige buitenwereld zoveel mogelijk links liggen. De opmerkin gen van premier Vorster over het politieoptreden in Kaapstad bewijzen, dat hij weer lak heeft aan de mening van zijn Engels sprekende onderdanen en aan dc wereldopinie. Een kleine minderheid van Afrikaans sprekenden is dat te gortig. Een van hen is de Zuidafrikaanse minister van binnenlandse zaken, Theo Gerdener, die zijn aftreden heeft aangekondigd Met grote nadruk verklaarde hij geen ruzie te hebben met Vorster of zijn collega's, maar de motivering van zijn ontslagaanvrage doet vermoeden, dat. al is er dan wellicht geen openlijk conflict geweest. Gerdener diep te leurgesteld is in de politiek van Vor ster. In zijn gedankbrief schrijft Ger dener dat hij zich als particulier bur ger wil gaan inzetten voor het verbe teren van de betrekkingen tussen de verschillende bevolkingsgroepen en rassen in Zuid-Afrika en tuaasen zijn land en de omringende Afrikaanse landen. Kerngezond Ook het moment van zijn aftreden, vlak na de studentenbetogingen, valt op. En toen Die Burger, de krant die de regering- Vorster door dik en dun steunt, schreef, dat Gerdener de ge volgen van een ernstig auto-ongeluk niet helemaal te boven was gekomen, waardoor het departement van bin nenlandse zaken wel wat zwaar voor hem was, liet de minister enkele dagen later weten kerngezond te zijn. Theo Gerdener was in 1970 minister geworden Dat was op het hoogtepunt van de "verligte' koers van de rege- ring. De verkrampten hadden echter reeds de aanval ingezet en wonnen verloren gegaan terrein terug. Hun belangrijkste overwinning was wel dat dr. Andries Treurnicht gekozen werd tot lid van het parlement. De ster van Treurnicht stijgt snel. Nu hij ook nog de leider is geworden van de Broeder bond. een geheim genootschap van Afrikaans sprekende notabelen, die een beslissende invloed hebben op de gang van zaken in Zuid-Afrika, is hij een geduchte kandidaat geworden voor de opvolging van Vorster Gerdener heeft als minister gepro- eerd de *verligtheid' in praktijk te brengen. Hij hield zijn collega's voor dat de belangrijkste taak van de rege ring moest zijn het lot van de niet- blanke bevolking te verbeteren. Vorig jaar november hield hij een rede die veel opzien baarde. De kloof tussen de lanke en zwarte levensstandaard in Zuid-Afrika kon leiden 'tot moord en geweld, omdat de minder bevoor rechte van de tewee niet langer de uitdagende rijkdom en welvaart van zijn buurman kan dulden'. De rege ringskranten reageerden onmiddellijk met de beschuldiging dat Gerdener tegen de partijlijn in ging. En een week later verldaarde dr. Connie Mul der, minister van voorlichting, dat hij de woorden van Gerdener niet ge bruikt zou hebben. Meningsverschil Gerdener kan nu wel zeggen, dat er geen verschil van mening tussen hem en zijn collega's bestond, maar dat zullen weinigen geloven. Want in fe bruari van dit jaar liet de minister van arbeid, Marais Viljoen, weten, dal de mening van Gerdener niet het standpunt van de regering weer gaf cn diezelfde week herhaalde minister Mulder nog eens dat hij de woord keus van Gerdener niet zo gelukkig vond. Maar Gerdenc- hield voet bij stuk en merkte eind februari opnieuw op, dat de kloof tussen blank en zwart het grootste gevaar was dat Zuid-Afrika bedreigde. In de volgende maanden bleef hij aandringen op meer begrip tussen de Afrikaans en Engels sprekenden en tussen zwart en blank. 'We zijn hier met vier miljoen blanken en worden omringd door vijf zwarte staten met 50 miljoen inwoners. Zij zullen ons lot bepalen', aldus Gerdener. Hij zou nog meer tegenwerking te verduren krijgen. Zijn collega van justitie zette hem openlijk voor schut. Gerdener had twee voormalige gevan genen, die na hun vrijlating zonder vorm van proces tot beperkte bewe gingsvrijheid waren veroordeeld, toes temming gegeven Zuid-Afrika voor goed te verlaten. Het waren Shanti Naidoo. die gevangen was gehouden omdat ze weigerde tegen haar vrien den te getuigen, en Robert Soboekwe, die zonder ooit veroordeeld te zijn, zes jaar op Robbeneiland had gezeten. Nadat minister Gerdener hun een ui treisvisum had gegeven, bepaalde mi nister van justitie Pelser, dat ze van dat visum geen gebruik konden ma ken, omdat ze hun woonplaats niet mochten verlaten en dus niet naar het vliegveld konden gaan. Theo Gerdener gaat het nu buiten de regering proberen. Maar de eerste slag heeft hij verloren. De verkramp ten zijn in opmars en Vorster gaat hen voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8