Honderden goede huizen moeten weg voor tunnel dichtbij 1 rani li JU Schiller Begrijpelijk Actie voor Chili succes Prof. Baan blijft hoofdinspecteur Klerken en natuurlijke drang Wij ontvingen f) TROUW /KWARTET WOENSDAG 5 JULI 1972 Commentaar De Westduitse 'superminister' van eco nomische zaken en financiën heeft dus toch zijn ontslag ingediend bij kanselier Brandt. Volgens regeringsbronnen in Bonn deed hij dit in een brief, die het afgelopen weekeinde al werd verzon den. Hij wil zijn ontslagvrijdag laten ingaan. Gaan we na, wat de formele reden voor het aftreden van deze briljante minister zou moeten zijn, dan kunnen we ons nog steeds moeilijk voorstellen, dat zijn collega's hem laten vertrekken. Wat is er gebeurd? Met de stem van Schiller tegen besloot het kabinet, de door het zwevend maken van het pond sterling toegenomen buitenlandse geld stroom met dirigistische maatregelen in te dammen. Schiller vindt deze stap ook al is zij van tijdelijke aard in strijd met de door hem verdedigde markteconomie. Met verkiezingen in de herfst in zicht is het eigenlijk onvoorstelbaar dat de sociaal-democraten deze minister opofferen, die overigens gedreigd zou hebben voor de SPD te bedanken, als hij zich gedwongen zou zien zijn werk af te breken. Al te gemakkelijk zou de indruk gewekt worden, dat hij als een mislukkeling aan de kant zou zijn gezet In werkelijkheid nemen zijn te genstanders in eigen gelederen hem slechts kwalijk, dat hij de economische ontwikkeling in de Bondsrepubliek niet in gevaar heeft willen brengen en daarom weigerde verkiezingsbeloften die drie jaar geleden lichtvaardig wa ren afgelegd, waar te maken. Bij de vorige Bondsdagverkiezingen zorgde de populariteit van Schiller nog voor een 'Zijlstra-effect', dat de SPD in staat stelde samen met de liberale FPD te gaan regeren en de christen democraten voor het eerst sinds het ontstaan van de Bondsrepubliek naar de oppositiebanken te verwijzen. Ook nu kan zeker niet worden gezegd, dat Schiller zijn werk niet goed heeft ge daan. De economische situatie in de Bondsrepubliek steekt nog altijd gun stig af bij die van vergelijkbare Euro pese en andere landen. Bovendien: door het feit dat de verkiezingen van november een jaar vroeger gehouden worden dan wettelijk nodig was, heeft Schiller zijn werk niet kunnen voltooi en. Dat SPD en FPD hun beloften in drie jaar tijds niet kunnen inlossen, kan niet op rekening van Schiller worden ge schoven. Beide partijen hebben zich te optimistisch uitgelaten over de moge lijkheden onder een regering van soci aal-democraten en liberalen. Bij de verkiezingen van november moeten zij dat eerlijk toegeven en een nieuw mandaat van vier jaar vragen, om hun plannen alsnog te kunnen uitvoeren. Overigens kunnen verkiezingen zonder Schiller voor de SPD al een nadlige uitwerking hebben. Naar verluidt bevat Schillers ontslag brief geen voorwaarden onder welke hij alsnog bereid zou zijn aan te blijven. Zijn definitieve besluit zou echter af hankelijk zijn van het onderhoud, dat hij nog voor vrijdag met kanselier Brandt zal hebben. De liberalen hebben al laten weten, het aanblijven van Schil- lr te zullen begroeten. Zij deden dat bij monde van de minister van binnenland se zaken, Hans-Dietrich Genscher, die als plaatsvervangend minister van eco nomische zaken en financiën het om streden besluit heeft getekend. Deze steun van de FDP moet voor de sociaal-democraten een aansporing zijn alles te doen om Schiller als 'su per-minister' te behouden. 'Dat de regering vasthoudt aan het misdrijfkarakter van de handel in drugs, is onbegrijpelijk', zo was giste ren in een deel van onze edities te lezen in het hoofdartikel 'Drug beleid'. Zoals uit de rest van het artikel kon worden opgemaakt, bedoelde de schrijver het omgekeerde: 'onbegrijpe lijk' had 'begrijpelijk' moeten zijn. DEN HAAG De verwachtingen over de actie 'Chili helpen' zijn overtroffen, zegt de Novib in haar ledenorgaan. Er is ongeveer 430.000 gulden binnen gekomen, wat de Novib een geweldig resultaat noemt. Verder zijn op onge veer tweeduizend scholen 250.000 les brieven uitgedeeld en ruim 500.000 stickers verkocht. Uit het financiële resultaat wordt de landbouwschool in Donihue geholpen met 100.000 gulden. Met de FAO (wereld voedsel- en land bouworganisatie) wordt overlegd over steun aan een pluimveeproject. Voorts gaan gelden naar de Unicef en de Unesco voor projecten in Chili. DEN HAAG Prof. Baan blijft hoofd inspecteur voor de geestelijke volks gezondheid. Aldus heeft minister Stuyt van volksgezondheid meege deeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Dol man (PvdA) Enige tijd geleden liet prof. Baan weten dat hij, omdat hij het verzoek had aanvaard om tot kroonlid in het college van bestuur van de universi teit van Utrecht te worden benoemd, de functie van hoofdinspecteur zou neerleggen. Zwijndrechtenaren ontstemd, vooral over lage schadeloosstellingen Van een onzer verslaggevers ZWIJNDRECHT De eens zo levendige wijk Meerdervoort, inge klemd tussen de rijksweg 16 en de industriecomplexen aan de Lindt- sedijk, langs de oever van de Oude Maas, biedt een troosteloze aan blik: tussen nog bewoonde huizen staan dichtgespijkerde panden. Hier en daar lege gaten van gesloopte panden. Op enkele tientallen meters afstand dreunt de grond. De werkzaamheden aan de nieuwe hoofdrijbaan die toegang moet gaan geven tot de tunnel die onder de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht zal worden gelegd, vor deren gestaag. Met haast griezelige onafwendbaarheid rukt het zand- lichaam op. Binnen afzienbare tijd zullen slopers deze wijk bezetten. Liefst 336 woningen moeten verdwij nen. Vóór eind 1973 zullen er hiervan 177 moeten zijn gesloopt De bewo ners van de andere 159 woningen hebben tot 1975-1976 de tijd naar een andere behuizing om te zien. Vrijwel al deze woningen verkeren in prima staat van onderhoud en de huren zijn redelijk. Zó redelijk, zelfs, dat de bewoners met angst en vreze uitzien naar de bedragen die ze straks in de nieuwbouw moeten neertellen. Drie jaar geleden besloot de toenmali ge minister van verkeer en water staat, drs. J. A. Bakker, tot de bouw van een tunnel onder de Oude Maas. De brug die nu over deze rivier ligt en die deel uitmaakt van rijksweg 16 (RotterdamBreda) geeft in de spits uren aanleiding tot vertragingen en opstoppingen. Rijkswaterstaat ver wacht dat in 1980 90.000 voertuigen per dag van de brug gebruik zouden willen maken, ruim tweemaal zo veel als in 1968. Daarom kwam men met het plan dat voorzag in de bouw van een 450 meter lange tunnel. Protesten Niet zodra waren de eerste bijzonder heden over het plan bekend, of er kwamen protesten. De bezwaren spit sten zich toe op het feit dat binnen de bebouwde kom van Zwijndrecht een doorgaande autosnelweg zou wor den aangelegd en dat hiervoor een groot aantal woningen zou moeten verdwijnen. De gemeente Zwijndrecht kwam zelfs met een alternatief: het 'Munniken- steegtracé'. Dit tracé is een aftakking van rijksweg 16 ten zuiden van Rid derkerk, die langs de Munnikensteeg in Zwijndrecht naar de Hoekse Waard loopt en vandaar, ten zuiden van de stad Dordrecht, naar rijksweg 16 wordt teruggevoerd. Ook het gemeen tebestuur van 's-Gravendeel (in de Hoekse Waard) voerde een aantal ar gumenten aan die pleitten voor dit Munnikensteegtracé. De commissie van overleg voor de wegen een vaste commissie van de Raad van de Waterstaat, die de minis ter adviseert kwam na onderzoek echter tot de conclusie dat dit plan niet voldoet. Onder meer grondt de commissie dit op de prognose dat in 1980 twintig procent van het rivier- kruisend verkeer (18.000 voertuigen) zal gelden als doorgaand verkeer. De rest, 72.000 voertuigen zal tenminste een herkomst of bestemming hebben in de steden Zwijndrecht of Dor drecht. Het merendeel van het ver keer zou, als deze prognose juist zou zijn, bij het gebruik van het Munni kensteegtracé een belangrijke omweg moeten maken. Een beeld uit de Bilderdijkstraat in de Zwijndrechtse wijk Meerdervoort; op de voorgrond een open gat waar een huis gesloopt werd; het huis daarachter is dichtgespijkerd. Toen eenmaal vaststond dat de plan nen uitgevoerd zouden worden, legde Zwijndrecht zich er bij neer. Archi tecten kregen het druk; er moesten woningen worden gebouwd, véél wo ningen. Nieuwbouw-wijken werden op papier gezet waarin de gezinnen die uit hun huizen zouden worden verdre ven, zouden kunnen worden opgevan gen. Vergaderingen werden belegd met de gedupeerde bewoners die, toen ze zagen dat de gemeente weinig of niets meer aan hun lot kon verande ren een belangenvereniging opricht ten. Deze vereniging, die inmiddels 250 leden telt, nam een adviseur in de arm. een man die al meer met een dergelijk bijltje had gehakt: mr. J. W. W. van der Hoeven uit Rotterdam. 'Teleurstellend' Er werd een brief aan minister Drees geschreven. De belangenvereniging vroeg hem af te wijken van de hoog te, of beter gezegd de laagte, van de uitkeringen die wettelijk worden toe gekend aan huurders van woningen die in het kader van bestemmings plannen worden afgebroken. De mi nister antwoordde: neen. de vergoe ding blijft maximaal twee maal de jaarhuur. Een van de weinige protesten die in Zwijndrecht weerklonken; op de plan ken waarmee een raam werd dichtge spijkerd: stik maar met je tunnel... 'Het is zeer teleurstellend', aldus mr Van der Hoeven over dit antwoord. 'Reken maar eens uit wat iemand die een tientje per week verhuurt en die zijn er nog heel wat onder de gezinnen die moeten verkassen straks in handen krijgt. Als die men sen straks de nieuwbouw in moeten, hebben ze een enorme strop. Het is toch niet hun schuld dat ze weg moeten? Als die tunnel er niet zou komen, zouden ze gewoon kunnen blijven wonen.' Die nieuwbouw is begin vorige maand begonnen, zij het zonder vergunning. De gemeente wilde niet langec wach ten op toestemming van het betrok ken ministerie. Op 5 juni ging in de nieuwbouwwijk Walburg de eerste paal de grond in voor de bouw van 44 bejaardenwoningen. Een week later werd in het Zwijndrechtse raadhuis een tentoonstelling gehouden waarop de betrokkenen kennis konden nemen van de consequenties van het tunnel project. Want zodra met de nieuw bouw werd begonnen, konden ook de ontruimingsdata voor de 'in de weg staande' woningen worden bepaald. Het was een wat droeve expositie. De gedupeerden konden er leren dat de 136 eengezinswoningen in de woning wetsector en de 342 maisonnettes waarvan de bouw nu ook spoedig zal beginnen, bepaald niet goedkoop zijn. De eengezinswoningen zullen onge veer 315 gulden 'gaan doen' en de maisonnettes 230 tot 350 gulden. 'Ach, in de praktijk is het zo dat Rijkswaterstaat wel inziet dat die ver goeding van twee maal de jaarhuur te weinig is', zegt adviseur Van der Hoeven. 'In het algemeen wordt ook nooit minder dan 2500 gulden uitge keerd. Maar zelfs dót vind ik veel te laag. In onze brief aan de minister heb ik uiteengezet dat de mensen er met dit bedrag niet komen. Ze wor den gewoon benadeeld. Ik heb eens zitten rekenen en ben zo tot een gemiddelde gekomen. Ik ben van me ning dat men aanspraak mag maken op zo'n 7000 gulden.' Nog bozer zijn de Zwijndrechtenaren over de vergoeding die gegeven zal worden voor verbeteringen die de huurders zelf aan hun woningen heb ben aangebracht. Rijkswaterstaai heeft meegedeeld dat alleen dié verbe teringen zullen worden geteld, die de laatste drie jaar zijn aangebracht. Bo vendien zal rekening worden gehou den met een afschrijving. 'Je kunt wel nagaan', zegt mr. Van der Hoeven, 'de meesten hebben de bui al enkele jaren geleden zien aan komen. Van een vergoeding zullen ze dus niet veel profijt hebben. Maar in de jaren daarvóór hebben ze enorm veel verbouwd. Velen hebben kamers doorgebroken, lambrizeringen en dou ches aangebracht en ga zo maar door. We hebben gevraagd de verbeteringen te vergoeden die over een veel lange re reeks van jaren zijn aangebracht, bijvoorbeeld tien jaar. Of over de gehele huurtijd. Maar daar wil Rijks waterstaat niet aan.' 'Zeer apathisch' De gedupeerde huurders van Meerder voort hebben nooit echt geprotes teerd. Er zijn geen spandoeken aan te pas gekomen, geen demonstratieve op tochten of emotionele vergaderingen gehouden. De voorzitter van de 'Be langenvereniging Tunnelzaken', de heer C. Glastra, beschrijft het gevoe len van de gedeputeerden zelfs als 'zeer apathisch'. 'De mensen denken: we kunnen er toch niets aan doen. Het hangt ons boven ons hoofd en laten we er maar van maken wat er van te maken valt', zegt hij. 'Het de straat opgaan ligt de Zwijndrechtenaar ook niet erg. Dan hadden ze ook een ander bestuur van hun belangenvereniging moeten kie zen. Dén hadden ze het misschien wel willen doen. Maar de mensen die nu in het bestuur zitten willen graag vechten, maar dan met de middelen die er zijn, en die eerbaar zijn. Niet met spandoeken, wegafzettingen en wat nog meer.' Maar de heer Glastra is op één punt toch wel ontstemd. 'We hebben ge schreven dat de vergoedingen die worden gegeven niet op de wet zijn gebaseerd, maar op wat redelijk moet worden geacht. We kregen als ant woord: wat u schrijft is eigenlijk wel waar, maar de enige belanghebbende is rijkswaterstaat en die bepaalt wat het hem waard is als de mensen eruit gaan zonder gerechtelijke inmenging of zoiets. Alles wat we meer geven doen we omdat het ons wat waard is als de mensen de huizen verlaten op het moment dat wij die nodig hebben. Dus het is een soort premie op het rustig vertrekken en geen stampij maken. Schatgravers aan dc Amstel en Een Rubens op drift door W. H. van Eemlandt. (Misdaad in Amsterdam). Uitg. Wereldvenster, Baarn 440 blz - 14,90. Kees de Jongen, door T. Thijssen, 18e druk. Uitg. De Boer, Bussum 338 blz - 12,50. STEMMEN UIT GENèVE bundel XX. Uitg. De Gereformeerde Bibliotheek, Goudriaan; prijs ƒ3,50. In deze twin tigste aflevering van de reeks preken, artikelen, brieven enz. van Johannes Calvijn vinden we een preek over Job 7 vers 16 en zes leerreden over tek sten uit 1 Samuël 1 en 2. De bijbel behandeld voor jonge men sen door Wolf Meesters. Uitg. 'De Vuurbaak', Groningen, O. Testament 456 pag., N. Testament 273 pag., met platen van J. H. Isings. Prijs ƒ49,50. Foto-mechanische herdruk (nadeel: de gekleurde platen van Isings werden zwartwit: voordeel: de toelichtingen bij de planten konden blijven) van een werk, dat in 1949 bij Kok. Kam pen in samenwerking met Wolters, Groningen verscheen, en dat zich richt op oudere kinderen en jong volwassenen. Rekenkamer Het was natuurlijk een beetje jamnier voor de Algemene Rekenkamer, dat zijn langverwachte rapport over de doelmatigheid van de uitgaven vóór universitair onderzoek verscheen, vlak nadat drie wijze mannen in opdracht van de OESO al geschreven hadden dat het een beschaafde janboel was. Het rapport van de Kamer had vol gens insider een flink stuk vuurwerk moeten worden. Weliswaar wist ieder een al lang dat de miljoenen (dit jaar 600waarmee de universiteiten weten schap bedrijven, langs ondoorzichtige wegen tot onoverzichtelijke resultaten leiden. De individuele onderzoekers en werkgroependoen best mooie din gen, maar op enkele uitzonderingen na zijn coördinatie en duidelijk be leid nog niet zo van de grond gekomen. En dat hinderde de betrokkenen ei genlijk helemaal niet zo. ledereen kon zijn eigen tuintje blijven aanharken, en als er mensen gingen coördineren, laat staan een beleid voeren, dan zou dat ten koste gaan van de eigen comfortabele autonomie. Maar, zei mijn insider maanden gele den (het was vlak na de parlementai re hoorzitting waarop verscheidene hoogleraren hun bezwaren tegen de voorgestelde planning-procedures en stuurgroepen van De Brauw/McKin- sey nadrukkelijk presenteerden), als het rapport van de Rekenkamer komt, kunnen ze alleen nog maar stil in een hoekje gaan zitten. Dat klapeffect is dus wat in het water gevallen, nu de internationale doorlichting van het Nederlandse we tenschapsbeleid door de OESO al tot soortgelijke conclusies had geleid. Maar dat wil niet zeggen dat de Algemene Rekenkamer voor niets heeft gewerkt. Ten eerste graaft zijn onderzoek aanzienlijk dieper. Er wer den, alleen al op de universiteiten en hogescholen, honderdvijftig mensen geïnterviewd. (Het OESO-drieman schap 'deed' in tien dagen behalve de universiteiten ook TNO, de rijksinsti tuten en het bedrijfsleven). Ten tweede is in het rapport een uitgewerkt voorstel tot verbetering van de situatie gedaan, en daarvoor is het tijdstip van verschijnen nu juist bijzonder gelukkig. Want minis ter De Brauw is met een klein en zeer select gezelschap betrokkenen op het ogenblik een discussienota aan het voorbereiden over de toekomstige organisatie van het wetenschapsbe leid En hij zat op de visie van de Algemene Rekenkamer nadrukkelijk te wachten. Daar komt nog bij, dat de Kamer zijn voorstel voor een nationale raad voor het universitair wetenschappelijk on derzoek (zou éte RUWO gaan heten?) ook in de gehouden interviews heeft doorgepraat. De opzet werd over het algemeen gunstig ontvangen. Belangrijk in die opzet is dat de planning bewust niet allesomvattend is. Dat is een gevaar dat in strakke beleidsstructuren makkelijk over het hoofd wordt gezien. Het lijkt zo een voudig: laten we nu eerst op een rijtje zetten wkt we uitgezocht willen hebben, en dan kunnen we beoorde len of daar geld voor is en zo niet wat we dan eerst gaan doen. Op die manier kun je een glad lopend systeem opzetten waarin bijna elke verrassing is uitgesloten en de we tenschap om hals gebracht. Want we tenschap is voor een belangrijk deel zoeken naar het onbekende. En daar kun je niet van te voren een gladde projectbeschrijving voor indienen die keurig netjes door een commissie te gen andere projecten kan worden af gewogen. In het voorstel van de Algemene Re kenkamer wordt de ruimte voor ver rassingen, voor het schijnbaar weinig relevante onderzoek waaruit tenslotte nieuwe inzichten geboren worden (of niet, en daar moet men dan óók tegen kunnen), geschapen in de vorm van bedragen per hoogleraar die helemaal vrij kunnen worden besteed. Daarmee is het probleem natuurlijk niet opgelost, de grote vraag is welk deel van de begroting voor deze vrije sector ter beschikking wordt gesteld. Als het in de praktijk symbolische bedragen worden heeft het hele idee erg weinig zin. En gegeven het feit dat een duidelijk wetenschapsbeleid juist nodig wordt omdat er prioritei ten moeten worden gesteld (en er dus op andere dingen moet worden bezui nigd), zou het wel eens erg moeilijk kunnen zijn, de omvang van de 'vrije' sector te verdedigen tegenover de on derzoekers die wèl precies kunnen uitleggen wat voor nuttige dingen ze- willen gaan doen. Maar dat het conflict tussen vrijheid en gebondenheid op deze manier aan de orde is gesteld, is een belangrijke bijdrage aan de discussie die straks op gang komt als De Brauw zijn nota uitbrengt. Volkorenbrood Tandarts Y. J. van der Meulen is in het laatste nummer van het Neder lands tandartsenblad flink boos ge worden op zijn collega C. J. Baerents, bekend voorvechter van volkoren brood tegen tandbederf. Volkorenbrood helpt inderdaad, schrijft Van der Meulen, omdat het minder kleverig is en dus per saldo het gebit wat schoner achterlaat zo dat het minder gauw door de bekende bakteriëngroei wordt aangetast. Maar Baerents moet niet beweren dat vol korenbrood een alternatief is voor fluoridering van het drinkwater, want dat is gewoon niet waar. Het helpt wel, maar minder. En ook al staat vast, dat in de zemelen van granen een zekere hoe veelheid fluorverbindingen zit, er is nooit bewezen dat dat voldoende ts om het tekort in onze voeding op te heffen. Import In hetzelfde tandartsenblad geeft H. J. Meijering een oplossing voor het nijpende tekort aan tandheelkundi gen. De internationale statistiekjes die dat tekort illustreren door te laten zien dat het in het buitenland allemaal veel beter is, betekenen in sommige gevallen dat het in het bui tenland tè goed is. Met name Zweden, dat over een tandarts per 1100 patiën ten beschikt, heeft er eenvoudig te veel. Zweedse tandartsen trekken dan ook in enigen getale het land uit. Wat let ons om ze hierheen te halen, vraagt Meijering zich af. Het is natio- naal-economisch bezien zelfs voorde lig: Zweedse tandartsen hebben de Staat der Nederlanden niets gekost aan opleiding, en ze gaan wel dik belasting betalen. Afgezien van dit soort frivole argu menten, met een aanpassingscursus van een paar maanden, waarin de Zweedse tandmeesters meteen de taal wat kunnen leren, moeten zij soepel in het Nederlandse apparaat kunnen worden opgenomen, bij voorkeur via een assistentschap in een bestaande, goede praktijk. Niet dat het een sterk en lang houd baar argument is, maar we mogen onze handjes toch wel dichtknijpen voor de maatschappelijke verworven heden van vnadaag als we die van een dikke eeuw geleden er naast leggen. 'Voorschriften voor kantoor klerken' uit 1850 staan afgedrukt in het personeelsblad ran Thomsen's Ha venbedrijf N V. Uit de veertien gul den regels blijkt, dat de klerken van de bewuste firma dan net opslag heb ben gehad: de hoogste chefs, 'oudste klerken', krijgen 10,25 in de week; direct onder hen staan de klerken die het met f 5,50 moeten doen, de aanko mende klerken verdienen nog een gul den minder, de jongste bediende krijgt 2,40 en jongetjes tot 14 jaar werken net zo lang of langer voor 52 cent. Voor dit inkomen dienen ze zich aan de volgende regels te houden: 'Op aanwijzing van de Gouverneur heeft onze firma de werkuren vermin derd en het personeel dient vanaf heden slechts op werkdagen ten bu- rele te zijn tussen zeven ure des voormiddags en zes ure des namid dags' waarbij dan bedienden tot en met de aankomende klerken boven dien alle zes werkdagen veertig minu ten vóór en na het werk moesten schoonmaken. De dag verloopt als volgt: 'Dagelijks gebeden zullen iedere mor gen gezegd worden in het Groote Kantoor. De klerken dienen aanwezig te zijn'. 'Gedurende kantoortijd is spreken verboden'. 'Nu de kantooruren drastisch vermin derd zijn en wel tot elf uren per dag, is het tot zich nemen van voedsel toegestaan tussen half twaalf en twaalf uren, maar het werk mag on- glaswerk allemaal. I der geen enkele voorwaarde onderbro* ken worden'. 'Het hunkeren naar tabak, wijn of sterke drank is menselijke zwakheid en derhalve verboden roor alle kan toorklerken'. Wel had de firma open oog voor natuurlijke behoeften. Iemand die erg nodig moest, mocht dat zelfs zeggen: 'Het is toegestaan de natuurlijke drang te volgen, waarvoor de klerken de tuin achter de tweede poort kunnen gebruiken'. Men werd geacht zijn be hoeften, ongeveer als een poes, te begraven: 'Dit terrein dient in goedt staat gehouden te worden'. Verder: 'Er is voor een kachel ge zorgd ten gerieve van de klerken', maar: 'Aanbevolen wordt dat iedere kantoorklerk gedurende de tijd van het koude weer vier ponden steenkool per dag meebrengt'. Dat was wel nodig, omdat het verboden was 'over jassen en overschoenen ten burelt aan te houden'. 'Halsdoeken en hoofd- kleding' mochten desnoods. Op het uiterlijk werd streng gelet: 'Kleding dient sober te zijn. De klerken zullen zich hoeden voor het dragen van kleding in opvallende kleuren en van kousen, die niet goed gestopt zijn'. De opperste chef zal dus wel elke och tend inspectie gehouden hebben, mis schien wel tijdens de dagelijkse gebe den in het Groote Kantoor. Vermoedelijk heeft niemand vreemd tegenover deze gebeden gestaan. 'Godsvrucht, properheid en stiptheid' waren sollicitatievoorwaarden, 'karak tertrekken dewelke onontbeerlijk zijn voor een goede handel'. Geen gods vrucht, dan ook geen baan. Vrome, maar keiharde werkgevers in een kei harde tijd, maar misschien wordt dat over honderd jaar van de werkgever van nu ook wel gezegd. Het is doodzonde om glazen flessen weg te gooien, ook al krijg je er geen cent statiegeld voor terug, vinden de Sparwinkeliers in het noorden des lands. Je kunt er veel goede werken mee verrichten, indirect dan, en daar om vragen ze hun klanten die flessen toch alsjeblieft weer in te leveren. Niet alleen geeft dat minder rommel, die maar weer vernietigd moet wor den, maar de glasfabriek in Musselka- naal geeft er goed geld voor, omdat die er weer nieuw glaswerk van kan maken. En met dat geld steunt De Spar de club 'Wees wijs met de Waddenzee', die er op zijn beurt weer goed milieuwerk van kan doen. Misschien een idee voor winkeliers en huisvrouwen in de rest van het land, want overal zijn wel milieuwerkers die bezt zo'n glazen centje er bij kunnen gebruiken ten bate van ons kraker Waarom de anders zo goedlopende auto van een Utrechtenaar niet wilde starten, werd zonneklaar, toen de ei genaar de motorkap opende: een kat had de auto gekraakt en zich metter woon in de motorische ingewanden gevestigd. De poes moest er uit, maar na een klein stukje rijden haperde de motor opnieuw. En ja hoor, daar zat de kat weer, ditmaal uit protest met z'n pootjes om de remkabels. De sterke arm van de politie moest diep in het mechaniek ingrijpen om het dier on beschadigd uit het gekraakte onderko men te halen en op straat te zetten, maar dat maakte absoluut geen in druk op het dier. Vastbesloten be klom het ogenblikkelijk ten derde male de uitlaat en kroop zover naar binnen, dat de politie de grootste moeite had de poes nogmaals uit het pasverworven eigen home te halen. De kraker was zo kwaad, dat alleen een dreigend gehanteerde bezem lang genoeg indruk maakte om de auto poesloos te laten vertrekken. Foei Technische deskundigen in ontwikkelde landen zouden niet mo gen worden toegestaan andere foto's te nemen dan voor hun werk nodig is', luidt de laatste stelling uit bet proefschrift van de in Wageningen gepromoveerde dr. C. J. Grassi. Afge zien van het ietwat kromme taalge bruik (maar dat mag. dr. Grassi is Argentijn) roept deze uitsphraak vra gen op over de voorstellingen op de foto's, die deze meneer in handen gekregen heeft. Paalrecord Er is een nieuw record paalzitten gevestigd De Fries Wilt Veenstra uit Nieuwen- horne stapte gisterochtend stijf en stram van zijn paal in een sloot in Sint Martensbrug (Noord-Holland) en omdat hij het toen 86 uur en 20 minuten hoog en droog had uitgehou den, had hij daarmee 't vorig jaar in Ro elofarendsve en gevestigde record met 35 minuten verbeterd. Misschien was de Sint Martensbrugse paal wat comfortabeler Alarm L'oor een fout van de PTT is de alarmcentrale van de ANWB maandagavond vijf uur lang onbereikbaar geweest. Al die mensen die zich ergens in het buiten land via de radio hoorden animeren de centrale te bellen, weten nu nog niet waarom tenzij het volhouders waren Kaas Weer is er een museum aan de Jange rij van echt- Hollandse bezienswaardigheden toege voegd: in Schagen is sinds heel kort het (nog bescheiden) Nederlandse Kaasmuseum te bezichtigen, waar vooral handgemaakt instrumen tarium te zien is, dat vroeger ge bruikt werd bij de bereiding van bóeren-Edammer Voornemens Prins Claus is voornemens 16 septem ber in de Leeuwarder Harmonie de 'noordelijke wereldmarktdag' officieel te openen en daar bovendien dc ve - zamelde menigte toe te spreken over structurele' ontwikkelingsproblemen. Voornemens, want je weet nooit wat er voor die tijd nog allemaal gebeu ren kan. prinses Tot vrijdag blijft ze nog in ons land, de zeventienjarige Marilyn Rodriguez uit Curasao, maar haar doel is Ber* lijn. Daar worden half juli miss-ver- kiezingen gehouden, waaruit Marilyn als een van de mooisten tevoorschijn wil komen. Thuis heeft ze het al tot 'tienerprimses van Curagao' gebracht. gemeen De drie miljoen inwoners van Rome hebben ontegenzeggelijk iets gemeen met dodelijke slangen: mens en dier brengen samen de zomer door op het strand, een kleine veertig kilometer van de eeuwige stad. Volgens genees heer-directeur Valenti van de Romein se g.g. en g.d. is juist dat stuk strand de Tyreense kust tussen Tor Vaia- nica en Maccarese een streek die wemelt van die dodelijke slangen; er zitten daar meer adders onder het gras dan waar ook in Italië. De arts ziet dat alleen maar erger worden. Doordat de steden groeien, verhuizen de natuurlijke vijanden van de slang: de vos en de arend. En achter ze aan kruipen doen die slan gen heus niet. Ze zullen wel wijzer wezen. lowietje

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7