Schoner milieu vergt straks 3 miljard gulden Druk Schiphol moeilijk te beveiligen Bij twee overvallen buit van 1,2 ton Kroonleden krijgen voorinformatie over rijksbegroting Collegegeldverhoging wekt weerstanden Kosten per inwoner ruim f 230 per jaar Schiphol NEDERLANDSE CAPSULE GELANCEERD 'Advertentie van KIPO misleidend' Portefeuille met f 13.000 in de kachel gelegd Regen verwoest hooioogst: half miljoen schade Het wemelde bij vertrekkende toestellen van de politie Het weer TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 JULI 1972 lliunculniitl T3 K.7 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Stuyt (milieuhygiëne) denkt over vijf a tien jaar jaarlijks minimaal zo'n g twee tot drie miljard gulden nodig te hebben om het milieubederf een halt toe te roepen en verder terug te dringen. Dit blijkt uit zijn gisteren bij de Tweede Kamer ingediende urgentienota inzake de milieuhygiëne waarin een aantal maatregelen wordt aangekondigd die naar de mening van de minis- r ter in de komende jaren moet worden gerealiseerd. t- k Bij een stringente toepassing van het t principe 'de vervuiler betaalt' zal de L-> industrie deze extra kosten zeker i, doorberekenen in de prijzen; de ge il1 middelde Nederlander zal dan onge- veer 230 gulden op jaarbasis voor een beter milieu over moeten hebben. De twee drie miljard corresponde- r ren met een percentage van twee .drie pet. van het nationaal brutopro- Het Centraal Planbureau had eerder berekend dat in 1983 twee pet. i;van nationaal bruto produkt voor de jmilieubestrijding zou worden uitgege- ven. 1 De nota gaat uit van een hoger per centage en laat nadrukkelijk de moge lijkheid open dat het percentage ge- makelijk kan verdubbelen wanneer beperkende maatregelen achterwege blijven. De urgentienota somt onder meer de volgende noodzakelijk geach- te maatregelen op; verontreiniging oppervlaktewater: lop het programma staat onder meer |een wijziging van de wapenwet op grond waarvan fosfaten in wasmidde- llen verboden kunnen worden. Een dergelijke maatregel zal genomen worden wanneer het leidingwater op effectieve wijze gedeeltelijk kan wor den onthard. Voorts wordt een verde- "jre uitbouw van zuiveringsinstallaties voorgestrld, zodat zuurstofbindende, biologische stoffen niet meer in het oppervlaktewater terecht zullen ko men. De lozing van giftige en moei lijk afbreeekbare stoffen zal aan een vergunningenstelsel gebonden worden. Voor een snelle informatie over de i toestand van het oppervlaktewater zal automatische meetapparatuur worden ingeschakeld. De toestand van hethoppervlakte wa ter noopt voorts tot een krachtige reorganisatie van de watervoorziening. Een nieuwe wet op de watervoorzle- j. Vervolg van pag. 1. ^zuid-westelijke richting op baan 06. j Na 1 november zal het nachtelijk jjlandingslawaai boven Zwanenburg, j Buitenveldert, Amstelveen en Aals meer vrijwel wegvallen. Alleen de wèl gecertificeerde toestel len (maar dat zijn er niet veel) zullen 's nachts nog overkomen. Dat zijn toestellen van de 'nieuwe genera tie', zoals de jongste Boeing 747 Jum- machines (niet de eerste types), de F28 'Fellowship' van Fokker, alsmede de nog niet in Europa vliegende DC- j 10 en de Lockheed 1011. Alle andere t bekende straalvliegtuigen van vóór 1969, zoals de overige Boeing en 'Douglas-toetsellen, produceren te veel geluid om voor zo'n certificaat in aanmerking te komen. Schiphol-directeur mr. J. C. H. A. van Stapele brengt deze (moodza- kelijke)maatregel enige problemen mee voor de luchtvaartmaatschappij- die nu voor hun nachtelijk ver keer op Schiphol afhankelijk worden van de weergesteldheid, uit een nieu we statistiek blijkt dat baan 06 gedu rende 40 tot 45 procent van de totale nachtelijke uren door verkeerde wind richting en windsnelheid voor lan dingen onbruikbaar is. In omgekeerde richting zal dezelfde baan voor 30 procent van de nachtelijke uren door oostenwind onbruikbaar zijn voor het opstijgen. Eerste stap? De maatregel ten aanzien van Schip- 1 hol kan misschien gezien worden als een eerste stap op weg naar ee ntotale sluiting van luchthaven in de nachte- jlijke uren. Verscheidene Europese luchthavens (onder meer in Duits land en in Zwitserland) zijn reeds 's nachts 'verboden terrein'. In de Ne derlandse Tweede Kamer zijn herhaal delijk vragen gesteld over de moge lijkheid van een nachtelijk start- en lamdingsverbod, maar de minister heeft de boot steeds afgehouden. In de beschikking van de staatssecre- i taris Kruisinga is een ontheffingsmo gelijkheid opgenomen die strikt be perkt blijft tot gevallen van over macht en van ernstige ontwrichting van het luchtverkeer. Een woordvoerder van het actiecomité Schiphol Stop verklaarde blij te zijn met de maatregel, maar nog niet vol komen tevreden. 'Beperking van het lawaai tussen half twaalf 's avonds en zes uur 's morgens is natuurlijk wel mooi, maar je blijft nog altijd met de kinderen zitten, die om zeven uur naar bed gaan. We begrijpen echter, dat het niet allemaal in een keer gere geld kan worden'. fADVERTENTIE Sinds kort brengt Meenk, de specialist in pijnverdrijving, haar hoofdpijnpoedèr óók in. capsules. Deze zijn gemakke lijker in te nemen en bovendien smaakloos. Ze werken direkt en af doende. Verpakt in een handig doosje zijn ze altijd bij de hand. "Wees maar blij dat er Meenk- capsules zijndüg hoofdpijn! ning zal binnen afzienbare tijd gereed zijn. Smog Luchtverontreiniging; de minister rekent erop met de uitwerking van de wet op de luchtverontreiniging wel zo ver gevorderd te zijn, dat de kans op hernieuwde smogperiode in het Rijn mondgebied aanzienlijk beperkt zal zijn. De minister steunt hierbij op de vrijwillige medewerking van het be drijfsleven en hij taxeert de bereid heid wel zo groot, dat de bedrijven ia het najaar hen emissies zullen beper ken. Wie de kosten daarvan zal beta len vormt op dit moment nog eer probleem zo deelde hij mee. In ieder geval is er altijd de mogelijkheid het bedrijfsleven beperkingen op te leg gen, maar vooralsnog gaf de minister er veruit de voorkeur an, het pro bleem op vrijwillige basis te regelen. In hethkader van de bestrijding van de luchtverontreiniging past ook de reeds eerder aangekondigde verplichte keuring van de uitlaatgassen van au to's, een omschakeling op aardgas van de Westlandse tuindersbedrijven en een landelijke registratie van emis sies. Het landelijk meetnet zal in 1973 naar verwacht wordt operationeel zijn. Afvalstoffen: volgend jaar zal bij de Kamer een wetsontwerp inzake afvalstoffen worden ingediend. De .wet beoogt een effectieve controle op de wijze van verwijdering en verwerking van afvalstoffen en zal aan de provin ciale besturen de taak geven de regio nale samenwerking tot stand te bren gen. Een vervroegde regeling moeilijk verwerkbaar afval (voornamelijk che misch afval) zal mogelijk zijn. Het onderzoek naar het opnieuw gebruik van afvalstoffen zal worden gestimu leerd en de inzameling en verwerking van afvalolie zal strenger worden ge controleerd. Destructie dierlijk afval: een wijzi ging van de destructiewet wordt voor bereid, zodat ook visafval, gestorven pluimvee en pluimveeslachtafvallen onder de werking van de wet zullen vallen. Geluidshinder: er zal een nieuwe wet op de geluidshinder komen. De minister honoreert hiermee de voor stellen van de volksgezondheidsraad die een dergelijke wet hadden bepleit. In afwachting van deze wet zullen ook andere maatregelen worden ge troffen. De geluidsproduktie van au to's en bromfietsen zal omlaag moe ten. Nieuw aan te leggen luchtvaart terreinen zullen aan stringentere ei sen moeten voldoen en bestaande zul len er geleidelijk aan moten worden aangepast. De hinderwet zal verder worden aangevuld. Voor de bouw van nieuuwe woonwijken zullen zone's worden aangegeven waar binnen niet gebouwd mag worden. Kernenergie: het personeel dat be last is met het toezicht op de nucleai re aktiviteiten zal worden uitgebreid. Voorts zijn er ingrijpende voorzienin gen te verwachten om de problemen van hethradioactieve afval te kunnen oplossen. Bestrijdingsmiddelen: het bestrij- dingsmiddelenbesluit zal zodanig ge wijzigd worden dat nadere voorschrif ten mogelijk zijn met betrekking tot het zich ontdoen van restanten en verpakkingen van bestrijdingsmidde len. Voorts is er een wettelijke rege ling te verwachten op het gebied van de ongediertebestrijding. Binnen de voorgestelde maatregelen zijn geen prioriteiten aangebracht. Hoe de prioriteiten uiteindelijk zullen worden vastgestld hangt naar de me ning van de minister 'van een groot aantal factoren af', die hij op dit moment niet kon overzien. In politiek Den Haag neemt men echter aan, dat de minister al moeite genoeg heeft gehad om de nota in deze vorm door het kabinet te krij gen. Dit gebeurde 's middags toen zij na de overval merkten te worden gevolgd door een Volkswagenbusje. Hierin zat de 40-jarige Eindhovense bloemenhan delaar Pasman, die er getuige van was geweest hoe drie mannen met bivak mutsen op de bank verlieten met een zware jutenzak, waarin zij, naar wordt hadden gestopt. Onmiddllijk zette hij de achtervol-. ging in. Ongeveer 200 meter bleef hij luid claxonerend vlak achter hen rij den. Toen stopte de auto plotseling, stapte een van de mannen met het geweer uit en loste een aantal scho ten. Een kogel trof de band, een andere boorde zich door de vooraknt van de auto. De heer Pasman werd echter niet geraakt. Even later werd de auto van de overvallers onbeheerd in de stad aan getroffen. Van de mannen ontbreekt tot nu toe elk spoor. 'Liggen' Aandachtig luisterden de ministers De Brauw en Lardinois gisteren in de Senaat naar de opmerkingen over de voorgenomen verhoging van de collegegelden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/EINDHOVEN Bij twee bankovervallen één op een filiaal voor de Spaarbank voor de Stad Amsterdam aan de hoofd- stedetlijke Middenweg en één op de Nederlandse Kredietbank aan de Dommelstraat in Eindhoven is gisteren bijna 120.000 gulden buitgemaakt. In Eindhoven, waar de buit het grootst was (ruim een ton), maakten de overvallers gebruik van een Flobertgeweer. In verband met de overval op de bank in Amsterdam heeft de politie twee Marikkanen aangehouden. Een werd gegrepen aan de Rozenburglaan, vlak bij de auto, die de (twee) man nen na hun vlucht hadden achtergela ten, de ander werd na een jacht met speurhonden aangehouden op het be boste terrein bij het complex volkstui nen en sportvelden aan de Kruislaan. Hoewel niet vaststaat of de politie hiermee de juiste verdachten in han den heeft, is één van hen wel her kend door een getuige. De overval (omstreeks half twaalf) speelde zich in enkele seconden af. Met pistolen in de hand drongen de mannn, die zonnebrillen droegen, het gebouwtje binnen en riepen pu bliek en bankemployés in het Duits toe te gaan liggen. Daarna sprong een van hen over de balie en deed een greep in de kas. Met een klaarstaande (gestolen) Morris namen zij daarop de vlucht. Aanvankelijk probeerde een getuige hen nog te achtervolgen, maar deze raakte al gauw het spoor bijster. De auto werd een kwartir draaiende motor teruggevonden. Volgens de politie bedraagt de buit ongeveer 16.000 gulden. Vervolg van pag. 1 betzien tot en met het zesde studie jaar. Namens de drie confessionele partijen sprak ingenieur De Zeeuw. Ook hij vroeg zich af of de meesten niet de reacties van de maatschappij onderschatten. En hoe zou de controle op de wet, als hij wordt aangenomen, geregeld worden. Ook de drie confessionele partijen tilden zwaar aan de kwestie van de verkregen rechten. Het is toch een gewoonte, dat dat soort rechten geho noreerd worden en een ongelijke situ atie is in zo'n geval niet best te verteren. Dat er door de minister wel een uitzondering voor theologen ge maakt is, vond ïr. De Zeeuw (net als prof. Zoutendijk) niet terecht. Over de verhogingen wilde De Zeeuw van de minister duidelijkheid of dit het eindpunt was. Komen er nog meer verhogingen en zijn die nog in te passen in het systeem van rentedra gende voorschotten. PPR, SGP ne CPN spraken zich ook uit tegen de voorstellen van minister De Braauw. Vanwege de eerlijkheid voor mensen die nu studeren en vanwege de nade lige effecten op de externe democrati sering. In zijn eerste antwoord deed minister De Braauw geen enkele con cessie. Wel verklaarde hij dat hij in het najaar 1973 een plan voor een herzien financieringsstelsel ter tafel zou leggen. De herziening, die nu al ingevoerd wordt, de loskoppeling van de kinderbijslag en -aftrek, noemde hij al een belangrijke verandering. Hoe de uiteindelijke plannen eruit zouden zien, kon hij niet zeggen, omdat daarover een werkgroep zich nog moet beraden. Studieloon of aca demicibelasting wees hij echter bij AMSTERDAM De commissie tot handhaving van de Nederlandse code voor het reclamewezen heeft de KIPO in Rotterdam, die met een advertentie in verscheidene dagbladen een reduc tie op benzine aankondigde, aanbeve len reclame van deze aard onmiddel lijk te staken. De commissie acht deze advertenties in strijd met de waarheid en het vertrouwen in de reclame schadend en misleidend. De commissie komt tot deze openbare aanbeveling na een Onderzoek Ydn bij haar binnengekomen bezwaren tegen deze advertentie. Uit de gebruikte tekst zou namelijk niet blijken dat zij, die van de aangekondigde korting op benzine gebruik willen maken daartoe behalve een 'contributie' van 10 ook nog 7,98 aan administratie kosten moeten betalen. voorbaat af. Minister De Braauw stel de wel vast dat een verdere verhoging van het collegegeld in deze regering speriode mogelijk is. Maar voorwaarde voor een verdere verhoging is dat dan eerst het nieuwe financieringsstelsel er moet zijn en dat er meer studie gemaakt moet worden van de werkelijke onderwijs- en onderzoekskosten. Differentiatie van studiegeld naar studierichting leek hem tot de mogelijkheden beho ren. Over de verkregen rechten zei de minister dat er eigenlijk geen sprake van is. Hij was voor gelijke behande ling van gelijke gevallen. Een over gangsregeling zou weer erg onbillijk zijn tegenover de studenten, die dit jaar voor het eerst gaan studeren. Ook een zesjarige betaling wees de minister van de hand. Op het ogen blik is meer dan de helft van de studenten zevendejaars of ouder. Ook als de wet-Posthumus in werking treedt zal het niet mogelijk zijn de collegegeldbetaling te beperken tot eerste- tot en met zesdejaars, ei de minister. De collegegeldverhoging moet niet beschouwd worden als een manier om maar wat geld te krijgen. Algemeen is aangevoeld dat het om meer gaat dan om verhoging allen. De verhoging is onderdeel van een alge mene herstructurering van het hoger onderwijs op de weg naar massaal hoger onderwijs. 'Ik hoop dat u met mij die weg zult gaan,' zo besloot de minister zijn antwoord in eerste ter mijn. Beperkte inschrijving, de nummerus fixus, kwm ook aan de orde. Iedereen was het met de minister eens dat het een hoogst ongelukkige maar helaas noodzakelijke ingreep is. Wel werd e gevraagd iets te doen aan de noodsitu atie in sommige faculteiten, omdat anders maar al te makkelijk de ter mijn van twee jaar die nu gesteld is zonder meer verlengd wordt. Prof. Diepenhorst van de AR, die zes jaar geleden als minister van onder wijs tevergeefs de nummerus fixus bepleitte voor de medicijnenstudie, vond dat het beter was de termijn van twee jaar te verlengen tot vier jaar vanwege de rust in de academi sche wereld. Een nummerus fixus mocht er beslist niet voor altijd ko men. Over de selectiemethoden (nu wordt een gemengd systeem van lotin gen en eindexamencijfers voorgesteld) was ook niet iedereen gelukkig. Er zal een rapport komen, gemaakt onder leiding van de Amsterdamse hoogle raar A. D. de Groot over de selectie- merhoden. Op dat rapport dat volgens een mededeling van de minister net klaar is, wordt door de Kamerleden met spanning gewacht. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Het kabinet is in principe bereid de economische des kundige kroonleden van de Sociaal-Economische Raad ruimschoots voor prinsjesdag (wellicht reeds in augustus) vertrouwelijke voor informatie te geven over de rijksbegroting-1973, de belangrijkste be leidsvoornemens van de regering en de kerngegevens van het Cen traal Planbureau, die elk jaar tegelijk met de miljoenennota aan de staten generaal worden voorgelegd. Dit heeft de ministersdelegatie onder leiding van drs. J. Boersma (sociale zaken) gisteravond meegedeeld in het voortgezette overleg met de Stichting van de Arbeid over het volgend jaar te voeren anti-inflatoir sociaal-econo misch beleid. Met deze bereidheid komt de regering tegemoet aan de unanieme wens van het stichtingsbestuur, dat in een aan het overleg voorafgaande vergadering unaniem concludeerde, dat de uitvoe ring van een 'sociaal contract' tussen regering en bedrijfsleven slechts kans van slagen heeft indien het (in ver band met de in het najaar beginnende loononderhandelingen) uiterlijk half oktober gereed is. Dit laatste kan alleen als het econo misch najaarsrapport van de SER (dat door de economische deskundigen van deze raad wordt voorbereid) kort na Prinsjesdag kan worden vastgesteld. En daarna moet op basis van de hierin neer te leggen richtlijnen en conclusies nog uitvoerig 'breed overleg' worden gevoerd, niet alleen tussen de centrale werkgeversorgani saties en de vakbeweging, maar ook met de aangesloten bonden en tussen de regering en de stichting. GEEN INGRIJPEN In het gisteravond gevoerde overleg tussen de regeringsdelegatie zich ook eenstemmig verklaard met de opvat ting van het bestuur van de stichting, dat overheidsingrijpen in de loon- en prijsontwikkeling geen zin heeft zo lang niet vaststaat, dat het afsluiten van een sociaal contract tussen rege ring en bedrijfsleven of de uitvoering ervan onmogelijk blijkt te zijn. De Stichting van de Arbeid sprak gister avond uit, dat 'een ombuiging van de inflatoire ontwikkeling slechts moge lijk is bij handhaving van een vrije loon- en prijspolitiek'. De regering bleek het voorts eens te zijn met de opvatting van het georga- EDE 'Tsjonge, wat zitten wij er lekker warmpjes bij', moet de vrouw van een koopman in Ede tegen zich zelf gezegd hebben, toen ze zondagmorgen vroeg de kolenkachel aanstak. Zij was helemaal vergeten dat haar man de vorige nacht, bang voor inbrekers, een portefeuille met dertienduizend gulden in de asla van de kachel had gelegd. De zondagsrust werd ruw ver stoord toen haar man de gloeien de kooltjes in de asla zag vallen. Gelukkig voor het echtpaar zat het geld in een dikke porte feuille, zodat uit de restanten, die naar de Nederlandse Bank gaan, wellicht nog kan worden opgemaakt dat het echte dui zendjes waren ZUIDWOLDE Door de hevige re genval (70 mm), de slechte afvoer en het niet tijdig laten zakken van een stuw in de Reest vervangende leiding, is ongeveer 600 ha hooi voor de landbouwers in het Reestgebied totaal verloren gegaan. Door de nattigheid zal er ook van de komende hooioogst niet veel meer terecht komen. Veel boeren zullen deze winter hooi moe ten kopen. De schade wordt voorlopig geraamd op een half miljoen gulden. Landbou wers uit Zuidwolde hielden gisteren een protestvergadering. Ze hopen dat er voor hen compenserende maatrege len zullen worden genomen door uit dieping van het riviertje de Reest en aanleg van een koppelleiding naar de Hoogeveense vaart. Van een verslaggever SCHIPHOL Hoewel gisteren alle beveiligingskorpsen op Schiphol (en dat zijn er nogal wat. de opdracht of het verzoek hadden gekregen om extra-goed uit te kijken, van een waterdichte beveiliging tegen extremistische aanvallen kan op zo'n drukke dag (waarop de luchthaven zo'n 30.000 passagiers verwerkt) nauwe lijks sprake zijn. Bij de IATA was, zoals ge meld, het dreigement binnen gekomen dat er indien Israël niet aan bepaalde voorwaar den zou voldoen (onder meer: ontruimen van de bezette ge bieden) aanvallen op vliegvel den gepleegd zouden worden. Hoewel waterdichte beveili ging dus vrijwel onmogelijk was, werden op Schiphol toch met name de toestellen van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al, waarvan er dagelijks gemiddeld twee op Schiphol landen, tot het uiter ste beschermd. Dat is overi gens niet nieuws: het gebeurt al ruim drie jaar. Gistermiddag omstreeks 12 uur kwam een Boeing 707 van de Israëliërs uit Tel Aviv op Schiphol aan, die om half twee moest terugkeren. Zoals in deze tijd gebruikelijk, was de machine tot de laatste plaats volgeboekt. Drie uur vóór het tijdstip van vertrek moesten de reizigers zich al in de hal melden, waar hun ba gage werd gewogen en afge voerd naar het vrachtruim. Daarna verzamelden zij zich twee uur vóór het vertrek bij de uitgang naar het toestel in de pier. Daar moesten ze een voor een naar beneden om hun koffers aan te wijzen en te openen voor controle. Boven in de pier moeten ze zich allen legi timeren en de belastingvrije artikelen, die ze in de wacht kamer hebben gekocht, uit de gele plastic tas halen. Speciale El Al-employé's deponeerden deze goederen in eigen karton nen dozen, die de passagiers mee mogen nemen in het toes tel. Ook de handbagage werd minitieus onderzocht. Tenslot te werden alle reizigers in de Aviobrug vlak vóór ze in de machine worden toegelaten nog aan den lijve gefouil leerd. Deze fouillering gebeur de ook wel in kleine houten poortjes, die door gordijnen aan voor-(en achterzijde) kon den worden afgeschermd. Dit gebeurde allemaal onder toezicht van eigen veiligheids agenten van El Al en met medewerking van Hooge- boom's Bewakingsdienst, de rijkspolitie en Schiphol's ei gen dienst 'orde en veilig heid', samengesteld uit lucht- havenpolitie en brandweer. Met enige overdrijving zou men kunnen zeggen: het we melt bij zo'n vertrek in de pier van geüniformeerde en stille politie. Geen enkele andere maat schappij kan bogen op zo'n uitgebreide en conscentieuze beveiliging als de Israëlische. Aan boord van haar toestellen bevindt zich zonder uitzonde ring een onbekend aantal ei gen scherpschutters, die voor het leven van een eventuele kaper weinig pardon kennen. In de aanslag Buiten op Schiphol's platform staan nu al 3'/2 jaar lang man schappen van de mobiele een heden der rijkspolitie met schietklare karabijnen in de aanslag rondom de El Al-ma chines, vanaf het moment waarop ze voorrijden, tot dat ze wegtaxiën naar de start baan. Dat voorrijden en weg taxiën geschiedt al die tijd onder escorte van een bestel wagen van Schiphol's haven dienst en twee politieauto's. Door de geopende raampjes van die wagentjes kan men de lopen van de karabijnen naar bpiten zien 'steken. Om zo verspreid mogelijk con trole uit te oefenen zijn voor Schiphol honderden bewakers nodig en die zijn er ook. Hoe wel de verschillende korpsen geen officiële cijfers bekend maakten, staat wel vast dat met name de Amsterdamse be wakingsdienst van de firma Hoogeboom vele tientallen da mes en heren op Schiphol heeft gestationeerd voor de fouillering, dat de dienst luchtvaart van het korps rijks politie, tot voor cmkele jaren bestaande uit ongeveer 20 man, nu met hulp uit allerlei districten de beschikking heeft over het vijf- tot tien voudige aantal cn dat Schip hol's eigen luchthavenpolitie is opgevoerd tot ongeveer 100 man. niseerde bedrijfsleven dat gestreefd moet worden naar het maken van 'harde afspraken' of aanbevelingen, zonder dat deze overigens het karak ter hebben van juridische afdwingba re afspraken of, zoals het stichtingsbe stuur het formuleerde: 'op basis van vrijwilligheid in het loon- en prijsbe leid trachten te komen tot vrij strin gente aanbevelingen aan de partners in het bedrijfsleven, die deze in de micro-sfeer zullen moeten toepassen'. Verder zegde de regering toe van haar kant zoveel mogelijk te willen bijdragen aan het streven naar, zoals het georganiseerde bedrijfsleven wil, een geïntegreerd budgettair-, bestedin gen- en inkomensbeleid. DOELSTELLINGEN De Stichting van de Arbeid sprak uit dat in het 'sociaal contract' in princi pe de volgende punten opgenomen moeten worden: 1) De doelstelling voor hetgeen bij het arbeidsvoorwaar denbeleid 1973 aan de orde kan komen (en in de loonkosten is te vertalen), alsmede de wijze waarop deze gerealiseerd kan worden; 2.) de doelstellingen m.b.L het prijsbeleid en de wijze waarop deze gerealiseerd kunnen worden; 3) de voorwaarden waaraan het overheidsbeleid moet vol doen om een sociaal contractmogelijk te maken. In hoeverre dat alles in concreto mogelijk zal zijn, zal eerst in oktober kunnen blijken. Asjeblieft25 graden Van onze weerkundige medewerker Dit is wel een week met zeer grote contrasten. Na het gemeier met de koude regendepressies is er nu veel beter nieuws voor de zwaar geplaagde Nederlandse vakantiegangers: er komt een nieuw warmtegolfje op ons af. Vandaag al wordt het in het grootste deel van ons land 25 graden. In België zijn natuurmaxima tot 28 gra den aangekondigd, 's avonds gevolgd door onweer. Ook in ons land kan er als reactie op de warmte een plaatse lijke bui tot ontwikkeling Icomen. Deze plotselinge temperatuurstijging, annex met vooral aanvankelijk droog en zeer zonnig weer. houdt verband met de opbouw van een rug van hogedruk boven Duitsland. Tege lijkertijd ontwikkelen zich in een langgerekte zone van Spanje tot Ier land storingen. Tussen hoge- cn lage- druk in voeren zuidelijke winden dro ge lucht aan. Ook gisteren heerstte er in het Mid- dellandse zeegebied en in Finland en Noord-Rusland opnieuw zeer warm en zonnig weer. Van de Oostzee tot de Zwarte Zee deden zich onweersbuien voor in een lagedrukgebied. Naar het zich laat aanzien zal de nu te verwachten warmte niet bestandig zijn. Daartoe is de stijging trouwens ook te abrupt. Het meest waarschijn lijk is dat zich, evenals vorige week, een tijdelijke vleug zomerweer over ons land uitbreidt, die dan nagevolgd zal worden door een storing met on weer, waarachter voor de zoveelste keer koelere lucht naar onze contrei en zal opdringen. De computer-voor uitzichten van het KNMI luidden dan ook: 'onbestendig zomerweer.' min. TE Me. WINDRICHTING Weerrapporton van gisteravond 7 uur; maxi mumtemperaturen van glateren en neerslag tussen 's morgens cn 's avonds 7 uur. Amsterdam onbewolkt 22. 0; De Bilt onbe wolkt 22. 0; Doelen onbewolkt 21, 0; Eelde licht bew 18. 0; Eindhoven licht bew 23, 0; Den Helder onbewolkt 17, 0; Luchthaven R'daro Hchl bew 23. 0; Twente hall bow 20. 0; Vllsslogen licht bew 22. 0; Zuid Limburg onbewolkt 22, 0; Aberdeen regen 15. 3; Bar celona onbewolkt 24. 0; Berlijn zwaai bew 21. 0: Bordeaux zwaar bew 31, 0; Brussel licht bew 24. 0; Frank/on onbewolkt 21. 0; Genèvo onbewolkt 24. 0; Helsinki licht bew 28, 0; Innsbruck licht bew 22, 0; Kopenhagen zwaar bew 18. 0; Lissabon half bew 28, 0; Locarno onbewolkt 28. 0: Londen geh bew 18. 0; Luxemburg onbewolkt 22, 0; Madrid half bew 31. 0; Malaga onbewolkt 28, O; Ma jorca onbewolkt 28. 0; Munchen zwaar bew 21, 0; Nice onbewolkt 23, 0; Oslo zwaar bew 20. 0: Parijs licht bew 23. 0; Rome onbe wolkt 28, 0; Spilt onbewolkt 28, 0; Stockholm half bew 21. 0: Wenen half bew 20. 0; Zu rich onbewolkt 23. 0; Casa Blanc» half bew 23. 0: Las Palmas onbewolkt 24. 0; New York zwaar bew Tel Avlv half bew 30 0: Tunis onbewolkt 28. 0; Athene half bewolkt 27, 0 HOOG WATER: s Juli Vlletlngen le getij 8.15 - 2e getij 21.43. Haringvliet a d. Zee zijde 10.37-21.09, Rotterdam 11.50. Schevcnln- gen 10.04-22.37, IJmuldcn 10.48-23.21, Den Heider 1.36-14.26, Harllnge» 4.16-16.52. Delf zijl 6.50-19.07.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5