Eerste Laura-dag toch meegevallen Rijnsburgs kerkeraad betreurt omvorming van bibliotheek Minister opende milieucursus PATRIA Koninklijk brons Raadslid constateerde scheuren in huizen Van Schaik sprint naar Voorschotense titel Festiviteiten in Kaagdorp Sorbet metKlopKlop Ter Aar verhoogt subsidie voor kruisverenigingen Woensdagavondzang in Noordwijk I TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 JULI 1972 ■legio L3 ALPHEN AAN' DEN RIJN Dinsdag De vijfentwintigste Laura is al bij voorbaat een succes. Niet minder dan 1047 deelnemers hebben voor deze jubileumrit ingeschreven. Voor de Alphense organisato ren een ongekend succes, 420 deelnemers meer dan het jaar er voor. Stien Baas-Kaiser is één van de deel nemers. Zij rijdt samen met haar man en haar trainer mee in een Delftse groep. Ook rijdt mee de heer I Kruzeman, hoofd van de afdeling lichamelijke vorming van het Ministerie van CRM. Om zeven uur in de morgen gonst het al van bedrijvigheid in het Lauracen- trum Nabij. Koffie vloeit er rijkelijk en de stemming onder deelnemers en j organisatoren is opperbest. Even na zeveaieo vertreJcken de rijders in de J A-groep zo zoetjes aan. Zij hebben I een pittig eind voor de wielen. Buiten staan politievoertuigen, een BB-wagen cn een ziekenauto van het Roode Kruis. Met de Roode Kruis- chauffeur maken we een praatje voor j hij de weg op gaat in de Laurastoet. 'Och ja, we rijden nooit voor niets mee. Er gaan altijd wel wat sturen in elkaar en zoJe moet je zelf er buiten houden hè! Ik doe dit pro deo. j Mijn vak is het niet. Morgen rijden we met twee ziekenauto's. Dan is er nog een Roode Kruischauffeur be- schikbaar'. Met de mobilofooninstallatie van Lau ra's tourarts dokter Van der Steen is iets niet helemaal in orde. Drie BB- functionarissen nemen de demontabe le installatie mee Nabij in. Na een minuutje of tien komen ze terug. Alles is in orde, de installatie werkt, i Om kwart over zeven lijkt het er even op dat de ons al dagen voorspel de regen zal gaan vallen. Gelukkig zet i het niet door. Een groepje stoere bravourboys zet reeds voor de start een eerste flesje bier aan de mond. Een wat oudere Roode-kruishelpster kijkt er wat zor- l gelijk naar. VROLIJKE KLANKEN Een rijwielfabriek heeft een paar re paratie-auto's ingezet. Eén daarvan is voorzien van een geluidsinstallatie, I die voor wat vrolijke klanken zorgt j op het steeds voller worden Laura- plein. I Tegen achten vertrekt het grootste gedeelte van de deelnemers van het Lauraplein. Hun staat een fraaie tocht te wachten die hen door het Zuidhol landse polderlandschap eerst in de richting van Leiden zal voeren. De A- I groep, die per dag 125 kilometer ietst, maakt een ommetje via Pijnacker. j Berkel en Rodenrijs, Nootdorp en Leidschendam, naar Den Haag cn dan naar Wassenaar. De B-groep, tachtig kilometer per dag, rijdt van Leiden over Voorschoten naar Wassenaar. Daar, aan de Wassenaarseweg bij res taurant De Schulpwei is dé eerste stempelpost. TE WATER In Zoeterwoude stond een kind van drie jaar zo enthousiast te zwaaien naar de Laurarijders, dat het te water raakte. Het is gelukkig gered. Daarbij bleef de rit tot aan de Schulpweide zonder incidenten voor de deelnemers van de Laurarit zelf. De groep van 33 Engelsen heeft het op het eerste gedeelte van het traject niet meegezeten. Ze waren vrij vlot na de start elkaar al kwijt. Omdat het voor hen nogal moeilijk was de weg te vinden in het Hollandse land heeft <jen aantal van hen zich aangesloten bij een groep Hollanders. Een stel zeer zelfstandigen onder hen vervolg de de tocht op eigen houtje. Bij het viaduct onder de Rijksstraatweg be grepen ze er niets meer van. Voor het gedeelte van dat viaduct tot aan Was senaar reden ze op het fietspad aan de linkerzijde van de rijweg. Reden voor een aantal van hen om de rijks straatweg over te steken, naar het tunneltje terug te gaan en het op nieuw te proberen. Tot nu toe is het echter allemaal zonder ongelukken verlopen in de Laurarit. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan de voortreffelij ke organisatie. Vijf met mobilofoon uitgeruste wagens rijden in de Laura mee. HOLLANDSE WIND... De eerste Laurafietsers zijn al bij tienen bij stempelplaats 'De Schulp weide' aan de Katwijkse weg. Een half uur eerder dan door de organisa toren was aangegeven. Een getrainde tóurfietser rijdt 22,5 km per uur. Die zou dus binnen vijf uur de rit kun nen uitrijden en zo om één uur 's middags in Alphen terug zijn. 'Maar', vertelt tourleider Koren, 'dat is niet de bedoeling. Het moet geen racewedstrijd worden. Daarom gaat de stempelpost om half elf open'. Een verhuisbedrijf komt als eerste ploeg aan. Zij hebben een eigen bege leidingsauto, waaruit een aantal fles jes voor de intussen dorstige fietsers snel is uitgeladen en leeggedronken. Binnen café 'De Schulpwei' worden góede zaken gedaan. Er is tot nu toe nog geen druppel regen gevallen, en dat terwijl de lucht nu niet bepaald vriendelijk oogt. De organisatoren zijn er blij om. 'Als het een beetje meezit halen we Alphen wel zonder een buitje'. De deelnemers is dit eerste gedeelte reuze meegevallen. Alleen een Engels man voelt zich geroepen tegen ons te klagen over de Hollandse wind. Die zal het op weg naar de picknickplaats nog wel moeilijk krijgen in de dui nen. GRATIS MAALTIJD In Noordwijkerhout wacht de deelne mers een gratis maaltijd. Op een open veld in het duinengebied liggen en zitten her en der de al wat vermoeide fietsers. Door verschillende instellin gen en bedrijven wordt soep. brood, kaas, vleeswaren, appels en melk ver strekt. De zon is intussen gaan schijnen. Het belooft zowaar nog een mooie Laura- dag te worden. Dokter Van der Steen ADVERTENTIE 5 I caloriearm f 1.27 per pakje r_. leuk recept op elk zakje eet zijn broodje met smaak op in een klapstoeltje naast zijn auto. Hij heeft nog weinig medische hulp hoeven te verlenen. 'Een enkel zwachteltje', zegt zijn assistente. Het voltallige college van B. en W. is ook naar Noordwij kerhout gekomen. Na Noordwijkerhout een fraaie route via Voorhout, Oegstgeest en Leiden naar Alkemade. Daar is de volgende verplichte stop. 'Laten we maar gauw doorrijden', zegt een in trainingspak gestoken dame. Ze heeft wat kramp. Haar echtgenoot is het daar niet zo mee eens. 'Ik wil vroeg thuis zijn want dan kan ik met het eten beginnen', probeert ze nog. Ze heeft twee Engelse jongens van zo'n Jaar of zestien in huis. 'Die vroegen vanmorgen al hoe laat het diner is. Ik heb gezegd: 'Jongen daar denk ik nog niet aan, eerst fietsen'. Ja, die jongens willen natuurlijk floep het dorp in vanavond'. 'Nog niet, maar 't zal wel komen vanavond, de kramp', zegt een blond- besnorde inwoner van Stompwijk. 'Ik wil de laatste kilometertjes er maar snel onderdoor draaien'. STEMMING OPPERBEST Onder de groep deelnemers van de Haagse politie is de stemming nog opperbest in Alkemade. Ze rijden met zestien dames en heren mee in de Laurarit. Twee verzorgers in een jeep met aanhangwagen begeleiden de groep. Eén agent krijgt in plaats van z'n uniformoverhemd een gele leider strui aan. 'Dat kost je een rondje vanavond Piet!' 'Nee, ik heb vanavond vrij drinken', repliceert de buikige wetsdienaar. De Haagse politiemensen rijden wel in uniform, maar zonder pet. Daarvoor zijn enkele wielerpetjes in de plaats gekomen. Het weer blijft zich verbeteren. Ht gaat zowaar nog zomers worden. De laatste loodjes zullen voor veel Laura rijders wel het zwaarst zijn. Van Al kemade gaat het naar Rijpwetering. En dan naar Hoogmade. Na Woubrug- ge volgt in Alphen, uiteraard bij gebouw Nabij de finish. Om vier uur konden officials maar twee incidentjes melden. Bij Wasse naar voelde een jongeman zich wat onprettig. Hij heeft op de picknick plaats een tijdje geslapen en is daarna verder gefietst. Om half drie werd een jongen van een jaar of veertien onwel. Op advies van dokter Van der Steen is hij naar zijn huis in Alphen gebracht Tot nu toe dus bijzonder weinig pech op 1047 deelnemers. De eerste dag was een enorm succes. VERKEERD SPOOR Tijdens de persconferentie gister avond in Alphen aan den Rijn werd TER AAR De besturen van de kruisverenigingen hebben verzocht de subsidie te verhogen van 10 op 15 per lid per jaar. Met de besturen zijn B en W. van mening dat bij de toekenning van het huidige subsidie bedrag het beslist niet mogelijk is om tot een sluitende exploitatie te ko men. De tekorten worden voor 1972 voor het Wit-Gele Kruis geraamd op 5,55 en voor het Groene Kruis op 4.40 per lid. (ADVERTENTIE) Patria Maisk- zuiver plantaardige, energie gevende mais-biscuit. VOORSCHOTEN Voor de kampl- oenspule van de schaakclub Voorscho ten zit het schuiven op de 64 velden er weer op. De dubbelrondige compe titie stond geheel in het licht van de nek- aan- nek- race tussen Erik Bon- gers en Ton van Schaik. De beslissing viel pas in de laatste ronde. De beide rivalen lagen nog op gelijke hoogte, toen Bongers het noodzakelijk vond van Smit te verliezen en aldus zijn kansen op de titel totaal verspeelde. Hij kon namelijk Van Schaik niet meer inhalen, zodat laatstgenoemde verder freewheelend het kampioen schap van Voorschoten greep. Voor Van Schaik was het na een 'afwezigheid' van vijf jaar de achtste maal in zijn veelbewogen schaakcar rière dat hij de titel veroverde. Deze keer vloerde hij zeven koningen, be groef eenmaal de strijdbijl en zag tweemaal zijn koning sneuvelen. De beide verliespartljen werden hem door Thieme en Smit aangeboden, terwijl de enige remise op naam van Van West kwam, die zijn titel en de wisselbeker moest afstaan aan de nieuwe kampioen. Het spelen van Kimman. Wouters en de Leidse snel- schaakkarapioen, Wiebes, in de twee de groep was wel opvallend. Nog maller was dat een speler als Huizr, nota bene schakend in de KNSB, niet verder kwam dan een schamele plaats in de derde groep. De eindstand in de kampioenspule luidt: 1 en kampioen van Voorschoten T. van Schaik 7,5 punt uit 10 partijen; 2 E. Bongers 6,5; 3 en 4 B. Smit en A. J. C. van West ieder 5; 5 en laatste W. J. Thieme en C. A. Schuc- kink Kool elk 3. Het volgende siezoen hoopt Voorscho ten met drie tientallen in de externe competitie te opereren en indien er meer schaakminnende Veerschotena- ren de weg near De Werf, Leidseweg 19, weten te vinden, dan behoort een vierde team niet tot de onmogelijkhe den. Vanaf de eerste donderdag in september klokke 20.00 uur kan men zich melden voor het vierde team of indien men sterker is voor een plaats in de overige teams. Niet onvermeld dient te blijven dal Voorschoten een tiental bezit dat nnar de tweede klasse van de KNSB is gepromoveerd. RIJNSBURG De Rijnsburgse C.J.V.-bibliotheek, zich nu noemend Stichting C.J.V.-Openbare Bibliotheek, wordt geen ruimte gegeven in het nieuw te bouwen kerkelijk centrum. De bibliotheek, die alleen om zuiver organisatorische redenen is overgegaan tot de vorming van een stichting is nu in een penibele situatie terechtgekomen, daar het oude 'Avondrust', waar de bibliotheek haar boeken heeft opgeslagen, moet worden afgebroken. Eerder hebben wij een gesprek opgenomen met de heer Gerrit Blankert, voorzitter van de Stichting. Deze stelde zich op het standpunt dat de Stichting wel degelijk een onderdeel is van het C.J.V., het jongerenverband van de Hervormde Kerk. Het was te voorzien dat de hervormde kerkeraad zich niet kon conformeren met deze verandering. Ten eerste was er tevoren geen overleg gepleegd met de kerkeraad; ten tweede zijn de sta- tutn van de stichting zó opgesteld, dat van het bibliotheek-bestuur men sen kunnen deel uitmaken (en al uitmaken) die tot geen kerk behoren. Op een door de kerkeraad belegde praatavond, waar deze zaak ter sprake zou komen, was een zo klein gedeelte van de kerkelijke gemeente aanwezig, dat de kerkeraad besloot meer infor matie in zijn kerkblad te verstrekken over het ingenomen standpunt. De bibliotheek is van karakter veran derd, wat wordt betreurd. Men is zich ervan bewust dat de klok niet kan worden teruggezet, maar zou het wel op prijs stellen als het C.J.V.-bestuur de gang van zaken nauwlettend in het oog houdt. De weigering van de kerkcraad-kerk- voogdij de bibliotheek ruimte te ge ven in het nieuw te bouwen kerkelijk Centrum heeft deze achtergrond dat men meent dat de bibliotheek door haar omvomring tot stichting geen direct kerkelijke binding meer heeft. De reden dat het bibliotheek-bestuur is overgegaan tot wijziging was meer subsidie te ontvangen van de burger lijke gemeente. Deze omvorming vond plaats buiten medeweten van de jeug draad en de kerkeraad. Achteraf werd de kerkeraad hiermee geconfronteerd. Dit hield in dat van een regelrechte band tussen de krk- lijke gemeente èn de bibliotheek geen sprake meer is. aldus de kerkeraad in zijn informatie. Verder is de kerkeraad bereid de hand in eigen boezem te steken en zich af te vragen of hij ook zelf niet is tekort geschoten in het verleden in zijn aandacht voor de bibliotheek. Ondanks alles vindt de kerkeraad flat het Christelijke karakter van de bibli- nog erkentelijkheid betuigd aan die instellingen en bedrijven die bij de picknick in Noordwijkerhout behulp zaam zijn geweest en daarvoor goede ren in natura hebben afgestaan. De politie en de reiniging van deze ge meente waren ook onmisbare elemen ten in de organisatie. De heer P. de Ruiter, leider van de berenploeg in de Laura, heeft het bestuur een wisselbeker aangeboden voor de verkiezing van Miss Laura aan het eind van deze week. Burgemeester Gallas en de wethou ders Paats en Duin hebben gistermid dag vanaf Noordwijkerhout de route meegereden. In Woubrugge bleken lieden buiten de Laura verkeerde routeverwijzingen te hebben aangebracht, zodat een aan tal deelnemers op het verkeerde spoor kwam. Het bestuur dringt er bij de deelnemers dan ook op aan. de offi ciële aanwijzingen te volgen. Behalve de Engelse groep nemen ook 2 Cajiadez'-n, 1 Fransman en 1 Span jaard aan de Laura deel. De Alphense rijwielvierdaagse begint steeds inter- nationaler te worden. Trots is het bestuur op de totale deelneming. Dat de Laura over de 1000 zou komen, heeft men nauwelijks durven hopen. Het doet wel een appèl op de organi satie. maar die is daar wel tegen opgewassen. Willem Chr. Nijeboer. NOORDWIJK Ook dit jaar zullen de samenzangavonden in de Hervorm de Kerk in Noordwijk aan Zee weer plaats hebben. Woensdag 5 juli is de avond van het openingsconcert door 'Soli Deo Gloria'. Dit begint om 20.00 uur. Van 12 juli tot en met 23 augustus is iedere week de 'Internationale Inter kerkelijke Woensdagavondzang', die om 20.30 uur begint. Ingang van de kerk door de kapel in de Hoofdstraat vlak bij de Boulevard. Jarenlang zijn deze avonden voorbe reid door de heer C. J. Admiraal, die echter meende, dit jaar hiermee te moeten ophouden. Er is nu een com missie uit leden van de verschillende kerken gevormd ter voorbereiding van de samenzang. Secretaris is de heer S. Neefjes, Van Panhuijsstraat 52. Noordwijk, tel. 2429. Tot de com missie behoort ook de muzieklerares mejuffrouw N. Poortier. Haar deskun digheid is voor de samenstelling van de programma's bijzonder welkom. Bij de voorbereiding van de avonden in dit seizoen werd wel duidelijk, hoeveel wenk de heer Admiraal steeds voor deze avonden heeft over gehad Nadat onlangs nog enige wijzigingen in de plannen moesten worden aange bracht, ziet het programma voor deze zomer er zo uit: 5 juli: openingscon cert door 'Soli Deo Gloria' (20 uur); 12 juli solistische medewerking van mevrouw E. Goudriaan-Alkemade; 19 juli medewerking van de 'Echo der Duinen'; 26 juli alleen samenzang: 2 augustus medewerking van het rk da meskoor van Noordwijk-Binnen; 9 au gustus medewerking van de heer F Duindam, trompet: 16 augustus mede werking van het r.k. dames- en heren koor van Noordwijk-Binnen; 23 augus tus medewerking van 'Crescendo'. otheek verloren is gegaan. De bibliotheek is echter niet meer weg te denken uit de Rijnsburgse gemeenschap. Daarom is de kerkeraad bereid voorlopig een zaal van de ach ter 'Avondrust' liggende 'Jeugdhaven' beschikbaar te stellen, zodat het uitle nen van boeken niet wordt gestag neerd. Door de burgerlijke gemeente is de benedenruimte van het postkan toor beschikbaar gesteld. Deze ruimte zal nu nog niet kunnen worden be trokken, daar het postkantoor nog niet is ontruimd, wat echter binnen afzienbare tijd zal gebeuren. De ker keraad heeft de bibliotheek in deze de helpende hand geboden, daar op het S.O.S. van de bibliotheek geen enkele reactie is binnengekomen. Wanneer wij een en ander, het ge sprek met de heer Blankert, en de informatie van de kerkeraad, re revue laten passeren kunnen wij niet aan de indruk ontkomen dat wederzijds fou ten zijn gemaakt. De kerkeraad geeft dit ook toe door te stellen dat de bemoeienis met de bibliotheek erg oppervlakkig is geweest. Het biblio- theckbestuur heeft te weinig informa tie verstrekt aan de kerkeraad over zijn plannen. De vraag blijft dan: Wil de kerkeraad zich volledig distanciëren van deze stichting die het vaandel van het C.J V (het Chr. Jongeren Verbond) voert in haar naamvoering, of wil het bestuur zirh, gezien het standpunt van de kerkeraad dat het christelijke karakter van de srichting verloren is gegaan, z'ch ontdoen van zijn relatie tot het CJ.V LEIDEN De heer J. Schouten (58) heeft gisteren uit handen van burgemeester Vis de bronzen medaille, behorende bij de Orde van Oranje Nassau, ontvangen wegens zijn 40-jarig dienstverband bij Singer N.V. De heer Schouten begon als leerling-monteur, werkte zich vervolgens op tot zelfstandig monteur op dc werkplaats in Lei den en bracht het tenslotte tot chetf-monteur. De heer Schouten wordt door zijn werkgever geschetst als een voorbeeld voor het mon teurkorps in Leiden. LEIDEN 'Holland is een uitste kend land voor een cursus over mi lieuproblemen, omdat er hier zoveel zijn'. Met deze woorden opende de minister ran volksgezondheid en mi lieuhygiëne, minister Stuyt, maandag middag de internationale cursus 'Man and Environment' in het Groot Audi torium van de Leidse universiteit, in tegenwoordigheid van ondermeer bur gemeester Vis en afgevaardigden tan de universiteit van Florida en het Institute for Social Studies, Den Haag. In zijn openingsrede wees dr. Stuyt er op het dilemma dat ontstaat, wanneer men ervan uitgaat dat elk organisme in stand gehouden moet worden, zon der dat de aarde daardoor uitgeput en onleefbaar wordt. Niet alleen gaat het daarbij om fysieke en biologische li mieten, maar steeds meer ook om psychische cn sociologische grenzen. Tot de oplossing van de verschillende milieuproblemen zal men altijd moe ten komen via de weg van dc demo cratie De regeringen hebben in de milieukwestie in de eerste plaats ver antwoordelijkheden. Maar zonder de medewerking van de gehele bevolking en zonder een aangepaste mentaliteit zal er wezenlijk niets kunnen gebeu ren. Voor de juiste organisatie van een verantwoorde milieupolitiek is een uitgebreide studie noodzakelijk. Wel is het duidelijk, dat er op alle fronten samengewerkt zal moeten worden. STAP De cursus 'Man and Environment', die duurt tot 17 augustus, kan vol gens de organisatoren, een eerste stap zijn op de weg naar samenwer king. Totaal 32 studenten uit de Vere nigde Staten, Zweden, Nederland en landen van de derde wereld (via het Institute for Social Studies te Den Haag) zullen zich intensief bezighou den met de ecologisch-biologische, technologische, medische en sociologi sche kanten nan de milieuproblema tiek, daarbij uitgaand nan een integra tie van al deze facetten. Het bevol kingsvraagstuk vormt een belangrijk onderdeel van het studieprogramma KAAGDORP De VVV Kaagdorp heeft voor de periode van 6 tot en met 28 juli een aantal bonte festivi teiten op stapel staan. Hoogtepunt daarvan is een kermis op binnen- en buitenkaag van 6 tot 11 juli. Zaterdag 12 juli is er een openlucht- filmavond op het overdekte terras van 'De twee wilgen' op het Kaageiland. Gait Berk vertoont een film over de oude Zuiderzee, aanvang 21.30 uur. Maandag 14 juli is er bij 't Kompas' openluchttoneel op het water, een dolle klucht van de toneelvereniging 'Pancras', aanvang 20.30 uur. Zaterdag 19 juli is er een waterrally voor zeil en motorvaartuigen Inschrijven bij 't Kompas van 13 00 tot 14.00 uur. Zon dag 28 juli is er een gondelvaart. Vertrek om 21.30 uur van de Kaag- brug. Startnummers zijn verkrijgbaar bij de VW Buitenkaag en bij me vrouw L. de Waij, Beatxixlaan 11, Binnenkaag. Als gevolg van dempen Trek vliet LEIDEN Het raadslid A. Leeuwen- burgh protchr.) heeft B en W. erop geattendeerd dat bij bewoners van nabij de Trekvliet gelegen pan den nog herhaaldelijk overlast wordt ondervonden door weggewaaid zand. Dit als gevolg van zijns inziens onvol ledige of niet aangebrachte bedek king B. en W. antwoorden dat op het gestorte zand een hoeveelheid grond is aangebracht, waardoor dit euvel bij bepaalde weersomstandigheden in gro te mate is verholpen. Recente klach ten hebben het college niet bereikt. De riolering, die tussen de nieuwe weg en de Rijn en Schiekade nog dit jaar zal worden aangelegd, zal waar schijnlijk ook een weinig overlast vor men. hoewel dit voor de bewoners zoveel mogelijk zal worden voorko men, aldus het college Dc heer Lecuwenburgh vestigt er voorts de aandacht op, dat waar schijnlijk door ontstane drukken verzakkingen en nieuwe scheurvor mingen bij nabij gelegen woningen zijn geconstateerd. B. en W. zeggen niet beter te weten dan dat er slechts bij één pand sprake zou zijn van scheurvorming. De schadcmelding be trof voor het merendeel vochthinder Alle panden zijn voor het begin van het werk opgenomen en dit zal na afloop van dc werkzaamheden worden herhaald. IIAZERWOUDE Met het oog op de verdere reconstructie van de Rijndijk is in Hazerwoude ter hoog te van de Zwaontjeskerk een begin gemaakt met het vernieuwen van de beschoeiingen langs de Rijn. De huidige oever is op tal van plaatsen danig verzakt en verouderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3