Zielszorg opdracht van iedere gelovige arts Simatupang: jubeljaar is ernst Trouw Kwartet Meer hulp gevraagd voor Bangladesj Voorbereiding voor sociale akademie op geref. grondslag Nieuwe gereformeerde zendingssecretarissen Baptistenkerk in DE vandaag Beroepings- werk Boekenetalage TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 JULI 1972 Kork /Binnenland T2 K2 Dr. Reedtotale heelkunde door Ton van der Hammen AMSTERDAM Een gelovige arts heeft, behalve zijn geneeskundige taak die op behoud van aards leven gericht is, ook een geneeskundige taak die op eeuwig behoud, op het leven na dit leven ge richt is. Als kind van God, dat zich door Christus laat leiden, kan hij daar eenvoudig niet onderuit. Verzaakt zo'n arts zijn opdracht in spirituele zin, dan gedraagt hij zich ongelovig, dan mist hij zijn doel, dan zondigt hij. Dat is de vaste overtuiging van dr. Wm. Reed. kankerspecialist en genees heer-directeur van een der ziekenhui zen in San Francisco. Na een congres in Oostenrijk van de International christian fellowship of hospital wor kers, een organisatie waarin de ziels zorg centraal staat, was hij korte tijd in Nederland. Hij sprak onder meer voor medische studenten aan de Vrije Universiteit over hoe hij tot deze overtuiging is gekomen en hoe hij die bij zijn patiënten dagelijks in praktijk probeert te brengen. Maanzieke gingen Dr. Reed wil graag beginnen met te refereren aan het gebeuren met de maanzieke jongen, zoals dat geschre ven staat in Mattheus 17, één van de vele voorbeelden uit de bijbel waaruit naar voren komt dat Christus juist vaak bewogen was met mensen die ongeneeslijk ziek waren. De maanzie ke. dat wil zeggen, ernstige epilepti cus. die Lichamelijk en psychisch zo gestoord was. genas. Hij. En op de vraag van zijn leerlingen waarom z ij dat niet konden, was Zijn reactie: omdat jullie van een ongelovig en verkeerd geslacht bent. Hij vroeg van hen dus geloof, desnoods zo klein als een mosterdzaadje ze zouden dan bergen kunnen verzetten. Nu kun je, aldus dr. Reed, natuurlijk zeggen: dit geldt niet meer voor zan- daag. het is een oude geschiedenis, een allegorie, het betekent heus niet, dat wij nu zoiets nog zouden moeten doen. We leven in andere tijden en hebben moderne middelen waarmee we Gods wil in gevallen als deze volbrengen door een operatieve in greep te doen. door medicamenten toe te dienen uit het grote scala dat we hebben, inclusief die de psyche blij ken te kunnen beinvloeden. We mo gen voor dat alles dankbaar zijn en dat is dan uitsluitend wat God van ons. christelijke medici, verwacht. Maar is dat zo? In de vijf ziekenhui zen te San Francisco, waar dr. Reed met heel veel patiënten in aanraking komt zijn eigen patiënten, maar ook andere wordt hij dagelijks met ongeneeslijk zieken geconfronteerd, in dezelfde situatie als de maanzieke jon gen. wat de hopeloosheid ervan be treft. Vaak zijn ze heel dicht bij de dood. Het enige dat je als medicus voor ze kunt doen is hun lijden verlichten, tot het laatste toe voor hun leven vechten, ook al weet je dat het medisch gezien verloren is. Dok ters doen letterlijk alles om het (tij delijke) leven van mensen te behou den. Ze vechten tot het bittere einde. Totaal Maar is het eigenlijk niet merkwaar dig dat veel medici uitsluitend tijd besteden aan het vergankelijke deel De redactie brtoodt ilch het recht voor om tor opname ln dexo rubriek ontvangen me- nlngvultlngen verkort weer te geven. BI) publlkatle werdt met de naam van do Iniender ondertekend. Brieven kunnen wor- drn gexonden aan de heer Joh. C. Francken. *rcrrtarta van de honfdredaeUe vaa Trouw- Kwartet. Foatbua SS». Amiterdam. Meerderheid Opiniepeilingen hebben aangetoond dat de gezamenlijke vooruitstrevende partijen plm. 45 pet zouden halen bij de komende verkiezingen. Bij de par tijen waaruit de geënquêteerden een keuze konden doen was echter geen christelijke vooruitstrevende partij. Een dergelijke partij zou de kloof van 5 pet gemakkelijk kunnen overbrug gen. Daarom is het absoluut noodza kelijk dat tegenover de conservatieve christelijke concentratie een vooruit strevende christelijke concentratie komt. Deze kan gevormd worden uit leden van de PPR, Evangelische Soli- dariteitspartij en leden van de chris telijke vakbeweging. Natuurlijk zijn ook leden van PvdA. D'66 en PSP en niet partij gebondenen in een derge lijke partij welkom. Daarom roep ik iedereen op die iets voelt voor deze gedachte, contact op te nemen met ondergetekende. Iloogeveen, Eiber 77 J. Bauer Herplaatsing wegens misstelling wen in deze Paulus VI is bij mij en bij vele mijner traditionele geloofsge noten na de afgelopen jaren dermate beschaamd en geschokt, dat wij twij fel koesteren aan de geldigheid van zijn keuze na de dood van Joannes XXIII en ik hou mijn medegelovigen voor: kan er in de 20e eeuw weer eens een vals conclaaf plaats hebben gevonden? En mijn protestantse me de-christenen vraag ik nu hun naam als protestant waar te maken. Protes teer nu tegen dit Rome, waar de bron is van de ontstellende verwording, die sinds '63 in de hele kerk woekert. Wat betekent hier en daar toch die toenadering tot het huidige Rome? Houdt op met uw abstracte proteste ren tegen de institutie van de Opper ste Herder zelf, die in Zijn Goddelijke wijsheid aan de wereld de zichtbare opperherder gaf. bekleed met de Hei lige Geest, maar die tegelijkertijd waarschuwde voor de valse Christus sen en valse messiassen! Men leze overigens 2 Théss. 2. Amsterdam J. A. U. Stierhout Etherreclame (3) Wij zijn gewend ons kopje koffie te drinken na het journaal en voor het avondprogramma. Wij doen dat dan onder het genot van een gezicht vol scheerzeep, een gootsteen met 99% bacteriën, een okse! met bacteriën, een man met maagpijn, slechte tanden, slechte adem, luiervlekken en bloed vlekken. Proost. Waspik. T. Ruitenberg-Hoefkens Aanpassen Dr. Gijsen Als katholiek heb ik de ijzersterke vraagstelling van redacteur C. G. van Zweden rond het interview met deken Joosten bewonderd, omdat menig r.k. journalist, hoe vrijzinnig ook. in een dergelijke ontmoeting door een zekere dociliteit jegens het Vaticaan geremd wordt Het laatste woord van de in de hoek gedreven deken Joosten luidt 'dat we vertrouwen moeten hebben in de paus', overtuigd als hij is van diens 'morele integriteit'. Wel. dat vertrouwen heb ik niet Dat vertrou- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkontoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 27Ó 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. van het menselijk wezen en in hun beoefenen van de heelkunde metter daad ontkennen dat er eeuwig leven is? Het is net of dat in de hedendaagse geneeskunde taboe moet zijn, want het Woord van God bren gen in ziekenkamers bij ontredderde mensen doe je niet, dat behoort niet tot je discipline, daar heb je trouwens geen tijd voor, dat moet je delegeren aan anderen, die daarvoor bovendien meer gekwalificeerd zijn. Dr. Reed: zo dacht ik er tenminste vroeger over. Toen kwam er voor mij een dag waarop ik Christus helemaal in mijn leven binnenliet ik had er genoeg van het christendom alleen maar als soort overtuiging mee te dragen, ik wilde werkelijk zijn discipel worden. Wat ik toen ervoer dat dat ik iets van zijn verrijzenis in mijzelf meemaakte, alles veranderde: lichaam, geest, ge zin, praktijk, alles. Christus vulde mijn hele bestaan met zijn Geest en daarmee veranderde elk deel van mijn leven. Nu begon ik de bijbel heel anders te lezen. Ik ging mij realiseren dat er meer van mij gevraagd wordt Zo drong de volle betekenis tot mij door van het onderscheid tussen de natuur lijke mens met een lichaam en een psyche en de geestelijke mens, de mens met een ziel (1 Corinthe 2.'14), die met elkaar verband houden, vere nigd als ze zijn in ieder menselijk wezen. Dat mijn zorg zou moeten uitgaan naar dat hele menselijke we zen van de aan mij toevertrouwde patiënten. Voor mij werd de genees kunde kort en goed méér dan een psychosomatische zaak. Wat betekent in een specialistenprak tijk die totale heelkunde, waarmee ik nu tien tot twaalf jaar ervaring heb? In de eerste plaats uiteraard, dat je je medisch volledig inzet, je vak in zijn snelle ontwikkelingen behoudt, dus vanuit je professie alles geeft wat je hebt. Maar ook, dat je doorstoot naar de gegevenheid dat er meer is dan een lichaam en een psyche. Dat je in verband met dat 'meer' in je kerk iets kostbaars hebt ontvangen waarover je niet künt zwijgen en dat je daarom moet uitdragen naar de bedden van je patiënten. Voor iedereen Hoe tracht je dat te realiseren? Door je met hen te identificeren, door jezelf voor hen open te stellen en jezelf te geven, door bestaande muren van professionalisme af te breken, die tussen een patiënt en zijn dokter zo gemakkelijk afstand scheppen. In één woord: door je patiënten daadwerke lijk lief te hebben. Liefde die nooit voldoende kan zijn, maar waardoor de liefde van Christus die meer dan genoeg is, door kan komen. Dat is niet inferieur, fanatiek, bemoeiziek ol iets dat je niet geven kunt. Het leven in Christus is niet alleen leven voor jezelf, maar is' leven voor iedereen met wie je in aanraking komt. Voor mij heet het geloofsgeneeskunde. Primair moet je je zo geven aan in medisch opzicht hopeloze patiënten. Tijd voor hen nemen door met hen te praten over de medische hulp in het ziekenhuis, die ondanks alles, beperkt blijft, maar dat Christus' hulp onbe perkt is. Ervan getuigen: ik geloof in Hem, ik wil u geen lid van mijn kerk Dr. Wm. Reed uit San Fransisco het eerste: bezinning vanuit de bijbel maken, dat interesseert me niet, maar ik wil u vertellen van de belangrijk ste Persoon in mijn leven: de helen de, levende, reddende nersoon van Christus. Ik wil vertellen, dat Hij niet dood, maar onder ons is door Zijn Heilige Geest, die wil functione ren in alle mensen en ons in de goede richting stuwt. Dat dit alles meer medicijn is dan tabletten, pillen, een operatie, een kobaltbestraling of wat dan ook. Dr. Reed: iedere gelovige arts moet zeker gaan weten, dat het zijn op dracht mede is patiënten tot Christus te leiden. Zijn functie brengt gewoon mee, dat hij als zodanig bijna altijd aanvaard zal worden; in zijn positie is hij veelal de eerst aangewezen figuur om voertuig van Gods Geest te zijn. zijn daar, voor de buitenwereld nog verborgen, ontwikkelingen gaande, die als tekenen van hoop kunnen worden aangeduid. Over deze dingen zal van uit de bijbel veel meer gedacht moe ten worden. Daar ligt het begin. DEN HAAG De landelijke werk groep Bangladesj heeft minister Boer- tien van ontwikkelingssamenwerking gevraagd een extra-bijdrage te geven DORDRECHT Mede op initiatief van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse kerk is een commissie in het leven geroepen uit leden van verschillende kerken van de Gerefor meerde gezindte, teneinde te komen tot de oprichting van een sociale akademie op gereformeerde grondslag. Voorlopig hebben in deze commissie zitting: ir. J. van der Graaf, ds. H. J. Smit, ds. A. Romein en ds. Jac. Ver maas, allen hervormd; ds. K. Boersma en W. Huizer, beiden behorend tot de Chr. Geref. Kerken: en drs. R. van Bochoven en ds. J. Rietdijk, beiden behorend tot de Geref. Gemeenten. Verder zal tot de commissie nog toe treden een lid behorend tot de Vrijge maakt Geref. Kerken (buiten ver band), terwijl de mogelijkheid bestaat dat ook uit andere kerkelijke groepe ringen nog enkele personen zullen worden aangetrokken. De werkzaamheden die aan de voorbe reiding van een dergelijke akademie verbonden zijn worden ter hand geno men door drie sub-commissies, één voor de theologische achtergrond, één voor de beoordeling van hte lespro gramma met het oog op de sectoren van sociaal werk, waarop zich de opleiding moet richten, en een derde die zich bezighoudt met de stichtings- voorwaarden, de subsidiëring, de plaats van vestiging en het leerlingen aantal. De initiatiefnemers hopen in staat te zijn om op 1 augustus 1973 met de akademie van start te gaan. Hun correspondentieadres is: W. Hui zer, postbus 9019 te Dordrecht/Dub beldam. UTRECHT (ANP) Tot secreta rissen van de zending van de gerefor meerde kerken zijn benoemd: drs. P. J. Merkelijn en de heer H. J. Velt- kamp. Drs. P. J. Merkelijn (54) uit Ensche de studeerde indologie en werkte van 1945 tot 1962 als bestuurs-ambtenaar in het voormalige Nieuw-Guinea. Na de overdracht van West-Irian keerde hij met zijn gezin terug naar Neder land, waar hij hoofd werd van de afdeling ontwikkeling en voorlichting van de technische hogeschool Twente. Hij was ook voorzitter van de raad van toezicht op het zendingscentrum. De heer H. J. Veltkamp (25) uit Amsterdam studeerde theologie in Kampen en sociologie aan de Vrije Universiteit. Binnenkort hoopt hij zijn doctoraal-examen theologie te doen, waarna hij de zendingsopleiding aan het Hendrik Kraemer Instituut gaat volgen. Nieuwe hoop gevidagu ecu cau a-uijui agc ic gocn aan Bangladesj. De werkgroep stelt TtOemBIUG £1*0611 zich in zijn brief achter de vragen die IWCiuwiii/ OiUVU Sinds ik dit allemaal heb ingezien is het in ons ziekenhuis een normale zaak geworden, dat ik ln de operatie kamer hardop voor de patiënt bid. Ook wanneer een patiënt er heel deplorabel aan toe is, zie ik het niet los van mijn praktijk om met andere personeelsleden van het ziekenhuis hem of haar in het gebed op te dragen. Velen kregen er nieuwe hoop door en bereikten de overwinning, ondanks bitter lichamelijk lijden. Je gaat leren dat spontaan te doen; het is een werking van de Heilige Geest. In de wereldgeneeskunde van vandaag wordt deze dimensie gemist. Geloofs geneeskunde zal beoefend moeten worden door alle medici die zich eigendom van de Heer weten. Doen we dat niet, dan vallen we onder de categorie, die Christus aanduidde met ongelovig en verkeerd geslacht. Maar het is niet nodig op deze weg voort te gaan. Christus wil ons ge bruiken. Het lijkt, of in de Verenigde Staten sprake is van een kentering: er op 22 juni vanuit de oppositie en de regeringspartijen over dit onderwerp zijn gesteld. De Kamerleden vroegen toen de toegezegde achttien miljoen gulden te verhogen. De werkgroep vraagt zich in zijn brief af of het argument dat Nederland in vergelijking met andere landen al erg veel voor Bangladesj heeft gedaan, nog wel opgaat. Daarbij wordt verwe zen naar een rapport van VN-secreta- ris Kurt Waldheim, waaruit blijkt dat de gevolgen van de rampen die het land getroffen hebben een cycloon, gevolgd door een grote overstroming en de afscheidingsoorlog pas nu goed merkbaar worden. In het rapport staat ook te lezen dat naast de al toegezegde hulp nog min stens een miljoen ton voedsel nodig is, om het minimumprogramma, dat beoogt om per dag 400 gram voedsel te kunnen verstrekken aan ieder in woner, te kunnen realiseren. Tenslotte dringt de brief erop aan dat de minister van de hulpverlening van de EEG en andere landen aan Bangla desj zal bevorderen. In het wat haastig geredigeerde arti kel dd 30 juni over de zaak betreffen de mijn persoon komen enkele feite lijke onjuistheden voor, welke tot een onrechtvaardige beoordeling van mari nefunctionarissen kan leiden. Het gaat over de financiële afwikkeling van de wachtgeldregeling zoals die voor mij werd toegepast, geheel vol gens vastgestelde regels. Het is niet waar dat er van een 80 pet regeling niets gekomen is: de regeling is nog niet eens ingegaan want ik ben nog niet met ontslag, alleen op non-actief omdat een onmiddellijk ingaande ont slagregeling geen toepassing van de wachtgeldregeling toeliet volgens de reglementen. De wachtgeldregeling zelf is een uiterst ingewikkelde zaak en pakt voor iedereen individueel weer anders uit wegens verschillende percentages en verdeelsleutels van leeftijd en diensttijd die op elkaar toegepast worden. Het is niemand kwalijk te nemen dat hij zich daarin vergist. De opheldering die ik vroeg kon nog niet gegeven zijn ten tijde van het interview aangezien mijn brief nog recent was. Ik had over deze 7aak kunnen zwijgen op de in dringende vragen maar wilde evenmin de indruk wekken iets te verbergen. Ik heb op dit punt echter zeker geen beschuldiging willen richten aan enig marinefunctionaris. Het zou echter jammer zijn als men meent dat een zaak in orde is als het financieel redelijk klopt. Dat is één-dimensio- naal economisch denken waarbij we vergeten waarover het eigenlijk gaat: moet een geestelijk verzorger zich in denken en spreken in alle opzichten aanpassen aan de officiële opvattingen van de militaire bedrijfsleiding? Of mag hij samen met de mensen zoeken naar de basis van gevestigde opvattin gen; of die wel te rijmen zijn met christendom in de samenleving? Of moeten we ons terugtrekken in kerk en sacristie en consistoriekamer. Den Helder Michel van Winkel, vlootaal moezen lei Humphrey Ook van Humphrey moeten we maar geen tweedehands auto kopen! Gijs Kamphorst door H. Biersteker Toen de huidige voorzitter van de Indonesische Raad van Kerken, generaal-majoor b.d. Simatu pang onder Sukarno huisarrest genoot, bestudeer de hij naar eigen zeggen 'de drie Karls'. Dat waren Karl Bartb, Karl Marx en Karl von Clause- witz. De studie van de laatste was een soort toetsing achteraf: als chefstaf van de Tentara Nasional Indonesia, het republikeinse leger in de onafhankelijkhetdsguerrilla had hij alles te maken met de bewegingen van een geregeld leger. In een kampong niet ver van Djokja zag hij de Neder landse paras landen die de tweede politionele actie inluidden met een verrassingsaanval waarbij niet alleen Sukarno en Hatta maar ook hij opgepakt had moeten worden. Hij behoorde tot de energieke jonge intellectuelen die het woord vrij heid in hun vaandel hadden geschreven en vooral uit westerse literatuur alles bij elkaar lazen om dat begrip verder te laden. Daar was hij kennelijk bij het lezen van die andere twee 'Karls' nóg mee bezig. In eerdere redevoeringen maar zojuist ook weer in een preek in de Verenigde Staten heeft Simatu pang bijzonder welsprekend weergegeven hoe wei nig motivatie hij kon putten uit het ook aan hem in zijn jeugdjaren in de Batakkerk gepredikte evangelie en hoe bedrieglijk anderzijds de oriënta tie was op de westerse vrijheidsideologie. 'Onze vrijheidsproclamatie in 1945 was ondenkbaar zon der westerse invloed. Die van het Vietnamese volk, die maar een maand later kwam. citeerde notabene uit de verklaring van de Franse revolu tie en uit dp Amerikaanse grondwet. Je zou zeggen dat wij en ons noordelijke buurvolk het met deze volken toch snel eens hadden moeten worden over het recht op nationale vrijheid. Maar neen. er waren vier jaren van een bittere worste ling met de Nederlanders voor nodig. En de Vietnamezen zijn nu al 27 jaar gewikkeld in een der vreselijkste oorlogen, eerst tegen de Fransen en nu tegen de Amerikanen', zei Simatupang. 'Toen ik aan het graf van Martin Luther King stond voor de inscriptie FREE AT LAST heb ik mij afgevraagd: wat is nu de waarheid over dit land der vrijen (Land of the Free). Geen antwoord De tekst waarover Simatupang preekte was uit het evangelie naar Johannes: 'en de waarheid zal U vrijmakenToen Jezus dat tegen de joden zei, protesteerden deze: wij zijn immers kinderen van Abraham en nooit iemands slaaf geweest. In die zin rijn we allemaal jood. aldus Simatupang. we zien geen enkele reden waarom we bevrijd zouden ZURICH De algemeen secretaris van de Westduitse baptisten Gerhard Claas die de jaarlijkse unieconferentie van de baptisten in Roemenië bijwoon de berichtte via de Europese baptis ten-nieuwsdienst, dat er vorig jaar in deze kerk meer dan vierduizend be keerlingen werden gedoopt, volgens het officiële cijfer. In werkelijkheid zou het aantal overgekomeneu groter zijn omdat er gewoonlijk veel meer gedoopt dan geregistreerd worden. Maar de vijfhonderd baptistengemeen ten van Roemenië hebben te kampen met problemen als gebrek aan voorgangers, aan gebouwen aan bij bels en liedboeken. Veelal gebruiken hun koren met de hand gecopiëerde muziek. De bijeenkomsten moeten in gevolge de wetgeving beperkt worden tot de weekeinden. 'Maar de manier waarop onze broeders deze beperkte gelegenheden aangrijpen maakt hun gemeente tot een model voor de gelo vigen in heel Europa', schrijft de heer Claas. 'Men voelt als het ware dat God deze kerk erkent, vandaar die vreugde en die lofzang die opstijgt. ZIEK ZIEKENHUIS? In een volstrekt klinische d.w.z. bijna vijandige ruimte zat het ventje van twee en een half jaar oud te wachten 1 op zijn moeder, die hem na de ge slaagde amandelen-ingreep zou komen afhalen. Het beertje stijf in de armen geklemd en tegelijk met de overvloe dig vloeiende tranen geen raad we tend, zat het mannetje een langdurige j angst voor de afwezigheid van moeder in het algemeen en klinische ruimten in 't bijzonder op te doen. En dat op twee en een half-jarige leeftijd. Ik zou er niet over schrijven als ik niet juist in deze dagen De Havenloods in handen kreeg met daarin een artikel van Peter Post onder de titel: Het ziekenhuis is ziek'. Het begin stelt al meteen waar het om gaat: 'Het lijkt erop dat de mens in dienst van het ziekenhuis staat, in plaats van het ziekenhuis in dienst van de mens, dit is één van de conclusies van de werkgroep ziekenhuis, een werkgroep die zich verzet tegen de wijze waarop met de zieke mens wordt omgespron gen: meneer Jansen? Oh, u bedoelt die maagzweer met grijs haar op ka- mer 392'. Het zal natuurlijk generali-i serend, al te generaliserend zijn, wan neer de schrijver opmerkt: 'Voor men selijke gevoelens is in het ziekenhuis geen ruimte'. Het gaat er uiteraard niet om te vragen wie hieraan schul dig zijn. Zo'n opmerking mag bezwa ren hebben, maar komt niet uit de lucht vallen. Samen hebben we dus van ons ziekenhuiswezen iets derge lijks gemaakt, waarvoor mensen angst hebben. 'Drie uur wachten in een polikliniek komt geregeld voor', aldus het rapport, dat ook verbijsterende dingen zegt over de winsten op ge neesmiddelen. Er komt een congres over dit soort zaken. Het zal nodig zijn om meer dan één reden. Juist de door ziekte getroffen mens heeft recht op hulp en dient ook aan elke schijn van winstbejag onttrokken te worden. NED. HERV. KERK Beroepen: te Wassenaar (godsdienstle raar Rijnlands lyceum) A. van Buu- ren, kand. te Wassenaar. Aangenomen: naar Den Haag-Loosdui nen Ph. L. Krijger te Nisse, 's Heer Abtskerke; naar Zuidland kand. G. H. var. der Graaf te Utrecht, die bedank te voor Oosterland. Bedankt: voor Wekerom E. J. Schim mel te Harderwijk. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Soest-Soestdijk Jac. Boonstra te Almelo; voor Bergum, 's Gravenzande, Maarssen en Maasdijk E. G. Kim te Vroomshoop. Beroepbaar: (wegens niet vertrokken naar Aruba) ds. A. C. Bronswijk, schoolpredikant te Breda, Brahmsstr 1, Oosterhout (N.B.). GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen: te Hooghalen-Beilen, Dro- geham, Aduard en Smilde C. Stam, kand. te Hoogeveen. Beroepbaar: kand. C. Stam, Tamboer- laan 277 te Hoogeveen en kand. P. F. Lameris, van Hasseltstraat 28 te Kam pen (na 17 juli). GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Wageningen A. M. den Boer te Ridderkerk. T. B. Simatupang moeten worden, we behoren immers tot de vrije wereld? Door een veel te uitsluitende opvatting van de bevrijding Gods als innerlijk en individu eel heeft kerkelijke prediking daar geen krïïiek op. Evenmin heeft zij een antwoord op de grote bewegingen in de geschiedenis. Dat ervoer Sima tupang ook met twee van zijn beste vrienden tijdens de revolutie allemaal christelijk ge vormd: de één werd een prominente communist (later omgebracht na de communistische coup in Madioen) de ander secretaris-generaal van de socialistische partij. Hijzelf ontdekte pas veel later via Reinhold Niebuhr de veel verder strekkende betekenis van de begrippen waarheid en vrijheid in de Bijbel. 'In dit nieuwe verstaan wordt de God der waar heid een bevrijdende God. Hij bevrijdt Israël uit de hand der Egyptenaren. Maar de waarheid is ook wat God van de mens vrèógt Overeenkomstig die wet voor de bevrijden mag het economisch systeem nooit toegestaan worden een eigenmach tig proces te worden, dat de rijken rijker maakt en de armen armer. De wet eist een periodiek te niet doen van de schade die het systeem mogelijk heeft veroorzaakt, in het Jubeljaar Samenhang Tenslotte beschrijft Simatupang in zijn preek hoe de onvrijheid van de ontwikkelingslanden nauw samenhangt met de onvrijheid van rijkere volken die menen dat zij vrij zijn. 'De wet die door de bevrijdende God aan het volk van Israël is gegeven drukte een diep inzicht uit in het gevaar van een eigenmachtig voortdraaiend systeem. Van daar die periodieke bevrijding, die periodieke nietigverklaring van de ontstane ongelijkheden, waar door die wet in voorzien werd. Dat was het •aangename jaar des Heren', gepredikt in de eerste woordverkondiging van Christus. Hoe kun nen we onszelf bevrijden van de tyrannie van die structuren waarin de toegenomen ongelijkheden van de afgelopen eeuwen- ingebed zitten, een systeem, dat als het zó doorwerkt als nu. onver mijdelijk naar nog veel grotere ongerechtigheid leidt en zelfs naar vernietiging op een ongekende schaal? 'Hier moeten de kerken elkaar dienend met de gaven die God elk harer heeft gegeven, elkaar uitdagend met de inzichten geboren uit het kerk-zijn in zulke verschillende omstandigheden zich samen stellen onder het oordeel van de waarheid, door God in Jezus Christus geopenbaard zodat zij samen vrijgemaakt worden. Waartoe? Om in nieuwe vorm de eeuwige boodschap der waar heid als een boodschap van bevrijding en hoop door te geven, dwars door de nationale, ideologi sche, religieuze, economische en politieke grenzen heen, die onze huidige wereld verdeeld houden.' De Xaviera Hollander Story, door Xa- viera Hollander. Ultg. Aquarius te Bussum. 263 blz. Prijs ƒ9,90. Ve<ra de Vries alias Xaviera Hollan der, eens de Nederlandse Miss Tik, laten de directrice van New Yorks grootste call-girl centrale, is voorna- melijk bekend geworden omdat ze als kroongetuige (mede) het bewijs lever-! de, dat de New Yorkse politie goud verdient aan de bescherming van prostitutie en drug-handel. Vera de Vries werd uitgewezen ondank is 's werelds loon maar niet nadat za furore had gemaakt met de bestseller The Happy Hooker. Dit boek is nu in een erbarmelijk slechte vertaling, en gekuist in zoverre haar familie ter sprake komt, in Nederland versche nen. Het ligt voor de hand wat dik twee jaar prostitutie in zogenaamde 'hogere kringen' aa nmatenaai ople vert: gepeperde informatie over het seksuele leven van een welgestelde laag van de Amerikaanse bevolking, gezien en naverteld door Vera de Vries. Of ze dat waarheidsgetrouw heeft ge daan is nog maar de vraag: uit de passage's over Nederland zou bijvoor beeld moeten blijken dat de promis cuïteit hier te lande zich 'achter molentjes en dijkjes' afspeelt. Overi gens kan de schrijfster nauwelijks model staan voor haar 'collega's. Openhartig zegt ze de prostitutie niet alleen voor het geldelijk gewin te bedrijven, maar dat ze er als nimfoma- ne ook persoonlijk plezier in schept. Hier komt ook het dubieuze van dit boek om de hoek kijken: niet omdat het over de prostitutie alszodanig gaat, of omdat Vera de Vries zich bijvoorbeeld 'Een adellijke dame voelt vergeleken bij dit menselijke afval', maar omdat in dit commerciële produkt een vorm van afwijkend ge drag (nimfomanie) als pikant amuse ment wordt geboden. Wat dat betreft is de belangstelling van de huidige verloederde publiciteit nauwelijks van hoger allooi dan de belangstelling van de goegemeente die zich destijds stond te vergapen in het dolhuys.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2