Schiphol gaat 's nachts voor groot deel dicht De Brauw sleept collegegeld erdoor Nieuwe slag om Kwang Tri nabij Frans-Duits overleg werd groot succes Nu stelt Spassky eisen HefKwaltit Werkloosheid fors gestegen Achttien miljoen uit landbouwfonds voor Nederland Zonnig Karl Schiller wil vrijdag aftreden Verwerping was voor regering onaanvaardbaar SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN In deze krant Franse peuter in Duinkerken werd niet ontvoerd UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAARWETEN UW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID Naam:nmaaml I VUL DE BON HIERNAAST IN i - mmmmmmmmmmmmmmmmmë Nieuwe Leidse Courant WOENSDAG 5 JULI 1972 53ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvaatich is ghableven mijn hart in taghonspoetl" gteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. - Latvaai ran Zestienhoren aan banden gelegd Van een verslaggever AMSTERDAM/ROTTERDAM Er zijn maatregelen getroffen om de geluidshinder rond de vliegvelden Schiphol en Zestienhoven aanzien lijk te beperken. Staatssecretaris Kruisinga heeft besloten Schiphol met ingang van 1 november (na afloop van het drukke zomerseizoen dus) 's nachts grotendeels af te sluiten voor straalvliegtuigen die geen geluidscertificaat hebben (en dat is de meerderheid) Vliegtuigen die van Zestienhoven starten moeten volgens een bepaling van de directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst de bebouwde kommen van Rotterdam, Vlaardingen, Schiedam en Delft mijden en zij zul len strict gebonden zijn aan de bepa ling dat het toestel zo snel mogelijk naar de 600 meter moet. Het besluit ten aanzien van Schiphol geldt voor de uren tussen 's avonds half twaalf en 's morgens zes uur. De j staatssecretaris heeft zijn besluit ge- Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De structurele (voor het seizoen gecorrigeerde) werkloos- I heid is in juni opnieuw flink toegeno men en wel met ongeveer 6000 tot 125.000 personen. Minister Boersma i (sociale zaken) deelde dit gisteravond I mee in het overleg tussen regering en georganiseerd bedrijfsleven en hij noemde deze stijging een flinke tegen- valler. Daarmee is de structurele werkloos heid uitgekomen boven de maximale grens in de jongste officiële raming (110 h 120.000); de feitelijke werkloos heid is ten opzichte van mei vrijwel gelijk gebleven, namelijk ongeveer 98.000 personen. BRUSSEL Nederland heeft, zo blijkt uit een overzicht van de Euro pese commissie, 18.097.562 gulden ge kregen van de in totaal ruim 219 miljoen gulden uit de afdeling oriën tatie van het Europese landbouw fonds. Het gaat hier om het eerste deel van het voor 1970 beschikbare bedrag voor de afdeling oriëntatie van het fonds. Voor 1971 beschikt deze afdeling van het fonds over ruim 720 miljoen gulden. Zogezegd Vrij zonnig en tot de avond op de meeste plaatsen droog. Over wegend matige wind uit zuide lijke richtingen. Maximumtem peraturen omstreeks 26 graden, maar bij aanlandige wind en kele graden lager. MORGEN EN OVERMORGEN: onbestendig zomenveer. Zon op: 04.28; onder 21.01. Maan op: 00.17; onder 16.42. Wat zeggen of denken de dieren L. Uw onderschrift, één per briefkaart en in enkele woorden vóór 13 juli zenden aan dagpuzzel Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Er zijn 2 x f30 aan prijzen voor de beste inzen dingen. die op 2 augustus worden be kendgemaakt. nomen in overleg met de Schiphol- directie, die zelf ook voorstander van een dergelijkemaatregel is. Straalmachines die geen certificaat hebben (wat betekent dat zij niet voldoen aan Amerikaanse normen die ongeveer neerkomen op een maxi mum-geluid van 108 decibel) zullen 's nachts alleen mogen landen op baan 06-24, de zogenaamde Kaag-baan, die geen vliegtuigen over aaneengesloten bebouwing voert. Als tengevolge van de wind het ge bruik van die baan onmogelijk is (voor starts bij oostenwind en bij landingen voor zuidwestelijke en wes telijke wind) dan mogen de zware, viermotorige vliegtuigen Schiphol in de nachtelijke uren niet meer aan doen. Voor de lichtere toestellen (twee of drie motoren) is er in dat geval alleen de mogelijkheid om van de 'Zwanenburgbaan' te starten, maar dan moeten zij tijdig voor de bebouwing van Zwanenburg afzwen ken om zoveel mogelijk te voorkomen dat de bevolking van dit dorp in de nachtrust gestoord wordt. Bi; die zwenking moeten ze uiteraard ook Haarlem ontzien; ze zullen de wegom- hoog tussen die twee plaatsen door moeten volgen. Daar voor een landing een rechte aanloop naar de baan nodig is zullen ook deze lichtere machines niet meer mogen landen indien dat in verband met de windrichting op de Kaagbaan onmogelijk is. Het komt cr op neer dat alle niet-gecertificeerde vliegtui gen 's nachts alleen maar op Schiphol mogen landen als dat mogelijk is uit Voor vervolg zie pag. 5, eerste kolom. Wie geen karakter heeft is geen mens, maar een ding. Nicolas Chamfort BONN (Reuter) De Westduitse minister van economische zaken en financiën, Karl Schiller, heeft volgens de Westduitse televisie besloten om af te treden en zijn ontslagbrief zou al naar kanselier Brandt zijn verzonden. Volgens de televisie zou het ontslag vrijdag in gaan. Een regeringswoord voerder wilde deze berichten ontken nen noch bevestigen. Schiller dreigde vorige week donderdag af te trede.,, nadat het Westduitse kabinet tegen zijn zin had besloten maatregelen te nemen om de grote toevloed van geld naar West-Duitsland gevolg van het zwevend maken van het Britse pond af te stoppen. Het bericht over Schillers ontslagaan vraag is gisteravond door regerings bronnen bevestigd. Dezelfde bronnen verwachten, dat kanselier Brandt nog voor vrijdag een gesprek met Schiller zal hebben. BONN (Reuter, AP, AFP) Aan het einde van het periodieke over leg, dat de Franse president Pompidou en kanselier Brandt in Bonn hebben gevoerd, hebben beide staatslieden verklaard, dat ze een top conferentie van de tot tien leden uitgebreide EEG 'zeer gewenst' vinden. Verder zijn Frankrijk en West-Duitsland het er over eens, dat haast moet worden gemaakt met de omvorming van de vergrote EEG tot een economische en monetaire unie. Na twee dagen van topbesprekingen liet president Pompidou weten, dat ook op tal van andere punten overeenstemming is bereikt, terwijl Brandt journalisten verzekerde: 'Er is reden om tevreden te zijn over deze bijeenkomst'. De Franse regerings woordvoerder Lecat voegde daar op een persconferentie aan toe: 'Precieu ze resultaten zijn bereikt over de wijze, waarop Europa moet worden opgebouwd. De besprekingen marke ren een nieuwe fase'. Lecat en zijn Westduitse collega Rtldi- ger von Wechmar zeiden beiden, dat overeenstemming was bereikt over het principe van een tien-landen-con- ferentie in Parijs, de vorm van de agenda en de voorbereidende procedu re. De datum is nog opengelaten, maar Lecat zei, dat de conferentie nog in oktober zou kunnen plaatsvin den, zoals oorspronkelijk was vastge steld. De Parijse 'top van tien', waartoe door alle betrokken landen al in principe was besloten wordt be schouwd als de eerste constitutionele vergadering voor een groter Europa Vorige maand suggereerde Pompidou herhaaldelijk, dat de Parijse top beter kon worden afgelast, als die niet ze ker tot belangrijke en concrete resul taten zou leiden. Maar de Franse woordvoerder zei nu: 'De situatie met betrekking tot de top is veel duidelij ker dan voor het verleg in Bonn'. Economische en monetaire zaken speelden ook een belangrijke rol bij Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De collegegeldverhoging gaat door. Een tot op het laatste moment uiterst kritische Eerste Kamer zwichtte gisteravond laat voor het politieke argument dat het kabinet-Biesheuvel na een verwerping van de collegegeldverhoging zou opstappen. De zakelijke argumentatie van minister De Brauw bleek voor een 'krappe meerderheid van de Senaat onvoldoende. Bobby Fischer bij zijn aankomst op de luchthaven van Reykjavik. Van onze sportredaktie REYKJAVIK Bobby Fischer is dan gisteren eindelijk in Reykja vik aangekomen. Het aanbod van jle Engelse bankier Jim Slater had de Amerikaanse grootmees ter nogal verrast, maar na een uur bedenktijd besloot Fischer maandagnacht nog naar IJsland te vertrekken. Die ontwikkelingen hebben er echter niet voor gezorgd, dat beide schakers gisteren achter het bord zijn gaan zitten. Want zoals te verwachten was na Fischers escapades, heeft Boris Spassky nij zijn eisen gesteld. Fischer moet eerst gestraft worden, daarna is de huidige wereldkampioen bereid te spelen. Het betekent wel dat in Reyk javik een nieuwe crisis is ontstaan. Er bleek een groots opgezet program ma te zijn gemaakt, om Fischer na zijn eisen van New York naar Reykja vik te vervoeren. In New York werd hij met een auto tot onderaan de vliegtuigtrap gebracht, om zo de hor de journalisten en fotografen te om zeilen. Fischer was in gezelschap van onder meer Freystinn Thorbergsson, Voor vervolg zie pag. 9, 6e en 7e kol. Het wetsontwerp werd onder luide pro testen vanaf de publieke tribunes met 39-34 stemmen aangenoen. Twee KVP-leden (De Zeeuw en Vergeer) en twee CH-leaen (De Vries en Reijn- ders) stemden met de oppositie tegen. De confessionele fractievoorzitters uit ten ernstige kritiek op de houding van het kabinet. 'We hebben dit noch ge wild. noch gewenst, noch verwacht en we begrijpen het ook niet', aldus de CH-woordvoerder prof. Van Hulst. De regeringspartijen maakten duidelijk ge. zwicht te zijn voor de ernstige gevol gen die een kabinetscrisis onder de huidige moeilijke financiële omstan digheden zou hebben. Deze partijen en ook de oppositie benadrukten ech ter dat de dreiging met een kabinets- krisis rond dit financieel zo onbelang rijke wetsontwerp teveel van het 'goe de' was. De PvdA-fractievoorzitter Broeksz meende dal de confessionele partijen en de VVD door deze ontwikkeling de gevangenen van DS'70 zijn geworden omdat bij dit wetsontwerp duidelijk dc wil van de DS'70-minister De Brauw is doorgezet. De ministerraad had minister De Brauw gemachtigd te zeggen dat ver werping van de collegeldverhoging onaanvaardbaar zou zijn voor het hele kabinet. De duizend gulden vormden immers een onderdeel van het regee rakkoord. Op de regeringsfracties was de hele dag sterke druk uitgeoefend: fractieleiders uit de Tweede Kamer, waren bij het debat aanwezig en mi nister De Brauw heeft steeds rugge spraak gepleegd met premies Biesheu- ADVERTENTIE) in elke prijsklasse alle maten modern en klassiek. Levering uit voorraad! „SLAAPBANKEN CENTRALE" Fabriekstoonzalen, Industriege bouw, Goudsesingel 66, Rotter dam. Telef. 010-13.80.18. het overleg in Bonn en Pompidou omschreef de gesprekken over dit on derwerp als 'vrij en openhartig'. Hij zei met Brandt tot de slotsom te zijn gekomen, dat het belangrijk is om in West-Europa tot een economische en monetaire unie te komen en hij be klemtoonde de noodzaak om terug te keren naar vaste wisselkoersen tussen de geldeenheden van de tien landen. Pompidou richtte zich op dit punt nog tot Engeland, toen hij zei, dat landen, die zichzelf, om wat voor reden dan ook, gedwongen zien van een vaste wisselkoers af te wijken, er toch weer naar moeten terugkeren. 'Dat is een onmisbare en noodzakelij ke basis voor de Europese economi sche en monetaire unie', aldus Pompi dou. Zoals bekend hebben de Britten onlangs hun pond zwevend gemaakt. De Fransen en de Westduitsers schij nen ook een oplossing te hebben gevonden voor de controversiële kwes tie van het politieke secretariaat van de vergrote EEG. Frankrijk wil het in Parijs vestigen, maar de andere EgG-lcden voelen meer voor Brussel De Westduitse woordvoerder zei dat op dit punt geen directe besluiu hoeven te worden genomen en zijn Franse collega liet weten, dat het niet zeker is of dit punt in Parijs op de agenda zal worden geplaatst. 'We moeten ons beperken tot hoofdzaken', verklaarde hij. Pompidou is inmiddels in Parijs te ruggekeerd. vel. De bezwaren die de Eerste Ka merleden tegen het wetsontwerp aan voerden, kwamen eigenlijk op drie punten neer: een collegeldverhoging zou alleen mogen worden ingevoerd als gelijktij dig het studiefinancieringsstelsel her zien zou worden. collegeldverhoging voor alle stu denten betekende rechtsonzekerheid voor al die studenten die nu studeer den en altijd hebben gerekend op betaling van ƒ200 tot en met het vierde studiejaar. de opbrengst van de verhoging werd eigenlijk te gering geacht voor alle tegenstand en ellende die de minister er zich mee op de hals zou halen. AMSTERDAM Hel dagelijks bestuur van de Anti Revolutionaire Jongeren Organisatie (ARJOS) heeft dinsdag avond in een telegram aan de Eerste Kamerfractie van de ARP geprotes teerd tegen het wetsontwerp tot verho ging van de collegegelden. De inhoud van het telegram, dat is ver zonden In verband met de stemmingen over hel wetsvoorstel dinsdagavond, luidt: 'Stop paniekwetgeving De Brauw'. De kwestie van de koppeling van de verhoging aan een herzien financie ringsstelsel had enige maanden gele den in de Senaat geleid tot een motie ingediend door prof. De Rijk (PvdA). Dc motie werd toen aangenomen met ook enkele confessionele stemmen voor. Ook nu weer bracht de opposi tie dit argument als het zwaarste ter tafel. Prof. De Rijk vond dat het wetsontwerp niet moest worden aan genomen voor dat een aantal met de verhoging samenhangende regelingen voor elkaar waren. Ook ir. Draaijer van D'66 wilde niets weten van een collegeldverhoging zonder gelijktijdi ge herziening van het financierings stelsel. Prof. Zoutendijk van de WD tilde zwaar aan de verkregen rechten van nu afstuderenden. Werkstudenten en ouderejaars zouden de dupe worden van de collegegeld verhoging. Daarom vroeg de WD-er de minister de collegegeldbetaling te beperken tot eerste- tot en met zesde jaars. Dat zou eerlijker zijn voor de ouderejaars en ook voor werkstuden ten die immers niet van alle studie- voorzieningen gebruik (kunnen) ma ken. Overigens verklaarde prof. Zou tendijk zich principieel voorstander van de 1000 regeling. Ook omdat z.i. de externe democrati sering al bij het basisonderwijs speelt en niet bij het hoger onderwijs. Na mens de drie confessionele partijen sprak ir. De Zeeuw. Ook hij vond het onbillijk tegenover studenten van nu om ineens tijdens de studie de colle gegelden drastisch te verhogen. Een overgangsregel leek hem in dit geval het best te verbeteren. Dat er wel uitzonderingen gemaakt waren voor theologen vond ir. De Zeeuw (evenals prof. Zoutendijk) niet terecht. Prof. Zoutendijk vroeg zich af of het wel de moeite waard was voor zo een relatief klein bedrag (geschat werd tussen de dertig en de vijftig mil joen) alle mensen uit de universitaire wereld, van wie de medewerking juist nu in een tijd van alle mogelijke herzieningen zo nodig is, tegen zich in het harnas te jagen. Ook ir. De Zeeuw vond dat de minister de reac ties uit de maatschappij onderschatte. Geen concessie Minister De Brauw deed in zijn ant woord aan de Eerste Kamer geen enkele concessie. Wel verklaarde hij in het najaar van 1973 een nota voor een herzien studiefinancieringsstelsel op tafel te willen legge. Maar de herziening die nu al ingevoerd werd, de loskoppeling van kinderbijslag en Voor vervolg zie pag. 5, 4e en 5e kol. Onderling beraad gistermiddag tussen de senatoren v.l.n.r. Zouten dijk (VVD), Steenkamp en De Zeeuw (KVP). Binnenland Schoner milieu vergt 3 miljard 5 Honderden goede huizen weg voor tunnel7 Buitenland Noord- en Zuid-Korea begraven strijdbijl 8 Verkrampten veroveren terrein in Z.-Afrika 8 Kerk Zielszorg en de arts 2 Kerk in de wereld: Simatupang 2 Kunst Film International9 Sport Merckx weer in gele trui11 Economie KLM lijdt verlies 13 Lezers schrijven 2 Boekcnclalage 2 Radio en Iv 6 Strips, feuilleton 6 Recept 6 Puizei C Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Wetenschap A techniek 7 PARIJS (DPA) De Franse peuter, die vorige week in Duinkerken door ontvoerders zou zijn gedoon, is niet gekidnapt, maar gevallen en daarna verdronken. rflTA 'Hebt u een vleesetende plant, die op kan eten, wat ik thuis niet lust?' SAIGON (UPI. REUTER. AP) De herovering van de Zuidvietnamese provinciehoofdstad Kwang Tri lijkt nabij te zijn. Gisteren sprongen dertig Zuidvietnamese para's af in het cen trum van de door de noordelijken besette stad en ontmoetten slechts ilchtc tegenstand. De oprukkende Zuidvietnamezen waren gisteren de stad tot op 1,5 kilometer genaderd en wachtten op het bevel de stad in een stormloop te nemen. Om de 50 minuten herhaalde radio- Saigon eenberoep op de Zuidvietname se soldaten de belofte van president Ngoejen Van Thieu te vervullen, dat alle door de noordelijken veroverde gebieden binnen drie maanden hero verd zullen zijn. Dit was de eerste officiële aanwijzing dat de operatie in de provincie Kwang Tri meer was dan de ZOEK EN VERNIETIGóACTIE, WAOROVER HET Zuidvietnamese op perbevel steeds heer gesproken. De Zuidvietnamezen zijn de stad van uit drie richtingen genaderd en heb ben bij hun opmars twee steden hero verd. Sinds het offensief van de noor delijken drie maanden geleden begon vielen in de provincie in totaal 14 steden. Dc voorhoede van de zuidelij ken is gestuit op bunkers. Legercom mandanten geloven dat de noordelij ken een verdedigingsring vanbunkérs om de stad hebben gebouwd. AmeriKaanse 'adviseurs', die de op mars van de zuidelijken begeleidden, wisten niet of de herovering van de stad een zware strijd zal betekenen. Hoge Zuidvietnamese officieren meen den evenwel, dat dc noordelijken Kwang Tri tot het uiterste zullen verdedien, niet alleen vanwege het politieke belang, maar ook in de hoop dat de Amerikanen de stad kapot moeten bombarderen om de zuidelij ken een kans te geven. LAAT HEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR J" -1 "UW OMGEVING" LEZEN I meuwe abonnee: betalt per: Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan I Adres: kwartaal I I bespaart u voor hen gulden aan abonne- piaats; m mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen rij bij I wijze van kennismaking de krant gratis! De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen I gratis, en bespaart ca. 3>,a gulden abonnements- m Igeld. I Opgegeven door I Adres: Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: I ^'aatsH Ik ontvang als beloning het aangekruiste h NIEUWE LEIDSE COURANT I v I n mapjop©*:- pj pletlna pj handlje I Bi ANTWOORDNUMMER 267 1 iSSST», LEIDEN J

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1