Confrontatie bij nieuwe barricaden in Belfast Blanke 'stammenoorlog' herleeft in 1-Afrika Gevaarlijke confrontatie Rusland-Amer ika in 1970 Bhoetto: akkoord voor ons niet schadelijk Rechter weigert gedelegeerden Palestij nen gaan van Libanon naar Syrië /Griekse politici: Amerika ovpr Mrftovprrm fp hp<dk^pn Vrouwenemancipatie op strand moet Athene niet steunen s. Regenmakers TROUW/KWARTET DEVSDAG 4 JULI 1972 Buitenland T7 K9 BELFAST (Reuter, UPI) Het fragile bestand in Ulster stond gisteren te wankelen, toen honder den geüniformeerde protestanten oog in oog stonden met het Britse leger achter nieuwe permanente barricaden. De ontdekking van in totaal zeven lichamen kennelijk slachtoffers Aan onderlinge wraakneming had al eerder de spanning verhoogd. Naar schatting 600 leden van de para militaire protestante Ulster Defense Association. UDA, confronteerden gis teravond circa 500 Britse soldaten, die niet wilden dat nieuwe permanente barricaden werden opgericht in de omgeving van de protestante Shankill Road. Terwijl de twee partijen over legden, zei een UDA-woordvoerder te gen verslaggevers: 'Als het leger niet toegeeft, gooien we het eruit. En de barricaden zullen opgericht worden'. De moeilijkheden ontstonden, toen UDA het leger inlichtte over de plan- jnen permanente barricaden op te richten voor de tijdelijke wegversper ringen, die in het weekeinde waren j gemaakt. Het leger vond dat niet goed. Toen de eerste gespreksronde zonder resultaat was verlopen, rukte de UDA honderden goed gedisci plineerde mannen aan met ladingen flessen en stenen. De plaatselijke be volking plaatste zich tussen de twee partijen en smeekte de UDA-mensen zich te verspreiden, terwijl ook het leger versterkingen liet aanrukken. Maar het leek er bij het ter perse gaan van deze editie niet op, dat de UDA wilde toegeven. Het dodental van de drie-jarige Noordierse troebelen bereikte gisteren de 400, toen nog eens twee vermoor den werden gevonden, na de vijf die zondag waren ontdekt. In een Mercedes, die geparkeerd stond tussen de protestantse Shankill wijk en een katholieke wijk, werd gistermorgen het lichaam gevonden van een 31- jarige katholiek. Hij was door het hoofd geschoten. Hij bleek bevriend te zijn met een andere katholiek, wiens lichaam al eerder was gevon den. Op zondagavond waren beiden in de Mercedes gezien. Een voorbijganger ontdekte later op de dag een tweede lichaam, dat een kap droeg en door de borst was geschoten. Ook de andere vijf licha men, die het afgelopen weekeinde wa ren gevonden, hadden schotwonden. De meesten van hen droegen kappen. Drie van hen waren katholieken, drie protestanten en de zevende was een Jehova-getuige uit Engeland. Het Ier se republikeinse leger, IRA, heeft ver klaard dat de 'terechtstellingen' niet zijn werk zijn. Een woordvoerder van het Britse le ger veronderstelt dat de 'executies' het werk is van de provinciale vleugel van de protestante, paramilitaire Ul ster Defense Association, UDA, die op eigen houtje opereert of wraak neemt'. Maar anderen geloven dit niet. 'Het lijkt erop, dat de buurtbe woners met elkaar aan het afrekenen zijn', zei een van hen. Een vrouwelijke leidster van de pro testantse Vanguard-beweging heeft gisteren verklaard dat de Britse poli tie in Noord-Ierland de protestanten meerderheid naar het communistische kamp drijft. De voorzitster van de vrouwenafdeling, Mary Boucher, ver telde dat e< i delegatie de Britse auto riteiten zal waarschuwen, dat de loya listen bereif zijn zich tot het Kremlin te wenden oor hulp, als de Britten niet de IRA verjagen. 'Wij zijn dood ernstig. Iedere loyalist in Belfast is communist aan het worden. Tot wie moeten ze zich anders wenden? We zullen contact opnemen met Rusland en eenzijdig de onafhankelijkheid uit roepen', aldus mevrouw Boucher. LAHORE (Reuter, AP, UPIJ Bij zijn terugkeer in Pakistan heeft president Bhoetto verklaard, dat het akkoord met India helemaal niet schadelijk is voor de nationale belangen van Pakistan en dat er met India op wezenlijke punten geen compromissen zijn gesloten. Ook liet Bhoetto weten, dat hij het akkoord al op 10 juli ter goedkeuring aan het Pakistaanse parlement zal voorleggen Bhoetto verzekerde een grote menigte op het vliegveld van Lahore, dat hij tijdens zijn vijfdaagse verblijf in het Indiase Simla niet in een bed heeft geslapen, omdat zijn broeders op de Indiase grond moesten slapen. Hij verwees daarmee naar de ruim negen tigduizend Pakistaanse krijgsgevange nen, die sinds december vorig jaar door India1 worden vastgehouden. Hun repatriëring was een van de hoofdza ken tijdens Bhoctto's overleg thtt me vrouw Gandhi. Maar tastbare resulta ten werden op dit punt nidf bereikt. In het akkoord wordt alleen gezegd, dat het overleg over de krijgsgevange nen zal worden voortgezet. Later gaf Bhoetto np&' een verdere toelichting op het akkoord: Pakistan zal het'rpfcht blijven steu nen van de bevollring van Kasjmir, haar eigen toekonM te bepalen. Aan gezien India n»eW bereid is met dit beginsel in te stemmen, is dit vraag stuk ter behandeling aan een volgen de conferentie overgelaten: Pakistan heeft geen niet-aanvals- verdrag #et India getekend en is daartoe ook niet bereid. Niettemin hebben beide landen verklaard, dat zij geen geweld zullen gebruiken om hun geschillen te beslechten, overeenkom stig het handvest van de VN. Bhoetto legde er de nadruk op, dat het akkoord van Simla niet slecht is en dat hij geen 'nieuw akkoord van Tasj- kent' heeft getekend. (Het akkoord van Tasjkent tussen India en Pakistan werd in Januari 1966 getekend na de oorlog van 1965. Bhoetto nam toen ontslag als minister van buitenlandse zaken om tegen deze 'kapitulatie' te protesteren). Terugtrekking Een belangrijk punt uit het akkoord is de wederzijdse tfoepen-terugtrek- king uit het in de oorlog van 1967 bezette gebied, behalve uit Kasjmir, binnen dertig dagen na de bekrachti ging van het akkoord door beide lan den. Dit houdt dus in. dat Pakistan al zijn gebieden terugkrijgt, dat het de cember vorig jaar aan India moest afstaan met uitzondering van de go- bieden langs de bestandslijn in Kasj mir. Indiase troepen veroverden in totaal 5619 vierkante mijl Pakistaans gebied in de december-oorlog. Daar van bevindt zich 480 vierkante mijl in Kasjmir. W" vl llICVJ 17 T Cl llu IC UCuHOOvll K.h.nrf.irt nmrfi3 Vil niet ATHENE (Reuter) De leiders van de twee grote politieke partijen j WASHINGTON (UPI, Reuter) Een Amerikaanse federale rechter heeft gisteren geweigerd zich te mengen in het besluit om presidentskandidaat.George McCovern 151 gedelegeerden uit California te ont nemen. Wel liet hij McGoverns-aanhang de weg open om met de kwestie naar het Hof van Appel in Was hington te lopen. Aanhangers van McGovern hadden de beslissing van de commissie voor ge loofsbrieven van de Democratische partij bij een federale rechtbank aan hangig gemaakt, omdat zij meenden dat het ongrondwettelijk was de re gels te veranderen, nadat de strijd gestreden was. Zij meenden dat McGo vern recht had op alle 271 afgevaar digden uit California, omdat daar het principe 'the winner takes all' geldt. De commissie voor geloofsbrieven vond dit echter een ondemocratische regel en gelastte dat ook de verliezers ver tegenwoordigd zouden worden. Hetgeen McGovern aanvankelijk 151 en na her- berekingen zelfs 153 stemmen kostte. De federale rechter vond dit een kwes tie die door de conventie zelf uitge vochten moest worden. Inmiddels heeft senator McGovern zijn dreigementen ingetrokken om de Democratische partij te verlaten, als de beslissing omtrent de gedelegeer- Israëlische dagblad Maariv meldt: TEL AVIV (UPI, Reuter, AP) Volgens het Israëlische dagblad Maariv zullen de Palestijnse guerrillastrijders de bases voor hun aan vallen tegen Israël verplaatsen van Libanon naar Syrië. De overeen komst tussen de Palestijnen en de Libanese regering om de aanval len op Israël te staken, zal de guerrillastrijders dwingen een ander operatieterrein te zoeken, aldus de militaire correspondenten van het blad. De guerrillastrijders zullen zich terug trekken uit de Zuidlibanese dorpen en hun bases vestigen in onbevolkte gebieden, waarschijnlijk in Zuid-Syrië. De door Israël bezette Hoogten van Golan bij de Syrisch-Jordaanse grens worden dan het toneel van de guerril la-acties tegen Israël, zo verwacht Maariv. Jordanië heeft onlangs aange kondigd, dat het zijn troepenconcen traties langs de Jordaans-Libanese grens zal versterken om guerrilla-in filtraties in Jordanië te verhinderen. Palestijnse guerrillastrijders hebben gisteren de Israëlische nederzetting Ba- tiyas op de bezette Hoogten van Go lan met raketten beschoten, zo maakte een Palestijnse woordvoerder gisteren in Cairo bekend. Hij zei. dat alle guerrillastrijders veilig op hun bases zijn teruggekeerd. Een Israëlische genie-officier is zondag door de Libanese autoriteiten in de buurt van het dorp Chiyam gevangen genomen, zo is gisteren uit welinge lichte kringea in Beiroet vernomen. Van Israëlische zijde wordt het bericht ontkent. Onbekenden hebben zondag een ple zierboot van koning Hoessein van Jor danië die in de haven van Beiroet lag, gekaapt en later enkele honder den meters uit de kust van Libanon tot zinken gebracht. De havenautori teiten hebben het schip, waarvan de waarde op vijftienduizend dollar wordt geschat laten bergen. MOGADISJOE (Reuter) In de hoofdstad van Somalië zijn gisteren drie mannen terechtgesteld, die in mei van het vorig jaar gepoogd zou den hebben de regering Van Somalië omver te werpen. Twee van de drie zijn de gewezen generaals Salad Ga- veir Kedie en Mohammed Ainansje Goelaid. De derde is een oud-kolonel. Aboelkadir del Abdoelle. Gaveir en Ainansje hebben deel uitgemaakt van de regerende Revolutionaire Raad in Somalië. den niet ongedaan wordt gemaakt. Bovendien heeft hij aangekondigd dat hij vrede wil sluiten met George Meany, de leider van de machtige vakbond AFL-CIO, waarbij 13 miljoen arbeiders zijn aangesloten. Meany is een fervent supporter van McGoverns rivaal voor de presidentsnominatie, Hubert Humphrey. Bovendien lopen de opvattingen van McGovern en Me any vooral op buitenlands gebied nog al uiteen. McGovern kondigde aan dat hij deze week een gesprek wil voeren met de vakbondsleider om zijn steun voor de verkiezingseindstrijd te win nen. Vorige week. nadat in -oorbereidende commissies een partijprogramma was aangenomen dat een verwaterd aftrek sel was van McGoverns voorstellen, sprak Meany over 'zelfmoodneigingen' van de Democratische partij. McGo vern meende evenwel dat er talloze punten zijn waarover Meany en hij het eens zijn. 'President Meany is zeker niet een man, die zich dood staart op een kwestie en zegt: deze man mag nooit president van de VS zijn omdat ik het niet eens ben met hem over Vietnam', aldus de presi dentskandidaat, die bovendien aankon digde dat hij een herzien plan voor de hervorming van de sociale bijstand en de belastingen binnenkort bekend za] maken. Ook heeft McGovern de voorzitter van de Democratische partij, Laurence O' Brien het hof gemaakt door te verkla ren dat hij hem wil handhaven als voorzitter na de conventie. O'Brien, die al in Miami is om de conventie van volgende week voor te bereiden, dankte McGovern voor dit 'vertrou wen in mij', maar wees er tegelijker tijd op dat hij zich tijdens de conven tie neutraal moet houden ten opzichte van depresidentskandidaten. Het dagblad Nhan Dan uit Hanoi heeft gisteren commentaar geleverd op het uittreden van oud-minister John Mitchell uit Nixons verkiezings campagnestaf. Het blad schreef daf Nixon het ontslag had aanvaard, om dat anders Mitchells vrouw, de klets grage Martha, 'walgelijke manoevres' van de Republikeinse leiders zou ont hullen. Mitchells ontslag als campag ne-leider bewijst dat Nixon zeer bang is dat mevrouw Martha Mitchell alle walgelijke manoevres van de Republi keinse bazen zal onthullen', aldus Nhan Dan. Klagend, dat vrouwen onredelijk worden behandeld, omdat zij niet zoals de mannen met blote borst van het strandleven kunnen genie ten, ontdeden Susan Crips (links) er. Andrea Breedlove; beiden 22 jaar, zich op het Calitornische strand van Santa Monica resoluut van hinderlijke borstkledij Bij de mannelijke strandbezoekers stuitte deze emancipatie nauwelijks op weerstanden. ATHENE (Reuterl De leiders van de twee grote politieke partijen in Griekenland hebben gisteren de Verenigde Staten verweten, dat zij het huidige Griekse bewind steunen en hebben aangedrongen op stopzetting van wat zij de inmenging van de VS in de binnenlandse aangelegenheden van Griekenland noemen. In twee afzonderlijke verklaringen zeggen de leiders van de Nationale Optreden tegen studenten wakkert conflict aan Amerikaanse iveekbla d Neivsiveek onthult: NEW YORK (Reuter) De gevaarlijkste Amerikaans-Russische confrontatie sinds de Cubaanse crisis voltrok zich vrijwel in het grootste geheim in vier dagen van de maand september 1970, aldus het Amerikaanse weekblad Newsweek in zijn gisteren vei>ebenen nummer. Volgens columnist Stewart Alsop be gon de confrontatie op 19 september 1970, loen een Syrische strijdmacht van 250 in de Sowjet-Unie gemaakte tanks Jordanië binnenrukte. Ze ein digde vier dagen later, toen de tanks rechtsomkeer maakten en naar Syrië terugkeerden. Alsop schrijft, dat er geen twijfel over bestond, dat de inval door de Sowjet- Unie werd geïnspireerd. Wat betreft het doel van de inval, zegt Alsop, dat dit de onttrbning van de 'gematigde ;koning' Hoessein van Jordanië was, .en zijn vervanging door een pro- Russische regering van Palestijnen. die de vernietiging van Israël beoog de De Verenigde Staten begonnen een rol te spelen op maandag 21 septem ber, toen het Witte Huis in Washing ton opbelde naar de Israëlische am bassadeur in de Verenigde Staten Rabin. Men werd het al gauw met elkaar eins, dat het Israëlische leger, dat vanaf de Hoogten van Golan ope reerde. het hele Syrische invalsleger zou kunnen Insluiten of vernietigen, in ruil waarvoor de Amerikaanse re gering het de Sowjet Unie duidelijk zou maken dat zij zich krachtig te weer zou stellen tegen enig tegenof fensief aan het Suezkanaal of elders op initaitief van de Russen. Overschrijden Amerika en Israël besloten vervol gens, dat als het Syrische invalsleger in Jordanië een linie tussen lrbid en Amman zou overschrijden en zo de Jordaanse hoofdstad zou bedreigen, de Israëli's in actie zouden komen. Hoewel het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken aandrong op onmiddellijke diplomatieke demarches in Moskou, in Cairo en bij de NATO- landen, gaf president Nixon de order, dat absoluut geen contact met Moskou of enige andere hoofdstad mocht wor den opgenomen Behalve de versterking van de Ameri kaanse Zesde Vloot waaraan inder tijd veel aandacLt werd besteed en de staat van piraatheid waarin een Amerikaanse paradivisie in Europa en de 82sle luchtlandingsdivisie in de Verenigde Staten werden gebracht, werden door de Verenigde Staten, volgens Alsop, ook geheim afspraken gemaakt met de Griekse regering, die in geval van Amerikaans ingrijpen bases zou verschaffen. Nadat de Russische inlichtingendienst berichten ontvangen had over Ameri kaanse schecpsbewegingen op grote schaal in de Straat van Gibraltar, begaf dc Sowjet-ambassaderaad in Washington. Worontsow, zich ijlings naar het ministerie van buitenlandse zaken Op last van het Witte Huis werd hem 'ln koele bewoordingen' aangezegd, dat als het Syrische pant- serleger niet zou worden teruggetrok ken. het gevaar acuut wordt'. Op 22 september, aldus Alsop. maak ten de Syrische tanks rechtsomkeer Zoals de Cubaanse rakettencrisis, schrijft hij, 'was er het risico van een rechtstreekse confrontatie lussen de atnommachten Maar de beslissingen werden in het diepste geheim geno men en er was geen dramatische in schakeling van het publiek, zoals pre sident Kennedy's toenmalige rede tot de natie. De meeste Amerikanen be seften niet en beseffen nog niet dat een uitermate gevaarlijke crisis was afgewend'. door HARM LAMBERTS Het zit premier John Balthazar Vorster van Zuid-Afrika niet mee. Leek het er enige tijd geleden op, dat de Engelssprekende Zuidafri kanen zich ook steeds meer aan getrokken begonnen te voelen tot de politiek van zijn regerende Nationale Partij, nu is de oude stammenoorlog weer opgelaaid: de Afrikaans en Engels sprekende onderdanen van Vorster staan weer onverzoenlijk tegenover el kaar. En als we de Zuidafrikaan- se regering moeten geloven, is het allemaal de schuld van bui tenlandse communistische agita tors. Dat zijn altijd gemakkelijke zondebok ken, maar het is al te eenvoudig hen de schuld te geven van de studenten betogingen in Kaapstad, waar de poli tie vorige maand met geweld een einde aan maakte. Begin juni hielden studenten van de universiteit van Kaapstad een vreedzame betoging op de trappen van de St.-George-ka- thedraal in Kaapstad tegen de apart heid in het onderwijs. Toen een van de studenten door een megafoon de toegestroomde nieuwsgierigen begon toe te spreken, greep de politie in. Met gummiknuppels werden de beto gers alle kanten uitgejaagd. Een aantal rende de anglikaanse kerk in, maar werd zonder pardon aan de haren naar buiten gesleept, waarbij tussen meisjes en jongens geen onder scheid werd gemaakt. Ook toevallige voorbijgangers en nieuwsgierigen moesten het ontgelden. Fotoreportages De volgende dag stond alles in geuren en kleuren in dc kranten, verlucht met uitgebreide fotoreportages van er op losslaande agenten. De Èngelsspre- kende bevolking en de Engelstalige kranten reageerden verbitterd. Ze werden razend, toen premier Vorster drie dagen later in het parlement verklaarde dat hij persoonlijk teleur gesteld zou zijn geweest als de politie anders was opgetreden dan ze deed. Op datzelfde moment sloeg de politie weer een massale betoging in Kaapstad uit elkaar. De agenten gingen in de ogen van hun baas zelfs te ver. Kolonel P. A. Croux riep 'nee, nee, nee', toen een agent een niet al te jonge vrouw aan haar haren de trappen van de ka thedraal aftrok en hij moest zijn officiersstokje gebruiken om de agent tot rede te manen. Een ander officier sloeg met zijn blote handen een agent weg, die een betoger aftuigde, terwijl anderen het slachtoffer vasthielden. Na deze nieuwe anti-apartheidsdemon straties verbood de regering voor een maand alle openbare betogingen en liet weten dat buitenlandse studenten die hadden meegedaan, het land zou den worden uitgezet. Polarisatie De realistische verhalen in de Zuid- afrikaansc kranten en de onthullende foto's misten hun uitwerking niet. De polarisatie in de dagen na de betogin gen was onmiskenbaar Het bestuur van de universiteit van Kaapstad stel de zich nagenoeg unaniem op achter de studenten, de oppositiepartijen vroegen om een onderzoek en ver oordeelden het politieoptreden; en universiteit, bestaande uit blanken, vond zijn toespraak niet zo leuk en stuurde hem van de universiteit weg. De studenten namen het voor Tiro op en de politie verscheen met honden op de campus om hen in bedwang te houden. De 22 leden van de studentenraad werden toen even eens naar huis gestuurd. Daarop gin gen 1100 studenten vrijwillig weg. Op de andere 'met-blanke' universiteiten hielden de studenten sympathiestakin gen en de studenten van de 'blanke' universiteit van Kaapstad sloten zich bij hen aan Nu was het een koud kunstje voor de regering geweest de onrust op de 'niet-blanke' universiteiten de kop in te drukken. Maar daarmee zou dan eveneens aangetoond zijn. dat apart heid alleen met geweld in stand ge houden kan worden. Daarom moest het verzet op de 'blanke' universitei ten het eerst gebroken worden, als en waarschuwing voor de zwarte en bruine studenten dat er aan de apart heid niet te wrikken viel. Premier John B. Vorster: teleur gesteld als politie milder zou zijn opgetreden Zuid-Afrika's nationale held, de hart chirurg dr. Chris Barnard, nam het op voor zijn broer Marius. die met ontslag bedreigd werd, omdat hij ge sproken had op een protestbijeen komst van dc studenten. De broer had daar de discriminatie in het Zuidafri- kaanse onderwijs gehekeld. Van de onderwijsbegroting, aldus Barnard, gaat ruim 111 miljoen Rand naar onderwijs voor blanken en slechts 33 miljoen Rand '1 Rand is 5,-j wordt besteed aan onderwijs voor Afrikanen. Aziaten en kleurlingen, terwijl er vier miljoen blanken n Zuid-Afrika zijn en vijftien miljoen niet-blanken. Om dat hij als arts in dienst is van het provinciaal bestuur van de Kaappro vincie, vreesde Barnard ontslag. Hij had een brief van het provinciaal bestuur gekregen, waarin hij gewaar schuwd werd niet aan de vergadering deel te nemen. Op de vergadering las Marius Barnard de brief onder luid gejuich voor en verklaarde: 'Daar is een grote kans dat Ik nu mijn werk zal verliezen. Maar ik ben Zuidafrika ner en ik heb het recht om te spre ken'. Zijn broer Chris' liet de volgende dag weten dat hij eerst gevraagd was dc studenten toe te spreken, maar dat hij andere afspraken had en moest weigeren. Maar als ik gegaan was. had ik dc regeringspolitick in nog scher pere bewoordingen dan mijn broer gebruikte, veroordeeld. En als Marius ontslagen zou worden, zou hij ook ontslag nemen, want zonder Marius kon het hartteam van het Groote- Schuurzickenhuls niet verder werken. Turfloop-universiteit Premier Vorster heeft niet alleen te maken met onrust aan dc Engelstalige universiteiten voor blanken, maar de studenten aan de universiteiten vóór Afrikanen. Aziaten en kleurlingen zijn minstens ven opstandig. Het' js juist op die universiteiten begonnen Enige tijd geleden hield de studeftt Abraham Tiro op de Turfloop-univer- siteit in Noord-Transvaal, waar alleen Afrikanen mogen studeren. een toespraak, waarin hij het hele Zuidafri- kaansc onderwijssysteem, waarin de apartheid tot In het absurde is door gevoerd, hekelde. De leiding van de Engelstaligen Maar de knuppels, traangasgranaten en politiehonden hadden een andere uitwerking. De rust werd voorlopig wel hersteld, maar het verzet tegen het regime vgn de Nationale Partij laaide in alle hevigheid op onder de Engelssprekende blanken. Zij waren het zat gekoeieneerd te worden door de 2.5 miljoen Afrikaans sprekende afstammelingen van de Boeren, die alle politieke macht bezitten in Zuid- Afrika. De 1.5 miljoen Engelssprekende blan ken beheersen de Zuidafrikaanse han del en industrie, maar sinds de Natio nale partij in 1948 de verkiezingen Hartchirurg Chris Barnard: op de bres voor kritische broer won. is hun politieke invloed steeds verder teruggedrongen. En zolang ze profiteerden van de regeringspolitick. die zorgde voor rust en orde cn goedkope arbeidskrachten, protesteer den ze nu en dan wel eens tegen de apartheid, maar pasten ze zich in de praktijk wonderwel aan Maa~ nu de apartheid hun geld gaat kosten en de uitbreiding van hun industrieën erdoor beperkt wordt, komen steeds meer 'Engelssprekenden in verzet tegen de regering van j remier Vorster. Racidale Unie en de Unie var het Centrum, dat het bezoek van de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken. William Rogers, die vandaag in Athene wordt verwacht, gekenmerkt moet worden door een radicale wijzi ging van de houding van de Ameri kaanse regering tegenover het Griekse kolonelsbewind. Panayotis Kanellopoelos, die in april 1967 als premier werd afgezet, zegt namens de Nationale Unie. dat het bezoek van Rogers door het Griekse volk niet als een vriendschappelijk gebaar tegenover Griekenland zal wor den opgevat als deze wijziging zich niet voltrekt. Georges Mavros, de leider van de Unie van het Centrum, merkt In zijn verklaring op, dat dc Amerikaa .se regering thans een bewind steunt, dat uit geweld is voortgekomen en zijn voortbestaan baseert op de onderdruk king van de vrijheid.' Verwacht wordt, dat Rogers bij zijn gesprekken met de Griekse leid-rs zal aandringen op versnelling van de procedure voor het herstel van het parlementaire b«v wind. Vervolg van pag. 1 ligencetroepen naar Noord-Vietnam. Bovendien hinderde het Noord-Viet- namese aanvallen in Zuid-Vietnam, zo schreef Hersh. VERKEERD Het wapen heeft zich ook wel eens tegen de Amerikanen gekeerd, zo ont hulde een van de ondervraagden. In twee uur werd een kamp van de Groene Baretten 'bestookt' met 18 cm water. De regenmakerij boven Lans ontketende een 'langdurig, verbitterd, maar geheim conflict binnen de rege- ring-Johnson ln 1967'. zo berichtte de Times Sommigen waren van mening dat de regenmakerij een verboden wapen was. dat ongekend lijden en al te grote schade teweeg kan brengen. De uiterste geheimhouding en de on bekende milieu-risico's waren andere argumenten in het debat Een functionaris verklaarde echter: 'Wat is erger, bommen neergooien of regen laten vallen?'. Vooral omdat de gevolgen niet volledig overzien kun nen worden, kan het verwekken van regen gevaarlijk zijn. De vermoedens bestaan dat de overstromingsramp van enige tijd geleden in South Dakota (méde) veroorzaakt was door regenma kers. In Noord-Vietnam, waar de dij ken beschoten worden door de Ameri kanen, kan kunstmatige regenval tot overstromingen leiden, temeer daar door de voortdurende bombardemen ten op krachtcentrales er niet vol doende energie meer is om de pom pen, die het water onder het niveau van de dijken moeten houden, nor maal te laten functioneren. BOMBARDEMENTEN Zondag heeft de Amerikaanse lucht macht opnieuw de elektrische centrale van Oeong BI, op 16 km ten noordoos ten van de Noordvletnamese haven stad Haiphong, gebombardeerd. De centrale werd ook al op 24 mei aange vallen. Ditmaal werd de opslagplaats van de centrale en zes gebouwen verwoest. De gebouwen waar de ketels staan zijn zwaar beschadigd. In totaal werden die dag 240 bnmbardements- vluchten uitgevoerd. Tot de getroffen doelen behoorden een olieinstallatie, vier tanks, drie pompstations, een buisleiding en een brug. ln Zuld-Vietnam is gisteren de oude kelzersstad Hoeé voor de tweede ach tereenvolgende dag beschoten Dit maal werd gezegd hoevee! raketten afgeschoten werden en hoeveel slacht- ofers er waren. Zondag werden 80 granaten afgevuurd, die 12 mensen doodden en 41 anderen verwonden. Militaire commandanten vrezen, dat de noordelijken een aanval op de stad overwegen, nu twee-derde van de ver dedigers zijn Ingezet voor de herove ring van de provincie-hoofdstad Kwang Tri. Er zijn nu slechts 10 (KMi soldaten in Hoeé. Zuidvietnamesc pa rachutisten zijn inmiddels Kwang Tri tot op 3 km genaderd. Dc noordelij ken doen echter zware sanvallen op de Zuidvietnaraese achterhoede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9