Juridische polikliniek van VU gaat niet door Engels redde zich nog met rookgordijn I de postgiro Moeilijkheden over 'milieupremie' op gas Kunstenaarsfederatie komt met beleidsnota Wie postgiro heeft gaat rustig zonder wisselzorgen en -kosten naar het buitenland! Waarom apart ziekenhuis Mr. G. R. Rutgers: 'Advocaten durven niet' ANWB waarschuwt bezitters van éénassige caravans Apeldoorn heft toeristenbelasting voor marine? In de hemel met Elly Ameling Beeldhouwwerk werd te licht verankerd Teleurstelling bij CHJO en KVPJG over onderwijsdebat Zoemende koffer zorgt voor paniek op Schiphol In debat over verdeling STER-pot dab makkelijk! TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 JULI 1972 lliiiii<»nlnitd/Kunsf TI3 K13 AMSTERDAM De juridische polikliniek die door de rechtenfaculteit van de Vrije Universiteit zou worden opgezet, gaat niet door. De orde van advocaten in Amsterdam nam deze week de beslis sing dat de juridische polikliniek geen extra toevoegingen (pro deo-zaken) zou mogen krijgen. Van een onzer verslaggeefsters Deze extra toevoegingen waren voor de polikliniek financieel absoluut noodzakelijk. Het geld dat de over heid voor deze pro deo-zaken geeft, (waren voor de directeuren van de VU de voorwaarde waarop zij een aanvul lende subsidie voor dit project zouden geven. De juridische polikliniek (waarvan VU-lector mr. M. J. P. Verburgh de geestelijke vader is) wilde een univer- itaire variant zijn op de zo langza merhand alom bekende wetswinkels. Maar naast het geven van rechtshulp aan mensen die wat moeite hebben met de stap over de drempel van een 'gewoon' advocatenkantoor, wilde de polikliniek een typisch universitaire taak op zich nemen: het doen van Iwetenschappelijk onderzoek. Het was de bedoeling op vaste tijden in Amsterdamse wijken zitting te houden. Advocaten zouden daar. sa men met studenten, zitting houden. Zodra er meer werk gedaan zou moe ten worden dan het geven van een (juridisch advies alleen, zou de zaak verder verzorgd worden door een vas te advocaat die in loondienst zou staan van de juridische polikliniek, 'eventueel met medewerking van de studenten die zich in de wijk al met de zaak hadden beziggehouden. De iopzet van de polikliniek was ook de juridische hulp te combineren met sociale hulp door samen te werken met huisartsen, maatschappelijk werk- isters, sociale raadslieden. Drie doelen Door zo te werken wilde de polikli niek drie doelen nastreven: het geven ■van rechtshulp, de praktische training van studenten (een soort stage dus) en het doen van wetenschappelijk on derzoek bij voorbeeld naar de aard en omvang van de behoefte aan rechts hulp. terwijl ook de hulpverlening zelf wetenschappelijk zou worden on derzocht en begeleid. Doelstellingen dus waar niet alleen de rechtshulpzoe kers en de studenten baat bij zouden vinden, maar ook de 'gewone advoca ten' omdat veel kernvragen van de 1 juridische hulpverlening nu eens we tenschappelijk bekeken zouden wor den. Maar de advocaten zonden het hele maal niet zo een leuk plan. Dat bewezen ze tenminste toen ze in meerderheid stemden voor een voor stel waarvan ze wisten dat het de polikliniek de nek omdraaide. Het moeilijkste punt bij het opzetten van de polikliniek was het geld. In de toekomst zat er wel een subsidie van de overheid (de ministeries van justi tie en van onderwijs en wetenschap pen) in. maar de eerste twee jaren zouden uit eigen zak betaald moeten worden. De directeuren van de VU verklaar den zich bereid een gedeelte van de kosten (personeelskosten, huisvesting bureau) te betalen, als er dan maar de garantie zou zijn dat de advocaat die zou gaan werken voor de polikli niek zou kunnen rekenen op een aantal extra pro-deo zaken. Het 'te kort' bedroeg 60.000 gulden en het zou betaald kunnen worden door ongeveer 150 toevoegingen. Gemiddeld kan een Amsterdamse ad vocaat 25 toevoegingen per jaar krij gen. Het kwam er dus op neer dat de VU-advocaat 125 ^xtra toevoegingen zou moeten krijgen. De hele zaak werd besproken met de raad van toezicht (het bestuur van de Amsterdamse balie) en het bureau van consultatie (dat de toevoegingen over de adrocaten verdeelt). Er wer den toezeggingen gedaan dat dit ex traatje de Amsterdamse advocaten (die in sommige gevallen die toevoe gingen broodnodig hebben) niet zou schaden. Niet alleen ging de VU er van uit dat door het bestaan van een polikliniek het aantal pro-deo aanvra gen zou toenemen, maar ook garan deerde de polikliniek dat, als toch zou blijken dat de Amsterdamse advocaten minder pro deo zaken zouden krijgen, de hele zaak terugdraaien en op nieuw bekeken zou worden. En ten slotte wilde de polikliniek die extra toevoegingen alleen hebben van die mensen, die naar de polikliniek zou den toekomen. Kortom: de balie zou Van een verslaggever DEN HAAG Veel Nederlandse ca- ravanbezitters zijn volgens de ANWB J bij hun vakantie in het buitenland naar ons land teruggestuurd, omdat i hun voertuigen niet aan de wettelijke 1 Europese eisen bleken te voldoen. Het gaat om éénassige caravans of aanhangwagens, waarvoor sinds 1 ok tober jl. wettelijke extra voorzienin gen worden vereist. De koppeling van caravan of aanhangwagen moet voor zien zijn van een extra beveiliging in de vorm van een losbreekreminrich- ting of hulpkoppeling. Mocht ooit de oorspronkelijke koppeling breken of losschieten, dan blijft de aanhanger j achter de trekkende auto. De ANWB waarschuwde dan ook bezit- i ters van caravans, vouwkampeerwa- gens, bagageaanhangers en boottrai lers om te controleren of hun ver- voermiddel voorzien is van deze be veiliging. Deze zal voornamelijk ont breken bij de lichte aanhangwagens, die dateren van vóór 1 oktober jl. Verschillende vormen van hulpkoppe lingen zijn bij aanhangwagenleveran ciers. caravan-accessoireshandelaren, autoshops en garagehouders verkrijg baar. Het monteren duurt hooguit een uur, aldus de ANWB. er niets op achteruitgaan. Tóch kwamen er moeilijkheden. Eerst kwamen er berichten dat het ministe rie van justitie het er niet mee eens zou zijn dat er voor de juridische polikliniek een uitzonderingstoestand gemaakt zou worden. Maar dat bleek niet waar te zijn: het ministerie vond het allemaal best. Toen kwam de Amsterdamse orde in het geweer. Op een vergadering deze week besloten de Amsterdamse advocaten dat ze er niet mee konden instemmen dat de advocaat van de juridische polikli niek, in afwijking van het bestaande systeem, extra toevoegingen zou krij gen. Opmerkelijk bij die stemming was dat alle bestuursleden van de jonge balie (die zelf een soort wets- winkel in de Pijp runnen) tegenstem den en één lid van de raad van toezicht, het bestuur van de orde dus: mr. J. H. Jonker die, behalve advo caat, ook voorzitter is van de univer siteitsraad van de Vrije Universiteit Geen durf Mr. G. R. Rutgers die sinds januari wetenschappelijk medewerker is aan de VU, mede om de polikliniek op poten te zetten: 'De balie heeft de uitdaging niet aangedurfd. Tijdens de vergadering werd de opmerking ge maakt dat een gevolg van het toestaan van extra toevoegingen wel eens zou kunnen zijn dat binnen tien jaar 1e hele rechtshulp gesocialiseerd zou zijn. Advocaten dus in loondienst, bij voorbeeld van de overheid. Dat zou inderdaad best eens zo kunnen wezen. Dat zou door de polikliniek onder zocht moeten worden, net zoals de vraag of er leemten zitten in de rechtshulp en waar die leemten dan zitten. Zo'n onderzoek voelt de balie kennelijk als een bedreiging. Er zou bij voorbeeld aangetoond kunnen wor den dat het vrije beroep, de advocaat als vrije ondernemer, minder goed rechtshulp kan verlenen dan advoca ten in loondienst. Procederen voor een rechtbank is nu het monopolie van de advocaten. Wetswinkels kun nen dat nooit overnemen, maar onze advocaat zou dat wel kunnen doen omdat hij lid van de balie is en dus cliënten voor de rechtbank mag ver dedigen. Dat monopolie geldt overi gens alleen voor civiele zaken, maar het zat er dik in dat de meeste zaken die de polikliniek zou moeten behan delen, civiele zaken zouden zijn. Het gekke is dat medische poliklinieken al jaar en dag draaien zonder proble men. Maar de advocaten durven niet. Het plan is nu definitief van de baan. Dat is teleurstellend, maar ik ben eigen lijk vooral verontwaardigd. Iedereen weet dat de rechtshulp aan mensen die niet genoeg geld hebben niet optimaal is. Maar ddt plan, de juridi sche polikliniek, willen de advocaten niet. Omdat het ze geld zou kunnen kosten Anderhalf miljoen Nederlanders zijn dit weekeinde uitgezwermd naar alle windrichtingen. Ook de spoorwegen kregen hun deel van de vakantieuittocht. Op de foto: het Centraal Station in Amster dam gistermorgen. APELDOORN Als derde gemeente op de Veluwe, na Ede en Epe, zal ook Apeldoorn per 1 januari 1973 toeris tenbelasting en woon-forensenbelasting gaan heffen. Van een verslaggever DEN HAAG Drie Kamerleden van de PvdA twijfelen aan de noodzaak het aparte marinehospitaal in Overveen te handhaven. Het zijn de heren Dolman, Wieldraaijer en Dan- kert. In vragen aan de ministers De Koster (defensie) en Stuyt (volksge zondheid) vragen zij of het hospitaal ook wordt opgenomen in het komend nationale ziekenhuisplan en of het ook ten dienste staat van burgers. Zij vragen in hoeverre en waarom een algemeen ziekenhuis, bijvoorbeeld in Den Helder, niet goed genoeg is voor marinepersoneel. door PIET VISSER AMSTERDAM Vrijdagavond, een nagenoeg volle Zuidhal van de RAI. Zeer aandachtig publiek dat gespan nen naar de romantiek luisterde: Sme- tana's Verkochte Bruid de Ouver ture en twee aria's Tsjaikowskv met zijn symfonische Fantasie, het 'muziekschilderij' 'Francesca da Rimi- ni', naar aanleiding van een verhaal uit Dante's Inferno; dan een handvol Mozart de Ouverture en drie aria's uit de Figaro en nog één aria uit de Don Giovanni; en om met groot werk te sluiten: Weber's Aufforderung zum Tanz, voor orkest bewerkt door Berli oz. die ook met zijn Ouverture 'Le Carnaval romain' de hekkesluiter was. Het is muziek die het voor een gemê leerd publiek nog steeds goed doet: het is voortreffelijk compositorisch vakwerk bovendien! En dan in een zo verrukkelijke bloemlezing uit de ro mantiek met breed uitgesponnen me lodieën. Alle menselijke emoties krij gen in zulke muziek hun beurt, har monisch onderstreept, ritmisch tot op het meeslepende af. Waarom ook niet? 9 De zangkunst van Elly Ameling met weinig, maar sprekende mimiek al naar de tekst dit vorderde; ook in deze enorme, weer met microfoons en luidsprekers (voorzichtig en kundig) aangeklede ruimte. Ik ben naar dat zoete keelgeluid op verschillende plaatsen van deze akoestisch zo moei lijke ruimte gaan luisteren. Ja, er treden verschillen op, maar ook in de verste uithoeken, en zeker op de ho gere zitplaatsen kwam de klank goed over. Haitinks leiding hield met veel van deze problemen terdege rekening. Er ontstond niet alleen een goed klank- evenwicht, maar evenzeer een prettig soort musiceren met het groter of kleiner orkest op het hel verlichte podium. De TV zal haar productie van deze avond in de komende tijd wel op onze beeldbuizen brengen. Volgens de Federatie geven kunste naars, door zichzelf te dwingen tot stellingname inzake de relatie tussen kunst en samenleving, uitdrukking aan een specifiek maatschappelijke verantwoordelijkheid, die een beroep op de samenleving kan rechtvaardi gen. 'Het is hoog tijd. dat die weder zijdse verantwoordelijkheid en afhan kelijkheid tot zijn recht kunnen ko men in een samenhangend beleid. Te lajig is vernieuwing van inzicht ge frustreerd door eenzijdig denken in termen van macht, geld, materiële vooruitgang en technisch-wetenschap- pelijke ontwikkeling'. Instrument De federatie wil, aldus de nota, een instrument zijn voor voortdurende maatschappijvernieuwing en een mid del tot het bereiken van maatschappe lijke engagement. Daarbij wordt ge streefd naar een maatschappij waarin ieder zijn creatieve vermogens kan ontplooien en ten dienste stellen van zijn medemens. Kunstenaars zouden betrokken moe ten worden bij de onderwijsvernieu wing en informatie van de bevolking, waarvan het eerste een middel wordt geacht iedereen over zijn eigen leven en omgeving mee te laten beslissen. Grafische en industriële vormgevers zouden aldus de Federatie een rol kunnen spelen bij het ontwerpen van nieuwe leermiddelen voor het onder wijs. Ook filmers, fotografen en tele visiemakers zouden hierbij betrokken kunnen worden. Gepleit wordt voor steun aan de noodlijdende pers. 'In een werkelijke democratie vervult in formatie, kritiek en opinie een kardi nale functie. De pers mag daarom in de uitoefening van haar taak niet worden belemmerd door louter econo mische factoren'. 's-HERTOGENBOSCH Het bronzen kunstwerk 'Nike' in het provinciehuis te 's Hertogenbosch zakt naar de aar de door een verkeerde verankering. In onze krant van woensdag werd in een foto-onderschrift ten onrechte de indruk gewekt, dat het beeld van de Haagse beeldhouwster Mary In- kamp-Van der Does de Willebois als zodanig dreigde te breken. Vol gens de kunstenares kan er geen spra ke zijn van verzakken van het zweven de deel van het beeldhouwwerk bij een betere bevestiging op de sokkel. De te lichte verankering is vorig najaar door technici van de provincie Noord-Brabant aangebra cht De culturele taak van radio en televi sie wil de Federatie omschreven zien en werkelijkheid laten worden door een daarbij aangepaste honorering van de betrokkenen en de mogelijk heid van research. Het wordt vol strekt onaanvaardbaar geacht, dat de programmering van de belangrijkste culturele sector in ons land tot stand komt buiten degenen om die haar moeten uitvoeren. Medezeggenschap van de omroepmedewerkers wordt hoogst noodzakelijk geacht. De nota pleit voorts voor decentralisa tie van de culturele informatie, waar bij kunstenaars een rol zouden kun nen spelen, spreiding van subsidie over zoveel mogelijk belanghebben den, onmiddellijke verbetering van de positie van de scheppende kunste naars en een speciale financiële rege ling voor operazangers, dansers en mimespelers, die meestal na een lange opleidingstijd een korte loopbaan heb ben. De nota. die onder redactie stond van Daniël de Lange en Henk Bernlef, is donderdagmiddag aan minister Engels van CRM gestuurd. In een begeleiden de brief geeft de Federatie uiting aan haar ongerustheid over de komende CRM-begroting, die naar zij verwacht niet minder teleurstellend zal zijn dan die over dit jaar. DEN HAAG De federatie van christen-democratische jongerenorga nisaties, CHJO. KVPJG. zegt in een verklaring 'met ontstelt?nis te hebben kennisgenomen van de teleurstellende houding van de fracties van ARP, CHU en KVP bij de behandeling van de collegegeldverhoging in de Tweede Kamer'. De krachtige kritiek die nog- geuit werd in een voorlopig verslag was al snel verdwenen en men nam genoegen met toezeggingen op onder geschikte punten, waarbij de hoofdza ken genegeerd werden van een verder volstrekt onwillige minister. Men is akkoord gegaan met een collegegeld verhoging zonder enig inzicht te heb ben op welke wijze het studie finan cieringsstelsel herzien zal worden, ter wijl deze herziening zelf niet mt - voor 1974 verwacht mag worden', al dus de verklaring. De federatie zegt bewondering te hebben voor de beide KVP-ers Nelissen en Verdijk, die de moed heben gehad zich tegen dit wetsontwerp uit te spreken. De fede ratie'doet een klemmend beroep op de Eerste Kamer dit wetsontwerp te ver werpen. De ideeën van de Gasunie zijn vrij ingrijpend voor de industrieën en ook voor categorieën als tuinders. 'De tuinders zijn ten koste van subsidies van de overheid voor een deel op aardgas overgegaan om zo een bijdra ge tc leveren aan dc strijd tegen de luchtverontreiniging. Zij zouden nu indirect toch een heffing moe ten betalen alsof zij stookolie gebrui ken,' aldus mr. James. Voor de kleine gebruikers komt de heffing voor de luchtverontreiniging op enkele dubbeltjes per jaar. Het innen van dit geld zal nog wel de nodige moeilijkheden geven (veel werk voor weinig geld). Voor grote distributie bedrijven is het echter niet zonder meer verantwoord dit an ti-vuile luchtgeld maar voor eigen rekening te nemen. Voor een groot bedrijf als dat van Rotterdam zou dat een schadepost van een ton per jaar betekenen. De Gasunie verklaarde vrijdag dat zij in deze zaak volgens de richtlijnen en in overleg met het ministerie van economische zaken handelt. Het ministerie is van me ning. dat ook in dit geval de koppe ling gasprijs-stookolicprijs gehand haafd dient te blijven. Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne heet vrijdag meege deeld, dat het heffingsbesluit brand stoffen luchtverontreiniging per 1 juli in werking treedt. Op grond van dit besluit worden de volgende heffingen ingesteld op vloeibare brandstoffen, steenkool en gas: benzine per hectoli ter ƒ0,30. Petroleum per hectoliter 0,05. gasolie per hectoliter 0,05 stookolie en andere minerale oliën per 1000 kilogram 0,55, steenkool per 1000 kilogram ƒ0,40. Gas (aard gas, cokesoven- en hoogovengas) per gigajoule ƒ0,43 (dit komt neer op 0,015 cent per mr.). Voor kleine gebruikers van aardgas gezinnen dus zal de heffing verwerkt in de gasprijs slechts enkele dubbeltjes kosten. Brandstoffen, die een zeer gering deel uitmaken van het totale gebruik zijn buiten de heffing gelaten. Het betreft onder meer propaan, butaan en LPG. Het innen van heffingen op deze stoffen vindt het ministerie niet verantwoord, omdat dit wellicht meer zou kosten dan het zou opbrengen. De opbrengst van de heffingen is bestemd voor de strijd tegen de lucht verontreiniging en vergoeding van schade voor vuile lucht. Het besluit zal, aldus het ministerie, binnen een fing op industriële luchtverontreini ging anders dan door het gebruik van jaar worden aangevuld met een hef- brandstof. SCHIPHOL Een zoemend geluid makende koffer heeft donderdagavond het vertrek van een vliegtuig van Transavia uitgesteld en een ander toestel van deze maatschappij een on verwachte tussenlanding laten maken. Bij het inladen van het toestel, dat met 90 vakantiegangers naar Malaga zou vertrekken, hoorde een van de employees een zoemend geluid uit een koffer komen. De gealarmeerde rijkspolitie liet de koffer isoleren en omzichtig openma ken. Het geluid bleek afkomstig van een scheerapparaat. Het apparaat, dat op batterijen werkte, was in de koffer gaan lopen. ADVERTENTIE Fractievoorzitter H. Wiegel van de VVD wenst minister Engels van CRM geluk met de goede afloop van het debat over zijn wetsontwerp. door Willem Breedveld DEN HAAG Minister Engels (erm) wekt tijdens zijn optre den in de Tweede Kamer door gaans niet de indruk een duide lijk eigen verhaal af te steken. Meestal laat hij zijn speech ver gezeld gaan van wat aarzelende blikken in de richting van de ambtenarentribune, of lijkt hij steun te zoeken bij zijn eigen KVP-fractie, die hem dan niet zelden lichtelijk geirriteerd per interruptie wordt aangereikt. Tijdens het persdebat donderdag in dc Tweede Kamer schoot de regie van deze gebruikelijke opvoering echter op een aantal punten tekort. De KVP-fractie kwam de bewinds man op een essentieel punt, name lijk de te hanteren sleutel bij de verdeling van de dertig miljoen gul den steun aan de dagbladen, niet tegemoet en de linkse oppositie zag kans een motie van VVD en DS'70 om deze steun niet toe te kennen uit te buiten als een motie van wantrouwen tegen de minister. Onthutsend Met het leggen van een rookgordijn heeft de heer Engels de situatie vooralsnog kunnen redden. Dit neemt echter niet weg dat het debat een aantal zaken op een bijna ont hutsende wijze heeft duidelijk ge maakt. Om te beginnen de motie Van der Sanden (KVP) waarin wordt voorgesteld de dertig miljoen gulden steun aan de pers te verde len op basis van de verhouding 60- 40. namelijk 18 miljoen gulden vol gens de gebruikelijke verdeelsleutel waarmee tot nu toe de gelden uit de STER-pot over de kranten werden verdeeld en 12 miljoen gulden op basis van het verbruik van redactio neel papier. Vooral de zwakke bla den (en dat zijn er thans zo'n twintig) zouden er bij een dergelij- Ke verdeling voordeliger uitspringen dan bij de door regering voorgestel de sleutel van fifty-fifty basis. Twee weken geleden liet de minis ter duidelijk blijken geen moeite met deze motie te zullen hebben, geen enkel wolkje dus aan de poli tieke hemel. De verhoudingen kwa men echter anders te liggen toen De Telegraaf het dreigement uitsprak uit de Nederlandse Dagbladpers, de organisatie van krantenuitgevers, te zullen stappen. Dit resulteerde in een brief van de NDP aan de regering, waarin met zoveel woorden gezegd werd dat een verdeling op basis van vijftig-vijftig, het regeringsvoorstel dus, zo 'ongeveer het maximum is wat de NDP aan onderlinge discri minatie tolereert.' Naar in politiek Den Haag wordt aangenomen heeft het kabinet mi nister Engels daarna duidelijk te verstaan gegeven de motie met klem te ontraden. Men wilde zich bij de toch al niet geringe irritatie binnen het kabinet niet nog eens de woede van de VVD- en DS'70 ministers Niet zwichten De KVP-er Van der Sanden heeft zich echter van meet af aan op het standpunt gesteld niet te zullen zwichten voor de druk van de NDP (lees De Telegraaf). Hij zag kans de overgrote meerderheid van zijn frac tie, nog voor het Kamerdebat begon, voor dit standpunt te winnen. Al leen nieuwe feiten zou de KVP- fractie er nog toe kunnen brengen de omstreden motie in te trekken. Minister Engels bleek echter niets nieuws te vertellen, dan de nadruk kelijke verklaring dat de brief van de NDP wel degelijk als een nieuw feit beschouwd moet worden. De NDP zou uit elkaar kunnen vallen, zodat bindende afspraken over de abonnementstarieven niet meer mo gelijk zouden zijn. Op een indringende vraag van de heer Roethof (PvdA) dat. volgens de reglementen, de minderheid van de NDP zich bij de meerderheid behoort neer te leggen, bleef de minister het antwoord schuldig. Zijn enige reactie was dat hij niet de indruk had dat het om een kleine minderheid bij de NDP gaat. Slechts met behulp van een rookgor dijn redde minister Engels zich ver na het middernachtelijk uur uit de ze precaire situatie. Hij zei toe de motie, die hij eerder 'ten stelligste' had ontraden, opnieuw in overwe ging te zullen nemen en in het kabinet te bespreken. In politiek Den Haag bestaat er nauwelijks enige twijfel over. dat de uitslag van dit beraad zal luiden dat de motie niet zal worden uitgevoerd. De pressie van misschien een hand jevol krantendirecteuren zal dan op een uiterst kwalijke manier gezege vierd hebben en van minister En gels zal niemand ooit vernemen of hij zelf voor meer steun aan de zwakkere bladen is of juist niet, tenzij hij er consequenties aan ver bindt en opstapt. Maar dat is na de woorden 'ten stelligste ontraden' ook niet meer mogelijk. Niet uitvoerbaar noemde de minis ter wel de overigens verworpen mo tie van de VVD en DS'70, die hij schertsend een motie van afkeuring noemde, een kwalificatie waar de linkse oppositiepartijen dankbaar ge bruik van maakten om VVD en DS'70 uit te dagen het inderdaad een motie van afkeuring te noemen. VVD-fractieleider Wiegel, die weken te voren de regeringsmaatregelen te vuur en te zwaard had bestreden, kleineerde daarop de motie 'tot een zakelijk meningsverschil'. Wellicht werd hem deze tolerante houding ingegeven door de stellige weten schap dat de motie Van der Sanden uiteindelijk ook onuitvoerbaar zal blijken. De VVD is er dan wel niet helemaal in geslaagd de 'noodzakelij ke sanering', in dc terminologie van hun motie, te bevorderen, maar in ieder geval een beetje. U reist rustiger zonder nodeloos veel geld op zak. Met de Postgiro kost u dat niets extra. En u vermijdt allerlei wisselproblemen. Want op een girobetaalkaart krijgt u - zonder bijkomende kosten- de hier vermelde vaste, ronde bedragen uitbetaald. Bij de meeste postkantoren. Op vertoon van uw geldig paspoort. De Postgiro is toch wel grenzeloos makkelijk P«r kaart In: Belgié: blr. 2000. Denemarken: dkr. 200. Duitsland: dm 100. Finland: tmk 100. Frankrijk: tlrs 200. Monaco: Ifrs 200. Luxemburg: Kr. 2000. Ned. Antillen: nal 100. Noorwegen: nkr. 200. Oostenrijk: ö.s. 1000. Spanje: pis 2000. Suriname: sl SS. Verenigd Koninkrijk. Guernsey en Jersey: 15. Zweden: skr 200. Zwitserland en Liechtenstein: tr.s. 200. Provinciale Waterstaat nam monsters Van een verslaggever DEN HAAG Het ziet ernaar uit. dat de regering zich binnenkort moet bezighouden met een conflict tussen de Nederlandse Gasunie en de samenwerkende gasdistributiebedrijven. Deze bedrijven vin den dat de Gasunie zich ten onrechte voor vier miljoen gulden per jaar verrijkt door het heffingsbesluit brandstoffen luchtver ontreiniging niet juist uit te leggen. De Gasunie wil de vrij hoge heffing op stookolie via een omweg toepassen op de aardgasprijs voor grote gebrui kers op basis van de afspraak, dat de gasprijs is gekoppeld aan de prijs van stookolie. Dit verklaarde de voorzitter van de stichting samenwerkende gas distributiebedrijven, mr. James, oud burgemeester van Gouda, vrijdag in antwoord op vragen. De Gasunie zal zelf aan de regering de lagere heffing op aardgas, dat minder vervuilt, beta len. Het verschil komt als de Gasunie haar standpunt kan handha ven ten goede aan de partners verenigd in dc Gasunie. AMSTERDAM Onder de titel 'Met verbeelding' heeft de Federa tie van Kunstenaarsverenigingen een kunstnota uitgebracht waarin haar opvattingen zijn neergelegd over het toekomstig cultuurbeleid. De nota, die een politiek stuk wordt genoemd, wil een bijdrage zijn aan de vernieuwing van het beleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13