H.-Vietnam \ordt kapot geschoten BAADER-MEINHOF-PROCES KAN 'HAPPENING' WORDEN Vatikaan erkent Poolse westgrens Thieu trekt schielijk volmachten aan zich [achtsprobleem in Saigon eheerst kwestie-Vietnam Palestijnen willen deel van Libanon verlaten Indopakistaans overleg begonnen goslavische rechter aft vier Serven IUW/KWARTET DONDERDAG 29 JUNI 1972 Buitenland T7/K» iren nodig voor herstel IGON (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse bombardementen Noord-Vietnam- zijn zo lievig, dat gevreesd moet worden dat het d nog jaren lang de economische gevolgen ervan zal ondervin- 1 en in de toekomst een natie van de tweede of derde orde zal I in Zuidoost- Azië. Op het ogenblik schijnt de Noordvietnamese (ustrie voor het grootste gedeelte uitgeschakeld te zijn en wordt de landbouw bedreigd door dijkbreuken, die het gevolg kun- zijn van de massale bombardementen. VATIKAANSTAD (AFP AP, UPI) Paus Jaulus VI heeft gisteren de Oder-Neisse grens tussen Polen en Duitsland erkend. Luchtafweer in actie bij de haven van Haiphong. Zweedse ambassadeur in Hanoi t verklaard dat alle industrie in ingeving van de Noordvietnamese dstad is vernietigd, dat alles be- e de haven in het noordoostelijke strie-gebied Hong Gai buiten wer- is gesteld, dat de scheepsbouw ement-industrie in Haiphong zijn ietigd en dat de mijnblokkade rdaad de toegang tot de zee on- elijk maakt. Amerikanen zetten ontzettend materiaal in om ook kleine werk- tsen, kleine bruggen, kleine stati- alles, te vernietigen', verklaar- le ambassadeur. 'Ze nemen grote o's met hun vliegtuigen. Tijdens laatste bombardementsoffensief ben ze ongeveer 175 tot 200 vlieg en verloren en zelfs meer piloten gevangen genomen'. De Zweed beschuldigde de VS ervan, dat de bombardementen niet zijn bedoeld om de toevoersmogelijkheden naar de Noordvietnamese troepen in het zui den af te snijden, maar om het land kompleet kapot te bombarderen. Nu zijn dammen en dijken het doelwit, beweerde de ambassadeur. Verfijning Een Amerikaanse commandant, die betrokken is bij het bombarderen van het noorden, heeft gisteren opgetogen verteld dat de nieuwe bommen, die gebruikt worden, een fraai staaltje zijn van de verfijning van de weten schap der vernietiging. De door laser stralen en tv-camera's geleide bom men hebben een doeltreffendheid van 90 procent. Hierdoor is het niet meer jatste Pentagon Papers gepubliceerd IV YORK (Reuter) De New York Times heeft gisteren nieuwe teelten gepubliceerd uit de zogenaamde Pentagon Papers, waaruit jet, dat de belangrijkste vraag in de (Vietnamese kwestie is ge- fst: Wie zal regeren in Saigon? Ook blijkt, dat de Sowjet-Unie in hemende mate een diplomatiek kanaal tussen Washington en ïoi is geworden, nadat het Kremlin eerst verzoeken om als be- Idelaar op te treden had verworpen. 'apers zijn afkomstig van de Ame- anse journalist Jack Anderson, er in de afgelopen dagen al over chtte. Toen de regering-Nixon vo- jaar probeerde via de rechter an te krijgen, dat het publiceren 1 bijzonderheden uit de dokumen- een uiterst geheim rapport de oorlog in Vietnam tot 1968 worden stopgezet in New York Times in het k gesteld. Het blad beschikte '.oen 43 delen van het rapport, maar niet over de vier resterende de- die thans worden gepubliceerd en oornamelijk de diplomatieke acti- ten behandelen. de nieuwe publikaties blijkt, dat iproepen van Hanoi en de Viet tot vorming van een 'coalitie- ring' in Zuid-Vietnam, alsmede de rikaanse eis tot het houden van e verkiezingen' in feite de kern de hele Vietnamese kwestie loliseren. En die kern was en is: zal in Saigon regeren als de rikaanse strijdkrachten zullen teruggetrokken en hoe zullen de ïes zijn tussen deze regering en hington, Hanoi, Moskou en Pe- ler blijkt uit de nieuwe onthullin- dat de VS en Noord-Vietnam er in de loop der jaren op de [ste officiële niveaus van bewust n, wat nodig was om tot een esregeling te komen. Overeen- isten zijn niet uitgebleven door erstand, maar door de tegenstrij- inzichten over de vraag, wie in Dn de macht dient te hebben, hetgeen de New York Times gis- publiceerde blijkt voorts, dat ident Johnson 'n bombardements- |e van vijf d3gen in mei 1965 openbaar wilde maken. In een aan generaal Maxwell Taylor, iertijd ambassadeur in Saigon, Johnson dit en voegt daaraan dat hij er wel de aandacht van ;ou en Hanoi op wilde vestigen e zien hoe deze zullen reageren, ts werd een boodschap gepu- ercl van minister van buitenland- iken Dean Rusk aan Foy Kohier, merikaanse ambassadeur in Mos- waarin Rusk vraagt een bood- P over de bombardementspauze le Noordvietnamese ambassade in lussische hoofdstad te overhandi- Tocn de Noordvietnamezen wei en Kohier te ontvangen, vroeg hem of de Russen niet als iet wilden fungeren. Kohier ant- dde later, dat de Russische on- ninister van buitenlandse zaken lai Firyibin had gereageerd met imerking: 'Ik ben geen postbode', "imes zegt. dat de Russen in deze passief bleven tot zij in 1967 belangstelling voor een bemid delende rol aan de dag gingen leggen. Dit kwam aan het licht, toen premier Kosygin tijdens een officiële reis in Londen was. 'De Britten waren eerst verrast en later verrukt over het feit dat Kosygin een actieve rol als inter mediair tussen Hanoi en Washington wilde spelen'. In de Pentagon-dokumenten wordt verder gezegd, dat Kosygin tegenover Llewellyn Thompson, de nieuwe am bassadeur in Moskou, had verklaard, dat Noord-Vietnam er akkoord mee ging, dat hij als contactpersoon zou optreden. nodig dat honderden vliegtuigen tege lijk naar het noorden vliegen, zoals in de jaren 1965-1968 gebeurde. 'We kun nen nu met vier vliegtuigen, die ieder twee bommen hebben doen, waarvoor vroeger bij de eerste bombardementen op Noord-Vietnam zo'n honderd vlieg tuigen nodig waren', verklaarde de commandant, kolonel Carl Miller. De kolonel vertelde verder, dat zes tien van deze bommen afgegooid wa ren op een kracht-centrale, 100 km ten noord-westen van Hanoi, en dat hierdoor Noord-Vietnams energievoor ziening met 75 procent was vermin derd. Deze bombardementen werden uitgevoerd op 10 juni. Miller onthul de dat de gebruikte bommen in wezen dezelfde zijn ais die in de tweede wereldoorlog werden gebruikt. 'Maar wat er aan vast zit. dat maakt het verschil uit', voegde hij eraan toe. De bommen zijn verbonden met een tv-camera of laser-straal, die via een automatische piloot beweegbare staartvinnen kunnen dirigeren. De bom wordt vanonder de vleugel losge laten en naar het doel 'gevlogen'. De elektronische piloot corrigeert de vlucht. De meer ingewikkelde door tv geleide bom is uitgerust met een Japanse tv-camera. De co-piloot, die in de achterste stoel van de Phantom- vliegtuigen zit, ziet het doelgebied op een tv-scherm in de cockpit. Een kruis op het scherm geeft de richting van de bom aan en door dit kruis te verschuiven zal de bom eveneens van richting veranderen. De tv-bom kost ongeveer 11.000 dollar en de laser straal-bom circa 5.000 dollar. Als vier vliegtuigen tegenwoordig het werk doen, dat voorheen gedaan werd door honderd toestellen, kan men zich (misschien) voorstellen wat voor ver nielingen worden aangericht als op één dag 320 bombardementsvluchten worden uitgevoerd op het noorden. Dit was dinsdag het geval. De Ameri kanen zouden toen het vliegveld van Hanoi, op 3 km van het centrum, hebben vernietigd, maar Hanoi meld de gisteren dat ernstige schade werd aangericht aan het grootste ziekenhuis van Noord-Vietnam, waarbij tal van mensen gedood en gewond werden. Het ziekenhuis ligt dichtbij het vlieg veld. Verdere doelen waren, volgens Hanoi, dichtbevolkte voorsteden, een industrie- centrum, een pagode en een sluisdeur. Het vliegveld van Hanoi was gisteren opnieuw het doelwit van de Amerikanen. Dijken Als wat kolonel Miller beweert waar is, namelijk dat door de Amerikaanse bombardementen de energie-voorzie ning in Noord-Vietnam met 75 pro cent verminderd is, dan is dat een grote bedreiging voor de Noordvietna mese dijken (en dus voor de Noord vietnamese landbouw en voor drie kwart van de Noordvietnamese bevol king, die woont in de delta van de Rode rivier). Dijken hoeven namelijk niet te breken om overstromingen te veroorzaken. Als er niet voldoende energie is kunnen de pompen, die het waterniveau onder de hoogte van de dijken behoren te houden, niet naar behoren werken. Bovendien kunnen de bombardementen op aan rivieren WASHINGTON (Reuter) President Nixon heeft bekend gemaakt dat In de komende twee maanden nog eens 10.000 Amerikaanse militairen uit Vietnam zullen worden teruggetrok ken. Per 1 september zullen er dan 39.000 man Amerikaanse grondtroepen In Vietnam zijn. Rond september zal een nieuwe aankondiging over het troepenbestand worden gedaan. President Nixon maakte van de gele genheid gebruik Hanoi te waarschu wen, dat de VS zullen doorgaan met de massale bombardementen op het noorden, totdat Noord-Vietnam In stemt met een bestand en vrijlating van de krijgsgevangenen. gelegen doelen schade aan de dijken aanrichten, die pas fataal worden als het water gaat wassen met de moes sons, die binnenkort zullen beginnen. Hij deed dit door de status van de 'apostolische bewindvoerders' in de drie bisdommen in het voormalig Duitse gebied te verhogen tot die van 'residentiële bisschoppen'. Het Vati- caan pleegt nooit residentiële bisschop pen te benoemen in gebieden waar dc souvereiniteit niet is geregeld door internationale verdragen. Dat de paus nu Poolse bisschoppen in voormalig Duitse gebieden heeft benoemd is het gevolg van de erkenning van de Oder- Neisse grens in de verdragen, die onlangs zijn gesloten tussen Bonn en Moskou en Bonn en Warschau. Tot voor kort standen de bisdommen in het voormalige Duitse gebied van Po len steeds in het jaarboek onder hun Duitse namen vermeld. Door de Poolse regering was al enige tijd druk uitgeoefend op het Vatikaan om de souvereiniteit van Warschau over het 100.000 vierkante km grote aan de DDR en Tsjechoslo- wakije grenzende, gebied te erkennen. Ris blijk van een bereidheid tot verzoening kondigde de Poolse rege ring vorig jaar aan dat zij alle kerken in het westelijke gebied aan de gees telijkheid zou teruggeven. Voorheen werden de kerkgebouwen als buit uit de Tweede Wereldoorlog beschouwd en aan de rooms-katholieke kerk ver huurd. Erkenning van de Oder-Neisse grens was de voornaamste eis van dc Poolse partij geweest bij onderhandelingen om de betrekking met het Vatikaan te normaliseren. Het Vatikaan en Polen onderhouden nog geen diplomatieke betrekkingen. Vorig jaar werden on derhandelingen gestaakt wegens het probleem van dc bisdommen in de voormalig Duitse gebieden. De Westduitse en Oostduitso staatsse cretarissen Egon Bahr en Michael Kohl zijn gisteren hun vierde verken nende gesprek begonnen over een ver drag tot verbetering van de betrek king tussen beide Duitalanden. Bahr en Kohl hebben hun besprekingen gistermiddag onderbroken om een ontmoeting te hebben met de Oost- duitse minister van buitenlandse za ken Otto Winzer. Hieruit wordt afge leid dat er ongewone moeilijkheden zijn gerezen. BEIROET (AP. Reuter, UPI) Libanon wil 'broederlijk blijven samenleven' met dc Palestijnse verzetsstijders, maar ral 'waakzaam blijven voor nieuwe Israëlische aanvallen'. SAIGON (UPI, Reuter) President Ngoejen Van Thieu heeft gis teren haastig het wetsontwerp getekend, dat hem een half jaar uitzonderlijke bevoegdheden geeft. Hij wilde hiermee voorkomen dat de voorzitter van de Zuidvietnamese senaat buiten wie om het voorstel was aangenomen hem alsnog de bevoegdheden zou ont nemen. De voorzitter, Ngoejen van Hoe jen, heeft het aannemen van de wet 'onwet tig en waardeloos' genoemd en is van plan een nieuw debat te houden. De wet werd in een semigeheime vergade ring aangenomen door uitsluitend Thieu-aanhangers. De oppositie, die in de senaat over de meerderheid be schikt, was niet op de hoogte van de stemming. Hoejen had geweigerd over de door Thieu gevraagde volmachten te vergaderen, omdat enkele prominente tegenstanders van Thieu door de vei ligheidspolitie waren verhinderd, de zitting van de 60 leden tellende Se naat bij te wonené Voorzitter Hoejen vreesde dat de regeringsgezinde min derheid zou proberen aanvaarding van het wetsvoorstel door te drukken en sloot de vergadering voordat het in behandeling kon worden genomen. Hij gaf alle senatoren en hun mede werkers opdracht, het gebouw te ver laten. De regeringsgetrouwe senatoren gin gen echter vergaderen onder leiding van de" vice-voorzitter Pham Nhoe Phien. Het voorstel werd met 27 Stemmen tegen 0 stemmen aangeno men. Phien nam niet aan de stem ming deel. Een quorum in de Senaat bestaat uit 20 leden. Formeel waren dus voldoende senatoren aanwezig om een besluit te kunnen nemen. De tegenstanders van Thieu betwisten echter de geldigheid, omdat de vice- voorzitter de Senaat alleen bijeen mag roepen als de voorzitter daartoe niet in staat is. Dit heeft president Soeleiman Fran- jieh van Libanon verklaard na het sluiten van een akkoord met de Pales tijnse commando's in zijn land. Over de details van het akkoord, waarover premier Saeb Salam zich 'zeer, zeer tevreden' toonde, is niets bekend ge maakt. Maar de pers in Beiroet heeft gemeld dat ls afgesproken dat: alle verzetsgroepen in het zuiden hun activiteiten zullen staken om Li banon te behoeden voor meer vergel dingsacties van de zijde van Israël; dc Palestijnen zich zullen terug trekken uit de dorpen en steden in het zuiden, waar grote bevolkingscon centraties zijn. Zij zullen zich echter niet uit het gehele gebied terugtrek ken; de verzetsgroepen een enkele woordvoerder zullen aanwijzen; en dat er een disciplinair lichaam zal worden opgericht dat zich zal bezig houden met Verzetsstrijders die het nieuwe akkoord hebben geschonden. Politieke waarnemers in Beiroet vra gen zich af of de naar schatting 3000 tot 4000 Palestijnen zich inderdaad vrljwllHg uit het zuiden van Libanon zullen terugtrekken. Aangenomen wordt dat zij zich dichter bij de Syrische grens zullen vestigen of an ders in kampen in Syrië, dicht bij de Libanese grens. Een zegsman bij het Israëlische mi nisterie van defensie heeft verklaard dat Israël niet /al wachten tot de Palestijnse guerrilla's Israël aanvallen maar hen. eerst zal attaqueren. Als Als blijk van een bereidheid tot nees grondgebied ijn moeten wij hen eerst aanvallen in plaats van te wach ten tot wij worden aangevallen. Wij moeten voorkomen dat zij ons aanval len'. De zegsman zei dit in reactie op uitlatingen van minister van defensie Mosje Dajan, die had verklaard dat Israël nadruk moet leggen op een 'politiek van afschrikking' jegens Li banon', in plaats van defensieve maat regelen zoals de bcuw van beveiligde ruimten en schuilplaatsen'. SIMLA (Reuter) De besprekingen tussen president Bhoetto van Pakistan en premier Gandhi van India zijn gisteren in een 'openhartige en con structieve atmosfeer' begonnen, zo zegt een communiqué dat na de eerste gespreksronde werd uitgegeven. Van daag wordt het top-gesprek voortgezet. Wat er tot nu toe besproken is, werd niet vermeld. Bij haar verwelkoming van president Bhoetto had mevrouw Gandhi gezegd dat de lang verwachte conferentie 'een nieuw begin in onze betrekkin gen' zal betekenen. Bhoetto antwoord de; 'Wij stellen belang in de vrede en dat is ons doel'. De ontvangst van Bhoetto in India was beleefd, maar koel. Er waren handdrukken en bloe men. De politiekapel speelde de beide volksliederen, maar verder was er geen enkele fanfare. In Simla heerst een voorzichtig optimisme over het welslagen van het gesprek. GR ADO (AFP, Reuter) Twee sche intellectuelen zijn in Bel- tot gevangenisstraffen veroor- wegens steun aan 'anti-Joegosla- e propaganda'. Twee andere Ser- werden voorwaardelijk gestraft, iceft het Joegoslavische persbu- Tanjoeg gemeld. Naarste straf veertien maan- was voor Slobodan Soebotitsj. advocaat in Belgrado. Radosaw itsj. een voormalig student, een jaar gevangenisstraf. Dr. Zoebowitsj, een ex-hoogleraar «Igrado, kreeg twee en een half voorwaardelijk plus een publica- rbod van vijf jaar. De Servisch- floxe priester Ziwojin Todoro- ontving zes maanden voorwaar- door Jaap den Boef Met de belangrijkste leden van de Baader-Meinhofgroep in handen hebben de Westduitse justitiële autoriteiten nog groter proble men dan toen Andreas Baader, Ulrike Meinhoff, Gudrun Ensslin en de anderen nog op vrije voe ten waren. Tijdens de twee jaar durende klopjacht van de politie liep niemand de speurders voor de voeten. Zij traden op met een vanzelfsprekendheid, die nu ab surd aandoet. Want sinds het 'grote wild' gevangen is, blijkt het voor enorme moeilijkheden te zorgen. De leiders van de groep en de 'kleine vissen' kunnen re kenen op verdedigers, die niet zullen nalaten het proces tot een politieke 'happening' te maken, welke in de Bondsrepubliek diepe sporen kan achterlaten. Enkele voorhoedegevechten hebben zich al voorgedaan toen bleek, dat de belangrijkste leden van de groep vóór hun arrestatie al blanco volmachten hadden verstrekt aan advocaten, die met hun illegale optreden sympa thiseerden en mogelijk ook hand- en spandiensten verleenden. Dc voort vluchtige anarchisten, die verkondigd hadden dat Je wetten van deze maatschappij niet voor hen golden, maakten tijdens hun onwettige optre den (dat resulteerde in bomaansla gen) al volop gebruik van de moge lijkheden van diezelfde verachte wet ten om aan de consequenties van hun activiteiten te ontkomen. Intussen aanvaarden zij slechts d&t deel van de wetgeving, waarop zij zich kunnen beroepen en wijzen zij met verachting al het andere van de hand, dat tot hun veroordeling kan bijdragen. Contacten Uit de volmachten, waarop alleen de data niet waren ingevuld, kon worden opgemaakt, dat de advocaten contact hadden onderhouden met door de po litie met name genoemde gezochte personen. Dit is niet wettelijk verbo den. Het ligt echter voor de hand dat zal worden nagegaan of deze contac ten zich beperkt hebben tot het geven van juridisch advies van welke aard de raadgevingen ook geweest mogen zijn. Als kan worden vastgesteld, dat de advocaten Ulrike Meinhof en de ando ren hebben geholpen uit handen van de politie te blijven, zal het de justi tiële autoriteiten niet moeilijk vallen hun het recht te ontnemen, de verde diging van hun cliënten op zich te nemen. Vandaar dat de politie doorgaat met het zoeken naar belas tend materiaal voor degenen, die twee jaar achtereen onderdak hebben ver schaft aan mensen, die wegens ernsti ge vergrijpen werden achtervolgd. Dat dc advocaten van de gearresteer de leden van de BM-groep en de gerechtelijke instanties het elkaar bij zonder moeilijk zullen maken, is al duidelijk geworden door het feit dat Gudrun Ensslin uit de gevangenis een boodschap heeft weten te smokkelen naar Ulrike Meinhof, die toen nog niet tegen de lamp was gelopen. De Berlijnse advocaat Otto Schily, aan wie als enige een (urenlang) gesprek met Gudrun Ensslin was toegestaan, wordt er officieel van beschuldigd, deze boodschap te hebben overge bracht. Als verdachte zal het hem nu niet worden toegestaan, Gudrun Ensslin te verdedigen. Ook mag hij de Berlijnse advocaat Horst Mahler, die in de beginperiode als lid van de groep werd gearresteerd, niet langer als ad vocaat ter zijde staan. Schily ontkent de beschuldigingen en laadt daarmee de verdenking op het bewakingsperso neel. Uit het onderzoek naar de herkomst van de brief (die op Ulrike Meinhof werd aangetroffen toen zij in Hanno ver werd gearresteerd) is niet alleen gebleken dat Schily de man moet zijn geweest, die le toodschap van Gu drun Ensslin rit de gevangenis smok kelde. Hij moet ook op de hoogte zijn geweest van het adres, waarop Ulrike Meinhof. voor wie de brief bestemd was, te bereiken was. Als definitief kan worden vastgesteld dat de op een schrijfmachine getik te brief door Schily of diens personeel werd vervaardigd in code). kan hij zijn advocatenpraktijk wel vaarwel zeggen. De brief bevatte, behalve bijzonderhe den over de arrestatie van Gudrun Ensslin. ook het dringende verzoek, een hooggeplaatste figuur in de Bondsrepubliek te laten kidnappen. Op die manier moest de vrijlating worden afgedwongen van alle gear resteerde leden van de BM-groep. Voor de verdedigers is dc Baarder- Meinhof-affaire een welkome gelegen heid om hun klanten de politieke sympathie te bezorgen, die zij als groep (die zij de Rote Armee Frakti- on noemden) niet wisten te verwér- ven. Hun cliënten zijn niet langer 'vogelvrijverklaarden' met wie men kan doen wat men wil. Sinds hun arrestatie hebben zij evenals iedere andere Westduitse burger recht op een faire behandeling. Naarmate het proces nadert, slagen de advocaten er mogelijk in, het image van de leiders van de groep in links- radicale kringen zó ver op te vijzelen dat het proces een demonstratie van nieuw revolutionair elan wordt. Het zou enigszins vergeleken kunnen wor den met dat tegen de Amerikaanse neger-activiste Angela Davis. Een der gelijke ontwikkeling zou koren zijn op de molen van degenen die de 'gevestigde orde' omver willen werpen en in de gevangenschap van de BM- groep (die kort geleden nog Juist door extreem links werd verguisd) een excuus voor hun optreden zullen zoeken. Misdaad Er zal zich een debat ontwikkelen over de vraag, wat onder misdaad moet worden verstaan. De verdediging za' met grote vindingrijkheid te werk gaan en zij zal steun vinden bij velen die het proces als een 'testcase' willen zien voor komende activiteiten van groepen of individuen die menen, dat de bestaande maatschappij niet meer met normale legale middelen kan worden veranderd. Invloedrijke figuren als dc schrijver Heinrich Böll uilen in dit debat hun stem laten horen, of zij willen of niet. Van de wijze waarop zij zich zullen uitlaten over de betekenis van de bewezen misdaden van de BM- groep zal in belangrijke mate afhan gen of een proces kan worden ge voerd. waarvan verloop en rfloop in overeenstemming zijn met wat er in een democratische samenleving van mag worden verwacht. Böll wordt nog altijd kwalijk geno men, dat hij in het begin van dit jaar in een artikel een pleidooi heeft ge voerd, de Baader-Meinhof-groep een vrijgeleide te geven en een eerlijk proces te garanderen. Daarbij zouden verzachtende omstandigheden in aan merking genoman moeten worden. Dit pleidooi werd gehouden lang voordat de groep zich ook nog met bomaansla gen ging bezighouden en zijn laatste schepen achter zich verbrandde. De schrijver wilde slechts bereiken dat een eind werd gemaakt aan de drijfjacht van de politie, waarbij soms onschuldigen het slachtoffer werden van schietpartijen. Böll vroeg ook be grip voor degenen die de leden van de groep onderdak hadden verschaft, soms omdat zij hen niet in handen van de politie wilden laten vallen, vaak echter ook om andere, zuiver politieke, redenen. Ten onrechte werd als gevolg hiervan aangenomen, dat Böll met de daden van de groep sympathiseerde en één van de mensen was, die voortvluchti ge leden wilde helpen, buiten schot tn blijven. Met de wijze waarop men ook nu weer teruggrijpt op het artikel van Böll in een poging, in hem allen te treffen die niet uit zijn op omverwer ping van de bestaande maatschappij, maar haar wel zeer grondig willen veranderen, worden de politieke ont wikkelingen in de Bondsrepubliek na delig beïnvloed. Böll mag dan wat dramatisch doen als hij zegt dat het voor hem moeilijk is geworden in de Bondsrepubliek te werken en dus om er te blijven wonen —een feit is dat een klimaat van voortdurende ver dachtmaking, geschapen door mensen dit het in en met de huidige maatschappelijke verhoudingen zo goed getroffen menen te hebben, ver stikkend kan verken, vooral voor een man als Böll, die van zijn literaire hart geen moordkuil heeft gemaakt. De liberale minister van binnenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, heeft Ulrike Meinhof naar aanleiding van de huiszoeking die kort na de arrestaties in Frank fort (van Andreas Baader, Holger Meins en Jan-Carl Raspe) in de wo ning van Böll werd gedaan, een officië le verklaring uitgegeven. Daarin ver zekert Genscher, dat Böll er niet van verdacht mag worden 'direct of indi rect betrekkingen met de BM-groep te onderhouden'. De politie was er vol gens de minister van uitgegaan, dal Böll misschien zonder zijn medeweten gasten herbergde, die tot de groep behoorden. Voorproefje Veel schiet Böll uiteraard met deze verzekering niet op. Zijn huis bleek niet lang geleden nog verdacht te zijn en dat blijft voor velen een aanwij zing. dat er toch wel iets aan de hand moet zijn geweest'. Temeer daar Böll er niet de man naar is er het zwijgen toe te doen, omdat er mensen zijn die hem voortdurend verkeerde bedoelin gen kunnen toeschrijven. Overigens kan dc manier waarop men sen als Heinrich Böll worden aange pakt door leden van de oppositie in do Bondsdag »»n in berichten en arti kelen in de Springer-pers. een voor proefje zijn van wat de regeringspar tijen tc wachten staat, als het debat over de daden van de BM-groep en als uitvloeisel daarvan over hot al dan niet geoorloofd zijn van 'alternatieve methoden' die in strijd met de wet zijn, eenmaal ^oed losbreekt. Dit debat kan vooral voor de sociaal democraten van kanselier Willy Brandt, die reeds de nodige proble men hebben met een in kracht toene mende linkervleugel in de eigen SPD. bij de vervroegd te houden Bondsdag verkiezingen een nadelige uitwerking hebben. Daarover morgen in een vol gend artikel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9