Twijfel groeit aan noodzaak etherreclame dichtbij VVV I ariënburg $rnvraag Ki myko naar ons land op een GAZELLE fiets beleef' je iets Italië betaalt oorlogsschade kbladen+weekbladenweekbladen w Belgen spelen bloederig spel uw probleem ook het; onze "4/fl!W TC WAR TFT DONDERDAG 29 JUNI 1972 Itiiinrnlaiid T.VK7 immentaar federlandse regering koestert een als zij denkt neutraal te kunnen den in de ontwikkelingen rondom itinaamse plantage Mariënburg. s, hoe dan ok, neutraliteit een en woord en zeker geldt dat bin- e door het Statuut bepaalde con- ie van drie gelijkwaardige part waarvan echter één door zijn jke politieke en economische nu eenmaal iets gelijkberechtig- dan de anderen. Omdat de age eigendom is van een Neder- e onderneming, zal bewust of bewust al het denken en han- over de toekomst van de planta- "Tiede bepaald worden door de rol Nederland kan spelen. ten overvloede immers ook nog Statuut het inmiddels befaamd rden artikel 43, waarin de drie i van het Koninkrijk over cn weer itwoordelijk gesteld worden voor iet handhaven van de rechtszeker- zou er gebeuren als bijvoorbeeld inaamse regering, beu van de zo lurige en zoveel ijzers in het vuur dl ende besprekingen over deze zaak it de plantage over te nemen op van de balanswaarde waarop de laamse Cultuur Maatschappij ja- belasting heeft betaald aan de laamse overheid? Nederland niet handelt en in [gbngewisse laat hoe het zal reage- is het niet neutraal. Een werkelijk gebaar zou zijn bij voorbaat te aren dat bij overneming artikel 43 van toepassing kan worden ver- I. Dan is in elk geval de veriam ie en dreigende werking, dié van '°nmer sluimerende artikel uitgaat, enomen en is de Surinaamse over- inderdaad 'neutraal' om naar ei- •ijgoeddunkert te handelen. lol e i 0 i <|ng Mc j '"I'S lief STER geen natuurverschijnsel meer Door Willem Breedveld DEN HAAG Nog niet zo lang geleden werd de STER-reclame voor radio en tv aanvaard als een natuurverschijnsel, waar je je weliswaar aan kon ergeren, maar waaraan anderzijds niet te ont komen viel. Sinds echter de rooie vrouwen van de PvdA openlijk hun walging hebben uitgesproken over het door de STER opgeroe pen beeld van de vrouw heeft de gedachte snel postgevat dat men het in feite ook wel zonder die dagelijkse portie ergernis kan stellen. J restant van de Pentagon-papers nu iu Amerika is gepubliceerd. veler vermoedens bevestigd over ee*ard van de politieke hamvraag in conflict. Het struikel- I waarop de pogingen om de oor- kan het diplomatieke front te be- jten, tot dusverre zijn stukgelopen, i Ainiet de Amerikaanse eis tot vrij- j van krijgsgevangenen. Het was -ijoimin onenigheid over het tempo 50 in de Amerikaanse troepen zou- '3 moeten verdwijnen, of over de waarden voor een staakt-het-vu- p die tot nu toe een politieke rege- beeft verijdeld. De hamvraag was, wie zullen er, na de Ameri- :e aftocht, in Saigon regeren? pn aatste Pentagon-papers verklaren waaróm Amerika's tegenstanders fwj! die vraag worden geobsedeerd. 4'°!at ze Washington ervan verden- koste wat het kost een anti- anjnunistische, pro-westers regime in ®-®pn te willen handhaven. loord-Vietnam en de V-iet Cong niet willen berusten, zullen ook die het beleid van Hanoi niet voor hun rekening zouden ne- zich moeten kunnen voorstellen, kan van Amerika's tegenstanders vergen, dat ze, na jarenlang te en gevochteh tegen en te zijn ield door een orkaan van Ameri- s geweld, ten slotte genoegen ne- met een situatie die als twee :ls water lijkt op de door Ameri- ;ejerdedigdc toestand waartegen ze geleden in verzet zijn gekomen, 'ietnamese oorlog, zo valt uit de igon-papers te concluderen, zal 'orden beëindigd, voordat Wash- os^n een onmiskenbare bereidheid le dag heeft gelegd om zich van mti-communistische regime-Thieu Heen dank zij Amerikaanse steun itaat, te distantiëren. Wat is >p tegen? Dat Thieu en de zijnen :ter lot zouden verdienen, is in icht van o.a. hun jongste politieke (waarbij de Zuidvietnamese Se- een loer werd gedraaid) een ig aannemelijke veronderstelling. schuinsmarcheerders het veld :n ruimen voor b.v. een coalitie- fing waarin ook de Viet Cong zit, 45j dat waarlijk geen extra-verraad |aan de democratische idealen die .merikaanse regering in Vietnam te verdedigen. ,zo'n coalitieregering slechts de fang naar een goeddeels coramu- :h bewind zou kunnen markeren, mogelijkheid waarvoor wij de niet sluiten. Maar is de verwezen- ig van die mogelijkheid verschrik- :er dan het inferno der technolo- oorlogvoering waarin 40 mil- Noord- en Zuid-Vietnamezen nu te lang gedoemd zijn te leven? J0 HAAG De minister van bui- zaken van de Sowjet-Unie, ""rei Gromyko, brengt van 5 tot 7 een officieel bezoek aan Neder- ster Gromyko, die is vergezeld -6 zijn echtgenote, zal met minister ip lelzer besprekingen voeren over belangrijkste internatinale vraag den en bilaterale betrekkingen. j> is de bedoeling dat er een over komst over economische, industrië- ,.«i technische samenwerking wordt tend. De was zal zonder reclame ook wel Wit worden en gekke opa's zullen ook zo wel eens een keer brood gaan eten bij hun kleinzoontje. Blijkens een onlangs gepubliceerde uitslag van een NIPO-enquête is maar liefst 63 pro cent van de bevolking voor stopzet ting van tv-reclame. Enkele weken geleden vond deze ont wikkeling weerklank bij het Kamer lid mr. J. N. Scholten (ARP). Op een vergadering van de vaste Tweede Ka mercommissie voor CRM verraste hij minister Engels met het voorstel de STER-reclame geleidelijk af te schaf fen. Een voorstel waar de minister niet meer op terug had dan de opmer king dat de luister- en kijkgelden (dan met zeker dertig gulden per jaar omhoog zouden moeten. Ook bij de andere fracties wekte zijn voorstel enige bevreemding. In zijn eigen frac tie is het voorstel gisteren echter met instemming begroet en vandaag zal de heer Scholten in het persdebat in de Tweede Kamer op zijn oorspronkelij ke voorstel uitvoerig terugkomen: 'Ik begrijp dat pok dan mijn suggestie niet veel zal opleveren, maar ik vind de zaak de moeite waard om er de minister voortdurend mee voor de voeten te lopen', aldus de heer Schol ten. Het hoofdargument van de heer Scholten is dat de kijker 'door de STER-reclame wordt opgejut om al lerlei dingen te kopen'. Blijkens de NIPO-enquête vindt 57 pet. dit even eens een goede reden om een streep onder de tv reclame te zetten. Het actieprogramma van de AR.P impli ceert vólgens het Kamerlid ook een verbod op tv-reclame, nl. waar het program stelling neemt tegen com merciële manipulaties en dat is vol gens de heer Soholten precies wat de STER doet. Enigszins verontwaardigd: 'Onize kinderen worden iedere avond om zeven uur met de STER gecon fronteerd. Dat moet op den duur een nadelig effect hebben'. Materialisme Nadelig noemt de heer Soholten het dat de mens erdoor 'venmateriali- seerd' wordt, een aspect vam de ster- reclame waarover de KVP-er Steen kamp eens opmerkte: het is eigenlijk vreselijk dat we als confessionele par tijen dit moeten laten gebeuren. Een andere mentaliteitsbeinvloeding is dringend noodzakelijk. Nog kwalijker vind de heer Scholten het dat het alcoholgebruik door de STER aan toonbaar is toegenomen. En over de reclame van een bepaald merk con doom; 'Vreselijk en het is nog een slecht merk ook'. Binnen zijn partij heeft Ook prof. Goudzwaard, hoogle raar aan de VU en oud-Kamerlid, zij het op indirecte manier, front ge maakt tegen de ster-reclame. Iii zijn inaugurale rede waarschuwde de heer Goudzwaard voor 't westerse vooruit gangsgeloof dat wordt vertaald in een uitzichtsloze welvaartsgroei en vergro ting van de levensstandaard. In dit verband pleitte de hoogleraar voor een diepingrijpende wetgeving op het gebied van de reclame. Dringend noodzakelijk ls het ook, al dus de heer Schouten, nu te proteste ren tegen de STER-reclame 'om 't er- ADVERTENTIE Deze aktle geldt voor Gazelle/Juncker/ LocomotiefrSimplex fietsen1 Berlnl bromfietsen. DOE MEE AAN DE BETOVERENDE FILMTRIP DOOR AFRIKA 12 Nederlanders worden straks uitverkoren om deelnemer te worden aan een onvergetelijke 16-daagse foto-film-safari. MET GAZELLE OP SAFARI Haal een deelnemers-kaart bij uw fietsen leverancier, Direkt doen! Gemonteerd inet Vredestcln-banden Mr. J. N. Scholten gere kwaad van de commerciële tv op Amerikaanse leest geschoeid te voor komen'. Verder zegt hij: 'Ook de regionale tv zal straks reclame willen maken en daarmee zullen de regionale kranten in dezelfde moeilijkheden raken als de landelijke bladen nu'. Volgens de heer Scholten staat het als een paal boven water dat de huidige moeilijk heden bij de kranten voor een groot gedeelte zijn veroorzaakt door de in voering van de STER-reclame. Vooral de zwakkere bladen zijn er de dupe van geworden dat het bedrijfsleven" minder geld beschikbaar stelde voor reolame in de dagbladen. Afschaffing van do STER betekent meer reclame voor de dagbladen en voorkomt dat straks moeilijkheden ontstaan bij de regionale bladen: 'Zowel de geestelij ke volksgezondheid als de vrijheid van meningsuiting zullen met de af schaffing van de STER beter gewaar borgd zijn, aldus de heer Scholten. Het is echter zeer de vraag of het publiek nog voor afschaffing van de STER-reclame is wanneer daardoor de luister en kijkgelden met circa dertig gulden omhoog moeten. Uit de NIPO- enquête blijkt dat dan nog maar 34 pet. voor de afschaffing is. Maar vol gens de heer Schotten is het allerminst zeker dat een verhoging van deze omvang noodzakelijk zal DEN IfAAG In Den Haag is giste ren een overeenkomst tussen het ko ninkrijk der Nedèrlanden en de rege ring van de Italiaanse republiek gete kend voor de definitieve regeling van ederlandse vorderingen wegens oor logsschade uit de tweede wereldoor log. Italië stelt hiervoor een bedrag van 1 miljoen ter beschikking. CNV 'Het CNV schakelt zichzelf als serieu ze politieke factor uit', schrijft Martin van Amerongen in Vrij Nederland boven zijn verhaal over de voorgeno men federatie van NKV en NVV. Hij noemt deze hergroepering van de vak beweging een -hergroepering in de Nederlandse politiek'. 'De fusie is een regelrechte aanslag op de brede ba sis, waarop de KVP steunt'. 'NKV- voorzitter Jan Mertens heeft ander maal de kans om het gezicht van de Nederlandse politiek te bepalen. En wie praat er dan nog over Jan Lan- ser?', stelt Van Amerongen retorisch. Hij hoorde van NKV- en NVV-mensen waarom er binnen de leiding van het CNV zoveel verzet tegen de eenheids vakcentrale bestaat: 'Daar spreekt men over baantjesjagers met pek aan de broek, op zijn hoogst gezegend met het realistisch besef dat het huidige CNV-kader, mocht het eenmaal tot een fusie komen, getalsmatig organi satorisch en intellectureel geheel door de partners zal worden overvleugeld'. Igor Cornelissen schrijft over Ulrike Meinhof: 'Het is waar dat ze de zaak links oneindig veel kwaad heeft ge daan, maar links maakt nu eenmaal ook vaak de indruk, breed de tijd te nemen voor eindeloze discussies en resoluties, terwijl rechts intelligenter en sterker wordt' Volten Haagse Post kaart na over de gerucht makende overplaatsing van overste Volten. Gast-commentator majoor Gé Miog merkt naar aanleiding van de behandeling van Volten op: 'Wanneer zoiets een zorgvuldig lid van de anti revolutionaire partij kan overkomen, die zich hoofdzakelijk met de cijfers bezighoudt, is het niet moeilijk te raden wat er gebeurt met degenen, die pogen de krijgsmacht in meer fundamentele zin door te lichten. Zij krijgen, omdat ze merkwaardig ge noeg meestal lid zijn van progressieve partijen, het etiket 'onbetrouwbaar' opgeplakt en worden op plaatsen ge zet, waar ze geen 'kwaad' kunnen'. Hoofdredacteur W. L. Brugsma heeft het stuk gelezen, dat de contactraad van de drie confessionele partijen heeft gepubliceerd. Hij concludeert: 'Wie, helemaal vrij van partijpolitieke overwegingen, dit stuk beoordeelt op de inhoud van het confessionele den ken, schrikt zich ongans van de op pervlakkigheid, de vrijblijvendheid, de bangheid, die het ademt'. Het omslagverhaal gaat over Spanje. Niet over het Spanje van de toeristen, maar over dat van de drie politie machten, 900 generaals, kerk, Movie- mento en Opus Dei Biesheuvel Elseviers Magazine doet erg veel aan het eenjarig bestaan van het kabinet- Biesheuvel. De minister-president zelf werd ondervraagd over de actutele politiek en allerlei andere Nederlan ders mogen zeggen hoe ze nu over zijn regering denken. Elsevier zelf is niet zo te spreken. 'Wanneer na een jaar regeren van het kabinet blijkt, dat de inflatie in 1972 hoger zal zijn dan ooit, dan geloven wij dat de aarzelende houding van het kabinet- Biesheuvel op financieel-economisch gebied verkeerd is geweest'. De aanstaande fusie van het NKV en het NW wordt belicht met behulp van A. J. Hubben, voorzitter van de Bond van Leidinggevend en Hoger Personeel, sinds 1968 deel uitmakend van het NKV. De heer Hubben ziet niets in een federatie en wil niet mee doen als het CNV er ook niet bij komt. Abortus In De Nieuwe. Linie zet psychologe Ineke Fabery de Jonge haar bezwaren tegen het ontwerp van de nieuwe abortuswet uiteen. Ze schrijft onder meer: 'Het meest huichelachtige, van het ontwerp is de wijze waarop men de vrucht denkt te beschermen. Het lijkt alsof de 'ministers niet weten, dat een vrucht een mens wordt. Het gaat niet om het belang van de vrucht maar om de toekomstplannen van een aanstaand kind. Be scherming kan ook bestaan uit het zich niet laten ontwikkelen; zeker als je weet dat de toekomstkansen nihil zijn. De nog ongehuwde priester Jan Ruij- ter geeft antwoord op de vraag hoe lang hij het celibaat als een waarde volle instelling heeft gezien: 'Nooit heb ik er achter gestaan. Ik heb het als zeker gezien, dat deze wet zou verdwijnen in de eerste periode van mijn priesterschap'. Gerard van de Boomen schrijft over de school voor journalistiek, die volgens hem niet marxistisch is; wel maatschappijkri tisch. Vervoersbeleid Hoe in Nederland het vervoersbeleid zou moeten zijn legt Arnout Weeda uit in De Groene. Zijn remedie: Doel bewust beperking van het autoverkeer door gericht ingrijpen. 'De lasten van het autoverkeer worden bevroren op het huidige niveau en de tarieven van het openbaar vervoer geleidelijk ver minderd. Mits de afremming van het autogebruik daadwerkelijk wordt doorgevoerd, betaalt deze politiek zichzelf'. De Zweedse econoom Gunnar Myrdal laat in een interview weten, dat het befaamde rapport van de Club van Rome 'pretentieuze nonsens' bevat. Wouter Gortzak ging naar Cairo om daar o.m. te ontdekken, dat men op de Nederlandse ambassade ter plaatse nog nooit van hem of van De Groene had gehoord. Over de Amerikaanse bombardementen op dijken in Noord- Vietnam schrijft Maarten van Dulle- men oner de kop: 'Nixon doet waar Seyss-Inquart voor werd gehangen'. en Dierenleed' van het Nederlands te, gaan elkaar zo furieus te lijf dat binnen een kicartler het bloed uit de snavels druipt en hun ogen verblindt. Zij u-orden hartstochtelijk aange vuurd. Er zitten scheidsrechters in de kring, die hun stopivatch indrukken, telkens als de strijd verflauwt en de uitgeputte dieren tegen elkaar aan hangen. Worden de vijandelijkheden twee minuten achtereen gestaakt, ter wijl beide kemphanen toch nog op hun poten staan, dan eindigt de strijd onbeslist. Maar een echte hanenkam per (zoals de eigenaren worden ge noemd) verwacht van zijn kampioen dat hij geen genoegen neemt met gelijk spel. Een goede haan vecht zich dood, zeggen zij'. Wie zoiets leest denkt direct aan een land als Indonesië, waar vooral op Bali dergelijke 'sportevenementen' aan de orde van de dag zijn. Maar wie zou vermoeden dat dit schouwspel ook zeer geliefd is in België? Leo J. LeeüUHs is bij zo'n 'geheimzinnig en illegaal ritueel' geweest. Zijn verslag van dit wréde en bloederige vermaak is Ie lezen in het blad 'Vermaak enDierenleed' van het Nederlands Jack London Verbond. Het hanengevecht, dat Leeuwis via- via kon meemaken (onder de toe schouwers ontdekte hij ook een vrouw) vond plaats in de Belgische Kempen, nog geen twintig kilometer over de grens. Een dermate wreed en ongenadig spel', schrijft hij, 'dat het in Nederland een storm van veront waardiging zou opwekken als iemand waagde het daar te organiseren'. De feestje zijn. Dit zal naar zijn mening zeker niet het geval zijn wanneer er een extra heffing voor de bezitters van kleuren tv wordt ingevoerd (een rechtvaardige maatregel omdat de NOS erg veel geld uitgeeft om kleu ren tv mogelijk te maken, aldus de heer Scholten) de zwart-kijkens scher per In de gaten worden gehouden en de resultaten van een efficiency on- deraoek bij de omroepen zouden wor den doorgevoerd. Brieven die niet zijn voorzien Van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verhand staan moeten ln afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Adres: rcdactlo Trouw-Kwartct. postbus 948. Rotterdam. Vraag: Maakt het iets uit bij een erfenis van een grootmoeder, dat de vader of de moeder van de kinderen, die erfgenamen waren, zijn overle den? Er is een geval van een vader, die overleden is en erfgenaam was. De moeder is hertrouwd. Maakt dat verschil? Als er geld van de overlede ne op de bankgiro staat van een der kinderen, hoort de rente dan bij het bedrag? Antwoord: In eerste instantie zijn de kinderen erfgenaam. Zij die overleden; dan komen de kleinkinderen in de plaats van vader of moeder. De moe der die hertrouwd is, krijgt dus voor haarzelf niets, maar komt wel op voor haar minderjarige kinderen. De kin deren uit haar tweede huwelijk zijn geen erfgenamen. Als er geld van de overledene op een bankrekening van een van haar erfgenamen staat en dat geld heeft rente opgebracht, dan hoort die rente bij dat geld. Immers het was rente van het bezit van de grootmoeder. Als het om een kleinig heid gaat, is het voor de erfgenamen raadzaam dit zelf op ccn prettige manier te regelen. Mocht er onwil zijn om de rente uit te betalen, dan kunnen de andere erfgenamen juri disch de zaak laten uitzoeken en loopt de houder van de bankrekening de kans meer dan het rentebedrag aan proceskosten te moeten betalen. Vraag: Als iemand door koop, of door inkoop of ook door huur zonder meer in een bejaardenhuis is opgenomen en door omstandigheden buiten zijn schuld niet meer in staat is de vereis te maandelijkse bijdrage te betalen en als hij volkomen gezond is en op de Bijstandswet kan terugvallen, kan hij dan door het bestuur van het tehuis worden verwijderd? Antwoord: Beslist niet. Immers wordt aan de financiële verplichtingen voldaan, door wie doet er niet toe voor het bestuur. Het zou natuurlijk kunnen zijn, dat er wangedrag in het spel was of een dergelijke mentale achteruitgang, dat verhuizing wel ge wenst zou zijn, maar ook dat zou pas kunnen, als met vereende krachten van verschillende instanties voor de man een andere oplossing gevonden was. Vraag: Was het Mauritshuis in Den Haag het paleis van prins Maurits (de zoon van Willem de Zwijger?). Antwoord: Neen. Graaf Johan Maurits van Nassau, neef van Willem de Zwij ger. Deze Maurits (de Braziliaan) geb. 1604 was gouverneur van de WIC in Brazilië, liet na afloop van zijn ambts periode (1644) het paleis bouwen en financierde de bouw met de verkoop van suiker uit Brazilië. Vandaar dat het gebouw vroeger het suikerpaleis heette. Het paleis werd gebouwd door Jacob van Campen. Het heeft in de loop der eeuwen gediend als logeerver- blijf van de Staten van Holland, als gevangenis en als Nationale biblio theek. Na 1820 kreeg het Mauritshuis de tegenwoordige bestemming. Konink lijk Kabinet van Schilderijen. hanen 'rammen' elkaar de spoten in het lichaam. 'Om dit wapen nog ge- dtichter te maken hebben de eigena ren deze nog vrij jonge dieren sporen aangebonden van oudere, in de arena gesneuvelde hanen. Deze kleine dol ken zijn bevestigd op een soort man- chetjc dat omwikkeld met draad, om de poten zit geklemd'. De hanen in deze arena blijken een enorm uithou- digsvermogen te bezitten. 'Na ccn half uur zijn ze, zicaaiend op de poten, nog verbeten genoeg om zich in ei kaars nek vast te bijten als ze een korte wapenstilstand sluiten'.'Hun uitputting is nu duidelijk. De tioce koppen zakken langzaam, als in een vertraagde film, naar beneden tot zc de grond raken. Wat nu nog op de. twee krachtige poten staat is een bloedrode, kleverige massa veren, waarin ook geen ogen meer te zien zijn. Even tevoren is trouioens reeds geroepen dat de ene haan 'een schele' is geworden, hetgeen betekent dat hem een oog is Uitgepikt'. De Belgen voor wie dit soort tonelen een smakelijke ontspanning is, gaan er niet alleen uit bloeddorstigheid heen. Bij grote wedstrijden wordt voor honderdduizenden francs ver gokt, net als bij de paardenrennen. De politie probeert er icat tegen te doen, er worden hoge boetes uitge deeld, maar niets schijnt te helpen. Leeuwis zegt daarover: 'Ontelbare Belgen in dorpen en steden zijn zo hartstochtelijk aan deze ondeugd ver slingerd, dat ze onuitroeibaar lijkt' Dan toch maar liever de tamme voet baltoto, De burgemeester en wethouders van allo provinciehoofdsteden, plus die van Amsterdam gaan samen naar een feestje. En geen onderling gehakke tak, geen gezeur over eigen gemeente lijke problemen. Zoveel zielen, één gedachte, dat is de bedoeling Die ene gedachte moet dan gericht zijn op de stad Groningen, omdat de gemeente bestuurders het driehonderdjarig feest van Groningens ontzet mogen meevieren. De plaatselijke Commer ciële Club heeft men daartoe uitgeno digd, mèt hun vrouwen, die het feest op 25 augustus natuurlijk dub bel zo aardig (kunnen) maken. Ken nelijk een aantrekkelijke invitatie, want zo'n 120 bestuurders hebben al laten weten dat ze er btj zullen zijn. De Club maakt die dag flink wat reclame voor hoofdstad en provincie. Behalve een ontvangst door het Gro ningse gemeentebestuur krijgen de gasten ook een rondvlucht boven stad en gewest aangeboden, zodat ze goed kunnen zien en zien ze het niet, dan wordt dat hun wel duidelijk ge maakt welke voordelen Groningen als werk- en woortprovincie biedt. Het complete gezelschap wordt verder ge acht om vier uur 's middags de her denkingsrede in de Nieuwe Kerk aan te horen, zoals ook o.a. prinses Bea trix zal doen. Er staat een aparte trein voor de vroede vaderen en moederen klaar, die hen haalt en 's avonds weer thuis brengt. Hoe laat zal wel van het feestje afhangen. zoek Waar zijn de forellen gebleven? Het Veerse Meer zou er van moeten krioe len, maar vissers, die hun vrouw beloofd hebben met een Smakelijk maaltje thuis te komen, hengelen de hele dag zonder iets te vangen. Sinds 1968 zijn er zo'n 200.000 forel len in het meer uitgezet, die samen een waarde van bijna ƒ80.000 verte genwoordigen. Nog nooit heeft ie mand iets gemerkt van een massale vissterfte en visserijdeskundigen bre ken zich dan ook het hoofd over de vraag, waarom de forellen zich niet laten beetnemen. stoel gezocht Deze eenzame klok heeft dringend een stoel nodig. Wel een stevige, want de 17-ceetiwse, door de broers IleMoily gegoten klok, indertijd be stemd om vorstelijk in het palcis op de Dam te hangen toen liet nog stadhuis was, maar nu werkeloos op- Seslagen in een donkere loods In liet foordhollandsc dorp Groslhuizen, weegt 750 kilo. De klok slaat daar al sinds in 1903 'zijn' Grosthuizer kerk gesloopt werd en de dorpelingen willen hun IIc- mony-monument nu eindelijk weer eens zien cn horen. Daarom zijn ze met de actie 'Geef die klok een stoel' gestart. Voor wie er aan moe wil helpen dc klok in ere te herstellen: secretaris D. Schuytemakcr van het actiecomité (Groslhuizen 52, Aven- horn, tel. 02294-407) weet er alles van. Binnenkort wordt de klok uit zijn donkere hoekje gehaald; van zaterdag af is hij te bewonderen ln boerderij 'Mijn genoegen' op liet genoemde adres, waar dan een tentoonstellng over dc historic van Avcnhorn open gaat. lowietje Hollandcassette Bij de Amster damse en Delftse WV en de Delftse platenwinkel Hees is een praatgrage gids voor Nederland te koop die je zo in je zak kunt steken. Het is een bandje 16,90) dat in het Engels wandelingen door Amsterdam en Delft beschrijft en verder wat infor matie over het hele land geeft. Wie het koopt, kan er een cassetterecorder op dezelfde adressen bij lenen na honderd gulden borg gestort te heb ben. Scheepsbezoek Vier Britse marineschepen hebben in Rotterdam afgemeerd: de Albion, de Keppel en de Retainer in de Lekhaven, de Olna in een petroleumhaven. Omdat ze toe heen paar dagen werkeloos blijven liggen mogen de Albion en de Keppel zaterdag en zondag tussen 2 en 5 uur door iedereen bekeken worden. Ge- zondheidsvlucht De Indonesische minister van volksgezondheid heeft de medisch directeur van het Leids aca demisch ziekenhuis uitgenodigd om over ziekenhuiswetenscliappen te ko men praten. En zo vliegt dr. Vogel binnenkort naar Indonesië. Vleesi dee Bijna tweeduizend gulden heeft de Bossche De Gruyter-slager Wiilemse van zijn werkgever gekre gen voor een Idee: karbonaadjes nèt iets anders met de machine afhakken, waardoor er veel minder afval over blijft. Een forse beloning voor een simpele vleesinval, die het bedrijf jaar lijks wèl twintig mille bespaart,dus dat mag dan ook wel. Levensverze kering "Veiligheidsvoorschriften uw levensverzekering' heeft Casvo (commissie actielhema's van de sa menwerkende veiligheidsorganisaties) de nieuwe actie genoemd, die ditmaal niet op technische en organisatorische veiligheidsaspecten gericht is, maar op naleving van de voorschriften, Hiep Bio Wie tussen 6 juli en .3 augustus naar de bioscoop gaat, krijgt daar een nieuw Bio-filmpje te zien en de bijbehorende collectebus onder z'n neus. Het filmpje heet 'O hiep Bio* en ls gemaakt door leerlin gen van de filmakademie. Van de collecte-opbrengst kunnen het vakan tieoord, het kinderrevalidatiecentrum en de mytylschool in Arnhem weer een poosje doordraaien en kan er research verricht worden. 669

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7