Volmuller wil snelle aanpak vervoersplan I Hippies vliegen met speciale lijndienst Lengte van kinderen bepaalt invloed ontwikkelingshulp Rotterdamse wijken naar status van 'deelgemeente' Stoppen met opspuiten van Zaandamse polder geëist door stichting Stichting Weg: Rapport teleurstellend Kwatta: Het heeft zin door te gaan Conferentie over Nederland neemt deel aan Bulgaarse beurs Udink verwacht meer superstores Meer mijnen op het strand gevonden Hoofdtooi van nylon PARKEERGARAGES TROUW/KWARTET DONDERDAG 29 JUNI 1972 Binnenland TPOO/lE Van een verslaggever AMSTERDAM Prof. ir. J. Volmuller, hoogleraar aan de techni sche hogeschool te Delft en voorzitter van de commissie bevorde ring openbaar vervoer westen des lands, heeft ervoor gepleit snel en doortastend te beslissen over het vorige week uitgebrachte eind rapport van de commissie, dat heeft gekozen voor een geïntegreerd openbaar railvervoer in het westen van ons land. Prof. Volmuller maakte deze opmer kingen In Amsterdam tijdens een bij eenkomst van het Nederlands ver- voerswetenschappelijk Instituut, toen hij bij het rapport enkele kantteke ningen plaatste. Een aantal punten dwingen tot snel handelen; anders behoeft het niet meer en wordt de randstad een amorf geheel. Maar hij was er niet van overtuigd, dat het Nederlandse volk bereid zou zijn er miljarden voor op tafel te leggen. Persoonlijk had prof. Volmuller de angst, dat het rapport te veel discussie zal uitlokken; maar over tien Jaar behoeft het niet meer. Zou de regering nu besluiten tot uitvoering van de voorstellen van het rapport, dan zijn we in het Jaar 2000 uit de vervoerszorgen. Maar dan moet de regering wel een aantal uitgang spunten vaststellen, zoals de gebun delde deconcentratie op ruimtelijk ge bied, het maken van sterke detailstu- Panam ivil 'ongemak' voorkomen Van een verslaggever AMSTERDAM De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Panam scheidt het kaf van het koren: één maal per week brengt een jumbo uitsluitend hippies van New York naar Amsterdam. De speciale hippie-lijn is ingesteld voor de rest van de zomer. Het eerste toestel arriveerde gistermorgen op Schiphol. 'Wij proberen de jongeren te weren op onze dagelijkse gewone lijnvluch- ten en hen allemaal samen op één vliegtuig te boeken. Dat voorkomt niet alleen ongemak voor de andere passagiers, maar het is bovendien ge zelliger voor de hippies zelf.' Deze verklaring gaf de heer H. Dillard, Panam-directeur in Nederland. 'We hebben in de New York Times adver tenties over de hele pagina geplaatst om deze hippe vluchten te propage ren.' Om het aantrekkelijk te maken is een speciaal tarief ingesteld. De retourvlucht kost de hippies 210 dol lar (ongeveer 660 gulden). De keuze van Panam ls op de lijn New York- Amsterdam gevallen, zegt de heer Dil lard, omdat de Amerikaanse Jeugd haar zinnen op deze stad heeft gezet. Hier willen ze naar toe.' De luchtvaartmaatschappij heeft ook de service aangepast: aan boord wordt speciaal een maero-biotisch ontbijt ge serveerd en er is telkens de een of andere hippe muzikant aan boord. Gisteren was dat een gitarist, die de nachtelijke vlucht bekortte met het zingen van 'Open up your Vondelpark, Amsterdammers here we come'. Bij aankomst werd de reizigers infor matie-materiaal over Amsterdam uit gereikt, onder meer het pamflet van de werkgroep jeugd toerisme. Daarin staat te lezen 'U zult in Amsterdam een tolerant klimaat aantreffen. Op deze tolerantie zijn de Amsterdam mers even trots als op de grachten gordel en de kunstschatten, maar deze tolerantie is er niet een van alles kan en mag.' In de gids kolomsgewijs in vijf talen gedrukt staat ook een hoofdstuk 'drugs'. Vermeld wordt dat het gebruik ervan wettelijk niet is toegestaan, maar dat er steeds meer mensen vinden dat hasj best kan worden geoorloofd. 'Er worden in Amsterdam, ook openlijk zichtbaar, drugs gebruikt. Er wordt gehandeld in drugs van goede, maar ook van slechte kwaliteit. Er zijn handelaren die betrouwbaar zijn. maar ook handelaren met wie men beter geen deal kan maken,' zo waarschuwt het pamflet. 'Hoewel er door de politie geen heksenjacht ge maakt wordt treedt zij wel op. Je loopt dus de kans voor de rechter te moeten verschijnen of het land te worden uitgezet LEIDEN De lengte van de kinderen is volgens de kinderarts J. C. vervuiling van de Rij van Wieringen, een betrouwbare graadmeter om vast te stellen of de ontwikkelingshulp invloed heeft öp de gezondheidstoestand van de bevolking in arme landen. Zolang niet blijkt dat de kinderen in de arme landen in achtereenvolgende jaargangen gemiddeld groter wor den is volgens hem die invloed te verwaarlozen dies en zich realiseren, dat deze oplos sing een duurdere oplossing is dan de 'auto-oplossing'. Prof. Volmuller had erop gewezen, dat de studie niet de gedachte vier, maar acht Jaar had geduurd en twee en een half miljoen gulden duurder was uitgevallen dan gedacht De uitkomsten zijn voor sommige openbare vervoerbedrijven nogal moeilijk te verteren geweest. Onder meer is gebleken, dat een kwart van de huisvrouwen (in 1966) zich dage lijks niet buitenshuis begeeft. Op een werkdag geschiedt 55 procent der ver plaatsingen door mannen. De rest dus door vrouwen hetgeen hij vreemd noemde, omdat in Nederland niet zo veel vrouwen buiten de deur werken. Het woon-werkverkeer nam 20.5 pro cent van de verplaatsingen; het win kelen 17,6 en het onderwijs 16,8 pro cent voor zijn rekening. Binnen de grote agglomeraties (Inclusief de vier grote steden) deed zich meer dan 50,2 procent van alle verplaatsingen voor; driekwart van de verplaatsingen bin nen de grote en middelgrote steden. Slechts 0,8 procent van de verplaatsin gen heeft zich In 1966 tussen de agglomeraties voorgedaan. De land bouwbevolking verplaatst zich per werkdag slechts 1,2 km. Een kwart van de verplaatsingen gaat te voet; 10,1 procent is voor het openbaar vervoer; de auto neemt 25,5 procent voor zijn rekening. Waarom is het aandeel van het openbaar ver voer in de verplaatsingen slechts 10,1 procent, had de commissie zich afge vraagd. Dat komt omdat er zoveel kleine afstanden worden afgelegd. Niet best Het openbaar vervoer bedient de kor te afstand niet zo goed. aldus prof. Volmuller. Onder de vijf kilometer is de trein niet zo'n geschikt vervoer middel, merkte hij verder op. 'Voor de korte afstand is collectief openbaar vervoer ongeschikt.' Ook wees hij erop, dat in september 1970 duizend west-Nederlanders zijn ondervraagd, die regelmatig naar de binnensteden reizen. Dit onderzoek bevestigde de gehechtheid van auto- BREDA 'We hebben ons een tijd lang afgevraagd of het nog wel zin had door te gaan. Op dit moment beantwoord ik deze vraag met ja. Het ingetreden herstel zet zich voort. Zo wij al niet dit jaar uit de verliezen komen, dan verwachten we zeker dat dit volgend jaar het geval zai zijn,' aldus mr. D. A. Slager, voorzitter van de raad van commissarissen van de chocolade- en cacaofabriek Kwatta, in de jaarvergadering. In antwoord op vragen werd gezegd dat de integratie met Van Dungen in Nijmegen wordt voltooid. Of de be drijfsgebouwen van Van Dungen wor den verkocht, is nog niet bekend. Het assortiment van Kwatta zal kleiner worden. Kant-en-klaar maaltijden en vacuünwerpakte pinda's worden uit de markt genomen. Mr. Slager zei dat Kwatta bereid blijft elke mogelijkheid tot samenwerking met andere bedrijven serieus te on derzoeken. raobilist en bromfietser aan hun ver voermiddel. Slechts door negatieve punten, zoals lange verplaatsingstij den en opstoppingen, zijn zij bereid over te stappen op het openbaar ver voer. Ten opzichte van het autover voer ziet het openbaar vervoer er somber uit, constateerde prof. Vol muller. Men kan maatregelen nemen ter bevordering van het openbaar ver voer. Men moet er evenwel voor op passen dat bij bijzonder kostbare maatregelen het rendement wel eens laag kan zijn. Teleurstellend Teleurstellend noemt de Stichting Weg het eindrapport van de commis sie bevordering openbaar vervoer wes ten des lands. Na acht jaar studie is een eindrapport geredigeerd, dat aan zeer essentiële zaken voorbijgaat, on der meer de financiële en milieu aspecten en het ruimtebeslag van een fijnmazig railnet, zo meent de stich ting. Ondanks het feit, dat de commissie een voorstander blijkt te zijn van de harde lijn, als het er op aankomt het publiek van het openbaar vervoer ge bruik te laten maken, heeft zij aldus de stichting niet kunnen aantonen, dat het openbaar vervoer in staat zal zijn de toekomstige verkeers stromen te kunnen opvangen. Niet alleen, ontbreekt een raming van het aantal te vervoeren reizigers, maar ook de zekerheid, dat een voldoend aantal reizigers inderdaad bereid zal zijn op het openbaar vervoer over te stappen. Het percentage, dat op het ogenblik hiertoe bereid is, ligt niet hoger dan tien procent. De automobilist is volgens de Stich ting Weg niet in de eerste plaats 'emotioneel gebonden' aan zijn ver voermiddel. doch hij is noodzakelijk op eigen vervoer aangewezen. Hij is ook niet bereid dit vervoermiddel, waarvoor hij steeds meer moet beta len minder te gaan gebruiken. Het voortdurend verhogen van de vas te lasten op de auto werkt het autoge bruik in de hand. meent de Stichting Weg. Bovendien stapt de doorsnee Nederlander, dat is uit een van de deelonderzoeken van de commissie duidelijk gebleken, met tegenzin in het openbaar vervoer wegens het ge brek aan privacy, comfort etc. Het bevorderen van het openbaar ver voer kan slechts worden verwezenlijkt door een evenwichtig beleid van én particulieren én openbaar vervoer, vindt de stichting. Daarbij zal een duidelijk parkeerbeleid het stadscen trum voor verschraling behoeden DEN HAAG Nederland zal dit na jaar met een collectieve inzending, georganiseerd door de Centrale Ka mer van Handelsbevordering, weer wat intensiever deelnemen aan de internationale jaarbeurs van Plovdiv in Bulgarije. De beurs wordt gehou den van 24 september tot 3 oktober. Al heeft ze niet de betekenis in het handelsverkeer tussen West-Europa en de socialistische landen als de beur zen van Brno en Leipzig, ze is, naar de mening van de CKH niet oninte ressant voor de Nederlandse import- exporthandel. Het handelsvolume tussen Nederland en Bulgarije beliep in 1971 ongeveer 50 tot 55 min, t.w. een Nederlandse invoer van ruim 21 min en een Nederlandse export naar Bulgarije van ruim 33 min. Vooral de Neder landse Invoer uit Bulgarije is de afge lopen jaren flink gestegen (van ruim ƒ9,5 min in 1968 tot meer dan ƒ21 miljoen thans). De Nederlandse belangstelling voor Bulgaarse goederen ligt vooral op het terrein van consumptiegoederen, waar bij conserven en wijnen een belangrij ke plaats innemen. De laatste jaren betreft Nederland veel elektrisch voortbewogen karretjes ('ijzeren hon den') uit Bulgarije, dat de enige pro ducent binnen de Comecon is van dit soort voertuigen DEN HAAG Minister Udink (ruimtelijke ordening) verwacht dat het initiatief van Bijenkorf Beheer om mammoetwarenhuizen (superstores) buiten de bevolkingscentra en bij gro te verkeersverbindingen te vestigen, door andere groot winkelbedrijven wordt nagevolgd. Dit blijkt uit het antwoord op scrhiftelijke vragen van het eerste kamerlid Meester (PvdA). De bewindsman herinnert aan de vol gende uitspraak van zijn voorganger Schut: zowel landschappelijk gezien als uit het oogpunt van ruimtelijke ordening rijzen ernstige bezwaren te gen een veelvuldige vestiging van vrijstaande warenhuizen buiten de stedelijke centra. Hieraan kunnen ook uit een oogpunt van verkeersafwikke ling bezwaren verbonden zijn. Omdat momenteel een interdeparte mentale werkgroep naar de detailhan delsactiviteiten buiten de winkelgebie den een onderzoek instelt, minister Udink nog met het nemen van een beslissing over de vestiging van wa renhuizen, toonzalen en dergelijke be drijven bij de grote verkeersverbin dingen in landelijk gebieden. WENEN De Organisatie van Olie- Exporterende Landen heeft de voor stellen van westerse oliemaatschappij en, inzake de compensatieregeling voor toekomstige verliezen van olie- opbrengsten, verworpen. Volgens een communiqué van de OPEC-conferentie behoort de schadevergoeding te zijn gebaseerd op de netto boekwaarde van de westerse concessies. Elke andere basis waarop voor een eventuele com pensatieregeling zal niet eens worden overwogen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotterdamse gemeenteraad heeft gisteren tij dens een extra-vergadering de nieuwe wijkraadsverordening aan vaard en daarmee een beslissing genomen van nationale betekenis op het gebied van bestuursorganisatie. De heer Van Wieringen promoveerde gisteren aan de Leidse universiteit tot dictor in de geneeskunst op een proef schrift over verschuiving van groei en rijpingpatroon, waarin lengte en gewicht worden bestudeerd van 66.000 Nederlanders van 0 tot 25 jaar tegen de achtergrond van veranderingen, die zich de laatste eeuw in Nederland in het groeipatroon hebben voorge daan. Door verbetering van de levensom standigheden van de mens groeien kinderen sneller, begint de geslachte lijke rijpingskenmerken op jongere leeftijd, stopt de groei eerder en neemt de volwassen lengte toe. aldus het proefschrift De heer Van Wierin gen schetst de 'onvoorstelbaar grote verbetering' die op dit punt de laatste eeuw in Nederland is opgetreden. De gemiddelde lengte van kinderen en volwassenen in het Nederland van ruim een eeuw geleden komt blijkens het proefschrift overeen met de lengte van bevolkingen, die nu ontwikke lingshulp nodig hebben: De 6-jarige was gemiddeld 106 cm (nu 121 cm), de 10-jarige 125 cm (nu 142 cm) do 14-jarige jongen 144 cm (nu 165 cm), dc volwassen man ongeveer 167 cm (nu 178 cm) en de volwassen vrouw 152-155 cm (nu 166 cm). Door de snelle verbetering in de le vensomstandigheden heeft Nederland, gekomen vanuit de situatie van een onderontwikkeld land. nu zowel wat de kindersterfte betreft als wat da groei van kinderen aangaat, onder de technisch ontwikkelde landen een vooraanstaande positie ingenomen. Kinderarts Van Wieringen vindt dat ADVERTENTIE J er goede gronden aanwezig zijn voor de stelling, dat bij beoordeling van de groei en de voedingsstand van kinde ren in andere landen, de Nederlandse groeidiagrammen als maatst af geno men kunnen worden. DEN HAAG In de tweede helft van olctober wordt in Den Haag een ministersconferentie gehouden om een einde te maken aan de vervuiling met zout van de Rijn, en in het algemeen een programma op te stel len voor sanering van 'Europa's groot ste open riool'. Nederland, dat bereid is hiervoor niet onaanzienlijke financiële offers te brengen ziet als een der middelen hiertoe versterking van de bevoegdhe den van de internationale rijncommis sie. Rotterdam wordt, zo is de bedoeling van deze nieuwe verordening, opge deeld in een aanal 'deelgemeenten' die samen een grote gemeenschap vor men. In het Nederlandse staatsbestel is zo'n gemeenschap iets totaal nieuws. In het buitenland kennen wij de 'municipality' van Londen, van Parijs, van Montreal en noem maar op. Voorlopig is de hele zaak natuurlijk nog een experiment. Het is de bedoe ling dat dit alles groeit naar een groot gewest: Rijnmond, of. zoals men in Rotterdam liever zegt: groot-Rotter dam. Wat de Rotterdamse raad giste ren besliste houdt niet anders in dan de instelling van de wijken of deelge meenten Hoek van Holland, Hoogvliet en Rotterdam-zuidwest. Die laatste 'deelgemeente' beslaat de wijken Charlois, Pendrecht en Zuiwijk. Het is de bedoeling, dat aan deze Kousen InnSSen ZWOLLE DIEZERSTRAAT 21 Dc Mijnopruimingsdienst heeft gisteren nog meer mijnen gevonden op het strand van 's-Gravenzande. Op de foto worden de mijnen naar de plaats gebracht waar ze tot ontploffing zullen worden gebracht. Het zoeken naar mijnen wordt voortgezet. Zoals gemeld is dit deel van het strand voor badgasten ge sloten. deelgemeenten bepaalde bestuursbe voegdheden worden o"ergedragen en het is ook de bedoeling, dat het aantal deelgemeenten in Rotterdam zich zal uitbreiden. Mocht dit werk tot een succes leiden en mocht de situatie in Rijnmond zich daartoe ont wikkelen veruit de meeste Rotter damse politici zijn daarvan overtuigd dan zullen gemeenten als Schie dam, Vlaardingen, Maassluis uiteinde lijk deelgemeenten worden van groot- Rotterdam, en dan zullen kleinere Rijnmondgemeenten tot dergelijke deelgemeenten kunnen worden samen gevoegd. Natuurlijk zal er nog heel wat moeten veranderen, eer Vlaardin gen, Maassluis, een gecombineerd Heenvliet en Geervliet en deelge meenten als Hoek van Holland, Hoog vliet of Rotterdam-Zuidwest eenzelfde status en bevoegdheden hebben gekre gen. Weliswaar heeft de gemeenteraad van Schiedam zich reeds uitgesproken voor de vorming van een streekgewest in Rijnmond, maar dat wil nog niet zeggen, dat Schiedam zich 'onderge schikt' wil maken aan het naburige Rotterdam. Het wil nadrukkelijk zelf standig blijven. Het gaat er dan ook in de eerste plaats om. de Rotterdam se deelgemeenten zodanige bevoegdhe den te geven, dat een aantal tegen woordige Rijnmondgemeenten deze zonder 'gezichtsverlies' kunnen aan vaarden.Schiedam moet geen onder deel worden van 'Rotterdam' maar van 'Groot-Rotterdam' en dat is iets heel anders. Het is de bedoeling, dat de deelge meenten van 'Groot-Rotterdam'' alle ongeveer eenzelfde aantal inwoners hebben en bovendien elk een eenheid vormen, die als zodanig naar bulten kan treden. Tenslotte moet het Rotterdamse stads deel, dat voorlopig wordt aangeduid met de 'experimentele deelgemeente Rotterdam-zuidwest' nog een naam hebben. Het is samengesteld uit de oude stadswijk Charlois en de nieuw bouwwijken Zuidwijk en Pendrecht. Oudere inwoners van Charlois zijn het meest geporteerd door de naam 'Chrlois'. Zuidwijk en Pendrecht zijn na de oorlog opgetrokken in de Char- loise polder op gebied, dat. to.en 'Charlois'. Zuidwijk en Pendrecht zijn zelfstandige gemeente was, tot die gemeente behoorde. Daartegenover staat echter, dat de bewoners van de nieuwe wijken zich beslit geen Charloisers gevoelen. Al die overwegingen zijn uitgemond in een prijsvraag: wie een goede naam weet kan daarvoor van het Rotterdam se gemeentebestuur een mooie prijs krijgen. Een wel buitengewoon vreemde hoofdtooi van gevlochten nylon, worpen door studenten van het instituut voor kleding en modett niek in Londen. ADVERTENTIE OPROEP AAN ALLE AMSTERDAMMERS WAAR KUNNEN IN DE CITY VAN AMSTERDAM GEBOUWD WORDEN? Tijdens een hearing in de Koopmansbeurs verklaarden de Wethouders Brautigam en Lammers, dat zij absoluut geen bezwaar zullen maken tegen het bouwen van parkeergarages in het centrum van de stad, mits er geschikte ruimte voor gevonden kan worden. Nu deze toezegging is gedaan, vragende winkeliers in het centrum van Amsterdam waar naar uw mening die parkeergarages kunnen worden gebouwd. Opgave aan Federatie de City van Amsterdam, Kalverstraat 73, postbus 10113, Amsterdam, tel. 22 49 31. Kort geding tegen gemeente Van een verslaggever HAARLEM De president van de Haarlemse rechtbank zal vrij uitspraak doen in een kort geding dat de stichting Contact niili beheer Zaanstreek tegen de gemeente Zaandam heeft aangespani#^ De stichting eist dat Zaandam onmiddellijk staakt met de opspuilh van de Zaandammer polder en dat de bestemming van de polder agrarisch gebied wordt gehandhaafd, zolang niet rechtsgeldig i andere bestemming is vastgelegd. De raadsman van de gemeente Zaan dam zei tijdens de behandeling van het geding, dinsdag, dat de gemeente ten onrechte was gedagvaard. Volgens hem had de eiser zich moeten wenden tot 't ontwikkel ingsschap Zaanstreek, dat de werken uitvoert. De raadsman van de stichting dacht hier anders over, omdat de Zaandammer polder ligt in de gemeente Zaandam. De gemeenteraad heeft een bedrag van 7.700.000 beschikbaar gesteld en de burgemeester van Zaandam is voorzit ter van het ontwikkeliingsschap, waar in een aantal gemeenten deelnemen. De raadsman van Zaandam vond dat de stichting door de opspuitingswer- ken geen schade ondervindt en dat ze ook daarom niet ontvankelijk ver klaard dient te worden. De eiser be streed dit. 'Het gaat om 10.000 bur gers, die aangesloten zijn bij de 23 organisaties waaruit de stichting be staat (wijkraden, culturele en natuur historische verenigingen, de vogel wacht, hengelsportverenigingen en een studentenorganisatie). Ten on rechte verschuilt Zaandam zich achter het ontwikkelingsschap'. Voor de verbreding van het Noordpa kanaal kon men goedkoop aan gn komen. Die werd al in januari r gebruikt voor voorbereidende wei) en vanaf oktober jl. voor opspuji: gen. In 1968 hebben provinciale ten van Noord-Holland het streek] voor de Zaanstreek vastgesteld, v in staat dat de Zaandammer po havenbedrijven, weinig hinderlijke, dustrieën een tunnel en recreati |a' bied krijgt. Over de bestemmir volgen nog beslissingen en belang benden kunnen dan bezwaren ii nen. Het gaat op dit ogenblik al Jjj over opspuiting en gereedmaken n terreinen, zei de raadsman van Z ip dam. Als de eis zal worden toegewezen, wordt de gemeente Zaandam ern,n benadeeld. De grond zal veel duutj, worden, omdat ze van elders gehi moet worden. De aannemer zal s deloos gesteld moeten worden stopzetten betekent aanzienlijke nomische nadelen voor de gemee voerde de raadsman van Zaanf aan. ïai

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 14