lerste ziekenhuisplan nog een experiment ■Illll if O llllll llllll I m é)L llllll Historische bijeenkomst in Dordtse Grote Kerk irtretvan Samkalden 'Epifanie' moeilijk stuk van Berio erbert von Karajan ivert mooie konijnen t lege hoeden Succes van de opera l'Ormindo herhaald Uitvoering Antony and Cleopatra: effectvol toneel fiTlT" Prins 61 jaar Soft Machine niet in Holland-Festival EVEN PUZZELEN Romy Schneider in nieuwe filmrol ^W/KWARTET DONDERDAG 29 JUNI 1972 Ttiiincnlnnd Kunst TI'OZI SD IIIII.I I Stuyt bij installatie nieuw college 2CHT De tot nu toe gehanteerde vuistre- gels bij de ziekenhuisplanning zullen moeten wor- ervangen door meer gedifferentieerde normen. Er moet nog veel onderzoek worden verricht er werkelijk objectieve en wetenschappelijke gefundeerde planningscriteria opgesteld kunnen •n. Omdat voldoende objectieve criteria op dit ogenblik nog ontbreken, zal het eerste landelijke ïhuisplan het karakter van een proefplan dragen. de minister van volksgezond- milieuhygiëne, dr. L. B. J. gisteren in Utrecht bij de in- e van het college voor zieken- irzieningen. Hij zei dat het lan de gelegenheid zal geven, g op te doen met de plannings- «k, terwijl intussen meer in- can worden verkregen in de achtergronden en factoren die bij de planning in aanmerking moeten wor den genomen. Totdat het eerste lande lijke plan gereed is zal het nieuwe college zich ook bezighouden met de beoordeling van Individuele bouwpro jecten. Ook kan nu al worden begonnen met de planning van bepaalde soorten bij- io Samkalden, de nieuwe vice-president van de Raad van State op 10 augustus 1912 in Rotterdam geboren. Hij doorliep de zijn geboortestad en ging op 18-jarige leeftijd indologie stu- aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Zes jaar later deed hij •aal examen en op 11 maart 1938 promoveerde hij op het proef - t 'Het college van gedelegeerden uit de Volksraad'. ember 1938 vertrok dr. Samkal- aar Indonesië, waar hij werd nd tot aspirant-controleur bij menlands bestuur in Soerabaja oardjo. Tijdens de Japanse be- van 1942 tot 1945, was hij in llende kampen geïnterneerd, uari 1946 teruggekeerd in Ne- ^d, werd hij gedetacheerd bij de jche afdeling van het departe- jvan overzeese gebiedsdelen. In Bber 1946 werd hij benoemd tot aris van de Commissie-Generaal ■federlands-Indië. In juli van het (jaarop werd hij assistent bij de »el staatsrecht aan de Leidse Ilsiteit. lanuari 1948 werd dr. Samkalden van de afdeling wetgeving en |che zaken van het ministerie pdbouw, visserij en voedselvoor- g. Op 1 februari 1952 werd hij Bid tot hoogleraar in de rechts- ptswetenschappen aan de Land- fcgeschool in Wageningen. litieke loopbaan van dr. Samkal- fegon in 1954, toen hij lid werd van de provinciale staten van Gelder land voor de PvdA, van welke partij hij in 1946 lid was geworden. Van 1956 tot 1958 was hij minister van justitie in het vierde kabinet-Drees. Als lid van de Tweede Kamer werd hij in 1959 benoemd tot buitengewoon en in 1960 tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidse universiteit. In laatstge noemd jaar verhuisde dr. Samkalden van de Tweede naar de Eerste Kamer. In 1965 werd hij voor de tweede maal minister van justitie, ditmaal in het kabinet-Cals, dat in 1966 ten val werd gebracht. Met ingang van 1 augustus 1967 werd hij benoemd tot burge meester van Amsterdam. Op 21 augus tus van dat jaar werd hij als zodanig geïnstalleerd. Van 1954 tot 1956 was dr. Samkalden lid van de SER en van 1959 tot 1965 directeur van het Europa-instituut van de Leidse universiteit. Sinds 1938 is hij getrouwd met Olga Judith Meij- ers. Het echtpaar Samkalden heeft twee zoons en een dochter. iet was alleen de bezoekers in .ivolle Concertgebouwzaal ver- 'on Karajans befaamde afdaling rode trap in alle glorie als een ;elijk voorspel mee te maken, geen van de andere concertzalen Vn trap. Die afdaling: behoed- legant, als overweldigd door de van een zo uitgebreid en rijd publiek, en met iets van id en wie-ben-ik-dat-ik hier - fmag-optreden, komt de mae- torgvuldig gekept, slank in de gesneden rok, stapje voor naar beneden, enkele malen hand aan de leuning stilstaand izaam links en rechts hijgend iet publiek. Dan stelt hij zich lidden van zijn, al even correct orkestleden, als één van hen ijk niveau, en blijft daar enkele |ikken verwijlen alvorens zich in kwieke stap op het dirigen- lium enkele (noodzakelijke) len centimeters boven zijn men- verheffen. Het applaus is dan roeid tot een sterkte die al alle ;enen in zich heeft van de welke aan het slot van de minutenlang over de nog altijd en zich dan óók nederig zijn mensen opstellende won- igent zal uitstorten, in heeft men inmiddels aan de ingen van Strawinsky's 'Apol- isagête' en van Richard Strauss' feldenleben' kunnen ervaren dat Herbert von Karajan nog niets n wonderlijke capaciteiten als [leider verloren heeft. Misschien fe wat zwoele en zware visie van tarajan op Strawinsky's neo-klas- Apollon wat tegen; misschien let ook omdat daarin alleen de irs maar aan het woord zijn. In èval kwa mde volledige en on ordelijke overgave van het pu- ian alles wat deze dirigent met \est kan uithalen pas na de in Strauss' 'Heldenleben.' Het ;n voor onze begrippen onge- stuk orkestbeheersing met die 1 expansieve klankgolven die de irspoelden maar waardoorheen "end de details tot in de per- gewerkt te horen waren. Men met open mond en oren bij, sd over een zo volstrekt feilloos ide orkestmachine die bij alle I nt idswisselingen. alle kleurschake- Dben cn alle dynamische nuancerin- an het kleinste pianissimo tot «otste fotissimo nog echt mooi rïait pel bli)ft functioneren. Het gaat iet als bij het 12-jarige wonder- i woiilit Campel. niet meer om het 'aar om het hoe. En dat is dan geval van Von Karajan met >ijzoi Icing tot Ein Heldenleben geen t Br omdat het 'wat' toevallig een eerbaar stuk muziek is. en om- 25 hoe' de vrucht is van een in Pp der jaren vervolmaakt vak- "NC*iap jat by wjj2e van spreken levende konijnen uit lege muzi- oge hoeden tobert. Met behulp m apparaat dat, mede door dit Dr. L. B. J. Stuyt zondere voorzieningen waarvoor inge volge de wet ziekenhuisvoorzieningen eveneens een vergunning nodig is. Dr. Stuyt noemde in dit verband centra voor kunstnierbehandeling en nier transplantatie, centra voor behande ling van gezwelsziekten en traumato- logische afdelingen. Hij zal het colle ge op korte termijn advies vragen óver de uitvoering van het wetsartikel dat de mogelijkheid biedt, een vergun ning te eisen voor bepaalde medische verrichtingen en voor de aanschaf van kostbare apparatuur. Vergunning Het college voor ziekenhuisvoorzienin gen heeft als voornaamste taak het ontwerpen van het landelijk zieken huisplan en het advieseren over bouwvergunningen, die op grond daarvan verleend zullen worden. Het bestaat uit vertegenwoordigers van de ziekenhuizen en de medewerkers in de ziekenhuizen, vijf van de zieken fondsen, een uit de kring van de ziektekostenverzekeraars en een verte genwoordiger van de organen die de ziektekostenregeling voor ambtenaren uitvoeren, twee vertegenwoordigers van de maatschappij geneeskunst, twee van de provincies en een van de gemeenten, alsmede twee leden die door de stichting van arbeid zijn aangewezen. Voorzitter is. dr. ir. J. H. E. Hessels. terwijl prof. C. A. van den Beid van het Centraal planbureau optreedt als onafhankelijk deskundige. Ombuiging Dr. Hessels stelde, dat het ongestoord laten verlopen van de groeitrend van de kosten in de toekomst tot onmo gelijke situaties zou leiden. De over tuiging wint steeds meer veld. zei hij, dat bij een gelijkblijvend en zelfs kwalitatief beter niveau van de ge zondheidszorg een zekere ombuiging van de kostenlijn bereikt moet kun nen worden. Het belang van de door deskundige aangeduide mogelijkheden daartoe is tot dusver echter nog nau welijks kwantitatief berekend, terwijl met de verwezenlijking ervan ook nog maar amper een begin is gemaakt. Het particulier initatief ('gezien het miljarden-stuwmeer van aanvragen voor nieuwe bouwprojecten nog duide lijk aanwezig') zal volgens dr. Hessels bereid moeten zijn, zich in nieuwe patronen te voegen. Juist omdat het particulier initiatief werkt met de miljarden die de premiebetalers op grond van in hoofdzaak wettelijke ver plichtingen opbrengen, moet van be sturen, directies en medische staven een grote mate van collectieve verant woordelijkheid worden verwacht die nodig is om tot meer optimale struk- turen te komen. UTRECHT 'Epifanie', de drieëntwintigste (of vierentwintigste, want je raakt de tel kwijt) compositie van Luciano Berio in het vijf entwintigste Holland Festival, werd dinsdagavond onder leiding van Francis Travis door het U.S.O. in Tivoli te Utrecht uitgevoerd. Prins Bernhard viert vandaag zijn 61ste verjaardag DEN HAAG Nu de ziekte van drummer John Marshall aanhoudt, gaat het optreden van de Engelse groep 'Soft Machine' op de eerste serie popconcerten in het Holland Festival niet door. Daardoor zullen de popconcerten, die al van zes tot drie waren verminderd, verzorgd worden door louter Neder landse ensembles. Eerder liet de En gelse groep 'It's a beautiful day' het afweten, wat volgens het Holland Fes tival contractbreuk inhoudt. De opnieuw samengestelde program ma's voor de drie concerten, die wel doorgaan, vermelden thans voor 30 juni in De Doelen in Rotterdam: Focus, CCC, Alquin en Sail, voor 1 juli in het Circustheater in Scheven- ingen: Super Sister en Alquin, en voor 2 juli in het Concertgebouw in Amsterdam: Focus, Alquin en Sail. BERLIJN Nederland is in Berlijn voor de eerste keer vertegenwoordigd met speelfilms op een internationale filmmarkt, die gehouden wordt bij gelegenheid van het Internationale Filmfestival van Berlijn. ffERDAM Driemaal kan men Herbert von Karajan met zijn jns Philharmonisch Orkest in dit Holland Festival horen: na het e concert woensdagavond in het Amsterdamse Concertgebouw zij, met weer andere programma's, vanavond (donderdag) erdam en morgenavond in Scheveningen. vakmanschap en zijn overgegeven re actie daarop, gevormd is en in condi tie gehouden wordt. Kortom wie van bijna niet meer in deze tijd passend geperfectioneerd orkestspel wii genie ten moet dit Berlijns Philharmonisch Orkest zoals het nu is samengesteld, en zoals het nu onder Von Karajan speelt, gaan horen. R. N. DEGENS Horizontaal: l. zwaardlelie, 8. welaan, 9. grond, 10. boom, 12. aansporing, 13. Europeaan, 15. noorse god, 17. plaag geest, 19. familielid, 21. romeins kei zer, 23. uniek, 24. afk. van nummer, 25. zilt vocht, 26. scheik. element, 27. bloem, 29. teken dat in de psalmen voorkomt, 31. grondsoort, 32. woon boot, 34. keurig, 35. bloeiwijze, 37. zangstem, 39. muzieknoot, 41. geurig heid, 43. water in Friesland, 44. eer biedwaardig. Verticaal: 1. bevel, 2. lokspijs, 3. jon gensnaam, 4. titel (afk.), 5. rivier in Duitsland, 6. onderricht, 7é scheik. element, 8. tinfoelie, 11. stemming, 12. voorzetsel, 14. denkbeeldige in houdsmaat, 16. broeikas, 18. wijnmaat, 20. duizend, 22. godin van de over vloed, 23. priem, 28. g odin van de toorn, 30. loot, 32. glijvoertuig, 33. rivier in Rusland, 36, voorzetsel, 38. werkplaats (afk.), 40. als volgt (afk.), 42. afk. van oude rekening, 43. oude lengtemaat. Oplossing: Hor. 1. roes. 4. deel, 7. lam. 8. leeg, 10. e.k. 12. Edam. 14. ever, 16. Anna, 18. oele, 20. na, 21. aren. 23. ets. 25 Arno, 27. Aare, 29. ora, 30. maki, 32. Ne, 34. Peel, 36. saté, 38. J*ree, 40. gier. 42. Aa, 43. stee, 45. eed, 47. tets, 48. toss. Vert. 1. ra, 2. omen. 3. sla, 4. de, 5. egel. 6. lee. 7. laan, 9. emoe, 11. kris. 13. Daan. 15. veer, 17. naar. 19. enak, 22. Rome, 24. tent, 26. rapé, 28. aise, 29. orka, 31. alge, 33. eend, 35. eest, 37. Arcs. 39 rat 41 iet. 44. t.s. 46. es. Dr. M. Troostwijk, burgemeester van Amersfoort en expert op het gebied van de bestuurlijke organisatie, zei dit gisteren op de ter herdenking van de eerste vrije statenvergadering (juli 1572) in de Grote Kerk van Dordrecht gehouden gecombineerde vergadering van provinciale staten van Noord- en Zuid-Holland. Deze bijzondere zitting werd bijge woond door koningin Juliana, minis ter Geertsema, de commissarissen van vrijwel alle provincies, de burgemees ters van de twaalf statenleden (die in 1572 vertegenwoordigers naar de vrije statenvergadering zonden) en vele grominente genodigden, e heer Troostwijk bepleitte handha ving van de driedeling: rijk, provin cies en gemeenten. Hij vond het ech ter ondenkbaar dat de meer dan 800 gemeenten hun taak in het nationale bestel kunnen vervullen. Evenzeer is het ondenkbaar dat grotere en grote gemeenten nationaal bezien hun taken op eigen draagkracht aankunnen. In elkaar nabijheid liggende gemeen ten moeten elkaar completeren en dat eist samengaan, maar niet met weinig doorzichtige gemeenschappelijke rege lingen. In feite ook niet met gewesten omdat ontwikkelingen en taakstellin gen in de verschillende delen van het land niet dezelfde zijn. UITDIEPING Omdat de gemeente een vaste plaats n de harten van de burgers heeft is uitdieping van de mogelijkheden van de derde bestuurslaag gewenst. De honderd gemeenten zullen niet alle binnen de bestaande provinciegrenzen blijven en dus zullen die grenzen niet kunnen worden ontzien. De heer Troostwijk dacht dat er voldoende taken voor de provincie overblijven mits de centrale overheid bereid wordt gevonden taken af te stoten. Hij zag in zijn conceptie echter geen plaats meer voor elf provincies, Het Eerste kamer en Statenlid mr. H. van Riel gaf een historische beschou wing over de eerste vrije statenverga dering ten beste. Hij noemde bij eenroeping van de staten staatsrechte lijk een nieuwe daad van rebellie, maatschappelijk gezien niet omdat het feitelijke gezag bleef bij de groep waar het was, al werden dan de koningsgezinden vervangen. Historisch gezien was het een door de omstandigheden geboden constructieve daad. een wijze en moedige conserva toire maatregel om in een situatie van maatschappelijke en staatkundige ontbinding een nieuw centrum te vor men. Het was volgens hem de massa, die de doorslag gaf. De motieven zullen door elkaar hebben gelopen, Wat de publieke belangstelling be treft wordt het verhaal eentonig, want ook muzikaal Utrecht was be paald niet uitgelopen om te komen luisteren naar Berio; zelfs de voor de pauze geprogrammeerde Fairy Queen- muziek van Purcell, en de Militaire Symfonie van Hqydn bleken niet in staat meer dan een paar handenvol publiek in de zaal te krijgen, zodat ook met de versterking van een aan tal vaste Berio-gangers, weer een trieste aanblik bood. Nu behoort 'Epifanie' (Verschijnin gen) niet tot die werken waarmee Berio een breed publiek zou kunnen bereiken, dacht ik. Het is een van die stukken die hij na diverse bewerkin gen gebaseerd heeft op vroegere com posities; in dit geval de instrumentale 'Quaderni', waaraan hij in 1961 vijf vocale fragmenten toevoegde op tek sten van o.a. Proüst, Joyce, Brecht en Sanguineti, waarvan de volgorde en de plaatsing in de instrumentele en tourage niet vast staan, maar uit een tiental daartoe door de componist aangegeven mogelijkheden gekozen moeten worden. Dit is typerend voor de muziekvan Berio die hij nooit als een afgerond, gefixeerd geheel wil presenteren, maar die steeds in wor ding is; die ook bij iedere uitvoering maar het volk was in elk geval fel gekeerd tegen de vervolging van an dersdenkenden en onrustig door wat watergeuzen en vreemde huursoldaten in het overigens welvarende Holland aan onzekerheid en armoede hadden teweegebracht. Niet de besluiten van de statenverga dering waren het belangrijkste de prins moet per slot van rekening nog lang op de hem toegezegde finan ciële steun wachten maar het insti tutionele begin en het door niemand voorziene gevolg die de machtsover dracht voor de gehele Nederlandse ontwikkeling heeft gehad. Na de bijeenkomst in de Grote Kerk gebruikte de koningin op het stads kantoor de lunch. Even voor haar aankomst daar was telefonisch een bommelding binnengekomen. De poli tie vond geen termen er serieus op in te gaan. De Koningin bezocht voorts de ten toonstelling 'Opstand en onafhanke lijkheid' (die tot oktober in de Au gustijnenkerk wordt gehouden) en het gerestaureerde gebouw met de refter van het Augustijnenklooster in het Hof, waar onder leiding van Mar- nix van St. Aldcgonde de historische vergadering van de staten van Hol land is gehouden. weer geheel anders kan zijn, met be houd van de onmiskenbare eigen identiteit overigens. Zijn 'Epifanie', zoals die ditmaal on der de kundige leiding van Francis Travis werd uitgevoerd, is er welis waar een duidelijk verband in sfeer en stemming tussen het instrumentale en het vocale, maar het ontbeert de sterk dramatische bewogenheid waar mee vele andere vocaal-instrumentale werken van hem een rechtstreekse weerklank bij de luisteraar vinden. Er was voor de fijnproevers genoeg te genieten van de zeer verfijnde, rote rende klankstructuren waarmee het orkest de nu eens gezongen dan weer gesproken teksten omspeelt, inkapselt en langzaam weer vrijgeeft. En dat vocale gedeelte wrd uiteraard door de onvervangbare Cathy Berberian met de onbegrensde mogelijkheden van haar stem weer zeer suggestief ver tolkt. Maar met dat al blijft, 'Epifa nie' in deze versie (van 1965) toch een stuk waarmee Berio naar mijn mening moeilijker de door hem te recht nagestreefde communicatie met een zo groot mogelijk publiek van muziekliefhebbers tot stand kan bren gen, dan met andere werken, waarvan de Sinfonia in dit opzicht nog altijd het meest sprekende voorbeeld is. Door Adr. Hager DEN HAAG Het succes dat de Nederlandse Opera Stichting in de cember 1970 behaalde met de oorstel ling van L'Ormindo van de Italiaanse 17de-eeuwse componist Francesco Ca- alli. was voor de leiding van het Holland Festial aanleiding deze ope ra bij het zilveren jubileum te betrek ken. Na een voorstelling in de Haagse Koninklijke Schouwburg en een her haling in hetzelfde theater op 2 juli a.s„ komt l'Ormindo op 30 juni in Eindhoven en op 4, 6 en 8 juli in Amsterdam. Cavalli, die de naam van zijn be schermheer, de gouverneur van Cre mona aannam, was maestro di capella aan de San Marco te Venetië. Het aantal muziekwerken dat hij schreef is bijzonder groot, hij componeerde onder andere 42 opera's, waarbij hij in de traditie van de Venetiaanse opera een meer emotioneel element inlaste. De kracht van zijn opera's is de uitbeelding van de karakters van de personages. Niet voor niets bezat hij in zijn tijd grote faam als theater componist. Evenals in 1970 stond de voorstelling onder leiding van de nog jonge in Belfast geboren Kenneth Montgomery, leerling van onder ande re Boult. Men had. en dat is toch wel een opmerkelijk feit, kans gezien de tien solistische rollen met slechts één 'wijziging over te nemen. Die wijzi ging was in de rol an de koningin Erisbe, destijds gezongen door Anne Howells en nu door Rosanne Cref- field. Men moet aan de aanduiding an deze opera 'drama in musica' niet te zwaar tillen. Het komische element ont breekt in dit werk, dat in 1637 in première ging, zeker niet. Het erhaal van de twee jonge mannen die beide verliefd zijn op de gehuwde koningin Erisbe geeft aanleiding tot allerlei luchthartige situaties. De muziek van Cavalli. in een bewerking van Ray mond Leppard. is een van de voor beelden van de nog grotendeels ten onrechte onbekende composities uit de 17de eeuw. Men kan het erover eens zijn dat l'Ormindo onder ideale omstandighe den tot klinken is gebracht. Muzikale leiding, regie, decors en costuums wa ren van een niveau, een festival waar dig. Daarbij kan het aandeel van het Nederlands Kamerorkest zeker gepre zen worden. Zeven van de tien vocale rollen werden vertolkt door Neder landse solisten. Cora Canne Meijer in de rol van Miranda spande de kroon, doch daarna moeten onmiddellijk ge noemd worden Peter van der Bilt, Ans Philippo, Hanneke van Bork, Emmy Gregcr, Pieter van den Berg en Marco Bakker. Eric Tappij vervulde op voortreffelij ke wijze de titelrol. Rosanne Creffield als koningin was niet alleen char mant, doch tevens wist zij ook qua kwaliteit te bekoren. Natuurlijk wist Michel Senechal allies uit de rol van oudste voedster te halen. Deze zanger is werkelijk onvervangbaar. Al met al een opera om te gaan zien! Romy Schneider als Elisabeth van Oostenrijk en Helmut Berger als koning Ludwig II van Beieren zijn de hoofdrolvertolkers in de film 'Ludwig' van Visconti. Op de foto Romy Schneider en Helmut Berger. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Om aan de huidige en toekomstige behoeften van het Nederlandse volk te kunnen vol doen moet op allerlei gebied gepland worden. De lagere organen en vooral de gemeenten zullen de po tentie moeten hebben de nationale doelstellingen te helpen verwezenlijken. Dat kan echter alleen door een schaalvergroting, die van de nu nog bestaande 873 hooguit 100 gemeenten maakt. AMSTERDAM Citizens Theatre van Glasgow speelde, dinsdag avond voor het eerst in de Stadsschouwburg, Antony and Cleopatra, in een vervoerde, bijna bezeten, vorm en een exotische, barbaarse sfeer, alsof het niet meer om Shakespeare en het oude Rome ging, maar om een heldensage van een vreemde, wilde stam, met onbe kende rituelen. Weer eens wat anders, een bijzonde re belevenis, boeiend om te zien, in het begin, en in het, nogal gerekte en hevig uitgespeelde, tweede deel toch niet zo pakkend of ontroerend, dat ik het een voorbeeldige nieuwe manier van Shakespeare spelen zou willen noemen. Marcus Antonius, van het drieman schap dat de vermoorde Julius Cae sar opvolgde, rukte zich nog wel los uit zijn weelderig liefdeleven met Cle opatra, om Rome te helpen redden en, na de overwinning op Pompejus. zijn macht en 'de wereld' te delen met Octavianus en Lepidus. Hij huwde, om zijn positie, zelfs Octavianus' zus ter, maar verviel daarna weer in zijn 'liefdeswaanzin' met de Egyptische ko ningin Zodat Octavianus, om de on trouw te. wreken, en om alleenheerser te worden, tegen hem optrok en hem tweemaal versloeg in een zeeslag. Met zijn macht verloor Antonius zijn vrienden en aanzien. Cleopatra beschuldigde hij, niet ge heel ten onrechte, van verraad. Zij liet hem haar dood melden, om te weten hoe hij dat opnam. Vertwijfeld stortte hij zich in het zwaard. En Cleopatra liet zich doden door gifslan gen, om zich met hem te verenigen in het graf en om geen buit van over winnaar Octavianus te zijn. Grootte Het is een liefdestragedie, maar ook het drama van heersers, die al te menselijk zijn voor hun bijna onmen selijke grootte, en daardoor ten onder gaan. Dat heeft Giles Havergal, de regisseur en leider van het jonge Citizens Theatre, er blijkbaar toe be wogen het spel in een vreemde symbolieke en mystieke stemming te verwerken. Philip Prowse ontwierp daan-oor een prachtig decor, van touwwerk, en bizarre kostuums, die aan een Afrikaanse oude cultuur doen denken. Gerry Jenkinson zorgt voor stemmige, geheimzinnige belichtingen. Trommels, belletjes, een fluit en wie rook helpen mee aan de vlucht uit het westen. Shakespeares drama is ervoor be werkt. Vele figuren zijn verdwenen en vervangen door enkelen, die optre den als een koor uit een Griekse tragedie. Echte vrouw Cleopatra wordt gespeeld door Jona than Kent. een jonge man. nauwelijks in travestie, om onduidelijke redenen. Weliswaar werden in Shakespeares tijd alle vrouwenrollen door jongens gespeeld, maar Cleopatra mag in onze tijd best een echte vrouw zijn, want zij gedraagt zich ernaar. En dat kon Kent niet waar maken; met al zijn mooie gevoeligheden en losgelaten, maar dan toch weer gestyleerde. harts tochten niet. John Duttine is Antoni- us, ook hevig en geladen, maar in deze opvatting toch meer een (be schilderde) wilde krijger, waarmee het niet goed afloopt, dan een verval lende grote staatsman van het Ro meinse Imperium. Mike Gwilym is wel een krachtige, zelfbewuste Octaviia, en doordat hij zichzelf mannelijk in de hand mocht houden, speelde hij de sterkste rol. Opvallend was dan nog Cheryl Camp bell, om haar tekstbehandeling (en eerst ook even door haar topless kostuum). Giles Havergal is wel een regisseur, die weet wat hij wil, en het met veel zorg en moeite voor elkaar krijgt ook, al zijn de spelers nog te jong om alles op te brengen. Met de overgegeven inzet vergoeden zij veel. Zij brengen bijzonder toneel, maar wel met effekten om het effekt. En daarmee heeft het Citizens Theatre uit een vervallen buurt in Glasgow, dan toch in een paar jaar tijd een Europese vermaardheid bereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11