Positie PTT veel mgunstiger lan werd geraamd Muziekballet zonder spanning of thema Straks drie groepen op huishoud- en nijverheidsscholen Slecht weer schrikt veel toeristen af Klacht ingediend over onveilige wasmachines China liet laatste gevangen Brit gaan |3ijlstraniets gemerkt [et jan souplesse Excellente limerick Advocaat beschuldigt Indonesische ambassade Bouwvakkers de dupe van koppelbaas Uitstekend barokconcert 'Kain en Abel' een dieptepunt Goudprijs niet veel veranderd PPR ontstemd over ontslag aalmoezenier 17/; ^OUW/KM \RTLT DINSDAG 27 JUNI 1972 ■tiiin<-iihiiidKuii*l Tü/n!l loor loon- en prijsstijgingen een verslaggever de di£N HAAG Ondanks de tariefsverhogingen van vorig jaar en van )rengit begin van dit jaar is de feitelijke financiële positie van de PTT nam^°r ho8er gebleken loon- en prijsstijgingen veel ongunstiger ge erden, dan aanvankelijk werd verwacht. |t schrijft de staatssecretaris van massLjjeer en waterstaat in een brief aan nam. J voorzitter van de Tweede Kamer. it gevolg daarvan is dat het eindre- j^laat over 1®72 bd onveranderd be- ,en .ld, naar het zich thans laat aanzien, miljoen gulden zal bedragen in wer<%ats van de begrote 502 miljoen. In A60!11!" van deze ontwikkeling zou in s Am073 het eindresultaat dalen tot 218 er wajjoen gulden, aldus de staatssecreta- ej vu de nu voorgenomen tariefsverho- vonAggn hoopt de PTT het eindresul- i. Haft over 1972 toch nog te brengen op riKaaijg miljoen gulden. Aantasting van financiële eindresultaten betekent ;ens de staatssecretaris ook, dat er dienovereenkomstig tekort ont- in de financiering van de inves- ingen. Voor 1972 wordt dit tekort amd op 180 miljoen gulden en 1973 op 325 miljoen, dit tekort te dekken wordt, behal aan de tariefsverhogingen ook aan van het investeringspeil ge- cht. Door de financiële ostandighe- m, waarin de schatkist verkeert is it, zo voert de staatssecretaris aan, ie hefct mogelijk de aanvullende finan- erika^ringsbehoefte van 180 miljoen voor grootf72 en 325 miljoen voor 1973 ten rikaante van de rijksbegroting te dekken, nde 4 lening van de schatkist wil men zien n ook beperken tot 55 miljoen in ietigi«2, terwijl de PTT in 1973 geen ;enoci|roep op de schatkist zal kunnen dat ten. H ikaani igevej™0'8 Va" pas' 1 hebböangstelling uit naar de volgende vaand in Lodnen te houden bijeen- ist van de ministers van financiën de tien landen van de vergrote waar een begin zal worden laakt met het opstellen van een imenlijk standpunt ten aanzien een dergelijke hervorming. wei j 42,0 'ministers van financiën van de i in es' begonnen gistermorgen in de eerd. ^ïberg-wolkenkrabber aan de dsrand van Luxemburg hun beSpre- ïgen. Doel: het vinden van een ossing voor de monetaire criss, tstaan door het Britse besluit van j-rige week jm het pond te laten ■.Cfreven'. dens een korte pauze zei dr, J. lstra, president van de Nederland- ie Bank, begrip te hebben voor de igelse maatregel. Eerder, bij zijn rtrek van Schiphol naar Luxem- irg, in gezelschap van minister Nelis- i (financiën) en minister Schmelzer litonlandse zaken) en diens staats- retaris Westerterp, die beiden de zouden bijwonen van de filisters van buitenlandse zaken van jtien landen van de uitgebreide over de komende Europese top- iociajnferentie, had hij opgemerkt een op een reële oplossing van de «ilijkheden niet uitgesloten te ach- De tarieven voor de zogenaamde 'par- tijenpost' (waaronder de dagbladen en periodieken vallen) past de PTT jaar lijks in januari aan aan de kostenont wikkeling in het voorafgaande jaar. Aan het bestuur van de Nederlandse Dagbladpers is inmiddels een voorstel gedaan tot een meerjarenbeleid, te neinde in de tarieven voortaan de kostenwikkeling systematisch te vol gen en bovendien de 'historisch ge groeide achterstand' geleidelijk in te halen. Vooruitlopend op het overleg hierover is voor 1973 besloten tot een stijging van de dagbladtarieven (thans van 0-50 gram 4 cent) van gemiddeld ongeveer 20 pet Aan de Nederlandse organisatie van tijdschriftuitgevers is over de tarieven voor periodieken een soortgelijk voorstel voorgelegd. De tariefsverhogingen waartoe beslo ten is zullen op jaarbasis een inkom stenverhoging van 7,3 pet. voor de PTT betekenen, waarbij de verlaging van de rente voor particuliere reke ninghouders en de postcheque- en girodienst als een tariefsverhoging is beschouwd, aldus de staatssecretaris. et afer de houding van Frankrijk, dat irMi zaterdag tijdens het in Parijs atigjhouden overleg tussen de directeu- geslf1 van de centrale banken tegen het ij ziF" 'zweven' van alle EEG-valuta esta3erde zei dr- Zijlstra: 'Ik heb tot 2 ga|?verre niet veel gemerkt van een ie ï^brek aan souplesse van Frankrijk. verijw ziJn allemaal zeer onder de in- .TnnJ"k van de buitengewoon moeilijke vpblemen waarvoor wij staan. Wij Jbben niet allemaal dezelfde opvat- %en, doch dat spreekt bijna vanzelf olieS een 20 moei,iike zaak.' Franse minister van financiën, s odscard d'Estaing. verklaarde in baj«emburg geen enkele reden te zien, de EEG-overeenkomst van april in dit jaar, waarbij de 'Zes' besloten schommelmarge tussen hun mun- i te beperken tot 2.25 pet., op te jven. 'Dat akkoord heeft gewerkt en 5 kunnen het dus voortzetten', aldus I Franse minister. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Langman van economische zaken heeft op de vragen van het D'66 Kamerlid dr. J. C. Terlouw geantwoord dat de op stations verspreide affiche van de Gasunie niet in strijd is met de beperking van de reclame-activitei ten van deze onderneming. Het Kamerlid had in zijn vragen de limerick geciteerd, die gebruikt werd bij de affiche van een jongp- dame in een schuimbad. Deze lime rick luidde: Een altzangeres die te Eelde, in bad altijd aria's kweelde nam een boiler op gas en dat kwam haar van pas want nu baadt zij zich kwelend in weelde. De heer Terlouw, die ons verklaar de zijn vragen weliswaar op wat badinerende toon gesteld te heb ben, maar er wel degelijk een ernstige bedoeling mee te hebben, was het niet eens met de suggestie van 'weelde', van rijkdom, terwijl hot hier ging om een vorm van schoner en goedkoper energiever bruik. De minister besluit zijn ant woord met erop te wijzen dat de publiciteitscampagne nu ook weer niet zodanig moet worden omgebo gen dat de limerick als volgt gaat luiden: Een altzangeres die te Eelde in bad altijd aria's kweelde houdt nu haar snater verkleumd door koud water wat gas van de boiler is weelde. De heer Terlouw, die het letterlij ke antwoord op zijn vraag nog niet had ontvangen, verklaarde, wel geamuseerd te zijn, maar de Indruk te hebben, dat de minister met dit antwoord aan de kern van de zaak voorbijgaat, wanneer hij niet verder uitlegt, waarom het handhaven van de affiches niet in strijd is met de beperking van de reclame. 'De minister antwoordt al leen maar dat je het koud krijgt als je in koud water baadt', aldus de heer Terlouw. BREDA De aanval op twee Pro-In donesische gezinnen in de Bredase ambonnezenwijk op 4 maart door een groep van vijftig aanhangers van de republiek der Zuid-Molukken is door de Indonesische ambassade uitgelokt. Daarvan zijn de Zuidmolukkers vast overtuigd. Ik kan het niet bewijzen, maar er zijn aanwijzingen. Dat stelde gisteren de Haagse advocaat mr. H. Droessen in zijn pleidooi voor de Bre dase rechtbank, waar zeventien Zuid molukkers terechtstonden, verdacht van openlijke geweldpleging. zijl opei huil Van een verslagge.er DEN HAAG De stichting verge lijkend warenonderzoek heeft bij het ministerie van economische za ken een klacht ingediend over on veilige wasautomaten. Vooral de Vendomatic (7114), de Zanker (VA 460) en de Indesit (Mondial Bio LB2) schieten volgens de stichting in veiligheidsopzicht ernstig te kort. Van de twaalf wasautomaten die onderzocht werden, waren er ze ven, die men volgens de stichting als veilig kan beschouwen. Aan de onderzochte machines van Bosch en Constructs bleek in veiligheids opzicht ook wel wat te mankeren. De klachten van de stichting: soms was de inwendige bedrading onvol doende beschermd, soms kon spat- water op elektrische delen in het Inwendige van de machine komen, werd de trommel niet snel genoeg afgeremd als de vuldeur tijdens 't centrifugeren geopend werd. ontbrak een beveiliging tegen droogkoken, ontbraken aardingsvoorzieningen aan wastrommel en kuip, waren de aansluitleidingen te dun. Bij Indesit kwam daar nog MJ, dat de temperatuur van de bedrading In de machine ten gevolge van ondeugdelijke contacten te hoog opliep, bij Vendomatic dat onder spanning staande delen konden worden aangeraakt en dat de mo tor van de afvoerpomp bij blokke ring veel te heet werd en bij Zanker dat een beveiliging tegen droogkoken ontbrak, waardoor dc machine tijdens beproevingen in brand vloog. Het consumenten contact orgaan (CCO) stelt de gegevens over het onderzoek gratis ter beschikking. Het ls voor de eerste keer dat de resultaten van een door de over heid gesubsidieerd warenonderzoek gratis ter beschikking komen van de consument, aldus de CCO. De organisatie neemt zelf de kosten van de verspreiding voor zijn reke ning. David Edmunds (88) wordt begroet door zijn dochter Marie bij zijn aankomst in Hong Kong. HONGKONG (UPI) China heeft gisteren de 87-jarige Britse zakenman David Edmunds vrijgelaten en naar Hongkong laten vertrekken. Hij was de laatste Engelsman die nog sinds de culturele revolutie in China werd vastgehouden. Edmunds is in Hongkong aangekomen in gezelschap van zijn Chinese vrouw en hun dochter. Hij verkeert in een uitstekende conditie. Edmunds heeft sinds de jaren twintig in Sjanghai gewoond waar hij een Britse onderne ming vertegenwoordigde. In 1967 werd een uitrelsverbod uitge vaardigd, waardoor hij China niet meer kon verlaten. Het verbod ls opgeheven na onderhandelingen die de Britse onderminister van buiten landse zaken Anthony Royle eind vo rige maand in Peking heeft gevoerd. Van onze correspondente HEERLEN Ruim dertig bouwvak kers zijn de afgelopen dagen de dupe geworden van fiscale moeilijkheden van hun Duitse koppelbaas. De bouw vakkers die door koppelbaas Möge- ling, die zijn kantoor in Utrecht heeft, her en der in Duitsland waren uitgeleend, hebben geen loon- en reis kostenvergoeding ontvangen over de laatste tien dagen. Volgens Mögelings bedrijfsleider, de heer J. Heusch uit Spqkholzerheide, zijn de cheque» die de bedrijven voor de koppelbaas uitschreven, door de Duitse fiscus in beslag genomen. Zelf is de heer J. Heusch voor ruim 2.400 gulden gedupeerd. Voor de meeste bouwvakkers ligt de schade rond de 600 gulden. De heer Mögeling in Utrecht weigert elk commentaar. Volgens zijn vrouw is hij herstellende van een hartaanval en heeft zijn arts hem absolute rust voorgeschreven. Een koppelbaas uit Cuyck heeft in middels contact met de gedupeerde werknemers van Mögeling opgeno men .Het merendeel van de bouwvak kers weigert echter zich nogmaals in het koppelbat «avontuur te storten. door Adr. Hager. DEN HAAG Voor het barok- en renaissance-concert, dat gisteravond in de Haagse Lutherse kerk werd gege ven, bestond zo'n overweldigende be langstelling, dat een gedeelte van het publiek zelfs moest staan en het con cert veel te laat begon. De namen Frans Brllggen, Anner Bijlsma en Gustav Leonhardt bezitten een grote aantrekkingskracht. Dat zal hedena vond in de Amsterdamse doopsgezinde kerk zeker niet anders zijn. De niet aflatende belangstelling voor de muziek uit de achttiende eeuw is nog aangewakkerd door de aktivitei- ten van de Weense musicus Nikolaus Hamoncourt. Deze cellist en dirigent heeft met zijn Bach-vertolkingen de aandacht op zich gevestigd. Tezamen met Gustav Leonhardt is de platenop- name van alle cantates gestart; een even gigantisch als belangwekkend project. Leonhardt werkt daardoor ui teraard zozeer in dezelfde muzikale geest als Hamoncourt, dat de inter pretatie van de sonate in D klein op het wonderschoon klinkende claveeim- bel hiervan een goed beeld gaf. Over de juistheid van deze opvatting kan men eindeloos discussiëren, het is zoals Hamoncourt zegt: Men is voor of men is tegen, men kan zich niet neutraal opstellen. Een feit is, dat deze weergave uitblonk door superio riteit. Een recensie in uitsluitend superlatie ven. doch het zou onjuist en onwaar zijn dit concert anders weer. te geven. Immers, de bewerkte Corelli-sonate waarmee het trio deze avond opende, is op zichzelf al een juweel, doch werd door de musici in het aller schoonste licht geplaatst. Het geza menlijk musiceren is uitgegroeid tot een kostelijke muzikale drie-eenheid verzorgd tot het allerkleinste detail. Gin in Corelli, in de Suite van Dieu- part en in de sonate van Telemann de aandacht in dc eerste plaats naar het levendige en boeiende blokflultspel van Brllggen, Bach's cello-suite num mer 4 gaf de gelegenheid het nobele, evenwichtige en karaktervolle spel van Anner Bijlsma te bewonderen. De interpreet wist de spanning in alle zeven delen vast te houden en de intense aandacht waarmee het publiek luisterde vond een uitweg in een enthousiast applaus, dat trouwens alle drie musici royaal ten deel viel. door Hans W. Ledeboer AMSTERDAM Les Ballets Félix Blaska, dat maandagavond in de stadsschouwburg zijn Holland-Festival-première presenteerde kwam met vijf muziek-baletten allemaal van één enkele choreograaf: Felix Blaska. Dat was beslist teveel van het goede, ondanks de vir- tueuse danstechniek van de dansers, de prachtige afwerking, de mooie beweging. Joop Doderer krijgt rol in My Fair Lady Van onze onderwijsredactie DEN BOSCH Wanneer de huishoud- en nijverheidsschool vierjarig wordt, zal het eind-niveau van de verschillende leerlingen verder uit elkaar moeten liggen. Waarschijnlijk zullen zich drie groepen vor men; leerlingen met goede leerprestaties die mogelijk verder willen naar het middelbaar beroepsonderwijs; leerlingen met goede of mid delmatige prestaties die zich op een beroep willen voorbereiden; en leerlingen die zo gauw mogelijk willen werken en daarom na drie jaar van school af gaan. Dit staat in de nota 'Structuur en inhoud van het 4-jarig l.h.n.o.', die is opgesteld door een werkgroep uit de inspectie van het huishoud- en nijver heidsonderwijs. De nota is gisteren besproken tijdens een studiedag van het katholiek pedagogisch centrum in Den Bosch. De vulling van de vierjarige opleiding is een actueel probleem, nu besloten is dat vanaf 1973 alle scholen voor lager beroepsonderwijs vier-jarig wor den. De eerste twee leerjaren zullen een algemeen karakter hebben. In de laatste twee leerjaren wordt meer va riatie in het leerpakket gebracht. Vol gens de nota van de inspectie zou dan ondersijs per niveau gegeven moeten worden, met daarop uitsluitend een eindexamen per vak en per niveau. In het derde jaar zullen zich drie groepen gaan aftekenen. De eerste valt op door goede gemotiveerdheid tot leren, goede prestaties en enige onzekerheid over het later te kiezen beroep. Een deel van deze groep zal later naar de middelbare beroepsoplei ding willen doorstromen. Omdat voor al aan die laatste groep hoge eisen gesteld zullen worden, zal het niveau hier hoger moeten liggen dan het peil van de huidige T-stroom van de drie jarige huishoud- en nijverheidsschool. In 1971 slaagde 57 pet. van alle leer lingen voor het T-examen. In de toe komst zal het waarschijnlijk niet meer voorkomen dat de helft op het hoogste niveau eindigt. Leerlingen met iets minder goede leerprestaties en een iets sterkere voorkeur voor een bepaald beroep toudeni n de laatste 2 jaar een keus moeten doen uit de volgende richtin gen: verzorgende beroepen, winkel, kantoor, textieltechnieken en met Want Félix Blaska vertelt in zijn balletten niet anders dan dat de mu ziek mooi is, en dat zijn dansers goed kunnen dansen. Hij gebruikt de dans- taal niet als 'taai' om er iets mee te zeggen. Hij maakt zich en Blaska bewijst met zijn balletten dat hij zelf bijzonder muzikaal is zelfs geheel ondergeschikt aan de muziek. Zijn balletten zijn in feite een vorm van begeleiding van het orkest. Daarbij blijven zij koel, zelfs onbewo gen, al bedient Blaska zich zeker van aantrekkelijke grapjes. De danstechniek is zuiver klassiek- academisch, zij het naar charactére uitgewerkt. Die techniek doet hier en daar wat Béjart-achtig aan. Maar Bé- jart gebruikt zijn balletten om er spanningen mee over te brengen, er een eigen thema mee uit te werken. Bij Blaska vraagt de toeschouwer zich vol verwachting af, 'wanneer het nu komt'. Welnu, 'het' komt helemaal niet. De balletten blijven steken in de virtuositeit, soms in acrobatisme, in de fabelachtig goede techniek, de fraaie afwerking, in een 'ballet-varié té'. En daarmee is Blaska uiterst conser vatief. men zou zedfs kunnen zeggen reactionair. Dat is hij ook in het tweede deel van 'Ballets en trois mouvements' op mu ziek van Walter Carlos, welk deel bestaat uit een pas de deux zonder muziek. Een adagio met mooie bewe ging, dat door de koele, spanningsloze atmosfeer zelfs hoe kan dat met zoiets beweeglijks als danskunst! statisch aandoet. Bij dit alles werkt Blaska zonder decor, met de eenvoudigst denkbare costuums: effen maillots zonder 'ver siering'. Dat viel in het bijzonder op in het tweede programmapunt: een klassieke pas-de-deux op muziek van prokofiev. Een dergelijk stukje schitterwerk heeft goede costuums nodig. Het programma vermeldde verder de Sonate pour deux planos et percussi on van Béla Bartók, Elektro Bach op een elektronisch arrangement van Water Carlos en Ballet pour tam-tam et percussion op muziek van Pierre Drouet en Pierre Chériza. Ls Ballets Félix Blaska komt vana vond in Eindhoven, woensdag in Nij megen, donderdag in Groningen. «Tij dag in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag en zaterdag in de Rotter damse Schouwburg in Rotterdam. een mooi woord 'consumptieve' technieken. Dat laatste wordt dan ver taald met: 'bereiden van maaltijden en bedienen'. Een probleem voor de werkgroep die deze nota opstelde vormde de derde categorie leerlingen, bestaande uit meisjes die na beëindiging van hun (9- jarige) leerplicht liever zo gauw mo gelijk gaan werken. Sommige leden van de werkgroep vonden dat er een speciaal diploma voor deze groep zou moeten komen ter afsluiting van hun driejarige opleiding. Maar anderen vonden dat ook deze groep in princi pe het vierjarige programma moest volgen. Wie na drie jaar dan de school verlaten wil, zou een verkla ring kunnen krijgen waaruit blijkt hoeveel onderwijs zij heeft genoteg. Joop Doderer: weer acht Swiebertjens Joop Doderer heeft bij de NCRV een contract getekend voor 8 nieuwe Swiebertjes. Daarenboven zal hij de rol van Johan Kaart als Doolittle overnemen in 'My Fair Lady'. Opzet en enscenering zal hetzelfde zijn als de show van 10 jaar geleden. Wim Sonne veld en Johan Kaart waren toen de grote sterren. Dat deze succesvolle musical opnieuw in de Nederlandse theaters zal te zien zijn, is gevolg van veler verzoek. De rol van professor Higgins zal door John van Dreelen vertolkt worden. Onderscheiding voor Nederlandse films VENETIË Twee door Geesink filmproduktie c.v. (Bussum) ingezon den filmpjes zijn tijdens het Negen tiende internationale Sawa Filmfesti val onderscheiden met een Bronzen leeuw. Een Bronzen leeuw werd uit gereikt voor 'Via Towels', een in opdracht van een reclamebedrijf in New York vervaardigde animatiespot van dertig seconden. De tweede Bron zen leeuw kreeg Geesink filmproduk tie voor een 60 seconden durende commercial, die in opdracht van het Koningin Wllhelminafonds werd ver vaardigd. Londense kunstmarkt bedreigd door btw Belangrijke kunstveilingen in Londen, volgende week, die vier dagen zullen duren, kunnen mogelijk het begin van het einde zijn voor Londen als internationaal "entrum voor de ver koop van kunstwerken. De Britse re gering koestert namelijk plannen vol gend jaar een speciale oelasting toege- voegdew aarde in te voeren, die, als zij van toepassing wordt op kunstwer ken, de voordelen, verbonden aan de verkoop in Londen teniet zou doen. Volgens woordvoerders van Christie's en Sotheby's zou dit een ramp beteke nen. De voordelen, verbonden aan de lage Londense commissies zullen ver dwijnen. De markt zal dan vrijwel zeker naar New York verplaatst wor den. Herdenkingsexpositie Fragment uit 'Kaïn en Abel' voor Hildo Krop AMSTERDAM Onder de afdeling 'Actueel muziektheater' staat het 'spel van zang, muziek en dans in negen delen' getiteld 'Kaïn en Abel' in het programmaboekje van het Holland Festival. Dit verzinsel van Willem Breuk er en Lodewijk de Boer, dat maandagavond in De Brakke Grond ging en dat morgenavond nog in het HOT in Den Haag te zien is, kan wel het dieptepunt genoemd worden van hetgeen er verder in dit festival op muziektheater-gebied gepresenteerd wordt. In een veelbelovend-kermdsach- tige toneelopbouw die de gehele par- AMSTERDAM De goudhandel had maandag de omstandigheden in aanmerking genomen een vrij rus tig verloop. In Londen noteerde het gele metaal aanvankelijk 62,75 per ounce. Het slot kwam echter op 63,65, of S 0,40 hoger dan vrijdag In Parijs daalde de goudprijs iets (tot S 63,44), evenals in Amsterdam. In Frankfort schommelde de goudnote ring tussen de $63,20 en 63,60. In Zürich was de prijs $63,40. ten. terre van het Brakke Grond-theatertje besloeg, hebben leden van de Instant Composers Pool on van het Neder lands Blazersensemble laten horen en zien dat zij geroutineerde musici en bijzonder onbeholpen acteurs zijn. Een knullige tekst van Lodewijk de Boer met onbeschrijfelijk flauwe mop jes op de subsidiegod van CRM. werd met hier en daar een wel grappige muzikale parodie, zeer luid en zeer nadrukkelijk dilettantisch door de spelers voorgedragen. Hans Bennink gaf, nu ln een grote kool opgesloten en als een soort tarzan gekleed, zijn bekende slagwerk-kanonades ten beste en Willen van Manen (trombone) en Willem Breuker (saxofoon) liepen als dieren verkleed, onduidelijk voor Kin en Abel te spelen. De eventuele be doeling van het geheel liet zich een uur lang raden, en dat was dan misschien ook wel de bedoeling, maar dat hield er de spanning niet in. Het werd in zijn beste momenten een niet onverdienstelijke bezighouderij voor een 25-jarige bruiloft, waar iedereen bereid is te lachen om oom Willen die ao leuk kan doen, of om het gekke pak dat buurman Piet aange trokken heeft. Het was heel erg flauw, en zonde van alle moeite en kosten die er aan besteed zijn. AMSTERDAM Als gevolg van dc bar slechte weersomstandigheden deze zomer en dit voorjaar zijn bij het Parkhotel in Amsterdam 'enorm veel annu leringen' binnengekomen. Vooral Zuid- en Noordamerikaansc toerlstengroepen zien af van een vakantie In on» land, zo heeft de directeur van het hotel, II. C. van Heuvel, in de jaarvergadering meegedeeld. De directie hoopt het grote aantal groepsannulerlngen In te lopen door vooral de individuele toeristen aan te trekken. Naast het weer, dat de horeca bepaald niet ln de kaart speelt, doet ook de huidige monetaire crisis de hotellerle Seen goed. 'ver de voorgenomen toeristenbelasting in Amsterdam had de voorzitter van de raad van commissarissen geen goed woord HIJ noemde deze 'bedrijfsecono misch gezien van een gevaarlijke en verkeerde politiek getuigen'. AMSTERDAM Van 1 Juli tot en met 30 juli wordt in de expositiezalen van Mak van V/aay in Amsterdam oen herdenkingstentoonstelling gehouden, gewijd aan de Amsterdamse Stads beeldhouwer Hildo Krop (1884-1970). Het tentoonstellingscomité herdenkt hiermee niet alleen Krop als de beeld houwer. maar ook als de mens, die gedachten heeft uitgedragen, die ver der reiken dan zijn individueel kun stenaarschap. Langer dan een halve eeuw heeft Hildo Krop ernaar ge streefd, de beeldende kunst nader tot de gemeenschap te brengen en zo het kunstenaarschap weer een zinvolle taak toe te kennen in de samenleving. Vooral op dit aspect wordt met de tentoonstelling nadruk gelegd. DEN HAAG Het bestuur van de PPR ls ontstemd over de manier waarop vlootaalmoezenier M. van Winkel (lid van de PPR) door de marineleiding is bejegend. Het bestuur schrijft het niet voor mogelijk te hebben gehouden dat een 'geestelijk verzorger bij de krijgs macht nog kan worden weggepest om dat hij lid van de PPR is en omdat hij de kernwapenstrategie afwijst. Aalmoezenier Van Winkel zou op 25 november 1971 akkoord zijn gegaan met een ontslagregeling die eind van dit jaar van kracht zal worden. Vol gens het bestuur van de PPR gaat het belang van deze zaak verder dan al leen de persoon van de heer Van Winkel, aangezien de ontvankelijk heid van de geestelijke verzorging in de krijgsmacht in het geding is. De partij schrijft: 'Wij roepen de kerken op tot protest tegen de geeste lijke terreur, die tegen aalmoezenier Van Winkel is uitgeoefend'. Verder roept het bestuur op tot het verwezenlijken van vrijheid van poli tieke keuze en vrijheid van menings uiting voor predikanten en aalmoeze niers bij de strijdkrachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9