Libanon akkoord met Palestijnen over strijdpauze Hanoi vreest gevolgen van dijkdoorbraak p Geldgebrek houdt parachutisten (nog) buiten Frans proefgebied Bestand in Ulster né dag vol incidenten Zuid- Soedan heeft letterlijk niets na 17 jaar oorlog Martha Mitchell spuwt gal over verkiezingscampagne Italiaans kabinet Politieke moord in Guatemala Moskou begroet 'verloren zoon' Studentenrellen in Argentinië ra TROUW KW \RTKT DINSD \G 27 JUNI 1972 Buitenland T7/1 JOU loc Volksfront zou actie tegen Israël voortzetten BEIROET, CAIRO (AP, Reuter, UPI) Palestijnse guerrilla's in Libanon zijn met de regering in Beiroet overeengekomen hun ac tiviteiten tegen Israël voorlopig te staken. Dit is gisteren bekend gemaakt door het Libanese dagblad An Nahar en door Arabische di plomatieke zegslieden in Beiroet. Het blad An Nahar meldde gisteren dat 'contacten tussen functionarissen van Libanon en de guerrilla's de leiders van de (Palestijnse) comman do's hebben bewogen tot instemming met het principe hun activiteiten in zuidelijk Libanon voorlopig stop te zetten.' Arabische diplomatieke zegs lieden zeiden dat met name de Pales tijnse organisatie Al Fatach aan de oproep van de Libanese regering heeft gehoor gegeven en dat pogingen worden gedaan ook andere guerrilla bewegingen over te halen tot een gevechtspauze. De Libanese premier Saëb Salam en Al-Fatach-leider Yasser Arafat hebben de laatste dagen diverse keren bespre kingen gevoerd over de strijd tegen Israël. Afgelopen zaterdag zei Salam dat zijn regering een formule zocht voor de betrekkingen met de Palestij nen. waardoor Israël de guerrilla-ac ties niet meer als voorwendsel kon hanteren om Libanon aan te vallen. Volgens het blad An Nahar hebben de guerrilla's geweigerd het verdrag van 1969 van Cairo ongeldig te verkla ren. In dit akkoord werden de grond regels vastgesteld voor hun operaties vanuit Libanon. Politieke kringen bij de Libanese regering hadden op in trekking van het akkoord van Cairo aangedrongen. An Nahar heeft voorts bericht dat Yasser Arafat naar Syrië is vertrokken voor besprekingen over de nieuwe regeling met Libanon, zo dat de bepalingen door alle Palestijn se organisaties worden nageleefd. Ara fat zou later het overleg met de Libanese regering hervatten. Aange nomen wordt dat het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP) nog moeilijkheden oplevert, omdat de- Vervolg van pag. 1 Volgens politieke waarnemers zal het pas na de partijdagen van de socialis ten in oktober en die van de christen democraten in februari 1973 duidelijk worden of de regering van het mid den zich zal kunnen handhaven. Het nieuwe kabinet staat voor een groot aantal moeilijke politieke pro blemen. zoals de voortdurende arbeid sonrust. de met devaluatie bedreigde lire, de oppositie tegen de echtschei- dingswet en de strijd tegen d eMafia. In het parlement zal de regering het moeten opnemen tegen de socialisten en de twee extreme partijen, de com munisten en de neo-fascistische MSI. De nieuwe premier Andreotti is afge lopen februari voor het eerst premier geworden. Hij leidde toen het chris ten-democratisch minderheidskabinet. Hij had op dat tijdstip drie jaar geen ministerfunctie bekleed, maar was fractieleider van de christen-democra ten in de Kamer van Afgevaardigden (te vergelijken met onze Tweede Ka mer). Andreotti is in totaal twintig jaar minister geweest. Hij staat bekend als een traditionalistisch rooms-katholiek politicus, die nauwe banden met het Vatikaan pleegt te onderhouden. Hij wordt echter gewaardeerd als realist, pragmaticus, en als deskundig onder handelaar. GUATEMALASTAD (AFP) Onder de ogen van zijn echtgenote zondag avond laat in een restaurant in Qua- temalastad de eerste vice-voorzitter van het guatemalaanse congres Olivie- rio Castaneda Paez vermoord. Her is de jongste gewelddaad in de reeks bloedige incidenten van de afgelopen Jaren in Centraal-Amerika. De daders ontkwamen. ze guerrilla-fractie weinig voor een voorlopige stopzetting van de strijd tegen Israël zou voelen. Het Egyptische dagblad Al Ach ram heeft meegedeeld dat de Palestijnen van de Libanese regering opdracht hadden gekregen het land op korte termijn te verlaten. Volgens het blad is de positie van de Palestijnen in Libanon 'zeer kritiek'. De Egyptische president Sadat zou alles in het werk stellen om te zorgen dat de Palestij nen in Libanon kunnen blijven, aldus Al Ach ram. Het blad heeft voorts bericht dat Libanese militairen en Palestijnse gu errilla's zaterdagavond slaags zijn ge raakt bij de Israëlische grens. Maar in Beiroet is dit met kracht tegengespro ken. De bijeenkomst van de Veiligheids raad van de VN over de toestand in het Midden-Oosten is gisteren voor onbepaalde tijd uitgesteld. Als reden werd opgegeven dat de vijftien leden meer tijd moeten hebben om het eens te worden over de tekst van een ontwerp-resolutie over de recente in cidenten tussen Israël en Libanon. Het debat was al twee keer verdaagd wegens onenigheid over een gemeen schappelijke uitspraak. Frankrijk, En geland, België en Italië hadden dit weekeinde een ontwerp-resolutie opge steld waarin de Israëlische acties te gen Libanon worden veroordeeld en andere gewelddaden eveneens worden gelaakt. Maar de Sowjet-Unie, China en diverse Arabische landen konden het daar niet mee eens zijn. De Amerikaanse VN-ambassadeur George Bush heeft zaterdag aangekondigd met een 'rechtvaardig en evenwichtig' voorstel te komen dat recht zou doen aan Israël en aan de Arabische lan den. De Israëlische vice-premier Jigal Al- lon is gisteren scherp bekritiseerd omdat hij zondag heeft verklaard dat vorige week verschillende Israëlische bommen per ongeluk op het Druzen- dorp Hasbaya in zuidelijk Libanon zijn terechtgekomen. De bommen wa ren bestemd geweest voor een Pales tijnse guerrillabasis. Zij waren door een technisch mankement bij de Dru- zen terechtgekomen, aldus Allon. Daarbij werden volgens Libanon 48 personen gedood. Het gezaghebbende Israëlische blad Maariv schreef gisteren dat Allon de vijand in de kaart speelt door toe te geven dat Israëlische vliegtuigen een dorp in Libanon hebben gebombar deerd. Volgens Malriv heeft Allon daarmee de Israëlische VN-arabassa- deur Joseph Tekoah een 'schot in de rug* bezorgd aan de vooravond van het debat in de Veiligheidsraad. 'In de afgelopen vier dagen is geen mel ding van een vergissing gemaakt. Ie mand die vier dagen lang een geheim kan bewaren zou ook nog wel twee dagen langer hebben kunnen wachten in plaats van onze vijanden munitie te verschaffen voor de (Veiligheids raad-) discussies van vandaag', aldus Maëriv. Ook de Gahal-fractie in het Israëli sche parlement is tegen de uitlatingen van Allon in het geweer gekomen. De fractie, die 26 afgevaardigden in de 120 zetels tellende Knesseth heeft, dringt aan op een spoeddebat over de verklaring van Allon. 'Er is een te genspraak tussen de aankondiging van Allon en de officiële communiqué's, die door de militaire woordvoerder zijn uitgegeven', aldus een functiona ris van de Gahal-partij. HANOI, SAIGON (Reuter, AFP, UPI) Noord-Vietnam heeft 6 teren Amerika ervan beschuldigd te proberen het wijdverbreide dijSN systeem te vernietigen teneinde de landbouw een slag toe te brengft b een bewering, die door Amerika is ontkend. Het Noordvietnam^^ dagblad Nhan Dan bracht gisteren twee artikelen over dit onderwei Partijleider Leonid Breznjew en dui zenden juichende Russen hebben Fi- Del Castro van Cuba als een verloren zoon na een afwezigheid van acht jaar uit Moskou ingehaald in de Russische hoofdstad. De grote kus-ontvangst was gereserveerd voor Castro. Breznjew nam de Cubaanse leider in beide armen, toen hij hem op het vliegveld begroette, kuste zijn linkerwang en daarop zijn rechter, klopte hem op de rug en omhelsde hem 15 seconden lang. Na Breznjew herhaalde presi dent Podgorny en premier Kosvgin het ritueel. 'Fidel, Fidel, vriendschap, vriend schap' riepen naar schatting 2.000 Russen, die met een stoet van 80 bussen naar het vliegveld waren ge bracht. Toen president Nixon daar aankwam waren er slechts 300 men sen. Het Russische trio zal waarschijn lijk van de gelegenheid gebruik ma ken Castro te verzekeren, dat Moskou loyaal blijft aan zijn communistische bondgenoten, ondanks de vreedzame coëxistentie met Amerika, aarts-ri vaal van Castro's Cuba. Premier Castro brengt voor het eerst sinds januari 1964, toen Chroestsjow nog aan de macht was. een wat de Russen noemen 'vriendschappelijk of ficieel bezoek' aan de Sowjet Unie. In de afgelopen jaren waren de betrek kingen tussen Cuba en de Sowjet- Unie nogal gespannen en ontstaat er een korte 'flirt' tussen Havana en Peking. Het partijdagblad Prawda zei gisteren te verwachten dat het bezoek een nieuwe' bijdrage zal leveren aan de dagelijkse groeiende betrekkingen tussen de regeringen, partijen en vol ken van beide landen. Verwacht wordt dat Castro 14 dagen in Rusland zal blijven. SYDNEY (Reuter) Alleen gebrek aan financiën kan een parachutisten team van drie man ervan weerhouden vandaag naar het gebied in de Stille Oceaan te vliegen, waar Frankrijk een kernproef wil nemen. Het toestel staat klaar in Melbourne en zal om twee uur 's middags opstijgen, als er voldoende geld is. Een aantal vakvere nigingen is aan het vergaderen over de vraag of zij geld beschikbaar wil len stellen voor het huren van een tien-persoonsvliegtuig. 'Wij hebben veel aanbiedingen van vrijwilligers, maar bijzonder weinig van geld gehad', verklaarde de Ameri kaan Roy Webb, vertegenwoordiger van de Canadese Greenpeace Founda tion in Australië.. Dr. James Cairns, een lid van de oppositie in het Au stralische parlement, heeft 7.500 Au stralische dollar bijeengebracht en zal passagier aan boord van het vliegtuig zijn. VAREN In Nieuw Zeeland hebben twee leden van de Labour-oppositie in het parle ment. de ex-zeelieden Mata Rata en Eddy Isbey, gezegd dat ze bereid zijn om zich aan te sluiten bij een collega, Gerald Wall, en naar het Franse proefgebied te varen. Rata-en Isbey hebben aan de Nieuwzeelandse rege ring gevraagd om een marinefregat naar het. proefgebied te sturen. TUCUMAN (Reuter) Met benzine bommen en stenen gewapende studen ten hebben de wacht betrokken bij barricaden in de noord-westelijke Ar gentijnse stad Tucuman. terwijl troe pen binnentrekken om de orde te bewaren tijdens de algemene staking van vandaag. Vierduizend studenten hebben in de buurt van de universiteit straten bezet en uit bomen en auto's gemaakte barricaden opgeworpen. De moeilijkheden in Tucuman begon nen vorige week woensdag, toen stu denten de straat opgingen ter onder steuning van een staking door ge meentewerklieden die hoger loon wil len. Syrië Uit militaire bronnen in Tel Aviv is bekendgemaakt dat gisterochtend van Syrische zijde enige granaten zijn af gevuurd op Israëlische militaire stel lingen op de bezette Hoogten van Golan. Het vuur werd beantwoord en er zouden aan Israëlische zijde geen slachtoffers zijn gevallen. Het was de vierde keer in zes dagen dat in dit gebied werd geschoten. NEW YORK (Reuter) Martha Mitchell, de praatgrage vrouw van Nixons verkiezingscampagneleider John Mitchell, heeft verklaard dat zij haar man niet meer wil zien totdat hij de politiek vaarwel zegt, zo hebben kranten bericht. Ontstemd vertelde zij dat zij geslagen was door lijfwachten en dat één van hen de telefoon van de muur rukte, toen zij trachtte de pers te waarschuwen. De lijfwachten 'wierpen me neer op een bed met z'n vijven en staken een naald in mijn achterste. Zo ben ik nog nooit behandeld, nood nooit', zo werd mevrouw Mitchell geciteerd. De lijfwachten behoren waarschijnlijk tot de veiligheidswacht van het herverkiezingscomité van Nixon, die tot taak heeft de Mitchells te beschermen John Mitchell, die zijn functie van minister van justitie opgaf om opnieuw de verkiezingscampagne van Nixon te leiden, heeft op aandrang van zijn vrouw verklaard dat hij op de verkiezingsdag 7 november) uit de politiek zal stappen. Over de verkiezingscampagne van dit jaar, zei mevrouw Mitchell: 'Dit is niets anders dan een dief-en-politie-spelletje, en ik probeer m'n man eruit te halen. Er is geen enkele reden waarom wij in de politiek moeten zijn. Ik twijfel er ernstig aan of ik een van de huidige kandidaten in het Witte Huis wil hebben'. Webb schat, dat hij ongeveer 9000 dollar nodig heeft om de vliegtuigex peditie naar het gebied te kunnen verwezenlijken. 'Als we tegen elf uur op dinsdagmorgen genoeg bij elkaar gekregen hebben, stijgen we op', zei hij. 'Eén van onze doelstellingen is contact te maken met het jacht Greenpeace 3, dat zich nu in het proefgebied bevindt en waarvan we een week niets definitiefs gehoord hebben', voegde hij eraan toe. Het jacht kwam in het Franse proef gebied aan na enkele weken geleden de Cook-eilanden te hebben aange daan. Het proefgebied bij het atol Moeroeroa ligt op 6400 kilometer van Sydney. BOYCOT De premier van Nieuw Zeeland, John Marsnall. heeft in Wellington laten doorschemeren, dat hij deze week op nieuw zal proberen om de vakbonden ertoe te bewegen hun boycot van Franse schepen en vliegtuigen, die Nieuw Zeeland aandoen, op te geven. Marshall verklaarde oa kabinetsberaad tegenover journalisten dat het sturen van vliegtuigen en boten naar het Franse kernproefgebied, 'noch een praktisch noch een doeltreffend mid del ter voorkoming van de proeven' is. Dergelijke acties, zei hij, komen voort uit een gevoel van frustratie over het mislukken van andere vor men van protest. Het Nieuwzeelandse post- en tele graafpersoneel dat alle telex- en ka belverbindingen met Frankrijk boy cot, gaat steun zoeken bij andere landen. Het zal dit doen op een congres van internationaal communi- catiepersoneel. dat deze week plaats heeft in Parijs. In Parijs neemt intussen de speculatie toe. dat het Franse kernproefprogram- nia een tegenslag als gevolg van een technische fout ondervindt, of dat Parijs zijn plannen herziet naar aan leiding van toenemende internationale druk. Het ministerie van defensie weigert elk commentaar, hoewel het een volle week geleden is dat Frank rijk waarschuwde dat het klaarstond om de proef te nemen. 'De Amerikaanse bandieten doen hun uiterste best de dijken en irrigatie- werken van Noord-Vietnam te bom barderen, ten einde overstromingen te bewerkstelligen die de landbouw ruï neren', verklaarde het dagblad. Trang Dang Koha. directeur van de waterbe heersing in Hanoi, meende dat het bombarderen van dijken in geen ver houding staat met een kernproef in de wijde ruimte. Zijn verklaring werd vespreid door het Noordvietnamese nieuwsagentschap. Koha wees erop dat de dijken geen militaire doelen dienden, maar het leven van de Noordvietnamezen beschermden. President Nixon heeft diikwijls ver klaard bezorgd te zijn over het leven van kinderen, maar directeur Koha vroeg: 'Wat zal er van de kinderen terecht komen, als Nixon een gewel dig uitgestrekt gebied vier of vijf meter diep laat overstromen?' Als het bombarderen van het noorden op de zelfde voet doorgaat, zal het breken van dijken onvermijdelijk zijn, meen de de directeur. OORLOGSMISDAAD Koha verbaasde zich over de emotie die de recente overstroming in de Amerikaanse staat South Dakota heeft losgemaakt. 'Die valt in het niet wat de Amerikaanse bombardementen op dijken in Noord-Vietnam teweeg zou den kunnen brengen', schreef hij. Hij noemde het bombarderen van dijken een ongekende oorlogsmisdaad, 'een misdaad van genocide, biocide en eco cide, die met ongekende effectiviteit tegelijk uitgevoerd kan worden'. Koha trok een vergelijking ipet het doorsteken van dijken in Nederland ten tijde van de oorlog op last van Hitiers Rijkscommissaris, Arthur Seyss- Inquart die daarvoor na de oorlog opgehangen werd'. 'Men vraagt zich af hoe het zou moeten met de bevolking, in het bijzonder de kinderen, wanneer grote streken van Noord-Vietnam vijf a zes meter onder water zouden ko men te staan', aldus de directeur. Het Witte Huis ontkende gisteren dat Amerika dijken in Noord-Vietnam bombardeert. Verwijzend naar de ver klaringen uit Hanoi, zei de woord voerder van het Witte Huis, dat 'het grootste deel van deze verklaring vals is. De dijken behoren niet tot de doelen van de Amerikaanse bombarde mentsvliegtuigen en wij beschikken niet over aanwijzingen dat er geraakt zijii'. Het Ook gisteren werd er weer mass^ gebombardeerd in Noord-Vietnam. werden 270 vluchten uitgevoerd u een krachtcentrale op 40 km v|taa Hanoi, behoorde tot de getroffen len. De centrale voedt een industriiT its lij' '3 Ijoe <*t d complex bij Hanoi. Verder wen vijf bruggen, 13 noodbruggen en opslagplaatsen getroffen, aldus Ami kaanse bekendmakingen. Eerder w bekend gemaakt dat zaterdag staalfabriek bij Hanoi geraakt met bommen, die hun doel vom^ met behulp van laser-stralen. Haft q meldde dat gisteren vijf Amerikaai vliegtuigen werden neergeschoten. De twee noordelijke provincies Zuid-Vietnam stonden gisteren nieuw bloot aan massale bombai menten van de Amerikanen. In buurt van de stad Quang Tri ingeveer 2500 ton bommen afgeg» Door deze 'bescherming' van de B-I konden de Zuidvietnamese krachten een aanval van de noord» ken afslaan. jcht. AANVAL VAN PALME De Zweedse premier Olof Palme hefet gisteren verklaard dat een Amerikaan se militaire overwinning 'de grootf72 vernedering voor het Amerikaante volk zal betekenen'. Hij meende d de wereld een einde moest zien n maken aan 'de massale vernietigiiJ72, de moord op het milieu, de genociffoe in Vietnam. 'Er wordt gezegd dat ien. VS de vernedering van een militair nederlaag willen vermijden', zei Pi me. 'Maar de grootste vernederiiW# die het Amerikaanse volk ten de T kan vallen, zou een militaire overwi"-*-, ning voor dit type oorlog zijn. 1 humanitaire prijs zou zo ontzetteffi hoog zijn'. »V PAPIEREN TERUGTREKKING Op papier gaat het goed met terugtrekkingsplan van Amerikaan militairen uit Vietnam. Zeven sqiiry, drons gevechtsvliegtuigen (ongeve! 120 vliegtuigen en 4.000 man) hebbilan Vietnam verlaten. Zij zullen nu vaan uit Thailand hun vernietigend wenns doen. Deze papieren terugtrekking a in het grootste geheim ondernom is waarschijnlijk bedoeld Nixons streefgetal van 45.000 man i 1 juli mogelijk te maken. Op ogenblik zijn nog 54.000 Amerikanj in Vietnam, niet meegeteld de 42.0 marine-mensen, die op schepen in 1 Golf van Tonkon zijn gestationeerd.'™ BELFAST (AFP, Reuter, UPI) Het bestand van de militante IRAi8i provisionals is vannacht van kracht geworden na een dag vol in& denten in Ulster. In Newry, op 50 km ten zuiden van Belfast werd een politieman doodge schoten en in Londonderry doodde een sluipschutter een Britse soldaat. In geheel Noord-Ierland werden giste ren roofovervallen gepleegd. Een poli tieman sprak van een gemiddelde van elk half uur een overval. In Belfast beroofden - drie als non verklede vrouwen een bank en namen een niet- bekendgemaakt bedrag aan geld mee. Elders in Belfast drongen gewapende mannen de kluis van een bank binnen en wisten eveneens met een niet ge noemde hoeveelheid geld te ontko men. Ook op andere plaatsen werden overvallen gepleegd en deden zich hier en daar schietpartijen voor. In Noord-Ierland wordt met grote spanning afgewacht of het IBA-be- stand doeltreffend zal zijn. Gevreesd wordt dat een aantal weerspannige 'provisionals' toch nog op eigen hout je de geweldcampagne zal voortzetten. Bovendien wordt de reactie afgewacht van de extreme protestanten, die ge organiseerd zijn in de Ulster Vangt ards van ex-minister William Craig de militante Ulster Defense Associati on (UDA), een protestantse para-mili taire organisatie die tamelijk onafhaj kelijk van de Vanguards opereert. Grote ontevredenheid leeft onder Vanguards en de UDA door het koord over een bestand dat de IRj door bemiddeling van gematigd" rooms-katholieke politici heeft geslf ten met het Britse bestuur. 'Wij zi£ len de Britse regering niet toestaa met moordenaars aan de tafel te gai zitten', zo verklaarde een van de lr ders van de UDA gisteren. Een deljj gatie van de UDA zal morgen overlig voeren met de minister voor Noor Ierland Whitelaw. Vandaag loopt h y ultimatum af dat de UDA heeft steld en waarin opheffing van gebarricadeerde rooms-katholiel ghetto's in Londonderry wordt geëis De UDA heeft gedreigd anders oclsc protestantse wijken in Belfast te bal* ricaderen en tot 'verboden' gebied verklaren voor Britse militairen. Van een onzer redacteuren Na zeventien jaren burgeroorlog is in Soedan eindelijk de vrede getekend. In maart van dit jaar sloten president Nimeiry van Soedan en de leider van de Anya- Nya-rebellen, Hoseph Lagoe, in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba vrede. Daarmee kwam wel iswaar een eind aan de gevech ten, maar niet aan het lijden van de bevolking. Alleen al om de eerste nood te lenigen is 20 miljoen dollar nodig. De oorlog kon in Zuid-Soedan zeventien jaar duren en een half miljoen mensenlevens kosten zonder dat de wereld er veel aandacht aan schonk. Nu de vrede is hersteld, is aandacht van de wereld meer dan ooit nodig. Een van de grootste problemen waar voor Zuid-Soedan nu geplaatst wordt is de hervestiging van de half miljoen vluchtelingen die naar omliggende landen waren gevlucht en nu kunnen terugkeren. En niet alleen voor hen moet er plaats gemaakt worden, ook de honderdduizenden die in Scedan de bush zijn ingevlucht moeten weer een bestaan kunnen vinden in een normale samenleving. De vrede kwam voor Soedan onver wachts. 'en gelukkige verrassing," ver klaarde onlangs de vice-president van Soedan. Abel Alter, 'maar ook een onverwachte verrassing. We hebben geen middelen om de vluchtelingen die naar huis terugkeren te helpen. Het land is arm. We zijn niet in staat geweest de nodige voorbereidingen te treffen voor de gevolgen van het vredesakkoord en we zijn in grote mate afhankelijk van de hulp van internationale organisaties en regerin gen.' AAN ALLES GEBREK Het zuiden van Soedan is een van de meest dramatische onderontwikkelde gebieden in de wereld. Tijdens de Britse koloniale overheersing bleef het gebied achter bij het noorden van het land en sinds Soedan in 1956 onafhankelijk werd, heerste er oorlog. Nu moet Zuid-Soedan van de grond af aan weer opgebouwd worden. Het zuiden van Soedan heeft letterlijk niets. Er moet in de eerste plaats onderdak komen voor de terugkeren de vluchtelingen omdat het regensei zoen spoedig begint Daarna moeten er scholen gebouwd worden. Er zijn onmiddellijk 260 nieuwe scholen no dig om 35.000 kinderen te kunnen opvangen in de zuidelijke provincies Equatoria, Opper-Nijl en Bahr el Gha- zal. De gezondheidszorg moet op gang gebracht worden. Ziekenhuizen, eerste hulpposten, medicijnen zijn hard no dig. Op dit moment moeten de men sen in Zuid-Soedan honderden kilome ters reizen voor zij bij de dichtsbij- zijnde hulppost komen. Slaapziekte, tuberculose en andere ziekten tieren welig. De voedselsituatie is ook ui terst precair en daar komen dan nog de slechte verbindingen bij- Bij het vredesakkoord dat dit voor jaar in Addis \beba werd gesloten. heeft Zuid-Soedan regionale autono mie gekregen. De mensen kijken nu verlangend uit naar de eerste tekenen van een beter bestuur. Toen de eerste vluchtelingen erugkeerden naar de plaatsen waar eens hun dorpen waren, vonden ze in veel gevallen slechts puinhopen. De provinciale hoofdste den Joeba, Wau en Malakal dreigen overspoeld te worden door vluchtelin gen. Vooral Juba, waar inmiddels al meer dan 100.000 mensen wonen. Soedan heeft de internationale ge meenschap om hulp gevraagd. In fe bruari is in de Soedanese hoofdstad Khartoem een conferentie gehouden waarop Soedan de plannen voor de wederopbouw van het zuiden bekend maakte. De Hoge Commissaris van de VN voor vluchtelingen, Sadroeddin Aga Khan, woonde die conferentie bij en hij kreeg van de VN-secretaris- generaal Kurt Waldheim opdracht een hulpprogramma van de VN te coördi neren. Inmiddels heeft het Hoge Com missariaat voor de vluchtelingen van de VN een waarnemer naar Soedan gestuurd die ter plaatse heeft bekeken hoe het beste hulp kan worden gebo den. LUCHTBRUG Een van de eerste zaken die geregeld moeten worden is het organiseren van een luchtbrug naar Zuid-Soedan voor de aanvoer van voedsel en materiaal. De regering van Soedan wil eers' een oplossing zoeken voor de ontheemden die in het zuiden rondzwerven, daar na komen de vluchtelingen die uit het buitenland terugkeren aan de beurt De mensen zuiien m centra Een vluchteling uit Zuid-Soedan keert naar huis -*<kv vp- -. worden opgevangen waar ze de ee! ste hulp zullen krijgen en medis» worden onderzocht. Daarna zou hi ideaal zijn als ze in modeldorpe konden worden ondergebracht waar geholpen zouden kunnen worden o na ongeveer een jaar weer zelf in hu! levensonderhoud te voorzien. Bij Jut heeft de vluchtelingenhulp van de V al een nederzetting waar de mense worden opgevangen. Dit centrum, aai vankelijk opgezet o m vluchteling» uit Congo op te vangen, wordt r gebruikt voor de vluchtelingen d terugkeren naar Soedan. De hulp die Soedan nu gebode wordt, betekent hulp voor heel Afr ka. Als de uitwerking van het vrede akkoord van Addis Abeba goed ve loopt, zal dat voor heel Afrika ee aansporing zijn dit soort conflicten o soortgelijke manier te beëindigei Eerste vice-president Mohammed Baghir merkte onlangs op: 'Met di akkoord hebben we een andere nati geschapen. We hebben het gevoel dï alle landen in de wereld Soedan re pecteren omdat we eindelijk, na ventien jaar, wijzer zijn geworden e ons eigen probleem hebben opgelosl sterker zijn geworden door dit al koord te sluiten Nu kunnen we ee bindende factor voor heel Afrika zijr Soedan kan een brug vormen. Er inderaad iets groots bereikt.' Om wat bereikt is te houden heef Soedan dringend hulp nodig. Vi« president Abel Allier: 'We gelove dat de situatie uit de hand zal lopei als we de komende weken geen huil. krijgen. De wereld moet nu handelen morgen zal, volgens mij, te laat zijn.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8