iraël stelt ruil evangenen voor Brandt wil in najaar vervroegde verkiezingen eoeo Vlak voor bestand P0226.SO jn uister nog arachutisten willen Vandaag in Frans Iroefgebied landen zes doden gevallen Grote delen T van Amerika rampgebied ïieedse TV slaagde n^niet in de joden b£ tl Syrië te filmen Curagaos bedrijf dicht door arbeidsconflict Kennedy: McGovern kandidaat Democraten Aanhanger Doebtsek kreeg hartaanval Bhoetto: Ik zal geen doodvonnis tekenen 28e dode na aanslag op Israels vliegveld fS/)UW/KWARTET MAANDAG 26 JUNI 1972 IIiniM.AM» T5/K7 uzalem dreigt met verdere acties tegen Beiroet IAVTV, BEIROET, NEW YORK, DAMASCUS (Reuter, UPI, AFP, AP) Israël heeft gisteren pvisseling gevraagd van de 13 Israëlische militairen en burgers, die zich in Arabische gevangen- p bevinden tegen de 109 Arabische militairen, die het zelf nu gevangen houdt. Aldus heeft het iterie van buitenlandse zaken in Jeruzalem bekendgemaakt. :laring kwam vier dagen na de eming van vijf zeer hoge militairen onder wie een J door de Israëli's, die zuid- ;ze upn waren binnengevallen. Sinds overüi-oorlog van 1967 heeft Israël lariniulke hooggeplaatste gevangenen gev alkt. Het ministerie van buiten oor zaken deelde mee. dat het ;ld. d om alle gevangenen uit te ijke (en niet voor het eerst gedaan binimaar de afgelopen twee jaar •len.lurend was herhaald. Israël n la61 Egyptische krijgsgevangenen. kartibanese en 44 Syrische. Syrië zie jidrie Israëlische piloten in han- tten, terwijl Egypte twee Israëlische Je fs en acht piloten gevangen kunl >stie fciligheidsraad van de VN verga- zaterdag gedurende vijf uren ___de spanningen tussen Libanon Vaël en zal vandaag het overleg letten met ontwerpresoluties van pijk, Engeland, België en Italië van de VS en van het Afro- blok. In de ontwerpresolu- de Westeuropese landen wordt ja- opgeroepen de gevangenen, die m i Libanees gebied heeft gemaakt. oedig mogelijk vrij te laten, Lltii< n de Israëlische aanvallen op „.ji j on en de bevolking van Libanon ïeerVdeeld en de gewelddaden tegen 'betreurd'. Als Israël de gevan- J niet vrijlaat, aldus de resolutie. Veiligheidsraad verder optre- letem overwegen. ■aëlische vertegenwoordiger Jo- ikoah heeft echter gezegd, dat de van de gevangen Syriërs in verschilt van die van andere :evangenen, die in de andere tszones van het Midden Oosten ;en genomen werden. Deze offi- De Israëlische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties Joseph Tekoah (boven) luistert naar de speech van zijn Libanese collega Edouard Ghorra (links onder) tijdens een extra zitting van de Veiligheidsraad. De Libanees vroeg om een strenge veroordeling van de Israëlische militaire acties van de afgelopen dagen tegen het zuiden van zijn land. deren, aldus Tekoah, waren 'op een oorlogsmissie in een oorlogsgebied'. Uit documenten die rij bij zich had- Fcitclh-lcind den. was gebleken dat zij behoorden tot de operationele inlichtingendienst van Syrië, een land dat met Israël in oorlog is. Uit de documenten was voorts gebleken dat zij militaire gege vens moesten verzamelen, als richt snoer voor toekomstige oorlogsopera ties tegen Israël. Gemene agressie De Israëlische vertegenwoordiger noemde de Israëlische aanvallen rechtsgeldige represaille-acties tegen de Palestijnse terroristen, die vanuit Libanon tegen Israël opereren en voor wier daden de regering in Bei roet verantwoordelijk ls. 'Totdat en tenzij de regering van Libanon beslist dat de tijd is gekomen om effektleve maatregelen te nemen, zoals iedere beschaafde regering zou doen, om een eind te maken aan de terreur-aanval- len tegen Israël, zal de regering van Libanon verantwoordelijk blijven voor de internationale misdaden en door mijn regering daarvoor verant woordelijk worden gesteld.' De Syrische vertegenwoordiger bij de VN heeft bij de Veiligheidsraad een klacht ingediend tegen Israëis 'geme ne agressie' en sancties tegen dat land geëist. De ontvoering van de vijf officieren, was aldus een zegsman van het ministerie van buitenlandse zaken in Damascus, 'de eerste schakel In een keten van Israëlische agressie-daden. Er zijn aanwijzingen, dat sommige van de schakels in de ketting nog steeds voorbereid worden en uitge voerd zullen worden binnen enige dagen, misschien zelfs binnen enige uren.' llizaj q hij in£JEY (Reuter, UPI) Vier Australiërs die willen voorkomen J" Jrankrijk in de Stille Oceaan begint met een serie kernproeven, binfen vandaag per parachute in het proefgebied landen. In het aeijtuig dat hen zal vervoeren, zal ook dr. Jim Caims zitten, een *?%in de oppositie in het Australische parlement. jider van de parachutisten, de 33- Gordon Mutch, heeft gisteren dat zij binnen 15 tot 18 uur |)n vertrekken. De bedoeling is, j in de buurt van het Canadese Greenpeace-3 in de oceaan te- komen. Dit jacht zou in het Igebied varen met vier mensen toord. Jel Frankrijk vorige week al liet dat de proeven ieder moment beginnen, is er tot nu toe nog proef genomen. In Parijs heeft Regeringswoordvoerder verklaard u taking in Italië de journalisten E (AP) De Italiaanse kranten- ivers hebben bekend gemaakt, dat un bedrijven zullen sluiten, zo de journalisten hun staking, die tag moet beginnen, zullen voort- ournalisten hebben voor deze een vier-daagse staking afgekon- omdat zij het oneens zijn met slissing van de kranten-uitgevers laan geen maandagochtend-kran- it te geven. De uitgevers hebben I h» een jarenlange strijd met de inden van de typografen ge- dat de kosten van de maanda- end-edities veel te hoog zijn ge- 1 J fn. Voor het werken op zondag ro®in de werknemers aldus de 1 Pers het loon van drie norma- rkdagen krijgen. Door het voort- J id stijgen van de kosten zou het fe"|bestaan van de Italiaanse pers in ■nij r gebracht worden. jjjei ournalisten zijn nu boos, omdat '"^overwrk-inkomsten op zondag in ir komen. Bij de Italiaanse pers- '•"tux staken de journalisten in ie- leval van maandag 14.00 uur tot «ag 14.00 uur. Bij de radio en Tisie wordt van maandag 21.00 uur 1 njjnsdag 21.00 uur gestaakt. AVTV (Reuter) Een ploeg dl de Zweedse televisie heeft een str ld lang tevergeefs in de Syrische 12< Istad Damascus gewacht op de dr lijkheid om een film te maken efjj de joden in Syrië. Dit heeft de 6pondent in Stockholm van het ftk üsche blad Ma'ariv gemeld. ld* weden hadden eerst toestemming 60 igen van het voorlichtingsbureau de Syrische regering om een film «ken over de toestand, waarin de i in Syrië leven. Maar later kre- zij van het Syrische ministerie buitenlandse zaken te horen, dat d« lyrische autoriteiten er niet in ct. agd waren contact te maken met 2 V a, die bereid waren een vrij in- isi ew te ondergaan, de ens Israël is de toestand van de frfc in Syrië momenteel slechter waar ook ln de Arabische wereld. volgens de Syrische autoriteiten m zij het uitstekend en zijn zij iden met hun levensomstandighe- nsi dat de proeven, ondanks de protesten, zullen doorgaan. Er is officieel niet gezegd waar het uitstel aan te wijten is, maar de weersomstandigheden zou den ongunstig zijn. Er wordt echter rekening mee gehouden dat de Fran sen in verlegenheid zijn gebracht door de felle protesten en de aanwe zigheid van een jacht in het proefge bied. Franse marineschepen zouden het Canadese schip tot nu toe ver geefs hebben gezocht. De Franse ambassadeur in Peru is eind vorige week in Parijs aangeko men. Hij pleegt overleg met zijn rege ring over het Peruviaanse dreigement de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk te verbreken als de proeven doorgaan. Vorig jaar heeft Parijs de proeven uitgesteld toen Peru dreigde hetzelfde te doen. Een groot aantal andere landen heeft bij de Franse regering geprotesteerd tegen de voor genomen proeven. Een Frans parlementslid uit het Franse gebied Tahiti heeft gisteren gezegd dat hij op 5 juli naar de VN zal gaan om de regering van zijn eigen land te beschuldigen in verband met de kernproeven. Francis Sanford, die Tahiti in de nationale vergadering te Parijs vertegenwoordigt, zei dat hij een motie zal indienen bij de VN waarin de voorgenomen proeven wor den veroordeeld, omdat de door de proeven vrijkomende straling 'de be volking van Polynesië en het hele zuidelijke halfrond vergiftigt'. Van een verslaggever WILLEMSTAD De directie van de Cura£ao6e vestiging van het Ameri kaanse concern Texas Instruments heeft het bedrijf voor onbepaalde tijd gesloten. Het besluit werd genomen nadat vrijdag de avondploeg het werk had neergelegd, omdat zes opzichters voor een maand 'met verlof' waren gestuurd. Sinds vorige week Is er bij het be drijf, dat 1500 mensen in dienst heeft, al veelvuldig gestaakt. Dit gebeurde omdat de directie weigerde de Curaga- ose federatie van werknemers (CFW) te erkennen als werknemersvertegen woordiger bij de CAO-onderhandelln- gen. Een dreigende algemene sympa thiestaking op het eiland kon vrijdag ternauwernood worden voorkomen. Vertegenwoordigers van CFW, Texas Instruments en regering werden het toen na twaalf uur vergaderen eens over een afkoelingsperiode van 30 da gen. Gedurende deze tijd zouden de werk nemers van Texas Instruments zich door middel van een referendum uit spreken over de vraag of zij al dan niet door de CFW vertegenwoordigd willen worden. Knelpunt bleef de po sitie van de opzichters, die al te kennen hadden gegeven zich bij de CFW te willen aansluiten, maar die dnor de Texas Instruments-dlrectie als stafleden worden beschouwd. Schip Even voordat Eleazar voor de radio deze woorden sprak, werd door een militaire woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld, dat de Israëlische marine een schip van de commando's voor de Libanese kust tot zinken had ge bracht. Maar de Libanese regering liet weten, dat het om een vissersboot ging en dat zij hierover een nieuwe klacht bij de Veiligheidsraad zou i.i- dienen. Over het lot van de inzitten den is niets bekend. De Palestijnse commando's deelden mee. dat een door hen bemande mo tortorpedoboot aan het gevecht had deelgenomen en één van de Israëli sche schepen in brand had geschoten. Het Palestijnse schip zou veilig in zijn thuishaven zijn teruggekeerd. Is raël heeft dit verhaal naar het rijk der fantasieën terugverwezen. De Libanese premier Saeb Sa lam heeft zaterdag verklaard dat zijn rege ring niet tegen de Palestijnse com mando's zal optreden. 'Laat daarover geen twijfel aanwezig zijn en laat Israël daar goede nota van nemen.' De premier deed tegelijkertijd een beroep op de Palestijnen 'om Israël geen voorwendsel te geven, op grond waarvan het opnieuw tot agressie zou kunnen overgaan De premier ver klaarde verder de beweringen te be treuren van pro-commando-kranten in Beiroet, die hadden geschreven dat de Libanese regering de Palestijnen on derdrukt (ADVERTENTIE) Het Palestina Comité roept op tot steun aan de Pale stijnse Rode Halve Maan (Rode Kruis) om hulp te kunnen bieden aan de Libanese burgerbe volking van het door wille keurige Israëlische bombar dementen zwaar getroffen Hasbaya in Zuid-Libanon. Bijdragen m.v.v. 'Hasbaya' gaarne op giro 1806947 van het Palestina Comité, Am sterdam. Als eerste gift heeft het co mité een bedrag van ƒ3000 overgemaakt. Amerika wordt getroffen door de grootste overstrom?ngsramp uit zijn geschiedenis. De stad Harris- burg in de staat Pennsylvania kreeg het helemaal zwaar te verduren. Toen de stad onderstroomde, brak er na een gasontploffing, ook nog een grote brand uit. De Israëlische autoriteiten hebben de laatste dagen steeds scherprer waar schuwingen aan het adres van Liba non gericht om een eind te maken aan de Palestijnse acties. Zo zei Is raëis belangrijkste militaire radio commentator Haim Herzog, dat de Libanese regering nu eindelijk een keuze moet maken. 'Of het gebied (het zuiden van Libanon, door de Israëli's Fatah-land genaamd) is Liba nees en in dat geval zijn zij er verantwoordelijk voor, of het gebied is niet Libanees en dan zijn zij er niet verantwoordelijk voor.Israël zou dan als aangevallen nabuurland, dan evenveel recht op het zogenaamde Fatah-land hebben als anderen.' Der- geijke opmerkingen wakkeren de toch al bestaande Libanese vrees aan, dat Israël het hele zuiden van Liba non wil veroveren. Ook de Israëlische stafchef David Ele azar heeft aangekondigd, dat er nieu we zeer harde acties zullen volgen, als de Libanese regering de Palestijnse commando's niet aan banden legt. Hij zei het te betreuren, als er bij de Israëlische tegenaanvallen Libanese onschuldige burgers om het leven ko men. 'Het. is moeilijk om een onder scheid te maken. Maar wij doen alles om dat te doen. Wij proberen de terroristen te treffen en niet de bur gerbevolking. Als de burgers toestaan, dat de terroristen zich onder hen men gen, moeten zij begrijpen dat het voor Israël bijna onmogelijk is 'e waarborgen, dat er geen slachtoffers onder de burgers vallen.' Eleazar zei, dat Beiroet geen enkele maatregel had genomen In de afgelo pen vier maanden van betrekkelijke rust aan de bestandslijn om terroristi sche activiteiten vanaf zijn gebied te voorkomen. BONN. BERLIJN (DPA, Reuter, UPI, AP) Bondskanselier Wil ly Brandt van West-Duitsland heeft dit weekeinde vervroegde algemene verkiezingen aange kondigd, die in november zullen worden gehouden. Brandt heeft gisteren zijn verkiezings campagne onmiddellijk geopend toen hij in een rede op een bijeenkomst van de Westduitse vakcentrale in West-Berlijn een beroep op de kiezers deed de impasse in de Bondsdag te verbreken door de coalitie van socia listen en liberalen een ruime meer derheid te geven. Brandt was als eerste Westduitse bondskanselier per trein over Oostduits gebied naar West-Berlijn gereisd. Brandt had zijn voornemen nog dit jaar algemene verkiezingen te houden in plaats van in 1973, wanneer zijn ambtstermijn zou aflopen, zaterdag bekend gemaakt op een vergadering van het hoofdbestuur van zijn SPD. Met de christen-democratische opposi tie had hij geen tijdstip kunnen over eenkomen voor deze verkiezingen. President Heinemann zal nu een pre- ciese datum moeten vaststellen. Maar de procedure om tot ontbinding van de Bondsdag te komen is zeer gecom pliceerd. Brandt zal waarschijnlijk de vertrouwenskwestie moeten stellen en zich vrijwillig in een minderheidspo sitie moeten plaatsen om de president de mogelijkheid te geven het parle ment te ontbinden. De kans is groot dat de leden van de regeringscoalitie zich bij een stemming over de ver trouwenskwestie van stemming zullen onthouden teneinde te kennen te ge ven, dat de regering niet door de oppositie is heengezonden maar zelf de weg naar nieuwe verkiezingen heeft geopend. Rainer Barzel, leider van de CDU in de Bondsdag, noemde het besluit van Reinier Barzel Brandt een noodzakelijk gevolg van het echec van diens politiek. Zijn partij was op elk tijdstip klaar voor verkiezingen, De kwestie van verkiezingen is in de Bondsrepubliek acuut geworden nadat de sedert eind 1969 regerende socialis tische i be ra le coalitie door het overlo pen van parlementsleden haar meer derheid had verloren. Regering en oppositie beschikken in de Bondsdag elk over 248 zetels. De regering leed haar eerste nederlaag toen de begro ting voor de kanselarij van Brandt op 28 april slechts 247 van de 495 aanwe zige afgevaardigden kreeg. Een dag eerder was het de CDU-leider Barzel bijna gelukt Brandt door een 'con structieve motie van wantrouwen' ten val tc brengen, Barzel kreeg echter slechts 247 stemmen en moest er 249 hebben om de meerderheid te krijgen. De Bondsdag is nu op reces tot 20 september. Brandt zal volgende week alleen nog een bezoek brengen aan de socialisti sche internationale in Wenen en daar na voor de verkiezingen geen buiten landse reizen meer maken, zo liet hij dit weekeinde weten. Zijn voorgeno men reis naar Israël, gepland voor begin november, gaat voorlopig ook niet door. Mocht de Europese topcon ferentie in Parijs in oktober wel doorgaan, zal Brandt die wel bijwo nen. WASHINGTON (Reuter, AP) Se nator Edward Kennedy is ervan over tuigd dat George McGovern volgende maand in Miami op de Democratische conventie gekozen zal worden tot kan didaat van de Democratische partij voor de presidentsverkiezingen. Kennedy beklemtoonde nog eens dat hij cr niet aan denkt alsnog in de race om het presidentschap te stap pen. Hij zou McGovern steunen als deze eenmaal gekozen was. Op de vraag waarom hij zich nu nog niet achter McGovern schaarde, merkte Kennedy op. dat hij verantwoordelijk is tegenover de staat Massachussets, die hem in de Senaat heeft gekozen en dat hij daarom geen tijd had voor verkiezingszaken. Kennedy hoopte dat de hele partij McGovern zou steunen als hij volgende maand de officiële kandidaat wordt. 'Ik geloof dat men het niet met alle standpunten eens behoeft te zijn van degene die men steuntaldus Kennedy. Kruiswoord-puzzel WASHINGTON (Reuter, UPI) De zwaarste overstromingen die de Verenigde Staten ooit hebben getroffen, hebben al aan meer dan 100 mensen het leven gekost, terwijl duizenden voor het snel stijgende water op de vlucht zijn geslagen. Meer dan 350.000 men sen zijn dakloos en velen worden vermist. President Nixon maakte zaterdag een vlucht per helikopter boven het ramp gebied in Harnsburg, Pennsylvania. Hij zat hand in hand met een achtja rig negerinnetje, dat tijdens de vlucht haar ouders was kwijt geraakt en uit het rampgebied was opgepikt. De overstromingen zijn veroorzaakt door de orkaan Agnes, die begin deze week de oostkust teisterde en zware regenval meebracht, waardoor het wa ter in de grote rivieren enorm is gestegen. Nadat vijf staten officieel tot rampgebied waren verklaard, draaide de orkaan naar het westen en trekt nu het binnenland in. De zwaarst getroffen start is Pennsyl- vania. Ongeveer tweehonderdduizend mensen hebben hier hun huizen moe ten verlaten Gouverneur Milton Shapp schatte de schade in zijn staat op een miljard dollar (3.2 miljard gulden). President Nixon vloog twee uur lang over de onder water staande gebieden en hij bezocht een duizendtal slachtof fers. die tijdelijk in een school in Harrisburg zijn gehuisvest. De overstromingen zijn de grootste in de geschiedenis van de oostelijke sta ten. verklaarde het hoofd van de federale hulpverlening op een pers conferentie in het Witte Huis. De tot ramngebied verklaarde staten zijn: New York, Pennsylvania, Mary land. Virginia en Florida Een groot gedeelte van de hoofdstad van Pennsylvania. Harrisburg, zit zonder licht en telefoon. Het water in de rivier Susquehanna stijgt snel Zaterdagnacht stond het water in de rivier vijf meter boven de hoogwaterlijn. Dijkdoorbraak Stroomopwaarts moesten de 65.000 in woners van Wilkes-Barre evacueren nadat de van zandzakken gemaakte dijken he* hadden begeven. In de meeste gpbieden blijft het regenen en ook in Virginia en het westen van de staat New York stiigt het water nog steeds De komende dagen zal de rivier Ohio, die de grens tussen Ohio en West-VIrginla vormt, haar hoogste waterstand bereiken, zo meldde de meteorologische dienst. Andere grote steden die getroffen zijn: Pittsburg. In Pennsylvania, waar de rivieren Monogahela en Allen- ghenv in de Ohio samenkomen en Richmond, in Virginia, dat sinds vrij dag, toen de rivier James een record hoogte bereikte, op een eiland ligt. In de staat New York wordt de stad Rochester door het stijgende water bedreigd. Burgers en politiemannen waren zaterdagochtend koortsachtig bezig te proberen met zandzakken het water in toom te houden. In Wellsville, New York, is een vijf verdiepingen tellende vleugel van het Jones Memorial-ziekenhuis, dat toen al was ontruimd, ingestort. WENEN (UPI) Jiri Hochmann (44), een prominente Tsjechoslowaakse journalist en overtuigd aanhanger van de ten val gebrachte partijleider Alex ander Doebtsek, heeft in de gevange nis een hartaanval gehad, maar de au toriteiten weigeren hem naar een zie kenhuis te brengen. Hij is geheel ver lamd. Dit hebben vrienden van Hoch mann in Wenen bekendgemaakt. Hochmann, die vorige week woensdag door de hartaanval is getroffen, zit al sinds mei 1970 gevangen. Hij wordt beschuldigd van tegen de staat gerich te activiteiten, maar er is tegen hem nooit een proces gevoerd. Hij is jaren lang correspondent van het partijdag blad Roede Pravo in Washington ge weest. Tijdens de zogenaamde Praagse lente onder Doebtsek was hij hoofdre dacteur van het blad van de Tsjecho slowaakse journalisten. Reporter. van bereid te zijn met moordenaars (de IRA-leden) aan een tafel te gaan zitten. Horizontaal: 1 muziekinstrument, 5 rijst in de aar, 10 rivier in Italië, 12 water in N.Br. 13 lidwoord (Fr), 14 knolgewas, 17 rederijkers kamer (afk.), 18 badplaats in Duitsland, 20 latwerk, 21 noorse god. 22 oude leng temaat, 24 meisjesnaam, 25 palmboom. 26 loom. 28 pers. voornaamw. 30 per expresse (afk 32 vlaktemaat, 34 har de klap. 36 buitenhaven, 38 Labour Exchange (afk.), 39 soepele, 41 maan stand. 42 denkbeeld, 44 einde, 46 rangtelwoord, 47 greep. Verticaal: 1 katrol, 2 hetzelfde, 3 tot, 4 dwaas, 6 lokspijs, 7 lengtemaat (afk.), 8 uit of betreffende Ierland. 9 hoekbalkon, 11 bloedhuis, 15 slede, 16 waarmerk op maten en gewichten, 19 reeks, 21 wijnmaat, 23 water doorla tend, 24 vierhandig dier, 27 kolfha- mer, 29 zwemvogel, 31 deugniet. 33 toespraak, 34 pers. voornaamw. 35 on meetbaar getal. 37 plaats in Zeeland. 39 onderricht. 40 slobkous (Z.N.), 43 bijwoord. 45 scheik. element. OPLOSSING VAN VRIJDAG: 1 dor, 2 oever, 3 oot, 4 ieder. 5 ester, 6 rodeo, 7 zadel, 8 wak, 9 anker, 10 mos. DOOIERZWAM. Dreigement BELFAST (Reuter, UPI, AP) Vlak voor het bestand vannacht om 12 uur in Ulster ingaat, zijn daar dit weekeinde nog drie burgers en drie Britse militairen om het leven gekomen. De militairen werden gedood toen hun jeep op een mijn reed en de drie burgers, waaron der een rooms katholieke jongen van 17 jaar, kwamen bij schietpar tijen om het leven. De militante provisionele vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft de rooms katholieken gisteren gewaarschuwd, dat de protestanten het bestand kunnen gebruiken om aanslagen te plegen. De IRA zal iede re schending van het bestand wreken, staat in pamfletten die gisteren in de rooms katholieke wijken van Belfast zijn uitgedeeld. Het Britse leger heeft verklaard, dat de mijn die een eind maakte aan het leven van drie militaren, tot ontplof fing is gebracht toen de jeep er over heen reed. De daders zijn ontkomen. Zaterdag werd ook een zeventienjari ge jongen doodgeschoten in Belfast toen hij op een hoek van een straat met zijn meisje stond te praten. Het 15-jarige meisje werd gewond. De schoten werden afgevuurd uit een voorbijrijdende auto. Twee andere burgers vonden elders in de stad bij schietpartijen de dood. In de nacht van zaterdag op zondag is aan de rand van de rooms katholieke wijk Anderson in Belfast langdurig geschoten. Daarbij vielen drie gewon den. Ook gistermiddag zijn er nog verscheidene incidenten in Noord-Ier- land geweest. Velen vragen zich bezorgd af of het bestand dat de provisionele vleugel van de IRA heeft afgekondigd lang stand zal houden. Militante protestan ten beschuldigen de minister voor Noord-Ierland William Whitelaw, er- De para-militaire protestantse organi satie Ulster Defense Regiment heeft minister Whitelaw tot volgend week einde de tijd gegeven de afgesloten rooms katholieke wijken in London derry open te breken. Als de Britse militairen dan hun patrouille-activi teiten in die wijkèn niet hebben her vat. zal de organisatie voor 'sensatio nele acties' zorgen, zo heeft ze ge dreigd De oud-premier van Noord-Ierland, Brian Faulkner, heeft zaterdag ver klaard 'absoluut -geen vertrouwen te hebben' dat het bestand voor honderd procent zal worden nageleefd. 'Het politieke gevecht om Noord-Ierland binnen het Verenigd Koninkrijk te houden, moet nu pas beginnen', zei hij voor hij naar Amerika vertrok. Hij zal daar een week blijven. De Britse regering heeft in Washing ton geklaagd over het zenden van wapens naar Noord-Ierland door Ame rikanen die met de IRA sympathise ren. De Amerikaanse minister van justitie. Kleindienst, heeft een onder zoek gelast Volgens Londen zijn er aanwijzingen dat de wapens ln Texas worden gekocht en via New York, waar een grote kolonie Ieren woont naar Ulster worden verscheept KARATSJI (Reuter) President Bhoetto van Pakistan heeft zaterdag plechtig beloofd dat hij niet 'het doodvonnis' van zijn land zal tekenen, als hij deze week naar New Delhi gaat om met premier Indira Gandhi van India besprekingen te voeren. De topconferentie tussen beide presiden ten begint woensdag. Bhoetto vond dat het meer op de weg van India ligt dan van Pakistan om vrede op het subcontinent te brengen, 'omdat India meer Pakistaans gebied heeft bezet, een groter land is en over meer hulpbronnen beschikt' De minister van binnenlandse zaken van Pakistan Khan Andoel Quajjoem Khan heeft in een rede voor radio en televisie de bevolking opgeroepen om onderlinge vreedzame betrekkingen te onderhouden, terwijl president Bhoet to in India onderhandelt. Hij waar schuwde een ieder die 'sterk genoeg denkt te zijn om de regering omver te werpen Met dergelijke lieden zou meteen afgerekend worden. Zijn speech wekte nogal verbazing, omdat er op dit ogenblik, voorzover bekend, geen specifieke spanningen in Pakis tan bestaan om een dergelijke scherpe waarschuwing te rechtvaardigen. TEL AVIV (AP) In een ziekenhuis in Tel Aviv is dit weekeind opnieuw een slachtoffer van de moordpartij van de Japanse zelfmoordgroep op het vliegveld van Lydda overleden. Het dodental is daarmee tot 28 opgelopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7