Iconomie van Rijnstreek toont ven wichtige groei CRICKET GESLAAGDEN Star uit Katwijk beste ringsteker tijdens Oranjefeest Nieuw-Vennep Bouwwoonwagencentrum kan spoedig beginnen g KlopKlop goedgeefs aagweek in r armond !StElgersma deed rede (LACHTEN EZ0RGING uterschool heeft nstruktiefouten HORLOGES KLOKKEN v. d. WATER Service in Lakenhal Ruim een miljoen voor verbouw raadhuis Leids zilver weinig bekend Halkes slaagde fZ^JV/KWARTET MAANDAG 26 JUNI 1972 ItEGIO 1, (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) e H tijdelijk^ om a PeF mi pakje ijker, ■ek il caloriearm vraaj 'cuk ^cept °P rik "kie ij v# HÏ n dé tun og naai aroi [aar od n de tii ldigiM0ND Voor de komende staa ij v estij .«•eek is een uitvoerig feestpro- h} ma samengesteld: lag 4 juli: zeilwedstrijden. Om 10 selectie uit de Triëna Leiden, itie bij de Pomp. 19.15 uur mu- rondgang door het dorp en een rou\i op het pIein van hannonie 'st- u.jiias'; 20 uur dansen in Jeugdso- igit 'Flophouse' en om 20.30 uur jjjEe den van de Warmondse blaaska- vpr(De Bierkouwers' op het plein bij ,hcii omp; Woensdag 5 juli: 10 uur cje igsschilders exposeren werken in vaJalerie 'De Pomp'; 14 uur kermis iulp, e gemeente haven en kunstmarkt ïebtiet P^ein! 10 uur kaarten voor „ejrden in 't Trefpunt. 19 uur Ttrekken op de speelweide aan de Ketelaarstraat en om 20.15 uur Op C. Incorporated', in 'Ut Sloepie'. ^ezlerdag 6 juli: Kermis op de ge- O0itehaven en kunstmarkt op het huid bij de Pomp 15 uur kindermati- CTaa n park Groot Leerust met de jjet e kino's'; 20 uur disco-avond in le gihouse', 20.15 uur jazzgroup 'Ban- rin 'Ut Sloepie en 20.30 diverse bier n in 't Trefpunt'; Vrijdag 7 juli: ur knutsel- en kliederfeest voor :ns en meisjes van 5 tot 12 jaar rodjhet parkeerterrein achter de ^Jhastiekzaal, 14 uur ringsteken per Hoe g< ïmt v°( P is 30 in de Dorpsstraat voor jongens 'jeisjes van 12 t.m. 14 jaar, 15 uur «eken per versierde auto in de sstraat 20.15 uur 'Dissy Mann's in 'Ut Sloepie'. 20.30 uur Tuin- in boerderij 'Meerrust' m.m.v. ly Parker' en Warmonds blaas- ^1 Bierkouwers; Zaterdag 8 juli: 10 zondagsschilders van Warmond iot Knutsel en Kliederfeest', 13 uur Icht naar park Groot Leerust, 13 'Sloepie festival', 13.30 tot 22.30 Oud-Hollandse markt in park it Leerust; 15 uur Tobbetjesteken Dorpsstraat, 19 uur stratenloop, uur 'De Valeno's', 20.30 uur in Meerrust; Zondag 9 juli 10 e uit de Triënnale leiden, 10 Groot Concours Hippique op het !in 'Pegasus', 13 uur Sloepie festi- 13.30 uur tot 22.30 uur Oud- ;rbdandse markt in Groot Leerust j.v. de Volksdansgroep 'Sancta Ma- i 20.15 uur 'Cobra' in 'Ut Sloepie', "j) uur de 'Baker Street Jazzband' kroot Leerust en 20.30 uur dansen Meerrust. SSIL )RDWIJK Zondag deed ds. R. .lgersma zijn intrede als predikant de Gereformeerde kerk, na 's tends door zijn vader U. Elgersma .iiijn bevestigd, waarbij als tekst (d gekozen 1 Korinthe 3 vers 21 ho ,p'S; nieuwe Noordwijkse predikant Jesaja 60 vers 8 en Mattheus 2 2. Zijn preek had als motto: 'Wij 'ben zijn ster gezien'. Ds. Elgersma Tadrukte dat men zonder de schrift de schriftverklaring niet bij Jezus Hij betrok hierbij vooral de :d. de intrede van ds. Elgersma ind een grote belangstelling. Na ienst werd hij toegesproken door an Duin,namens de kerkeraad en C. Warner, namens de Gerefor- rde Kerk en de classis Leiden. iet jeugdgebouw bestond tenslotte 'genheid met het echtpaar Elgers- kennis te maken. tie .if Hl ir|. idien u de krant onverhoopt t ftas niet mocht ontvangen, ver ken wij u ons bij voorkeur te dien tussen 9 en 12 uur TELEFOON 01710—31441 LEIDEN De gemeente Leiden en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland hebben de Stichting Economisch-Techno- logisch Instituut voor Zuid-Holland te Rotterdam indertijd opdracht gegeven een verkennend onderzoek in te stellen naar de sociaal-eco nomische ontwikkeling op middellange termijn van het gebied van de Rijnstreek van Katwijk tot en met Alphen aan den Rijn. Tot de initiatiefnemers behoort ook de Commissie Contact Bedrijfsleven Universiteit. Doelstellingen van het onderzoek zijn: Het formuleren van uitgangspunten van het economisch beleid op middellange ter mijn; Het schetsen van de recente sociaal-economische ontwikkeling van het onderzoekgebied; Het aangeven van wenselijke ontwikkelin gen; Het nagaan van de noodzaak en/of toegespitst onderzoek te doen. Het gebied waarop het onderzoek betrekking heeft werd nader omschreven als de volgende elf gemeenten: Leiden, Leiderdorp, Oegst- geest, Voorschoten, Zoeterwoude, Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg, Alphen aan den Rijn, Hazerswoude en Koudekerk aan den Rijn. staande bedrijven aan de conjuncture le en of structurele inkrimping van de totale afzetmarkt van de branche (ruwe metaal). Daarnaast zijn er ook bedrijven uit de Rijnstreek vertrok ken. De onderzoekers hebben de stellige indruk dat de volte in het Westen en alle daarbij behorende facetten (per- soneelsschaarste, woningtekort, mi lieu) geen directe oorzaak of aanlei ding voor verplaatsing zijn geweest. De zich in de Rijnstreek vestigende bedrijven zowel industrieel als dienstverlenend zijn in de eerste plaats bedrijven die als toeleveran ciers optreden voor de overige bedrij vigheid in de Randstad. Het gemiddelde belaste inkomen bere kend per hoofd van de bevolking van de Rijnstreek ligt per 1965 boven het gemiddelde inkomen van geheel Ne derland. Van de vijf min of meer vergelijkbare steden: Dordrecht, Haar lem, Delft en Gouda en Leiden nam Leiden in 1965 weliswaar de laagste plaats in, maar een stuk van de achterstand, die het voor en na de oorlog had, is ingelopen. Vergeleken met de andere gemeenten in de Rijn streek neemt Lelden nu een tussenpo sitie in: er bovenuit komt Oegstgeest hetgeen voor de oorlog ook al het geval was) en in 1965 ook Leiderdorp, Voorschoten en Rijnsburg. Men her kent in deze cijfers de drainage van de hogere inkomens door deze foren sengemeenten. Op middellange termijn zal de toe komstige ontwikkeling van de Rijn streek 'zich volgens het recente pa troon voortzetten. Dat wil zeggen een beperkte groei van de industriële sec tor speciaal in de kleinere en middel grote gespecialiseerde industrie. De vestiging van het grote bedrijf van Heineken in Zoeterwoude. met op den duur globaal 2000 man personeel, zal daarnaast een belangrijke impuls voor de werkgelegenheid betekenen. In de dienstensector verwacht men een ster kere groei dan m de industrie. GROEIMOGELIJKHEDEN In de textielindustrie lijkt het waar schijnlijk dat de specialisering op de fabricage van oindprodukten voort gang vindt, daarbij aansluitend aan de recente ontwikkeling zoals die van de kunststofmatras, die van de overhem den industrie en die van het confectie bedrijf. In de metaalindustrie in de Rijn streek doen zich groeimogelijkheden voor in de geavanceerde technische bedrijven. De zware metaalindustrie (machinebouw en constructiewerk plaatsen) en de transportmiddelenin dustrie bieden minder gunstige per spectieven. De chemische industrie, die in het al gemeen nog een groei te wachten staat, biedt ook voor de Rijnstreek op gespecialiseerd terrein perspectieven; recent is dat gebleken in de parfume- riefabricage en de verfindustrie. Daar- JDEKERK Het bestuur van de istelijke kleuterschool 'Goed Be- heeft gevraagd om medewerking behoeve van buitengewone her- erkzaamheden aan dak en riole- als gevolg van constructiefouten, en W. stellen de raad voor een diet van 14.900 beschikbaar te d len. fS 'IjrwIJK AAN DEN RIJN De W. van Veen slaagde aan de ïg isuniversiteit te Leiden voor het toraal examen Nederlands Recht fielrechtelijke richting). TWIJK De dames M. A. B. van Putten-den Duik en P. van Veen igden te Den Haag voor de akte ifdleidster bij het kleuteronderwijs. ^ZERSWOUDE Zaterdag 1 juli It 'Avanti' een papieraktie. tLANDERVEEN Woensdag- id om 8 uur geeft muziekvereni- D.S.S., met medewerking van unband en majorettes, een concert de speeltuin aan de Jacob van vtestraat. Het blijkt dat het woonforensisme in de Rijnstreek zeer sterk is toegeno men en wel zodanig dat het nu onge veer de helft van de totale beroepsbe volking omvat. Het zijn de nieuwe wijken in Katwijk, Voorschoten. Lei derdorp en Alphen aan den Rijn die deze mensen huisvesten. Daarnaast is ook het werkforensisme toegenomen, maar niet in zo sterke mate. De Rijnstreek beschikt afgezien van verschillen van plaats tot plaats over een beroepsbevolking die kwalitatief gezien, d.w.z. naar maat schappelijke positie, naar onderwijsni veau en sociale beroepsgroep, in een middenpositie verkeert. Het blijkt dat de werkgelegenheid in de industrie in de Rijnstreek als ge heel gestaag afneemt, niet alleen abso luut maar ook in verhouding tot Ne derland en Zuid-Holland. De achteruitgang doet zich vooral voor in Leiden (van 1960 op 1970 minus 900 man) en in de direct aan Leiden grenzende gemeenten (Leider dorp minus ca. 700 man, Voorschoten minus ca. 200 man en Oegstgeest ca. 100 man en Rijnsburg ca. 100 man). In Zoeterwoude komt nu bijna geen industrie meer voor na de recente grenswijziging met Leiden, waarmee ca. 300 arbeidsplaatsen overgingen. Behalve in Alphen (plus ca. 300 man), Hazerswoude (plus ca. 200 man). Voorts ook in Katwijk (plus ca. 300 man). De inkrimping van de werkgelegen heid van 1960 op 1970 in de Rijn streek heeft zich vooral voorgedaan in de textiel (minus 1200 man); in de metaal-industrie (minus 600 man). Een expansieve ontwikkeling deed zich vooral voor in de grafische in dustrie en in de papierwarenfabrica- ge. In de dienstensector in de Rijnstreek breidt de werkgelegenheid zich aller- wege uit sinds 1960. De procentuele toeneming van de werkgelegenheid in de gehele dienstensector is van 1960 op 1970 aanzienlijk groter dan in Zuid-Holland. De zeer sterke groei van de werkgele genheid, die de chemische industrie in Nederland vertoonde gedurende het afgelopen decennium, heeft zich in de Rijnstreek niet voorgedaan. Het is slechts één bedrijfsgroep in de Rijnstreek, die het landelijke niveau belangrijk overschrijdt: de parfume- riefabrieken (statistisch incl. tandpas ta), die een werkgelegenheid van ruim 300 personen bereiken, dat is ca. 15 pet. van de werkgelegenheid in deze bedrijfsgroep in geheel Nederland. EVENWICHTIGE GROEI De recente ontwikkeling van de Rijn streek op economisch gebied overzien de kan men stellen dat hier het beeld van een evenwichtige groeiende mid delgrote agglomeratie optreedt, zij het met enige knelpunten. Wat het wonen betreft is er sprake van een opvang van de overloop uit de overige Randstad; met name treedt woondruk op uit 's-Gravenhage. Teza men met de eigen bevolkingsaanwas wordt deze nu vooral in de nieuw bouw van Katwijk, Voorschoten, Lei derdorp en Alphen aan den Rijn op gevangen. De globale ontwikkeling van de werk- gelgenbeid in de Rijnstreek typeert het rapport als een van lichte expan sie. Duidelijk treedt polarisatie op; enerzijds stagneert min of meer de ontwikkeling van Leiden en directe omgeving na de expansie in de jaren vijftig, anderzijds treedt er groei op in de uiteinden van het gebied: in het westen, in Katwijk, en in het oosten langs de Oude Rijn, vooral in Alphen De samenstelling van het industriële pakket is iets minder eenzijdig dan voorheen. De eens dominerende plaats van de textielindustrie (in Leiden is geheel verdwenen. Omtrent de oorzaken van verlies aan werkgelegenheid zijn verschillende faktoren naar voren gekomen. Aller eerst is daar de aanpassing van be- ADVERTENTIE) keuze, in de allerbeste merken. De mooiste ?n de ruimste SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS-EWE ANCRE. Voor ƒ39,50 heeft u bij ons al een echt Anker uurwerk, Schokvrij, Onbr. Veer. Door eigen ateliers, de beste vak-service. Uw horloger Haarlemmerstr. 191 Leiden LEIDEN' Van de Prins Willem-Alexander- Échool voor mavo (Dlepenbroclclaan Leiden» 'laagden voor het examen mavo-4: K»rln Adnaanse. Peter Banning. Leo Bekoov. D'»- na BIngolop. MARION Blansjaar. Lia Boek kooi. Ben Bos. Ewold Braker. Greetje Breeu- vt'. Robbert van der Bijl. Anneke Carl'* Peter van Dam. Gerard van Draanen, Addte van Dijk. Conny Gayketna. Albert Gertcus Jan Geijsman, Heiko Groenewold. Gerard de Groot. Annemarie den Haan. Geertje Hane- graaff. Irma Henzen. usta Heljmans. Carl HoUer, Jan Hoogendijk. Michel Jacques. Johan Karstens. Rob Karstens. Connie Lan- cel. Henk van der Leek. Dick van Leeuwen. Joke Meijvogel, Klaas Mol. Johnny de Os. Alexander Pera. Anne Plalzier. Bram du Prie. Astrid van Riet. Wil Robbers. Janny Rijsdam. Henk Sasburg, Keesjan Scholten. Wim Schouten. Hedy van Sprang. Dick Stigter. Frenk Swaak, Johan Timmers, Mari anne Tan den Toorn. Henk Tulp. Marleen Uljé. Jelle van der Veen. Henk Vcllekoop. Liesbeth Versluis. Bert van Vliet. Karin Voerman, Marian van der Voord. Dick van der Weljden. Christine van Woerkom. Judith de Wolf. Lucie van der Wijk en Kees Zoutendijk, allen uit Leiden: Yvonne Booger uit Oost-Souburg; Margreet de Kluyver uit Oegstgeest: Rob Sollie en Jan Carton uit Voorschoten: Willem de Boer. Janneke van Egmond. Jan Messemakcr, Marcel van Ruler. Renée Splinter. Astrid van der Werff en Marian de Wit. allen uit Valkenburg; Plonle Kinkel. Jenneke Stokdljk en Annle Westeljn uit Oude Wetering.. KATWIJK Aan de Jullana-Mavo te Kat wijk aan Zee. directeur J. Klugklst. behaal den de volgende leerlingen het mavo-diplo ma: Mavo-4: Jan v.d. Marei. Marian de Best Tonny Bos. Carla Hukens. Henk van Duyn. Kees Varkevisser. Joke Kraayenoord. Joke van Os. Nelieke Ouwehand. Trlx de Ruiter, Ankie v.d. Vijver, Lia van Leeuwen. Anja de Ruyter. Karin Vertinden, Kees Haasnoot. Ineke Knegt. Lydla van Rijn, Els van Itterson. Tineke Sip, Arte van Duyvenvoorde. Leen Hoek. Adric de Mooy, Tonny v.d. Plas. Marco v.d. Rijst. Ronald Vallla'nt. Anneke Vooys. Gerrlt Remnielzwaal. Peter Satuma- lay. Rob van Slnderen. Francis Martens. Rob v.d. Vijver. Adrl Haasnoot. Cor van Rijn. Anneke Messemaker. Arte Duindam. Corne Kruyi. Hettv van Rooyen. Frans de Bte Floor van Duyn. Arnold Edeling. Jan Hoek man. Sjaak de Jong. Willem Jonker. Klaas van Leeuwen. Hen v.d. Mey. Wim Ploeg. Jan Schipper. Wim Sip. Rinus Voorn. Ben Vos, Wim Vink. Sam van Egmond. Anja Ouwe hand. Leen van Duyn. Gerda Minnee. Ame- rik v.d. Plas. Ncline van Duyn. Agatha Haasnoot. Frouke de Jong. Rlny van Duyn. Ria van Rijn, Corrte Hoek. Marja Boesaard. Nel van Dijk. Rita van Vliet. Ren<?e de Bie. Corrte v.d. Plas. Piet van Duyvenbode. Jaap de Hollander. Leo Stroeve. Kees Remmel- zwaal, Maartje Knetsch. Hans v.d. Putte. Henk v.d Does, Henk v.d. Ent, Sonja Beekhuizen. Bert Meyvogel. Kees Barendsma, Lenle Onderwater. John Dolders, Arno v.d. Glessen. Kees de Vreugd, Ineke Duindam. Teunle v.d Does. Rard Haasnoot. Nico v.d. Bent. Margreet Noort, Riet Vooys. Aad Hortensius. MAVO-3: John Haasnoot. Wim Meyvogel Nico l'arlevlet. Johan Zweers. Dickie van Duyn. Corrte Pluimgraaf!. LEIDEN Bij de laatstgehouden examens ter verkrijging van de akte leidster bij het kleuteronderwijs zijn de volgende kandidaten van de Haanstra Kweekschool geslaagd. G. J A. Aleva. M Y. Andrlessc. Ch. II Bata vier. J.C. Bavelaar. C. S. Beek. E. van Beek. M D Boverhof. M. Ch. Bresser. A A. van den Broek. J den Butter. P J. C. Carrée. G. M. A. Crama. M. Fels. A. van Glessen. M A C. Goeman. M. F M. van der Krogt. J L. Lammens,. M. A M. Langen- berg, H. J. J. J. Leleber, J. Ligtvoet. J. van Nieuwpoort. J M. van der MelJ. J. W. van Panhuys. J. L. M Prins, E. Reuchlln, M. J. C. van Roekei. C. RIJskarap. I C. Schrama. G. Stas. A. Verdam. J. M. J. Vinkesteln. G. M C. Vreeburg, J T. B. Warring naast zijn er aanwijzingen van groei van kleine gespecialiseerde bedrijven, die verspreid over de regio voorko men. In de aardewerk- en betonwarenindus- trie zal zich vooral in de sector der prefabricage voor woning- en uti- litietsbouw ook in de toekomst de behoefte doen gevoelen aan research ter vergroting der efficiency en de noodzaak van mechanisatie. In de boutbewerkingsindustrie ziet men eerder mogelijkheden in de tot nu toe groeiende werkgelgenheid in de kistenfabriek en in de timmerfa brieken dan in de meubelindustrie, die zeer arbeidsintensief is en daarom structureel zwak staat. Wat de grafische industrie betreft wordt in de onmiddelijke toekomst de verplaatsing van Rotogravure met ca. 400 man persoqeel naar Haarlem ver wacht hetgeen gepaard zal gaan met het ontslag van 120 a 150 werkne mers. LEIDEM G.S. van Zuid-Holland hebben aan de raden van Leiden en Voorschoten een ontwerp-regeling doen toekomen voor een grensherzie ning tussen beide gemeenten. Aange zien in de oorspronkelijk opgestelde nieuwe grensomschrijving enkele on effenheden waren geslopen, werd een nieuwe ontwerp-regeling gemaakt. B. en W. van Leiden adviseren de raad nu met de grensherziening in te stemmen. Altijd aanwezig. Altijd attent. En vriendelijker: een puik mechaniek, met alle respect voor je duim. j En mooier. In uw eigen kleur of de jongste modetint. Hapert nooit, tot alle gas ontstoken is... om dan als vrienden uit elkaar te gaan. LEIDEN Ten behoeve van de bezoekers zijn in de Laken hal aantrekkelijke verbeterin gen aangebracht. Zo is er in een der kabinetten, veelal in gebruik voor tijdelijke tentoonstelling, een zitje inge richt waar men een kopje koffie kan drinken. Daartoe is ook een koffie-automaat geplaatst, die i'oor een luttel bedragje de koffie schenkt. Men hoeft dus na een dren- telgang langs de collecties of tijdelijke exposities niet meer 'op een droogje' te zitten Deze service was in tegen stelling tot vele andere musea in de Lakenhal tot nu toe onbekend. de eerste weqwerpoanstekef dat dat kan voor 2£5 KATWIJK In november 1971 werd een krediet van 24.000 beschikbaar gesteld voor het maken van een plan voor uitbreiding en verbouwing van het raadhuis. Dit plan Is nu in zover re gereed dat het aan de raad kan worden voorgelegd. Voor de verschillende uitbreidingen en verbouwingen wordt een krediet gevraagd van 1.862.000. NIEUWKOOP De gemeenteraad vergadert dinsdagavond om 8 uur. De agenda vermeldt o.a.: Ingebruikgeving grond 'Eensgezind'; Verhuur grond t.b.v. Chr. Mavoschool; Reconstructie zwembad; Bouw 52 woningwetwonin gen en benoeming ambtenaren van de burgerlijke stauu. LEIDEN In de Lakenhal is tot 27 augustus een niet grote, maar aantrekkelijke en waardevolle tentoonstelling ingericht van zgn. Leids zilver, in de 18e eeuw vervaardigd door de 'zilversmeden-dy nastie' Fortman. In tegenstelling tot het Haarlemse, het aanse en het Friese zilver bijv. zijn de produkten van de tientallen zilversmeden, die in dc loop der tijden in Leiden hebben gewerkt, veel minder bekend. Men wil daar verandering in brengen en deze tentoonstelling is daartoe een eerste aanzet. Omstreeks 1700 waren in Leiden en kele tientallen goud- en zilversmeden gevestigd, verenigd in het zilversmids- gilde dat zijn zetel had in een kamer van de (toenmalige) saaihal. de tegen woordige St. Lodewijkskerk. In 1707 vestigde zich hier vanuit het Brabantse Ravenstein Jacobus Fort man (Ravenstein 1682 Leiden 1747) als k maar een klein bedrijfje, LEIDERDORP Zaterdag was het feest voor de leerlingen van de Willem de Zwijgersehool. Enkele maanden geleden werd een gedeelte van de school door brandstichting verwoest. Vooruitlopende op de officiële 'heropening' in augustus, werd liet feit dat dc schooi weer is herbouwd, gevierd met een gekostumeerde optocht, waarbij men historische en he dendaagse voorstellingen kon bewonderen. Bij de brandweerkazerne werd even halt gehouden, om de commandant een ingelijste foto van de school aan te bieden ais dank voor de geweldige wijze waarop dc brandweer tij dens de brand optrad. Alle 350 leerlingen deden mee met het feest. Vanzelfsprekend ontbrak hot niet aan tractaties. want bij hem werkten als leerling uitsluitend drie van zijn zoons. Voor al op het gebied van kerkelijk zilver heeft hij een aantal belangrijke op drachten uitgevoerd. De oudste zoon Dirk (Leiden 1712 Den Haag 1792) werd meester-zilver- smid in Den Haag. Een jongere zoon Hendrik (Leiden 1715-1807) maakte veel tafelzilver en was een mester zowel in giet- als in drijfwerk. Hen drik werkte veel samen met zijn broer Abraham (Leiden 1722-1808). Deze twee bleven ongetrouwd en met de dood van de laatste stierf het Leidse zilversmeden geslacht uit. Op het oude Leidse zilver komen naast het meesterteken en het jaarcijfer, als merken voor de klimmende leeuw (Holland) cn twee gekruiste sleutels, de wapenfiguur van Leiden. Het meesterteken van Jacobus: twee handen die een boom uit de grond trekken, een toespeling op de naam Fortman, is sterke man. Dirk, Hen drik en Abraham gebruikten als mees terteken hun initialen. De tentoonstelling omvat niet alleen voorwerpen uit de eigen collectie van de Lakenhal, maar ook een fraaie collectie avondmaalzilver uit het bezit van de Hervormde Gemeenten Leiden, Noordwijk-Binnen en Koudekerk, als mede voorwerpen die eigendom zijn van stichtingen of particulieren. In het bijzonder troffen ons een prachtige boulloire op komfoor van Hendrik uit particulier bezit, een ta felbel van de stichting Duivenvoorde te Voorschoten cn een olie- en azijn stel met peperbus uit de eigen Laken halcollectie. De stichting Bisdom van Vliet in Haastrecht stond een mooi gelijnde tabakspot van Abraham Fortman af. tezamen met een tweetal zeer fraaie kandelaars. De toegang tot deze bijzondere ten toonstelling is gratis. Bovendien staat er een video-recorder opgesteld, waar mee een film over het Leidse zilver kan worden vertoond. NIEUW VENNEP Voor de eer ste maal in de geschiedenis van de Nieuwvennepse oranjefeesten werd er 'ringsteken' gehouden, voor ruiters los te paard in ver sierde 'historische' koetsen. De ruiters moesten zonder zadel en stijgbeugels hun prestaties to nen, maar er was er slechts één die zich daar aan hield en dat was mej. R. de Visser uit Nieuw-Ven nep, die daarvoor de poedelprijs kreeg. De overige deelnemers kwamen in 't zadel en mét stijg beugels in 't veld. Het werd een overwinning voor de Katwijker Star van de Landelijke ruiterver- eniging 'Irene' te Katwijk. Twee de werd G. de Vlieger (Abbenes) en 3. I. Kroon (Abbenes). Tjeb- bes uit Katwijk kwam als laatste uit de bus. Het ringsteken in de koetsjes werd een overwinning voor J. Grimbergen uit Rijnsburg, gevolgd door J. Petrie (Hoofddorp) en M. Catshoek (Nieuw- Vennep). Het publiek was het overi gens met deze uitslag niet helemaal eens, omdat men vond dat de paarden van de heer Petrie te traag liepen, wat het ringsteken vergemakkelijkt. H. Haasnoot uit Katwijk bijvoorbeeld liet z'n twee prachtige paarden volop draven en maakte daardoor minder Nieuw-Vennep vierde feest, ringen buit met kermis. En dat alles georganiseerd door de oranjevereniging 'Beatrix' De uitslag van het mooiste geheel: 1 J. Petrie (Hoofddorp). 2. M. Catshoek (Nw. Vennep), 3 Mej. R. de Visser (Nieuw-Vennep). 4. J. Postma (Sas- snheim). 5. H. Haasnoot (Katwijk). H. Grimbergen (Voorhout), 7. J Grimbergen (Rijnsburg). Ook bij deze uitslag verschilde dc mening van toe schouwers van die van de (deskundi ge) jury. Zo had het publiek veel waardering voor Katwijker Haasnoot in een haast honderd jaar oude sjees, waarvoor twee fraaie paarden achter elkaar, in plaats van naast elkaar. In 't geheel genomen werd het een geslaagd onderdeel van de oranjefees ten dat zeker voor herhaling vatbaar Na de wielerwedstrijden waarmee woensdagavond werd geopend, volgde donderdag een stratenloop. Vrijdag stond in het teken van de kinderspe len. 's Morgens poppenkastvoorstel ling voof de kleuters, 's middags een versierde optocht, gevolgd door de kinderspelen voor de lagere school jeugd op het ijsclubterrein. Klapstuk was de zaterdag, die met een viswedstrijd begon. Naast het reeds gemelde ringsteken, was er boeg sprietlopen over de Zuidertocht wat veel natte pakken opleverde, een ge zellige puzzel-familie-autorit en ten slotte het fraaie vuurwerk. Kortom ZEIST Leo Halkes. de trainer van Quick Boys, is geslaagd voor het A- brevet alsmede Leo van der Leek. de jeugdige oefenmeester van SHO. en Cor van der Gijp. de man die het afgelopen seizoen RWH trainde en nu overstapt naar Veendam. De proeve van bekwaamheid, bestaan de uit de onderdelen voetbaltraining, individuele training, coaching. wed strijd-analyse pedagogiek, psychologie en medische vakken, werd verder met goed gevolg afgelegd door G. Maas compleet kant (Capelle aan den IJssal), R. Peters (Haarlem), A. Stehouwer (Pa- pendrecht) en H. van Tuel (Papen- d recht) LEIDEN' Gemeentewerken heeft een plan laten maken voor de bouw en inrichting van een nieuw regionaal woonwagencentrum aan de Haarlem merweg, met gebruikmaking van het v.m. sportcomplex van de voetbalvere niging 'Lugdunum'. Na dit plan besprokén te hebben met de bewoners van het huidige centrum, de vertegenwoordigers van de aan de gemeenschappelijke regeling regionaal woonwagencentrum deelnemende ge meenten en de toenmalige commissie voor de sociale zaken, hebben dit plan ter goedkeuring gezonden aan de mi nister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk werk. Hoewel het ministerie zich met de opzet en indeling wel kon verenigen, bleken de kosten, die aanvankelijk werden geraamd op een bedrag van 5.500.0Ó0, op onoverkomelijke be zwaren te stoten. Door de minder goede ervaringen, die men elders heeft opgedaan, is het ministerie van de bouw van 'dure' centra teruggeko men. Overleg met de aan de directie samen levingsopbouw van het departement verbonden bouwkundige en de dienst van gemeentewerken, heeft tot resul taat gehad, dat met behoud van de opzet van het plan de kosten konden worden verminderd tot 3.900.000. Zeer binnenkort is de goedkeuring op het plan te verwachten, zij het dat de kosten alsnog moeten worden terugge bracht tot 3.500.000. Aangezien de huidige situatie in het woonwagencentrum onhoudbaar is menen B. en W. dat zo spoedig moge lijk met de uitvoering van het plan moet worden begonnen. Met verwijzing naar de adviezen van de commissies voor de maatschappelij ke aangelegenheden en d e gezond heidszorg en voor de financiën geven B. en W. dc raad in overweging met de bouw akkoord te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3