Zes verdeeld in nieuwe geldcrisis EföBSSBI Rogers: China en Rusland zetten Hanoi onder druk Tabak onttroont Joop Zoetemelk lp VS aan Israël Ut Libanon toe Eindhoven blijft itair vliegveld Brandt per trein naar West-Berlijn Cr uy ff, Keizer, VanHanegem en Israël stoppen op 30 juni. Politie deed inval bij rouletteclub Looppas geheim van ouderdom Frans-Duits conflict laait weer op Valutamarkten ook vandaag nog dicht Duitse politie schiet Brit dood Tsjechoslowaakse ambassade bewaakt UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAAR. .WETENUW KENNISSEN HET AL? I VERNIEUWD EN UITGEBREID Naam:Dmaand VUL DE BON HIERNAAST IN i - rnummummmmumummmummë Nieuwe Leidse Coeramnt MAANDAG 26 JUNI 1972 53ste jaargang LEIDEN. Zoctcrwoudscweg 23. teL 33741. LEIDERDORP, v. d. Valk/Boumanwcg 180. teL 34290. WASSENAAR, v. Zuylcn van Nljovcltstr. 372, lel. 1441. Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur. IELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" raat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 (ET (UPI) De VS zouden Ibanon en niet aan Israël de ran 85 miljoen dollar ter be ng moeten stellen, die het kaanse Congres vorige week lurde. Dit schrijft het cngelsta- jbanese blad Daily Star. #nt wijst op het verminderde ra uit toerisme, dat Libanon èrwachten, als gevolg van de fche aanvallen van vorige week. lortdurend terugkerende Israëli pressie zou zonder de krachtige van Amerika aan Israël niet I bestaan. ierwij de VS tegenover Arabische als Egypte en Syrië geen enke- plichting waarschijnlijk zullen kunnen zij niet ontkennen dat [n altijd een vriend van Ameri- Igeweest Deze vriend lijdt nu kolge van de Amerikaanse gul- egenover Israël. Libanon ver- hu meer dan Israël de 85 mil- lollar aanvullende hulp, die het kaanse Congres vorige week aan ind heeft verstrekt.' De Daily riep ook de andere Arabische op om Libanon financieel te Si. 'Die Arabische landen, die phtoffers waren van de agressie a 1967 krijgen nog steeds finan- lulp. Libanon schijnt zijn vijfde hu in kleine hoeveelheden te p en het is alleen maar eerlijk, k rijke Arabische staten het ii helpen', aldus de Daily Star. EO VEN Minister De Koster efensie heeft meegedeeld dat oorlogstijd dringend behoefte aan de vliegbasis Eindhoven. 5 de noodzakelijke omvangrijke leningen en de financiële conse- ies is het thans niet mogelijk de voor 1980 te ontruimen. De mi- 1 antwoordt dit op de vraag van amenwerkingsorgaan agglomera- ndhoven, of het mogelijk is Wel- als militair vliegveld op te hef- )e wens de voorgestelde beper- 1 bepalingen voor de burgerlucht- op Welschap ook van kracht te zijn voor de militaire luchtvaart. in behandeling bij de Commis- tnwijzing Luchtvaartterrein Ein Wel is het militair verkeer zodanig beperkt dat er niet ge- 1 wordt van maandag tot donde» an 24.00 tot 08.00 uur en van ig 15.00 uur tot en met maandag- id 08.00 uur. IA-protest tegen Irliberalisatie 1AAR De Partij van de Ar- gewest Noord-Holland, wil in lolland, Zuid-Holland en Utrecht nassale protestactie tegen de in- ig van de huurliberalisatie op brengen. Minister Udink van huisvesting heeft vorige week be- gemaakt, dat ook in deze drie ncies per 1 september de huren worden vrijgegeven, bestuur van 't gewest Noord-Hol- vindt dit verwerpelijk, omdat de t draagkrachtige woningzoekenden 'an overmijdelijk het slachtoffer worden. gezegd irisme is een wezenlijke bij- aan de geestelijke volks- ndheid. Bob Stolk, ex-Voorzitter van de Nederlandse federatie van naturistenverenigingen. omer Iroog en vrij zonnig weer. wakke tot matige wind, in oofdzaak uit zuidelijke richtin- en. Maximumtemperaturen tot 5 graden in het binnenland, laar vlak aan zee 16 tot 19 gra- en. 10RGEN EN OVERMORGEN: venvegend droog, vrij warm n zonnig. Morgen zon op: 04.22 onder: 21.04 maan op: 21.49 onder: 04.39 5 lijdt verlies Willy Brandt is als eerste Westduitse bondskanselier per trein over Oostduits grondgebied naar West- Berlijn gereisd. Op het station werd hij verwelkomd door burgemeester Klaus Schütz (rechts naast Brandt met bril). In Berlijn kondigde Brandt vervroegde verkiezingen aan. Zie ook pagina 7. WASHINGTON (AP, UPI, Reuter) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, heeft er op gezinspeeld dat China en de Sowjet-Unie druk op Hanoi uitoefenen door onderhan delingen een eind te maken aan de oorlog in Vietnam. de Amerikaanse troepen terug te trek ken en een bestand af te kondigen. Kissinger zei, dat de besprekingen met de Chinese leiders 'Uitvoerig, open en oprecht' waren geweest. Over Vietnam was ook uitvoerig gesproken. De adviseur van Nixon sprak de ver wachting uit dat spoedig hoge Noord- vietnamese onderhandelaars naar Pa rijs zouden gaan. Intussen gaat de strijd in Vietnam onverminderd door. Amerikaanse bommenwerpers hebben in Noord- Vietnam een grote staalfabriek ge bombardeerd. Verscheidene op slagplaatsen en een hoogoven waren vernietigd, zo bleek uit luchtfoto's. Bij andere aanvallen waren dit week einde elf bruggen, opslagplaatsen, voertuigen, een fabriek, negen lucht doelbatterijen en drie raketlanceerin- richtingen vernield. Zware B-52-bommenwerpers hebben gisteren ook de Noordvietnamese troe pen bij Hoeé weer aangevallen. Aan de bombardementen namen maar liefst 70 B-52-toestellen, de zwaarste die Amerika heeft, deel. (ADVERTENTIE) Ongelooflijk sukses SRV Cuppyjama Aktie Of het nu komt door 't sukses van Ajax, de prachtige Draion kwaliteit of de lage prijs van de cuppyjama's, we weten't niet ze ker. Maar het aantal bestellingen is niet meer bij te 'houden. Bijna 100.000 pyjama's, 't lijkt haast ongelooflijk. Daarom-moeterj! sómmige kinde ren en moeders helaas wat lange: op hun cuppyjama wachten. Onze exkuses.maar we doen ons uiter ste best ze snel te leveren. Tot 30 juni nog kunt U bestelin gen aan de SRV man opgeven. In deze krant Minister Rogers Rogers zei dit, nadat Henry Kissinger, de adviseur van president Nixon, ver slag had uitgebracht over zijn bespre kingen in Peking, die vijf dagen heb ben geduurd. 'Hoewel er nog geen duidelijke aanwijzingen' zijn dat Noord-Vietnam met Amerika wil pra ten over een vredesovereenkomst, wa ren er toch tekenen dat het Noord vietnamese offensief in Zuid-Vietnam is vastgelopen, dat de Amerikaanse blokkade van de Noordvietnamese ha vens zijn uitwerking niet mist en dat een aantal regeringen aan een vreedzame oplossing van de crisis in Zuidoost-Azië de voorkeur geven, aldus Rogers. Kissinger verklaarde zaterdag dat zijn gesprekken met premier Tsjoe En-lai van China hem ervan hadden over tuigd, dat noch China noch de Sowjet- Unie enig belang hebben bij de voort zetting van de oorlog in Vietnam. Hij wilde echter niet zeggen of China bij Hanoi zou aandringen op een hervat ting van het vredesoverleg. Volgens Rogers moet de basis van de onderhandelingen zijn nixons voorstel SCHEVENINGEN Zatenlag deed de politie tegen middernacht een inval in een pand aan de Gevers Deynoot- weg, waarvan men al enige tijd ver moedde dat er roulette werd gespeeld. De acht politiemannen en twee inspec teurs hebben in het huis 6 mannen en 4 vrouwen aangehouden. Organisator van deze rouletteclub is de 65-jarige J. V. uit Den Haag, zonder beroep. De huiseigenaar is de 30-jarige hotelhou der H. T. B. eveneens uit Den Haag. Binnenland Voldoende ruimte om doden te begraven 4 Utrechts plan 1300 huizen weg 5 Buitenland Israël wil gevangenen ruilen 7 Kunst Berio geen trekpleister2 Van Schayks 'Feest' verdeeld ontvangen 2 Boekenctalagc Radio en tv Strips en feuilleton Dag maandag Leiers schrijven Even puzzelen RITA 'Wie het raam inschopt, krijgt een penalty tegen SAN FRANCISCO (AFP) Het feit dat Larry Lewis 105 jaar is geworden weerhoudt hem er niet van zijn beroep als kelner in het bekende hotel St. Francis te San Francisco nog uit te oefenen. Het geheim van een lang leven noemt hij een kwestie van le venshouding. Er hoort een me nu bij dat voeding geeft maar niet dik maakt. Men moet geen alcohol drinken en niet roken, inndt hij, en om in vorm te blijven is het vooral van be lang, in beweging te zijn en fris water te drinken. Lewis, die gedurende 33 jaar assistent van de bekende illusi onist Houdini is geweest en ook gewerkt heeft bij het circus Barnum, brengt zijn theorieën in praktijk. Elke dag maakt hij een wandeling van bijna 10 km in het Golden Gate Park en dat in looppas Twee jaar geleden, toen hij zijn 103e verjaardag vierde, legde hij een sprint van 100 meter af in 17.3 seconden, waarbij hij zijn oude record van 1968 met 0.5 seconde verbeterde. PARIJS, LONDEN (Reuter, UPI) Alles wijst erop, dat door het zwevend worden van het Pond Sterling liet sluimerende monetaire conflict tussen Frankrijk en West-Duitsland weer is opgelaaid. Engeland heeft door zijn beslissing de Europese afspraak de munteenheden onderling maar 2,25% te laten schommelen in plaats van de maximale 4,5%) geschonden en nu moeten de zes EEG-leden vandaag in Luxemburg proberen tot een gezamenlijke stap te komen. Dat zal echter zeer moeilijk zijn, omdat Frankrijk en de Bondsrepubliek lijnrecht tegenover elkaar staan. De leden van het monetair comité van de EEG en de centrale bankpresi- denten, die gedurende het weekeind in Parijs afzonderlijk vergaderd heb ben, schijnen niet tot een gezamenlij ke aanbeveling aan de regeringen te zijn gekomen. Officieel werd na de bijeenkomst van de bankpresidenten niets meegedeeld en journalisten wer den geweerd, maar de gouverneur van de Banque de France, Wormser, was wel bereid te zeggen, 'dat enkele meningen aan de regeringen van de Zes zouden worden meegedeeld. Ook zei hij, dat het besluit het Pond te laten zweven 'een belangrijk besluit was. dat belangrijke gevolgen zal heb ben'. Monetaire unie De nieuwe geldcrisis is daarom zo ernstig, omdat men door de Britse stap moet betwijfelen of de eerste fase van de lange weg naar de Mone taire Unie wel levensvatbaar is. Die eerste fase houdt in, dat de EEG- partners en de vier aankomende leden de onderlinge schommelingen van hun valuta's beperkten van 4,5 tot 2,25 procent. Zeker zo ernstig is, dat de topconfe rentie van de Tien, die voor oktober in Parijs gepland is, nog meer dan voorheen bedreigd is. President Pom pidou ziet monetaire stabiliteit als een voorwaarde om in oktober vruchtbaar te kunnen overleggen en volgens niet bevestigde berichten zou de Franse minister van buitenlandse zaken Maurice Schumann van de cri sis gebruik willen maken de topconfe rentie uit te stellen. Wellicht zou, zo werd in Parijs gespeculeerd, Pompi dou de bijeenkomst helemaal willen annuleren. Wanneer Schumann hier vandaag iets over zegt, zal hij dat doen op de conferentie van de tien ministers van buitenlandse zaken in Luxemburg, vanmiddag. Deze zal beginnen na afloop van de bijeenkomst van de ministers van fi nanciën van de Zes, die ook zal worden bijgewoond door de Britse minister Anthony Barber. Barber heeft in een televisie-interview de mogelijkheid uitgesloten, dat Engeland om het weg vloeien van het Pond tegen te gaan, een loon- en prijsstop zou afkondigen. 'We zullen zien, wat de juiste koers voor het Pond is en die vervolgens daarop vastleggen, aldus de minister van financiën. Oplossingen De eenvoudigste oplossing voor de Pondcrisis zou zijn Barber ertoe over te halen het Pond sterling te devalue ren, waarna Engeland dan op de basis van de nieuwe sterlingkoers aan de regeling inzake de schommelingsmar ge van 2,25 procent voor de wissel koersen zou kunnen deelnemen. Als mogelijke nieuwe koers van de dollar tegenover het Pond is al genoemd 2.45 2.50, wat een devaluatie van circa 5 pet. zou inhouden. Een andere oplossing zou kunnen zijn, dat de Zes van de EEG besluiten gezamenlijk hun valuta's tegenover de dollar te laten zweven, terwijl zij onderling zouden vasthouden aan de marge van 2,25 procent. Maar hierbij STUTTGART (Reuter, DPA, AP) De Westduitse politie heeft gisteren in Stuttgart in zijn flat de 34-jarige Schotse zakenman Ian Macleod dood geschoten. De man werd door twee ko gels uit het machinepistool van een agent getroffen, toen de politie een huiszoeking in zijn woning verrichtte. Volgens de zeer karige mededelingen van de politie werden in het flatge bouw, waar de man woonde, twee ap partementen door leden van de Baader- Meinhof-groep gebruikt als ontmoe tingsplaatsen. Om die reden werd de flat van Macleod doorzocht Een woordvoerder van het Britse con sulaat in Stuttgart deelde mee, dat Macleod vroeger lid is geweest van de consulaire staf, maar met zijn werk daar vijf jaar geleden was opgehou den. De woordvoerder, een vrouw, zei dat zijn zich niet kon voorstellen, dat Macleod voor iets anders tijd had dan voor zijn werk. De politie heeft tot dus ver alle verdere bijzonderheden gewei gerd. Van onze sportredactie AMSTERDAM Tino Tabak is gis teren op de Cauberg bij Valkenburg nationaal wielerkampioen bij de profs geworden. Tabak had een mi nuut voorsprong op Joop Zoetemelk, de kampioen van het vorig jaar. Bij de amateurs ging de titel naar Ben Koken, die als tweede achter titel houder Jan Spetgens eindigde. Ko ken diende echter een protest in. omdat Spetgens in de eindsprint van zijn lijn afweek. Het protest werd toegewezen, waardoor de titel toch naar Koken ging. In Assen slaagde Jan de Vries er in een spannende strijd niet in de 50 cc-klasse de Spanjaard Angel Nieto te verslaan. Nieto won tij dens de TT ook de 125 cc; de Ita liaan Agostini zegevierde voor 130.000 toeschouwers in de 350 en 500 cc. Jos Hermans verbeterde het afge lopen weekeinde opnieuw een na tionaal atletiek-record. In Brussel kwam hij op de 10.000 meter, de eerste die hij liep, tot een tijd van 28 minuten 45,8 seconden. Zie voor meer sportnieuws de sport pagina's. Jan de Vries (links) wenst An gel Nieto geluk na zijn zege in de 55 cc-klasse tijdens de TT in Assen. doen zich twee problemen voor. In de eerste plaats heeft Frankrijk zich hiertegen steeds verzet, hoewel West- Duitsland en de Benelux cr wel voor zijn. Frankrijk vindt namelijk dat van een dergelijke maatregel alleen de Verenigde Staten voordeel zullen on dervinden, omdat hierdoor de dollar goedkoper wordt gemaakt en de con currentiepositie van de Europese lan den nadelig wordt beïnvloed. Er zijn tot dusver aanwijzingen dat dit funda mentele bezwaar van Frankrijk is ver dwenen. Lire zwak Het tweede probleem is de zwakke stemming voor de lire. Dit betekent dat het moeilijk en kostbaar zou zijn om de lire in de pas te houden met de andere EEG-valuta's, wanneer deze zich al zwevend in opwaartse richting zouden bewegen. Frankrijk is voor stander van een strenge deviezencon- trole om de speculatie een halt toe te roepen maar hiertegen verzet West- Duitsland zich omdat dit land voor stander is van een soepeler beleid. Bovendien bestaat er twijfel of alleen een deviezencontrole voldoende zou zijn. De voorstanders van 'zweven' zouden deze toestand, volgens ingewij den willen laten voortduren tot begin 1973. Het is ook nog mogelijk, dat helemaal geen maatregelen worden genomen als reactie op de Britse stappen. De Belgische minister van Financiën Vle- riek opperde dezer dagen, dat als de ministers van financiën in Brussel con cluderen, dat de huidige situatie niet kritiek is en dat de speculatie tegen het Pond en de dollar zullen wegeb ben, zij kunnen instemmen met de huidige houding van de Centrale ban ken. Die komt er op neer, dat tot de rust is weergekeerd de banken op de valutamarkten tussenbeide zullen komen. Van een verslaggever DEN HAAG De Tsjechoslowaakse ambassade en de Haagse politie heb ben maatregelen getroffen tegen de bedreiging met een aanslag op het gebouw van de Tsjechoslowaakse han delsmissie. Vrijdag zijn bij het ANP en enkele Haagse krantenredacties brieven ontvangen van de zogenaamde 'Witte Brigade', waarin het opblazen van de Tsjechoslowaakse handelsmis sie wordt aangekondigd, als daar op 29 juni geen dag van rouw wordt gehouden. De 'Witte Brigade' meent namelijk, dat de aanslagen van de Palestijnse commando's worden uitgevoerd met Tsjechische wapens. Deze wapens zou den onder meer geleverd zijn via Tsjechoslowaakse kanalen in Neder land. Intussen hebben onbekenden op de brievenbus van het woonhuis van een van de leden van de Tsjechoslowaakse handelsmissie in de Haagse bloemen- buurt het opschrift 'wapensmokkel' aangebracht. In deze flat woont een lid van de handelsmissie, dat in het bijzonder de belangen zou behartigen van 'Omnipol'. een Tsjechoslowaakse exportorganisatie op het gebied van wapens, van tanks tot jachtgeweren. LAAT HEN NU DIT OCHTENDBLAD 'VOOR J" - —1 "UW OMGEVING" LEZEN I Sfeuwe'ibo^: betolt per: I Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan Adres: kwartaal I H bespaart u voor hen gulden aan abonne- plaats: M mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij l wijze van kennismaking de krant gratis! Pe nieuwe abonnee onhrangt de krant 14 dagen I gratis, en bespaart ca. 3^ gulden abonnements- I geld. En u ontvangt een leuke attentie! I I I Opgegeven door: 1 I Adres:1 Een postzegel is niet nodig als u op de i enveloppe schrijft: I Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste n NIEUWE LEIDSE COURANT I t I n mapjoposl» n plrtlna n handige I MÊ ANTWOORDNUMMER 267 1 g""* iÏÏSSW) ÏÏW7- M LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1