>SVG kan [onder steun ran kerken liet verder Bijstandswet 'progressiever' dan groot deel van ons volk KLM ziet kaping als ernstig misdrijf Kunst egrotingstekort (meenten met 17 min gestegen Vakbondsjongeren garanties voor vakopleiding NIEUWE ACADEMIE Na 2Vi jaar nog leemten in kennis Voor een vos niet leuk OPGEVEN VAN FAMILIEBERICHTEN EN ANDERE ADVERTENTIES GEDURENDE DE AVONDUREN Dag en nacht knalt het in West-Berlijn (UW/KWARTET ZATERDAG 24 JUNI 1972 Binnenland T9/K9 'erk ligt te wachten, maar er is geen geld B een onzer verslaggeefsters N HAAG De Protestantse Stichting voor Verantwoorde Gezins- (ming De PSVG (onder meer uitgeefster van het maandblad zond Gezin') kan het financieel niet meer bolwerken. Vooral het jrlichtingswerk, dat de PSVG overal in het land doet door middel I haar consultatiebureaus heeft zwaar te lijden onder de financiële Drten van de stichting. Deze geldelijke moeilijkheden zijn het lolg van het uiterst karige subsidiebeleid, dat het ministerie van M op het ogenblik voert en als de tekenen niet bedriegen in de toekomst zal blijven voeren. Jat men een deel van het voorlich- swerk dat juist zo belangrijk is lal moeten staken, wanneer er niet r geld komt, heeft de PSVG zich een verzoek om geld gewend tot kerken. De stichting heeft aan de ,erale Diaconale Raad van de Her- Ode Kerk en het Algemeen Diaco- I Bureau voor de gereformeerde ken gevraagd of men, vanuit de ken, prijs stelt op het voortbestaan de PSVG en zo ja, of men dan zo E'idelijk zou willen zijn dit te laten en door de PSVG jaarlijks te men met zo'n 20 25.000 gulden nen ongeveer 50.000 gulden), kerken hebben in eerste instantie positief gereageerd op de vraaag het voortbestaan van de PSVG r hen wenselijk werd geacht. De iraag om financiële steun is in drillende overweging genomen, ,r de PSVG heeft nog geen concre- toezeggingen gekregen. Dat de [G zich met deze vraag om finan- i steun tot de kerken gewend ft, is niet zo vreemd, aangezien de ien indertijd mede-oprichters van Stichting zijn geweest. ng afzijdig toch een beroep op ons doen, omdat ze zich goed thuisvoelen in onze rusti ge manier van benadering van deze zaken. Zo krijgen we aanvragen om voorlichtingsbijeenkomsten van bij voorbeeld de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, het leger, de uni versiteiten enz., allemaal instellingen, die religieus niet aan ons gebonden zijn. Daarbij komt dan nog het werk. dat wij doen in de rooms-katholieke kring, die zelf weinig of niets heeft op dit gebied. Al met al: erg veel werk en veel te weinig mensen om het te doen', vertelt Hein Jansen. Schertskaper wordt voorgeleid Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De 27-jarige Britse zeeman Gerald F. N. B., die donderdagavond met een alarmpistool de cockpit van een KLM-vlieg- tuig binnendrong, zal maandag aan de Amsterdamse officier van justitie worden voorgeleid. Harderwijk 'moeten ze maar eens laten zien, ze over hebben voor ons voortbe- n. De kerken hebben zich eigen- veel te lang afzijdig gehouden deze sector van het leven. Langza- jhand komt daar gelukkig wat ver ering in; in de hervormde kerk is nu bezig met het rapport over Lalitedt en de nieuwe moraal' en de gereformeerden komt een rap- over de homofilie in behande- Het gaat allemaal wat moeizaam tiiet erg snel, maar er komt ten- ^te verandering in het voortduren- stilzwijgen van de kerken over i onderwerpen', aldus Hein Jan directeur van de PSVG. is vooral het voorlichtingswerk, gaat lijden onder onze financiële lemen. We krijgen namelijk ds meer aanvragen om voorlich- febijeenkomsten te beleggen, maar kunnen er bijna niet meer aan loen, omdat we te weinig mede- fee rs hebben. Daarom zijn we op ogenblik gewoon bang zelf werk te halen, hoewel we weten dat er fme 'braakliggende' gebieden zijn. I is erg akelig: je weet dat er [al werk ligt te wachten, maar je t bang je erin te begeven, omdat tcct, dat je het toch niet aankunt. is namelijk zo dat de vraag om rtiohttag op het ogenblik sterk toe pt. En daarbij gaat het niet zozeer [de specifieke seksuele voorlich- maar vooral om voorlichting de relatie-problematiek. g druk lendien hebben we het bij de fG extra druk, omdat er steeds |r groeperingen, die niet direkt lessioneel bij ons betrokken zijn, HAAG Het totale begrotings- urt van de Nederlandse gemeen- voor 1972 bedraagt 341 miljoen Ien. Dat is 37 miljoen meer dan 1971. Het grootste deel van het iltekort, ruim 224 miljoen, komt rekening van de vier grote ste- Amsterdam, 122.5 miljoen, Rot- m 55.1 miljoen). Dit blijkt uit enquête van de raad voor de leente financiën. aantal gemeenten met een begro- ekort is van 37 procent in 1971 ,ld tot 30 procent in 1972. De voor de gemeentefinanciën it als oorzaken van deze verbete de extra-uitkeringen aan de ge iten ingevolge de wet tot verrui- van het plaatselijke belastingge- de wijziging in de verdeelsleutel het gemeentefonds en de stijging de opbrengst van de gemeentelij belastingen en heffingen, tekort van de gemeenten is voor overgrote deel toe te schrijven twee sectoren: het onderwijs en gemeentelijke vervoerbedrijven. Een concreet voorbeeld van de moei lijke situatie, waarin de PSVG op het ogenblik verkeert. Er was een plan om samen met de dr. Rutgersstichting een consultatiebureau te beginnen in Harderwijk. Men vroeg daarvoor sub sidie van CRM, maar kreeg onmiddel lijk ten antwoord, dat het niet ging, omdat er geen financiële middelen voor waren, hoewel men het plan een consultatiebureau op de noord-west Veluwe te vestigen wel toejuichte. 'Kijk, zo'n geval is kenmerkend voor de tegenwoordige situatie. Mep ziet het belang van de zaak wel in, maar heeft geen mogelijkheden om het uit te voeren. En juist op de Veluwe is een consultatiebureau broodnodig. Er is er daar nog geen en uit de brieven, die wij krijgen, blijkt wel dat de bevolking er daar bijzonder veel be hoefte aan heeft. Er zijn nog meer van die braakliggende gebieden, waar we graag, samen met de dr. Rutgers stichting, een consultatiebureau zou den beginnen: de Betuwe, de Bomme- lerwaard, de hele provincie Limburg en een stuk van Noord-Brabant. Maar steeds weer krijg je te horen: geen geld', aldus Hein Jansen. Weinig interesse Overigens is Hein Jansen van mening, dat er, wat betreft die plaatselijke Hein Jansen: het blijft moeilijk consultatiebureau's, ook een helpende taak zou zijn weggelegd voor de plaat selijke kerken. Maar die hebben over het algemeen erg weinig of geen be langstelling voor het werk van de PSVG. Pas geleden heeft de PSVG een brief met een aantal nummers van Gezond Gezin en een antwoordkaart naar veertig kerkeraden in Zuid-Holland verstuurd. De vraag was of men deze nummers van Gezond Gezin op de leestafel in de kerken wilde leggen en wanneer de exemplaren op waren, weer nieuwe wilde aanvragen bij de PSVG. Men kreeg tenslotte slechts één reactie van een kerkeraad en dat was dan nog van een kerkeraad die al iets deed in deze richting. Verder heeft men geen enkele reactie ontvan gen. Laatste duwtje 'Vreselijk jammer', vindt Hein Jan sen, 'want juist het oordeel van de dominee en de kerkeraad is voor veel mensen het laatste duwtje, dat ze nodig hebben in onze richting. Als de dominee bij wijze van spreken een keer zou zeggen, dat de mensen best naar PSVG kunnen gaan voor advies, zou ons dat al veel helpen. Er bestaat bij veel kerkmensen namelijk nog een drempelvrees voor ons werk. Om die te overwinnen zouden de dominees ons moeten helpen', vindt Hein Jan sen. Nu het ministerie van CRM geen uitbreiding van subsidie kan bieden, ziet de PSVG als enige mogelijkheid: de kerken, omdat men zelf niet of nauwelijks over eigen inkomsten be schikt. De stichting houdt iets over aan de verkoop van anticonceptiemid delen en pamfletten, maar dat is dan ook alles. Het blad 'Gezond Gezin' levert geen winst op. Op het ogenblik zit er trouwens een dalende lijn in de het aantal abonnees van dit blad (22.000). 'Er zijn mensen, die opzeggen, omdat ze het blad een aantal jaren gelezen hebben en dan vinden, dat ze het wel weten. Verder zijn er nogal wat men sen diie opzeggen omdiat er im 't 'blad zaken aan de orde komen, als partner ruil, ontrouw en dergelijke. Alleen het feit al, dat die zaken aan de orde komen, doet hen ons blad opzeggen. En dan heb je natuurlijk de mensen, die opzeggen omdat ze het niet eens kunnen zijn met wat wij over bepaal de dingen schrijven. Zodra je genuanceerd gaat schrijven over zaken als ontrouw, voor-echtelijk geslachtsverkeer, communes en derge lijke (deze zaken dus niet zonder meer als verwerpelijk afwijst) zijn er mensen, die het blad opzeggen. We zien een oplossing in een verbreding van de opzet van het blad, dus niet langer de nadruk zo sterk leggen op de sex en de seksuele problematiek. Maar het blijft moeilijk,' aldus Hein Jansen. Volgens majoor E. E. Gerritsen van de rijlkspolitie op Schiphol zal de zee man worden beschuldigd van het mis drijf. neergelegd in het nog nieuwe artikel 385 bis van het wetboek van strafrecht, luidende: hij die door ge weld. bedreiging met geweld of vrees- aanjaging een luchtvaartuig in zijn macht brengt of van zijn koers doet afwijken, kan worden gestraft met ten hoogste 12 jaar gevangenisstraf. De Engelsman hield de piloot van het KLM toestel, op weg van London naar Rotterdam Zestienhoveneen alarmpistool onder de neus. Hij zei dat hij naar R'dam moest. Maar omdat het toestel reeds onderweg was naar deze bestemming, leek dit geen motief om het toestel te kapen. In de cockpit werd hij door de bemanning over meesterd waarbij bleek dat het pistool niet geladen was. Na zijn arrestatie op Zestienhoven verklaarde hij te willen demonstreren hoe gemakkelijk het is een vliegtuig te kapen. In het toestel, een DC-9 zaten 30 passagiers. De man maakte op Zestienhoven niet Van onze soc.- conomische redactie UTRECHT In een nota over de jeugdwerkloosheid aan de regering ei sen jongerenorganisaties van de drie vakcentrales een groot aantal maatre gelen om met name de vakopleiding en de vorming van jongeren die werk loos zijn niet in gevaar te brengen. Die maatregelen zijn: overheidsteun aan werkgevers in de bouw die leer lingen in dienst houden, instelling van leerling-bouwplaatsen, training stoeslagen, stichting van opleidings fondsen, plaatsing op centra voor va kopleiding, in bedrijven en in LTS-en zonder arbeidsovereenkomst en ten slotte specifiek vormingswerk voor werkloze jongeren. Daarnaast zal naar mening van "de drie jongerenorganisaties de jeugdmi- gratieregeling moeten worden uitge breid. Deze regeling houdt begelei ding van jongeren die werk in een andere plaats dan de woonplaats kun nen krijgen. Volgens de drie organisa ties wil staatssecretari Vonhoff van CRM deze regeling afbouwen. De jeugdwerkloosheid is volgens de cij fers van eind mei bijna een-derde van de totale werkloosheid, 21.404 jongens en 5.655 meisjes hebben geen werk, zo wordt in de nota gezegd. de indruk beschonken te zijn. Gister morgen zei hij zich ziek te voelen en vroeg hij om een dokter. Dp mogelijkheid bestaat, dat de zee man in een recalcitrante bui was, wegens moeilijkheden met zijn echt genote. Volgens de rijkspolitie woonde hij niet meer bij zijn vrouw in Mor den (Surrey). In zijn papieren trof de politie drie verschillende adressen rondom Londen aan. Schuldig Dat de zeeman schuldig is aan bedrei ging met geweld of althans vreesaan- jagrng acht de politie zeker. Welis waar beschikte hij over een ongevaar lijk alarmpistool, 'maar het was een voor bedreiging geschikt voorwerp en dat wordt gelijk gesteld met een echt vuurwapen,' aldus majoor Gerritsen. De vraag voor toepassing van artikel 385 bis zal zijn: heeft B. het vliegtuig met zijn schetskaping in zijn macht gebracht? Op due vraag geeft de beman ning een bevestigend antwoord. KLM- gezagvoerder G. van 't Veld voelde zich wel degelijk bedreigd en in de macht van de man, die met het pis tool achter hem ging staan. De KLM beschouwt deze schertska- ping als een ernstig misdrijf. 'Het is en blijft een volstrekt onverantwoor delijke daad, die de vliegveiligheid kan verstoren en daarmee de levens van mensen in gevaar kan brengen'. AMSTERDAM Uit een kantoor van het rijksmuseum in Amsterdam is in de nacht van woensdag op donderdag uit twee geldkistjes voor een geza menlijk bedrag van 23.000 gestolen. De daders zijn volgens de politie via een raam van het museumrestau rant naar binnen gekomen. De geld kistjes stonden onafgesloten in een bureau. ADVERTENTIE Een speciale Sociale Academie voor de Gereformeerde gezindte. Lees erover in het nieuwe nummer van Hervormd Nedertand. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van/Hervormd Nederland. PLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 16,per halfjaar; ƒ32,per jaar. Abonnementen kun nen elk ogenblik ingaan. Bon - ingevuld in BLOKLETTERS - in envelop (zonder postzegel) verzenden Hervormd Nederland. Antwoordnummer 1776, Den Haag. Kunstenaars tegen verblijf Beach Boys UTRECHT Het hoofdbestuur van dc bij het NVV aangesloten Algemene Nederlandse Organisatie van Uitvoe rende Kunstenaars (ANOUK) is tegen de vestiging van de Amerikaanse pop groep de Beach Boys in Nederland. Het heeft de ministers van justitie en van sociale zaken dringend gevraagd, dc musici van deze groep geen ver- blijfs- of werkvergunning te verlenen. De ANOUK meent, dal de vestiging van de Beach Boys in Nederland niet past in het tot nu toe door het Ministerie van sociale zaken gehan teerde toelatingsbeleid, waarbij alleen een werkvergunning werd verstrekt als er sprake was van incidenteel optreden en indien daardoor de werk gelegenheid voor de Nederlandse mu sici niet werd aangetast. Tegen deze achtergrond, aldus het ANOUK-bestuur. zou afgifte van een verblijfsvergunning voor de leden van de Beach Boys een voor ons onaan vaardbare precedent scheppen. Ener zijds zou de Nederlandse overheid dan namelijk voor Amerikaanse musici de weg vrij maken om zich hier al dan niet tijdelijk te vestigen, terwijl an derzijds de Nederlandse musici op grond van de in Amerika geldende beschermende bepalingen niet of nau welijks in de VS kunnen werken, laat staan dat vestiging daar mogelijk is. Componisten praten over 'muziekpraktijk' DEN HAAG De Commissie Orkes- tenbestel van de Raad voor de Kunst vergadert maandag in het Jaarbeurs- congrescentrum in Utrecht. Het rap port van de werkgroep muziekpraktijk van het Genootschap van Nederlandse componisten zal dan worden bespro ken. Een afvaardiging van het genoot schap zal voorts van gedachten wisse len over het orkestenbestel, waarvoor als uitgangspunt wordt genomen het rapport van de componisten en het interim-rapport, dat de commissie or kestenbestel enige tijd geleden heeft uitgebracht. Lenny Kuhr naar Frans songfestival 'ERWIJK De 34-jarige Italiaan Cinquepalmi uit Beverwijk heeft al jarenlange sluimerende vete en hem en zijn 49-jarige Italiaanse genote met de dood moeten beko- De man overleed donderdag in Rode Kruisziekenhuis te Bever- aan de derde graads verbrandin- die hij afgelopen zondagochtend opgelopen toen zijn vrouw hem, rijl hij lag te slapen, met een pan end vet overgoot De vrouw ihtte de straat op. Eerste informatie' vooral via de kranten Van onze sociiaal-economissche redactie DEN HAAG De Nederlandse, in Frankrijk wonende en werkende zan geres Lenny Kuhr zal van 6 tot en met 8 juli deelnemen aan het 'Festi val rose d'or' in de badplaats Antibes. Zij is daarmee de enige niet-Franse artiest, due aan dit songfestival kan deelnemen. UTRECHT De algemene bijstandswet is 'progressiever' dan de opvattingen van een deel van de Ne- Antoinette TiemeSSen derlandse bevolking inzake sociale rechtvaardigheid. Dit aspect is bij de voorlichting door diverse in stanties over deze wet te weinig aan de orde geweest. voor Barcelona gevraagd Deze opmerking maakt dr. C. P. M. van der Haak uit Utrecht in zijn proefschrift 'Bekend maken en be kend raken'. De heer Van der Haak is gisteren in Utrecht gepromoveerd tot doctor in de sociologie. Zijn proef schrift is een omvangrijke studie van de eerste vijf jaren overheidsvoorlich ting over de algemene bijstandswet. (De ABW trad op 1 januari 1965 volledig in werking). 'Voor het kennis nemen van de eerste informatie over de bijstandswet zijn de massa-media en met name de kran ten de belangrijkste communicatieka nalen geweest', aldus dr. Van der Haak. In een later fase worden infor mele communicatiekanalen belangrij ker: gesprekken met familie, buren, kennissen enz. Een veel geringere rol spelen de 'verwijzers 'zoals wijkver pleegsters, gezinnenverzorgsters of in stellingen van maatschappelijk werk. Als men zich bewust is van het bestaan en de mogelijkheden van de bijstandswet is dat volgens dr. Van der Haak geen kwestie van contact met mogelijke informatiebronnen. Of als men niet op de hoogte is van sociaal isolement Het gaat volgens hem om een algemenq interesse waar door men vroegtijdig op de hoogte raakt van nieuwigheden. Bij de groep 'welvarende kleine zelfstandigen' bleek men goed op de hoogte van allerlei zaken die men een keer heeft ge hoord. Deze groep bleek relatief veel informatie te hebben opgedaan uit relatief weinig contacten. De groep, die geen bijstand vroeg, maar die dat wel op grond van hun situatie had kunnen doen, bleek bij het onderzoek wel veelvuldig anderen naar de bijstand te verwijzen. De groep, die bijstand vroeg, wist ook de weg naar externe adviseurs te vinden. De 'oude middenstanders', die geen bijstand aanvroegen, kwamen in con flict met hun maatschappelijke presti ge en hun behoefte aan bijstand. De behoefte aan toepassing van een nieu wigheid wordt bij hen belemmerd door de nadelen voor het sociaal aan zien die er aan verbonden zijn. Uit het onderzoek kwam verder naar voren dat twee en een half jaar na de invoering van de wet er nogal wat leemten bestonden in de kenis hoe en in welke omstandigheden een aan vraag in te dienen. In zestig procent van de gevallen werd de aanvraag niet tot tevredenheid van de betrok- kennen afgewikkeld. Ook was men vaak niet op de hoogte van de mogelijk heid na een afwijzing door een ge meentelijke sociale dienst in beroep te gaan. VAKBEWEGING Van de organisatie heeft volgens dr. Van der Haak de vakbeweging zich het meest met de informatie over bijstandswet beziggehouden. Over de 'voorganger' van de algemene bijstandswet, de armenwet, had men volgens de promovendus wellicht bij de voorlichting over de bijstandswet beter kunnen zwijgen, om het imaage van de ABW als nieuwe armenwet te vermijden. Dat beeld, blijkt uit het proefschrift, speelt bij de mensen die op de bijstand aanspraak zouden kun nen maken, maar dit niet doen, een rol. 'Volgens diverse onderzoekingen, aldus dr. Van der Haak, is het makke lijker de houding tegenover iets gehee nieuws te beïnvloeden dan een be staande houding om te buigen. Een van de tradities op Ascot is, dat sommige toeschouwsters zich zo exotisch en extravagant mogelijk kleden. Wat te zeggen van mevrouw Gertrude Shilling, die iedere dag in een ander exotisch gewaad op komt draven en zich de derde dag gestoken had in een mantel van suède, gegarneerd met blauwvos-bont. Hoeveel vossen voor dit 'kledingstuk' het leven hebben moeten laten, is niet bekend. Zo te zien is dat ook geen probleem waar mevrouw Shilling mee worstelt. Elke WERKDAG (behalve 's zaterdags) bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familie berichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van 7 tot 8.30 uur. Eventueel kunnen elke WERKDAG (behalve 's zaterdags) gedu rende de avonduren tot 8 uur ook andere advertenties opgegeven worden. Deze advertenties kunnen echter niet in ons blad van de volgende dag worden geplaatst. Na bovenstaande tijdstippen kunnen geen advertenties meer wor den opgegeven. AMSTERDAM De 39-jarige sopraan Antoinette Tiemessen uit Apeldoorn zal in december vijf maal de rol 'Giorgetta' in Puccini's opera 'II Ta- barro' vertolken in het 'Gran Teatro delliceo' in Barcelona. De Nederland se, die vijf jaar eerste sopraan bij de voormalige Nederlandse opera is ge weest, werd hiertoe dezer dagen door het 'Gran Teatro' utgenodigd. 'Kunst en vliegwerk' SOESTERBERG Sinds gistermid dag is in het Lucmtachtmuseum op de vliegbasis Soesterberg ook kunst tentoongesteld: 30 lakschilderijen van Anneke de Laak-Broerse, een professi onele artieste en echtgenote van een vlieger van de koninklijke lucht macht. De schilderijen van mevr. De Laak zullen tot en met 15 seotember elke zaterdag van tien tot vier uur zijn te bewonderen. Een deel ervan heeft betrekking op de luchtvaart. Als met het museum een afspraak wordt ge maakt tussen groepen bezoekers er ook op andere dagen terecht Conservator G. W. Glerum van het Luchtmachtmuseum is van plan met het exposeren van kunst in de nabij heid an alles wat met het vliegwerk en de lucht heeft te maken, door te gaan. BERLIJN (UPI) Burgemeester Klaus Schiitz van West-Berlijn heeft de westelijke geallieerden gevraagd te proberen een eind te maken aan een nieuwe plaag: het doorbreken van de geluidsbarrière boven West-Berlijn door Russische straalvliegtuigen, dag en nacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9