VÜ0 IMPERIALISME AANZET TOT OLYMPISCHE SPELEN Jlrike Prokop: geen >asklaar alternatief München Q8P 1972 De Coubertin over ras en vaderland corruptie verspilling waanzin 9 /KWARTET ZATERDAG 24 JUNI 1972 Sport T23/K23 Jllympische Spelen zijn hap vailleen maar sat ze op het gezicht lijken. Het vier- |kse Feest mag dan de te topsport-manifestatie ter I zijn, iedereen weet dat b dat Feest om iets anders peelnemen is, zo wordt ons Jhouden, belangrijker dan rhetenh hoewel alles op dat p lijkt te zijn gericht. >m anders onderwerpen at- Bich ,om als winnaar uit de rde concurrentie-slag te- thijn te kunnen komen, aan je. reeds jaren tevoren uit belde trainingsschema's; )m anders sluiten de atleten de onPP *n vee^a^ verafschuwde WlJGpgskampen en waarom an- augujcrijgen de sterksten en de len, op een schavot met drie u's, op rituele wijze hun be- f, een stuk metaal, omge- felling dat deelnemen belang- t is dan winnen, is er slechts één uit een ideologisch pakket, dat als samenvattende ti tel 'De Olympische Gedachte' draagt. Het voornaamste ken merk van die Gedachte is vaag heid het heeft te maken met steeds sneller, steeds hoger en steeds verder; met vriendschap en verbroedering; met gezonde geesten in gezonde lichamen; met vrede en met opvoeding; met amateurisme en met adel en elite in sportieve zin; met ridder lijkheid en nog wat andere ar- chaische begrippen. Onder deze vlag ontvouwt zich een Feest vol strijd. Verantwoor delijk voor de continuïteit van het wapperen is het Internatio naal Olympisch Comité; een be sloten en select gezelschap heren, wier voornaamste eigenschappen rijkdom en ouderdom zijn. Het doel dat zij zich hebben gesteld is niet mis: zij willen 'de goede geestelijke en lichamelijke eigen schappen ontwikkelen die voort door Hans Schmit komen uit de in vriendschappelij ke sfeer beoefende amateursport en de jeugd van de wereld in een groot, vierjaarlijks feest samen brengen, waardoor achting en be grip ontstaat en een vreedzamer wereld kan worden opgebouwd'. De grondlegger van deze ideolo gie die sinds 1896 heeft geleid tot een Feest dat alleen nog maar superlatieven kent, is de Franse baron Pierre de Coubertin. Bij vrijwel alles wat betrekking heeft op zijn 'uitvinding', de Spelen, is hij terug te vinden uit zijn omvangrijke werk wordt altijd wel een enkel zinnetje aange haald en uit zijn regelmatig afge drukte ovale portretje komt hij naar voren als een vriendelijke overgrootvader met een borsteli ge, grote grijze snor. De Olympi sche Gedachte, die in dat hoofd is gegroeid, blijft er echter even vaag bij. De Westduitse sociologe Ulrike Prokop (26), leerlinge van de bekende socioloog Theo- dor W. Adorno, dook in het nog j niet zo grijze verleden om te zien wie De Coubertin nu is geweest en wat hem eind vorige eeuw voor ogen stond. Het resultaat is het vorig jaar verschenen 'Sozio- logie der Olympische Spiele Sport und Kapitalismus'. Een analyse die de huidige Olympi sche ideologen shockeert, maar die ook veel verduidelijkt van wat er nu eigenlijk op het miljar- den-projekt Oberwiesenfeld gaat gebeuren. H.A.Y n en w IRE BARON DE COUBER- geboren op 1 januari 1863 uijs, stamt uit een adellijke Koel!ie- waarvan de meeste leden lam. tygen kasteel bezaten en als terrein' de diplomatie en er kozen. Aanvankelijk 'oog ook Pierre de Couber- en loopbaan in het leger, op het laatste moment zag van een vorming aan de mi le academie St. Cyr en ver is hij zich in de politieke ischappen. riode waarin de baron De Cou- opgroeide, gaf hem (en de mensen uit zijn klasse) weinig tot ontevredenheid. Voor de nan De Coubertin was er echter red den zich zorgen te maken, want Dooaderland bewoog zich lang niet •214|t niveau waarop hij dat graag :zien. Terwijl de Westerse we- net een niet aflatende ijver continenten veroverde en op viel Frankrijk buiten de prij- let Britse eilandenrijk bouwde en gigantisch koloniaal imperi- ïaar Frankrijk ging in zes we- onder tegen Duitsland. ogeli^j] doet leidii inialist Iroeve situatie voor De Couber- lie overtuigd voorstander was et kolonialisme. In een rede in [heeft hij het over de expedities lappere mannen door het zwarte tent; mannen die hun gezond- op het spel zetten en dapper hun vergieten wanneer het er om oor de handel van het land nog itoor te openen en de nationa- op een inboorlingen-hut te In de voorliggende jaren, van- i, had hij naarstig gezocht naar aken van het Britse succes. Hij uiteindelijk terecht bij de gees- Thomas Arnold, die van 1828 18 'headmaster' was van Rugby ;e, in Warwick. Op die scholen, ht door de zonen van de Britse heersten erbarmelijke toestan- 'Brute kracht voerde de boven in deze gemeenschappen. Boos- gheid en haat kenmerkten de waarin leiding werd gegeven le jongens, die slachtoffer waren een kwellende tyrannie. Drank misbruik en kaartspelen waren de voornaamste, welhaast algemeen voor komende ondeugden,' schrijft dr. Wim van Zijll, algemeen secretaris van de Nederlandse Sportfederatie, in zijn proefschrift 'De Olympische be weging en haar betekenis voor de sportbeoefening*. Tolerantie Het wapen waarmee Thomas Arnold de misstanden te lijf ging, was de licha melijke opvoeding. Hij voerde de veld- sporten in en wist de discipline terug te brengen. 'De prijs,' schrijft Ulrike Prokop, 'die Arnold voor de discipli nering van de scholieren betaalde, was tolerantie'. Zij kregen de vrijheid in de sport de baas te spelen, initia tieven te ontwikkelen zij leerden in de sport het leiderschap niet alleen uit te voeren, maar ook te aanvaar den. Het gevolg van die repressieve tolerantie was 'dat de jonge Engels man niet plotseling en onvoorbereid vanuit de onrealistische gemeenschap van de schoolklas in het geraas van het moderne bestaan werd geworpen, zoals wèl het geval was met de gemid delde Franse jongeling. In plaats daarvan was hij onderworpen geweest aan de wet van het geven en nemen van het leven. Hij had zich moeten schikken naar de wil van sterkere jongens, was gedwongen zich te hou- den aan de door ouderen voorgeschre ven regels, in het midden latend of die goed of slecht waren. Hij had geleerd te vechten voor een plaats in een of ander sportteam van de school. Kortom, alles wat hem in het latere leven te wachten stond, hield verband met hetgeen hij op school reeds had ervaren' (1). Leiders Dat 'latere leven' betekende voor de Britse zonen die dergelijke scholen bezochten, het leger en/of de gebieds delen overzee. Met genoegen citeert De Coubertin later gezegden uit die dagen, zoals: Jongens die leren te beve len in de sport, leren de Indiërs te bevelen (Didon), en: De slag van Waterloo werd gewonnen op de sport velden van Eton (Hertog van Wel lington). Met deze kennis, die hij in de Verenigde Staten in zekere mate zag bevestigd, trok De Coubertin ten strijde in zijn eigen land. Hij had ingezien dat 'op deze scholen de vor ming plaats vond van de leiders van WAT DE COUBERTIN NU PRE CIES onder het Olympisch streven ('Ol.vmpisme') verstond, zette hij op 5 augustus 1935 nog eens in een radio-rede, een jaar voordat zijn Spelen onder het bescherm heerschap van Adolf Hitler werden gehouden, uiteen. Een kleine bloemlezing uit die rede: 'Het eerste en wezenlijke kenmerk van het oude zowel als het moder ne Olympisme is: een religie te zijn. Door lichaamsoefeningen vormde de strijder uit de oudheid zijn lichaam, zoals de beeldhouwer zijn beelden, en 'eerde daarmee zijn goden'. De strijder uit de moderne tijd, die hetzelfde doet, verhoogt daardoor zijn vaderland, zijn ras en zijn vlag.' 'Het tweede kenmerk van het Olympisme is, dat het adel en elite betekent, maar dan wel een adel die van het begin af aan volledige gelijkheid betekent, die alleen be paald wordt door de lichamelijke superioriteit van het individu 'Later zal men eens zonder twijfel door betere particuliere en openba re gezondheidszorg en verstandige maatregelen voor de verheffing van het ras erin slagen het aantal van degenen die geschikt zijn voor een harde sportopvoeding te verho gen.' 'Maar het is niet voldoende een elite te zijn: zij moet door ridder lijkheid verbonden zijn. Ridders zijn voor alles 'wapenbroeders', dappere, energieke mannen.' 'Persoonlijk zou ik het zelfs toejui chen wanneer midden in de oorlog de vijandelijke legers een ogenblik hun strijd zouden onderbreken om zich op loyale ,cn. ridderlijke wijze over te geven aan de Spelen van de Spierkracht.' 'Ik persoonlijk billijk de deelname van vrouwen aan openbare wed strijden niet, hetgeen niet bete kent dat zij een reeks sporten niet zouden mogen beoefenen alleen niet in openbare voorstellingen. Bij de Olympische Spelen zal hun rol er voornamelijk uit moeten bestaan zoals bij de oude toer nooien de overwinnaars de krans om te hangen.' het Britse imperium. Leiders die reeds in hun schooljaren hadden ge leerd onder tucht te staan, zichzelf hun weg te banen, zich te beheersen ondanks geleden onrecht, zelf initia tieven te ontplooien, hun eigen ge meenschap te leiden en verantwoorde lijkheid te dragen. Aan dergelijke lei ders had Engeland behoefte, omdat vele bekwame, karaktervolle mannen nodig waren om de Britse belangen in de gehele wereld te dienen' (2). De Coubertin trok zijn conclusies en maakte de lichamelijke opvoeding tot de drijvende kracht van de mannelij ke opvoeding. Hij wijdde zijn krach ten aan een pedagogische hervorming: 'Opvoeding is voor De Coubertin een politiek instrument. Hij ziet daarin een mogelijke oplossing voor de pro blemen van de Franse bourgeoisie: een imperialistische buitenlandse poli tiek ,te voeren en binnenlandse stabi liteit te bereiken' (3). Hij had echter weinig succes met zijn vernieuwings pogingen zes jaar lang zette hij zich enthousiast maar tevergeefs voor de hervorming in. In 1894 be sloot hij uit te wijken naar 'de grote wereld van de internationale sport': op een sportcongres aan de Sorbonne lanceerde hij het idee de oude Griek se spelen, ter ere van Zeus op de Altis in Olympia gehouden, te doen herleven. Het succes van dit 'redmiddel' was aanvankelijk beperkt Tot aan de eer ste wereldoorlog waren de Spelen wat vrijblijvende randverschijnselen in Parijs en St. Louis vonden ze plaats in het kader van dc wereldtentoon stelling. In Parijs (1900) konden ver slaggevers nauwelijks de slechts één keer zacht voorgelezen uitslagen ho ren. Amateurproblemen waren er niet: profs streden tegen amateurs. Ul rike Prokop spreekt over het festival der burgers, die in het belang van de Imperialistische expansie moesten worden gedisciplineerd. PIERRE DE COUBERTIN Massa-Speleri Na de wereldoorlog echter veranderde het karakter var. de Spelen: sport werd van de massa en de Spelen werden door een medium als radio toegankelijk voor de massa. De Spe len, die toen ook een disciplinerende functie tegenover de in verzet komen de arbeiders vervulden werden gere glementeerd: het amateurisme deed zijn intrede, het protokol kreeg ge stalte; de duiven, de Olympische eed, de vlag, het Olympische vuur wer den ten tonele gevoerd de Spelen werden een demonstratie van perfekte bureaucratie, getuigden van de indivi duele bereidheid tot het brengen van offers en het geheel kreeg een kitsche rig aureool. Tot grote vreugde van De Coubertin, die zijn Olympische ere dienst in 1936 in Berlijn door de fascisten zijn 'hoogtepunt' zag" berei ken. Sinds 1916, toen de Spelen ook reeds in Berlijn zouden worden ge houden maar vanwege de oorlog niet konden doorgaan, had hij daarop ge hoopt. Want hij wist dat déér 'dankzij het Duitse instinct voor orde en disci pline de Spelen op het hoogste niveau zouden komen' (4). Na de tweede wereldoorlog, zo trekt Ulrike Prokop haar fasering door, verdween de sentimentaliteit en deed de nuchterheid, de zakelijkheid zijn intrede. Helsinki gaf in 1952 het voor beeld. Vanaf 1960, in Rome, werden de Spelen echter technisch en organi satorisch meer en meer op een hoger plan gebracht Het gigantische bereikt deze zomer in München zijn hoogte punt: op het Oberwiesenfeld vindt dan een super-show plaats, die West- Duitsland miljarden heeft gekost en waarvoor alle deelnemende landen ook reeds jaren een onschatbaar veel voud daarvan in hun atleten hebben geïnvesteerd. Op dat Feest, dat vóór alles vrolijk moet worden, geven die atleten op versterkte wijze uitdruk king aan twee principes die in onze geïndustrialiseerde samenleving zo hoog in het vaandel staan geschreven: presteren en concurreren. En zij wek ken daarbij de indruk dat zij alleen dankzij grote offers de weg naar bo ven hebben gevonden, want materiële beloning is, daar zorgen de amateur, bepalingen wel voor, officiëel uit den boze. De sportmensen weerspiegelen een aantal principes uit de samenle ving d'ie, zeker nu het onderzoek naar hoe ver we van de grenzen van onze groei verwijderd zijn, zulke sombere perspectieven heeft geopend, op zijn minst discutabel zijn geworden. Vol gens Ulrike Prokop word* in München de mensen, ter versteviging van hun bereidheid te presteren, een show geboden die zich met technische perfectie concentreert op het beeld van de zichzelf disciplinerende mens. En dat heeft nog maar weinig met spel en plezier te maken. Olympisch* 1). Dr. Wlm van Z1JU; beweging en haar betekenis oefening. Den Haag i.J. blz. 42. 2). ld. bil. 44 3). Ulrike Prokop; Sozlologle der Olympi sch en Spiel* Sport und Kapltaliamus. München 1971. Bil. 22. 4). Hans Lenk: Werte, Ziele, Wlrkllchkelt der modernen Olymplschen Spiel*. Stuttgart 1964. Bil. 34 nofRIKE PROKOPS ANALYSE De Coubertin en het instituut >ctfljhij in het leven riep, heeft in at Bondsrepubliek géén revolutie I98S eeg gebracht. Zelfs de kritiek grote bladen als Der Spiegel Stern heeft niet geleid tot otscheepse bezinning op het jekt op het Oberwiesenfeld de protesten hebben nauwe- weerklank gevonden. De stduitse pers heeft dan ook ike's boek links laten liggen een interview dat ze op ver van de Münchner Abend tong zelf heeft geschreven, is gepubliceerd. ^langstelling uit Nederland ver- naar en mede daarom zet ze afkeer van vraaggesprekken 'taan van zich af. De reden van afkeer is typerend voor Ulrike *°p: ze is scherp in haar kritiek maatschappij en de functie van *port daarin, maar ze weigert él bestaande overboord te gooien. Porkop: 'Ik hou er niet van microfoon voor mijn mond te Sen, een vraag te moeten aanho- en dan in drie zinnen de absolute Meid te moeten zeggen. Zo een- M|g ligt het nu eenmaal niet'. is de aanleiding geweest tot het njven van deze sociologische be dwing over de Spelen? *op: 'In vind het verwonderlijk deze verwondering is het eerste •jopingspunt van mijn kritiek de wereld de zwakken, de ouden, Deken en de sociaal-achtergeble venen aan hun lot overlaat en dat diezelfde wereld tegelijkertijd het volk een 'feest' geeft 'Spelen voor iedereen' organiseert. De verdenking ligt voor de hand dat in een maat schappij waarin alles zijn prijs heeft, ook deze Spelen voor de organisaties die voor de financiering zorgen, ren dabel moeten zijn. De rentabiliteit van de Olympische Spelen ligt echter niet alleen op 't financiële vlak. De verborgen betekenis van de Spelen, het 'nuttige produkt' dat de poes-pas lonend maakt voor de bureaucratie die het moet opbrengen, bestaat uit 'ideologie'. Dat heeft Pierre de Cou bertin zeer duidelijk gemaakt zo duidelijk dat het mij heeft verrast toen ik op het Carl Diem-instituut (de Sporthochschule in Keulen) ben gaan snuffelen in de literatuur'. De reactie op het boek in de West duitse pers was gering. Heeft de ver schijning geen enkel effect teweeg gebracht? Ulrike Prokop Sozlologle der Olymplschen Spiele Sport und Kapitalismus „Nun mud das Lebender I proletarischen I Jugend vonder Freude am Sport durchdrungen werden. Ee mufi dies geschehen, weil sie das billigste Vergnügen, das dem Prinzip der Gleicfiheit am besten entsprechende, das wirksamste gegen den Alkohol und das produktivste an beherTschten und kontrollierten Energien ist." (Coubertin) Relhe Hanser Prokop: 'De kranten hebben weinig aandacht aan mijn boek besteed, hoe wel de radio meer én aanzienlijk positiever heeft gereageerd. De mees te reacties echter kwamen van sport- studenten. Ik krijg veel uitnodigingen voor discussies en op meerdere acade mies, zoals in Marburg bij Frank fort en Tübbingen worden pogin gen in het werk gesteld de lespro gramma's te veranderen om tot een andere benadering van de sport te komen. De studenten zijn erg actief om groepen kritische sportleraren te krijgen. Van officiële Olympische zijde heb ik geen enkele reactie gekregen'. De Coubertin heeft, zo heb Je aange toond, er geen twijfel over laten be staan dat het bij de sportbeoefening niet om lichamelijke gezondheid al leen ging, maar dat van het begin af aan bij de Spelen ook de discipline ring (het hiërarchisch denken, de controle van de spontaniteit en de fantasie en de bereidheid tot preste ren) een doel Is geweest Toch neemt het principe van dc gelijkheid een belangrijke plaats in in de Olym pische Ideologie: iedereen is gelijk, arm of rijk, blank of zwart, iedereen kan aan het verbroederings-feest deel nemen, Prokop: 'De Coubertin ziet in het kader van de sport alleen de formele gelijkheid alle personen worden volgens dezelfde maatstaven gewaar deerd. Je kunt prestaties meten die onder gelijke omstandigheden zijn verricht, maar in de praktijk leert het individu zijn lichamelijke en psychi sche grenzen kennen: hij leert zijn plaats kennen en mensen die meer kunnen presteren te accepteren. Daar om zijn de autoritaire landen van het Oostblok, die rich socialistisch noe- meö, in de sport, die afhankelijkheid van autoriteiten bevordert, geïnteres seerd: in het belang van de stijging yan de produktiviteit'. De Coubertin zag in de Spelen een niiddcl, omdat sport een aantal func ties vervulde die hij sis waardevol ULRIKE PROKOP zag. De sport vervult ook in ónze sa menleving deze functies. In hoeverre Is hier sprake van een bewuste mani pulatie? Prokop: 'Je kunt zeggen dat Iedere vorm van opvoeding manipulatie is, maar je moet daar voorzichtig mee zijn. Ik geloof niet dat je kunt spre ken van bewuste manipulatie; ook in de huidige situatie kim je er niet van uitgaan dat de massa bewust wordt bedrogen en dat de heersende groep samenzweert of zoiets'. Topsport, en de Spelen als grootste manifestatie daarvan, kan rekenen op forse steun \an overheid en bedrijfs leven. Het argument waarmee die steun wordt verleend, is veelal dat door de topsport de breedtesport wordt gestimuleerd. En daarmee wordt in feite de volksgezondheid be vorderd. Sport is dan een remedie tegen de welvaartsziekten. Prokop: 'Men gaat er van uit dat de sport tot de instandhouding van de gezondheid en de verhoging van het lichamelijk prestatie-vermogen van de arbeidende bevolking kén bijdragen. Alleen kén, want juist degenen die het 't meeste nodig hebben, zijn niet in staat de tijd en de energie er voor op te brengen. Maar bovendien kan sport slechts in geringe mate ziekten bestrijden die hun oorzaak vinden in de repressieve arbeidssituatie en in onopgeloste openbare problemen. Slechte arbeidsomstandigheden, lucht vervuiling, lawaai, slechte woonom standigheden en psychische onder drukking zijn de eigenlijke oorzaken van de 'welvaartsziekten'. De mensen worden opgeroepen te gaan trimmen dat is een goedkope bestrijding van de gevolgen van de slechte ar beidssituatie, terwtjl bovendien de schuld bij de mensen zelf wordt gelegd: als je je niet fit voelt, moet je gaan trimmen. Met de bevor dering van de sport wordt in feite niet gewerkt aan het oplossen van collectieve problemen, maar schuift men het bedreigde individu een mo gelijkheid toe symptomen te bestrij den.' Sport vervult in onze samenleving, zo luidt ongeveer dc opvatting van de moderne sportcriticl die vooral in de Bondsrepubliek actief zijn. een func tie waar het kapitalisme bij gebaat is. Sport is geen spel meer, maar een voorbereiding op de arbeid en, In lichamelijk opzicht, een compensatie voor de gevolgen van die arbeid. Kan de sport een tegenovergestelde functie in de samenleving gaan vervullen, d.w.z. een middel worden om de sa menleving te veranderen? Prokop: 'Sport is natuurlijk niet het centrum van waaruit je het kapitalis me moet bestrijden. Hetgeen niet wegneemt dat de sport-theorie in '.iet raam van de vrije t.jd interessant is en dat sport, in het algemeen een model van het laat-kapitalisme, voor veel mensen erg belangrijk is. De Deutsche Sport Bund telt meer leden dan de vakbeweging vooral op de jeugd heeft de sport grote aantrek kingskracht. Als je vindt dat sport een bepaalde functie vervult en Je bent het daar niet mee eens, moet je je niet van de sport afkeren. Je moet niet zeggen: ik word geen sportleraar om die sport enzovoort, maar je moet als sportleraar naar nieuwe vor men van bewegen zoeken zien te komen tot een kritische herstructure ring van de sport*. Een van Je conclusies is dat sport een kapitalisch gedeformeerde vorm van spel is. Wat is spel, hoe zou sport weer spel kunnen worden, welk al ternatief staat Je voor ogen? Prokop: Tk heb, laat ik dat voorop stellen, geen pasklare oplossing; ik kan niet konkreet stellen wat wèL Do moeilijkheid is wat sport überhaupt is, wat bewegen tot Lport maakt AJa ik ga wandelen is dat geen sport ik blijf eens staan, kijk naar een boom, een vogel. Jij kunt tijdens zo n wandeling heel verschillende ervarin gen opdoen. Dat wandelen maak je pas tot sport door de omstandigheden gelijk te maken en een doel te stel len. Maar is dat nog wel de bedoeling, de zin van wandelen? Neem het drin ken van bier als je een club maakt om zoveel mogelijk bier te drinken, zullen de meeste mensen het er wel mee eens zijn dat dét nu niet de bedoeling van bi er drinken is. Bewe gen is iets lichamelijks, maar je moet met dat bewegen van het lichaam geen technisch instrument maken dat te ao efficiënt mogelijk en efficiënt handelen is een kenmerk van arbeid gebruikt. Je moet je door dat bewegen uitdrukken. Hoé, dat zullen groepen sportleraren moeten uitprobe ren. In Marburg en Tübingen zijn studenten hiermee bezig men pro beert groepen kinderen van tien tot veertien jaar met bewegingen te laten uitdrukken wat ze willen. In het ten toonstellingsgebouw in Frankfurt is daar reeds mee geëxperimenteerd. Het gebouw was vorige zomer een maand lang een grote speelplaats met auto wrakken, hutten, plaatsen waar je kon koken en bakken enzovoort. Men heeft daar ook geprobeerd rollenspel len te spelen jonge kinderen wa ren daartoe beter in staat dan oudere kinderen. Jongens en meisjes van tien jaar of ouder hadden over het alge meen meer moeite. .ïadden veel uit drukkingsmogelijkheden verloren. In die richting zal moeten worden ge werkt, maar nogmaals, een vast alter natief staat me niet voor ogen'. Dit is bet vierde artikel over de Olympische Spelen. Het eerste ver scheen In Trouw/Kwartet van 3 Juni. het tweede in het Kwartet van 10 Juni en Trouw van 12 Juni en het derde in Trouw/Kwartet van 17 juni.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 23