i Denken is niet genoeg. Wie doet er wat aan? i Zes-kniksmeter Plant irissen na de bloei probleem Studeer 'savonds rechten Boekenetalage Wij ontvingen O ((/KWARTET ZATERDAG 24 JUNI 1972 Binnenland T21/K21 t piekeren maar puzzelen merken vele oplossers op, dat deze opgave van dr. L Butler I één der fraaiste problemen in deze rubriek vormt. De zes- feter bestaat uit achtereenvolgende stukken van 1 dm, 2 dm, inz. Doordat de delen scharnierend aan elkaar verbonden zijn logelijk, elk stuk naar links (L), rechts (R), boven (B), onder pr (V) of achter (A) te buigen, echter steeds loodrecht op de lichting. Tenslotte moet het laatste stuk weer loodrecht op het pe redactie behoudt zich bei rechtjoor om ter opname in oeze runneK ontvangen mc- lansluiten zodat steeds driedimensionale figuren ontstaan. I 1. De kortste meter, die een R-B-A-B-V-B-L-O-L-B-V-O-A-B-R-O I figuur oplevert, bestaat uit len. Afgezien van de ligging mte is dit op acht verschillen den met deze kortste meter oom 3-A, 4-L, 5-0, 6-A, 7-L, 8-0, 11-B 3-A, 4-L, 5-0, 6-L, 7-A, 8-0, 11-B 3-A, 4-L, 5-0, 6-L. 7-0. 8-A, 11-V 3-A, 4-L, 5-V, 6-B. 7-L. 8-0, 11-A 1. 3-L, 4-A, 5-B, 6-V. 7-0. 8-L, 11-A 3-L, 4-A, 5-L, 6-V, 7-R, 8-B, 11-A te. 3-L, 4-A, 5-0, 6-A, 7-L. 8-0, 11-B PB. 3-L, 4-B, 5-A, 6-0, 7-V, 8-L, 11-A Men ziet, dat in dit geval een meter van 16 stukken nodig is. Er zijn, behalve de auteur, twee op lossers die alle problemen juist op losten: de heer A. Gelderloos (49) te Eindhoven, en de heer W. Klein Kra- nenberg (124) te Son (N-Br). Merkwaardig is, dat tientallen inzen ders hun aanvankelijke oplossingen meermalen herzagen, hetgeen wel een hele uitzoekerij was. De heer B. van Holst (26) te Tilburg meent waarschijnlijk, dat ik de oplos singen met de Franse slag nazie; al thans hij schrijft: 'Dieu a pitié du pauvre homme qui doit corriger tous ces problèmes!' Tisniewaar, ik probeer zo secuur mogelijk te zijn! opname _MÊÊKÊÊÊÊÊB^M ningsultlngen verkort weer te geven, publlkatie wordt met de naam van do. Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de heer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartct. Postbus 859. Amsterdam. Bidprentje i Hoewel de waardering hoog is zijn er ttal lezers heeft slechts een toch enkelen, die hun beoordeling wat looptfnsionale figuur gemaakt en lager doen zijn omdat... een computer tieo l men me* een kortere meter de oplossing vrij snel zou kunnen vin- diep| den. Als dèt het criterium zou moeten smos„ u. zijn, kan ik wel inpakken. Want vrij- .1» Probleem kan In dat di„S lezers heeft slechts een insionale figuur gemaakt en men met een kortere meter Met en, der OB-stukken en der ;d en gelijk zijn. Dit gelukt op nieren met een meter, uit 15 j bestaande. Voor het gemak "de nummers (1, 2, e niet we j slechts de volgorde der lig- klom rensi-B-V-R-AO-L-A-L-O-R-B-V ^M-B-A-R-V-L-O-R-O-L-V-B-A loveifa 3. Hierbij moesten de drie I zich verhouden als 1 2 3. _ügelukt met als kortste de me- [15 stukken, en wel op vier r K-B-R-O-A-L-B-V-O-L-O-R-B k-B-R-O-A-L-O-V-B-L-B-R-O k-O-R-B-A-L-B-V-O-L-B-R-O k-O-R-O-A-L-O-V-O-L-B-R-B ze en nral i gef' >mt al ier i 4. Nu moest de som der in één richting groter zijn sommen der stukken in de jidere richtingen. Dit gelukt al meter van twaalf stukken, tal manieren werd niet ge in ik geef er twee: A-B-A-O-V-L-A-R-V A-L-A-R-V-B-A-O-V :httyn 5. Hier moest de figuur pre ien kubus passen zodat niet de stukken in elke richting ge- ist zijn, doch de totale afme- llk der richtingen. Een enkele g illustreert dit: i nig ls worden gestopt. De waardering werd door dit alles 8,44: verkregen uit 6 (6,3%), 7 (22,2%), 8 (16,2%), 9 (32,2%), 10 (23,1%). Door de vele uitgeloofde punten èn door het enorme aantal oplossers steeg de ladder plotsklaps duizelingwekkend. Boven 157 punten bevindt zich nu één prijswinnaar, de heer M. Vader, Meeu wenlaan 17 te Leiderdorp (voor de vijftiende maal bovenaan!). Van opgave 536 is nog een prijswin naar te vermelden: de heer A. Koene, Gestelsestraat 107 te Eindhoven (voor de eerste maal). Ten slotte de prettige mededeling, dat in september weer een puzzelaarsbij eenkomst zal worden gehouden; we derom in Utrecht; en opnieuw zal de heer M. Vader (adres zie boven) zich met de organisatie belasten. U kunt zich alvast bij hem opgeven. Ik raad u aan. dit snel te doen omdat er maar beperkte plaatsruimte is en het aantal oplossers, dus ook het aantal vermoe delijke liefhebbers, door het kwartet spel van Trouw danig is. gestegen. Het is te verwachten, dat de zo moderne numerus clausus zal moeten worden toegepast. Dus: wie het eerst maalt... (en boze tongen beweren dat alle puz zelaars een beetje malende zijn). Na dere mededelingen volgen uiteraard. Theorieën, zelfs de geksten/Praat men vroom, met enk'le teksten./ Ben je voor of tegen heibel/Suffel vlijtig in de bijbel!/Ruk de tekst uit zijn ver band/en je pleit voor bom en brand./ Mozes pleegde reeds chantage/Dreigde ernstig met ravage:/'Wilt ge ons niet laten gaan/Dan zult ge bij het doods bed staan/van de eersten uwer zo nen'/ En zo wil men ons nu tonen/Dat de hoogste Magie- straat/Naast de Partisanen staat./- Maarhet waren niet de Joden/die de eerst geboornen doodden./Daarom staat des Heren strijd/Niet model voor onze tijd./Denk toch eens aan Midian:/Na de dood van ied're man/- Moesten alle jongens sterven! En om 't beloofde land te erven /Mocht zelfs niemand blijven le ven/Genocide? Volkerenmoord?/He- den wel! Maar op Gods Woord/Werd die opdracht toen gegeven/Spiegelt u wel aan hun lot/Maar laat het wreken aan uw God! Hoogevccn de grote stroom Hugenoten na 1685 Frankrijk verliet, waren er grote ge vestigde gemeenten in Aken, Keulen, Goch Gulik en Emerik waar ze opge vangen konden worden. In ons land kunnen we restanten van deze "groe pen vinden in de Waalse kerken (se dert 1816 bij de Nederlandse Her vormde kerk ingelijfd hebben ze nog steeds het recht van Franstaligheid). Vooral de steden waar de vakbekwa me Fransen hun aandeel in de indus trie kooiden leveren (weverijen, wasse- r npt: nnzp riiei1, 'eerbewerking enz.) namen hen aUlwllljr v WB «fc» gaarne op. Het spreekt van zelf dat in heid veroorzaakt .China telde ten tij de laatste eeuw het aantal uit zwer- de van de machtsovername 500 mil le niet zijn voorzien van naam en inen niet Sn behandeling worden Geheimhouding ls verzekerd. Vra- et onderling met elkaar in verband len in afzonderlijke brieven worden er brief dient een gulden aan post- worden Ingesloten. Adres: redactie esp irtet, postbus 948. Rotterdam. En Wie was de Loden Verrader? ren tui "ei opi Beter kan men de vraag •iren: Wat was de Loden Verra- 1828 werd een ruw houten na eld, afkomstig van het in 1778 deerde Nederlandse Fregat door vissers in de Sint Anna- j j Curacao opgevist. Het komt tuin van de havenmeester te- ze tuin met het huis wordt door de familie Maduro. In erd het beeld door marineman- igenomen. Aan boord werd ild geverfd met alle aanwezige Maar het haar werd rood. ind. dat het beeld zijn marine- verloochend had als tuin en noemde het de Rode Ver io later werd dat de Loden Verra- marineleiding vond dit geen handelwijze: het beeld werd aan de familie Maduro terug- len met exuses. Deze 'dief- d het begin van een sportieve De familie Maduro maakte eds moeilijker om het beeld nemen, maar het lukte toch. in sld werd dan keurig opgeschil- reer geretouneerd In 1938 werd uit de kluis van het bankge- i de Maduro's in Willemstad Na de oorlog is het beeld jr ee keer meegenomen, in 1947 elborsten van de Van Kinsber in 1955 door manschappen van n Speyk. Voor velen is de Verrader een bron van sportie- Jiratie geweest en zal dat nog >k jjven. Is het ook bekend in welke i na de herroeping van het van Nantes (1685) Hugenoten Btigen? Leven hun nakomelin- ir nu nog? rd: Reeds tientallen jaren eer- ihtten de Franse Protestanten 'aar Engeland, waar ze door ik VHI als goede handwerkslie- aarnc werden opgenomen. Ze 'in zich in Londen, Sandwich ter en Norwich. Deze groepen aanvankelijk tezaamen de nu fkende kerk van Austin Friars, dood van Hendrik vm vertrok oep naar Denemarken en toen •amenwerking met de daar wo- Litheranen niet mogelijk was, tmden en Wesel. tidere groep heeft in de Paltz de ote Frankenthal gesticht. Toen mingen toenam. Toch vindt men in de steden waar vroeger bloeiende Waalse gemeenten waren nog veel Franse en vernederlandste franse na men. Vraag: Wij hebben een antieke bruin- koperen koffiepot (met kraantje). Wij wilden het doffe bruin wat opfrissen en begonnen voorzichtig aan het oor te poetsen met een poetsmiddel. Met als resultaat dat het oor nu van geel koper is. Wat doen we met de rest? Antwoord: Laat dat oor maar glim men, daar is niets aan te doen. De pot zelf moet u heel voorzichtig met boenwas opwrijven. Vraag: Een weduwe met drie kinde ren huwt op huwelijkse voorwaarden met een weduwnaar zonder kinderen. Uit dit huis worden twee kinderen geboren. Alle kinderen wonen thuis. De oudste zoon van de vrouw uit het eerste huwelijk is meerderjarig en komt te overlijden. Er blijft ook als de kosten zijn afgetrokken een aardig bedrag op zijn spaarbankrekening staan. Hoe moet dit worden verdeeld? AntwoordtIn dit geval erft de moe der yt van de nalatenschap. De rest wordt gesplitst in twee delen, elk van 3/8. Het eerste deel wordt verdeeld tussen de twee kinderen uit het eer ste huwelijk. Het tweede deel wordt verdeeld tussen alle vier kinderen. De beide kinderen uit het eerste huwe lijk ontvangen dus elk 3/16 plus 3/64, en de beide kinderen uit het tweede huwelijk elk 3/64 deel. Vraag: We willen zelf groenten diep vriezen. Hoelang moet de groente ko ken, helemaal gaar of half gaar? Wat is de beste verpakking en tot welk tijdstip kan men de diepgevoreren groente eten? Antwoord: Het is niet eenvoudig alle diepvriesproblemen in kort bestek af te doen. Er zijn groenten die wél en die niet helemaal gaar gekookt moe ten worden. Ook het diepvriezen van vruchten heeft een aparte aanpak no dig. Het voorlichtingsbureau van de voeding, Laan Copes van Cattenburch 42 te Den Haag heeft' een 'Handleiding bij het diepvriezen' uitgegeven u kunt deze bestellen per briefkaart, waarop voor 75 cent extra zegels geplakt moe ten worden. Vermeld duidelijk in blok- letters naam en adres en de titel van het gewenste boekje. joen en thans 700 miljoen inwoners, terwijl de levensstandaard gestegen en het milieu gestadigd verbeterd is. (Trouw/Kwartet van 12 juni). Wan neer de Chinezen daartegenover stel len dat het kapitalisme de grote mi lieuvervuiler is (niet alleen in Viet nam), omdat het niet alleen uit elke arbeider en uit elke minuut, maar ook uit elke vierkante en kubieke meter aarde, lucht en water zoveel mogelijk winst tracht te per sen, dan klinkt dat erg negatief over onze maatschappij. Maar de informa tie die ons de laatste tijd over China bereikt, wekt op zijn minst de indruk dat deze marenxisten het niet laten bij destruktief lijkende kritiek op het kapitalisme, maar dat er in hun land op zeer konstruktieve wijze aan een alternatief wordt gewerkt. Wageningen E. Draisma jr. (ADVERTENTIE) (Mr. of Drs). Efficiënte particuliere opleiding voor universitaire tentamens en examens (geen centrale vooraanmelding nodig en geen universitair inschrijvings-en collegegeld verschuldigd). EENJARIGE SPOEDCURSUS en tweejarige (halftempo) cursus voor het kandidaatsexamen te Amsterdam, Eindhoven, Rotterdam, Utrecht en Zwolle. Aanvang 2 oktober 1972. CURSUSSEN voor de vrij doctoraal examens Economie/Belastingrecht, Staats-en Strafrecht en de doctoraal examens Nederlands Recht te Utrecht In voorbereiding. Aanvang 7 oktober 1972. HALFJARIGE CURSUS voor het UNI VERSITAIRE TOELATINGSEXAMEN (voor hen zonder HBS of Gymnasium diploma) te Utrecht Aanvang 22 augustus 1972. Inlichtingen: Postbus 11015, Utrecht, tel.03462-2733 A. K. v. d. Laan Alternatief In het commentaar in de krant van 14 juni staat over het 'dwarsliggen' van de Chineze nop de VN-milieuconferen- tie: 'Deze marxisten hebben hetzelfde vertrouwen in de onuitputtelijkheid van de natuurlijke hulpbronnen als de paus en delen zij het op ietwat andere gronden diens bezwaar te gen het aan banden leggen van de bevolkingsgroei'. Wat die 'ietwat an dere gronden' van de marxisten be treft het volgende: Mao Tse-toeng leert: 'Het beginsel van ijver en zui nigheid behoort in alles in acht geno men te worden. Belangrijk bij de opbouw van de socialistische econo mie is het beginsel van het integrale gebruik van de natuurlijke bronnen'. Terwijl vanuit de burgerlijke, de me tafysische opvatting van de materie 'af val' altijd 'afval' blijft, is in de dia- lektische opvatting niets absoluut: ook de afval die overblijft bij het maken van een bepaald produkt. Wat afval is onder bepaalde voorwaarden, kan goe de grondstof zijn wanneer men die voorwaarden maar verandert. Daarom wordt in tal van takken van industrie onderzocht hoe voor het milieu vaak schadelijke afvalstoffen veran derd kunnen worden in nuttige mate rie. In het kapitalisme gebeurt dat slechts als het de individuele onder neming winst oplevert. Dat is vaak niet het geval. Zo wordt er veelal roofbouw gepleegd op het milieu, of wel dient het milieu als medium om produktiekosten op de gemeenschap te verhalen. Wat de bevolkingsgroei betreft heeft Ké, de Chinese afgevaardigde op de conferentie, erop gewezen dat het on gegrond is te denken dat bevolkings groei, in zichzelf vervuiling en schade aan het milieu, armoede en achterlijk- Horizontaal: 1. Europeaan, 5. vlinder, 9. twijg, 12. Myth, figuur, 14. kippen loop, 15. worm, 17. water in N. Br., 19 achten, 21. slede, 23 groente, 26 rondhout, 27. bitter vocht, 28. tijdre kening, 29. plechtige gelofte, 30. land bouwwerktuig, 31. plaats in Gelder land, 33. handeling, 36. lidwoord, 37. ongevuld, 39. rivier in Rusland, 41. nobel, 43. tweewielig rijtuigje, 44. ri vier in Zwitserland. 45. griekse letter, 47. plaats op Sumatra. 50. Europeaan. 53. oude lengtemaat. 54. pen om pa pieren aan te rijgen. 56. boerderij. 58. lidwoord, 59. vordering, 60. internatio nale trein, 62. vreemde munt, 63. tasto solo (afk.), 64. doordringend, 68. scheik. element, 69. zoutziederij, 70. bloedluis, 72. meisjesnaam, 73. paard je, 75. Ierland, 77. kraam, 78. soort kers, 79. koker. Verticaal: 2. Oriënt Express (afk.), 3. bid (Lat.), 4. vod, 6. glijvoertuig, 7. jongensnaam, 8. voegwoord, 9. tel woord, 10. lidwoord, 11. voorvoegsel, 13. stad in Korea, 15. uitstekend, 16. spijker, 18. vreemde munt (afk.), 19. water in Friesland, 20. zuidvrucht, 22. woede, 24 hoofd (Fr.), 25. bergplaats, 26. toespraak, 31. effen, 32. huidmond jes der planten, 34. doornachtige sier plant, 35. rangtelwoord, 38. Europe aan, 40. wiel, 42. rivier in Engeland, 45. plaats in N.H. 46. landschap in Griekenland, 48. plaats in Italië, 49. bijb. figuur, 51. lusthof, 52. mist, 55 in elkaar, 57. slot, 61. wondvocht, 64. jongensnaam, 65. deel van de bijbel, 66. water in N.Br. 67. zwakke, 69. deel van het gelaat, 71. tocht, 72. pers. voorn aam w. 73 sportterm, 74 lid woord, 76. heden. Oplossing t.e.m. woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwar tel, Postbus 859, Amsterdam. Linksbo ven vermelden: Weekendpuzzel. Oplossing van vorige week: Hor.: 1. memel, 6. magie, 11. sol, 12. K. H. D. Haley, The Dutch in the Seventeenth Century. Paperback, 216 blz. met 158 illustraties. In de reeks 'Library of European Civilization'. Uitgave Thames and Hudson, London. Professor Haley, die geschiedenis do ceert in Sheffield, heeft in een note- dop een fascinerend, nuchter en even wichtig beeld geschetst van een der merkwaardigste episoden van de nieu were geschiedenis: de ontwikkeling van de zeven nauwelijks verenigde Nederlandse provincies tot een we reldmacht, in weinig meer dan een eeuw tijds. De belangstelling in het Engelse taalgebied voor 17e-eeuwse Europese geschiedenis is vooral op Frankrijk gericht wat mee een taalkwestie is en Haley vult met zijn boek dan ook een leemte. Wel is Geyl in het Engels vertaald (en be streden) en zijn er Engelse essays en detailstudies, maar Geyl veronderstelt als Nederlands auteur veel bekend, wat voor buitenlanders moet worden uitgelegd. Bovendien komt de econo mische geschiedenis bij Geyl niet uit de verf, en Haley's uiteenzettingen op dat punt zijn juist erg interessant; hij begint er zelfs mee. Voorts besteedt hij veel aandacht aan de sociale (wan)toestanden, zowel op de vloot als bijv. in de Leidse textielindustrie. Wat Haley opmerkt over religie, tole rantie. bloei van de wetenschap, vrij heid van meningsuiting, getuigt van belezenheid, kennis en rijp oordeel De niet altijd even hartelijke ver standhouding tussen Britten en Hol landers schetst hij met wetenschappe lijke objectiviteit. Zijn oordeel is al met al uiterst gunstig: de Republiek noemt hij een oase van orde en vrede in een verwar de eeuw, er werd beter dan waar ook in Europa voor de armen gezorgd; de publieke opinie had grote invloed en het establishment was niet geheel ge sloten; honger was er nergens en het voedselpakket zag er naar verhouding gezond uit; en wat een historicus als Haley natuurlijk bijzonder aan spreekt vreemdelingen van allerlei confessie waren van harte welkom en konden hier in alle vrijheid werken en studeren. Er staan enkele spelfouten In Neder landse namen en woorden, maar ei genlijk zijn het er verbazend weinig. De illustratie ls behalve overvloedig ook bijzonder raak. Een Nederlandse vertaling zou op zijn plaats zijn, maar de Baarnse uitgever van de 'Biblio theek der Europese beschaving', waar in een aantal delen van deze Engelse serie in vertaling is verschenen, heeft nog geen plannen in die richting. En dat is dan jammer. W. F. S arm, 14. lak, 16. op, 18. aroma, 20. ge, 21 koster, 22 staket, 23 en, 24. ka, 26. O.T., 27. Ie, 28. alm, 30. rap, 32. iep, 34. os, 35. es, 37. sa, 38 af, 40. nota, 41 pekel, 42 kram, 43. re, 44 pa, 45. A.P., 47. it 49 rio, 51. ork, 53. Ida, 56. eb, 58. eg, 59 Ot, 61. do, 62 nadeel, 64 rapier, 65 es, 66. sepia, 69. Ne, 70. rem, 72. kin, 73. pee, 75. malie, 76. karet. Vert.: 2. es, 3. mortel. 4 el, 5. bros, 7. al, 8. garage, 9. ik, 10. koker, 12. ar, 13. mm, 15. beten, 17. pon, 18. aak, 19. ast, 20. gei, 25. ar, 26. op, 28. aster, 29. me, 31. anker, 32. ia, 33. paria, 34. oor, 36. spa, 37. sla, 39. fat. 44 Po, 46. pi, 48. genet, 50. ideëel,svre k.o. 54. dapper, 55. morel, 57 bas, 58. els, 60. tra, 61 den, 63 spil, 67. e.k 68 in, 70. Ra, 71 mi, 73. pa. 74 Ee. De prijswiinaars zijn: H. v. d. Schans, Beatrixstraat 4, Spraing-Capelle; mej. M. A. Wassenaar, Douzastraat 57, Noordwijk Binnen; mevr. M. J. Ver- meulen-HLddinig, Oosterstraat 6, Ter Apel. Wie de prachtige baardirissen in al hun wonderlijke kleurnuances op de Floriade in de terrassentuin, alsook in de speciale iristuin heeft zien bloeien, zal zeker wat namen hebben genoteerd voor toepassing in eigen tuin en meer speciaal in de vaste plantenborder. Nergens vind je im mers zulke kleurcontrasten in één enkele bloem verenigd. Irissen door breken daardoor het bekende kleuren gamma van de overige borderplanten. Maar nu even opgelet, want het be stellen van planten doen we bij voor keur eind juni en hoogstens augustus en dus vlak na de bloei. Andere borderplanten schaffen we in voor- of najaar aan en niemand denkt er aan om in hartje zomer zijn tuin met irissen te gaan versieren. En tóch is dat nodig om er het volgend jaar al bloemen in te zien. Zij hebben blijk baar dusdanig van de plantenoperatie te lijden dat ze bij najaarsplanting niet of nauwelijks een bloemetje zul len voortbrengen. Juist de misverstanden over tijd, wij ze van planten en de juiste plaats van irissen om er het meeste profijt van te hebben zijn legio en als gevolg mislukking helemaal niet nodig was ge- achteraf helemaal niet nodig was ge weest. Om te beginnen is het natuur lijk nooit leuk om afgedragen irissen te zetten tussen vrolijke borderplan ten, die nu juist op hun best zijn. Maar 't is voor uw en hun eigen bestwil om ze zo spoedig mogelijk aan de aarde toe te vertrouwen. Het is u allicht bekend dat de vaste plant Iris germanica (Iris barbata) een wortel stok of rhizome heeft, met een waaier van bladeren bekroond. Nu is het de bedoeling irissen een zonnig plekje te geven en vooral niet aan de waterkant zoals de gewone lis, maar in goed losgemaakte, met oude koemest en compost vermengde grond. Het gemakkelijkste is het "ra b.v. een laagje van 10 cm ter plaatse uit te spreiden en dit door de boven ste aardlaag te werken. De stukken wortelstok, voorzien van één waaier bladeren, die vóór het planten gehal veerd worden (als de kweker het nog niet deed) worden zó in de aarde gelegd dat het voorste deel van de wortelstok in de richting van 't zuid en wijst. De bedoeling is dat de wortelstok wèl met de aarde in con tact komt, maar er niet gehéél onder begraven wordt. Het bovenste deel laten we vrij door de zon beschijnen. Bij een groep irissen houden we een onderlinge afstand aan van 30 cm, terwijl daarbij de stand van de waai ers steeds dezelfde is. Wie grote groe pen irissen in de tuin heeft staan, die weinig bloeien, kan ze nu of in augus tus opgraven en de wortelstokken doorsnijden, zó dat .r één bladwaaier op overblijft, die gehalveerd wordt. Dat laatste voorkomt te sterke ver damping in de tijd dat de wortels zich vast moeten zetten, terwijl daar naast ingekorte bladeren minder ge voelig zijn voor onweersbuien en windhozen, waar de zomer ons wel mee kan verrassen. Door de ondiepe planting lopen de wortelstokken an- Iris germanica 'Arabella' met dui delijk zichtbare baard op hangen de slippen. ders juist in 't begin gevaar voor loswoelen. Bij de aanschaf moet u zeker zowel enkele mei- als junibloeiers uitkiezen, waardoor de algehele bloeitijd aan merkelijk wordt verlengd. Elke goede vaste plantencatalogus biedt een rede- lijk assortiment, waar u zeker later de nodige irisvreugde door zult ondervint den. A. C. Muller-Jdzerda. Vreugde van liet wildspoor, door Ja- roslav Holecek. Uitg. Zomer en Keu- ning, Wageningen. 240 blz., f24,90. Een jager in hart en nieren vulde dit boek met 232 van zijn beste dierenfo- to's uit een onbloedige jachtpraktijk van dertig jaren. Voor vele opnamen heeft hij jaren op het geschikte mo ment moeten wachten, hetgeen geen enkele dierenfotograaf vreemd in de oren zal klinken. Het is een mooi fotoboek geworden, zonder 'gelikte' dierenportretten, maar levensflitsen van het dier in de vrije natuur. Er zijn schitterende actiefoto's bij, zoals van de springende marter, de baltsen de auerhaan, een springende gems, dichtbij genomen opnamen van de schuwe grote trap. U merkt wel, niet in ons land genomen, maar in Cen- traal-Europa, met name in het Tatra- gebergte. Op heel eenvoudige wijze vertelt Ho lecek van zijn belevenissen in de Tsjechische natuurgebieden. Hij schrijft zeer direct, naar veler smaak misschien zelfs wat al te zakelijk. Zijn tekst heeft de echte natuurkenner niets te bieden, maar de foto's zullen hem zeker boeien. Waarbij hem dan tevens zal opvallen dat de steenuil geen steen-, maar een ruigpootuil is. HvJL (ADVERTENTIE) Ontwikkelingssamenwerking. De StkMing Nederlandse Vrijwilligers zoekt voor1972en 1973 oa landbouwkundigen hls/mis veeteeltkundigen hvs/mls tuinbouwkundigen m-s/wrus bouwkundigen hts/mts weg-en waterbouwkundigen his/mts koeltechnicus metaalbewerker LTS/MTS (met ervaring) houtbewerker LTS/MTS (met ervaring) leraar houtbewerken landmeetkundigen „-.cro landmeetkundig tekenaars verloskundigen huishoudkundigen (nxhxix.xx.xxd die twee jaar willen werken in oa Bolivia, Boven-Volta, Dahomey, Filippijnen, Ivoorkust, Kameroen, Kenia, Peru,Tanzania en Zambia. U bent tussen de 21 en 35, u hebt een beroep en u hebt genoeg pioniersgeest en improvisatievermogen om het twee jaar te kunnen uithouden in ongewone, vaak ongemakkelijke rtmst-aivligh^d^n SNV zorgt voor een grondige voorbereiding van ruim 3 maanden, voor uw heen-en terugreis, voor een voldoende maandelijkse toelage op bet projekt: op een spaarrekening wordt geld gestort voor uw uitgaven na terugkeer. Vul de bon in en stuur hem op aan Stichting Nederlandse Vrijwilligers, Muzen*traat 30, Den Haag. TeL070^53395 twikkelingssamenwerldng - zit er wel eens aan te denken, ur mij snel informatie, ben wel'/nog niet direkt geïnteresseerd oor uitzending. res oonplaats X xjortedatum. ïuwd/Ongeh rid mg. )atum waarop eventueel beschikbaar T-0156

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21