Resten van Amsterdams koopmanshuis uit eind 14e eeuw gevonden Deskundologen zoeken Z( signalen uit verleden RRZP-TT- nun Plan voor Vliegveld en drinkwaterspaarbekken in Kleine Markerwaard I Meningsverschil over confessionele grondslag Op plaats van afgebrand pand: Paus prijst topoverleg Zes maanden handel hard drugs Met meer liefde dan vakkennis t pie Lopende band weg bij Volvo Al 100 miljoen voor werkloze bouwvakkers Twee panden voor Popelen vierde keer geramd door vrachtwagen Ruim 40 ontslagen bij WACO-beton Officier eist een duidelijke straf voor vechtersbazen IP' Alcohol sloopte sloper TROUW/KWARTET ZATERDAG 24 JUNI 1972 Regio U/K' AFAR Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Een archeolo gisch bodemonderzoek, op de plaats van het in januari afge brande pand Damrak 49, heeft weer iets meer aan het licht ge bracht over het ontsstaan van Amsterdam. De Amsterdamse stadsarcheoloog J. M. Baart heeft er resten gevonden van een koop- mans (pak) huis uit het eind van de 14e eeuw, dat is gebouwd op een verhoging van de Amstel- oever. Deze verhoging (van nu 2,5 meter) is in het midden van de 14e eeuw aangebracht om als kade of aanlegstei ger te dienen om de koggeschepen te kunnen ontvangen. De verhoging van de Amsteloever was nodig om Amsterdam van een agrari sche nederzetting te ontwikkelen tot een handelsmetropool met een haven. Vóór de ophoging was, volgens de heer Baart, de dijk langs de linkerzij de van de Amstel (de Nieuwendijk) alleen binnendijks bebouwd met hou ten, boerenhuizen. Op de strook veen grond tussen de dijk en de Amstel stonden bomen. Bij het onderzoek zijn op 6 meter onder het huidige straatniveau boomstronken en ander organisch materiaal gevonden uit de dertiende eeuw. Tussen de boomstron ken dienden ingravingen parallel aan VATICAANSTAD (Reuter) De paus heeft het topoverleg tussen de V.S. en China en de V.S. en de Sowjet-Unie geprezen en de hoop uit gesproken dat een nieuwe geest van internationale samenwerking ertoe zal bijdragen dat er een einde komt aan de conflicten in Vietnam, het Midden- Oosten, Boeroendi en Noord-Ierland. Hij drong ook aan op een verzoening tussen de 'traditionalisten en progres- sieven' binnen de kerk. Wat zijn ei gen positie betreft zei de paus dat hij 'op de goede weg is omdat hij Chris tus volgt.'. AMSTERDAM (ANP) De 40- jarige kok Kim Win W. uit Hongkong is vrijdagmorgen wegens bezit van 3.5 gram opium en circa 17 gram heroïne veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. De officier had een maand meer geëist. De kok werd ter zitting door de officier, gezien de geringe hoeveelheid drugs, als een 'detailhandelaar' be schouwd. W. was reeds negen jaar verslaafd aan opium en heroïne. Hij werd medio april aangehouden bij een woonboot in de Amsterdamse bin nenstad. Hij trachtte volgens het pro ces verbaal opium te verkopen aan de bewoonster. De kok bleef dit echter voor de rechtbank ontkennen. de Nieuwendijk mogelijk als ontwate- ringssloten. Voor de ophoging tussen de dijk en de Amsteloever werd gebruik gemaakt van klei hoogstwaarschijnlijk gesto ken bij de Amstelmonding. In de klei zijn drie lagen rietmatten van 10 20 centimeter dik aangebracht voor ver sterking. Die rietmatten zijn inmid dels samengeperst tot laagjes van ruim één centimeter. Stenen huis Direct na voltooiing van de ophoging is men, eerst buitendijks, gaan bou wen. De manier van heien, bosjes berken- en elzenstammen bijeengehou den door een eiken rooster, doen de archeoloog aannemen dat de opbouw van steen is geweest. Omdat houten huizen in die tijd ge bruikelijk waren, zegt de stenen op bouw iets over de belangrijkheid van het koopmanspakhuis. Het was een groot huis: de zijwand is al over een lengte van 14 meter en de achterwand op een breedte van ruim 5 meter in het opgravingswerk zichtbaar. He team van de archeologische dienst van de gemeente trof plavuizen van Oobertanger natuursteen, uit België geimporteerd, aan. die voor de vloer werden gebruikt. Er werden geen jon gere vondsten dan uit het eind van de 14e eeuw gedaan. Bij de opgravingen werd ook een 16e eeuwse afvalput gevonden, waarin een 'snelle' (hoge drinkbeker), voorzien van een applique met gulden vlies en de signatuur H. H., een stuk uit het atelier van Hans Hilgers te Sieburg en gemaakt tussen 1574 en 1576, een drijftop (tol) van iepenhout en tallo ze scherven aardewerk werden gevon den. Verder werd er huisraad (houten lepels en borden) gevonden en een prachtige schaar. Gunstige omstandigheden De heer Baart is enthousiast over de omstandigheden waaronder het onder zoek kan worden verricht. De recente bouwresten waren verwijderd en de hele werkput, 27 bij 27 meter, was voorzien van een damwand. Daardoor heeft men nauwelijks last van grond water, hoewel er tot zeven meter diep is gegraven. De eigenaar van het perceel de heer H. J. Vlietman, stelde de bouwput. ondanks geringe ruimte in zijn bouw schema, voor vijf weken beschikbaar. Volgens de heer Baart moet dat toch zeker duizend gulden per dag kosten. Van die vijf weken zijn nu twee weken verstreken. De stadsarcheoloog verwacht dat hij nog wel een jaar bezig zal zijn om het onderzoek uit te werken. Toen C A een eind verder aan het Damrak gebouwd moest worden, heeft de archeologische dienst daar ook een onderzoek gedaan, hoewel de omstan digheden er door de omvang van de put veel ongunstiger waren. Ook daar werden resten van de ophoging gevon den. De bebouwing bleek echter agra risch, en van hout. Over het archeologische werk onder de metro-caissons is de heer Baart bijzonder te spreken: 'Er is een con stante stroom van aardige vondsten. Amsterdam zal over enkele jaren een unieke verzameling Middeleeuwse voorwerpen bezitten, die een mooie aanvulling zullen vormen voor de col lectie van het Historisch Museum'. Van een onzer verslaggevers GOTHENBURG De Volvo-fabrie- ken, waar 38.000 mensen werken, gaan het systeem met lopende banden af schaffen. Het wordt vervangen door een systeem, waarbij werkgroepen van 20 tot 30 man, een bepaald onderdeel van de auto's vervaardigen. Zij zijn zelf verantwoordelijk voor het pro- dukt en mogen ook hun werkverde ling maken. Deze nieuwe werkwijzp wordt ingevoerd in twee nieuwe Vol- vo-fabrieken die in 1973 en 1974 ge reed zullen zijn Volvo stond al enige tijd aan veel kritiek bloot wegens het saaie en geestdodende werk, dat ze haar perso neel liet doen. Er heerste grote onte vredenheid onder het personeel en het verloop was groot. Met het invoe ren van nieuwe werksystemen hoopt de directie haar bedrijf weer wat geliefder te maken bij de Zweedse werknemers. Volvo maakt 175.000 au to's per jaar en heeft een omzet van 1,2 miljard. DEN HAAG In de eerste drie maanden van dit jaar is 97 miljoen uitgekeerd aan werkloze bouwvakkers voor een totaal van 1855 duizend werkdagen. In de eerste drie maanden van 1971 was dit bedrag slechts 29 miljoen. Dit punt is door de werkge vers- en werknemersorganisaties in de bouw naar voren gebracht in het overleg gisteren met de ministers Udink, Boersma, Drees en Langman over de slechte situatie in deze be drijfstak. De organisaties zijn bang dat er aan het eind van 1972 veertigduizend bouwvakkers werkloos zullen zijn. Ze hebben de regering gevraagd speciale maatregelen te treffen voor de bouw, zoals een lager btw-tarief en 'doeltref fender' stimuleringsmaatregelen. Van daag kondigt de regering een nieuw werkloosheidspro grammma af. De bouworganisaties nemen aan dat een belangrijk deel daarvan voor de bouw nijverheid is bestemd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Deskundo- logisch laboratorium, dat altijd weer opzien weet te baren, heeft zich op een nieuw project gestort: sinds een week of drie zijn de alternatieve wetenschappers de oude bodem van Amsterdam aan het omwoelen, op zoek naar, zoaLs zij dat noemen, signalen uit het verleden. In de vloer van een vertrek achter galerie Espressobar K. Appel aan de Oude Hoogstraat in het centrum van Amsterdam hebben de deskundo logen een groot gat gegraven. Beurte lings dalen zij daarin af om eeuwen oude bodemschatten naar boven te brengen. De vondsten, variërend van tegels tot botjes van vissen en van nog niet geïdentificeerde, mogelijk uitgestorven dieren, worden tentoon gesteld in vitrines. 'Ze blijven', zegt deskundoloog Theo Kley, 'eigendom van de gemeenschap.' Het deskundologisch bodemonderzoek moet zo'n beetje dienen als tegenhan ger van het door de gemeente Am sterdam in verband met de metro- aanleg verrichte bodemonderzoek. Kley en zijn makkers zijn onlangs de gemeentelijke vondsten, uitgestald in het historisch museum, eens gaan be kijken. Ze kwamen tot de conclusie dat de gemeente maar 'liefdeloos', zoals Theo Kley zegt, te werk gaat Ze zijn er ook van overtuigd dat de bodem van Amsterdam veel meer schatten bevat dan de gemeentelijke gravers eruit halen. RIJSBERGEN Voor de vierde maal jn twee jaar tijd heeft in de beruchte 'Rijsbergse bocht' een vrachtwagen tweenwinkelpanden geramd. Een ze ventien zware vrachtwagen met aan hanger reed tegen een betonnen stoot- blok dat de eigenaar enige maanden gelden voor de Winkel plaatste. Het blok kantelde. Hierna sloeg de wagen door de voorgevels van de panden en richtte een enorme ravage aan. De chauffeur werd licht gewond. Er be stond enige tijd ontploffingsgevaar omdat de lading van zes ton gasfles sen van de vrachtwagen schoof. De schade aan beide panden wordt voor elk geschat op ongeveer dertig dui zend gulden. Het pand aan de Oude Hoogstraat, dat in de oorlog veel onderduikers heeft geherbergd, behoort tot de oudste van Amsterdam: naspeuringen in het ka daster hebben geleerd dat het in 1294 is gebouwd en vroeger de naam 'De appelboom' droeg. George A. Baker, die galerie K. Appel drijft, is na (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers ARNHEM In Gelderland is op agrarische erf een schoolstrijd aan de gang. Het betreft de eerste interconfessionele school, die in Doetinchem met succes van de grond is gekomen. Deelnemers in deze scholenconcentra- tic, die zowel middelbaar als lager onderwijs omvat, zijn de CBTB en de ABTB terwijl men ook graag de GMVL erbij had gehad. Maar de GMVL (Gelderse Maatschappij van Landbouw) heeft inmiddels laten we ten niet te zullen deelnemen omdat zij het 'in het geheel niet meer in deze tijd passend' vindt dat volgens de statuten de bijbel de grondslag is van waaruit het onderwijs wordt gegeven en dat van bestuurders en leerkrach ten verlangd wordt dat zij daarmee instemmen. Hierover is met name het dagelijks bestuur van de Gelderse CBRB nogal boos geworden. In de Gelderse editie van 'Ons Platteland' schrijft CBTB- secretaris drs. E. Broekhuis dat er een 'onwaarachtige constructie' zou ontstaan als een in naam christelijke school wordt bestuurd door personen die niet met de grondslag instemmen en wordt bemand met leerkrachten die niet bereid zijn het christelijk karakter in de school inhoud te geven. Geïrriteerd is men vooral ook over het feit dat de GMVL. de CBTB en de ABTB verzocht heeft de statuten zodanig te wijzigen, dat geen indivi duele leden van de GMVL, die do grondslag van de scholenconcentratie wel onderschrijven, plaats kunnen ne men in het bestuur. De heer Broekhuis schrijft dat de CBTB zeer verbaasd is over de GMVL. omdat CBTB en GMVL al jaren samenwerken in vijf christelijke scholen waarvan de grondslag niet wezenlijk verschilt van die in Doetin- (ADVERTENTIE) chem. Aan de andere kant zegt hij. 'kan het ook zijn nut hebben eens te weten waar de grens van een mogelij ke samenwerking tussen standsorgani saties ophoudt'. DEJONG De grootste dealer met de beste service .t; ;Jt-7-1 78 Amsterdam Vui< tel ""'076 Svrv.lel 9.''- Baars|i-s,veg281 287 AmsterdamVerk tel lb3560 Sorv ld 1807'ji Amsterd weg v Amstelveen Verk. tel 455984 Serv lel 413759 BERGEN OP ZOOM Bij WACO- beton in Bergen op Zoom dreigen ruim veertig ontslagen. Waarschijn lijk wordt de afdeling waar zware voorgespannen buizen worden gepro duceerd gesloten. Er zijn niet genoeg orders om deze afdeling, een van de belangrijkste van het bedrijf, draaien de te houden. De directie zoekt thans samen met de industriebond NKV naar een oplos sing voor het betrokken personeel, dat inmiddels op de hoogte is gesteld. WACO-Bergen op Zoom, waar in to taal 110 mensen werken, is in 1270 geopend. Er zijn naast Bergen op Zoom vestigingen in Krimpen aan den IJssel (waar het moederbedrijf staat), Meppel en Goes. Geprobeerd zal worden de 40 betrok ken werknemers bij het moederbe drijf onder te brengen of bij Ballast Nedam in Jutphaas, met welk bedrijf WACO is geliëerd. Deskundoloog Theo Kley (in het klomp die bij het bodemonderzoek wekenlang aandringen met de deskun- dologische graverij akkoord gegaan. De grond onder het oude huis heeft nog lang niet alle geheimen prijsgege ven; de deskundologen denken dat ze zeker tot kerstmis vooruit kunnen. De gravers hebben ook al heel wat en thousiasme weten los te woelen: er zijn nu zo'n 25 mensen die aan het project meewerken en heel wat meer zouden staan te popelen om ook af te dalen. Deskundologen onderscheiden zich van deskundigen door gebrek aan vak kennis. Volgens Theo Kley wordt dat gebrek ruimschoots vergoed door 'lief de voor het werk', die veel belangrij ker is dan 'universitaire overleverin gen' en 'universitaire ballast'. Bovendien geldt ook hier dat men al doende leert. Deskundoloog Max Re- neman heeft al ontdekt dat er tussen de verschillende aardlagen, waarvan er nu vijf zijn blootgelegd, grote onderlinge verschillen bestaan. 'Som mige lagen', meldt hij, 'voelen vrou welijk en week aan Dat de deskundologie niet geheel ver stoken is van magie blijkt ook bij dit werk. Een in 'iet drabbige grondwater ronddrijvende klomp fungeert als wi chelroede, heeft Max Reneman ge merkt: de klomp dobbert steeds in de richting van de vindplaatsen. 'Deskun dologie', constateert Max Reneman te vreden, 'is ook wat je met een klomp kunt doen.' De deskundologen hebben grootse plannen. Al gravend willen ze een onderaards gangenstelsel aanleggen en onderaardse 'rustcellen' bouwen. 'Wip dat wil', licht Theo Kley toe, 'kan daar rustig nediteren, bijvoorbeeld over de vondsten die gedaan zijn.' Fen beeldhouwer zal ook een bronzen afgietsel van 'de kuil van Appel' ma ken. Dat gaat mee op de toernee die de deskundologen gaan maken om in verschillende plaatsen, Tilburg. Maas tricht, Groningen, Schiedam en ande re. soortgelijk onderzoek te verrich ten. Behalve de diepte gaan de deskundo logen ook de hoogte in. Max Reneman ontvouwt een ingenieus plan: hij gaat I merken één dei feter best mz. Door kogelijk, •r (V) c Ichting. nsluite i, 3-A, 4 11-B •B, 3-A, 4 11-B fe, 3-A, 4 11-V >B. 3-A, 11-A 3-L, 11-A 3-L, 11-A B, 3-L, 11-B midden, inet punthoed) toontj, i'i-A een magische rol speelt. kal leze: alle daken in de buurt met loopbf™°na!< gen met elkaar verbinden. Theo 1 men m meldt zelfs opgewekt dat het diepj vende gezelschap ook de kosmos! 2 jjje, gaat: op de zolder van het huis wce]"' ^er een observatorium ingericht. Met 1 van de bekende Amsterdamse niidr. j stander Loe Lap geleende kijker f" de deskundologen dan het zonne sel bestuderen. Desondanks zegt Theo Kley: 'We ken hier met petten op en klon aan, omdat we vlakbij de Boerens zitten. Je kunt dus zeggen dat je wij uitvoeren met je klompen 1 aanvoelen en dat het nooit bovei 1 pet gaat.' lestaan le num slechts ,-B-V-R-. i-B-A-R- 3. Hi zich ve gelukt 15 stuk i-B-R-O- -B-R-0 i-O-R-B- i-O-R-0 4. N in éér sommi metei tal nu ïn ik g -A-B-A rA-L-A ien kul stukk SP zijn elk der g illust 'Waterland Airport kan Schiphol vervangen' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een groep van drie aannemingsbedrijven heeft een plan opgesteld voor de gelijk tijdige aanleg van een luchthaven ('Waterland Airport') en een spaarbekken voor de drinkwater voorziening in de kleine Marker waard. Beide voorzieningen zul len, volgens deze studie, een gro te tijdwinst betekenen en belang rijk minder kosten dan wanneer vliegveld en spaarbekken afzon derlijk zouden worden aangelegd. De kosten van het plan worden begroot op 460 miljoen gulden. De drie aannemingsmaatschappijen, Ballast-Nedam in Amsterdam, Bagger- maatschappij Holland in Hardinxveld en Zanen Verstoep in Den ILaag heb ben hun gezamenlijk plan (studie ge noemd) aangeboden aan minister Drees (verkeer en waterstaat). Het plan. waaraan acht maanden is gewerkt en waarbij overleg is gepleegd met het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening en met de KLM, is niet tot in alle details uitge werkt. Het is niettemin 'een goed doorwrocht stukje werk om te helpen tot een keuze te komen', aldus ir. H. T. den Breejen, directeur van Bagger- maatschappij Holland, gisteren op de persconferentie. Voordelen In de studie over de vestiging van een luchthaven en de aanleg van een spaarbekken in het IJsselmeer worden een aantal voordelen opgesomd, waar onder: Binnen een straal van 10 kilome ter rond het vliegveld komt geen bebouwing voor. Geluidshinder zal tot zeer kleine proporties beperkt blijven; Het tijdstip van gereedkomen van het vliegveld behoeft niet af te han gen van het gereedkomen van de gehele Markerwaard omdat een klein (het noord-oostelijk) deel van de Mar kerwaard wordt ingepolderd; De aanleg van het vliegveld in een kleine Markerwaard kan eenvoudig worden gecombineerd met de aanleg van een drinkwaterspaarbekken vaD nationale betekenis; Door de al bestaande Marker- waarddijken te benutten ('cr wordt gebruik gemaakt van elke meter dijk die al klaar is') zijn de kosten vooi extra spaarbekkendijken en voor de luchthaven minder dan 500 milioen gulden; Omdat de besluitvorming 'eenvou dig' kan zijn, zou snel met de uitvoe ring van het project kunnen worden begonnen. Het spaarbekken met een inhoud van 500 miljoen m3 zou In 1977 in gebruik genomen kunnen wor den en Waterland Airport zou met drie banen in 1982 operationeel kun nen zijn. Bovendien, aldus de heer Den Breejen. ligt er dan nog 8.000 hectare grond voor een eventuele uit breiding van de luchthaven. De drie aannemingsmaatschappijen zijn bij hun plan uitgegaan van het feit dat studies van overheidswege de interdepartementale commissie pla nologie luchthaventerreinen, beter be kend als de commissie-Falkenhagen hebben aangetoond dat de vestiging van de tweede nationale luchthaven in de Markerwaard grote voordelen heeft. De commissie zegt dat zeer veel factoren voor de Markerwaard pleiten wegens de zeer geringe geluidshinder, de planologisch goede inpassingsmoge lijkheid van het vliegveld in de pol der. staatseigendom van de grond zor dat geen moeizame en langdurige ont eigeningsprocedures hoeven te wor den gevoerd en dat een luchthaven op die plaats, indien bij de inrichting van de LJsse lm eerpolders daarmee re kening wordt gehouden, zeer groot kan worden uitgebouwd en 24 uur per dag operationeel kan zijn. Hier staat tegenover, aldus de commissie, de a-centrale ligging ten overstaan van de zuidelijke vleugel van de rand stad en het zuiden van het land. Maximum Opgemerkt wordt, dat verwacht wordt dat Schiphol in zijn huidige vorm rond 1980 maximaal zal worden be last. Daarbij komt dat uitbreiding van Schiphol door velen ongewenst wordt geacht wegens de aantasting van het leefklimaat. Voor het bepalen van de juiste rich tingen van de start- en landingsbanen van Waterland Airport zal nog een studie moeten worden verricht naar de heersende windrichtingen, geluids patronen en aspecten van de ver keersleiding. Voorlopig is door de drie aannemingsbedrijven gekozen voor een dubbel hoofdbanenstelsel in de richting zuidwest-noordoost en een secundair banenstelsel noordwest-zuid oost. Het plan biedt de mogelijkheid, aldus de heer Den Breejen, Schiphol af te schaffen. Waaraan !iij onmiddel lijk toevoegt dat dit echter een be leidsvraagstuk is, waarover de drie zich niet willen uitspreken. Water land Airport zal, als het plan gereali seerd zou worden, in 1982 een grotere capaciteit hebben dan het tegenwoor dige Schiphol. Waterbekken In het plan is voorlopig aan het drinkwaterbekken een oppervlakte ge- geve» van ongeveer 130 km2. Daar mee kan met een peilvariatie van vier meter de gewenste inhoud van 500 Van een verslaggever MIDDELBURG 'De politie en titie komen steeds vaker in aanral me1 met de tweede generatie Zuidmo kers. Deze jongelui krijgen vaak huis uit een sterk militaristisch ge te opvoeding mee, die voortkomt een vorm van cultuur die al oudsher bestaat', aldus de officier justitie mr. J. Blok bij de rechtbfn 5. Hi te Middelburg. en w 'Met deze eigenschap kunnen zij in westerse samenleving maar weinigC,. ginnen. Velen ervaren dat als teleurstelling. Zij vervallen dan criminaliteit, wat zich dikwijls festeert in hard en meedogen groepsoptreden. Dit kan geen en samenleving accepteren. Dit soort treden vraagt van de jusitie duidi ke straffen, waarin niet langer pl. is voor gecombineerde straffen', gaf de officier van justitie te kem in zijn requisitoir. Terecht stonden twaalf Zuidmol kers. Zij waren 5 mei betrokken een vechtpartij met de politie, officier eiste gevangenisstraffen tien dagen tot zes maanden onv< waardelijk. Hij sprak zijn bewondering uit het tactisch optreden van de V singse politie, die door een gr groep Zuidmolukkers meedogenl Geheii werd aangevallen. Tijdens de vei f* ondi partij pasten de Zuidmolukkers 1 ^'rie alleen karate vechtmethodes toe, m «order sloegen ook met riemen met gesp irtet, ijzeren staven, stoelpoten, e.d. En politieagenten raakten daarbij Wie v wond; een schrude zijn duim kneusde zijn ribben toen hij schopjra- tegen de onderbuik probeerde af rpn weren. vCh S' 'enl g Dc vechtpartij was omstaan r twee Zuidmolukse jongeren uit 1 bar waren gezet. Zij formeerden s °oor een knokploeg met Zuidmolukse j |Vl geren uit Middelburg en Vlissingen JJ" De meervoudige raadkader doet juni uitspraak. ontstaan na *kl, door Cur niet ren: 1821 dooi erd hi eegen ild ge Ma >nd, d Deze tekening geeft een schets van de luchthaven, het waterbekken en de ruimte voor uitbreiding, zoals die door drie aannemingsbedrij ven is ontworpen. De ononderbroken zware lijn zijn de startbanen eerste fase; de stippellijnen tonen de startbanen bij verdere uitbrei dingen. Het vliegtuig in een van de vakjes geeft het gebouw van het huidige Schiphol aan. Voorts is er een spoorlijn (zwart-witte lijn) geprojecteerd met daarnaast een autoweg. miljoen m3 worden bereikt. De lucht haven wordt aangelegd in het droog te leggen deel van de Kleine Mar kerwaard. Dit (resterende) deel heeft een oppervlakte van 115 km2 Met de gecombineerde aanleg van luchthaven en spaarbekken wordt de lengte van de voor het spaarbekken aan te leggen dijken aanzienlijk ver minderd. Een bekken in de Kleine Markerwaard behoeft, zo werd van de kant van het Rijksinstituut voor Drink watervoorziening meegedeeld, niet onder te doen voor dat in het IJssel meer. Bovendien zou dit bekken, om dat gebruik wordt gemaakt van de al bestaande dijken, sneller en met min der kosten kunnen worden gereali seerd. De Werkgroep Spaarbekkens IJssel meer, ingesteld door het Rijksinsti tuut voor Drinkwatervoorziening en Rijkswaterstaat, gaat ervan uit dat het IJsselmeer rond het jaar 2000 een bijdrage aan de drinkwatervoorziening moet leveren van ongeveer 500 mil joen m3 per jaar, met oen uitbreiding tot een miljard m3 per jaar. In het plan van de drie aannemingsmaat schappijen kan zonder ingrijpende wijziging, het oppervlak van het bek ken naar behoefte worden vergroot. (Van onze rechtbankverslaggever) LEIDSCHENDAM De Officier justitie vond dat de 47-jarige slo uit Leidschendam het wel grof gemaakt en een forse correctie hem nodig was. Tweemaal haalde de sloper een van een erf en maakte er toch *0 hi mee. Aan de G. W. de Rijkestr» De pleegde hij inbraak in een keet !eds een bouwwerk en ging er met roll nen draad vandoor, die omgezet werden eld v geld. "r Er was alle reden tot de veronderst |3 U1 ling, dat dit geld weer omgezet w("n^ in drank want volgens verdachte J n- het allemaal zijn gebeurd onder dr e® kinvloed, hetgeen overigens de r beurtenissen er niet beter op mai 11 ten. Want de Officier was van oordeel, verdachte dan maar nuchter voor feiten moet boeten en eiste zes wel onvoorwaardelijke gevangenisstr wat ook het vonnis van de Polity 1 rechter werd. van NIEUW-VENNEP Hoewel hetN'S overdag somber uitzag, kon de sl tenloop, die donderdagavond werd houden in het kader van de orai feesten, onder betere weersomstandiueht heden plaatsvinden. Het was ka aar maar in ieder geval droog. ik Bij de jeugd (5,4 km) won B. Wigaarr merdam uit Hillegom, gevolgd door en O. Mesman en 3 A. J. J. Faas. ster sportbeoefenaars moesten 5 ronden km) afleggen. De wisselbeker g naar A. van Tol, die als eerste or doc de eindstreep kwam. Tweede werd roep Ooms en derde J. P. Tensen, allen Nieuw-Vennep. Lu Vandaag zijn de kinderspelen geh Emd den op het ijsclubterrein, ingeM a,je] door een gekostumeerde optocht hand aan iden N e k {lbo in 1 ps Ven lirat üver Is in n

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 20