'olie Mina antrouwt [an fiscus eoeo jnlijk conflict over jrelddiakonaat op hervormde synode Uitstekend concert Radio-kamerorkest Ballet 'twilight': koel en ontledend Geheim EEG-rapport: herstel evenwicht zal nog veel moeite kosten Van der Vaart Smit verliest proces tegen dr. L. de Jong ren verder iberaliseerd Man bekent poging tot vergiftiging Op weg naar gevangenis Bangladesj krijgt tien schepen WIJ ontvingen Oltmans dient klacht in tegen De Telegraaf OPGEVEN VAN FAMILIEBERICHTEN EN ANDERE ADVERTENTIES GEDURENDE DE AVONDUREN >ersonalia KWARTET WOENSDAG 21 JUNI 1972 Binnenlnnd/Kunst TO KO 20 Sol» MUSI enang, idee, zo zei zij verder, regering ons enerzijds een ondig wil maken, maar dat 20 vn edoeld om de pil van de 20 vu e. SE NT 20 Port ALK rldeo, Ëam"S e verslaggevers Kp St w na ^AG 'Ik vind het vreemd dat de nieuwe belastingvoorstel- raporJ; ilotseling komen en dan een paar dagen voordat het abortus- £iverp zal worden ingediend'. Dit zei mejuffrouw F. Westen- Is woordvoerster van Dolle Mina gisteren over de belasting- len van de regering. systeem voor de inkomstenbelasting en een duidelijke winstpunt in het wetsontwerp ter herziening van de opbouw van de belastingtarieven. De bepaling van de tarieven binnen die opbouw is echter uitermate onbevre digend', aldus het NCW. In het wets ontwerp wordt een aantal elementen onderkend, die gunstig zullen werken op de verhoging van de produktivi- teit Daartoe wordt het wegnemen van een aantal fiscale belemmeringen ge rekend voor de werkende gehuwde vrouw, overwerk en parttimewerk. De voorzitter van de Nederlandse Blindenraad, de heer A. Korving, toonde zich verheugd over het feit dat in het nieuwe belastingsysteem wordt erkend, dat gedeeltelijke ar beidsongeschiktheid een omstandig heid is waardoor men ten aanzien van de fiscus in een wat gunstiger positie terecht komt 'Er is nu in ieder geval een behoorlijke aftrekmogelijkheid voor ons, ook al zal die naarmate men met zijn inkomen dichter bij de belas tingvrije voet zit minder effect sorte ren.'- 'Een bescheiden stap op weg naar een rechtvaardiger lastenverdeling'. Dat is het voorlopig oordeel van het CNV over het wetsontwerp tot verandering van de inkomstenbelasting. Verlichting van de lasten voor de lagere inkomens is dringend noodzakelijk, aldus het CNV. Elke verbetering in dit opzicht is welkom. Het voegt hieraan toe, dat de optrek king van de belastingvrije voet nog vrij ver verwijderd blijft van de wens die in het actieprogramma van de drie vakcentrales is opgenomen. Daarin wordt namelijk bepleit, de belasting vrije voet voor gehuwden met twee kinderen op te trekken tot het niveau van het minimumloon en voor de andere groepen tot een niveau van het minimumloon en voor de andere groepen tot een niveau dat daarmee in redelijke verhouding staat. S 9.24 5.15 min of meer te verzach- vraag me af of hier geen ltje achter zit.' Zeven, bestuurslid van de Man-V rouw-Maatschappi j nieuwe bealstingvoorstellen n.i» grijke verbetering, omdat de werkende vrouw in grotere zelfstandige wordt be- Hij zet echter een vraagte- le nogal grote verschillen bij ftrek, waarbij sommige cate- en heel lage aftrek hebben. bij deze actiegroep toch in over waarmee men het kan zijn. en 1 Ir: rdvoerster van MVM plaatste kanttekening waarom alleen uit arbeid gescheiden wor- luden, maar niet de sociale zoals pensioenen, en inva- ite. Ook bij de leeftijds- 35 jaar, die voor ongehuw- It gesteld, zette deze woord- jen vraagteken. Waarom wor- altijd op allerlei gebieden nten etc) grenzen getrokken alleen ongehuwden gelden? edige gezinnen, of de ouders irtners zoals MVM het liever iken geholpen te kunnen loor de nieuwe voorstellen, irbij vraagt men zich af of :p gebaat is bij belastingfaci- lleen. Dat zou de aandacht af leiden van belangrijker rege- lals b.v. een alimentatieverze- (punt iet Nederlands lersverbond (NCW) Christelijk IT) zijn de belastingvoorstellen 'een door- l eenvoudig te hanteren in onzer verslaggevers ERGEN De hervormde synode heeft gisteren het hele debat e organisatorische regeling betreffende de sectie internatio- ulpverlening (werelddiakonaat) nog eens dunnetjes over- maar nu compleet met alle persoonlijke facetten en voor die in de februarizitting buiten de orde waren gehouden. de sectie werden vele grieven het moderamen geuit: een chtje geven aan een paar fi- regelingen die onmogelijk als nding van gegeven diakonale lingen konden worden gezien, waarin woorden als 'degrada tion gebruikt of waarin r Zuid-Afrika van mejuffrouw brugge werd verboden, vage ngen waardoor men nooit wist en precies aan toe was, enzo- Maar van de kant van de nam men de sectie bijzonder dat zij haar correspondenten- r afkeer deed blijken van het van de synode het breed nen in dit geval om het ima lot bestrijding van het te ondersteunen. n verslaggever AAG Op 1 september wordt lere uitbreiding van de libera- an woninghuren overgegaan. erland zal de huurprijsbeheer- g slechts gelden in de gemeen- jihem, Apeldoorn, Nijmegen en "gen en wel voor woningen 31 augustus 1972 geen hogere uen dan 130 gulden per maand, laaide delen van Utrecht, lolland en Zuid-Holland zal de jsbeheersing in een aantal, kelijk kleine, gemeenten wor- eschaft. Dit betekent een voor- begin om ook in het westen te tot het herstel van meer nor- srhoudingen op het gebied van lingmarkt emeenten Groningen en Haren de huurprijzen vrijgelaten woningen die op 31 augustus eer dan 130 gulden per maand ur doen. enter blijven de huurprijsvoor- voor de goedkopere wonin- kracht, maar is de grens vanaf 1 september zullen de daar vrij zijn van woningen n huurprijs van meer dan 100 per maand op 31 augustus varing heeft geleerd dat een "ijke stijging van het huurnl- a gebieden waarin de huren i geliberaliseerd in het alge- Diet te duchten valt, aldus het rie van volkshuisvesting en ijke ordening. Ook leden van de gereformeerde bond die tegen dit synodebesluit waren ge weest, namen dit de functionarissen van de sectie kwalijk. Dit was ook de aanleiding waarom het omstreden be sluit in de februari-zitting was geval len om de sectie organisatorisch dui delijker 'in te kaderen' in het geheel van de Generale Diakonale Raad. 'Paus' Verder was de synode slecht gestemd over de omvangrijke publiciteit die de functionarissen van de sectie over het conflict hebben verzorgd, waarin de se cretaris-generaal Lansman werd voorgesteld als een paus, die nu ook nog het werelddiakonaat aan zijn machtsgebied wilde toevoegen. Er leek een opening te komen door een voorstel van ds. M. van den Bosch uit Goes om: a. zowel de uitdrukkingen in de correspondentie van het moder amen als weergave ln de publiciteit van de kant van de sectie te betreu ren; b. vast te stellen dat de sectie momenteel als onderdeel van het dia- konaat werkzaam is; c. dat zij zich voegt in de regeling waartoe werd besloten maar zich onmiddellijk tot het moderamen kan wenden wanneer deze organisatievorm als knellend wordt en-aren en dat het moderamen op grond hiervan de regeling opnieuw moet bezien; d. dat de commissie die de verhouding zending-werelddiako- naat zou moeten bekijken, onmiddel lijk moet worden ingesteld; e. dat de besprekingen over de gerezen moei lijkheden door de voorzitters van synode, generale diakonale raad en sectie interkerkelijke hulpverlening moeten worden voortgezet. De discussie werd echter moeilijker nadat ds. F. H. Landsman had geo penbaard dat de voorzitter van de sectie, mr. H. N. baron van Tuyll van Serooskerken, in een brief een uit drukking had gebruikt, waarmee zijn integriteit in twijfel was getrokken. Laatstgenoemde betreurt het gebruik van die uitdrukking maar voegde er aan toe: 'Ik kon niet anders: als je dat niet doet kom je niet aan je trekken'. Hij lichtte toe dat je in deze situatie slechts door zeer fel te zijn de discus sie kunt halen uit de sfeer van vaag heden en gefluister. Daarop vroeg diaken J. Windig uit Hoogvliet een uitspraak van de gehele sectie over het beleid van de voorzit-, ter en hij nodigde de leden uit om af te treden indien zij die verklaring niet wensten te geven. Daarmee was de zaak in een impasse geraakt waar op de praeses tot schorsing besloot. Ook een niet-overschrijden van de overheidsbegroting zal voor Neder land in het komende jaar van groot belang zijn. Dit staat in een uitgelekt geheim rapport van de Europese Com missie, dat de basis zal zijn voor de besprekingen in de Europese Con- junctuurraad, die de volgende week in Luxemburg wordt gehouden. In het algemeen concludeert het com missierapport voor de EEG-lidstaten, dat er een grote inflatoire bedreiging blijft bestaan, in de eerste plaats door een verdere stijging van de particulie re consumptie. De commissie is er dan ook bevreesd voor dat na een lange periode van inflatie er nog steeds geen evenwicht zal ontstaan. Voor Nederland wordt opgemerkt dat een matiging van de snelle kosten en prijzenbeweging in hoge mate bepa lend kan zijn voor de verbetering van de situatie op de arbeidsmarkt en een opleving van de economische activi teit. De Nederlandse begroting voor 1973 moet opgesteld worden met de inten tie, de uitgaven zoveel mogelijk te beperken. Als op lange termijn een herziening van de prioriteiten niet mogelijk is, ziet de Europese commis- Van een correspondent BREDA De politie heeft de 25- jarige M. N. gearresteerd verdacht van een poging tot vergiftiging (met rattengif van zijn schoonmoeder. De man heeft bekend. De vrouw is nog niet buiten levensgevaar. N. werd tot zijn daad aangezet wegens het mislukken van zijn huwelijk. Vo rig jaar trouwde hij met de dochter van de weduwe F. B. Het jonge paar trok bij de vrouw in, wat van het begin af moeilijkheden veroorzaakte tussen schoonmoeder en schoonzoon. DEN HAAG De Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met een wets ontwerp dat de vaarplicht in tijden van oorlog of oorlogsdreiging, regelt. D '66 en de PSP stemden tegen het wetsontwerp. Het PSP-Eerste Kamer lid mr. Van Wijk achtte het een te verwerpen zaak dat burgers door dit wetsontwerp gedwongen kunnen wor den aan de strijd deel te nemen. sie het als niet gemakkelijk om de belastingdruk, hoewel die in ons land al relatief zeer hoog is, nog te laten toenemen. Kruiswoord-puzzel door Adr. Hager DEN HAAG Radio-orkesten komen de laatste jaren veel meer uit hun Hilversumse isolement. Dat is een goede zaak, omdat zij teveel kwaliteit OnQelOOf IÜk bezitten om zich te beperken tot een studioklank. Ook het Radio-Kameror kest treedt meer regelmatig naar bui- ton. Gisteravond verzorgde dit veertig leden tellende ensemble een festival concert in het Haagse Diligentia met een boeiend en spectaculair program ma. Dit concert stond onder leiding van David Atherton, oprichter en dirigent van de London Sinfonietta Players. Als gast van het Nederlands Kameror kest kende menhem hier reeds als voortreffelijk dirigent. Op dit festival concert heeft hij andermaal van zijn veelzijdigheid en deskundigheid blijk gegeven. spiegel-effect als boeiend wordt erva ren met een vondst in de afsluiting. Mevrouw Edith Irving kijkt niet alleen somber omdat het regent. Zij is op weg naar een politiebureau om haar gevangenisstraf van twee maanden te beginnen. Zij is vorige week veroordeeld, voor haar aandeel in de door haar man geschreven valse autobiografie van de excentrieke Amerikaanse multi-miljonair Howard Hughes. LUXEMBURG De matiging van lonen en prijzen zal in hoge mate afhangen van het slagen van het overleg tussen regering en de sociale partners. Ook in de première van deze avond: het werk getiteld '10-5-6-5' van de 25* jarige David Porcelijn. Deze composi tie ls aan prof. Weinreb opgedragen, naar aanleiding van zijn boek De bijbel als Schepping. Omdat de He breeuwse letters tevens getallen zijn, beschrijft Weinreb uitvoerig de ge talscombinatie 10-5-6-5. Het werk is geschreven voor twee strijkkwartetten, blaaskwintet en twee vibrafoons. Met de opstelling van deze elmenten wordt de ene groep voortdu rend gespiegeld door de andere groep, waarbij soms een eenheid, soms een tweeheid ontstaat. Het klinkend resul taat is 'm kort wat fragmentarisch aan doend spel van klanken, waarbij het Ongelooflijk hobo-spel door Heinz Holliger! Wat een fabuleuze techniek, wat een onvoorstelbare adembeheer- sing en wat een sublieme en wonder schone toon. In het concert van Mar cello en ln de sonate van Karl Phi* lipp Emanuel Bach hoorde men een hoboïst van waarlijk onvoorstelbare klasse. Tezamen met zijn echtgenote, de har piste Ursula Holliger werd de compo sitie Kitharaulos van Ernest Krenek vertolkt. Ja, wie heeft ooit zo op de hobo resp. Engelse hoorn en hobo d'amore horen spelen? Krenek heeft de superbe techniek van beide instru mentalisten volledig uitgebuit, en men staat versteld hoe zij dit alles weten te realiseren in een verbluffen de perfectie. Ook deze weergave was een wereld-première en naast de be wondering voor de twee solisten mag een compliment voor orkest en diri gent niet ontbreken. Tenslotte drie dansen voor hobo, harp, strijkkwintet en strijkorkest van Frank Martin. Deze in 1970 ontstane compositie is gebaseerd op de flamen co-dansen van Andalusië en Martin is erin geslaagd een even sfeervol als feestelijke werk te schrijvea Het was een waar genoegen beide voortreffelij ke solisten ook in deze compositie te beluisteren. Een alleszins memorabele avond in het totaal van het festival- gebeuren. door Hans W. Ledenboer ROTTERDAM Na het door entourage en muziek eerder opvallende dan interessante Après visage van Rudi van Dantzig, waarmee het Nationale Ballet verleden week donderdag in Den Haag het Holland Festival opende en dat nu door de choreograaf was voorzien van een tweede titel: 'Are friends delight or pain?' kwam het Nationale Ballet dinsdagavond in de Rotterdamse Schouwburg met zijn tweede festi val-première. De derde festival-première van het nationale ballet komt donderdag in het circus-theater in Scheveningen: 'Voor, tijdens en na het feest' van toer van Schayk op speciaal verzoek voor dit ballet gecomponeerde muziek van Gilius van Bcrgeyk. De tweede festival-première, gisteren in Rotterdam, is Twilight, een pas de deux van Hans van Manen op 'The perilous night', van John Cage. Aan de speciaal voor dit muziekstuk 'be werkte' vleugel zat And ré Presser. Die bewerking bestaat uit een extra kam, waardoor de tonen een heel merkwaardig timbre krijgen. De dansers zijn het echtpaar Alexan dra Radius en Han Ebbelaar en dat betekent, dat er op het gebied van virtuositeit en artistiek vermogen echt wel wat zou zijn te verwachten. En inderdaad is Twilight het belangrijk ste van de festival-balletten. Twilight betekent schemering, en als er een ballet wel een dubbele bodem kreeg, was het wel dit. Die dubbele bodem werd meteen duidelijk hersteld. Die dubbele bodem wordt meteen duidelijk als het doek opgaat over een decor, dat slechts bestaat uit een enorm lichtbeeld van een nachtelijke olieraffinaderij in de maneschijn. Hans van Manen heeft in zijn choreo- Horizontaal: 1 graafwerktuig, 3. vaar wel, 6. woonboot, 9. water in N. Br. 10. kieskeurig (gew.), 12. voedsel, 13. rijst in de aar, 15. medicinale kool stof, 17 kippenloop, 19. snelle loop, 21. melkwol, 25. verzoek, 26. lokspijs, 27. insekt, 31. oude inhoudsmaat, 32. boom, 34. dwaze gewoonte, 36. geul, 38. en andere (afk.), 39. muggelarve, 41. luiaard, 42. ieder, 43. baan voor balspel, 44. bergweide. Verticaal: 1. vruchtenat, 2. tweetal, 3. vlaktemaat, 4. lidwoord, 5. telwoord, 7. zuiver, 8. kolenemmer, 10. koorts- werend middel, 11. meisjesnaam, 14. rijtuigje op twee wielen, 16. handels betrekking, 18. voedsel, 20. jongens naam, 22. plaats op Ameland, 23. scheepstouw. 24. Europeaan, 28 ver bond, 29. volksnaam van de kauw 30,. verharde huid, 31. niet begroeid, 33. kort afgebroken geluid, 34. honing drank, 35. mier (gew.), 36. groente 37. horizon, 40. voorvoegsel. Horizontaal: 1. mastodont, 2. ader-Eos- OE, 3. rakel-Leng, 4. stam-Eelde, 5. Eede-manen, 6. Peel-os-eed, 7. ert-laar- Ne, 8. Ida-eelt-de, 9. nepent-sol. Verticaal: 1. marsepein, 2. adat-Eerde, 3. sek-adé-tap, 4. tremel-lee, 5. oele- moa-en, 6. dole-as-alt, 7. öselnerts, 9. non-Deen-do, 9. tegendeel. grafie een enorme spanning gelegd: die tussen de vreedzame en tedere schemering, "waarin twee jonge men sen elkaar vinden en de dreigende schemering van de nachtelijke smog. Maar 'Twilight' komt niet met een boodschap. Het constateert slechts, stelt spanningen vast, beeldt ze uit Van Manen geeft geen weg aan, die zijn toeschouwers eventueel zouden moeten volgen, zoals Maurice Béjart met zijn balletten doet. Daarbij komt het prachtige artistieke werk van Alexandra Radlus en Han Ebbelaar, die allebei een bijzondere dansvirtuositeit tonen. Knappe choreografie en deze virtuositeit zorgen er voor dat van het begin tot het eind 'Twilight' boeiend blijft, zonder pathos of onnodige dra matiek. Bijan koel-ontlenen, hard, feit tegen feit zettend. UTRECHT De stichting oecumeni sche hulp in Utrecht heeft bekend ge maakt, dat BERRS (de internationale interkerkelijke hulporganisatie voor Bangladesj) de regering van Bangla desj begin juli tien schepen variërend van 250 tot 1000 ton, zal overdragen. Earn van de drie vliegtuigen die Van ccn verslacpovor BERRS begin Januari beschikbaar verslaggever stelde, zal op verzoek van de regering ondanks de moeilijkheden tijdens de moesson tot eind september blijven vliegen. Inmiddels zijn voor 4 mil joen eenvoudige huizen gebouwd en enkele scholen hersteld, terwijl ook ziekenhuizen en klinieken worden op geknapt. Van de 3000 ton zaaigoed (rijst) die tot dusver beschikbaar is gesteld wordt in november een oogst van 400.000 ton rijst verwacht. Voor scholieren AMSTERDAM Wim Burkink, die zijn Vestzaktheater voortzette met de toneelwerkgroep Harlekijn heeft, om verwarring met Harlekijn-Holland NV te voorkomen, zijn groep Toneel- werkgroep Wim Burkink genoemd. Deze groep ls gespecialiseerd ln voor stelling voor scholieren, te geven door een vaste speclkern van vier dames en vijf heren, geleid door Wim Bur kink en Mieike Geurts. Zij worden bijgestaan door een raad van advies, bestaande uit Ger van Eldert, onder wijsdeskundige, Mr. N. J. C. M. Kap- peyne van de Coppello, Manuel van Loggem en psycholoog A F. de Savor- nin-Lohman. In het komende seizoen zullen ook enkele stukken voor mid delbare scholieren worden gespeeld. Nieuwe balletten AMSTERDAM Scapino, Nederlands oudste dansgezelschap, zal in het komende seizoen drie nieuwe ballet ten brengen: Bach-Brandenburg-Drie van Charles Czarny op muziek van J. S. Bach; Divertimento van Roberto Trinchero op muziek van Francis Po- lenc, die op 17 september ln première gaan, en Out of Blue van Eric Hamp ton op muziek van John Cage, waar van de première nog niet is vastge steld. Ajakaboemdie, Carnaval van de Dieren, Coppelia. Het Spookkasteel, Introduction, Kaleidoscoop, Onge rijmd. Push, Snippers, Variomatic en Vier kleine Stukjes blijven op het repertoire. De brief van de koning R. Tagore. Uitg. Wereldbibliotheek. 3e druk. 48 blz ƒ5.90. The exorcist, een roman van W. P. Blake. Uitg. Van Harper Row te New York. Voor Nederland geïmpox* teerd door Meulenhoff. 403 blz. Bloemen schikken niet weinig bloe men door K. Hendrichs. Uitg. Zomer en Keuningen, Wageningen. Het boek je (in de serie 'Vaardige handen') telt 32 bladzijden met veel mooie foto's. De prijs is ƒ4. Feilloos emailleren (fouten voorko men en verhelpen) door. G. Rein- hardt. Uitg. Zomer en Keuning met een Nederlandse verwerking van J. Crombrink 84 blz ƒ9.90. Keramiek als hobby door L. Ilusberg en H. Lundkvist met een Nederlandse bewerking van M. Jurjen. Uitg. Zo-. mer en Keuning, 77 blz. 9,90. Het gelukkige paar en andere verha* Irn van Sommerset Maugham, verza meld en Ingeleid door C. V. Showal- ter. Uitg. De Boer. Bussum. 293 blx ƒ1.90. Fijne kneepjes voor de hengelaar A. v. Onck. Uitg. Veen, Wageningen. 79 blz 7.90. Johan Cruyff Cupstukken 71-72 uitge geven door Boom-Ruygrok te Haarlem en wordt door De Gruyter Havensin gel 8, Den Bosch verkocht tegen de prijs van 3.95. Het boek telt 172 blz. Europacup 71-72. Een boek over Euro pa Cup-voetbal van Hans Molenaar. Uitg. De Boekerij, Baarn 175 blz ƒ15.90 (gebonden)] ƒ12.50 (paper back.)'. AMSTERDAM (ANP) De officie# van Justitie bij de rechtbank in Am sterdam, mr. J. J. Abspoel, is een ge rechtelijk vooronderzoek begonnen te gen het dagblad De Telegraaf naar aanleiding van een aanklacht van de Amsterdamse publicist Willem Olt mans. De Telegraaf nam in het begin van dit jaar bij hem thuis 'onder valse voorwendsels' foto's, die later ook zijn gepubliceerd.' Voor zover mr. Abspoel bekend, zou het de eerste maal betekenen, dat de in april 1971 van kracht geworden wet op de 'privacy' zal worden toegepast. De aanklacht betreft het fotograferen van enkele Russische diplomaten op een feest ln het huis van Oltmans. Daags daarna werden de foto's in De Telegraaf gepubliceerd. 'Geen laster of belediging' AMSTERDAM De civiele kamer van de rechtbank heeft de vor deringen afgewezen, die de voormalige predikant dr. H. W. van der Vaart Smit had ingesteld tegen prof. dr. L. de Jong, directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie. Nederland heeft in het kader van het gezondheidsprogramma deze maand twee verpleegsters naar Bangladesj gezonden. Elke WERKDAG (behalve 's zaterdags) bestaat er '6 avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familie berichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van 7 tot 8.30 uur. Eventueel kunnen elke WERKDAG (behalve 's zaterdags) gedu rende de avonduren tot 8 uur ook andere advertenties opgegeven worden. Deze advertenties kunnen echter niet ln ons blad van de volgende dag worden geplaatst Na bovenstaande tijdsUppen kunnen geen advertenties meer wor den opgegeven. De heer Van der Vaart Smit voelde zich gegriefd door enkele passages ln het eerste deel van prof. De Jongs standaardwerk 'Het Koninkrijk der Nederlanden ln de tweede wereldoor log'. Hij vroeg de rechtbank te verkla ren dat de in het boek voorkomende uitlatingen over eiser 'lasterlijk, al thans beledigend' voor hem waren. Voorts wilde hij dat prof. De Jong ertoe zou worden veroordeeld in de volgende drukken van zijn boek de uitlatingen te corrigeren zonder ver dere toevoegingen over sympathie bij Van der Vaart Smit voor het derde rijk of het nationaal socialisme. De rechtbank vond de bewuste uitla tingen noch lasterlijk, noch beledi gend. 'Laster is niet aanwezig, omdat daartoe niet alleen vereist ls dat een bepaald feit ln strijd met de waarheid ten laste is gelegd, maar ook dat dit tegen beter weten ln is geschied.' Deze elementen zijn, aldus de recht bank, ook niet uitdrukkelijk gesteld en vloeien ook niet uit het gestelde voort. Ook was er geen sprake van belediging, omdat niet was gebleken dat prof. De Jong hiertoe het oog merk had. Volgens de rechtbank viel ook geen oogmerk tot belediging af te leiden uit de voorgestelde correcties, die prof. De Jong ln de volgende drukken van zijn boek en in een voetnoot van het nog te verschijnen vierde deel van zijn werk wil opne men. Dr. Van der Vaart Smit werd veroor- deeld tot betaling van de gedlngkoa- ten (1465 gulden). Benoemingen: Nijmegen (KU): be noemd tot gewoon hoogleraar in de klinische psychologic prof. dr. M. M. Nawas; benoemd tot gewoon hoogle raar in de fysiologie dr. J. F. G. Siegers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9