Minder hinder op Zestienhoven Adjudant in autozwendel ontkent zijn 'aandeel' Staking uit protest tegen sluiting school Staatssecretaris wil voorzichtig zijn met proefverlof verpleegden Schiphol had het weer druk Israël benoemt nieuwe ambassadeur in ons land Russische ingenieur in India verdwenen Schmelzer nu naar Caïro Verhuizing van bedrijf wekt ontstemming Twee jaar geëist voor het stelen van cheques Friezen gaan Jacobijnenkerk restaureren Bandenprikker Rekenmachines gestolen Kralingen ivr principe act structuurno *ïi De zelfbouwploeg van Bergschenhoek De Nieuwe Kerk in beeld TROUW KV\RTF,T WOENSDAG 21 JUNI 1972 Na de staking van maandag was het gisteren behoorlijk druk op Schiphol, maar er was geen sprake van lange wachttijden voor de passagiers. Foto: in de vertrekhal zag het er een stuk anders uit dan 24 uur daarvoor. JERUZALEM Het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteren de benoeming bekendgemaakt van Ha nan Bar-On tot ambassadeur in Den Haag. De heer Bar-On was tot dusver hoofd van het bureau van de directeur- generaal bij het ministerie van bui tenlandse zaken in Jeruzalem. NEW DELHI (AP) Een Russische ingenieur, die werkt in de Bokaro- staalindustrie in het oosten van India, wordt sinds drie weken vermist. Ook zijn vrouw en twee kinderen zijn spoorloos. Vermoed wordt dat zij naar het Westen zijn overgelopen. De 31-jarige A. V. Tereskhov, een be kwaam staalingenieur, kwam op 26 mei voor een vijfdaagse vakantie met vrouw en kinderen in New Delhi aan. Twee dagen later vertrokken zij uit hun hotel. Sindsdien zijn zij spoorloos. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM 'Om goed duidelijk te maken dat we het niet nemen dat het schoolbestuur buiten iedereen om, ouders, leerlingen en leraren, toch besloten heeft de ITO-school op te heffen, hebben we alle ouders gevraagd hun zonen één dag niet naar school te laten gaan. 'Die oproep heeft succes gehad. Er zijn maar heel weinig leerlingen naar school gegaan. Volgens één van de leraren was dat aantal op de vingers van twee handen te tellen', zeggen een paar leden van de oudercommis sie van de ITO-school. die als de plannen van het schoolbestuur door gaan, per volgend jaar augustus niet meer als zelfstandige school zal be staan. Tegen de opheffing van deze zelfstandige school wordt al maanden geprotesteerd. DEN HAAG In de periode 1 september 1971 tot 5 mei van dit jaar werden er twee-en-twintig delicten gepleegd door met proefverlof gezonden verpleegden uit asiels en instituten. In dit tijd\ak werden 1135 personen, die ter beschikking waren gesteld, met proefverlog gezonden. In hetzelfde tijdvak werden in totaal 51 delicten geregistreerd, gepleegd door verpleeg den na ongeoorloofde afwezigheid, zo als ontvluchting uit een inrichting. Er was in deze periode sprake van een aantal van 603 gevallen van ongeoor loofde afwezigheid. Staatssecretaris Grosheide (Justitie) heeft deze gegevens aan de Tweede Kamer verstrekt in antwoord op vra gen van het Kamerlid S. A. Keuning (DS '70). In het antwoord deelt de staatssecretaris mee, dat het signale ringssysteem thans in studie is. Het is de bedoeling om de verzoeken om op sporing te beperken tot de gevallen, waarin daaraan ideëel behoefte bestaat. In het antwoord zegt de staatssecreta ris dat een aantal recente ontvluchtin gen vanuit de Van Mesdaginrichting in Groningen meer in het bijzonder moet worden geweten aan de nieuw- bouw-werkzaamheden. die daar plaats vinden. Een ambtelijke werkgroep on derzoekt hoe ook onder de huidige omstandigheden een meer functionele beveiliging tot stand is te brengen. De staatssecretaris heeft de geneeshe ren-directeuren van de inrichtingen gevraagd om grote voorzichtigheid te betrachten bij het doen van voorstel len tot het verlenen van vrijheden aan ter beschikking gestelden. Ook is hen vraagd om bijzondere aandacht te besteden aan het voorkomen van ont vluchtingen. (De vragen werden inge zonden op 2 mei JL). ITO-onderwijs is technisch onderwijs voor kinderen die het op de 'gewone' LTS-en moeilijk hebben. De enige zelfstandige ITO-school die Amster dam rijk is, heeft al enige tijd moei lijkheden. Als klap op de vuurpijl kondigde het bestuur kortgeleden :.an, dat het de school wilde opheffen en deleerlingen wilde overhevelen naar vijf bestaande lts-sen in de stad. Daartegen kwam bijna unaniem ieder een die bij de school betrokken was, in verzet. Er werd een contra-bestuur gevormd, dat probeerde via gesprek ken met de inspectie en het onder- wijsministerie de school open te hou den. Desondanks nam het bestuur de beslissing de school volgend jaar op te heffen. De leerlingen werden giste ren, op de dag van de schoolstaking opgevangen in een buurthuis in de Spaarndammerbuurt. Mevrouw Van de Graaf en mevrouw Visser van de oudercommissie hopen dat deze actie door het bestuur en door de overheid opgevat zal worden als een referen dum. BRIEVEN 'De ouders zijn eenstemmig. We krij gen brieven van andere ouders, die schreven dat hun kind van school af zou gaan als deze school verdwijnt. Meestal hebben deze kinderen al zo veel meegemaakt voordat ze op een ITO-school kwamen dat ze het niet zullen verwerken, als ze nu ineens weer naar een gewone LTS moeten Wat het directe effect van deze actie betreft, hopen de ouders op een ge sprek met de minister. En ook een gesprek met de Amsterdamse wethou der voor onderwijs zouden ze niet versmaden, al is het moeilijk om in deze, niet openbare, school in te grij pen. 'En ook het bestuur moet toch wel aan het denken gezet zijn', zegt mevrouw Van de Graaf, 'al vrees ik dat dat wel rustig zal doorgaan met het verkwanselen van deze school'. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Schmelzer zal van 1 tot 4 juli een bezoek brengen aan Cairo, waar hij bespre kingen zal voeren met zijn Egyptische ambtgenoot Murad Ghaleb. Doel van het bezoek is evenals dat aan Israël van 10 tot 14 mei zich tc oriënteren over de opvattingen over het conflict in het nabije oosten. De minister heeft herhaaldelijk ver klaard geen bemiddelaar te willen zijn en slechts als postbode te fungeren 'als dat zo uitkomt.' Na zijn terugkeer uit Jeruzalem verklaarde hij de Eer ste Kamer geen wezenlijk nieuwe standpunten te hebben gehoord. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De AVG, de katholieke bond van werknemers in agrarische, voedings- en genotmiddelenbedrijven, is er ontstemd over dat het bedrijf van de Velasques sigarenfabrieken in Meerveldhoven bij Eindhoven naar het Belgische Geel wordt over geplaatst zonder dat er voldoende so ciale voorzieningen zijn getroffen voor de betrokken werknemers. Tege lijkertijd heeft de katholieke bond een aantal bedenkingen geuit tegen de eventuele sluiting van de Uit- hoornse bacon- en conservenfabriek, UBC. Over Velasques zegt de AVG dat dit bedrijf na de overneming door Phi lips sigarenfabrieken twee jaar gele den nu nog ruim 30 man in dienst heeft. Dit personeel is voor de keus gesteld mee te gaan naar het 40 kilometer verder gelegen Geel of ont slag zonder afvloeiingsregeling te aanvaarden. De AGV, die dergelijk 'onverkwikkelijk gemanipuleer' met werknemers onaanvaardbaar noemt zegt dat het niet is uitgesloten dat er om een uitspraak van de kantonrech ter zal worden gevraagd indien de directeur van het gewestelijk arbeids bureau een ontslagvergunning ver leent. Over UBC in Uithoorn dat tot de vleesgroep van Unilever behoort zegt de AVG dat het niet overtuigd is van de noodzaak dat dit bedrijf in derdaad dicht gaat Volgens een AVG- woordvoerder is het door Unilever aangekondigde onderzoek of sluiting van het bedrijf noodzakelijk is niet meer dan een tactische manoeuvre. 'Wij zien niet dat er iets anderds dan sluiting uit de bus zal komen', aldus de woordvoerder. De vakbond zal niet akkoord gaan met de sluiting als niet éérst een inzicht in het algemeen wordt gegeven in de situatie van de vleeswarengroep van Unilever. De AVG overweegt desnoods actie tegen de sluiting te voeren. Dat de vakbonden door Unilever zijn ingelicht is volgens de AVG-woord- voerder juist, maar er is geen sprake van overleg geweest. De vakbonden krijgen van Unilever binnenkort een rapport over de situatie van het be drijf. ARNHEM Twee jaar gevangenis straf eiste gisteren de officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank tegen de man, die vorig jaar in Arn hem en Nijmegen de schrik was van alle postbestellers. Vele malen stal hij uit de fietstassen van de postboden stapeltjes brieven, waaruit hij op een rustige plaats allerlei cheques lichtte. Met uit auto's en elders gestolen rijbewijzen en paspoorten als identifi catie inde de 35-jarige Nijmeegse ver tegenwoordiger A. B. in zes maanden tijd zevenduizend gulden. Voor het verzilveren van de cheques maakte hij uitstapjes naar Wageningen en Venlo. Israël benoemt Nieuwe maatregelen Van een verslaggever LEEUWARDEN Provinciale Staten van Friesland hebben zonder hoofde lijke stemming besloten tot restaura tie van de 'Grote of Jacobijnenkerk' in Leeuwarden. Hiervoor zal een kre diet van een half miljoen gulden beschikbaar worden gesteld. De totale restauratiekosten van de monumentale kerk worden geschat op 4.8 miljoen gulden. De rijksdienst voor monumentenzorg heeft hiervan een bedrag van 4,1 miljoen gulden subsidiabel gesteld. De begroting van de restauratie is hiermee met een bedrag van 2,6 mil joen gulden overschreden, nog voor dat de restauratie is begonnen. Het oorspronkelijke restauratiebedrag, waarvan provinciale staten al eerder besloten hadden twaalf procent te subsidiëren, was geraamd op consoli- datiebasis en zonder voorafgaand on derzoek. De kerk, die eigendom is van de hervormde gemeente in Leeuwarden, zal na de restauratie een 'multifuncti oneel' karakter krijgen, wat voor de statenleden mede bepalend was voor hun instemming. Men denkt er aan om het gebouw te gebruiken voor culturele evenementen. De Grote Kerk in Leeuwarden be hoort tot de thans uiterst zeldzame middeleeuwse kloosterlijke bouwkunst in het Noorden. In Friesland is het nog het enige gebouw, dat uit deze tijd resteert. De kerk is bekend als rustplaats voor de Friese tak van de Nassau's. 'Waar blijft advies over schadelijkheid van het roken?' DEN HAAG De PvdA-Kamerleden Dolman en Van den Doel hebben minister Stuyt (volksgezondheid) ge vraagd een snelle totstandkoming te bevorderen van een praktisch advies over 'de best mogelijke voorlichting over de schadelijke werking van ta- baksprodukten en met name van siga retten'. In schriftelijke vragen wijzen zij erop dat in januari 1971 reeds een advies aanvraag in voorbereiding was. maar dat de gezondheidsraad nog niet een commissie daarvoor heeft ingesteld. 'Is dit een teken van voortvarend beleid op een terrein, dat nog meer slachtoffers eist dan de verkeersonge vallen?' aldus vragen de Kamerleden. Initiatiefontwerp over militaire cassatiemogelijkheid Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het PPR-KamerUd B. de Gaay Fortman zal een initiatief- wetsontwerp bij de Kamer indienen om in het militaire strafproces hoger beroep bij de Hoge Raad mogelijk te maken. De Kamer gaat vandaag ver der met de behandeling van de rege ringsnota herziening militair strafpro cesrecht. waarvan overigens de reali sering nog wel even op zich zal laten wachten. Het PPR-Kamerlid vindt dat in de tussentijd cassatie bij de Hoge Raad al mogelijk moet worden. Hij ziet hierin een belangrijke stap op de weg het militaire recht gelijk te scha kelen met het burgerlijk recht. ROTTERDAM' De luchthaven 'Zestienhoven' zal met ingang van donderdag de geluidshinder van de vliegtuigen verder terugdrin gen. De rijksluchtvaartdienst heeft toestemming verleend voor de invoering van een aantal maatregelen, waardoor de om wonenden minder last van het vliegtuiglawaai zullen ondervin den. De nieuwe aanwijzingen, die betrek king hebben op de klimhoogten van de vliegtuigen en het overvliegen van bewoonde wijken, golden reeds voor de nachtelijke uren. Thans zijn ze ook van toepassing op de vluchten over dag. Bij het starten op baan 24 moeten de toestellen op 500 voet naar westelijke richting uitdraaien. De bewoners van Schiedam-Kethel zullen daardoor heel wat minder last ondervinden. In de meeste gevallen wordt van deze baan gebruik gemaakt omdat de wind vrij wel altijd westelijk is in dit gebied. In tegenovergestelde richting van baan 06 moeten de toestellen tot 2000 voet stijgen voordat zij mogen afzwen ken. Hiermee hoopt men de geluids hinder voor de bewoners van Hille- gersberg. Schiebroek, Ommoord en Alexanderpolder tot een minimum te beperken. Het luchtverkeer op Zestienhoven was dinsdag na de staking van gisteren weer heel normaal. Alles verliep vol gens schema en van extra drukte als gevolg van de uitgevallen vluchten van maandag was niet veel te merken. ROTTERDAM Drie Antillianen zijn aangehouden in verband met niet minder dan 35 aangiften bij de politie van autobezitters uit de omgeving van de Boomgaardstraat. Een groot aantal autobanden werd lek gestoken en ge sneden. Twee van de verdachten, de 24-jarige matroos G.C. en de 20-jarige zeeman N.H., zijn voor de officier van justitie geleid. De politie verzoekt getuigen, die van deze vernielingen iets hebben gezien, contact op te nemen met telef. 134.144, toestel 3374. ROTTERDAM Uit het magazijn van de kantoormachine-handel van De Boer in de Brussestraat zijn in de nacht van maandag op dinsdag zeven tien elektrische rekenmachines gesto len. Waarde van de buit circa 38 000 gulden. De inbrekers kwamen binnen door een deurslot te forceren. MC Eisen van 9.10 en 21 maanden U/ Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM 'Een bekwame 'omkatter', die een onmisbare schakel in de hele affaire vorm de'. Zo schildert de officier van justitie, mr. W. D. Meeter, de 27-jarige Pieter S. uit Maasland af, die in enkele tientallen auto's die in België waren gestolen, het motornummer veranderde en zorgde dat zij gespoten werden. Voor zijn aandeel in de miljoenen- zwendel (ongeveer 150 wagens werden in de loop van 1971 voornamelijk in België gestolen) eist de officier eeen gevangenisstraf van 9 maanden. De twee wagens die bij hem in beslag zijn genomen, krijgt hij terug, maar mr. Meeter laat wel een waarschu wend geluid horen: 'De douane heeft er grote belangstelling voor. omdat vast staat dat zij frauduleus zijn inge voerd.' De raadsman van verdachte, mr. J. de Haas, stelt dat zijn cliënt zeker de eerste tijd niet op de hoogte was van de praktijken van de twee 'hoofdfigu ren' in deze zaak. Berend de W. en Frans de R. (beiden tot 2'/2 jaar gevangenisstraf veroordeeld). 'Na zijn opleiding tot monteur en zijn dienst tijd begon hij met hulp van zijn vader een eigen bedrijf. De hulp van zijn vader kreeg hij op één voorwaar de: zaken blijven doen met Berehd de W.' 'Deze stond bij de vader van mijn cliënt bekend als een zeer betrouw baar man', aldus de raadsman, die een voorwaardelijke gevangenisstraf, even tueel gecombineerd met een geldboe te, bepleit. De rechtbank doet op 29 juni uitspraak. Ontkennen Heel wat moeilijker liggen de zaken voor de 28-jarige Rob O. die blijft ontkennen iets met de autozwendel te maken te hebben gehad. 'Er stond op een morgen een auto voor de deur', zo vertelt hij de president van de rechtbank, mr. A. R. Jolles overtui gend. 'Ik weet niet wie hem er neer heeft gezet, maar er zat een briefje bij dat hij naar de spuiterij moest.' Als goede 'adjudant', zoals hij wel wordt genoemd, van Berend de W. voerde Rob deze order uit. Hij zat echter in geldgebrek zodat hij de wagen meteen maar verkocht. Een deel van dit geld werd later opgeëist door Frans de R. Volgens de officier een bewijs dat Rob wel degelijk wist dat er iets scheef zat. Een tweede auto, die in dit spel meespeelt, bleek volgens Rob alleen maar een afbetaling te zijn van de schuld die Frans de R. nog aan hem had. Niet meer of minder, alleen kloppen volgens mr. Meeter de data niet erg. 'Van de ene dag op de andere zou dus een technisch wonder zijn geschied.' 'Een ingevoerde 'Duitse deuk' zou plotseling veranderd zijn in een vrij wel gloednieuwe wagen. Afgezien daarvan, verdachte heeft heel wat au to's in- en uitgevoerd, terwijl hij wist dat de douanenummers veranderd wa ren.' Mr. Meeter eist tegen hem een gevan genisstraf van tien maanden met af trek van het voorarrest. De vierde 'hoofdfiguur' is tijdens de behande ling niet aanwezig, de 28-jarige auto handelaar Willem B., die samen met Anton H. (veroordeeld tot een gevan genisstraf van drie jaar) de wagens in België stal. Tegen hem eist de officier een gevan genisstraf van een jaar en negen maanden, daarbij rekening houdend met de tijd dat Willem al gedetineerd is geweest in verband met het 'schep pen' van een hoofdagent van politie in Ommoord op 16 juni van het vorig jaar. Een feit waarvoor hij overigens is vrijgesproken. De rechtbank doet op 29 juni uitspraak. bus de e Isr toer ROTTERDAM De .wijkr Kralingen kan zich in princijg"^ gen met het vingerstad-ide en structuurnota. Wel heeft men daarbij ee kritische opmerkingen, die i gadering van maandagavoni heef het conceptbrief aan b. en w. legd. Met name is men tegensta slaapsteden aan de vingers, den kunnen ontstaan door 1 ken van voldoende voorzie! de wijken. Ook is de wijk oordeel, dat een levend cei leen kan ontstaan, wannee woonbebouwing wordt opgenj^ De wijkraad adviseert b. en structuur te komen waarin ke gebieden en saneringswif j"* nen de stad, doch buiten afzonderlijke kernen vormen eigen karakter, gesitueerd aan een adequaat vervoersntfj wil men de city voorzien v waardige en andere voorzien realiseerd aan een optimale bouwing, teneinde de levend bevorderen. Voor de bestaande wijken, direct tot het saneringsgebie worden gerekend, wil men k^' eigen kernen, waarop openl a voer zo goed mogelijk dient en den aangepast. Op voorstel van de heer A. van der Woude zal aan de opmerking worden toegevo een goede beoordeling pas wordt wanneer een onafhank,he zake kundig bureau, de nota va merites bekijkt. z?dd Tgel< ver; op ong de 'ten falsi on doe it c -m di elft 23 che n e in 1 doe jde: BERSCHENHOEK In de bouwvallige, nog in gebruik zijnde Oude Kerk staat een aardige maquette van deh kerk. die laat zien hoe liet bedehuis straks zal worden. Wanneer alles volgens de plannen verloopt, zal deze kerk met Pasen nog in gebruik worden genomen. d Zaterdag vindt er overigens rond de nieuwbouw weer een niet onbelangrijke mijlpaal plaats. Dan kan namelijlfl belangstellende tegen een kleine bijdrage een steen voor de nieuwe kerk metselen. i Deze metselaktie wordt voorafgegaan door een eerste steenlegging. Er staat overigens zaterdag nog een zeer groo i akliviteiten op het programma, zoals een autosterrit in midden-Zuid-Holland, een sterrit voor fietsen en bromfii een pannekoekenactic. Kortom, het belooft zaterdag een uitermate belangrijke dag te worden in het kader van d< bouwplannen voor de hervormde kerk van Bergschenhoek. BERGSCHENHOEK De zelfbouwgroep, die rond vijfentwintig leden telt, is elke week vele uren in nieuwbouw van de hervormde kerk. Het is overigens een unicum, dat een kerk voor zulk een belangrijk deel leden wordt gebouwd. Het is niet alleen de zelfbouwgroep, die zich bijzonder verdienstelijk maakt voor de Naast deze akticve groep werkt er nog een commissie zeer intensief aan de nieuwbouwplannen en wel de en Kerkbouw. De nieuwe kerk wordt gebouwd in de schaduw van de oude kerk, die straks afgebroken zal worden, intensief gewerkt aan de fundering van de nieuwe kerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10