De Grevelingen is al dood - straks de Oosterscheide ook? J I® OUW/KWARTET DINSDAG 20 JUNI 1972 ■linnrnlnnd Kil LEVEN VERLIEST TERREIN IN DE DELTA door Huib Goudriaan Deze geweispons, met aan de voet anemoontjes, is nog kerngezond: de foto werd gemaakt voor de afsluiting. In de weken na het sluiten van het Brouwershavense Gat begon het afbraak proces van de geweispons. Duidelijk zichtbaar is het verschrompelen van dit onderwaterorganisme, dat op het ogenblik van de opname een week na de afsluiting nog wel herkenbaar is. Links onder een dode krab Laatste fase van de ondergang/iel rottingsproces is begonnen. In het jaar verstreken na de af sluiting van de Grevelingen, vol trok zich onder water de af braak van een interessante bio logische levensgemeenschap (ecosysteem) en laaide boven water de discussie over de toe laatbaarheid van een gesloten Oosterscheide hoger op dan ooit. De aanvankelijk zo vanzelfsprekend schijnende afsluiting ('daar wordt iets groots verricht') werd een controversieel punt, dat doordrong in de politieke arena. De argu menten van voor- en tegenstanders zijn bekend. Maar met de ondergang van de uitgebalanceerde levensge meenschap van flora en fauna in de Grevelingen voor ogen, kan het geen kwaad te wijzen op het vergelijkba re lot dat de Oosterscheide wacht na de afsluiting in 1978. Grevelingen zowel als Oosterscheide waren (de Oosterscheide nóg.bij duikers bekend en geliefd, dankzij de nergens ter wereld zodanig voor komende 'stoffering' van de bodem met broodspons en geweispons. Een kleurrijk tapijt vol afwisseling door hydroïdpoüepen, zee anemonen, mos selen, oesters, kreeften, zeesterren, krabben en verschillende vissoorten. Dr. H. L. Knook, duiker sinds 1955 en onderwaterfotograaf sinds 1966 ook buiten Europa legde het afbraakproces (veroorzaakt door gebrek aan zuurstof en het verdwij nen van de getijdenbeweging) vast met dia's. Op deze pagina tonen foto's van deze dia's gemaakt in de periode tussen de dag van afsluiting en zes weken nadien, stadia in het afsterven van enkele van de onder- waterorganismen. Tevens publiceren we foto's van de duiker-fotograaf P. de Blocq van Scheltinga. indruk In de opnamen voor de krant ging veel verloren, doordat de kleurscha keringen van de gele, geelgroene en oranje sponzen en de rose, witte en soms bruin-witte anemonen ont breken. Toch geeft deze nu voor het eerst gepubliceerde serie een indruk van een veelvormige onderwater wereld, die dr. Knook in een artikel eens, weliswaar wat lyrisch, aldus beschreef: waar elke steen en elk wrak in dichte lagen overwoe kerd is door sponzen in de meest groteske vormen, aaneengevoegd tot een overweldigend decor, opgeluis terd door velden veelkleurige ane monen, wuivend in de stroom, door ploegd met witgelcraagde mosselen en oesters, getooid met rose zee sterren en drukdoende krabben, ver dedigd door de kreeft, heerser over vele gaten en spelonken'. Deze wereld, reeds afgestorven in de Grevelingen, zal ook in de Ooster scheide volgens biologen de zee arm met het rijkste ecosysteem van Europa verdwijnen: minister Drees (verkeer en waterstaat) heeft 24 me! gezegd, dat de Oosterscheide volgens plan dicht gaat. nog vijf procent Hoe is de stand van zaken nu in de Grevelingen? De voorzitter van de biologische werkgroep van de Neder landse Onderwatersport Bond en medewerker van de studiegroep 'Zeeuwse Meer?' H. Waardenburg: 'Op acht d tien meter diepte is nog vijf procent van het oorpsronkelijke leven kwantitatief aanwezig; op 15 meter diepte is nog slechts 1 procent aanwezig. De honderden soorten getijdenorganismen. als bij voorbeeld blaaswier, dat niet permanent in het water of droog staand kan leven, zijn allemaal ver dwenen. Uit de Grevelingen ver dwenen alle vissen, die er geduren de een bepaalde levensperiode verbleven: de circa tien soorten plat vis, die er hun jeugd doorbrachten. De harder stierf massaal in februari van dit jaar, omdat de Grevelingen een te lage temperatuur kreeg (voordien kwam dat niet voor, dank zij de verbinding met de Noordzee). De garnaal is ook voor een groot deel uitgestorven en zal geheel verdvtfjnen, omdat dit dier de Noordzee en zijn zee-armen nodig heeft voor de voortplanting'. Bedenkelijk is dat organismen, die zich ingraven op platen en slikken als zeepieren, zagers en kokkels, ook het onderspit delven door het droogvallen van die platen. Hierdoor kunnen de vogels, die deze diertjes aten, alleen nog voedsel vinden in de smalle zone langs de waterlijn. Als de Oosterscheide nu ook nog verloren gaat als fouragegebied kan dit van enorme negatieve invloed zijn op de trekvogels. Ir. P. Tideman zei over dit foura- geren op het Oosterschelde-congres van 1967: 'In het dagelijks overspoel de zogenaamde pendelmilieu komen speciale organismen in grote aantal len voor. Hierop fourageren vele eend-achtigen en steltlopers, naar schatting 30 procent van de wint er- ga sten ln het deltagebied. In rijk dom zijn zij met de Wadden verge lijkbaar, d.w.z. behoren zij tot de rijkste van Europ»'. recreatie Hoe staat het met de hoog geprezen recreatieve functie, die de Grevelin gen zou krijgen na afsluiting? Dui ker H. van Vlimmeren, actief lid van de Nederlandse Onderwatersport Bond en van de actiegroep 'Ooster scheide Open' oordeelt dal de nu dode Grevelingen alle aantrekkings kracht op duiker, hengelaar, dijk- recreant en zeiler heeft verloren. 'De duizenden dijkrecreanten van vroeger zijn weg en dood water in teresseert zeiler noch hengelaar. Te kenend is bv. dat 's morgens 'n einde loze stroom pleziervaartuigen de sluizen van het Veerse Meer passeert om op de Oosterscheide de sfeer van het open water te kunnen ondergaan: de getijdenbeweging, de mogelijkheid van zeehengelen en het avontuur van op een droogko- mende zandplaat liggen'. Drs. W. J. Wolff klaagde onlangs in het Zeeuws Tijdschrift over de ver keerde inzaai langs de Grevelingen. waardoor de ontwikkeling van na tuurterreinen volkomen wordt ge blokkeerd. Hij meent, dat men voor een afgesloten Oosterscheide hieruit lening kan trekken. Maar: 'Het is echter ecologisch gezien nog beter de Oosterscheide helemaal niet af te sluiten en voor ons milieu gebruik te maken van de grote biologische waarde van deze zeearm', aldus drs. Wolff. Over het geharrewar rond de inrichting van de afgesloten Greve lingen zei dr S. Parma van 't Delta Instituut voor Hydrobiologisch On derzoek op de laatst gehouden Oos- terschelde-conferentie in Hedenesse- 'Een herhaling van deze vorm van beleid voor een Zeeuws Meer (zoals de eenmaal afgesloten Oosterscheide zal worden genoemd) zal fataal zijn voor het natuurlijk milieu' 'watermilieu' weg Van dr. K. F. Vaas, verbonden aan hetzelfde instituut, is de uitspraak, dat het Deltaplan 'geen beheren, maar volkomen annihileren' van het watermilieu betekent. De vraag (an dere terzake doende argumenten tegen afsluiting van de Oosterschei de nog buiten beschouwing gelaten» of verantwoord beheer van het unie ke ecosysteem van deze zeearm openhouden vereist, lijkt inmiddels op intrappen van een open deur Zeker in het licht van één van de maatregelen bepleit op de milieu conferentie in Stockholm: het con serveren van genetische bronnen in natuurgebieden. Een ecosysteen? vormt immers een reservoir van genetisch materiaal. Drs. W. J. Wolff acht zo'n reservoir 'vooral belangrijk voor regulerende functies met betrekking tot plagen en kllmatologsoihe omstandigheden, als waarschuwers tegen sluipende vergiftigingen in onze omgeving, als opslagplaats van de in een miljard jaar verzamelde genetisch vastgeleg de levenservaring waarde De waarde van een dergelijk ecosys teem als onderzoekterrein om aan de mens dienstbaar te maken is ook moeilijk te schatten. De heer Waar denburg: 'Uit de broodspons van de Oosterscheide zou bijvoorbeeld een anti-bioticum kunnen worden ge wonnen, een mogelijkheid die verlo ren gaat bij het verdwijnen van de spons. De natuur heeft er miljoenen jaren over gedaan om deze spons tot ontwikkeling te brengen, maar wij kunnen dat geldt voor het hele ecosysteem er in een ommezien een eind aan maken door het leggen van een dam'. Nederland heeft er nooit een geheim van gemaakt, dat met de uitvoering van de Deltawer ken 'iets groots' werd verricht. De wijze van afsluiting van de Oosterscheide, die een onver vangbaar biologisch milieu en woest natuurgebied kapot maakt, roept terecht twijfels op aan deze kwalificatie. De broodsponsslechts in Oosterscheide en Grevelingen in zulke dichte kolonies voorkomend en daarom een uniek verschijnsel, begon het snelst van alle organismen in de Grevelingen te rotten. Op deze foto een broodspons- kolonie in gezonde staat. De broodspons (detail) enkele weken na de afsluiting: een duidelijk zichtbare afbraak De zee-anjelier in volle glorie, met links onder een zeester en rechtsonder hydroïdpolicpen. Deze uitzonder lijk fraaie zeebloem is afhankelijk van de getijden beweging en daarom de Grevelingen verdwenen. Een begroeide oester in de Grevelingen voor de af sluiting. Rechts een deel van een geweispons. De liydroidpoliepen vormden in de Grevelingen en vormen in de Ooster scheide gigantische kolonies. Twee dagen na afsluiting ran de Grevelingen waren ze afgestorven. Een unieke foto van mosselen (in Grevelingen en Oosterscheide ten dode opgeschrevenmet geopende in- en uitstroomopening, zodat zij voedsel uit het doorstromende water kunnen opnemen (foto: P. de Blocq van Scheltinga,

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11