Utiller haalt fors uit tegen Rusland Aanvallend voetbal wint 't opnieuw Mjgh ekent ij PSV Weinig belangstelling bij Hongaren voor derde plaats Bierblikken als antwoord op politie-knuppels Gemeente Brussel door de knieën I UW KW VRTET MA WDAG 10 JUNI 1972 Spurt TH K0 iropese titel voor West-Duits land Lonze speciale verslaggever USSEL Zelfs in Duitsland worden de kwaliteiten van Gerd Müller vaak ter discussie gesteld, gedrongen spits van Bayern München heeft een sterk ontwikkeld gevoel voor de situatie en voor juiste moment. Aan zijn capaciteiten als goal getter wordt niet getwijfeld hij is in het straf- upgebied zonder meer 's werelds meest explosieve en succesvolle voetballer. De discussies over de lere facetten van zijn spel hebben daarom geen enkele zin alleen al om zijn 'torinstinct' is Mül- een van de waardevolste en te vrezen spelers. De Russische ploeg, tegenstander van de Duitse matie in de finale om liet Europese kampioenschap, ondervond de raadselachtige krachten van lier gisteimiddag opnieuw. De twee van de drie treffers die het vonnis over de Russen velden, wa- afkomstig van zijn voel. Ier is inmiddels een nachtmerrie de Russen geworden. In ichen, nu ongeveer een maand den scoorde hij in ieder geval doelpunten tegen de Russische latie, over de vierde wordt in sland nog altijd getwist. In Mexi- werd hij topscorer (10), in de se competitie is hij topscorer al- lijden (40 en er moeten nog twee worden afgewerkt), gisteren hij ook topscorer in de Europe- competitie. Dié Müller was na op even vriendelijk en bereidwil- ils altijd. Geen grootspraak, geen gante houding, gewoon één van de die de achteraf gesproken eie klus tegen de Russen klaarde, er wekte wel een geïrriteerde uk toen er uit een vraag bleek er aan de zuiverheid van zijn ers getwijfeld werd. Müller: 'Die te kreeg ik op de borst. Een ige klap rond de hartstreek moest raarde van zijn uitspraak verster- 'Die tweede was geen buitenspel, pas geen sprake van.' NS li jn de Belgen, afgelopen woensdag, toeg de productie van Müller leens twee. Maar aan die treffers m l dan meer waarde worden toege- I 1. Want: de formatie van Ray- I d Goethals bood een veel krachti- I verzet dan de Russische brigade. [Helmut Schön, de Duitse bondsco- later: 'We hebben tegen de Rus- eenzelfde prestatie geleverd als i Engeland, in Londen. We kwa- ditmaal een stuk sterker naar d?" teSen de Belgen, maar, ik 'ïjfel het, was dat aan onze vorm- de-dag te wijten? Ik dacht van Ik ben van mening, dat de Jische ploeg de moeilijkste tegen- der was van alle landenploegen we op weg naar dit kampioen- p tegenkwamen.' opinie die gedeeld werd door az Beckenbauer. de stijlvolle aus «r: 'De Belgen waren harder, den meer inzet. Vrijwel niemand enige vrijheid gegund. De man- onze sportredactie Reportages van John Linse dekking was veel beter verzorgd. De Russen gaven ons steeds de gelegen heid een bal aan te nemen. Ik be greep niet waarom. Wellicht is de ploeg geïmponeerd door de nederlaag die in München werd geïncasseerrd. Het was het eerste verlies na Mexico. En met cijfers (41) die jarenlang niet waren voorgekomen. Misschien hebben ze er een complex van overge houden. SUPERIEUR De Duitse ploeg was op alle fronten superieur: in het duel qua persoonlij ke techniek, qua eenheid qua beweeg lijkheid en qua taktiek. Op het laatste punt maakte de Russische coach een fatale misser. Als bekend is dat de tegenstander pressie zal ontwikkelen 'en dat was bekend van de Duitsers' moet er gebruik van de buitenspelval worden gemaakt. Het is vrijwel de enige manier om de druk te tempori seren en om enig succes te hebben tegen de door de Duitsers veelvuldig gehanteerde dieptepass. Dat middel de buitenspelval gebruiken de Rus sen niet. Het gevolg: de opnieuw excellerende Günther Netzer kon zijn buitenspelers Heynckes en Kremers voortdurend met zijn passes over der tig veertig meter lanceren. De sportief ingrijpende Russische de fensie was door die splijtende passes van Netzer constant in verwarring. Vooral na de kopbal van Hoeness, die op de lat uiteenspatte en het schot van Netzer dat eveneens de lat 'kraak te'. Uit die actie van Netzer volgde wel het openingsdoelpunt. Heynckes be stookte uit de terugspringende bal de atletische doelman Roudakov. die do bal niet onder controle kreeg, waarop 'der Bomber' op de hem bekende wijze ingreep: 10. Een volkomen verdiende voorsprong voor de Duit sers. die steeds het initiatief hadden, regelmatig openingen forceerden en het lef hadden om ook de defensie in de opbouw in te schakelen: Becken bauer en Breitner werden regelmatig in dc Frontlinies gesignaleerd. Schön later: 'Ik geloof dat voetbal zo ge speeld moet worden. Afstemmen op de wensen van het publiek. Hier is opnieuw gebleken dat aanvallend voetbal ook winst kan opleveren. Al leen daarom ben ik al blij met deze overwinning. Zoals ik ook geluk heb met de sportieve houding van de tegenstanders: zelden werd er unfair ingegrepen. Daardoor hoefden er ook De Russische doelman Evgenij Rudakov gaat voor de derde keer verslagen naar de grond. Gerd Müller, dc Westduitse topscorer, heeft de stand op 30 gebracht. De Westduitser Franz Beckenbauer in duel met een van de Russische verdedigers. geen repressaillemaatregelen getroffen te worden.' Door die positieve houding van de Duitsers kregen de Russen wel de gelegenheid om te counteren. Hoewel de contra-attaque niet vlekkeloos wordt beheerst, leverde het deSow- jet-formatie toch enkele kansen op. die bij wat meer overleg in doelpun ten hadden kunnen worden omgezet. Schön: 'Ik vond de Russen in de eerste helft een energieke ploeg. Ze waren lichamelijk erg sterk. Later wekten ze een vermoeide indruk. Maar dat was geen gevolg van een gebrekkige conditie. Ze waren geïnti mideerd door de grote cijfers en door het provocerende getik van onze ploeg.' In het tweede bedrijf liepen de Duit sers snel uit: via Wimmer en nog maals Müller werd de stand opge voerd tot 30. Daarné was de ambitie verdwenen om de tegenstander op een ontluisterende wijze te vloeren. Net zer en Beckenbauer beperkten zich tot superieur geschuif en hadden nog maar zelden de intentie openingen te creëren. De Russen zélf hadden de moed niet meer om aan te dringen. Beckenbauer: Het was weg, de inspi ratie. 30 tegen de nationale ploeg van Rusland is genoeg. En vergeet niet, dat in Duitsland de competitie nog niet is afgelopen: mijn ploeg Bayern München jaagt nog altijd op de Duitse titel. Nog twee wedstrijden en we moeten Schalke, de enige con current nog treffen. Dat wetende smijt je niet meer met kracht.' EENHEID De wijze waarop Duitsland Europees kampioen werd stempelt de ploeg nu al tot de voornaamste kandidaat voor het wereldkampioenschap '74, dat in Duitsland zelf wordt gehouden. Een idee dat Helmut Schön afschrikt: 'Het thuisfront is van mening dat deze ploeg niet te kloppen is. Een gevaar lijk idee. Wat kunnen we dadelijk nog winnen? Niets toch, alleen maar verliezen.' En Franz Beckenbauer 'Een Europese titel is mooi, maar een wereldkampioenschap is toch iets an ders. Met deze ploeg en in deze vorm moeten we in staat worden geacht ook in '74 een dergelijk succes te oogsten. De kern van onze selectie is jong genoeg. Op een paar plaatsen zal eraan gesleuteld moeten worden' Günther Natzer tenslotte: 'Deze ploeg vormt een eenheid. In en buiten het veld. Dat is de basis van deze triomf geweest Er waren geen zwakke plek ken.' Goethals tevreden met prestatie van Belpië (2-1 Van onze speciale verslaggever LUIK Aan het einde van een langdurig seizoen, kan zelfs een stimulator als Raymond Goethals zijn pupillen niet meer 'begeiste- ren'. Daarvoor was de inzet van de wedstrijd tussen de Belgen en de Hongaren schijnbaar niet interessant genoeg. De te verdienen derde plaats in het Europees kampioenschap voor landenteams ging uit eindelijk toch naar de Belgen (21). De reden: de tegenstander de monstreerde aanvankelijk nog minder werklust. Hongarije schopt pas op toen de scha de niet meer te herstellen was. Voor de pauze liepen de Belgen uit naar LUIK (ANP) In de rust van het Europa Cup-duel België-Hongarije in het stadion Sclessin hebben zich on verkwikkelijke taferelen afgespeeld. Twee Westduitse 'Schlachtenbummler' kwamen het veld op en ontlokten hun duizenden landgenoten op de tribunes een stormachtig gejuich door met zwart-rood-gouden vlaggen te zwaaien. Politieagenten waren het hier echter niet mee eens en begonnen de vaan deldragers te achtervolgen. Een van de twee werd gegrepen en kreeg een aframmeling met een gummiknuppel. Het woedende publiek begon toen echter het veld te bekogelen met bierblikjes. De rel smoorde toen ook Belgische jongens met vlaggen het gras betra den. De politie durfde niet meer op te treden en de rust was hersteld. In de tweede helft van de wedstrijd reageerden de toeschouwers echter nog verscheidene malen hun ontevre denheid af door wederofa bierblikjes te werpen. een 2-0 voorsprong. Twee doelpunten die het gevolg waren van afschuwelij ke blunders. Eerst scoorde Lambert na twee tegenstanders te hebben afge schud en even later trof Van Himst (recordintemationaal: 69 interlands) de roos, nadat Panosies de bal voor Geczi had laten lopen en Geczi meen de dat Pancsics zou ingrijpen De coach van de Hongaren, Ilovsky heeft tijdens de pauze onge twijfeld enkele donderspeeches gehou den. Want zijn ploeg was daarna wel bereid alsnog een greep te doen naar de overwinning. De middenvelder Kü was meer nog dan de versleten Albert (vermeed elk risico) de centrale fi guur bij de opbouw. Onder zijn aan voering voerden d„ Hongaren ook eni ge pressie uit. Dat leverde snel een doelpunt op, toen KU in het straf schopgebied werd gepakt door Semme- ling en terecht een strafschop kreeg toegewezen. Kü klaarde het karwei zelf: 2-1. Verder reikten de Hongaren niet. De ploeg hield weliswaar het initiatief, maar het offensief was toch niet krachtig genoeg uitgevoerd om de Belgen hevig te verontrusten. Slechts een individuele aktie van dc rechts buiten Kozma stichtte wat gevaar, maar zijn trekballen werden niet op hun juiste waarde geschat. De oor zaak: dc spits demonstreerden Albert en Dunai een ontstellend gebrek aan doortastendheid. Goethals, ook nu weer regelmatig het BRUSSEL Burgemeester en wethouders van Brussel zijn be zweken voor het dreigement van de Belgische voetbalbond, dat er geen internationale voet balwedstrijden meer in het Hey- sel stadion gespeeld zouden worden als er bij de finale van het Europees kampioenschap tussen West-Duitland en de Sovjet Unie geen extra reclame borden mochten worden aange bracht. Toen B en W van Brus sel deze extra reclame verboden deed de Belgische voetbalbond zijn tegenzet. Daarop kwamen B en VV van Brussel op hun be sluit terug. veld indravend, was niettemin uiterst tevreden met de prestatie van zijn ploeg. Hij liet zijn pupillen na afloop zelfs naar de middencirkel snellen om afscheid te nemen van het Europese kampioenschap en het publiek. Een gebaar dat volledig strijdig was met het decor: een mokkende schare van slechts tienduizend toeschouwers (ook in België loopt men niet warm voor een wedstrijd waarbij het resultaat nauwelijks tot de verbeelding spreekt), die in de tweede helft zelfs bij tijden de zijde van de Hongaren koos. Bclfritf-HonKBrijv 2-1 <2-o> 24 Lsmberi i o, 28. Vun Himst 2-0, 52. Ku 2 1 Istrafschop). Scheidsrechter: Bosiroem (Zweden). Toe schouwers: a.aaa. België: Plot: Heylens, Van den Oaele. This- sen. Dolmans: Dockx. Verheyen, Polleunit. Semmeling. Lambert. Van Hlmst. Hongarije: Gecsey, Fablan, Pancslcx. Peter Juhasz. Ballnt, Ku. Kozma. Albert: Dunal. Istvan Juhasz. Zambo (Sxuct). Van onze speciale verslaggever BRUSSEL Ruim twee weken ge leden attendeerde AJax, voor een niiljoenepubliek in Rotterdam, dat aantrekkelijk, dus op de aanval afge stemd voetbal doeltreffend kan zijn. De misschien voorbarige con clusie na de finale om de Europa Cup luidde: 'Het catenaccio van In- ter, het betonvoetbal heeft afge daan.' Zover is het nog niet, maar het proces zal versneld worden, na dat de Duitse formatie zich gister middag op vrijwel identieke wijze verzekerde van de titel voor landen teams. Ook de formatie van Helmut Schön pleegt zich postief op te stel len; winst wordt niet geput uit een massieve en koppige defensie, maar uit vaak knap opgebouwde aanval len, waarbij veelvuldig gebruik wordt gemaakt van tempowisselin gen. Dat is overigens geen verrassend nieuws. De Duitsers propageren een dergelijk systeem al ettelijke Jaren. De eindronden van het Europees kampioenschap hebben toch al een evenwichtig verloop. Volgens de ver wachtingen veroverden de Duitsers de titel, plaatsten dc Russen zich als tweede, nestelden dc Belgen zich in derde positie gevolgd door het rond uit teleurstellende Hongarije. In clit toernooi ook geen revolutionaire taktischc ontwikkelingen, zoals er evenmin nieuwe talenten van Euro pees niveau waren te onderscheiden. Of het zou de Hongaar Kü moeten - jn die zich als een moedige mid denvelder manifesteerde, een knappe balbchandeling demonstreerde, veel 'diep' speelde ln tegenstelling tot zijn Hongaarse collega's maar nog te weinig persoonlijkheid bezit om een ploeg tc dragen. ORANJE Meest interessante aspect van deze reeks wedstrijden was ongetwijfeld het optreden van de Belgische ploeg, de voornaamste tegenstander van Nederland in de kwalificatieron den voor het wereldkampioenschap. Over drie maanden, om precies te zijn op 19 november, treft Oranje zijn tegenstander voor de eerste maal. In welk stadion het duel wordt geprogrammeerd Is nog niet bekend. Zeker is wel, dat het stadi on van FC Antwerp, waar in het verleden alle BelgiëHolland hap penings werden afgedraaid, niet ln aanmerking komt. De voorzitter van de Belgische voetbalbond heeft dat al opgemerkt: 'De interland tegen de Duitsers heeft geleerd, dat het Ant werpse publiek nooit zo massaal ach ter het Belgische team staat als in Luik of Brussel het geval is. Daar om maakt de 'Bosuil' geen schijn van kans meer.' Raymond Goethals en zijn spelers hebben de ambiance in het Ant werpse stadion regelmatig naar vo ren geschoven om de nederlaag te gen de Duitsers te verontschuldigen. Nu was de 'Bosuil' Inderdaad geen ideaal decor. In tegendeel zelfs de Duitse supporters waren mis schien niet talrijker, maar wel luid ruchtiger. Om daarmee het verlies tc excuseren, dat gaat te ver. De Belgische ploeg miste gewoon kwali teit om als een toonaangevende Eu ropese équipe te worden voorge steld. Dat weet Goethals ook. An ders had hij tegen zowel dc Duitsers als de Hongaren wel een meer aan vallende taktiek gekozen. GEEN HINDERNIS De Belgische ploeg mag geen hin dernis voor de formatie van Fadr- honc zijn, als er straks een plaats in het wereldkampioenschap moet wor den afgedwongen. De Belgen elimi neerden op de weg naar de eindron den voor het Europees kampioen schap voor landenteams Denemar ken, Portugal, Schotland en Italië. Een wonderbaarlijke prestatie (dat weet men in België ook), die zich slechts laat verklaren door do be reidheid van de internationals om zich ln te zetten voor de nationale belangen. Met die inzet wordt veel, erg veel gecompenseerd. De ploeg mist ln de defensie vooral konstruk- tleve kwaliteiten. Dolmans, de puur rechtse linksachter en Thissen, de puur linkse voorstopper, zijn voor beeldige exponenten van het kracht» voetbal, tackelen bikkelhard, maar beperken zich bij balbezit tot plicht matige brccdtcpasses. Heljlcns, de bijna 31-jarige rechtsachter, man keert de konditic om zich zoals vroeger regelmatig In de frontli nie te presenteren. Slechts Van den Daele durft risico te nemen, is ook sterk aan dc bal. passt zorgvuldig, maar was ln de confrontaties met de Duitsers en Hongaren niet dat rust punt in dc verdediging wat hij in Brugge normaliter wel is. Door het gebrekkige uitverdedigen van de laatste linie moet het mid denveld wel veel werk verzetten. Dockx en Vcrheljen hebben daar de conditie voor, maar zijn evenals Martens geen figuren die openingen kunnen forceren of verrassend uit de tweede lijn kunnen uithalen. Zo'n man is Polleunis wel, maar hij zai tegen Nederland niet aanwezig zijn. Wilfried van Moer vervangt hem dan ongetwijfeld. Met Van Moer (gebroken scheenbeen opgelo pen tijdens de interland tegen Ita lië) moeten de Belgen een stuk sterker worden geacht. Hij is de motor van dc ploeg, kan een man passeren, een medespeler in een kansrijke positie manoeuvreren en zelf scoren. Van Moer werd vooral door Van Himst. Lambert en Sem meling samen de frontlinie vor mend gemist. Van Hlmst moest nu te vaak de tweede lijn assisteren om ook nog Lambert van dienst te zijn. Lambert wekte In dit toernooi geen overtuigende indruk. Hij is lastig, dat wel. loopt op elke pass, ook de onmogelijke passes, maar kan door gebrek aan techniek maar moeizaam een bal onder controle brengen. Het is daarom te verwach ten, dat Devrindt als hij bij Club Brugge speelt, de positie van Lam bert overneemt. HOUTERIG Het Nederlands elftal met de vedet ten Cruljff, Keizer, Van Hanegeni. Mulder, brengt niet alleen meer In dividuele kwaliteiten, ook als ploeg kan er een krachtiger geheel w\den gevormd. Als de formatie zich het tempo en de beweeglijkheid van AJax kan eigen maken (en waarom niet, er spelen dadelijk zeven of acht Amsterdammers In de ploeg) moet het mogelijk zijn de wat hou terig optredende Belgische afweer te ontregelen. Het middenveld en de defensie mogen eveneens geen pro blemen opleveren, als centrale figu ren als Van Moer en Van Himst geconfronteerd worden met een strikt uitgevoerde man-dekking. Tot nog toe hadden de Belgen steeds een voorsprong wat betreft dc inte resse voor hot nationale elftal. In middels mag aangenomen worden dat die abstracte achterstand is inge lopen. Er is bi-langstelling voor het Nederlands elftal. Dat werd alleen al bewezen door de aanwezigheid van Cruljff. Van Bevcren en Mulder bij het duel tussen de Belgen en de Duitsers. Niet te voorziene omstan digheden daargelaten moet dc Ne derlandse ploeg in 1974 In Duitsland arriveren. Of Noorwegen en IJsland moeten onverwacht toeslaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9