Willeke van Ammelrooy ziet het bij het toneel niet meer zo zitten Vast voor de winter Gemeenschappelijke vooropleiding drie disciplines bepleit Onrustige betoging in Paramaribo Inbrekers vernielden inventaris politiebureau De Brauw overhoord over wetenschapsbeleid ©UW/KWARTET MAANDAG 19 JUNI 1972 Bimipiilniitl T7 K7 lisi Twee nieuwe films in de maak - en in allebei gaat ze dood Ze is eigenlijk een heel degelijke meid, die het liefst 's avonds thuiszit met een borduur werkje. Maar vertel dat die tienduizenden bioscoopbezoekers maar eens. Die hebben een heel andere voorstelling van Willeke van Ammelrooy (28) de enige echte filmster die we in Nederland hebben. Na 'Mira' is er nu 'Een woord van liefde' en in de maak zijn nóg twee speelfilms. Willeke wordt alleen wél doodziek van al dat gezeur over bloot. Verder ls ze behoorlijk boos op film- inp producent Rob Houwer en ziet ze het met hot toneel zo af en toe nog wel zitten. In haar huis ln Amsterdair.-Zuid vertelt Wil leke over filmen, toneelspelen, nieuwe vloerbedekking, kinder meisjes, marmeren badkamers en de groenteboer. Het is een erg prachtig huis, daar in de Alexander Boers- straat. 'Het was eigenlijk veel te duur, maa. ja, we moesten toch wat. Kijk, ik ben geen meid die dan ineens ook parket, nieuwe plafonds en lederen bankstellen moet hebben. We doen het rustig aan. Ik heb op dit moment geen geld om vloer bedekking te kopen, maar die komt er wel. We zitten op deze gebeitste planken en dat is pri ma. Alleen lastig met schoon maken. Ik ben dan wel geen heldere griet, maar ik hou niet van viezigheid.' Willeke rookt een filtersigaret, schenkt een glaasje rosé en zit op de grond. Zelfs het echte kunstlederen bankstel* waarvan de poten zijn afgezaagd is niet aan Willeke besteed. De luxe kan haar gestolen worden. Trouwens, ze heeft er geen geld voor. Ook al heeft 'Mira' een gewel dig succes gehad en staan de mensen (vooral in België) in de rij voor de film 'Een woord van liefde': Willeke is er niet rijk van geworden. 'Toen ik voor 'Mira' werd gevraagd zei den ze: het is een hele eer en I een grote kans die we je geven. En ja, dan neem je genoegen met een klein beetje geld. Nu j met 'Een woord van liefde' heb ik het anders gedaan. Ik krijg nu ook percenten.' dLTwee nieuwe der ïeei Ze vertelt dat er twee nieuwe films aankomen. Eén Neder landse met als titel Te inbre ker' en een Italiaans-Belgische produktie die 'The killer is on the phone' heet. 'In 'De inbreker' speel ik samen met Rijk de Gooyer. Het is ook een bioscoopfilm. Ik ben er de dochter van m'n stiefvader in, die me wil vermoorden. Dan komt Rijk op het toneel en hij speelt de inbreker. Mijn stiefva der wil het dan zó versieren dat de moord op mij in de schoe nen van Rijk wordt geschoven. Enfin, op het einde word ik dan toch vermoord. Een erg spannende film, geloof ik. In die andere, 'The killer is on the phone' ga ik óók al dood. Dat is het verhaal over een actrice die in het begin van de film een moord ziet gebeuren. Later blijkt dat die is gepleegd door de mordenaar die óók de man van die actrice vijf jaar ER geleden uit de weg heeft ge- erzq ruimd. Enfin, die actrice krijgt dan en rare geheugenstoornis en leeft ineens vijf jaar vroe ger. Ze moet ondanks haar moeilijkheden toch het toneel op, maar stort in elkaar. Ik speel haar zusje en neem dan die rol over. De moordenaar maakt mij dan dood, in de veronderstelling de actrice te pakken te hebben. Ann Hey- wood speelt de hoofdrol. Het lijkt me erg goed om met haar te spelen. Zon' mens heeft al zóveel films gemaakt. Niet lastig We gaan in België en in Rome opnemen. Ik neem m'n doch tertje lekker mee en dan pik ken we nog een weekje strand. Of het lastig is, een kind? Nee, vind ik niet Je bent je er wél van bewust dat je beperkt bent in je vrijheid. Maar als ik nu thuis ben, dan ben ik er ook helemaal voor héér. Willeke vertelt dat ze het met het toenel niet meer zo ziet zitten..hoewel, ik ben bij de première geweest van 'Zeven manieren om een rivier over te stken' en da moet ik zeggen: ja, dét is toch wel toneel. Zóiets zou ik g raag w illen, want dat toneel heeft toch wel iets, die sfeer, dat publiek, dat contact. Maar de mensen zitten toch al tijd stil in eer. zaal? Ze zeggen toch nooit wat .hoe heb Je dan contact? Ja, kijk, dat is nou het magi sche gebeuren van het toneel. Wanneer een hele zaal ieder woordje volgt, elke beweging, steeds naar je kijkt, dat is niet uit te leggen.' Je wilt niet meer over het bloot praten hè? 'Ik leg heel weinig accent op dat bloot omdat ik 't onbelang rijk vind. Maar elke keer moet ik een soort verantwoording af leggen en helemaal gaan uitleg gen waarom ik het doe en hoe ik me voel. Als ik hier journa listen krijg dan gaat driekwart van het gesprek over bloot. Daar willen ze alles over weten en alles over schrijven.' Waarom zeg je niet dat Neder land te klein is? Dat doen alle acteurs zodra ze een béétje be kend zijn. Willeke: 'Da's onzin. Er zijn in Nederland zóveel goeie mensen die kunnen filmen. Al die jon gens die van de academie afko men kunnen echt wel wat. Maar er is geen geld en dan moeten ze een ander baantje nemen, of naar de televisie gaan'. 'In Nederland is nog veel te doen. Ik heb nog nooit een echte speelfilm met Pim (de la Parra) en Wim (Verstappen) gemaakt. Dat zou ik graag wil len doen en het zit er ook wel in. Kijk, helemaal naar het bui tenland zie ik ook met m'n dochter Denise niet zitten. Dan zou ze op een kostschool in Zwitserland moeten of je moet dag en nachi een kindermeisje hebben.' Is het waar dat je ook een grammofoonplaatje gaat maken? Willeke (lacht): 'Ja, erg leuk hoor. Ik hou van zingen. Daar word ik blij van. Peter Koele- wijn heeft het liedje geschreven en het gaat natuurlijk over de liefde. Het duurt nog wel even voor het uitkomt.' Hoe zit het nu precies met 'Turks Fruit'? 'Dat is heel vervelend gegaan. Het lijkt erop dat ik hier als een wilde stier rondloop, maar dat is niet zo. Ik ben wél erg geschrokken van de mentaliteit. En ik wil er déérom over pra ten. dat niet méér mensen het zelfde overkomt. Dat ze weten wat voor man Rob Houwer is. Het zit zo. Ik ben gevraagd voor 'Turks fruit' een film die gemaakt wordt naar de roman van Jan Wolkers. Ik zou dan Olga moeten spelen. In juli en augustus zouden de opnamen zijn. Op hetzelfde moment werd ik ook gevraagd voor "De inbre ker' én voor een kinderserie die ln de plaats komt van de 'Fa beltjeskrant'. De laaste samen met Ton Lenslnk en we hadden dan voor vier maanden werk. Toen zeiden ze bij de televisie- nu moet je binnen twee dagen beslissen, anders nemen we ie mand anders. Ik bel Rob Hou wer, de producent van 'Turks Fruit' en zeg: krijg ik die rol van Olga nu of niet? Hij zegt- jij gaat in Turks Fruit spelen. Nou, toen zei ik de televisie af Omdat ik zelf niet zakelijk ben, heb ik iemand die de financiële kanten voor mij regelt. Die is naar Rob Houwer gegaan en die twee jongens zijn wel aan el kaar gewaagd. Houwer bood heel weinig en mijn adviseur begon hoog. Op den duur kom je dan in het midden uit. Dat is het zakelijke spel. dat ik overigens niet kan spelen. Ik druf niet eens terug naar de groenteman als er bij een kilo appels vijf rotte zitten. Goed. Ze hebben gepraat en ik werd gebeld: het zou allemaal dik in orde komen. Maar tegen regisseur Paul Verhoeven heeft Houwer steedn gezegd: die Van Ammelrooy vraagt teveel, dat betaal ik niet! Verhoeven dacht: als ik geen Olga heb, kan die film niet doorgaan. Dus die is tijdens de audities voor figuran ten gaan kijken om te zien of er geen Olga bij zat. Dat werd toen dat meisje uit Maastricht. Een erg goed kind, lijkt me overigens. Intussen belt de secretaresse van Rob Houwer me op om te zeggen dat het financieel dik in orde zou komen. Nou, dus ik maakte me geen zorgen. Ik moest alleen even komen om te kijken of ik bij één van de zes jongens paste die de mannelijke hoofdrol moest spelen. Dat zou Hugo Metsers worden. Officieel heb ik van Rob Hou wer nooit gehoord dat het niet doorging. En toen hoorde ik ineens dat ze al voorzien waren. In de theaterwereld is het een ongeschreven wet dat je je aan mondelinge afspraken houdt. Als je vandaag belooft dat je het volgende seizoen bij een bepaald gezelschap gaat spelen en de volgende dag teken je bij een ander, dan zit je goed fout. Ik wil eigenlijk een schadever goeding, want nu mis ik die televisieserie Kijk, ik vroeg misschien we! veel, maar ik zou voor de film wél helemaal kaal geschoren moeten worden. Dat was nog niet het ergste, maar ik moest ook dikker worden. Ik zou het er later wel af kunnen krijgen maar als je tegen de dertig loopt is je huid niet meer zo elastisch.' Willy van Hemert Hij is de ;nan die in Nederland de "monster-televisieseries maakt' en in Hilversum gaat het verhaal dat hij niet alleen de enige is die het kén, maar ook de enige die het wil. Hoe het zij: Willy van Hemert van de NCRV gaat 'Bartje' van An ne de Vries op het scherm brengen. Denkt u dat 'Bartje' nét zo'n succes wordt als 'De Kleine waarheid?' 'Daar kan ik niet op antwoor den. Bovendien ben ik bijgelo vig, maar ik kan wél zeggen dat ik het natuurlijk hóóp.' Waarom koos u 'Bartje'? 'Kijk wanneer u zegt: is dit het beste Nederlandse verhaal dat u kent. dan zeg ik: nee. Maar ik geloof dat dit verhaal wel in pen behoefte voorziet. Er wordt op de televisie erg veel hérd gedoe vertoond. 'Bartje' is een verhaal over vroeger en de mensen vinden het fijn om naar te kijken. Bovendien zitten er aan 'Bartje' actuele kanten.' Welke actuele kanten? 'Het grote actuele van 'Bartje' is, dat het laat zien dat je in miserabele sociale toestanden tóch gelukkig kunt zijn. Het geluk van mensen valt of staat niet door de sociale voorzienin gen, maar het geluk is een kwestie van mentaliteit.' Is het waar dat de familie Krol geld vraagt voor foto's? 'Dat is volkomen gelogen. Jan Komt Anneke wéér terug Annemarie heet nu Vis Annemarie Oster (de bepukkel- de dochter van het vrome gezin ki Hadimassa) is al een tijdje getrouwd met John Vis. die directeur van een platenmaat schappij is. Het echtpaar Vis heeft een zoor. die luistert naar de naam Erik Jan en bijna zeven maanden is. 'Ik ben door m'n zoon minder met mezelf bezig,' verklaarde Annemarie onlangs. Ik ben minder egocen trisch geworden. Trouwen ver andert je óók. En dan komt »o'n jochie er nog eens boven op. Je weet dat je nooit meer alleen bent. Ik ben vrij huise lijk en dat kan ik nu helemaal botvieren. Maar het is wél in grijpend hoor, een kind krij gen.' Het vak van mode-ontwerper is niet altijd even leuk. Want als iedereen druk met de zomervakantie bezig is, zit de trend-maker winterkleren te ontwerpen. Bijvoorbeeld deze modellen, die zijn uitgevoerd in witte duffel. The Society Shop verkoopt ze en van links naar rechts zijn te zien: een battledresspak (waarvan het jack is gevoerd met bruine borg), een overhemdpak en een zogenaamd bonkerjasje. .nneke Üronioh Het zit er di'.. in dat Anneke Grönloh weer haar come-back gaat maken. Zélf gelooft ze er niet in: 'Ik ben namelijk nooit weggeweest.' zegt de zangeres van onder meer 'Brandend zand en een verloren land'. Anneke zegt dat ze mg steeds veel werk heeft in den lande, alleen met de platen en de televisie loopt net niet zo best Ook het inko men van \i°rhonderdduizend gulden per jaar is er niet meer bij. Tóch heeft Anneke dat in haar drie gouden jaren ver diend Anneke gaat nu toch v/eer wat aan de plantenmakerij doen en ze neemt binnenkort -en langspeelplaat op met Ma- leise Pedies. Op die manier Is er n et alleen in Nederland af zetmogelijkheid. maar ook in Indonsië. En daar wonen ook nog steeds veel mensen Annemarie Oster Wie wordt de nieuwe 007? Jules is (bedroefd) Verslaggeefster Jojanneke Claasen had onlangs een ge sprek met troubadour Jules de Corte, die ons jaren geleden blij maakte met liedjes over spotvogels en wolken die zo snel dreven. Jules vertelde haar dat hij het met de maatschappij niet meer ziet zitten. Daarom wil Jules dc Corte de mensen wakker schudden met zijn 'Cor- tofoon' (04920-35331). Voor de telefoon schrijft Jules liedjes en muziekje, die de mensen moeten waarschuwen voor het feit dat we op deze manier met de mensheid onherroepelijk de helling afgaan. Jojanneke sehrijft in haar verhaal over Jules de Corte: 'ffj ziet de lichtpunten in de duisternis niet meer Krol die de hoofdrol speelt, heeft nooit geld gekregen voor foto's maken. De familie Krol heeft van een bevriende journa list 75 gulden gekregen om éér der een verhaaltje te mogen publiceren. Ik heb onmiddellijk gezegd: jullie hadden van mij het dubbele gekregen wanneer jullie je mond hadden gehou den. Door al deze negatieve pu bliciteit zijn deze mensen hele maal overstuur. Ze voelen zich Judas met de zilverlingen.' Werkt u liever met natuurta lenten dan met acteurs? 'Onder de acteurs zitten natuur lijk ook natuurtalenten. Maar in dit speciale geval. ja. Dit verhaal moet écht gebeuren in de streek waar het speelt. Dus buiten het westen met z'n ac teurs. Ik kan de lyriek van Anne de Vries alleen overbren gen door échte Drenten te laten spelen. Ik was bij de vrouw die de moeder van Bartje gaat spelen en als je die vrouw uit de bedstede ziet springen, tja, dat gaat 7,6 authentiek, dat kan ik als regisseur niet verzinnen.' dsgpecept Linzensoep Roger Moore De Amerikaanse filmmakers zit ten er een beetje mee. Sean Connerv en George Lazenby willen niet meer voor James Bond, alias 007. spelen in de films naar de gelijknamige boe ken van Ian Fleming. Heel Hollywood bezit geen mannelij ke acteur die hetzelfde soori voorkomen heeft als Sean. Er zijn nog een paar aardige verha len van Fleming die het verfil men waard zijn. En iedere ver filmde Fleming trekt miljoenen bezoekers. Ten einde raad heeft men nu een beroep gedaan op ex-Saint, ex-Ivanhoe en ex-Ver- sierder Roger Moore. Deze be vindt zich momenteel aan de Franse Rivièra om na te den ken over bet aanbod uit Holly wood. Moore verdiende met 'De versierders' 50.000 gulden per dag. dus hij kan lang denken 1 I. bouillon 50 gr. vet rookspek 1 ul knoflook 300 gr. linzen blaadje laurier peper Worchester saus citroensap, zoul Maak een liter bouillon op uw eigen wijze of gebruik simpel do handige bouillonblokjes. Smelt het i<n dobbelsteentjes ge sneden spek in een grote braad pan. Fruit hierbij de gesnipper de ui en een geperst teentje knoflook Voeg daarna de ge wassen linzen toe. de bouillon, het blaadje laurier en wat pe per. Laat de soep ongeveer an derhalf uur met gesloten deksel zachtjes gaar worden. Breng daarna de soep op smaak met de Worchestersaus, het citroen sap en het zout. Eventueel kunt u de soep eerst zeven. Mcnutlp: Linzensoep, macaroni met kerriesaus, ririe-in-de-pan. gen de kracht en het geweld van staande legers en militaire bondge nootschappen. Pleegt Van Niftrik geen verraad aan de bijbelexegese? Zwolle H. F. Bergsma Bidprentje (3) redactie behoudt zich het recht voor om r opname ln deze rubriek ontvangen me- ngsultlngen verkort weer te geven. Bij ibllkatic wordt met de naom van de under ondertekend. Brieven kunnen wnr- 'n gezonden «an de heer Joh. C. Francken. Cretans van de hoofdredactie van Trouw- «artct. Postbus 859. Amsterdam. "P Bidprentje (2) De zwakke krachten' van prof. Van J*7 Niftrik en de zijnen zullen niet kun- Oan len voorkomen dat de gefolterden in "ir Ie Braziliaanse gevangenissen het zul- uij en blijven uitschreeuwen van pijn en Uende, dat de genocide en ecocide in ■nst^etnam doorgaan- dat Nixon een am ede ambtstermijn krijgt om mis- 7j' chien wel een kernoorlog te voeren !V die man is tot alles in staat), dat de ivrk ndere grote machten samen met de 'S. de derde wereld onder elkaar aan verdelen, dat de grondstoffen- Frik r°of versne,d doorgaat, dat het bloed- nnr >ld in Zuidelijk Afrika steeds meer onafwendbaar wordt enz. Nee, dan j beb ik toch maar liever de Geest van de Heer der heerscharen, die de guer- ülaleider Jerobeam z'n zegen gaf en JU" de rebellenleider Mozes naar de farao - i|'et gaan om hem te zeggen dat alle erstgeborenen eraan zouden gaan. iHet is de geest van de goddelijke lanvoerder van alle guerrillero's te- Aan het begin van zijn betoog naar aanleiding van 'Een bidpentje uit Til burg' veegt prof. Van Niftrik op een fanatieke en beledigende manier alle (jonge) mensen op één hoop die ver ontrust zijn door de geestelijke boos heden 'in de lucht' de 'machten' enz., of concreter gezegd: de discriminatie van rassen en klassen, uitbuiting, het atoombomevenwicht, Vietnam enz. Aan het eind van zijn betoog sugge reert prof Van Niftrik dat hij een voorstander is van de zachte krachten. Hoe is het mogelijk als je eerst de tegenstander voor zwetser e.d. uit maakt. De uitspraak van ds. Buskes over het 'getuigenis', dat hij, ds Bus kes, zichzelf niet herkent in het 'ge tuigenis', is blijkbaar langs prof. Van Niftrik heengegaan. Evenals de woor den van prof. Berkouwer in de gere formeerde synode: dat, indien hij, prof. B„ was aangevallen zoals prof. Kuitert is aangevallen, hij eraan ka pot gegaan zou zijn. Oost Souburg G. J. de Morrée Pater de Greeve (2) Het verlaten van de KVP door Pater de Greeve staat niet te mijner beoor deling. Vermoedelijk ziet hij abortus als moord, zoals naar ik meen zijn RK-kerk dat ziet. Maar zijn standpunt heeft niets te maken met een ontveld Vietnameesje. Het streven van Pater de Greeve is steeds geweest; bestrij ding van het geweld in de wereld Ik weet dat: ik zat met hem gevangen. We kwamen er levend uit! Maar dat we gevangen zaten kwam omdat ook al vóór 1940 velen, goedbedoeld meen den dat agressoren konden worden bestreden met een paraplu van Cham berlain. Het komt mij voor dat het beter ware geweest de 'defensieschu- ren' te bevoorraden, dat wil zeggen: zorgen voor een parate defensie om buitenlands en binnenlands geweld te keren. Gouda E. A. Polet AAK Onder de titel: Bomaanslag: eis twee maanden voorwaardelijk werden enige dingen vermeld die niet juist zijn. Namens de Aktie Andere Koers (AAK) wil ik deze rechtzetten. 1. Wij zouden de 'welvaartsmaatschappij' wil len veranderen. Dat wij deze maat schappij willen veranderen klopt wel. maar wij zijn beslist niet tegen wel vaart. Wel tegen de uitwassen van de welvaart, zoals geestelijke uitbuiting, milieuvervuiling, slecht economisch beleid enz. 2. Er is nimmer gezegd dat wij geweld zonodig niet uit de weg gaan. 3. De AAK was niet betrok ken bij de 'wraakaktie' van het gooien van molotovcocktail naar het Duitse consulaat, zoals gesuggereerd. Dat wij John gesteund hebben bij zijn rechts zaak betekent niet dat wij het met zijn daad eens zijn. Wij staan achter zijn motivatie: maatschappij-kritiek, en wij hebben hem gesteund omdat wij het onjuist vinden dat iemand die heel goed gemotiveerd is een zware straf zou krijgen omdat hij eens uit de band vliegt. Rotterdam Aktie Andere Koers I. Spruit Zachte krachten In Trouw-Kwartet van 7 juni besluit prof. Van Niftrik een artikel met de woorden: 'Dan zullen de zachte krach ten het winnen.' Dat hopen wij zeker allen als het dan ook maar kréchten zijn. Prof. Van Niftrik schrijft ook over Hendrik Pierson. In het voortreffelijke boek van ds. Schram over H. P. lezen we, dat de kerken Pierson maar hebben laten praten en ploeteren. 'Een intense leerstellige en kerkpolitieke strijd woedde in Nederland; aan de grote vragen der maatschappij ging men voorbij.' Zijn deze woorden misschien ook nu nog van toepassing? Daarbij denk ik aan wat prof. van Niftrik schrijft over zuster Tarcies, die zich geheel gaf voor de leprabestrijding. Prachtig werk. maar is het niet ook voor de Christenen beschamend dat dit werk nog op deze wijze moet worden gedaan? Als het geld maar beschikbaar was. zou de lepra binnen korte tijd onder controle kunnen wor den gebracht en zou deze ziekte in de komende generatie uiteroeid kunnen worden. Liefde vraagt barmhartig heid, maar ook gerechtigheid. Paterswolde Mevr. P. A. C'amphuls-Pierson Kenia Met vreugde namen wij kennis van de artikelenserie van Harm Lamberts over Kenia. Het is van eminent be lang dat op deze wijze de problema tiek van Kenia aan de orde wordt gesteld en tevens datgene wat de National Council of Churches of Ke nya eraan tracht te doen. De Werel- raad van Kerken heeft de door de heer Lamberts beschreven projecten van de National Council 'of Churches of Kenya reeds enige jaren op haar projectenlijst gezet. Hier in Neder land werft met name onze Stichting daarvoor fondsen. De aktie van de Lutherse Kerk voor het kindertehuis 'Min Ijole' in Garba Tula (Turkana, Noord-Kenia) is ook via onze Stich ting gelopen. (Voor zover bekend, steunt ook het Alg. Diakonaal Bureau van de Geref. Kerken het Village Polytechnics Project). Steun aan het werk van de Keniase Raad van Ker ken is mogelijk door storting op ons gironummer 5261 ten name van de Stichting Oecumenische Hulp te Utrecht H. Akkerman 2e secretaris Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en vluchtelingen Van een verslaggever UTRECHT Een stevige meerder heid van de enkele honderden leden van de Nederlandse juristenvereni ging, die vrijdag en zaterdag in Utrecht de jaarvergadering van de vereniging hebben bijgewoond, is voorstander van een gemeenschappe lijke tweejarige vooropeliding voor juristen, economen en sociologen. De leden vinden dat het bestuur van de Juristenvereniging de mogelijkheden van zo'n 'gezamenlijk opstapje' voor de drie universitaire opleidingen moet laten onderzoeken. Dat bleek zaterdag in Utrecht uit de stemming over dit idee, afkomstig van de Leidse hoogleraar voor staatsrecht, prof. mr. T. Koopmans. Hij wil van de juridische studie een afgeronde algemeen oriënterende opleiding af splitsen .waarin de student zich twee Jaar lang met sociologie, economie en rechten bezighoudt Die afsplitsing houdt ook in dat de opleiding, los van de universiteit, in aparte scholen wordt gegeven. Volbrengt de student die opleiding, dan kan hij kiezen of hij inderdaad rechten wil gaan studeren. Daarvoor zou hij nog drie jaar studie aan de universiteit nodig hebben. In de ge dachten van prof. Koopmans zou deze. op het Amerikaanse 'college' geïnspi reerde vooropleiding ook toegang moeten geven tot de studie van econo mie en sociologie. De maatschappij zal volgens prof. Koopmans wel gedwongen zijn dege nen die alleen deze korte opleiding voltooien als geschikt voor bepaalde beroepen te erkennen. Welke waarde ring de opleiding zal krijgen is niet te voorzien, maar wellicht zou deze de functie van algemene beroepsoplei- PARAMARIBO (ANP) In Parama ribo hebben Creoolse demonstranten vrijdagmiddag Hindostaanse voorbij gangers gemolesteerd. De moeilijkhe den ontstonden tijdens een betoging, die door de Surinaamse Socialistische Unie (SSU) was georganiseerd. De demonstratie was gericht tegen Suri naamse statenleden, die terugkeerden van een reis naar Nederland. De SSU vindt, dat de ministers en de statenle den eerst de binnenlandse problemen moeten oplossen voordat ze gaan rei zen. De Creoolse betogers zouden met zes bussen naar het vliegveld Zanderij worden gebracht, maar de opkomst was veel groter dan was verwacht. De bussen raakten overvol en daarom wilde de Hindostaanse chauffeurs niet vertrekken. Dat werd opgevat als een sympathiebetuiging met de regerende Hindostaanse partij. De betogers gin gen daarop de bussen vernielen en Hindostaanse voorbijgangers lastig vallen. De demonstratieleiding besloot daarop de tocht naar het vliegveld af te gelasten en in plaats daarvan te voet naar de weg te gaan. waar het ver keer vanaf de luchthaven Paramaribo binnen komt. Onderweg kwam het tot botsingen met de politie. Ook werden weer Hindostanen lastig gevallen. Demonstratieleider Henk llerrenberg weet de moeilijkheden, die hij betitel de als een 'uitbarsting van latent ra cisme' van de 'raciale pohtiek' van de regering. Volgens hem is de fout dat de politieke partijen in Suriname op raciale en niet op ideologische leest zijn geschoeid. ding van de juridische studie kunnen overnemen. De universitaire studie zou zich dan op de rechtswetenschap kunnen richten. IJSSELMUIDEN In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben onbeken den geprobeerd brand te stichten in het groepsbureau van de rijkspolitie in IJsselmuiden. De onbekenden hadden zich toegang tot bet bureau verschaft door enkele stenen door een raam te gooien waar na dit geopend kon worden. De inven taris van het bureau werd overhoop gehaald en grotendeels vernield. Ook bleek men pogingen te hebben gedaan om het bureau in brand te ste ken. DEN HAAG Woensdag wordt in Eindhoven achter gesloten deuren het Nederlandse wetenschapsbeleid aan de tand gevoeld. Een internationale com missie heeft in opdracht van de Orga nisatie voor economische samenwer king en ontwikkeling (OESO) een rapport opgesteld over het onderzoek beleid in ons land. zoals dat voor veel andere lidstaten al gebeurd is. De vragen die naar aanleiding daarvan bij de commissie zijn opgekomen, wor den woensdag voorgelegd aan 'n Neder landse delegatie onder leiding van minister De Brauw. AMSTERDAM In de nacht van zaterdag op zondag is brand uitgebro ken in de Amerikaanse bibliotheek van het Nederland-Amerika Instituut aan het Museumplein in Amsterdam. De politie neemt aan, dat de brand is aangestoken. Kort voor de brand werd ontdekt zag een voorbijganger een jongeman met een weekendtas bij het instituut wegrennen. Een ruit in de bibliotheek was gebroken. De schade bleef beperkt. Van de dader ontbreekt elk spoor. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7