freuwe LeMse Comrant 1 E Stakingsverbod voor piloten VS iegtuigramp jij Londen st 118 levens Landentitel voor West-Duitsland Gemeenschappelij k bestuursorgaan van KVP, ARP en CHU Protest tegen kapingen ondermijnd Kok stak zijn kapitein dood In deze krant Nederland niet gemakkelijk, zegt Pompidou Ministerraad gaat vandaag verder met beleidsoverleg UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAAR.. WETEN UW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID Num:Qm3aM I VUL DE BON HIERNAAST IN i 11 rnuummmmmm JK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Lat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghableven mijn hert in teghenspoet!" LEIDEN. Zocicrwoud*ewc£ II, lel. 33741. LEIDERDORP. \.d. alk/Boumanwcg 180, tel. 14J90. WASSENAAR. Zuylen NIJeveltstt. 371, lel. 1441. Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 0.8.30 uur W ASHINGTON, NEW YORK, AMSTERDAM (Reuter, UPI, AP) Met zijn besluit de Amerikaanse verkeersvliegers te verbieden, vandaag deel te nemen aan de 24-uursstaking tegen 'vermeende laksheid van de Verenigde Naties om iets tegen het kapen van vlieg- utigen te ondernemen/ heeft het Amerikaanse Hof van Appèl in Washington dit internationale protest ontkracht, dat nota bene op initiatief van de Amerikanen zelf op gang was gekomen. hartstuk van de Trident was na de ramp het enige nog herkenbare onderdeel. •EN (Reuter, UPI) Alle 118 passagiers en bemanningsleden ?n Brits lijnvliegtuig zijn gisteren om het leven gekomen, toen pstel, kort nadat het van het Londense vliegveld Heathrow was legen, op een braakliggend terrein te pletter sloeg. Het was de ramp in de geschiedenis van de Britse luchtvaart. Ifcte izittenden leefden nog, toen de redders op de plaats van de riveerden. Maar twee van hen kort daarop ter plaatse en de •érleed later in een zieken- !et vliegtuig een Trident in tweeën, toen het tcreeht- jin de bomen op het braaklig- terrein, dat maar een halve Ier verwijderd is van het cen- ran Staines, een dichtbevolkte ld van Zuidwest-Londen. lent, een toestel van de British Airways, was onderweg Irussel. Een woordvoerder van jritse vereniging van verkeers- rs heeft gezegd, dat de gezag- r volgens ooggetuigen het lan- estel ingetrokken had, wat bete- iat de start normaal was verlo- let apparaat waarop het verloop vlucht wordt vastgelegd, de zg. box (het 'zwarte kastje'), is evonden. litie heeft erover geklaagd dat lanwezigheid van duizenden [ezegd 'weest vruchtbaar' losmaakt bewoont de aarde' maakt de tot een 'natuurnoodwendig- Dat is bij de konijnen af. Dr. Okke Jager. uien üf tot zwaar bewolkt met en- Ie lokale buien. Overwegend itige wind uit zuidwest tot est en maximumtemperaturen n ongeveer 16 graden. ORGEN EX OVERMORGEN: ikele buien, ook opklaringen aanhoudend koel. Morgen zon op: 04.19 onder: 21.03 maan op: 15.03 onder: 00.36 rendering historie, iheidkunde en recht nieuwsgierigen het bergingswerk be lemmerde. Op de wegen in de omge ving stonden files van 16 kilometer lengte. Trident Het toestel was het eerste van het type Trident dat met passagiers aan boord verongelukte. In de achtjarige geschiedenis van de Trident een driemotorig straalvliegtuig voor de korte en middelgrote afstand is één keer eerder een ongeluk gebeurd. De Trident die toen neerstortte, maakte een. proefvlucht. De ramp van gisteren was het derde grote vliegtuigongeluk in vier dagen. Woensdag stortte een Japans lijnvlieg tuig neer bij New Delhi: 87 doden; donderdag verongelukte in Zuid-Viet- nam een toestel van Catbay Pacific: 81 doden. Het ernstigste Britse ver keersongeluk tot dusver vond 22 jaar geleden plaats, toen 81 mensen om kwamen bij een ongeluk met een Avro-Tudor V in Zuid-Wales. Bij het ergste vliegtuigongeluk buiten Groot- Brittannië verloren in maart 1966 124 inzittenden van een Boeing 707 van de BOAC het leven, toen dit toestel boven Japan in stukken brak. DEN HELDER Pas nu is bekend geworden dat donderdag aan boord van het Nederlandse vrachtschip Breeveld zich een drama heeft afge speeld dat aan de 42-jarige kapitein D. Kuiper uit Den Helder het leven heef gekotst. Het schip lag in de Finse havenplaats Hamina. Toen dp bemanning van de Breeveld voor een feestje ter gelegenheid van het feit dat een van de opvarenden vader was geworden bijeen was, haalde de kok van het schip plotseling een mes tevoorschijn en ging daarmee de kapi tein te lijf. Het slachtoffer is aan zijn verwondingen bezweken. De kok is gearresteerd. Men heeft nog geen en kel vermoeden over het motief. De Breeveld is eigendom van de Rotter damse rederij Van Es Co. Binnenland Huurverhoging hij PvdA halszaak 5 Gevangenen ontsnapt 5 Buitenland Treinramp in Frankrijk 6 Podgorni: verder praten over Vietnam 6 Kunst Vele voorstellingen in Holland Festival 2 en 8 PARIJS President Pompidou vindt Nederland een moeilijk land om mee om te gaan 'omdat het een echte natie is met een eigen geschiedenis van vele eeuwen'. Het Franse staatshoofd zei dit in een interview, dat gisteren door de Nederlandse televisie werd uitge zonden in verband met het staatsbe zoek van koningin Juliana aan Frank rijk, dat vandaag begint. Op de vraag of dit soort staatsbezoe ken straks in het verenigd Europa overbodig zullen zijn, antwoordde de president: 'De Verenigde Staten van Europa zullen er wel komen, maar de naties zullen nooit sterven.' Volgens hem zullen er altijd nationale regerin gen met eigen verantwoordelijkheden blijven. Het Franse staatshoofd herhaalde zijn dreigement om de Europese topconfe rentie, die in oktober in Parijs moet worden gehouden, af te gelasten, als er geen duidelijke vorderingen bij de voorbereiding gemaakt worden. 'Ik voel er niets voor tien staatshoofden in Parijs alleen maar te laten paraderen en in de schijn op te houden belang rijk te doen,' aldus Pompidou. Er moet spijkers met koppen geslagen worden anders kan de topconferentie maar beter niet doorgaan. Hij zei, dat de Europese gemeenschap duidelijk onafhankelijk van de Ver enigde Staten moet zijn. De tien landen van de EEG 'kunnen zich niet laten betuttelen door een elfde'. In een 'persoonlijke boodschap aan het Nederlandse volk' zei het Franse staatshoofd, dat hij Nederland bewon derde om zijn snelle economische her stel na de oorlog. Hij riep op Frankrijk en Nederland in de eerste plaats te beschouwen als bondgenoten, die strij den voor dezelfde doelen. DEN HAAG De ministerraad heeft zaterdag van negen uur tot ongeveer half drie vergaderd over het sociaal- economisch beleid voor 1973 en de werkgelegenheidssituatie in 1972 en 1973. Het beraad is nog niet afgesloten. Morgenavond om acht uur zal de ministerraad worden voortgezet zo heeft de woordvoerder van de rijks voorlichtingsdienst zaterdagmiddag meegedeeld. De voorzitter van de Amerikaanse Bond van verkeersvliegers heeft na het vernemen van het besluit gezegd, dat de leden van de bond opdracht hebben gekreger niet te gaan vliegen. Het Hooggerechtshof heeft inmiddels de beslissing van het Hof van appèl bekrachtigd. 'Wij willen doeltreffend tegen de kapingen protesteren. Ik heb de verplichting, dit namens de organi satie te doen. Als wij niet zouden staken, zou dit voor eventuele kapers een onmiskenbaar teken zijn dat het ons ontbrak aan eendracht. Als er door onze actie maar één leven wordt gespaard dan is dat al de moeite waard', aldus voorzitter John J. O'- üonnell. Het Hof wilde geen uitspraak doen over de merites van de zaak, maar wenste meer tijd te hebben om zich ermee bezig te kunnen houden. Om een gerechtelijk bevel tegen de actie van de verkeersvliegers was gevraagd door de Amerikaanse luchttransport organisatie (ATA). die de luchtvaartmaatschappijen vertegen woordigt. De president van de ATA veroordeelde de voorgenomen staking: 'Wij verschillen ni?t van mening met de piloten over pogingen om luchtka- pingen te voorkomen. Maar wij gelo ven niet dat stakingen er toe kunnen bijdragen'. Tevoren had de Bond van verkeersvliegers laten weten, het Hooggerechtshof te zullen vragen om nietigverklaring van het tijdelijke verbod. President Nixon had in een verkla ring gezegd, tegen de staking gekant te zijn. Zijn perschef zei dat er geen behoefte bestaat aan een 'zo drama tisch gebaar om de aandacht te vesti gen op het vraagstuk van de luchtpi- raterij'. Wij onderkennen het belang van hel probleem en wij hebben maatregelen genomen om de kapingen AMSTERDAM Het vliegverkeer zal vandaag in grote delen van de wereld stilliggen. De intenationale pilotenor- ganisatie Ifalpa heeft de staking van vandaag normaal door laten gaan, on danks het verbod dat de initiatiefne mer van de slaking de Amerikaan se pilotenorganisatic opgelegd kreeg door het Amerikaanse Hof van Appel. De Vereniging van Nederland se Verkeersvliegers verwacht niet, dat vandaag veel Amerikaanse toestellen op Schiphol zullen landen. 'Het zijn nog altijd de piloten, die een vlucht kunnen weigeren, uit hoof de van de veiligheid. Met deze interna tionaal geldende regel kunnen de Amerikaanse vliegers toch deelnemen aan de staking', zogt de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers in een commentaar. Het grondpersonee. van Schiphol zal in ieder geval de Amerikaanse vluch ten niet afhandelen. De vakbonden van het grondpersoneel verklaarden al eerder achter de staking te staan en iedere inbreuk op de staking zullen verhinderen. Op de luchthaven Schiphol bleef het gisteren rustig. De grote stroom van telefoontjes voor overboekingen kwam vrijdag en zaterdag al binnen. De directie van Luchthaven Schiphol NV verwacht, dat het vooral dinsdag bij zonder druk gaat worden op de lucht haven. De meeste passagiers hebben hun vlucht van vandaag naar morgen verschoven. Volgens de Vereniging van Neder landse Verkeersvliegers kunnen de passagiers volledig begrip opbrengen voor de staking. Bij de vereniging kwamen vele positieve reacties bin nen. te bestrijden'. In New York verklaar de VN-secretaris-generaal Kurt Wald- heim te verwachten, dat de Veilig heidsraad vermoedelijk hedenmiddag bijeen zal komen om pen besluit te nemen naar aanleiding van het kapen van vliegtuigen. Aangenomen wordt evenwel, dat het nog wel tot morgen kan duren. Tot de landen die aan de staking meedoen behoren Nederland, België. Frankrijk. Italië, Oostenrijk, Denemar ken. Noorwegen. Spanje. Brazilië, Ven ezuela, Mexico, Argentinië. Chili, Cana da, Ierland, India, Israël, Nieuw- Zeeland en Zuid-Afrika. Swissair en Lufthansa hebben echter uit eigen beweging alle vluchten voor vandaag afgelast. Tsjechoslowaakse verkeers vliegers zullen va 11 tot 12 uur vanochtend symbolisch aan de staking deelnemen. In Engeland doet men niet mee. In Vervolg zie pagina 6. Van onze sportredactie AMSTERDAM West-Duitsland heeft de Europese voetbaltitel voor landenteams veroverd. De formatie van bondscoach Helmut Schön won gisteren in het Heiselstadion van Brussel de finale van het eindtoer- nooi tegen Rusland met 30. Op nieuw speelde Gerd Miiller, top scorer in West-Duitsland. een hoofdrol in de doelpuntenproduk- tie. Müller, die in de halve eind strijd tegen België vorige week beide doelpunten voor zijn reke ning nam, schoot tegen de Russen opnieuw twee keer raak. De derde treffer van de Westduitsers werd door de jonge Herbert Wimmer ge maakt. In de strijd om dc derde en vierde plaats won gastland België zater dagavond met 21 van Hongarije. Lambert en Van Himst zorgden in deze matige wedstrijd voor de Bel gische doelpunt. Hongarije scoor de uit een strafschop tegen. De 14-jarige zwemster Hansje Bun schoten verbeterde dit weekeinde het Europese record op de 1500 me ter vrije slag voor dames. Zij maak te in Bussum een tijd van 17 mi nuten 46.3 seconden. De jeugdige pupil van de zwemclub Naardcn Gerd Müller in duel met een van de Russische verdedigers was daarmee 4.8 seconden sneller dan de Italiaanse Novella Calliga- ris, die vorig jaar het Europese re cord van Linda- de Boer overnam Van onze parlementsredactie DEN HAAG KVP, ARP en CHU zullen een gemeenschappelijk bestuursorgaan met daadwerkelijke bevoegdheden in het leven roe pen, dat leiding moet geven aan de ontwikkeling naar de vorming van één ongedeelde partij. De delegaties van de drie partijen in de contactraad hebben dit zaterdagmiddag in Driebergen afgesproken, zonder evenwel daarbij aan te geven wanneer de ene partij er zou moeten zijn. Wel heeft de contactraad aan de drie betrokken partijen in overweging ge geven. bij de verkiezingen van 1975 met één lijst uit te komen, zodat daarna in de Tweede Kamer én fractie zal optreden. De drie delega ties doen voorts de suggestie, een nieuwe politieke combinatie (de chris ten-democratische beweging) op te richten, waarvan de leden van de drie partijen lid zijn. maar waartoe ande ren rechtstreeks kunnen toetreden. De contactraad heeft zaterdag een strategienota aanvaard, waarvan straks een nieuw actieprogrmma moet wor den afgeleid. Nog voor de komende jaarwisseling zouden werkgroepen moeten worden ingesteld die op be paalde deelterreinen nog 'diepteborin gen' moeten verrichten. Een brede programcommissie waaraan ook men sen mogen meedoen die niet tot de drie bestaande partijen behoren, moet dan het actieprogramma voorbereiden. Van deze mensen die geen lid zijn van KVP. ARP of CHU wordt ver wacht dat zij dc zaterdag aanvaarde strategienota en het karakter van de nieuwe politieke organisatie onder schrijven. Organisatie De strategienota wordt voor kerstmis 1972 aan de organen van de drie betrokken partijen aangeboden. Na aanvaarding ervan moet in het voor laar van 1973 door de drie partijen worden beslist over de organisatori sche concretisering. Een werkgroep zal organisatie-modellen en -voorstel ler. uitwerken. De AR-voorzitter, dr. A. Veennan lichtte zaterdagmiddag bij de publi catie van de nota toe. dat de voorstel len een groeiproces bedoelen mogelijk te maken. In de tussentijd blijven de bestaande partij-organen functioneren. 'We schaffen niets af.' aldus de AR- voorzitter. Prof. dr. P. Steenkamp. voorzitter van dc contactraad en als zodanig ook de man die de voorstel len in eerste opzet heeft geformu leerd. stelde vast dat de nieuwe sa menwerkingsvorm van het gemeen schappelijk bestuursorgaan meer is dsn alleen maar een federatie. In de paragraaf uit de nota over het karakter van de nieuwe organisatie wordt gezegd dat zij het evangelie beschouwt als 'een uitdaging, een op gave en een gave tegelijk'. 'Een uitda ging die een antwoord vraagt ook in de politiek; een opgave die een bijzon der licht werpt op ons leven en onze samenleving, en zijn absolute eisen stelt: een gave, waarin de vitaminen en de moed kunnen worden gevonden om te bouwen aan nieuwe maatschap pelijke verhoudingen.' De nota gaat dan verder: 'Het evangelie is daarbij uniek, maar het is niet exclusief, dat wil zeggen het is niet ons bezit. Wij mogen het niet monopoliseren. Het is geen landkaart, maar veeleer een kompas dat de richting aanraadt.' De contactraad spreekt hierbij de hoop uit dat 'velen in ons volk met hun eigen bezieling het antwoord dat wij moeten geven mee willen bepalen, kritisch willen beoordelen en dat zo velen tot dezelfde politieke opstelling kunnen komen.'. 'Het samenbindend element en het herkenningspunt zijn onze politieke strategie, ons actieprogram en ons beleid, zoals wij die als antwoord aan de evangelische oproep blijvend vorm willen geven,' aldus de nota. Dr. Veerman zei zaterdagmiddag dat met deze formulering van de grondslag de drie delegaties zijn uitgegroeid boven de problemen die er aanvankelijk in de contactraad bestonden. 'De vroege re probleemstellingen zijn weg. de vraag of en hoe er openheid moest komen was niet meer aan de orde," zei dr. Veerman. De voorzitter van de KVP. dr. D. de Zeeuw zei dat een organisatie met het nu omschreven karakter geen confessionele organisa tie meer kan worden genoemd. Zie ook pagina 5 de meest klemmende vraag voor ons is Boekcnetalage Radio en tv Strips, feuilleton commentaar Puzzel Dag maandag Lezers schrijven De prinsjes Johan Friso, Constantijn en Willem-Alexander op vakan tie in Porto Ercole, waar ook hun ouders prinses Beatrix en prins Claus vertoeven. I LAAT HEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR 1" —I 'UW OMGEVING" LEZEN I ^eu^ona»: betaalt pen Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan I Adres: kwartaal I bespaart u voor hen 3% gulden aan abonne- pjaats; mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij I wijze van kennismaking de krant gratis! De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 3\'i gulden abonnements- h I geld. En u ontvangt een leuke attentie! I I Opgegeven door: 1 I Adres:1 Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: I PlaatsHl Ik ontvang als beloning het aangekruiste m NIEUWE LEIDSE COURANT I I f~] mapje poft- J~] plrtina f"l handige I ANTWOORDNUMMER 267 1 ',1TSS H LEIDEN WT-I»» J

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1