Britse havenstaking nog net voorkomen Parijs en Moskou: sne veiligheidsconferentie Argentijnse groep laat ontvoerde Fiat-chef los Russische diplomaat in Djakarta verdwenen Heykal roept Sadat tot hervatting van oorlog Links-extremistische groep vrijwel geheel opgerold Amerikanen weg uit noordelijk Zuid-Vietnam Amerikaanse belasting uitgekleed Moskou schrapt naam van Stalin uit volkslied Henry Kissinger naar China vertrokken Opnieuw Tupamaros in Uruguay opgepakt Parijs lonkt naar Bagdad Clifford Irving kreeg twee-en-een-half jaar Japanse terrorist in eigen land gearresteel» TROUW KWARTET ZATERDAG 17 JUNI 1972 lluifenland ULRIKE MEINHOF GEARRESTEERD HANNOVER (DPA, UPI) - De Westduitse politie heeft gisteren de arrestatie bekendgemaakt van de 37-jarige oud-journaliste Ulrike Meinhof. Zij was het laatste kopstuk van de links-extremistische Baader-Meinhof-groep dat nog op vrije voeten was. Haar arrestatie werd door Bondsdagvoorzitter Kai-Uwe von Hassel belangrijk genoeg gevonden om er gisteren in het Westduitse parlement mededeling van te doen. Hannover, had betrokken. Een speci ale eenheid rukte uit en arresteerde eerst de mannelijke helft van het paar, de 24-jarige Gerhart Müller, teen hij een telefoongesprek stond te voeren in een cel bij de woning waarover de politie getipt was. Vol gens de politie was vóór donderdag niet bekend, dat Mllller iets met de Baader-Meinhof-groep te maken had. In het pand Walsroderstrasse 11 nam de politie vervolgens Ulrike Meinhof gevangen. Zowel Müller als zij boden verzet, maar dat baatte hun niet. Röntgenfoto Ulrike Meinhof werd opgepakt in Langenhagen bij Hannover. Daar mee kwam voor de Westduitse poli tie een eind aan de omvangrijkste en spectaculairste jacht uit haar na oorlogse geschiedenis. De jacht op de kern van de Baader-Meinhof- groep werd op bevel van bondskan selier Brandt ingezet, toen dit anar chistische gezelschap had -verklaard verantwoordelijk te zijn voor bom aanslagen op hoofdkwartieren van het Amerikaanse leger in Heidel- berg en Frankfort. Bij deze aansla gen, die vorige maand plaatsvonden kwamen drie militairen om het le ven en liepen dertig anderen ver wondingen op. De politie in Hannover kreeg don derdag een telefonische tip over een verdacht paar dat een woninfe in Langenhagen bij het vliegveld van Mejuffrouw Meinhof weigerde haar identiteit te onthullen, maar de po litie wist daar toch achter te komen, en wel aan de hand van een liteken van een keizerssnede en een röntgenfoto van haar schedel. (Ulri ke Meinhof is jarenlang behandeld wegens een goedaardig gezwel in de hersenen en in die periode waren er kleine zilveren plaatjes aangebracht aan de binnenkant van haar schedel, bij haar rechteroor). De bendeleidster en haar metgezel zijn inmiddels met een helikopter afgevoerd naar een onbekende plaats. De woning waarin ze werden aangetroffen, behoorde toe aan een onderwijzer en zijn vrouw, die afwe zig zijn. Het opgepakte duo zou zich buiten hun medeweten toegang tot het huis hebben verschaft. Binnen vond de politie o.a. een bom, van 4.5 kilo, twee zelfgemaakte handgra naten en dum-dum munitie (kogels die speciaal bewerkt waren om grote verwondingen te veroorzaken). Ook werden in het bezit van Ulrike Meinhof documenten aangetroffen, die erop zouden wijzen, dat er nieu we terroristische aanvallen in voor bereiding waren, alsook een lijst van adressen van mensen in en buiten West-Duitsland. Journaliste Ulrike Meinhof, een op 7 oktober 1934 geboren moeder van twee kin deren, kreeg in de jaren '60 bekend heid als links journaliste. In 1961 trouwde ze met de uitgever van het satirische maandblad 'Konkret', van wie ze zich zeven jaar later liet scheiden. Ulrike verloor al op jeug dige leeftijd haar ouders. Ze groeide op in het huis van de historica Renate Riemeck, mede-oprichtster van de Duitse Vredes-Unie (DFU). Met linkse politieke activiteiten be gon Ulrike zich bezig te houden, toen ze (in MILnster) naar de uni versiteit ging. Twee jaar lang heeft de politie ge zocht naar Ulrike en de andere leden van de Baader-Meinhof-groep. waaraan moorden, bankovervallen en bomaanslagen worden toegeschre ven. Ulrike Meinhof en Andreas Baader (het criminele brein van de groep) vonden elkaar in 1968, toen Baader in Frankfort terechtstond wegens brandstichting in een groot warenhuis, dat hij als een symbool beschouwde van de 'kapitalistische onderdrukking'. Op 14 mei 1970 hielp zij hem bevrijden uit een gevangenis in West-Berlijn. Het paar zou, samen met de advocaat Horst Mahler, bekend verdediger van linkse activisten in Berlijn, van juni tot september 1970 in Syrië zijn geweest, waar ze van Palestijnse commando's les kregen in guerrilla- taktieken. In deze tijd ontstond de Baader-Meinhof-groep, die in haar strijd tegen de gevestigde orde ge weld niet schuwde. Bij achtervolgin gen door de politie werden drie bendeleden en twee politiemannen gedood. Door haar gewelddaden ver speelde de groep de sympathie die ze aanvankelijk genoot bij sommige linkse intellectuelen in West-Duits land. Met overvallen, aanslagen en schietpartijen joeg de Baader-Mein- hof-bende de burgerij de stuipen op het lijf en de kritiek op de politie, die er maar niet in slaagde de groep buiten spel te zetten, nam hand over hand toe. Arrestatie In mei 1971 werd het bendelid Astrid Poll opgepakt in Hamburg en in oktober volgde in dezelfde stad de arrestatie van Margriet Schiller. In december werd in Keulen Mari anne Herzog gearresteerd. Een vrou welijk lid van de bende, de 20- jarige kapster Petra Schelm, werd vorig jaar juli in een vuurgevecht met de Habmurgse politie gedood. Hetzelfde lot onderging de 24-jarige kr ponf Georg von Rauch (wiens lief d' schap van de groep overigejj pan helemaal vaststond) op 24 d« in West-Berlijn. De jacht wei tensiveerd na de recente aa op Amerikaanse militaire inswei gen. Op 1 juni van dit jaar gre nsei politie, na een korte schietpar 29-jarige Andreas Baader en i jarige student Jan-Carl Raspe. Inmiddels hadden het mini 'eer van binnenlandse zaken, het j op in Wiesbaden en de uitgeverf Springer (op wiens hoofdkanl Hamburg ook bomaanslagen gepleegd, waarbij ongeveer mensen gewond raakten) een t|ou van in totaal 440.000 mark loofd voor tips die tot aanho van leden van de bende leidde™ Van de harde kern van de werd op 7 juni de domineesdi Gudrun Ensslin, een goede vij Dee van Baader, opgepakt; op 9 volgden Bernard Braun en Bi Mohnhaupt. De enige van de groep die nog op vrije voeten eer een meisje van 18, Ilse Stachi «er Volgens schattingen zou de beef haar 'bloeitijd' ongeveer zestig hebben geteld. di vete d 61 ft, i D< {do Hof van appèl sprak drie arbeiders vrij LONDEN (Reuter, AP) Een Brits hof van appèl heeft gisteren een bevel tot inhechtenisneming van drie Londense havenarbeiders vernietigd en daarmee waarschijnlijk een verlammende landelijke staking voorkomen. De drie hadden geweigerd op te houden met het posten voor een containerdepot en voor de rechtbank te verschijnen. De drie loden van heth of van appèl, voorgezeten door Lord Denning, spra ken als hun mening uit, dat de be wijslast tegen de drie niet overtui gend genoeg was om arrestatie te rechtvaardigen. De uitspraak van het hof is, volgens waarnemers, zeker ook bepaald door de interventie op het laatste moment van regeringsbemidde laar Norman Turner. De uitspraak kwam een uur. nadat de drie mannen gearreseerd hadden moeeten worden wegens het niet opvolgen van een bevel van de rechtbank, verricht in het kader van een nieuwe wet op de industriële betrekkingen. Boos over de dreigende gevangenis straf voor de drie, waren 35.000 van Engelands 42.000 havenarbeiders don derdagavond en ook gisteren in wilde staking gegaan. Op de beurs in Lon den daalden de koersen de afgelopen dagen sterk, wat de vrees in zaken- kringen weerspiegelde, dat het tot een van de ernstigste arbeidsconflicten sinds de oorlog zou komen. CRISIS De crisis komt voort uit de strijd vraag 'wie doet wat' tussen twee groe pen arbeiders. De havenarbeiders, die vrezen hun baan te verliezen nu de havens steeds meer overgaan tot ver voer met laadkisten. zeggen, dat zij containers moeten laden en lossen, ook in de depots ver van de zeehavens. Arbeiders van de containerdepots ver werpen deze eis. Havenarbeiders in een containerdepot SAIGON (AFP. UPI. AF) De Vere nigde Staten zijn begonnen met het terugtrekken van hun laatste gevechts troepen uit de noordelijke helft van Zuid-Vietnam. zo heeft het Ameri kaanse opperbevel in Saigon bekend gemaakt. Het gaat om drie infanteriebataljons in Danang. De mededeling komt na berichten, dat de Amerikaanse lucht macht bezig is twee eskaders jacht bommenwerpers over te plaatsen van Danang, eens de grootste Amerikaanse basis, naar Thailand Maar het hoofdkwartier van de lucht- eenheid blijft in Saigon en de Ameri kaanse vliegtuigen zullen voortaan vanuit Thailand aanvallen op doelen in Vietnam ondernemen. De gevechts troepen waren in Danang gelegerd ter bescherming van de basis. Noord-Vietnam heeft gisteren ver klaard. dat Amerikaanse vliegtuigen de burgers hebben gebombardeerd, die trachtten dijken te herstellen, die door Amerikaanse bombardementen waren beschadigd. Volgens radio-Ha noi werden tientallen personen ge wond of gedood. In een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken in Hanoi worden deze aanvallen 'nieuwe barbaarse misdaden van de regering-Nixon in haar duivelse stre ven om in Noord-Vietnam overstro mingen te veroorzaken' genoemd. Vol gens dezelfde verklaring zijn bij een bombardement in de provincie Nge een katholieke kerk verwoest, waarbij een tiental mensen het leven verloor. RAMP Cathay Pacific Airlines heeft gisteren in Saigon bekendgemaakt, dat er geen overlevenden zijn onder de 81 passa giers en bemanningsleden van de Convair-880, die donderdag is neerge stort in het Zuidvietnamese centrale bergland. In Bangkok meent men, dat het toestel abusievelijk is geraakt door geschut of raketten. Maar in militaire kringen in Saigon vindt deze theorie weinig aanhang. Wel heeft de Japan Airlines al zijn gezagvoerders opgedragen centraal-Vietnam voortaan te mijden ln verband met potentieel gevaar als gevolg van oorlogshandelin gen. in Oost-Londen gingen een maand geleden posten en poogden te verhin deren. dat vrachtwagens binnenreden of vertrokken. De arbeiders var het containerdepot gingen daarop naar de pas ingestelde rechtbank voor indus triële betrekkingen, die opdracht gaf een einde te maken aan het posten, omdat dit 'een oneerlijke werkwijze' was. Zij beriep zich op de nieuwe wet voor industriële betrekkingen, die de conservatieve regering van Edward Heath vorig jaar zomer door het par lement joeg en waartegen de vakbon den zich bitter verzetten. De drie vakbondsleden weigerden ge hoor te geven aan een oproep voor de rechtbank te verschijnen, waarna de president sir John Donaldson, een arrestatiebevel uitvaardigde wegens 'belediging van de rechtbank'. PARIJS (DPA, AP) De regeringen van de Sowjet-Unie en Frankrijk hechten er grote waarde aan, dat de conferentie over de veiligheid en de samenwerking in Europa zo spoedig mogeljk gehouden v/ordt. Dit staat in de gemeenschappelijke Frans-Russische verklaring, die na af loop van het bezoek van drie dagen van de Russische minister van buiten landse zaken, Gromiko. aan Parijs, aan de pers is verstrekt. In deze verklaring zeggen beide lan den te hopen, dat Öe multilaterale besprekingen ter voorbereiding van de veiligheidscónferentie op korte ter mijn ;n Helsinki zullen beginnen. Frankrijk en de Sowjet-Unie, aldus de verklaring, hebben geconstateerd, dat zich in de afgelopen tijd gunstige veranderingen hebben-voorgedaan, die tot een ontspanning in Europa en tot verbetering van de betrekkingen tus sen landen met onderling verschillen de sociale systemen kunnen bijdragen. Tot deze veranderingen rekenen aj het viermogendhedenakkoord over Berlijn en de verdragen tussen Bonn en Moskou en Bonn en Warschau. Frankrijk en de Sowjet-Unie, zo be sluit de verklaring, hopen dat alle landen gezamenlijk zullen streven naar ontwapening op kerngebied. MOSKOU (AFP) Uit de nieuwe versie van het Russische volkslied, geschreven hij gele genheid van de vijftigste ver jaardag van de Sowjet-Unie, die op 30 december van dit Jaar wordt gevierd, is de naam Sta lin verwijderd. Dit is uit goede bron in Moskou vernomen. De achterhaalde tekst van het volkslied dateerde van 1943. In de nieuwe wordt de frase 'Sta lin heeft ons gevormd' vervan- ten door 'Lenin heeft ons ge vormd*. Het nieuwe volkslied is deze week op de plaat vastgelegd door het koor van de muziek academie van Moskou en onder leiding van A. Swetsjnikow. Een stomerijbediende in het Amerikaansa Memphis (Hud son) die niet door 's lands belastingdienst wenste te worden uitgekleed, heeft drie onfortuinlijke belastin gambtenaren donderdag gedwongen bloot zijn winkel te verlaten. Een vierd ambtenaar mocht zijn Uren aanhou den, maar werd wel zeven uur als gijzelaar vastgehouden. BUENOS AIRES (AFP, AP, UPI) Enrique Boggerro, directeur bij Fiat in Argentinië, die woensdagavond was verdwenen, is terecht. Boggero werd woensdag ontvoerd door een linkse groep die zich de Ché Guevara'-brigade van het Argentijnse 'volks-bevrijdingsleger' noemt. WASHINGTON (Reuter) De advi seur van president Nixon, Henry Kis singer, is donderdagavond uit Wash ington vertrokken naar de Chinese Volksrepubliek voor vijf dagen van besprekingen met premier Tsjoe En- Lai. Kissinger, die zijn vierde bezoek in nog geen jaar aan China brengt, wordt maandag in Peking verwacht. Het enige, dat hij bij zijn vertrek wilde zeggen, was, dat hij 'absoluut geen' bezoek zou brengen aan de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi. De 35-jarige Boggero dook gisteren veilig en wel op in het centrum van Buenos Aires, de hoofdstad van Ar gentinië. Hij meldde zich bij de kanto ren van een plaatselijk ochtendblad. Boggero zei dat zijn ontvoerders hem goed hebben behandeld en medicijnen hebben gegeven toen zij tot de ont dekking kwamen dat hij een leveraan doening had. Boggero, die Argentijn is, heeft de leiding van een carrosseriefabriek van het Italiaanse Fiat-autoconcern in Ar gentinië. Begin deze maand verweten arbeiders in het bdrijf hem dat één van hun collega's door de schuld van Boggero bij een ongeluk een hand heeft verloren. In vlugschriften, die in de fabriek werden verspreid werd gezegd dat verzuimd was de noodzake lijke veiligheidsmaatregelen te tref fen. Woensdagavond laat werd Boggero, die ziek thuis lag, door drie goedge- klede gewapende mannen opgehaald, terwijl zijn vrouw toekeek. De Argen tijnse pers, radio en tv kregen later een verklaring waarin stond dat het 'volksbevrijdingsleger' Boggero heeft ontvoerd omdat hij een 'slavendrijver en een uitbuiter' is en een 'mede plichtige van een kapitalistische on derneming die het volk laat bloeden'. De vrouw van de vrijgelaten Boggero heeft de politie verteld dat de ont voerders van haar man potige, goedge- klede mannen waren. Een ervan had een snor en was ongeveer 35 jaar: een tweede was ongeveer 24 jaar en de derde was naar schatting 45 jaar oud, aldus mevrouw Boggero. De politie zoekt de ontvoerders. Het Argentijnse 'volksbevrijdingsle ger' heeft al eerde: de Fiat-fabrieken In het land aangepakt. In maart werd de Fiat-manager Oberdan Sallustro, een Italiaan, ontvoerd en later ver moord, toen de Argentijnse regering Fiat-functionarissen beletten over de vrijlating van Sallustro te onderhan delen met de kidnappers. DJAKARATA (AP) Een Russische diplomaat is van zijn post in Djakarta verdwenen, nadat hij op de Amerikaanse ambassade me dische hulp had gekregen voor letsel opgelopen bij een auto-ongeluk. Dit heeft de Russische ambassade in Djakarta bekend gemaakt De diplomaat werd geïdentificeerd als Petrow Nikolaj Grigokiwitsj. Het in Djakarta verschijnende blad Kompas meldde dat er op de Russische ambas sade verschillende gehieme documen ten werden vermist. Maar het bericht kon niet worden bevestigd. De Russische diplomaat werd reeds sinds dinsdag vermist, maar de Russi sche ambassade lichtte het Indonesi sche ministerie van buitenlandse za ken pas gisteren in. De Russen wei gerden verder commentaar te geven. Volgens diplomatieke waarnemers heeft Grigokiwitsj maandagavond op de Amerikaanse ambassade medische hulp gevraagd voor letsel, dat hij bij een auto-ongelijk had opgelopen. De waarnemers zeggen verder dat Gri gokiwitsj, nadat hij door een Ameri kaanse arts was behandeld naar zijn zuto terugkeerde. Zijn verwondingen waren niet van ernstige aard. De Amerikaanse ambassade heeft officieel laten weten weinig te weten van het incident Een woordvoerder van de ambassade zei: 'Alles wat wij weten is dat maan dagavond iemand om medische hulp heeft gevraagd, omdat hij was gewond bij een auto-ongeluk. Hij werd behan deld door een Amerikaanse arts, waar na hij weer vertrok. Wij nemen aan dat het een Russische burger was. omdat zijn auto was voorzien van Russische kentekenen. MONTEVIDEO (AFP) In Bella Union, een plaats in Uruguay bij de Braziliaanse grens, zijn 43 leden van de ondergrondse Tupamaro-beweging gearresteerd, aldus een bekendmaking van de Uruguese politie. Onder de arrestanten zijn twee artsen, twee verpleegsters en enkele onder wijzeressen. Voorts is beslag gelegd op propagandamateriaal. In de streek van San José in Uruguay zijn twee Tupamaros aangehouden. President Juan Bordaberry van Uru guay heeft zich donderdag verdedigd tegen beschuldigingen van de rooras- katholieke kerk. dat politieke gevan genen worden gemarteld. In een brief aan de aartsbisschop van Montevideo, mgr. Carlos Partelli, oe fent Bordaberry kritiek uit op de eerder op dondedag door de hiërar chie uitgegeven verklaring. Hij vindt haar 'te kort en te onvolledig'. De president schreef, dat hij voor de maatrejgelen van de regering tegen staatsvijandige activiteit geen alterna tief heeft. De inlichtingen die arres tanten geven, geven ze spontaan, al dus -de president, of 'na intensieve ondervraging'. PARIJS (Reuter, DPA, UPI, AP) De Franse pesident George Pompidou heeft gisteren de uitnodiging om een officieel bezoek aan Irak tebrengen aanvaard. Een tijdstip voor het be zoek zal nog langs diplomatieke weg worden vastgesteld. De uitnodiging werd gedaan door de Iraakse vice-president Saadam Hoes sein Takriti, die momenteel in Parijs besprekingen met de Franse regering voert. Deze zijn van zeer groot be lang, omdat Irak er na de nationalisa tie van de Iraq Petroleum Company alle belang bij heeft om met Fran krijk tot een regeling te komen over de toekomstige marketing va zijn olie- produkten. Saadam Hoessein heeft eergisteren verklaar dat Frankrijk 'een geprivili- geerde positie' heeft wat betreft de politieke en economische betrekkin gen met Irak. Irak is bereid, aldus de Iraakse vice-president om de Franse belangen te waarborgen. Daarmee wil de hij zijn erkenning tot uitdrukking berengen voor de psotieve houding van Frankrijk tegenover de Arabische vraagstukken. Pompidou antwoordde dat Frankrijk ernaar streeft 'een rechtvaardige op lossing te vinden' van het vraagstuk der oliewinning, zowel ten voordele van Irak als van Frankrijk zelf. Hij gaf verder te kennen, dat zijn land Irak zal helpen bij de verdere econo mische ontwikkeling. De Iraakse delegatie heeft al meege deeld. dat het bezoek van de vice- president aan Parijs 'zeer positief' is geweest. idi di II hris itisc Tijdens hun topoverleg inf heeft de Russische partijleidi B Breznjew de Amerikaanse Richard Nixon voorgesteld, t twee supermogendheden hun sterkte in Europa zouden ren zonder zich iets aan tqrj van hun bondgenoten in de lantische Verdragsorganisati^crw Pakt van Warschau. Diplomatieke zegslieden in ton, die dit bekendmaakt! dat president Nixon op duidelijk 'nee' had gezegd, hen had Nixon tegen Bred-, zegd, dat Amerika's NAVO-1 ten volledig van het Moskousj op de hoogte zouden worden als de ministers van buitenl ;n ken op de NAVO-conferentie br.jeen zouden komen. Amerikaanse regeringsfuncti eS wilden het bericht over 1 voorstel niet ontkennen, ma jet er verder geen bijzonderhe bekend te willen maken. 2 echter toe, dat de Sowjet sel verwacht dat de Verenigde SI on nieuwe suggesties zullen koiest. de wijze waarop de kwestr wederzijdse evenwichtige ti mindering in Europa moet»de aangepakt. bes Iele Hij mocht pas vertrekken, nadat gouverneur Dunn van de staat Tennessee, een pleidooi had gehouden. De ambtena ren waren Hudsons winkel binnengegaan om 197 dollar achterstallige belasting te innen. Op de foto verlaten de ambtenaren zich onder goedkeurend oog van de politie weer de natuurlijke staat. NEW YORK (UPI) De auteur Clifford Irving is gisteren door een federale rechtbank in New York ver oordeeld tot twee-en-een-half jaar ge vangenisstraf en een geldboete van tienduizend dollar, voor de rol, die hij heeft gespeeld bij het op de markt brengen van een verzonnen biografie over de miljonair-zakenman Howard Hughes. livings vrouw Edith, die bekende, dat zij de naam 'H.R. Hughes' had vervalst om cheques op naam van de miljo nair door een Zwitserse bank te laten verzilveren, werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en een geldboete van eveneens tienduizend dollar. He+ echtpaar Irving moet zich op 28 augustus melden om zijn straf uit te zitten. De 41-jarige Irving en zijn 36-jarige vrouw verzochten voor de federale rechter om clementie. Ze betuigden spijt en spraken bezorgdheid uit over het lot van hun twee kleine kinderen. CAIRO, JERUZALEM, BEIROET (Reuter, UPI, AFP, AP)Mei Egyptische politieke commentator Mohammed Hassanan Heyk "n gisteren in zijn wekelijkse rubriek in het semi-officiële blad A K] zijn regering opgeroepen om 'zo snel mogelijk' een einde ma sta de toestand van geen oorlog en geen vrede in het Midden Oosti toestand noemde hij 'een historische misdaad'. met daden en niet met wooiinw nen. Deze opmerking werd ^y opgevat als een officiële stei Israëlische regering aan de h ge. zing van Nixon als president !eli< zien de meerheid van de Am na joden traditioneel Democrat! en bovendien Israël financiei te mate ondersteunt, was Een politiek dilemma van de a pa orde geschapen. Vandaar dat mo Golda Meir gisteren een offi |ne( klaring uitgaf, waarin zij 'Israëls politiek in het verli1 h den en in de toekomst nim tw gericht is om zich in de bin wei lpolitiek van enig ander land j- gen'. Rabin zelf was gedwo later te verklaren, dat hij all 11 de eerlijke waardering van a genover Nixon tot uitdruki d willen brengen. Maar zijn o r is niettemin zeer slecht ge Israël zelf en zal vermoedeli aei cussies hebben op zijn polit vt komst. Het scherpe artikel kur Jeruzalem Post bracht dit al y drukking. de Je Daarom is volgens Heykal een hervat ting van de vijandelijkheden 'van de allerhoogste noodzakelijkheid'. Een voortduren van de huidige toestand zal aldus Heyka het Egylptische regi me verzwakken, het bondgenootschap tussen Egypte en de andere Arabische landen ondermijnen en de vriend schap tussen Egypte en Dde Sowjet- Unie 'door de ontstane golven van twijfels* kapot maken. Alleen Israël kan van een dergelijke situatie profijt trekken. 'Ook zal er een kloof ont staan tussen belofte en vervuiling. Zolang als de bezetting voortduurt, kan het regime geen bevrijding belo ven. Daaruit vloeit een geloofwaardig- heidskloof voort tussen de leiders en de basis van het vok, tussen het leger en het volkAl die kloven zullen gaten worden, waarin het gehele Egyptiche systeem zal vallen'. 'Totdat het conflict tot een oplossing is gebracht, zal de toestand als een zware last op onze wil, op onze hulp bronnen en op onze zenuwen druk ken'. Heykal concludeert dat niet al leen een voortduren van de huidige status quo voor Israël voordelig is, maar ook een politieke regeling. Want een politieke regeling zal Israël in het bezit laten van het grootste deel van de bezette Arabische gebie den. Naarmate de huidige status quo voortduurt, wordt het Egyptische re gime verzwakt, terwijl Israël juist het Egyptische regime 'als de hoeksteen van de Arabische tegenstand be schouwt'. GAZASTROOK Uit de bezette Gazastrook zijn 175 Paleestijnse studenten naar Syrië ge gaan om verder aan een Arabbische universiteit te kunnen studeren. Voor de eerste maal sinds de juni-oorlog van 1967 gingen de aanstaande stu denten nu niet meer via het Suezka- naai naar Egypte om daar verder te studeren, maar via de Golanheuvels naar Damasvus, om vandaar verder te reizen naar hun toekomstige universi teit In de Gazastrook is de guerrilla- activiteit sinds enkele maanden zo gering geworden, dat de Israëlische autoriteiten tot een verzachting van de avondklok hebben besloten. AMBASSADEUR Het Israëlische blad Jerusalem Post, dat uitstekende betrekkingen onder houdt met het ministerie van buiten landse zaken, heeft gisteren geëist dat de ambassadeur in Washington Yot- schak Rabin teruggei oepen wordt. Ra bin heeft vorige week in een radio- interview gezegd, dat geen enkele Amerikaanse president aan Israël der gelijke toezeggingen heeft gedaan als Nixon. Hij zei, dat Israël mensen zou moeten belonen, die de joodse staat hi TOKIO, TEL AVIV (REUT De Japanse politie heeft de 24-jarige studenten-activi Himori gearresteerd. Hij wei in verband met de aanslag Japanse zelfmoordgroep op 1 veld van Tel Aviv p, Himori vertrok vorig jaar, sa Uj één van de daders van naar Libanon, waar hij co c( met het Volksfront voor d B van Palestina, de Palestijnse [|j do-organisatie die de aansla luchthaven had voorbereid. I i ei se politie wil meer weten oi motieven van de Japanse K 1 om de aanslag in Lydda te p! bi Bovendien wil de politie me tingen over de activiteiten Japanse terroristische groep u'g de samenwerking van deze gfhb het Volksfront. Men gelooft dat het mogelijk is, dat het se Volksfront in ruil voor d in Lydda zich eventueel 'bei heeft aanslagen te verrichte ve pan. 1 h Van de vijf Japanse terrori met de aanslag in Lydda t rf hadden, werden er twee op 1 dl veld door hun "igen wapens is de derden door de Israëlis tie gevangen genomen en d nu in Japan. De vijfde zou ergens in Europa of in Japa n! den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6