V olksv erzekering voor vast inkomen gescheiden vrouw [andels- Titrum ankelt 'Bihari's worden totaal uitgeroeid' Newsweek onthult groot schandaal in Vietnam 1 J- Jp: Mfpn Slachtoffers van stamkrijg in Boeroendi Geen besluit in Den Haag over fluor 3> China loopt weg Interdepartementale werkgroep bepleit: China tegen veroordeling van kapingen Ajax en Mulder wachten nog op Anderlecht Chileense regering afgetreden Edmund Wilson (77) overleden UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAAR..WETENUW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID VUL DE BON HIERNAAST IN i Nieuwe Leicis e Coeramt DINSDAG 13 JUNI 1972 53ste jaargang istelijk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Veilig [BMP' gekocht bij de Bij VERDUYN vakman INTERIEUIVEKZOIGING RIJNSBURG istraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal 23,35 Afd. Bezorging vanaf 0.8.30 uur een onzer verslaggevers [TERDAM Het ambitieuze in het centrum van Rotter- een wereldhandelscentrum louwen is danig op de tocht len te staan door de meer dan •serveerde houding die de e belangrijke financiers van project, te weten Philips- en 1-pensioenfondsen, hebben ;enomen. kans dat beide gegadigden zich in terugtrekken is, gezien de uit- gen van zowel Shell als Philips, denkbeeldig. De zaak is niet litief afgesprongen, maar Shell- oenfonds heeft de deur bewust op tier gezet, zo deelde een zegsman lorzaak voor de sterk verminder- nimo noemt Shell drie punten, eerst de conjuncturele situatie, weliswaar geen dominerende rol t, maar toch niet uit het oog ren mag worden. In de tweede s zit de zeggenschap van de be- rs in de exploitatie van het we- andelscentrum Shell niet lekker mslotte vormt de grondprijs nog s een probleem. Deze punten en onze animo sterk doen afne- aldus de woordvoerder, die er ;ens aan toevoegde dat deze op- ng bij B W van Rotterdam al me tijd bekend is. om dit nu eerst in de openbaar- is gebracht, is niet duidelijk, al misschien gedacht worden aan de deze week begonnen conferentie Ie World Trade Counters Associ- De uitgelekte standpunten van en Philips zijn in elk geval voor cialist Jan Riezenkamp reden om 3 W van Rotterdam naar de 'gredenen van beide belangheb- tn te vragen. een woordvoerder van Philips oenfondsen liet zich uiterst pes- ;isch uit over de kansen voor het dscentrum. In Eindhoven kijkt enorm aan tegen de1 grondprijs de tegen de exploitatie. Philips tenfonds betwijfelt verder of de ikbare kantoorruimten, gezien ïidige stand van de economie, erhuurd zal kunnen worden, gens zijn besprekingen met het entebestuur van Rotterdam nog ie gang. Wanneer er een defini- beslising genomen zal worden ft bekend. Al eerder hebben de financiers laten blijken niet zo usiast te zijn als uit sommige ingen afgeleid zou kunnen wor- Inzet was toen het feit dat de I in erfpacht gegeven zou wor- Eerst na de nodige aandrang de gemeenteraad tenslotte op 10 n principe akkoord de grond te tijd aan de financiers te verko- NEW YORK (AFP, Reuter) Kevin Buckley, die vier jaar in Vietnam is geweest voor het Amerikaanse week blad Newsweek zegt in het jongste nummer dat mogelijk wel 5.000 Viet namese burgers door Amerikaans ■vuur zijn gedood tijdens de pacificatie campagne, die in 1968 onder de code naam 'Speedy Express' in de Mekong- delta is gevoerd. Buckley meent, dat het bloedbad van My Lai hierbij vergeleken 'een klei nigheid' is. Hij zegt, dat er volgens gegevens van de negende Amerikaan se divisie, die de operatie uitvoerde, 10.899 'vijanden' werden gedood, maar dat er volgens dezelfde gegevens maar 748 wapens zijn buitgemaakt. Gebleken is, aldus Buckley, dat vrij wel alle Vietconstrijders goed bewa pend waren. 'Het enorme verschil tus sen het aantal doden en de hoeveel heid buitgemaakte wapens kan maar moeilijk verklaard worden tenzij men aanneemt dat vele doden ongewapend dus onschuldige burgers waren'. Een hoge Amerikaanse officier, die hij om een nadere verklaring had verzocht, had gezegd, dat de zwaar bewapende Amerikaanse helikopters vaak ongewapende 'vijanden' in open veld hadden opgespoord. Maar Zuid- vietnamezen hadden hem verteld, dat de slachtoffers in feite boeren waren die op hun rijstvelden werkten. Volgens Buckley is het grote aantal slachtoffers het gevolg van de enorme vuurkracht van de Amerikanen. Bij de operatie die voornamelijk gericht was op de provincie Kien Iloa, namen volgens hem 8.000 infanteristen deel, maar het contact te land met de vijand was schaars. De divisie steunde in hoofdzaak op haar artillerie en de luchtmacht De Amerikaanse journalist, die ook een ziekenhuis heeft bezocht, onthul de voorts, dat daar in verband met de operatie 1.882 Vietnamezen worden verpleegd. Maar 451 van hen waren gewond geraakt door vuur van de Viet Cong. Generaal Creighton Abrams, de Ame rikaanse opperbevelhebber in Viet nam, had over deze zaak niets willen zeggen. Vele inwoners van Kien Hoa, aldus Buckley, beschouwen zich niet als 'begunstigden' maar als 'overlevenden' van de operatie. Hij citeert in dit verband een Amerikaanse adviseur, die gezegd heeft, dat 'er in deze provincie pas over zes jaar weer een kokospalm kan groeien als hij er ooit groeit'. ■- - U ff ïMv' Ik WÊÊÊÊ *1 Slachtoffers van de stamoorlog in het Afrikaanse Boeroendi tussen de heersende Toetsi's en de beheerste meerderheid der Hoetoe's worden hier verpleegd in het ziekenhuis van Boejoemboera. De strijd in Boeroendi heeft al aan minstens vijftigduizend mensen het leven gekost. ZIE OOK PAG. 2 en 11 gezegd neer er eens een plezierboot- de Donge zou omslaan, ver- ik eventuele redders te water aan het zou hun dood be nen. Wethouder Blondeel van Geertruidenberg Labiel p de meeste plaatsen buien, laar ook opklaringen. In het gemeen weinig wind. Maxi- ium-temperaturen van 14 gra- en Celcius in het noordwesten ut 18 in het zuidoosten van het nd. orgen en overmorgen: veran- erlijk weer met gematigde tem- eraturen. orgen zon op: 04.19 onder: 21.01 maan op: 07.35 onder: 23.24 oef verwerking e flessen laten ons niet flessen, jongens! Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij het sluiten van deze krant zag het er gisteravond naar uit dat Den Haag zich voorlopig niet zal uitspreken voor of tegen fluoridering van het drinkwater. Een emotioneel debat in de gemeenteraad bracht gisteravond geen principe- uitspraak over een informatieve nota van het collega van B en W over de bestrijding van cariës door middel van gefluorideerd drinkwater. Voor- en te genstanders weken geen duimbreed van hun argumenten. Inbreuk op de privacy, aldus de tegenstanders, ten bate van de volksgezondheid, aldus de voorstanders. Het debat, dat nog uren kan voortgaan zouden tot een uitslag te komen werd doorkruist door een mo tie die KVP en protestant christelij- ken indienden waarin gevraagd werd om uitstel tot nadere gegevens be kend zouden zijn. Hierbij werd voor namelijk gedoeld op de uitspraak van de Gezondheidsraad over de mogelijk heden, tandbederf tegen te gaan met b.v. gefluorideerde tandpasta en zout, terwijl ook gewacht zou worden op de uitspraak van de kroon over de moge lijkheden die geboden moeten worden aan hen die geen gefluorideerd water mogen of willen gebruiken. Hoewel de stemming nog niet was gehouden bleek uit de reacties van de raadsleden dat de motie kan rekenen op een grote meerderheid. Hierdoor zal de zaak van wel of niet fluoride ren minstens met een jaar worden uitgesteld. STOCKHOLM (UPI) De Chinese delegatie verliet gisteravond de ple naire vergadering van de VN-milieu- conferentie toen daar de vertegen woordiging van Zuid-Vietnam het woord nam. De Vietnamese delegatie leider Le Van Hoi betoogde in zijn rede dat Peking de eigenlijke agressor is in Indo-China, en dus zelf verant woordelijk voor de verwoestingen daar. ZIE OOK PAGINA 11 In deze krant Binnenland 'Steun aan pers billijk'5 Werken voor een ander in de vakantie 7 Buitenland Israël vreest nieuwe aan slagen 11 Kerk Polarisatie bij de Italiaanse protestanten2 Sport Hans-Güntlier Winkler niet naar Spelen 10 Economie Zijlstra: conjunctuur gun stiger 13 Kerkbladen Bockonetalage Lezers schrijven 2 Recept 6 Radio- en lv 6 Strips en feuilleton Commentaar Dichtbij en verder 7 Kameragenda Beurs 8 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het rijk kan 94 miljoen gulden besparen als de verbetering van de financiële posi tie van de gescheiden vrouw via eeu volksverzekering of een verplichte liuwelijksverzekering wordt geregeld. Zo'n verzekering, die uitkeringen voor het levensonderhoud aan gescheiden vrouwen garandeert, maakte een groot deel van de huidige bijstandsuitkerin - gen aan gescheiden vrouwen overbo dig. Dit blijkt uit een rapport over financiële positie van gescheiden vrouwen, dat door eskundigen van verschillende departementen is opge steld en gisteren aan de Kamer is toegestuurd. In de nota wordt geconstateerd dat van de naar schatting 91.500 geschei den of van tafel en bed gescheiden vrouwen, de helft recht heeft op een alimentatieuitkering. In het totaal werd vorig jaar 85 miljoen aan ali mentatie betaald. Voor een kwart van deze vrouwen was de alimentatie niet voldoende zodat een beroep moest worden gedaan op de bijstandswet. Verleden jaar bedroegen de bijstands uitgaven in totaal 190 miljoen. Hier van kon slechts zes miljoen op de alimentatieplichtige worden verhaald. Bezwaren De nota somt een aantal bezwaren van de huidige alimentatieregeling op zoals, gebrek aan financiële zekerheid, te lage alimentatieuitkeringen, steeds meer uitkeringen via de bijstand, de noodzaak van contact tussen de ge scheiden partners over de alimentatie en het feit dat er te weinig rekening wordt gehouden met het arbeidsver mogen van de gescheiden vrouw. RITA 'U moet nu met hartenaas uit komen De interdepartementale werkgroep die de nota heeft opgesteld, geeft vier mogelijkheden aan om de financiële situatie van de gescheiden vrouw te verbeteren. Verbetering van de huidige ali mentatieregeling door het opstellen van richtlijnen voor de hoogte van de alimentatie, inning en uitbetaling door de overheid en meer nadruk op de arbeidsmogelijkheden voor de ge scheiden vrouw. Dit zou de overheid rond 215 miljoen gaan kosten. Nadeel is dat het beroep op de bijstandswet hierdoor niet zal veranderen. Instelling van een overheidsfonds waaruit de gescheiden vrouw een ba sisuitkering voor haar levensonder houd kan krijgen. De inhoud van het fonds zou totaal 340 miljoen moeten bedragen, waarvan 85 miljoen door de alimentatieplichtigen en de rest, 255 miljoen, door de overheid gedragen moet worden. Een nadeel van dit systeem is dat de alimentatiebedragen zullen zakken, omdat alle alimentatie in het fonds komt De vrouw heeft er geen belang meer bij haar alimenta tie-eisen zo hoog mogelijk op te schroeven. Een verplichte gehuwdenverzeke ring voor ieder paar dat gaat trou wen, waarbij een wettelijk minimum wordt vastgesteld. Dit systeem heeft als nadeel dat de gehuwden zo mee moeten betalen aan de financiële posi tie van de gescheiden vrouw. Hierte gen zullen veel gehuwden bezwaren hebben. Dit nadeel geldt nog meer voor een algemene volksverzekering waar voor ook de ongehuwden hun steentje zullen moeten bijdragen. In tegenstel ling tot een gehuwdenverzekering, doet zich bij de algemene volksverze kering geen probleem ten aanzien van de controle voor. Aansluiting De premie van de volksverzekering, berekend op 0,19 procent 'van het premieplichtige inkomen (mits de overheid aan de verzekering bij draagt), kan gewoon door aansluiting bij de algemene weduwen en wezen wet door de belastingdienst geïnd worden. De nota noemt de volksverze kering wat de uitvoering betreft het meest aantrekkelijke systeem omdat het apparaat voor heffing en uitke ring al aanwezig is. De premie voor een verplichte huwelijksverzekering zou, met bijdrage van de overheid, 0,31 procent bedragen. De Tweede Kamer heeft een debat over de financiële positie van de ge scheiden vrouw steeds uitgesteld in afwachting van de nu gepubliceerde nota. Dit onderwerp zal nu, naar verwachting snel op de Kameragenda geplaatst worden, alhoewel dat voor het komende zomer (begint 29 juni) waarschijnlijk niet meer zal lukken. NEW YORK (Reuter) China is ertegen, dat de kwestie van de vliegtuigkapingen door de Ver enigde Naties wordt behandeld. Dit hebben diplomatieke kringen in de VN meegedeeld. De Chinezen zouden informeel de overige leden van de Veiligheidsraad hebben gezegd, dat vliegtuigkapingen door Palestijnse commando's binnen het kader passen van de oorlog tussen de Palestijnen en Israël. Aangezien China het recht van de Palestijnen om oorlog te voeren erkent, verzet het zich tegen een behandeling of een veroordeling van vliegtuigkapingen binnen de Veiligheidsraad. Door het vetorecht van China zal de Veilig heidsraad dus geen effectieve beslis sing kunnen nemen en ook niet de Algemene Vergadering van de VN, die slechts een adviserende bevoegd heid heeft. De internationale federatie van bur- gerluchtvaartpiloten (IFALPA) heeft vorige week gedreigd om aanstaande maandag voor 24 uur het werk neer te leggen, als de VN niet voor die tijd tot effectieve maatregelen heeft besloten Van onze sportredactie AMSTERDAM De transfer van Jan Mulder naar Ajax is nog steeds niet helemaal rond. Gisteravond zou er weer een bespreking met de Ander- lccht-bestuurderen plaatsvinden, maar Ajax kon toen geen contact leggen met dc Belgen. Penningmeester Timman van Ajax: 'Anderlecht heeft een bod gedaan en daar zijn wij op ingegaan. Misschien zijn ze daarvan geschrokken, want er is niet meer gereageerd. Met Jan Mulder zijn we al geheel tot over eenstemming gekomen. Het wachten is nog op Anderlecht. We nemen aan. dat het toch wel rond zal komen'. SANTIAGO (Reuter) Alle Chileense ministers zijn gisteren afgetreden om president Salvador Allende in staat te stellen een nieuwe economische politiek voor Chili te formuleren. Aan het aftreden van de ministers zijn twee weken van intensief overleg voorafgegaan tussen de partners van de negentien maanden oude Unidad Popular-coalitie over de te voeren strategie. Van politieke zijde is het afgelopen weekeinde vernomen, dat een belangrijke groepering in presi dent Allende's Socialistische Partij haar steun aan de regering wil intrek ken, als er niet op korte termijn maatregelen worden genomen om Al lende's plannen voor een socialisti sche maatschappij uit te voeren. De visie van deze groepering is op een bijeenkomst van de leiders der coali tiepartijen onder woorden gebracht door de secretaris-generaal van de socialisten, Carlos Altamirano. Deze zou onder meer gezegd hebben, dat drie socialistische ministers minister van buitenlandse zaken Al- meyda, zijn collega van binnenlandse zaken Del Canto en minister van defensie Toha af zullen treden, als er geen radicale maatregelen worden genomen om tot het socialisme te komen. Altamirano had zijn dreige menten geuit, nadat zijn voorstellen voor een radicalere aanpask waren verworpen door gematigde groeperin gen van de Socialistische Partij en de communisten. Zwitserse arts constateerde in Bangladesj: LAUSANNE (AP) Een Zwitserse arts, die onlangs is teruggekeerd uit Bangladesj, heeft verklaard, dat de Bihari-mlnderheld, die de afgelopen maanden al zwaar geteisterd is door massamoord, ziekten en honger, thans wordt geconfronteerd met totale uit roeiing binnen enkele maanden. De arts, dr. Jean-Michel Junod, zei In TALCOTVILLE (UPI)' De ver maarde Amerikaanse literaire criticus en romanschrijver Edmund Wilson is gisteren op 77-jarige leeftijd overle den. Hij stierf in zijn slaap, vermoe delijk aan een hartaanval. Wilson was één van de veelzijdigste Amerikaanse auteurs, behalve boeken over vooraanstaande letterkundigen en bepaalde perioden in de literatuur schreef hij gedichten, toneelstukken, artikelen over culturele onderwerpen, maatschappij-kritische artikelen en boeken recensies. Zijn omstreden boek 'The memoirs of Hecate County' werd in 1946 door een gerechtshof van de staat New York verboden omdat het obsceen zou zijn. een vraaggesprek met liet dagblad Tribune de Lausanne, dat alleen een Internationale actie zo'n ontwikkeling kan verhinderen. Hij zei ook, dal de Bihari's, die nu voor het merendeel, zijn geconcentreerd in zwaarbewaakte kampen, aan hun lot worden overgela ten, sinds het Internationale Rode Kruis op 18 april zijn hulpactie heeft overgedragen aan het Bengaalse Rode Kruis. De Zwitserse arts, die onlangs terug keerde na acht weken in de hoofdstad Dacca te hebben gewerkt voor het Zwitserse Rode Kruis, meent te we ten, dat van de oorspronkelijke drie miljoen Bihari's in Bangladesj er nog maar driekwart miljoen in leven zijn. En ook zij zullen binnenkort omkomen, tenzij de wereld zich om hun lot bekommert, aldus dokter Ju nod. De Bihari's vormen een bevolkings groep, die tijdens de scheiding van India en Pakistan in 1947 als moslims uit dc Indiase staat Bihar naar het toenmalige Oost-Pakistan uitweken. Tijdens dc Oostbengaalsc burgeroor log van vorig jaar kozen veel Bihari's de zijde van het Westpaklstaanse le ger en maakten zich schuldig aan grootscheepse moordpartijen, waarbij honderdduizenden Bengalen omkwa men. En omdat de Bengalen nog altijd wraak willen nemen, worden de Bihari's in Bangladesj thans met de ondergang bedreigd. LAAT HEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR J" I "UW OMGEVING" LEZEN 1 fff nieuwe abonnee: betaalt per: Naam: maand Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan I Adres: kwartaal bespaart u voor hen 3ft gulden aan abonne- plaats: mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij I v.„ni™,nn. h« Want tn-afio I De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen I wijze van kennismaking de krant gratis. gratiSj eQ bespaart ca. 3 ft gulden abonnement*- I geld. En u ontvangt een leuke attentie! I I Opgegeven door: I Adres: Een postzegel is niet nodig als u op de plaats. enveloppe schrijft: I I Ik ontvang als beloning het aangekruiste NIEUWE LEIDSE COURANT n n n ANTWOORDNUMMER 267 "Któpp'o nMnrtm) schaaltje papier en pen J

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1