Bombardement bij lam in N-Vietnam I ybië voorziet RA van wapens 'Oorlog is zo wreed' Plaats voor Wallace in kabinet McGovern Waldheim: luchtkaperijen n Veiligheidsraad brengen s Kissinger in Japan: Regering was onattent Praag wil nieuw overleg met Bonn Ambassadeur Israël hemelt Nixon op Zuid-Afrika treedt hard op tegen studenten China shockeert VN-conferentie Geen hoop meer in Wankie ppff/KWARTET MAANDAG 12 JUNI 1972 Bnitenlnnd T5 K7 aterkrachtcentrale vernietigd (IIGON, NEW YORK (AP, Reuter, IJPI) Amerikaanse straalbommenwerpers hebben In het Zuidvietnamese dorp Tran Bang, op 40 km ten noordwesten van Saigon gooiden twee vliegtui gen van de regering Tliieu vorige week bij vergissing napalm bommen uit op Zuidvietnamese solda ten en burgers. TROUW/KWARTET publiceerde een foto, waarop een man en een vrouw twee zwaar verbrande en vermoedelijk dode kinderen wegdragen na de aanval. In vele dagbladen in alle delen van de wereld stond deze week ook een foto van het Amerikaanse persbureau Associated Press, waarop een naakt meisje wegholt na door napalm getroffen te zijn, terwijl een jongetje huilend en radeloos op de vlucht slaat, (zie foto). Een correspondent van Associated Press heeft het meisje van deze gruwelijke foto opgespoord in een ziekenhuis in Saigon. Hij geeft het volgende verslag: Ji Hei van de Rode Rivier in Noord-Vietnam aanvallen gedaan op een waterkrachtcentrale. Het is de U «te aanval op een dergelijke installatie sinds het begin van de strijd in Vietnam, telz Volgens de woordvoerders zijn specia le voorzorgsmaatregelen genomen om de dam in de rivier te sparen. Dit was ook gelukt Als de dam was doorgebroken zou een geweldige over stroming in het gebied van Hanoi zijn ontstaan. De actie was door Washing ton goedgekeurd. hebben Amerikaanse militaire - - ordvoerders gisteren bekendge- let jict. De aanval is zaterdag uitge- m ird. Zij was gericht tegen de Lang 2 li-centrale, die aan de Song Tsjay- G ier ligt. op ruim 100 km. ten nth jrdwesten van Hanoi. De water- lis ichtcentrale kan in driekwart van Noordvietnamese electriciteitsbe- ■fte voorzien, aldus de Amerikaanse 't ordvoerders. t transformatorgebouw is zo zwaar ichadigd door electronisch geleide el mmen dat het geheel buiten wer- i. I ig is gesteld, zo is gemeld. Afgelopen zaterdag zijn in totaal meer dan 280 bombarde men tsvl uchten op Noord-Vietnam ondernomen. Daarbij zouden vier bruggen, twintig vracht boten, 24 vrachtwagens en verscheide ne opslagplaatsen zijn beschadigd of |j Ihadafy onthult op massa-bijeenkomst: be fJ "felROET (UPI, Reuter, AP) De Lybische leider, kolonel Muam- ïar Khadafy, heeft gisteren verklaard dat zijn land wapens levert an de IRA (het verboden Ierse republikeinse leger) en dat het be- eid is iedere Arabische guerrillastrijder een opleiding en een mili- AG lire uitrusting te geven. De kolonel sprak een massa-bijeenkomst ie ter gelegenheid van het feit dat de in zijn land gevestigde lucht- dt lachtbasis Whellus twee jaar geleden door de Amerikanen werd ntruimd. zei tegen de juichende aiigte: 'Als wij wapens geven aan Ierse revolutionairen, is het niet i onschuldige kinderen te vermoor- 'er- en, maar om de vrijheid te bereiken n volk in slavernij. Wij leveren uin apens aan de eerwaarde Ierse verde- le gers, de strijders voor vrijheid. De rebische natie bevecht Engeland op gen terrein en het (Engeland) zal n hoge prijs moeten betalen voor breken van verdragen en belof- n.' Khadaffy naastte verleden jaar de Bttingen van de Britse BP in Lon- f' n, omdat naar hij zei Londen Per- had geholpen bij het in beslag *nen van drie Arabische eilandjes de Perzische Golf. ïkend over Amerika, zei de Lybi- kolonel: 'Nadat we deze basis alius) bevrijd hebben van de lanse kolonisten, is de strijd ren naar het hart van Ameri- Iybië verklaart vandaag zijn steun de zwarte beweging in Amerika, 'rklaren onze steun aan 25 mil- zwarte Amerikanen. We verkla- onze steun aan vijf miljoen zwar- lerikaanse moslems, die lijden racisme.' BIER Lybische premier leverde verder op de regering van de Philip- voor haar houding ten opzich- van de moslim-bevolking van dat verklaarde: 'Het volk van ië strijdt samen met vier miljoen de Philippijnen. Lybië it zijn verantwoordelijkheden vol len na door de moslems te verde lgen in dc diepten van de Stille Khadafy beloofde verder ie- ere Arabier, die voor de Palestijnen Pil vechten, een opleiding en een jftilitaire uitrusting. 'Lybië zal zijn loorten openen om vrijwilligers te ramen en hen te voorzien van wa- ens en uitrusting. Zij, die zich als fijwilliger willen aanmelden, dienen lun namen op te geven bij de Lybi- che ambassade in hun land.' It feestelijkheden werden ondermeer ijgewoond door president Idi Amin Oeganda, president Houari Bou- medienne van Algerije, president Nu- roeiry van Soedan en premier Aziz Sidki van Egypte. Toen Khadafy zei dat Engeland en Amerika zwaar zou den boeten voor de wandaden, die beide landen tegen Lybië hadden ge pleegd, liepen de ambassadeurs van deze twee landen boos weg van de bijeenkomst. NATIONALISATIE Arabische kranden hadden voorspeld dat Khadafy de nationalisatie van de eigendommen van buitenlandse olie maatschappijen bekend zou maken, maar hij sprak hier niet over. Wel loofde hij nationalisatie van de in westerse handen zijnde Iraakse olie maatschappij. Hij noemde dit 'een slag voor het westerse imperialisme'. De Oegandese president sprak ook de menigte toe en verklaarde dat het zionisme de vijand van een Arabische wereld en geheel Afrika is. 'We moe ten ons aaneen sluiten en de zionisten eruit gooien. Ik droomde dat gij een waart en al uw bezette gebieden be vrijdde. Ik zag in mijn droom dat dit nieuws werd omgeroepen door de ra dio van Oeganda.' TOKIO (UPI) Nixons adviseur Henry Kissinger heeft in Tokio ge zegd dat het onattent van de Ameri kaanse regering was Japan niet van tevoren mee te delen, dat Nixon Chi na zou bezoeken. Naar van Amerikaanse zijde in de Japanse hoofdstad wordt vernomen, heeft Kissinger verklaard dat Amerika een goede relatie met Japan op hoge prijs stelt en Tokio volledig zal in lichten over de buitenlandse politiek. Kissinger heeft de Japanse leiders la ten weten dat Amerika de oorlog in Vietnam door onderhandelingen zal beëindigen, maar tijdens dat proces zijn vrienden niet in de steek zal laten. vernield. In dezelfde periode voerden zware B 52-bommenwerpers aanvallen op Noord-Vietnam uit. Het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken zegt dat Ameri kaanse bömmen ernstige schade heb ben aangericht aan 32 belangrijke dij ken, 29 dammen en vele 'economische districten, steden en dorpen. In de installaties' in 30 Noordvietnamese verklaring is toegegeven dat de Ame rikaanse bombardementen 'zeer moei lijke' economische problemen voor Noord-Vietnam hebben geschapen. Generaal Het Amerikaanse dagblad The New York Times heeft gemeld dat generaal John Lavelle, de opperbevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in Zuidoost-Azië is ontslagen van zijn functie en gedegradeerd. Reden voor verwijdering was geweest, aldus de New York Times, dat de generaal op eigen gezag bombardementen heeft la ten uitvoeren op doelen in Noord- Vietnam. De 55-jarige generaal zou het bevel hebben gehad over bomac- ties in de periode van drie maanden na januari. De vier-sterren generaal was in maart van zijn commando ontheven en voorgedragen voor pensi onering als drie-sterren generaal. Pas in april werden de bombardemen ten op Noord-Vietnam op grote schaal hervat. Voor die tijd de tijd toen Lavelle het commando had werden de bomacties op N-Vietnam omschre ven als 'beschermende reactie' of ac ties van 'beperkte duur'. Generaal Lavelle heeft in die periode, aldus de zegslieden, bombardementen bevolen op vliegvelden, radar- en raketinstalla- ties in het noorden. Radio Hanoi heeft zaterdag bericht dat een schip met medische voorraden uit Japan de Amerikaanse mijnblok- kade van de haven Haiphong heeft gebroken. In Washington is verklaard dat sedert de blokkade geen enkel schip meer de haven van Haiphong is in- of uitgelopen. Aanvallen Eenheden van de Viet Cong en Noordvietnamezen hebben opnieuw aanvallen gedaan op Zuidvietnamese stellingen bij Saigon en Hoeé. De aanval kwam kort nadat president Ngoejen Van Thieu in een verklaring had voorspeld dat deze twee steden doelwit van de tegenstanders zouden zijn als onder-deel van het reeds tien- weken oude offensief. De aanvallen werden onder meer on dernomen op 40 km. ten noorden van Saigon en 24 km. ten zuiden van de hoofdstad. Twee stellingen in Rach Kien ten zuiden van Saigon werden door Noordvietnamezen en leden van de Viet-Cong veroverd. Amerikaanse B 52 bommenwerpers hebben gisteren aanvallen 'op de stellingen van de tegenstanders gedaan. Een Noordvietnamese aanval op een deel van Hoofdweg Eén op 427 km ten noordoosten van Saigon is door snelle tussenkomst van gevechtsvlieg tuigen mislukt. Thoey De Noordvietnamese delegatieleider Xoean Thoey keert met 'nieuw? richt lijnen' terug naar Parijs. Dit heeft Thoey zelf verklaard in een vraagge sprek met een correspondent van het Franse persbureau AFP in Hanoi. Een datum van terugkeer naar Parijs heeft Thóev niet genoemd, zaterdag uit Parijs naar Bulgarije ver- Le Doec Tho, lid van het Noordviet namese politburo en gesprekspartner van president Nixons adviseur Henry Kissinger, is zaterdag uit Parijs naar Bulgarijs vertrokken. Tho zei niet te weten of hij naar Parijs zal terug keren. Dat 'zal van de ontwikkelingen afhangen, aldus Tho. JMdheim vertelde tijdens een kort «zoek aan Geneve dat hij gebeld had tet zijn kantoor in New York en zijn Wistenten opgedragen had contact op nemen met de (Tsjechoslowaakse) "ident van de Veiligheidsraad. 'Ik de raad geen opdrachten geven', e' Waldheim. 'De raad moet zelf «•lissen wat en hoe te doen. Het is Ie taak van de president de leden 'ijeen te roepen, maar ik heb mijn ■tering kenbaar gemaakt en ik kan u toekeren dat ik dit probleem erg "tongrijk vind. Ik hoop dat wij bin nen de Verenigde Naties er iets aan Mhnen doen.' faldheim verklaarde dat hij enkele •eken geleden een gesprek had gehad ™t afgevaardigden van IFALPA en hij hen zijn volledige steun had wegezegd. De IFALPA had vrijdag <*n telegram gestuurd aan Wald- ieim met het verzoek de V-raad bij- te" te roepen en waarin hij op de ■Wgte werd gebracht van het besluit. op 19 juni alle verkeersvliegers «rien staken als de raad niet voor Jterisdag bijeen is geweest De Ne- Rwndse verkeersvliegers hebben teds verklaard zich bij de staking 138 te zullen sluiten. Amerikaanse verkeersvliegers hebben bij de IFALPA aangedrongen op een internationale vliegboycpt tegen West- Duitsland, als dit land tien kapers niet uitlevert aan Tsjechoslowakije. Het tiental dwong donderdag een Tsjechoslowaaks toestel naar de Bondsrepubliek en doodde bij de overmeestering de eerste, vlieger. Bonn zal echter deze week een beslis sing nemen over een eventuele uitle vering, als het juridische onderzoek is afgesloten. De Amerikaanse piloten werd echter al verzekerd dat zij niet bang hoeven te zijn dat de kapers er met een lichte straf af zullen komen. Op grond van een nieuwe Westduitse wet kunnen zij veroordeeld worden tot maximaal levenslang. Volgens het officiële Tsjechoslowaakse persbureau Tseteka, waren de tien kapers lieden, 'die zich nooit voor eerlijke arbeid hadden geïnteresseerd, verslaafden die alleen belangstelling hadden voor pop-muziek'. Enkelen van hen zouden al eerder veroordeeld zijn wegens verschillènde delicten. Arabische transportbonden hebben in- SAIGON De negenjarige Phan Thi Kim-Phoe ligt in een kinderzieken huis te Saigon. Haar toestand is nu bevredigend, maar het napalmincident in Trang Bang zal door koorts, zware brandwonden en de nagedachtenis aan een dood broertje wel onuitwisbare herinneringen bij haar hebben achter gelaten. Haar moeder en vader kunnen haar troosten met liefde, voedsel en ge neesmiddelen. Hun ogen zijn rood van de tranen over de dood van hun twee jaar oude zoon, die aan zware brandwonden ten gevolge van dezelf de napalmaanval overleed. 'De oorlog is zo wreed', zegt Pah Thanh Toeng, een werkloze districts ambtenaar. Als de kinderen maar in de pagode waren gebleven. Zijn ogen staan vol tranen. Hij zwijgt halverwege de zin en begint verbit terd te praten over de piloten van de bommenwerpers. Toeng kijkt naar zijn dochter. Haar rug, armen en benen zijn één en al verband. Zij is nog tc jong om verbit terd te zijn. Ze lijdt alleen pijn. 'Ik voel mij nu wat beter', zegt Kim- Phoe, 'Maar ik heb nog koorts en alles doet zo'n pijn'. Het gezin-Toeng telde acht kinderen en het bewoonde een huis bij de Cao Dai-pagode in de districtsplaats Trang Bang, 40 km ten noordwesten van Saigon. In de loop van de week waren groepjes Noordvietnamezen de plaats binnengeslopen. Zij ontketenden ge vechten met de daar gelegerde rege ringstroepen. 'De gevechten woedden op een halve kilometer afstand', zegt Toeng. 'Dich ter bij de markt en aan de andere zijde van de weg. Het gezin was veilig en er zaten nog soldaten in de nabij gelegen voorpost'. De kinderen gingen bij de pagode spelen. De ouders bleven thuis. In de buurt werd gevochten en vliegtuigen wierpen bommen af op de Noordviet namese stellingen. De Zuidvietnamese bommenwerpers kwamen laag overvliegen, aldus Toeng. Zij zaten zo laag dat de kinde ren buiten de pagode in een loopgraaf kropen. De soldaten waarschuwden de kinderen, dat zij beter weg konden gaan en het groepje begon de weg af te rennen. Opnieuw kwam een Zuidvietnamese bommenwerper aanvliegen, die blik ken napalm als vuurballen over de weg uitstrooide. Door de napalm vat ten de kleren van Kim-Phoe vlam. Zij en haar vriendjes liepen door. Zij gilde om de vurige verschrikkingen en de gruwelijke pijn in haar rug. Zij bereikte nabijgelegen regerings- stellinen, waar de soldaten de brand wonden met water overgoten. Enkele minuten later kwam haar moeder met haar verbrande broertje de weg afgelopen. Een soldaat hield moeder tegen en hing zijn rozenkrans om de hals van het jongetje. Het kind overleed enkele uren later. YORK, WASHINGTON (Reuter, UPI. AP) Kurt Waldheim, de secretaris-generaal van de ^terenigde Naties, heeft zaterdag verklaard dat hij er bij de voorzitter van de Veiligheidsraad op ingedrongen heeft liet probleem van liet voorkomen van luchtkaperijen te bespreken. De interna- ionale federatie van verkeersvliegers (IFALPA) heeft met een wereldwijde staking op 19 juni ge- Ireigd. als de VN geen effectieve stappen tegen luchtkapingen neemt. middels met een tegenboycot gedreigd als de Amerikaanse verkeersvliegers Arabische landen, die vliegtuigkapers asiei verlenen, gaan boycotten. 'Onze reactie zal heftig zijn', zo werd ver klaard. Ze zal niet beperkt blijven tot terugbetaling met gelijke munt. maar zal ook een verbod op gebruik van het Arabische luchtruim door vlieg tuigen uit landen die aan de boycot meedoen, inhouden. De Arabische boycot zou zich over alle terreinen van transport uitstrekken. Dit weekeinde deden berichten de ronde dat Westduitse extremisten en Arabische guerrilla-strijders vijf ver keersvliegtuigen zouden willen kapen en door middel van verstopte bom men gebouwen op vliegvelden willen opblazen. Volgens een van de waar schuwingen is één van de kapingen beraamd door de Westduitse Baader- Meinhof-groep en leden van de groep zouden de explosies voor hun reke ning willen nemen. De kapingen zou den ten doel hebben de overlevende van de drie Japanners, die op 30 mei op het vliegveld van Tel Aviv 25 passagiers met machine-geweren doodschoten. WASHINGTON (Reuter, UPI) George McGovern heeft dit week einde een bezoek gebracht aan gouverneur George Wallace, die in het ziekenhuis ligt en ver klaard dat hij een kabinetspost voor de conservatieve gouverneur in een regering-McGovern niet uitsluit. Hoewel McGovern derge lijk gepraat erg 'voorbarig1 vond, zei hij: 'Er kan best een of andere positie in het kabinet zijn, waar hij uitstekend werk kan doen'. Maar hij bleef weigeren Wallace de kandidatuur voor het vice-pre- sidentschap aan te bieden. Inmiddels neemt de druk op senator McGovern toe om zijn radikale ideeën wat te matigen. Dit wordt door zuide lijke gouverneurs cn door senator Ed mund Muskie noodzakelijk geacht om met een eensgezinde partij straks aan de verkiezingscampagne tegen Nixon te kunnen beginnen. Zoals bekend weigert Muskie op het ogenblik zich achter McGovern te scharen, omdat hij meent dat de presidentsnominatie op de conventie moet worden beslist. Muskie, eens de koploper onder de Democratische presidentskandidaten, heeft door geldgebrek zijn campagne moeten stoppen, maar heeft zijn kan didatuur niet ingetrokken. Dit weekeinde deed Muskie een be roep op McGovern zich wat te mati gen op de kwesties van defensie-uitga ven, belasting-hervormingen en socia le zaken, waardoor hij aantrekkelijker zou worden voor de Democratische partij. McGovern wil het budget van het Pentagon drastisch besnoeien, in grijpende belastinghervormingen doorvoeren en een geheel nieuw soci aal systeem opzetten, waarbij iedere Amerikaan, ongeacht leeftijd of sekse, een gegarandeerd inkomen krijgt van 1000 dollar per jaar. Het is voor McGovern evenwel moei lijk water in de wijn te doen, omdat hij dan onherroepelijk veel stemmen kwijt zal raken van Amerikanen, die ontevreden zijn met de huidige stand van zaken en radikale hervormingen verlangen. Wijzigt hij echter zijn standpunt niet, dan loopt de Democra tische partij het gevaar dat veel aan hangers van traditionalisten ais Humphrey en Muskie weglopen en eerder hun steun aan Nixon dan aan McGovern geven. Op een conferentie van gouverneurs, die vorige week in Houston werd gehouden, hebben Democraten gezegd dat het moeilijk zal zijn de verkiezin gen van november te winnen, als McGovern de Democratische kieslijst aanvoert. Zij toonden zich voorstander van gematigde politici als Humphrey of Muskie. Maar hoe zij McGovern nog konden weerhouden van de par tij-nominatie wisten zij niet. McGovern kwam niet met lege handen bij zijn rivaal Wallace. HIJ bracht een boek over president Jefferson en liet weten dat er eventueel een plaatsje zou zijn voor de gouverneur In een regering-McGovern. PRAAG (Reuter, AP) Premier Stroe- gal heeft Tsjechoslowakijes oproep voor hervatting van onderhandelingen met West-Duitsland nog eens herhaald. Hij zei dat zijn regering ervan over tuigd was, dat het mogelijk was een 'wederzijds aanvaardbare positie' in te nemen over het verdrag van Mllnchen van 1938. De- besprekingen werden vorig jaar afgebroken toen onenigheid ontstond over de Tsjechoslowaakse eis dat het in 1938 door Adolf Hitler gesloten verdrag van Mllnchen geacht moet worden nooit to hebben bestaan. Bonn stelt zich op het standpunt dat het verdrag wel geldig is geweest maar dat nu niet meer is. De West duitse regering zou tevens bereid zijn het verdrag van Mllnchen te veroorde len. Het verdrag van Mllnchen is een gevoelige kwestie voor de Tsjechoslo- waken. Door het verdrag werd Tsje choslowakije destijds in tweeën ver deeld na topbesprekingen tussen Hit- Ier, Mussolini, de Britse premier Chamberlain en de Franse premier Daladier. Hitier liet kort daarna zijn legers Tsjechoslowakije binnenrukken, om Sudeten-Duitsland aan het 'Derde Rijk' toe te voegen. JERUZALEM (AP) De Israëlische ambassadeur in Amerika, Jitzjak Ra bin, heeft in diplomatieke en rege ringskringen voor grote beroering ge zorgd door een nauwelijks verhulde oproep tot herverkiezing van presi dent Nixon te doen. Rabin zei in een interview met de Israëlische radio dat Nixon alle presidenten voor hem had overtroffen door de belangen van Is raël te verdedigen. Hij had de Russen gezegd dat het Amerikaanse volk de verplichting op zich had genomen de staat Israël levend te houden. 'De Russen weten dat zij te maken hebben met een president die bereid is risico's te nemen en gedurfder besluiten durft te nemen dan de ge middelde politieke vertegenwoordigers van de VS. Wij moeten ervoor zorgen dat zij die Israël hebben geholpen, bedankt worden' aldus de ambassa deur. Rabins verklaring kan geïnter preteerd worden als een inbreuk op de diplomatieke afzijdigheid en als een inmenging in de interne zaken van de VS. Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken schijnt ont steld te zijn over Rabins krasse uit spraken. JOHANNESBURG (UPI) - Twee- en-zestig studenten zijn gisteren in Zuid-Afrika aangeklaagd on der de wet tegen onlusten, die hoge boetes of gevangenisstraffen stelt voor overtreders. Hiermee toont de Zuidafrikaanse regering aan dat zij met harde hand een einde wil maken aan de studen tenonrust. Voorheen werden studenten, die gear resteerd werden tijdens demonstra ties. na een paar uur op een kleine borgsom vrij gelaten. Maar de 67 studenten, die vrijdag werden gearres teerd op de universiteit van Wltwa- tersrand, werden tot gisteren laat vastgehouden. 62 van hen werden ver volgd onder de wet tegen samenscho lingen, die voorziet in boetes tot 400 rand en gevangenisstraffen van twee jaar. Vier anderen werden beschul digd van het aanvallen van politie agenten en één werd vrijgelaten om medische redenen. De studenten wer den in vrijheid gesteld op een borg som van 100 rand. Zij zullen vandaag voor de rechter verschijnen. Het harde optreden volgt op een waarschuwing van premier John Vor- ster, dat 'buitenlandse agitatoren' die bij de onlusten zijn betrokken gede porteerd zullen worden. 'We kunnen het zonder hen wel af en in de komende weken zullen we het wel opknappen zonder hen', zo zei Vorster zaterdagavond. Hij verklaarde dat vol gend jaar wetsvoorstellen zullen wor den ingediend, die er voor zullen zorgen dat alle buitenlandse studen ten, die zich laten inschrijven op Zuidafrikaanse universiteiten gecheckt zullen worden door de regering. De Zuidafrikaanse kranten brachten gisteren foto's van de incidenten van vrijdag, waarop men kon zien hoe in burger geklede politie-agenten studen ten sloegen met hun vuisten en knup pels. Ooggetuigen hebben verklaard dat groepjes van deze mannen de campus oprenden en vluchtende stu denten aanvielen. In sommige geval len werden studenten, die uit de collegezalen kwamen, zonder meer in overvalwagens gesmeten. Meisjesstu denten werden mishandeld en wegge sleurd terwijl geüniformeerde politie toekeek. Intussen hebben vijf professoren van de universiteit van Kaapstad beschul digingen van de politie ontkend, dat de studenten zich tijdens de demon stratie van maandag bij de St. Georges- kathedraal zich misdragen hadden en marihuana gerookt hadden. Vervolg van pagina 1. de milieu-verklaring ook de opvattin gen van de ontwikkelingslanden een plaats krijgen. BEVOLKINGSGROEI In dit verband wees Ké erop, dat de opvatting van de geïndustrialiseerde landen dat de bevolkingsgroei aan banden moet worden gelegd op zijn minst een onbewezen stelling is. Chi na telde 500 miljoen inwoners toen voorzitter Mao Tse-toeng destijds de macht overnam. Thans heeft China 700 miljoen inwoners. Maar de levens standaard is niet gedaald. Zij Is lang zaam gestegen en het milieu van de bevolking is niet vervuild maar verbe terd, aldus Ké. Volgens de Chinese delegatieleider be wijst de geschiedenis van de mensheid dat de vorderingen van produktie, wetenschap en technologie de bevol kingsgroei altijd zijn voorbijgehold. 'Het vermogen natuurlijke hulpbron nen te exploiteren en te benutten is onuitputtelijk. Te meer omdat met de vooruitgang van wetenschap en tech nologie het menselijk gebruik van natuurlijke hulpbronnen zowel In de diepte als- in perspectief steeds meer zal toenemen'. Volgens Ké is het bovendien, volledig ongegrond te denken dat bevolkings groei in zichzelf vervuiling en schade aan het milieu teweegbrengt en ar moede en achterlijkheid veroorzaakt'. In Stockholm heerst na de verklarin gen van de Chinese gedelegeerde nog steeds onzekerheid over de bedoeling van de aanvallen. Uit bronnen bij de conferentie is vernomen dat de Chine se gedelegeerde Pi Tsji-loeng te ken nen heeft gegeven dat China niet vasthoudt aan het opnemen van een passage over de Vietnam-oorlog in de milieuverklaring. China zou tevreden zijn met een speciale verklaring over Indo-China, aldus de zegslieden. Bronnen bij de Amerikaanse delegatie hebben laten weten dat de VS ver moedelijk niet tegen het opnemen zijn van een algemene veroordeling van 'ecocide' (het vernietigen van ge hele gebieden, zoals in Vietnam met ontbladeringsmiddelen of zware bom men). Wel zouden de VS krachtig in het geweer komen als in de verkla ring met name op 'ecocide' in Viet nam werd gewezen. De Zweedse pre mier Olof Palme had eerder op de conferentie tegen de 'ecocide' in Viet nam geageerd. Op de Stockholmse conferentie is gis teren opgeroepen tot een internatio nale bestrijding van het lawaai en de instelling van lawaaigrenzen voor au to's en motorfietsen. De Wereldge zondheidsorganisatie van de VN (WHO) had in een rapport lawaai de ergste vervuiling van ons leefklimaat genoemd. Maurice Strong, de secretaris-generaal van de milieu-conferentie heeft zater dag de half miljoen handtekeningen in ontvangst genomen van Vlaamse en Nederlandse kinderen die bezorgd zijn over het milieu. WANKIE (AP) De reddingswerk zaamheden in de kolenmijn in Wan kie zijn gestaakt, omdat er volgens functionarissen geen enkele hoop meer is dat er zich onder de meer dan 400 ingesloten mijnwerkers nog overlevenden berinden. 'De verwoes ting onder de grond is volledig en er waren voldoende aanwijzingen om te concluderen dat er geen overlevenden waren', aldus een woordvoerder. Het uiteindelijke aantal slachtoffers wordt nu gesteld op 426.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7