telefoontarieven voor ilinden moeten omlaag Thomassen was in geheim bij Hirohito Twee vakantiegangers Duitsland verongelukt in ontactraad christelijke rtijen zaterdag klaar? Ruim 25 gemeenten willen over beleid Schiphol meepraten CEKWPISGMLEN! /4IGEMENE OERU NECERWND Lelijke eend Voor 25.000 gulden aan sigaretten gestolen Mastodont-kiezen uit Oosterschelde opgevist Bezoek aan Japanse keizer al geregeld voor de réis IP en PPR Jderzoeken (menwerking 'Irenisch' Het weer /KWARTET MAANDAG 12 JUNI 1972 Blnnciilitml T:l K3 orzitter Van Rossem van Nederlandse Blindenbond vindt: (onze Haagse redactie •JHEN AAN DEN RIJN De voorzitter van de Nederlandse Blindenbond heeft zaterdag een krachtig protest laten horen tegen de nlenomen verhoging van de telefoontarieven. Voor blinden en slechtzienden, zo zei de nieuw-gekozen voorzitter, de heer J. Aan Ros- ïj in de jaarvergadering in Alphen aan den Rijn, is de telefoon juist een onmisbaar hulpmiddel voor contact met de medemens. ?i>m moeten de telefoonkosten voor de blinden, die bovendien dikwijls een beperkt inkomen hebben, eerder worden verminderd Jrerlioogd. Van Rossem herinnerde de :evenhonderd aanwezige leden i bond eraan dat premier Bies- bij de presentatie van zjjn j had beloofd de gehandicapten i de kou te laten staan. Maar de jolang gevraagde compensatiere- wegens de extra kosten, die leid met zich mee brengt en die jere EEG-landen al lang bestaat, steeds geen feit geworden. wordt in ons land de be- laftrek veel ongunstiger voor de fiicapten. R-iadvies om de Wet Anbeids- ktheidsverzekering om te j tot een volksverzekering is in jéreid van de blinden dankbaar et ngen. Maar, vervolgde de heer m tossem, we gaan er ook vanuit rt it het 'volk' ook de gehandicap ehoren die buiten hun schuld to in staat zijn geweest arbeid te w hten. Deze laatste groep kan nu ve een beperkte uitkering krijgen ond van de bijstandswet, ijs indenbond heeft nog meer wen- ■or p het terrein van de wetgeving. p. men teleurgesteld over het wets- ie rp voor het aan banden leggen ie igressieve verkoopmethoden. In ~o oorstel gaat men uit van artike- Het een verkoopprijs van honderd i n en meer. Maar de organisaties eeiangs de huizen leuren werken agere prijzen. De 'sentimentver- ei door colporteurs schaadt het lei en van de blinden als groep. Waar inder twijfel, hoge winsten blij- l is een groot vraagteken. Wan neer de Tweede Kamer het wetsont werp niet amendeert en het bedrag van honderd gulden als minimum schrapt, zal de colportagewet geen betekenis hebben voor de blinden, zo verklaarde de heer Van Rossem. Pijnlijk Een grote grief is, dat visueel gehan dicapten de toegang wordt ontzegd tot de pedagogische academies. In Neder land bestaat vrijheid van onderwijs, maar via de keuringsvoorschriften ziet men kans de studie voor onderwij zer voor blinden te blokkeren. De blinde, die fysio-therapeut wil wor den, ondervindt dezelfde moeilijkhe den. Toch zijn er al zeker twaalf volledig bevoegde blinde fysio-thera- peuten. Deze achterstelling is bijzonder pijn lijk temeer omdat de blinden een volledige integratie in de samenleving willen bereiken. In verband met de economische toestand wordt vooral voor de blinden en slechtzienden de werkgelegenheid steeds moeilijker. De volledige integratie, waarnaar wordt gestreefd, betekent ook een voortdu rend gevecht tegen bevoogding en betutteling, aldus de heer Van Ros sem. Indrukwekkend was het instemmend applaus van de honderden blinden, dat de voorzitter kreeg, toen hij sprak over de lotgenoten in de ontwikke lingslanden die het zoveel slechter hebben dan de blinden in Nederland. De Nederlandse Blindenbond heeft reeds ontwikkelingsprojecten in Suri name en Kameroen ondersteund. Het is de bedoeling nog meer projecten Indonesië, India en Tanzania) te steu nen. Het beroep van de heer Van Rossem op een mondiale solidariteit kreeg luid bijval. Fusie De Nederlandse Blindenbond telde 1 januari 1972 ruim 2.100 leden. Naar verwachting zal de fusie van de bond met de Nederlandse Christelijke Blin denbond, de R-K. Blindenbond en het academisch Genootschap Petronella Moens dit jaar een feit worden. De hoofdbesturen van deze organisaties zijn het reeds in principe eens gewor den over het oprichten van één natio nale bond. Tijdens deze vergadering is aan de heer H. L. Koekoek uit Soest de Wietze Adrianus Jacobs-prijs uitge reikt, omdat de beste publikaties over blinden op zijn naam staan. Ook ver vaardigde de heer Koekoek de film 'Niks aan te zien' over het leven van een blind echtpaar met ziende kinde ren. De film, die maandag 26 juni door de KRO-televisie wordt uitgezon den, werd zaterdag voor een aantal genodigden getoond. De vergadering werd verder toegesproken door de commissaris der koningin in Zuid- Holland, mr. M. Vrolijk. Van een onzer verslaggevers HOOFDDORP Ruim 25 gemeenten hebben, met als doelstelling inspraak te krijgen in het beleid van Schiphol, de werkgroep Intergemeentelijk Be raad Schiphol gevormd. Van de groep maken deel uit Amsterdam. Amstel veen. Haarlemmermeer en gemeenten uit Bollenstreek, Zaanstreek, Kenne- merland, Amstelland en Waterland. Uitgangspunt is gezamenlijk invloed uit te oefenen op de uitbreidingsplan nen van het vliegveld en op eventuele maatregelen tegen de geluidshinder. De gemeenten, vertegenwoordigd door burgemeesters of wethouders, zijn in Hoofddorp bijeengeweest op initiatief van de gemeenten Haarlemmermeer, Amstelveen en Uithoorn. Op deze ver gadering werd overgegaan tot oprich ting van het Intergemeentelijk Beraad Schiphol. Het overlegorgaan ziet zichzelf niet als 'actiegroep' tegen het vliegveld, omdat het de grote betekenis van Schiphol voor de omliggende gemeen ten onderkent. In september zal een openbare bijeenkomst worden gehou den in Hoofddorp. ADVERTENTIE Ziehier het resultaat van de trekking van afgelopen zaterdag: f100.000.- postgironummer 40.815 f 50.000.- postgironummer 1.309.909 f 25.000.- postgironummer 1.598.114 1 10.000.- postgironummer 903.585 f 5.000.- postgironummer 2.098.155 5xf 1.000.- postgironummer 447.487 postgironummer 1.372.965 postgironummer 865.112 postgironummer 212.034 postgironummer 148.662 prijsvan f 100.-nummers eindigend op 744 prijs van f 60.- nummers eindigend op 95 eigen geld f 10.- nummers eindigend op 7 En als u nog niet meedoet: Zorg dat u er de volgende keer wèl bij bent Vraag Inlichtingen: Antwoordnummer 2020, Rotterdam Goedgekeurd door de mlnltter van Justitie onder nr. L.O.70Q/0W/207. *>10} SUAZk.103 'uwe formuleringen Steenkamp besproken 'asl onze parlementsredactie cj HAAG De contactraad, het overlegorgaan waarin delegaties de confessionele partijen spreken over de toekomstige samen- !euflcing, komt zaterdag waarschijnlijk aan zijn slotzitting toe. lopen zaterdag is, in het Zeister een stuk besproken dat de voor prof. dr. P. Steenkamp had ld na de discussie van de afge- In« weken over de eerste concept- *-:enota. Prof. Steenkamp zei za- dat zijn notitie geheel nieuwe leringen bevat, met name over itgangspunt. iop van de vergadering in Zeist gezegd dat het stuk van prof. ';amp positief was ontvangen. kon men uit KVP-kring verne- jf dat de a.r.-delegatie nader tot het KVP-standpunt was gekomen, ter wijl a.r.-ingewijden het omgekeerde berichtten. De gesprekspartners zijn het "zaterdag in elk geval eens geworden over de punten van materieel-politieke aard uit het stuk van prof. Steenkamp. Zaterdag, op de laatste bijeenkomst, zal nog verder worden onderhandeld over de partijgrondslag en de samen werkingsvormen. Wat dat laatste betreft schijnt de KVP haar voorkeur voor de snelle H vorming van een ongedeelde partij in elk geval voor de volgende verkie zingen langzamerhand prijs te ge ven, maar in de KVPydelegatie wordt de afspraak dat de drie partijen voort aan met één gemeenschappelijke lijst zullen uitkomen als het minimum beschouwd waarmee zij tegenover de partijorganen voor de dag kan komen. In a.r. kring bestaat evenwel nog sterke aarzeling over deze oplossing. Haagse bij Spaans-Franse grens omgekomen Van een verslaggever AMSTERDAM Twee Neder landse vakantiegangers zijn zater dag bij een ernstig verkeersonge luk bij het Duitse plaatsje Groe- nenbach om het leven gekomen. Het waren de 25-jarige Johan Duijkers uit Rotterdam en de 33- jarige Monika Barm, eveneens uit Rotterdam. Bij dit ongeluk kwam ook een Duitser om het le ven en werden drie Duitsers ge wond. Volgens de politie gebeur de het ongeluk doordat de Duitse auto een gevaarlijke inhaalma noeuvre uitvoerde en daarbij frontaal op de Nederlandse auto botste. Ook tijdens haar vakantie is de 18- jarige Nicole Mulder uit Den Haag verongelukt bij de Frans-Spaanse grensovergang bij La Junquera. Een inzittende van de auto, waarmee het Haagse meisje reed, de 17-jarige Hugo Wernes werd bij het ongeluk ernstig gewond. Twee inzittenden van een Duitse auto, waarmee de Nederlandse wagen in botsing kwam, werden even eens zwaar gewond. In Limmen is vrijdagavond de 58- jarige mevrouw J._ C. Bintjes veronge lukt, toen zij haar hondje uitliet. De vrouw liep met het dier op het fiets pad langs de rijksweg in Limmen. toen zij werd geschept door een brom fiets. Zij overleed ter plaatse aan haar verwondingen. De 28-jarige Marokkaan Mohammed Zemmouri uit Amsterdam is vrijdaga vond in een ziekenhuis in Purmerend overleden aan de verwondingen, die hij 's ochtends had opgelopen, toen hij uit een bestelauto was gevallen. Volgens de politie moet de man tij dens het rijden aan het slot hebben zitten morrelen. OVERSTEKEN Zondagmorgen is de vierjarige Anne M. C. E. Withaar de Jong uit Den Haag in een ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een ongeluk, dat haar zaterdagavond was overkomen. Zij werd toen bij het oversteken van de weg aangereden door een auto. De 28-jarige Turk A. Srabotic uit Dordrecht is vrijdagavond in Ouden bosch, verongelukt. De auto, die hij bestuurde raakte in een bocht van de weg en botste tegen een boom, Vijf inzittenden, allemaal Turken, werden gewond en zijn naar het ziekenhuis in Roosendaal gebracht. De 18-jarige mejuffrouw S. F. S. San- ting uit Eindhoven is in de nacht van vrijdag op zaterdag in Waalre door een auto overreden. Zij overleed ter plaatse. Het ongeluk gebeurde toen het meisje uit een auto stapte op het ogenblik dat een achteroprijdende au to te dichtbij was. Zaterdag is in een ziekenhuis in Bre da overleden de 42-jarige J. S. van Hassel uit Zundert, die vrijdag be trokken was bij een verkeersongeluk in Rijsbergen. Hij reed met zijn auto tegen een personenbusje en daarna tegen een boom. Van de vier andere inzittenden van de personenauto wer den er twee zwaar en een licht ge wond. De 25-jarige vrachtwagenchauffeur L. van den Bel uit Niedorp is zondag in een ziekenhuis in Geldrop overleden aan de verwondingen, die hij had opgelopen bij een botsing met een wagen van een militaire colonne in de buurt van Eindhoven. De vracht wagenchauffeur reed met zijn wagen tegen de laatste van een serie militai re wagens, die aan de kant van de weg stilstonden. Wat bezielde deze eend om zijn eieren te leggen in het hartje van het rangeerstation van Helsinki? Mocht het nest uitkomen, dan zullen moeder en kroost dertig railsen met druk treinverkeer moeten over steken, om het water te bereiken. Van een correspondent BOXMEER Inbrekers hebben uit demagazijnen van het groothandels bedrijf Hutten in Boxmeer (N.B.) voor ruim 25.000 gulden aan sigaret ten gestolen. Verleden jaar werd het bedrijf ook door inbrekers bezocht; toen was de buit 50.000 gulden. Van een correspondent ZIERIKZEE Tijdens een vaartocht van medewerkers van het geologisch instituut in Leiden op de Oosterschel de zijn zaterdag onder meer drie knobbelkiezen van mastodonten opge vist. Ook beenderen van reeds lang niet meer voorkomende diersoorten zijn naar boven gebracht. Van een verslaggever SCHIPHOL "Het mooiste geschenkje in kleine vorm dat dat we hebben", zo noemde de Rotterdamse burgemeester W. Thomassen gistermorgen de Erasmus- penning, die hij aan de Japanse keizer Hirohito gegeven heeft. Op Schiphol, waar hij met zijn havendelegatie uit Japan terugkwam, verdedigde de heer Thomassen fel zijn (in het geheim, buiten de andere delegatieleden om, voorbereide) bezoek aan dë keizer. 5 J onze parlementsredactie 1 iKUM —De PSP en de PPR gaan eraoeken in hoeverre een gezamen- e opstelling ten aanzien van belang- 10. e politieke problemen mogelijk Het afgelopen weekeinde is daar- r do eerste stap gezet met een imenlijke vergadering van beide n$ ijbesturen in Renkum. Tijdens dit r ad is gebleken dat de visies van 21 en PPR over vrede en veiligheid, rac NAVO en de derde wereld veel ireenkomen. Uitvoerig is het ver- il in politieke strategie van de tijen besproken. De PSP heeft mo- 'teel nog grote reserves ten op- 'te van de samenwerking van su A. D'66 en PPR en het streven 'j, r een progressieve volkspartij, or de vraag of de PSP aan de ming van één progressieve volks tij zal meedoen, zijn de recente ian wikkelingen in de PvdA zeer be- 19 pijk. Wij constateren een sterkere 1 1 icale opstelling in de PvdA en het .■J," ervan afhangen welke vleugel het die partij gaat winnen, verklaarde heer P. Burggraaf, partijvoorzitter 1 de PSP gisteren na afloop van nM( beraad. De onderwerpen, die tij- ent de vergadering in Renkum aan ie' "orde zijn gekomen zullen nu in de en PPR afzonderlijk met de en worden besproken. Zijlstra Refererende aan de vragen die het Eerste Kamerlid Meester over de zaak gesteld heeft, zei de heer Thomassen dat de Ja panse keizer tot aan de dag van de capitulatie in de laat ste wereldoorlog 'de gevange ne geweest is van het systeem.' Hij heeft zich in 1945 op de dag van de capitulatie van dit systeem los gemaakt door met gevaar voor eigen leven twee koeriers naar de radio te stu ren. Een van die twee werd onderweg door de militaire machthebbers gedood. De an dere bereikte de radio en wist te bewerkstelligen, dat buiten de militaire machthebbers'' om de plaat werd gedraaid, waar in de keizer capituleerde. Dat is zijn daad geweest. Het is dus bijzonder te betreuren, dat Nederland in een wereld waarin gepoogd wordt nauwe re internationale samenwer king tot stand te brengen nog meent met schimpwoorden er bij te moeten moraliseren over anderen', zei burgemees ter Thomassen. Over de Erasmuspenning zei de heer Thomassen dat er in 1969 ter gelegenheid van de 500e geboortedag van Eras mus, een drietal Erasmus-pen ningen geslagen zijn. Van de penning van de Rotterdamse kunstenaar Louki Metz heeft het gemeentebestuur er een aantal gekocht en tot nu toe zijn er vijftien als relatiege schenk uitgereikt. De eerste ging indertijd naar de West- duitse president Heinemann. De weg voor een bezoek van de burgemeester aan de Ja panse keizer was overigens (via de Japanse adviseur van de gemeente) al gebaand voor dat de reis begon. Het is in Japan niet gebruikelijk dat er berichten worden gepubliceerd over bezoek aan het hof. Het protocol is verder duidelijk: de keizer ontvangt géén bur gemeesters, anders zou hij wel aan de gang kunnen blijven. In dit geval ontving hij echter de leider van de Japanse ha vendelegatie, omdat hij zelf vorig jaar te gast geweest is op de Euromast in Rotterdam. Terwijl hij in het keizerlijke paleis in Tokio zat te wachten op de binnenkomst van Hiro hito hoorde de heer Thomas sen van de grootmeester van het keizerlijke hof het verhaal dat er. toen de keizer zich van Den Haag naar Rotterdam be gaf, een fles in de keizerlijke auto gesmeten werd. De keizer had toen zelf opdracht gege ven géén pogingen te doen de dader te vinden. 'En dat is ook niet gebeurd', zei de heer Thomassen die ook herinnerde aan de demonstratie tegen het keizerlijke bezoek in Amster dam. 'Dat de keizer mij nu toch als leider van de delega tie heeft uitgenodigd, getuigt van een heel beminnelijke en irenische instelling van zijn kant'. De heer Thomassen zei dat het bezoek aan Hirohito hem een onderwerp leek dat zich niet leende voor enige discus sie. 'Daarom is er vantevoren met de delegatie geen overleg gepleegd. Ik heb het als een 'fait accompli' de avond na het bezoek aan mijn reisgeno ten meegedeeld en ik heb de indruk gekregen dat zij deze procedure juist hebben gevon den'. Erasmus vormde tijdens het bezoek aan de keizer een uit stekend gespreksonderwerp, zei de heer Thomassen: in 1958 kwam er van een vloot van vijf Nederlandse schepen maar één in Japan aan en dat schip had een beeld van Eras mus op de boeg; de andere vier schepen vergingen. Dit Erasmusbeeld bevindt zich nu als nationaal kunstbezit in het Japanse rijksmuseum. Volgens de heer Thomassen is de belangstelling voor Rotter dam in Japan erg groot: 'We hebben het gevoel dat de rol van Rotterdam en de mentali teit in Nederland de Japanner zeer aanspreekt'. De delegatie, waarvan ook twee wethouders, twee raadsleden, vier hoofd ambtenaren en vertegenwoor digers van acht Rotterdamse bedrijven deel uitmaakten, be zocht ook de Rotterdamse 'zus terstad' Kobe. Zon en buien Van ome weerkundige medewerker In de hogere niveaus boven West- Europa bevindt zich een koude put Dat is de atmosfeer te staan gekomen op een hardnekkige verkoudheid. De zomer kan niet flink doorzetten zo lang de bovenlucht te koud is en het vervelende bij dit alles is dat derge lijke putten er feestelijk voor bedan ken zich snel tan het weertoneel le verwijderen. Ook vandaag en morgen zullen er daardoor buien vallen, 's middags en 's avonds in het binnen land, sommige met onweer. Maar die buien zullen wel lokaal zijn. Sommige gebieden die geluk hebben houden lange opklaringen en de ther mometer kan dan, vooral wanneer er niet teveel wind staat, het kwik in de richting van 18 tot 19 graden duwen. Elders worden geen hogere waarden dan 17 graden bereikt. Vooral tijdens buien is een flinke afkoeling te ver wachten. Wanneer is het zomer? Som migen zeggen: wanneer voor de eerste keer in De Bilt de gemiddelde etmaal- temperatuur boven 18 graden uitkomt. Tot nu toe is dat niet het geval geweest. Dc hoogste waarde in met was 16.3 graden Celsius op de 23ste, de hoogste tot nu toe in juni 16.7 graden Celsius op de 4de. Volgens dc publicatie 'Nieuwsbrief nummer 240 van het Landbouw Eco nomisch Instituut valt de gemiddelde datum met een hogere temperatuur waarde dan 18 graden Celsius in de periode 1941 tot 1970 op 1 juni. Maar zeven keer (1951. 1952, 1955, 1957. 1962, 1963 en 1965) kwam hij later dan 9 ]uni. Dat de zomer dit jaar te laat is, komt door de te lage tempera tuur van het zeewater bij een over maat van aanlandige winden. In 1952 viel de eerste datum met een gemid delde etmaaltemperatuur hoger dan 18 graden Celsius op 28 juni. In 1968 al op 21 april. Rotterdams burgemeester W. Thomassen, die op Schiphol fel zijn bezoek aan de Japanse keizer ver dedigde. toonde er een (ander) exemplaar van de Erasmus-penning. Weerrapporten van gisteravond 7 uur. maxi mum-temperaturen van gister en neerslag van 719 uur. Amsterdam zw bew 19. 0; De Bilt licht bew 17. 0; Deelen zw bew 18. 0: Eelde licht bew 17. 0: Eindhoven zw bew 18, 3. Den Helder half bew 14. 0.6: Luchthaven R'dam zw bew 16. 0: Twente regenbul 17 0.1: Vllselngen licht bew 15. 0: Zuid Limburg 18. 0.4: Aber deen regenbul 12. 0.1: Barcelona half bew 17. 0; Berlijn tw bew 20. 0: Bordeaux licht bew 18. 2: Brussel regenbui 18. 1: Frank fort regen 13. 1; Gonève regen 10. 12: Hel sinki hslf bew 17. 0: Innsbruck mist 13. 0.1: Lissabon licht bew 20. 0: Looarno regen 14, 2": Londen regenbul 17. 2: Luxemburg zw bew 16. 0: Madrid half bew 22. 0; Majorca mr bew 18, 9: Munchen geh bew 19. 0: Nice rogen 20. 1. Oslo tw bew 16. 2: Parijs on weer 18, 0,1: Rome geh bew 25. 0: Spilt tw bew 27. 0; Stockholm tw bew 19, 0; Zurich regen 12, 8: C'asa Blanca licht bew 21, 0, I» tan boel licht bew 25.0 Uew York onbew; Tunis zw bew 92. 0: Athene onbew 29. 0. Hoog water 13 Juni: Vltsslngen 2.49 - 13.18, Haringvliet a.tl. Zeezijde 4 38-17.09, Rotterdam 8.50-18.08. IJmulden 4.37-17.11; Scheveningen 4.06-16.37; Den Helder 9 16-21.38; HarUngen 11.IU2I.67; Delfzijl 1.00-13.19.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5