E E Chinezen shockeren milieuconferentie Watermuur stort zich op Amerikaanse stad ier leden it één ïzin rdronken ak en IPC ezen voor middeling ieconflict Bonnier sterft in Le Mans Velde Hl Ecocide van VS in Vietnam gehekeld Aanslag op Duitse ambassade Dublin In deze krant Brand in Beekse Bergen Vijfling geboren UW KRANT IS NU WEL OCHTENDBLAD MAAR.. WETENUW KENNISSEN HET AL? VERNIEUWD EN UITGEBREID Naam:Dmaand I VUL DE BON HIERNAAST IN i Leidse Courant jali iz JUiXi 1972 {TELIJK dagblad voor leiden en omgeving raat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghableven mijn hart in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 7,90 per maand, per kwartaal ƒ23,35 LEIDEN', Zoelcrwoudsewcj 23, tel. 33741. LEIDERDORP, v.d. Yalk/Boumanvrcg 189. tel. 34290. WASSENAAR, v. Zuylen v. NIJeveltstr. 372, lel. 1441. - Afd. Bezorging vanaf 0.8.30 uur 130) >)- ERDAM Vier inzittenden van jersonenauto zijn zondagavond "jonken toen hij auto door nog on- gs ide oorzaak op de Parkkade in rdam te water raakte. Slechts een ige jongen overleefde dit onge- De namen van de mensen, een rdams gezin van vijf personen, gisteravond nog niet door de vrijgegeven. I-jarige agent van de Rotterdam- Iitie, Anton Zellenrath, werd omstanders, die het ongeluk te- iilf tien zagen gebeuren, gealar- I en sprong het water in, toen ig dat de jongen onmogelijk de kon bereiken. Het kind is met verwondingen en een shock naar ijkzigtziekenhuis gebracht. Ruim ur later was een legertje politie randweer nog aan het dreggen de auto. Men vreesde dat deze de ebstroom was afgedreven. fYLU ii :tist LOET (AP, Reuter, UPI) igenaars van de Iraq Petro- Company (IPC) zijn ermee ord gegaan dat wordt bemid- in het conflict met de Iraak- egering. Irak heeft de IPC ïgs genationaliseerd. STOCKHOLM (AP, ANP. Reuter, UPI) China heeft op de milieuconferentie in Stockholm een felle aanval gedaan op de Amerikaanse strijd in Indo-China en de gevolgen ervan voor het leefmilieu I476»eh3 I v' ,4H u-al evoegde bronnen in Beiroet is men dat als bemiddelaars zullen Nadim Pachani, de secreta- tneraal van de OPEC, de organi- van 11 olie-exporterende landen tehail Saadawi, de secretaris-ge- van de OAPEC, de organisatie •abische olie-exporterende lan- emiddeling kon beginnen nadat 1 groep twee voorwaarden had ird, die op een conferentie van 'EC waren opgesteld. Deze wa- emiddeling zal plaatsvinden in aam van de Iraakse wet van 1 ju- aar door de IPC werd genaast; edurende de periode van bemid- l zal geen wettelijke actie wor- ondernomen zoals een embargo, door de oliestroom uit de noorde olievelden vam Irak wordt belem- gezegd iaan de Japanse keizer mij als s. oi»r van de delegatie heeft uit- getuigt van een heel innelijke en irenische instel- (ver zijnerzijds. Burgemeester Thomassen van Rotterdam. huis Wat een overstroming vermag, laat deze luchtfoto zien. Auto's en andere voorwerpen zijn kris kras door elkaar gesmeten in deze straat van Rapid City. RAPID CITY (Reuter, UPI) In de Amerikaanse stad Rapid City stijgt het dodental met het uur, nadat een muur van water zich zater dagmorgen vroeg een weg gebaand had door de stad. Gisteravond waren 208 lichamen geborgen, maar reddingsploegen vrezen 'veel, veel meer' slachtoffers. De ramp voltrok zich na een wolkbreuk bo ven de Black Hills. Het water stortte zich naar beneden op de stad en haar omgeving. De aanval die zaterdag werd gelan ceerd heeft op de VN-conferentie een waar schokeffect teweeggebracht. Deelnemers aan de conferentie zijn bezig de laatste hand te leggen aan de verklaring van grondbeginselen voor de instandhouding het leefmilieu. Achter de schermen wordt in de Zweedse hoofdstad hard gewerkt om te voorkomen dat door de aanval een nieuwe, fundamentele discussie over de milieubeginselen op gang komt. Maar weinig landen steunen de Chi nese eis dat de VS, en de 'supermo- gendheden' in het algemeen, aan de kaak worden gesteld wegens het ver vuilen van het leefmilieu. Bij veel delegaties is de behoefte met een officiële uitspraak thuis te komen groot. Deze uitspraak zou de universe le verklaring van milieu-beginselen omvatten, waaraan 18 maanden lang is gewerkt door een selecte groep van 27 landen. Met het aannemen van deze verklaring staat of valt, volgens de meeste deelnemers, het succes van de conferentie in Stockholm. Hel afgelopen weekeinde heeft een kleine commissie van landen de wijzi gingen op de verklaring besproken, waarna deze in de besloten werkgroep zou worden gebracht. Verwacht wordt dat morgen of woensdag de verkla ring in de plenaire zitting van de milieu-conferentie kan worden aan vaard. TANG KÊ De man die de milieu-conferentie in beroering heeft gebracht is de Chine se delegatieledder Tang Ké, ondermi nister van energie en chemische in dustrie. Ké gebruikte ruim de helft van zijn 40 minuten durende toe spraak om een hevige aanval op de VS en de SowUnie te lat. ten. Hij eiste een krachtige veroordeling van de 'monsterachtige wreedheden die door de VS worden begaan in Viet nam, Laos en Cambodja'. Ké, die noch de naam van president Nixon, noch die van de Sowjet-Unie noemde, beschuldigde 'de supermo- gendheden' ervan mensen te doden, het milieu te vernietigen, met kern wapens te dreigen en chantage te plegen. 'De schokkende wreedheden die door de Amerikaanse imperialis ten worden begaan kunnen slechts de woede van de wereldbevolking opwek ken'. 'China stelt nadrukkelijk dat deze conferentie voor dergelijke mis- eRier en daar een bui andaag: zonnige perioden, ir ook hier en daar een bui. wakke tot matige wind uit zui- elijkc richtingen. Maximum empcraturen rond 17 graden. lorgen en overmorgen: plaat- «lijk buien, ook perioden met on cn temperaturen aanhou- lend beneden normaal. florgen zon op: 4.20 onder: 21.01 Naar schatting honderden mensen worden nog vermist, voor het meren deel vakantiegangers, die kampeerden in de beboste heuvels, eens de gewij de heuvels van de Sioux-indianen. Reddingsploegen hebben touwen ge spannen over de rivier Cheyenne 65 kilometer van F.apid City om lichamen op te vangen, die met het stromende water zijn meegevoerd. Duizenden zijn dakloos geworden. On geveer 2.000 auto's werden wegge vaagd en verwrongen tot hopen staal. Driehonderd huizen werden van hun fundamenten geslagen. In kelders, diep onder de modder, werden giste ren nog lichamen gevonden. Rapid City is gelegen in de Ameri kaanse staat South Dakota aan de voet van de Black Hills. De stad wordt doorsneden door de Rapid Creek, een riviertje met een normale breedte van zes meter. Maar zaterdag was het een kolkende stroom die op enkele plaatsen ruim 150 meter breed was. Het water bereikte een hoogte van drie meter in de westelijke wij ken ,ran de stad, het zwaarst getroffen deel. Vierhonderd caravans op een camping werden weggevaagd. Honder den mensen klommen in bomen om te ontkomen aan de vernielende kracht van het water. De ziekenhuizen in de omgeving kon den zelfs het tellen van gewonden niet bijhouden. Velen van hen leden aan uitputting. De schade wordt ge schat op 100 miljoen dollar. President Nixon heeft de getroffen streek tot rampgebied verklaard. Senator George McGovern van South Dakota heeft zijn verkiezingscampagne onderbroken om een bezoek te brengen aan zijn getroffen thuisstaat. Het beeld dat Rapid City. een stad van 44.000 inwoners, en enkele nabij gelegen dorp gaf, was er een van verwoesting. Een dam in de rivier was doorgebroken en op vele plaatsen waar gasleidingen gebroken waren, sloegen de brandvlammen hoog op. Overal lagen versplinterde overblijfse len van houten huizen en caravans, die door de watermuur waren getrof fen. Volgens deskundigen gebeurt het waarschijnlijk slechts een keer in de honderd jaar dat de combinatie van stortregen en een van de Black Hiills neerkomende watermassa zich voor doet. 'dige kleding in mie voorgeschreven hil obstat DUBLIN (Reuter) Het gebouw van de Westduitse ambassade in de Ierse hoofdstad Dublin is zaterdagavond ernstig beschadigd door een bomaan slag. De enige aanwezige iin het ge bouw, de 75-jarige concierge, is met vermoedelijk een shock opgenomen in een ziekenhuis. Volgens een onbeken de heeft de Baader-Meinhof-groep de aanslag gepleegd. De regering van de Ierse Republiek heeft aangeboden alle schade te ver goeden, die de bomaanslag heeft aangericht. De schade aan de buiten kant en het interieur is groot. De bom was in de hal voor de toegangs deur van het gebouw neergelegd. De explosie was zo hevig dat tot op honderd meter in de omtrek de rui ten braken. Een onbekende zei in een telefoonge sprek met een krant in Dublin, dat de aanslag het werk van de Westduitse anarchistengroep Baader-Meinhof was. De politie in Dublin en functionaris sen van de Duitse ambassade zeggen dat hun niets van het bestaan van een afdeling van de Baader-Meinhof-groep in Ierland bekend is. Het Britse leger is er zondag in geslaagd ernstige moeilijkheden in de Noordierse hoofdstad Belfast te voor komen. Binnenland 'Telefoontarieven voor blin den moeten omlaag* 5 Van een correspondent HILVARENBEEK Een felle brand waarvan de oorzaak onbekend is, heeft een grote loods van het recrea tiecentrum en safaripark Beekse Ber gen in Hilvarenbeek in de as gelegd. De schade wordt geschat op tegen de twee miljoen gulden. In de looss waren opgeslagen voorraden dranken en lekkernijen, alsmede kostbare koe linstallaties en andere zaken die zou den worden aangebracht in het nieu we restaurant. Radio cn Iv Strips, feuilleton Puzrel Dag maandag Lezers schrijven FRANKFURT (DPA) Brigitte Be an, de 31-jarige vrouw van een Ameri kaan, is zondag in de universiteitskli niek in Frankfurt met de keizersnede verlost va i een vijfling: een jongen en vier meisjes. De kinderen, zes weken te vroeg ter wereld gekomen, wogen tussen de 1140 en 1750 gram. De moeder is met hormonen behandelt, tegen onvrucht baarheid. Volgens de artsen is de toestand van de vijf 'verbazend goed'. De vader, de 41-jarige Harry Bean, werkt bij de Amerikaanse soldaten- zonder AFN in Frankfurt. RITA Op de milieu-conferentie in Stockholm is veel gepraat. Het werd deze Hondurese afgevaardigde te veel. Hij knapte een uiltje cn belandde in zuiverder sferen. Aangenomen wordt dat tijdens het slaapje van de man niet de enerverende Chinese gedelegeerde Tang Ké aan het woord was, die dé conferentie wakker hield met een bijtende aanval op de VS. daden niet onverschillig kan blijven', aldus Ké. Volgens Ké streven de Russen en de Amerikanen naar de overheersing van de wereld. Beide laaiden zijn nog steeds bezig de 'waanzinnige' bewape ningswedloop op te voeren. Maar aan de andere kant zijn zij niet bereid derde landen een minimale compensa tie te verlenen voor de vervuiling die zij hebben veroorzaakt, aldus Ké. De vliegtuigen met kernbommem van de twee landen vliegen 'arrogant' in het luchtruim van andere landen, terwijl hun kernonderzeeboten 'rondsnellen' in de territoriale wateren van andere staten, zo vervolgde hij. China kan daarom het beginsel in de milieu-verklaring niet steunen waarin wordt opgeroepen kernproeven te sta ken. China is alleen bezig kernwapens te ontwikkelen om het 'nuclaire mo nopolie, de dreiging en de chantage van de supermogendheden' te breken, aldus Ké. En China zal nooit als eerste kenrwapens in een conflict ge bruiken, zo vervolgde hij. De Chinese delegatieleider wees erop dat zijn land een ontwikkelingsland is dat andere ontwikkelingslanden steunt bij de opbouw van hun natio nale economieën. 'Elk land heeft het recht zijn eigen milieumaatstaven te leggen en zijn eigen milieupolitiek te voeren in het licht van zijn eigen omstandigheden. En geen enkel land mag de belangen van de ontwikke lingslanden hoe dan ook ondergra ven', aldus Ké. Hij vervolgde dat China voorstander is van de milieu- vérklaring die besproken wordt in een werkgroep die op Chinees verzoek is ingesteld. Volgens China moeten in Zleverder pagina 7. Thomassen prijst Japanse keizer 5 Buitenland Bombardement bij dam in Noord-Vietnam 7 Van onze sportredactie AMSTERDAM De autorace- sport heeft dit weekeinde zijn zo veelste slachtoffer geëist. Tijdens de 24-uurs race van Le Mans ver ongelukte de Zweed Joakim Bon nier. Na een botsing met een te genstander vloog zijn bolide in brand. De Zweed die nog wel uit het wrak wist te klimmen overleed korte tijd later op weg naar het ziekenhuis. De Nederlander Gijs van Lennep was de co-pilot van Bonnier in deze race die al een respectabel aantal slachtoffers heeft geëist in het verleden. De nationale amateurvoetbaltitel ging dit weekeinde naar Sparta '25 uit Beek en Donk. Zwart Wit '28 dat vorige week op eigen terrein al een 1-0 nederlaag had geleden, verloor ook de tweede wedstrijd: 2- 1. Voor de atleten werd het een druk weekeinde zonder echte grote uit schieters van de Nederlandse deel nemers. De dames verloren in Lon den de interland tegen de DDR en Engeland, de herenploeg moest het in Aarhus afleggen tegen de natio nale équipe vam Denemarken. Voor de zwemmers en zwemsters was het een aanmerkelijk beter week einde. De herenploeg won van Italië (tijdens deze wedstrijden vestigden Roger van Hamburg en Ton van Klooster nieuwe nationale records), de meisjesploeg versloeg de Westduitse jeugd. Overigens werden er weinig opzienbarende prestaties geleverd. Oorzaak daar van was het feit dat de zwemploe gen op het ogenblik nog voorname lijk duurtraining verrichten. 'Ik wou u verrassen. Maar waar gaan we nu eten?' I LAAT HEN NU DIT OCHTENDBLAD VOOR P -UW OMGEVING- LEZEN IMIA nieuwe abonnee: betaalt per: I Als u ze NU opgeeft als abonnee, dan Adres: kwartaal I bespaart u voor hen 3}£ gulden aan abonne- plaats* mentsgeld. De eerste 2 weken krijgen zij bij I wijze van kennismaking de krant gratis! I nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 3 ft gulden abonnements- En u ontvangt een leuke attentie! 1 Opgegeven door: 1 I Adres:.....-1 Een postzegel is niet nodig als u op de i enveloppe schrijft: PIaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste NIEUWE LEIDSE COURANT I I n mapje-post- f-] pletlna J~] handige ANTWOORDNUMMER 267 1 ^u.r, k'^SSi'. LEIDEN ■"Pi"""*" 1 I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1