Atletes mondjesmaat vooruit Nederlaag tegen Denen Wereldrecord Ruth Fuchs Eddy Merckx gereed voor Tour de France Leeuwenhoek: Het gaat langzaam maar topprestaties vallen niet als rijpe appelen van een boom u Van Dorst weg bij NeVoBo Steinmayer laat zich niet verrassen S>.' er ick yi'iüWiU'Jl TROUW/KWARTET MAANDAG 12 JUNI 1972 Sport 10 Van onze speciale verslaggever LONDEN De geslagenheid, die zich het afgelopen najaar van de kleine vaderlandse atletiekwereld meester had gemaakt, maakte toch nog ras plaats voor een gematigd optimisme. Nadat eerst in Helsinki de grootmoedigheid bij het samenstellen van de afvaardi ging naar de Europese kampioenschappen op harde wijze was afge straft en daarna het NOC zich van een zelfde dêbacle wilde vrijwa ren door het stellen van ongehoord scherpe toelatingseisen, keken nog maar weinigen naar de Olympische Spelen in München. De équipe naar de Beierse hoofdstad zou. daar twijfelde zelfs de zonnigste cijferaar niet aan. niet meer dan een handvol atleten kunnen omvatten. In de wintermaanden echter verdween de boosheid en de droefenis en unie voorzitter Frans Jutte maakte er geen geheim van weer in dubbele cijfers te durven hopen en denken. Voorlopig echter heeft pas één atleet kogel stootster Els van Noorduyn) aan alle gestelde eisen voldaan en kwam Wilma van Gooi één keer onder de limiet. Het afgelopen weekeinde onderging dit gezelschap géén uitbreiding. In Engelands sportcentrum Crystal Palace inspireerde het wereldniveau van de Oostduitse atletes wèl maar de vooruitgang van de Nederlandse dames (waar de atletiek in Nederland het internationaal gezien vrijwel uit sluitend van moet hebben) was aan de magere kant. Hetgeen zoals de chef de mission voor de Spelen, Bram Leeu wenhoek. stelde niet zo verwonderlijk landse atletiek niet als rijpe appelen van de boom vallen.' de boom vallen.' VOORUITGANG Toch is het gematigd optimisme wanneer althans de nadruk op gema tigd blijft vallen) niet geheel mis plaatst. Want een handjevol atletes kwam, een tweeëneenhalve maand voor de Spelen, opnieuw dichter bij de limieten. Naast Els van Noorduyn (die zaterdag drie keer met kogel over de vereiste 17 meter stootte» dienden zich weer iets nadrukkelijker atletes als Trudy Ruth. Bernie Boxem en de twee 'oudgedienden' Myrna van der Hoeven en Ilja Keizer aan. 100 meter: 1 Soma Lannanian (GB) 11 5 seconden 2. Dorls Selmigkclt (Odld) 11 5 3 Monika Meyer (Odld) 11.5. 4 Wilma van Gooi (Ned) 11.5. 5 Delia Pascow (Gb) 11,6 Lldy Makklnje (Ned) 12.1. 200 meier: 1. Wilma van Gooi Ned 23.8 seconden. 2 Ellen Slrophal (Odld) 23.9 3. Sonln Lanna- man (Gb) 24,0. 4 Monika Meyer (Odld) 24 1 5 Margaret Crltchley (Gb) 24,1. 6. Mieke Sterk Ned 24.7. 400 meter: I Monika Zehrt (Odld) 51. sec (evenaring Eur record). 2. Dagmar Kasllng (Odld) 53,3. 3 Jcanette Roscoe (GB) 5.1,5 4 Trudv Ruth Ned> 53 4 5. Marjan Burggraaf .Ned) 5-4.4. 6. Verona Bernhard (GB 54 7 «00 meter: 1 Marila rOhllti (Odld) 2.04.06. 2 Mvrna van der Hoeven (Ned) 2.04.9. 3. Ilia Keizer (Ned) 2 05 0 4 Norlne Bralthwalte (GB) 2.05.5. 5 Sheila Carey GB 2.06.7. 6. Beate Woblg (Odld) 2 07 2 1500 nieter: 1. Gunhild Hof- meister (Odld) 4.10.7. 2 Karin Burnelclt (Odld) 4 11.0. 3 Joyce Smith (GB) 4.12.8. 4 Rerny Boxem Ned) 4 14 2. 5. Joke van Gcrwen (Ned 4.16 5..6. Margaret Beechman (GB) 4.10 7. 4x100 meter: 1. Oost-Dultsland 44,4. 2 Nederland 45.2 (Van den Berg. Van Gooi, Sterk, Makkinje) 3 Groot-Brlttannlë 45.3. 4x400 meier: 1 Oost-Dultsland 3.33.5; 2 Groot Brlttannlë 3 35.5; 3. Nederland (Burg graaf. Kooy, Van der Hoeven, Ruth) 3.39.3 ino meter horden: 1. Annelle Erhardt (Odld) 13 1 seconden. 2 Annerose Krumpholz (Odld) 13.6. 3 Judv Vernon (GB) 13,6. 4. Mieke Sterk (N'ed) 13,6. 5. Ann Wilson (GB) 13.6. 6. Mlep van Beek Ned 14,0. Versprin gen: 1. Ruth Marlln-Jones (GB) 6 35 meier. 2. Ann Wilson (GB) 8.25. 3. Angellka Liebsch (Odld) 6 15. 4. Krlstlna Albertus (Odld) 6 06. 5. Ella Hoogendoorn (Ned) 5 86 6 Mlep van Beek Ncd 5 66 Hoogspringen: 1 Rlta Schmidt (Odld) 196 meter, 2. Rlta Gilde- melstcr (Odld) 1.86. 3 Barbara Inkpen (GB) 1.84. 4 Marjan Ackcrmans (Ned) 1.76 5. Rlta Few GB 1.70. 6. Mary van de Raadt (Ncd) 1.65. Speerwerpen: 1 Jacqulln Todten (Odld) 54.72 meter 2. Jean Randall (GB) 50 58 3 Angela King (GB) 47,98 4 Carla Luyer Ned 44,86 5. Lldy Kuys (Ncd) 44,50 er nam maar ttn Oostduitse atlete deel Kogelstoten: 1 Marglta Gummel (Odld) 19 60 ineler; 2 Marlta Lange (Odld) 18.07 meter; 3 Els van Noorduyn (Ned) 17 09 meter; 4 Rosemary Paine (GB) 14.60 meter; 5. Brenda Bedford (GB) 14 57 meter; 6. Anneke de Bruin (Ned) 13.87 meter. Eindstand; 1 Oost-Dultsland 123 pnt; 2 Groot-Brlttannlê 80 pnt; 3. Nederland 63 pnt. Trudy Ruth cn Bernie Boxem deden dat op de twee meest enerverende nummers van de drielandenwedstrijd op Crystal Palace; respectievelijk de 400 en 1500 meter. Trudy Ruth, die na Helsinki de 200 meter vaarwel zei en haar snelheid van die afstand tot basis van de 400 meter maakte, knab belde weer iets af van de afstand die haar van de eis (53.2 seconden) scheidt. Bleef zij een week eerder op 53.6 seconden steken, zaterdag kwam zij in het spoor van de Oostduitse Monika Zehrt uit op 53.4 seconden. Monika Zehrt zelf evenaarde met 51.7 seconden het Europese record (van Nicole Duclos en Colette Besson) en de vraag blijft wat er gebeurt zou zijn als zij tegenstand had gehad van haar thuisgebleven landgenote Helga Seid- ler, de Europese kampioene. In München te winnen, waarschijnlijk het Zehrt, nog harder moeten gaan: 'De concurrentie is zo groot dat je. om in Ünchen te winnen, waarschijnlijk het wereldrecord zal moeten breken.' FINALEPLAATS Bernie Boxem lijkt over de moeilijk heden heen, die haar vorig seizoen op de achtergrond hielden. Een langduri ge blessure was hiervan de oorzaak. Dit voorjaar echter veroverde zij de veldlooptitel en vorige week al deed zij op de 800 meter weer van zich spreken. Wereldrecordhoudster Karin Burneleit en Gunhild Hofmeister vochten een boeiend duel uit, dat Hofmeister uiteindelijk in 4 min. 10.7 won. Achter het Oostduitse duo èn de 34-jarige Britse Joyce Smith (die twaalf jaar geen deel had uitgemaakt van de Britse ploeg) finishte Bernie Boxem in 4 min. 14.2 seconden. Zij verbeterde daarmee haar persoonlijke record met 4.7 sec. en schiep daarmee, en mede gezien haar vooruitgang op de 800 meter, de verwachting dat het nog sneller kan. Trainer Ben Kusmic onderstreept die verwachtingen: 'Ze zal de limiet halen en mogelijk ook een finaleplaats in München, Want die limiet is geen eindstation, maar een tussenstation.' Minder overtui gend streed Joke van Gerwen die echter toch haar persoonlijk record verbeterde en met een tijd van 4.16.5 nog niet aan het eind van haar moge lijkheden lijkt te staan. 'OUDGEDIENDEN Op de midden-afstand kwam de voor uitgang (Leeuwenhoek: 'Het gaat vooruit, maar niet zo snel') tot uit drukking in de prestaties van Myrna van der Hoeven en Ilja Keizer. Beide atletes zijn geruime tijd van het to neel verdwenen geweest, omdat zij in verwachting waren. Myrna van der Hoeven stapte dit seizoen ,over van de 400 naar de 800 meter en die omscha keling verloopt vooralsnog succesvol. Twee weken tevoren in Drachten kwam zij op haar tweede 800 meter al tot 2.08.2 en zaterdag in Londen was zij weer bijna vier seconden sneller. Zij kwam maar weinig te kort op de Oostduitse Marita Pöhlotz, die zij met een lange eindsprint (al 200 meter voor de streep ingezet) tevergeefs probeerde te verrassen. Ilja Keizer bleef evenveel achter op Myrna als Myrna op Mairita Pöhlitz; een verras sende ontwikkeling. 'Want Ilja Keizer zou aanvankelijk in Londen helemaal niet aan de start komen. Anneke de Lange echer moes wegens een blessure (Kusmic: ("Vorige week in de compe titie opgelopen het is eigenlijk Van onze volleybal medewerl AMSTERDAM De heer van Dorst uit Breda legt nenkort zijn functie als vooi ter van de Nederlandse volli balbond neer. De heer Vi Dorst werd onlangs benoei tot conrector aan de Rijkssi lengemeenschap in Breda. I functie is zo omvattend, dat voor het voorzitterschap van volleybalbond weinig tijd ov< blijft. Wie hem gaat opvolgt is nog niet zeker. De heer Vi Dorst heeft zich de laatste al uit diverse commissies instanties teruggetrokken, werd daarbij toen vervangt door de heer P. de Bruin i Amsterdam, die thans secretai is. Een benoeming van de hei De Bruin, die een jaar gelede in het hoofdbestuur werd gekt zen, als opvolger van de hee Van Dorst, behoort tot de mc gelijkheden. 'is erli< oor e m ste liefi A nde M De enige Nederlandse overwinning in de interland tegen Engeland en de DDR. Wilma van Gooi beëindigt de 200 meter als eerste in 23,8 sec. Rechts met nummer 1 de Oostduitse Ellen Strophel die tweede werd, geheel links de als derde aankomende Britse Sonia Lannaman. WENEN Steinmayr heeft de Roi i van Oostenrijk gewonnen. In de liian ste etappe kwam Steinmayr, met jn. concurrenten, in de groep binnen. 1st., etappe van Wenen naar Graz eindi bbe in winst voor de Oostenrijker Krferec die ruim een minuut voorsprong op Piet van Katwijk en bijna minuten op het peloton. Van KatflLr verspeelde zijn winstkans door v voor de eindstreep uit de bocht vliegen. In het algemeen klassement was cob Langen, als vijfde de beste Net lander. Piet van Katwijk, winnaar het puntenklassement, eindigde zesde. onverstandig dat zij toch voor haar club heeft gelopen') verstek laten gaan. Bij de optimistische becijferingen over de Nederlandse afvaardiging naar München wordt ook vaak reke ning gehouden met estafette-ploegen. In liet stadion van Crystal Palace echter toonde zowel de 4 x 100 meter als de 4 x 400 meterploeg hoe je nu niet moet wisselen. De stokjes kwa men er, dat wel, maar Leeuwenhoeks kwalificatie 'erbarmelijk' was meer dan op zijn plaats. Dat daarbij het nationale record op de 4 x 400 meter sneuvelde zegt meer over het oude dan over het nieuwe record. VERSCHIL De confrontatie met de Oostduitse ploeg heeft nog eens bewezen hoe ver Nederland nu eigenlijk nog achter staat en tot welke hoogte de atletes uit de DDR reiken. Het verschil be droeg in punten bijna 100 procent: 63 tegen 124, maar dat had gemakkelijk groter kunnen zijn wanneer de Oost duitse ploeg op sterkte was geweest. Zo ontbrak de Europese kampioene op de 400 meter, Helga Seidler, en ook Renate Stecher, die vorige week nog het wereldrecord op de 100 meter evenaarde, was wegens een blessure thuisgebleven. Mede daardoor won Wilma van Gooi de 200 meter (Leeu wenhoek: 'Het is duidelijk geworden dat Wilma een uitgesproken 200 me ter-loopster is') want tegen Renate's sprintkracht is Wioma kansloos. Ook speerwerpster Ruth Fuchs maakte de reis niet mee, terwijl kogelstootster Marita Lange dit keer de discus wierp. Toch is een confrontatie met eendergelijke grootmacht niet zonder meer zinloos. Ter illustratie daarvan diene de 1500 metei' van Bernie Boxem, waarover Ben Kusmic zei, 'Een race van grote waarde. Er moe ten meer van dergelijke races komen, want dan kun je zien wat er fout is en als je dat weet kun je er aan sleutelen.' HANS SCHMIT Eindklassement: 1. Steinmayr (Oost) 35 57 min. en 35 sec.; op 1 minuut en seconden: 2. Mitteregger (Oost); op Morelli (Ita); op 9.51 4. Oberndorfer (Ooi In' op 13.12 5. Langen (Ned); op 20.40 6. iF' Katwijk Ned); op 21.57. 9. Van Doi (Ned; op 55.15. 22. Van der Hoek (Ned): 56 22. 23. Spetgens (Ned). mis\ lm Rlc AARHUS De Nederlandse herenat- letiekploeg heeft dit weekeinde in Aarhus voor het eerst een nederlaag tegen Denemarken geleden: 129 tegen 93 punten. In de Nederlandse ploeg ontbraken een aantal atleten, die een kans ma ken op een plaats in de Olympische ploeg. Zo' liet 5.000 meter-loper Jos Hermens verstek gaan. evenals Jef Hensgens (800 meter) die dit week einde rustig aan deed. Bram Wasse naar was niet in de ploeg gekozen. De eerste dag kenmerkte zich door stromende regen. Desondanks won Eg- bert Nijstad de 10.000 meter in de redelijke tijd van 29 minuten 17,0 seconden. De Haagse debutant John van de Wansem kwam met 29.50.6 voor de eerste keer onder de dertig minuten. Op de 110 meter horden werd Hans van EnJehuizen (ook op jacht naar de Olympische' limiet) we gens twee valse starts uitgesloten. Hoewel Bram Wassenaar, nationaal recordhouder op de 1500 meter, niet in Aarhus aan de start kwam, liet hij bij wedstrijden in Dormhagen een goede indruk achter. Hij eindigde op de 1500 meter als tweede achter de Westduitser Bodo Tümmler (3.42.7). De tijd van Wassenaar, 3.43.1, is de beste Nederlandse seizoenprestatie. Tijdens de jeugdinterland tussen Ne derland en West-Duitsland, die in Utrecht is gehouden en die door West-Duitsland met ogroot verschil werd gewonnen (64,5135,5 bij de jongens en 4293 bij de meisjes) zijn twee nationale jeugdrecords verbe terd. De hoogspringers Ruud Wielart en Raymond de Vries evenaarden met 2,03 meter het record dat Ruud Wie lart vori/ge maand in Kleef vestigde. De records kwamen op naam van Henk van Emaus, die de 2.000 meter steeplechase liep in 6 minuten 7 se conden. Het was de eerste keer dat het nummer in Nederland werd gelo pen. Ger Gubbels kwam bij het ko- gelslingeren tot 51,78 meter en wierp daarmee 34 centimeter verder dan enkele weken geleden in Dinau. Plocgenklasscinent 1. Oostenrijk 106.10.39;L Nederland 106.23.32; 3. Italië 106.58.07. [s:--- Punlcnklassemenl: 1. Van Katwijk 90 puntfc 2. Csenar 47 pnt.: 3. Spetgens 42; 41; 5. Van der Hoek 35. Bergklassement: 1 Steinmayr 69 pnt.;f Mitteregger 51 pnt.; 3. Langen 26 pnt.;f' Morelli 25 pnt. KLASSIEKER Parijs-Roubals-Pt Benaets (Bel); Antoine Bauwei 5 Jean Claude 7 PROVINIALE KAMPIOENSHAPPEN Ivenk Drente: (Westerbork)1. Udding (Smilde)f 250 u 54 min 16. 2. R. Groen (Giethoorn) I Middelveld (Hoogeveen). I s Groningen Alteveer) 1. Balhoorn (RodS'i/; wolde) 2.56.08; 2. Buurmeyer (Muntendarf jn 3. Tuit (Warffum) 4. Schür (Hoogezand. f0U| 133. POTSDAM (ANP) De Oostduitse Ruth Fuchs, die niet aan de landen- wedstrijd in Londen deelnam, heeft gisteren in Potsdam het wereldrecord speerwerpen met drie meter verbe terd. Zij kwam tot 65.06 meter. Het oude record stond sinds de Spelen van Tokio op naam van de Russin Elena Gorsjakova, die toen 62.40 meter wierp. Ook in Boekarest werd de oude prestatie van Gorsjakova verbe terd: de Poolse Ewa Gryziecka wierp daar 62.80 meter. De tweevoudige verbetering van het wereldrecord speerwerpen was de meest opzienbare prestatie van een weekeinde vol topprestaties in de in ternationale atletiek. In Potsdam, waar Oost-Duitsland zowel met de he ren- als damesploeg tegen Bulgarije uitkwam, sprong Stefan Junge (Odld) 2.23 m hoog en leverde daarmee de beste wereld-seizoenprestatie. Bij de dames sprong Jordanka Blagojeva (Buig) 1.86 m hoog. Ruth Fuchs kwam met de 6 ons wegende speer vijf keer boven de zestig meter. Na een eerste worp van 60.14 volgde in de tweede poging het wereldrecord. De Oostduitse wierp daarna: 63.10 62.30; 60.80 en 58.26 m. In Boekarest waar de Westduitse da mes tegen Polen en Roemenië uitkwa men verliep de 800 meter enerverend. Hildegard Falck, de wereldrecord- houdster die met 1.58.5 als enige vrouw ter wereld onder de twee mi nuten kwam, zegevierde in 2.00.0. Zij sleepte de Roemeense Ileana Silai mee naar een nieuw nationaal record van 2.00.2. Heide Rosendahl (Wdld) won het verspringen met 6.69 meter. Het duel tussen de discuswerpsters Liesel Westermann (Wdld) en de Roemeense Argentina Menis werd in de voorlaatste worp beslist door de Duitse: 63.76 m tegen 63.50 m. Valeri Bufanu (Roem) liep de 100 meter horden in 12.7 sec, wat ook de beste wereld-seizoenpestatie op dit nummer betekende. Teresa Sukniewicz (Polen) werd tweede in 12.8. In Varkaus (Finland) sprong Jan Dahlgren (Zwe) 2.20 hoog. Tijdens de dames-interlandwedstrijd Engeland- Nederland-Oost-Duitsland, zaterdag op Crystal Palace liep Peter Stewart (Schotland) de mijl in 3.55.3, de beste tijd dit seizoen in de wereld gemaakt. Foster (3.55.9) en Douglas (3.56.0) bleven slechts weinig bij de Schot achter. Friesland: (Vliegbasis Leeuwarden) 1. Ar Koster (Leeuwarden) 120 km in 2 uur min 58 sec, 2. Eddie Koster Leeuwarde 3. Lolkema (Bolsward). Noord-Holland tMidden-Beemster) 1. Kiest» burg (Hoorn) 121.6 km in 2 uur 45 min 12 sec. 2. D. Groen (St. Pancras) 3. Nieuwenhuls (Amsterdam), Zuid-Holland (Waddinxveen) 1. Van dfrsw: Meyden (Puttershoek) 2 51 56 sec. 2. Bre 7VO: (Schiedam) 3. Van Tol (Poeldijk). Overijssel Oldenzaal) 1. Niemeyer (HengeE 3.06.11; 2. Lenferink (Geesteren) 3. Nljh 0rd" I Hengelo). Noord-Brabant (Gcffcn) 1. Van Helvoirt (Tl5 burg 121.5 kilometer 2 uur 51 min 12 sec. Van Groezen (Made (3. W. de Lauw (Stl 3 Limburg (Venlo) 1. Van de Leeuw Valke :s .61 burg) 2. 54.3. 2. Boesma (Eysden Meijers. (Maastricht). Gelderland (Zoelcn 1. W. Holstege (Nu speet); 2. Van Bavel (St. Anthonis); Welling (Nijmegen.) ST. WILLEBRORD Leo Duyndam heeft zijn goede vonioï bevestigd door een overwinning in d "ijn profwielerronde van St. Willebron Hij legde de 120 kilometer af in uur, 1 minuut en 4 seconden. Halver wege het parkoers ontsnapte Duynwrd dam met Serpenti, Tabak en De Wit die respectievelijk tweede, derde ei vierde werden. Gra Van onze sportredactie MILAAN Eddy Merckx is gereed voor de confrontatie met Luis Ocana in de komende Ronde van Frankrijk. De Belgische wereld kampioen heeft dat de afgelopen weken duidelijk aangetoond in de Ronde van Italië, waarin hij zijn derde overwinning bevocht in de rondrit over het Apenijnse schiereiland. De Spanjaard Jose Manuel Fuente, Merckx' sterkste tegenstander, verloor de ronde in de zwaar ste etappe. Juist op zijn eigen terrein, de bergen, wees Merckx zijn tegenstander duidelijk terug. De Giro heeft dit seizoen heel duide lijk in het teken van de Tour ge staan. Merckx zelf heeft dat publieke lijk ontkend, omdat de Italiaanse worstfirma, die hem en zijn ploeg sponsort, uiteraard de meeste belan gen in Italië heeft. Maar desondanks vergeleek Merckx in de Giro zijn tegenstanders steeds weer met zijn voornaamste tegenstrever in de Tour van vorig jaar. Luis Ocana. In dit verband is zijn uitlating 'Fuente is een beter klimmer dan Ocana', veel zeggend. Na de etappe van donderdag, een venijnige klim naar het 'dak van de Giro', een rit die gewonnen werd door Fuente, voelde Merckx zich ze ker. Hij verloor toen 2.05 minuten op de Spanjaard, maar zijn voorsprong bedroeg nog bijna vier minuten. Merckx toen: 'De overwinning kan mij bijna niet meer ontgaan. De twee minuten die ik op Fuente heb verlo ren, moet ik in de tijdrit weer kun nen goed maken.' Zo ver liet Fuente het echter niet komen. Hij beperkte het verlies tot 1.19 minuut. Jose Manuel Fuente zal niet in de Ronde van Frankrijk van start gaan. Na de Ronden van Spanje en Italië wil de Spanjaard het wat kalmer aan :elijl het De Giro, na de Tour het belangrijkste insternationale wielere- venement, heeft duidelijk aangetoond dat Merckx buiten Ocana in de ko mende Ronde van Frankrijk niemand hoeft te vrezen. De Italianen, die hun hoop hadden gevestigd op Felice Gi- mondi, moet duidelijk zijn geworden dat de meester uit Bergamo over het hoogtepunt van zijn carrière heen is. Merckx heeft bovendien de steun van Roger Swerts, de Belgisch Limburger, die een seizoen maakt als aooit tevo ren. Swerts kwam vooral in de ritten tegen het horloge tot imponerende prestaties. Swerts, winnaar van de Ronde van België, hoefde zaterdag slechts 33 se conden prijs te geven aan Merckx in de tijdrit. Opvallend was verder de verrichting van Roger de Vlaeminck. die seizoen winnaar van de konings- klassieker PanjsRoubaix. die in het grote rondetverk tot nu toe slechts oen bescheiden rol speelde. Met vier ctappezeges en de eerste plaats in het puntenklassement loonde de vroegere ploegmakker van Joop Zoetemelk dui delijk aan ook in het zware werk een vooraanstaande rol te kunnen vertol ken. Enthousiaste Italianen moedigen Eddy Merckx aan tijdens de tijdrit, het tweede deel van de voorlaatste etappe, die de Belg won. gaan doen. Ocana daarentegen heeft mogelijk de klassiekers en gebruikte het hele seizoen op de Tour af ge- pas de Dauphiné Liberé (ook wel de stemd. Hij is in het voorseizoen heel Omloop van de Zes Provinciën ge- voorzichtig begonnen, meed zoveel naamd) om zichzelf te testen. Hij won spelendenvijs, maar had meer belang stelling voor de verrichtingen van Merckx in Italië dan voor zijn tegen standers. die het hem, een enkele uitzondering daargelaten, niet al te moeilijk maakten. Ocana's eerste, vraag was steevast: 'Wat heeft Merckx vandaag in Italië gedaan?' Maurice Demuer, ploegleider van de Spanj- jaard, had het in de Dauphiné druk met het smeden van combines. Prak tisch alle ploegen werden benaderd om Ocana in de strijd tegen Merckx. die de Giro in 1968 en 1970 ook al heeft gewonnen, te steunen. Wat het resultaat is van die tocht zal in de komende weken wel duidelijk worden. Negentiende etappe: 1. De Vlaeminck 5.13.51. 2 Dancelll. 3. Lasa. 4. Caverzasl, 5. Van Stayen. 6. Glmondi, allen z.t. Tijdrit: 1. Merckx 22.42 minuten. 2. Swerts op 33sec.,3. „De Vlaeminck op 4 sec.. 4. Glmondi op 48 sec., 5. Ritter op 49 sec., 6. Gosta Pettersson op 1.12, 7. Panlzza op 1.13, 8. Lopez Carril op 1.15, 9. Fuente cn Houbrechts op 1.19. Twintigste etappe. 1. Pao.ini, 4.31.36, 2. Huysmans. 3. Ritter, 4. Simonetti. 5. Hou brechts. EINDKLASSEMENT: 1. Merckx (Bel) 10.04.04. 2. Fuente (Sp) 103.09.34, 3. Galdos (Sp) 103.14.43, 4. Lopez Carril (Sp) 103.15.21. 5. Panizza (It) 103.17.04, 6. Gosta Pettersson (Zw 103.17.13, 7. De Vlaeminck (Bel) 103.17.56. 8. Glmondi (It) 103.18.23, 9. Lasa (Sp) 103.18.23. 10. Lazacano Sp) 103.21.46. 11. Ritter (Den 103.22.27, 12. Schiavon (It) 103.22.28, 13. Bergamo (It) 103.23.48, 14. Pesarrodona (Sp) 103.25.09, 15. Houbrechts (Bel) 103.27.41, 16. Swerts Bel) 103.36.26, 17. Cavalcanü (It) 103.43.04, 18. Giuliani (It) 103.44.58, 19. Pfennlger (Zw) 103.44.59, 20. Mlntjens (Bel) 103.46.52. LUXEMBURG De Belg Rogier Rosiers heeft na zijn overwinning in de eerste etappe de leiding behouden in het algemeen klassement van de Ronde van Luxem burg. Rosiers liet zaterdag oogluikend toe dat een groep van vijf renners onder wie oud-ploeggenoot Jan Jans sen, diens landgenoot Wim Schepers, de Deen Mortensen. de Fransman Ju- lien en de Belg Vanden Einde uit het peleton ontsnapten. Jan Janssen won de sprint van dit kwintet en behaalde daarmee zijn eerste belangrijke over winning in dit seizoen. In de rit van gisteren, die door het zwaarste gedeel te van de Ardennen voerde, gebeurde er weinig opwindends. De etappe ein digde in een massasprint, die door Cyrille Guimard werd gewonnen voor de Belg Frans Verbeeck, diens landge noot Eddy Peelman en de Nederlan der Wim Schepers. Tweede etappe: 1. Janssen (Ned) 4.57.42, 2. Schepers (Ned) 4.57.45, 3. Mortensen (Den), 4. Van den Eynde (Belg), 5. Julien Fra) allen z.t. Derde etappe: 1. Guimard (Fr 5.53.58, 2. Verbeek (Bel), 3. Peelmann (Bel), 4. Sche pers (Ned), 5. Verstraeten Bel). Algemeen t klassement: 1. Rosiers (Bel (15.44.35, 2. Aerts (Bel 15.44.37. 3, Hoban Eng) 15.45.12, 4. Dolamn (Ned) 15.45.23, 5. De Muynck (Bel). ENGELAND Hennie Kuiper is de opvolger van Fedor den Hertog als winnaar van de Ronde van Engeland. Maar de over winning van de 23-jarige Hennie Kui per was minder overtuigend. De ren ner uit Denekamp werd pas zeker van zijn triomf in de laatste meters van de ronde. Op de boulevard in Black pool veroverder hij uit het sprintende peloton van vijftig renners de tweede plaats in de etappe en daarmee de minuut bonificatie, die hem voorbij Marcel Duchemin bracht, die als vende over de streep kwam. De Franse ploegleiding heeft verwoeden geprotesteerd tegen de overwinning van Kuiper, omdat de Nederlanders in de eindsprint, anderhalve minuut nadat de boomlange Zweed Torsten Filipsson winnend over de streep was gegaan, door ren van zijn ploeggeno- >er ten zou zijn geduwd. De jury wees het protest af. De Fransen tekenden daarna hoger beroep aan, maar ook de commissie van appèl, voorgezeten door de Nederlander Wim Roosen burg, legde het protest naast zich neer. De motivering was dat er in de laatste paar honderd meter misschien wel een paar kleine ongerechtigheden hadden plaatsgevonden, maar dat de juryleden, die voor de eindsprint met kte vijftig meter tussenruimte positie ens. hadden gekozen, geen ernstige on rechtmatigheden hadden geconsta teerd. Na afloop van de etappe werden wel vier renners gestraft. De Nederlan ders Jo de Boer en Jan Aling en de Fransen Georges Talbourdet en Eric Lalouette kregen twintig minuten straftijd omdat zij na de massale sprint, waarbij ook zij waren betrok ken, slaags waren geraakt. en v wiek e bo' ïingc (50 liet Ned 1 v; es v; 54, len luktii t»n (i nklljk e: H VAR uiuk I Eindklassement: 1. Kuiper (Ned) 43.39.16: op 34 sec.: 2. Duchemin (Fra): op 1 min 52 sec. 3. Zwlrko (Pol); op 2.09. 4. Edwards (GBR); op 3.22. 5. Priem (Ned); op 3.32. 6. Bourreau (Fra); op 4.13. 7. Lloyd GBR; op 4.22. 8. Roach (GBR): op 5.34. 9. Marek Tsj); op 5.54. 10. Nllsson (Zwe); op 12.57. 21. Kooken (Ned); op 15.22. 24. Bal (Ncd; op 1 uur 17 min. cn 53 sec. 51. De Boer (Ned); op 1.21.56. 52. Allng (Ned). Ploegenklassement 1. Nederland 132 uur 1 min. en 11 sec.; 2. Polen 132.26.03; 3. Gr. Brlttannië 132.30.21; 4. Tsjechoslowakije 132.32.03; 5. Zweden 132.32.26. Mtl i' f'Un De I Bloem elsior. voor TK Quit 'Pong. (pong -Unio out. I II. B 1 on ede lr

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10