Moskou zou weer met Israël relaties willen BAADERGROEP BEZWIJKT AAN EIGEN TERREUR VS voeren zware bomacties uit bij Hanoi en Haiphong staffunktionaris afdeling administratie "In Boeroendi wordt nu I geruisloos gemoord' Nog twee leden Baader-Meinhof- groep gegrepen Paus steunt Camara Conferentie in Stockholm dreigt vast te lopen Praag wil uitlevering van de tien kapers Whitelaw mishandeld DT Zet UIrike Meinhof haar 'activiteiten' voort? TROUW/KWARTET ZATERDAG 10 JUNI 1972 Heykal heeft genuanceerde kritiek op aanslag in vliegveld ADVERTENTIE JERUZALEM, CAIRO, TOKIO (Reuter, UPI, AP) De Sowjet-Unie bereidt diplomatieke stappen voor, die tot een herstel moeten leiden van de diplomatieke betrekkingen met Israël. Dit meldt het Is raëlische blad Yediyoth Aharonoth. De Londense correspondent van deze krant heeft 'een welbekende Sowjet- persoonlijkheid, die dichtbij het Kremlin staat' geciteerd. Deze zou gezegd hebben dat er voorbereidende stappen worden genomen en dat de Arabische staten van een en ander op de hoogte worden .gehouden. Volgens de i correspondent van het Israëlische blad i heeft zijn zegsman al in het verleden I blijk gegeven van grote voorkennis I omtrent komende Russische diploma tieke stappen, j De zegsman zou hebben uitgelegd, dat I het voornaamste doel van een herstel van de betrekkingen voor Moskou is om een diplomatiek offensief op gang j te brengen voor een Israëlische ont ruiming van alle bezette Arabische gebieden. 'De Sowjet-Unie wil een oorlog in het Midden Oosten voorko men, maar dat is moeilijk als zij I slechts aan één zijde kan werken', zo had de Rus gezegd. Alleen al de diplomatieke aanwezigheid aan de Is raëlische zijde zou Egypte ervan af- I houden om een nieuw militair avon- j tuur te beginnen. 'Het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld niets te weten over Russi sche diplomatieke stappen. Politieke waarnemers in Cairo hebben zich nogal verbaasd getoond over de ij veel minder krijgshaftige taal van de i Egyptische minister van defensie, die nu in Moskou is, dan normaliter in Cairo van overheidswege gehoord wordt Minister Mohammed Ahmed Sadek, die volgens Egyptische mede delingen in Moskou een nieuwe wapen overeenkomst met zijn Russische col lega Gretsjko heeft gesloten, zei tij dens een banket dat hem werd aange boden: 'Egypte en zijn leger bjijven hard doorwerken. En als Israël de strijd tegen ons hervat, zullen wij het een lesje leren. Wij zijn geen voor standers van oorlog, maar wij werken om ons land, dat ons vijf jaar geleden ontnomen werd, weer terug te ne men'. Het feit, dat Sadek sprak over een hervatting van de oorlog door Israël, is in lijnrechte tegenspraak met de verklaringen van de afgelopen maan den, dat Egypte de strijd zal hervat ten, omdat die onvermijedilijk is. Een voortdurend herhaalde leuze luidt: 'Wat door strijd is verloren, kan slechts door strijd weer teruggekregen worden', een opvatting die door presi dent Nasser als eerste in 1968 werd verkondigd. Sympathie De zeer vooraanstaande Egyptische commentator Hassanen Heykal, ex- vriend van Nasser en politiek advi seur van president Sadat, heeft giste- Missionarissen slaan alarm: li KIGALI (Reuter, AP) Missionarissen en functionarissen van hulp organisaties hebben laten weten, dat het aantal doden in Boeroendi lisinds de mislukte staatsgreep tegen president Michel Micombero zes [weken geleden nu ongeveer 100.000 bedraagt. Volgens hen gaan de door de regering ondersteunde moordpartijen op de Hoetoe's, die i procent van de bevolking uitmaken, nog steeds door. regering van Boeroendi houdt vol, lat alles nu rustig is en dat er 50.000 iensen zijn omgekomen die voor het vergrote deel tot de Toesi's behoor- die slechts veertien procent van bevolking uitmaken, maar de macht in Boeroendi stevig in handen hebben. Wel zouden 'een klein aantal' Hoetoe's gedood zijn, maar dat was een kwestie geweest van 'afrekenen met oude vijanden'. Missionarissen in Kigali, de hoofdstad ran het naburige Rwanda, waar de loetoe-meerderheid aan de macht is. eggen de namen te hebben van dui- tenden Hoetoe's, waaronder priesters, redikanten, onderwijzers en verple- ers, die door het leger van Boeroen- i zijn vermoord. Daaruit maken zij ip dat de Toetsi's het vooral gemunt lebben op die Hoetoe's, die een of indere vorm van onderwijs hebben 'enoten. Ook schoolkinderen zouden lij honderden worden omgebracht. )e missionarissen vertellen dat de egereenheden 's nachts de dorpen linnentrekken en dan alle Hoetoe's ie lezen en schrijven kunnen meene- nen. Ze komen nooit levend terug, let enige verschil met enkele weken Kr [eleden is, dat er nu niet meer open- ijk en op klaarlichte dag wordt ge- noord, maar 's nachts en zoveel moge- ijk geruisloos. Deze nieuwe 'taktiek' een gevolg zijn van de toenemen- e publiciteit over het bloedbad in loeroendi. )e regering van Boeroendi heeft gis tten in een radioboodschap de bui tenlanders in het land gewaarschuwd geen valse geruchten te verspreiden. 'Het is niet aan buitenlanders in ons land te speculeren en te lasteren over een land dat niet het hunne is. Laat iedere buitenlander zijn geweten on derzoeken en als ze willen dat onze vriendschap voortduurt, laten ze dan ophouden met voedsel te geven aan deze geruchten: aldus de regeringsra dio van Boeroendi. RECTIFICATIE In het artikel dat wij gisteren publi ceerden over de achtergrond van de gebeurtenissen in Boeroendi hebben een aantal storende zetfouten twee alinea's nagevoeg onleesbaar gemaakt. Er moest staan: 'Deze Micombero, die toen 26-jaar was, liet zich bevorderen tot kolonel en uitroepen tot president, toen ko ning Ntare op bezoek was bij presi dent Moboetoe van Kongo. Ntare V, die drie maanden tevoren door Mi combero in het zadel was geholpen, omdat zijn vader het meer van Genè- ve verkoos boven de mooie vergezich ten over het meer van Tanganyika, zocht troost in West-Duitsland. In tegenstelling tot zijn vader, had Ntare niet alleen belangstelling voor het play-boy-schap en toen Micombero president Amin van Oeganda had ge schreven. dat Ntare naar huis kon terugkeren, mits hij als gewoon bur ger kwam. liet de jonge ex-vorst er geen gras over groeien en ging met een door Amin beschikbaar gestelde helikopter naar huis'. ren in zijn wekelijkse rubriek in Al Ahram enige kritiek uitgeoefend op de aanslag door drie Japanners op het vliegveld van Tel Aviv. Tegelijkertijd veroordeelde hij de topbesprekingen van Nixon in Moskou en riep tot een hervatting van de oorlog op. 'Hoewel ik sympathiseer met de drie Japanse jongelui, die hun leven op het vliegveld van Lydda opofferden geloof ik niet in een strijd, die door anderen wordt gevoerd. Evenmin ge loof ik in schietpartijen in het wilde weg. Ik ben er bang voor, dat derge lijke daden de Arabieren meer kwaad dan goed doen. Als de drie Japanners Arabieren zouden zijn geweest, zou ik enthousiast over de hele zaak geweest zijn, niet om redenen die met de oorloig i>n verband staan, maar tenein de de valstrik te wreken, waarmee het Internationale Rode Kruis gebruikt werd om drie Arabische commando's op het vliegveld Lydda 'te doden'. Met het laatste doelde Heykal op de mislukte kaappoging van een Sabena- vliegtuig, dat op de luchthaven van Tel Aviv door Israëlische militairen bestormd werd en waarbij twee ka pers werden gedood en twee gevangen genomen. Terwijl Heykal enerzijds de laatste aanslag prees, zei hij echter tevens: 'De Vietnamezen hebben meer vrienden dan wij, die him zaak steu nen. Waarom hebben zij niets zoiets gedaan? Het antwoord is, dat de Viet namese begrijpen, dat strijd één ding is en avontuur een ander. Strijd-brengt de geschiedenis in beweging. Maar avontuur maakt alleen maar lawaai; het netto effekt ervan op de geschie denis is nihil'. Gefluit van kogels Heykal kritiseerde het communiqué van Moskou na afloop van Nixons bezoek, omdat daarin een vreedzame oplossing voor de crisis in het Midden Oosten werd voorgesteld en tegelijker tijd geen aandacht werd besteed aan het Palestijnse volk, 'het probleem dat aan de wortel van de hele crisis ligt'. Over het bestand schreef Heykal: 'De rust, die nu in het gebied heerst als een nachtmerrie, moet verstoord worden. Het gefluit van de kogels zou in het gehele gebied gehoord moeten worden en de vlammen van het vuur van veraf gezien moeten worden'. Vol gens Heykal zijn op dit moment Egyp te, Lybië, Syrië en de Palestijnse verzetsorganisaties de enige Arabische machten, die de strijd tegen Israël effektief voeren. Ter uitbreiding van de staf van onze afdeling administratie zoeken wij kontakt met een administrateur, minstens 30 jaar oud, in het bezit van het diploma MBA en beschikkende over een grondige, veelzijdige administratieve ervaring. De gegadigde voor deze funktie, die als een "positie" mag worden gezien, dient als algemeen assistent van de leiding van de afdeling te kunnen optreden en gewend te zijn met een grote mate van zelfstandigheid werkzaamheden te verrichten. Kennis van geautomatiseerde administratiesystemen is gewenst. Uw sollicitatie met relevante gegevens, die met diskretie wordt behandeld zien wij gaarne tegemoet op onderstaand adres. Een psychotechnisch onderzoek zal deel uitmaken van de selektieprocedure. VAN DIEN CO - AFD. PERSONEELSZAKEN FIZEAUSTRAAT 2 - AMSTERDAM-O - TEL. 020 - 910111 BERLIJN (DPA, UPI) In West* Berlijn zijn gisteren weer twee leden van de links-extremistische Baader- Meinhof-groep gearresteerd. Het zijn Bernhard Braun en Brigitte Mohn- haupt. Braun werd gezocht wegens poging tot moord. De 22-jarige vrouw is aangehouden wegens lidmaatschap van een misdadige vereniging en overtreding van de vuurwapenwet. Zij boden geen tegenstand. Intussen wordt intensief gezocht naar de 38-jarige UIrike Meinhof, van wie men nu aanneemt dat zij naar De nemarken is uitgeweken. Interpol heeft de Deense politie gevraagd, haar op te sporen. SAIGON (AP, AFP, Reuter, UPI) Achtmotorige B-52 bommen werpers hebben donderdag en gisteren zware bombardementen uitgevoerd op het gebied van Ha noi en Haiphong. Een militaire woordvoerder in Saigon heeft meegedeeld dat het de meest geconcentreerde aanvallen waren sinds de hervatting van de bombarde menten op Noord-Vietnam, nu twee maanden geleden. Volgens de woordvoerder zijn grote electronisch geleide bommen met een gewicht van 2000 en 3000 pond afge worpen op bruggen dicht bij de Chi nese grens. Doelen zouden verder zijn geweest: militaire kampen, opslag plaatsen en reparatieplaatsen voor vrachtwagens op 6 tot 8 km. van Hanoi en bij Haiphong. Piloten hebben gemeld dat na hun aanvallen een olièopslagplaats vlak bij Haiphong in brand stond en dat aan de zuidwestelijke rand van deze ha venstad grote schade is aangericht. Zwartgrijze wolken zouden tot 100 meter boven het vliegveld zijn opge stegen, Ook op het gebied ten noord en van de gedemilitariseerde zone tus sen Noord- en Zuid-Vietnam zijn gis teren zware bomacties uitgevoerd. In een verklaring van de Noordvietna- mese delegatie op het Parijse vredeso verleg staat dat de VS in de maand mei bijna 20.000 bommen op Noord- Vietnam heeft geworpen in 6000 aan- valsvluchten. Daarbij zijn honderden mensen gedood en gewond. 2360 hui zen vernietigd en 17 scholen. 13 zie kenhuizen, twee kerken en vier pago des beschadigd. Acht dijken en 17 pompstations zijn eveneens bescha digd of verwoest, aldus de verklaring. Ook zouden bommen met giftige che micaliën zijn afgeworpen. De Amerikaanse mijnblokkade voor de Noordvietnamese kust en de bom bardementen hebben Noord-Vietnam RIO DE JANEIRO (KNP)' Het verzet van aartsbisschop Helder Cama ra tegen het rechtse militaire regiem van Brazilië kan volledig rekenen op de sympathie en steun van Paus Pau- lus. Dit blijkt uit de brief, die de Braziliaanse bisschoppen na machti ging van het Vatikaan hebben gepu bliceerd. Deze brief, welke eerst een geheim karakter droeg, werd 7 decem ber van het vorig jaar geschreven door kardinaal Roy als voorzitter van de pauselijke commissie voor rechtvaar digheid en vrede en was gericht aan aartsbisschop Helder Camara van Olinda Recife. Kardinaal Roy schreef daarin onder meer aan Helder Camara: 'U hebt duidelijk en moedig de leer der kerk over de problemen van onze tijd ver kondigd en ik weet. dat de H. Vader u daarvoor dankbaar is'. In zijn brief had kardinaal Roy daarvoor opge merkt. dat de bisschoppen verplicht zijn om de boodschap van het evange lie te verkondigen, zo vaak zij door politieke hartstocht verduisterd wordt. zo goed als geisoleerd van de toevoer van materieel van buitenaf en het strijdvermogen van Hanoi ernstig aan getast. Dit hebben twee hoge Ameri kaanse officieren gisteren bekendge maakt. Vice-admiraal William P. Mack en luitenant-generaal George J. Eade somden een reeks verbindingen en opslagplaatsen op die in Noord-Viet nam waren uitgeschakeld. Volgens admiraal Mack heeft de mijnblokkade het moreel van de Noordvietnamezen ernstig aangetast Eerder waren uit Peking berichten binnengekomen dat in Hanoi onenig heid begon te ontstaan binnen de Noordvietamese leiding over de ver dere afwikkeling van het eerder be gonnen offensief op Zuid-Vietnam. Gisteren is in Saigon de inhoud gepu bliceerd van een document waaruit zou blijken dat ook de leiders van de Viet Cong zich zorgen maken over de ontwikkeling van het offensief. Het document zou een verslag zijn van het centrale bureau voor Zuid-Viet nam (COSVN), dat naar wordt aange nomen het hoofdkwartier van de Viet Cong is. In het document zou kritiek zijn geleverd op het offensief omdat pogingen in de Zuidvietnamese steden volksopstanden uit te lokken waren mislukt. Omdat het document via de Ameri kaanse inlichtingendienst in de publi citeit is gekomen wordt aan betrouw baarheid ervan door sommige diplo maten in Saigon betwijfeld Zuidvietnamese troepen en tankeenhe den hebben gisteren met steun van de Amerikaanse luchtmacht de kustplaats Dap Da heroverd. Huif onland T7 K9 STOCKHOLM (UPI, Reuter) China heeft op de milieuconfe rentie van de VN verklaard dat het Vietnamese conflict niet kan worden genegeerd in de Verkla ring over het milieu. Dit stuk wordt op Chinees verzoek in een subcommissie opnieuw bekeken, tot schrik van alle landen die zich op het zorgvuldig uitgedokterde compromis ongeveer hadden ver enigd. Nu dit hoofddocument veranderd dreigt te worden zou het wel eens helemaal de mist in kunnen gaan (in de sub-commissie zijn vijf amendoi menten ingediend. Een commissie aanvaardde gisteren een Amerikaanse aanbeveling om da jacht op walvissen tien jaar te staken om de dieren voor uitsterven te bei hoeden. Ook in de plenaire vergade ring zal het voorstel een grote meer derheid halen, maar het helpt niets, wart Japan is tegen, en dat land vangt verreweg de meeste walvissen en kondigde aan daarmee door te gaan. Ook een aanbeveling om geen afval stoffen meer in zee te dumpen pas seerde wel de commissie, maar met zoveel tegenwerpingen en onthoudin gen dat de praktische waarde erg valt te betwijfelen. Door ellenlange discussies over het veranderen van woorden lopen de commissies een snel groeiende achter stand op het programma op. We had den ons op een paar fundamentele zaken moeten concentreren, verzucht- te een afgevaardigde. PRAAG. BONN, WASHINGTON (Reu ter, UPI, AFP, AP) De Tsjechoslo- waakse regering heeft de Westduitse regering om de uitlevering gevraagd van de tien Tsjechen zeven mannen en drie vrouwen die donderdag een passagiersvliegtuig kaapten, door de eerste piloot dood te schieten en de tweede piloot te dwingen naar het vliegveld van Weiden in Beieren te vliegen. Volgens het officiële Tsjechische pers bureau CTK zouden een aantal van de tien mensen een strafregister hebben, geen vaste woon- of verblijfplaats heb ben gehad en evenmin werk. Eén van de mannen zou zijn kinderen driedui zend dollar schuldig zijn. Volgens po litieke deskundigen is het normaal, dat vliegtuigkapers uit communisti sche landen misdadigers worden ge noemd, die al sinds lange tijd een strafregister hebben. De Amerikaanse federatie van piloten heeft zich gisteren bij het verzoek van Praag aangesloten. De Amerikaanse piloten hebben de internationale fede ratie van piloten gevraagd hun ver zoek aan Bonn door te geven. De kapers hebben intussen tegenover de politie verklaard, dat het absoluut niet hun bedoeling was Iemand te do den. Zij zijn gisteren voor de rechter verschenen op beschuldiging van vlieg- tuigkaperij onder verzwarende om standigheden. Ze kunnen tot minimaal vijf en tot maximaal vijftien jaar ge vangenisstraf worden veroordeeld, vol gens een pas uitgevaardigde wet. Het is onwaarschijnlijk dat West-Duitsland hen zal uitleveren, aangezien er geen uitleveringsverdrag tussen Tsjechoslo- wakije en de Bondsrepubliek bestaat. Eén van de vrouwen had een tweeja rig kindje bij zich. Dat is in een kin dertehuis overgebracht. BELFAST (AFP) De Britse staats secretaris voor Noord-Ierland is giste ren door een menigte protestanten be ledigd en mishandeld toen hij een be zoek bracht aan het dorpje Lurgan in het graafschap Armagh. ^iet de vindingrijkheid van de Vestduitse politie, maar verraad lim 1 eigen ^lederen heeft geleid IM' Dt de gevangenneming van en- ele leden van de 'harde kern' 'an de zg. Baader-Meinhof-groep - ook bekend als de Rode-Leger- 'ractie (RAF). De jacht van de olitie, die soms alle perken te luiten ging, had na twee jaar veel chietpartijen maar weinig be- angrijke arrestaties opgeleverd. )e leiders waren buiten schot ge lieven en alleen de 'kleine vissen' 'erden gesnapt. Na de arrestatie an Andreas Baader, Holger leins en Jan-Carl Raspe moest e politie toegeven: 'Wij kregen nformaties uit kringen van de aader-Meinhof-groep'. Met wat ïeer geluk hadden in Frankfort ok UIrike Meinhof en andere roepsleden gegrepen kunnen morden, die nu nog op vrije voe- jenot£n rondlopen, hte ii lrike Meinhof, Andreas Baader, Gu- nin Ensslin en enkele anderen kon en rekenen op de heimelijke steun van tfan ünkse sympathisanten, die uit 'herapt*" misplaats gevoel van solidariteit oor schuilplaatsen zorgden. De golf van <£?n bo.maanslagen, waarvan de Bonds republiek vorige maand het toneel as, heeft deze, bevriende relaties' n uui :!ikbaar aan he* nadenken gezet ueKK^ij hadden voornamelijk hulp ver- jwveetend om te voorkomen dat ontspoor- e vrienden, die met goede bedoelin- tn waren begonnen, in handen van politie zouden vallen. Soms werd iet graagte geholpen, vaak omdat er -en keus was. De terreurdaden die hjwel allemaal aan de BM-groep toe- eschrcven kunnen worden aldus olitiedeskundigen hebben waar- ïnijnlijk tot een enorm verlies aan 'mpathie geleid. Daden Ïam men het aanvankelijk de politie falijk, dat zij op de Baader-Meinhof- oep jacht maakte als op een troep ilde dieren, na de bomaanslagen ver- door Jaap den Boef langde men daden en stelde men niet alleen de politie maar ook de rege ring in Bonn in gebreke. Kanselier Brandt nam onmiddellijk na zijn te rugkeer uit Oostenrijk drastische maatregelen om de plegers van de bomaanslagen te verhinderen, nog meer onheil te stichten. De grootscheepse actie van de West duitse politie zou echter tot niets hebben geleid als niet één of meer medewerkers van Andreas Baader en UIrike Meinhof tot de slotsom waren gekomen, dat het genoeg was geweest en dat zij geen verantwoordelijkheid wilden dragen voor terreurdaden, die zij niet gewenst hadden. Voor de regeringspartijen bestond ook al voordat bomaanslagen werden gepleegd het gevaar, dat een groot deel van de bevolking van de Bonds republiek zich van haar ging afwen den. Zowel de sociaal-democraten als de liberalen worden in eigen gelede ren met radicale elementen gecon fronteerd en zien zich van tijd tot tijd genoodzaakt, concessies te doen. Het waren juist deze radicale elemen ten, die een verontschuldiging zoch ten voor de benaderde positie, waarin de BM-groep terecht was gekomen. Het is dan ook geen wonder, dat kanselier Brandt en de andere leiders van de coalitie in Bonn bijzonder blij waren met de arrestatie van het drie tal in Frankfort. Niet alleen werd door dit gedeeltelijke succes het ver trouwen in de regering hersteld: ook de radicalen in eigen kring kunnen zich niet langer veroorloven met een groep te sympathiseren, die zich vol komen buiten de wet heeft geplaatst. Marcuse Opvallend was dan ook dat men zich in met de BM-groep sympathiserende kringen meteen tegen de .terreur van deze club uitsprak, nadat Baader en de anderen op spectaculaire wijze wa ren gevangen genomen. Dat gebeurde met name in Frankfort, waar een solidariteitscongres werd gehouden voor de inmiddels vrijgelaten Ameri kaanse neger-activiste Angela Davis. In linkse kringen zeer gewaardeerde sprekers keerden zich tegen de 'onzin-, nige terreurdaden' van de groep. Een van hen was de Duitse Ameri kaan Herbert Marcuse, de geestelijke vader van de anti-autoritaire studen tenbeweging (waaruit de BM-groep in West-Berlijn en de Bondsrepubliek is voortgekomen) en leermeester van Angela Davis. Tot degenen die zich eveneens zeer duidelijk van de groep distantieerden behoorde ook de socio loog Oskar Negt, één der bekendste marxistische theoretici in de Bondsre publiek. Voor meer dan 8.000 toehoorders ver klaarde Negt: 'Wie politiek tot een individueel bewijs van moed wil ma ken zonder aan te geven, wat de maatschappelijke doeleinden moeten zijn en welke stappen tot veranderin gen moeten leiden, wordt het slacht- ofer van zijn eigen illusies. Hij ziet de angst die hij zaait als een politiek succes. Wie gelooft, met bommen en bankovervallen onder de huidige om standigheden een revolutioaire situa tie te kunnen scheppen, richt een ondoordringbare muur op tussen zich zelf en de maatschappijl' Negt kreeg bijval van de hoogleraar Jtlrgen Seifert uit Hannover, wiens vrouw Monika (een sociaal-pedagoge) haar vriendschap met UIrike Meinhof zo zwaar liet wegen dat zij geruime tijd de gehele BM-groep in een onbe woond gebouw uit het familiebezit liet 'kamperen.' Hogere zaak De hoogleraar Friedrich Hacker (be kend om zijn onderzoek op het gebied van de agressiviteit) zei onlangs dat plegers van aanslagen meestal mensen zijn die niets meer te verlezen heb ben, omdat zij niet langer passen in het systeem, waartegen zij zich met geweld hebben gekeerd. Daarom ver grijpen zij zich volgens de hoogleraar zo gemakkelijk aan het leven van een ander. Hacker acht het uitgesloten dat de BM-groep met haar optreden ge meend heeft, de maatschappij ingrij pend te kunnen veranderen: 'Mis schien heeft zij gedacht dat ccn held haftige ondergang grote indruk zou maken.' Een dergelijke gedachtengang is vol gens Hacker rrationeel pathalogisch en gevaarlijk. Niettemin meent hij dat zeer intelligente mensen met een 'subjectief goed geweten' de ergste misdaden kunnen begaan, omdat zij denken in het belang van een 'hogere zaak' te handelen. Deze uitspraak geldt wellicht voor UIrike Meinhof en enkele andere le den van de groep, maar niet voor de in Frankfort gearresteerde 'leider' Andreas Baader. Deze is volgens zijn moeder een 'mislukkeling, die zonder zicli te schamen van het geld van anderen kon leven.' Een vroeger lid van de groep, Beate Sturm herinnert zich dat hij 'bezeten was om zoveel mogelijk geld bij elkaar te krijgen.' Baader maakte zichzelf en anderen wijs dat de misdaden van de groep politieke daden waren en 'cultiveerde het gebruik van geweld als een recht- vaardigings- ideologie voor ernstige misdaden.' Tijdens een excursie naar het Midden-Oosten hadden experts van de Palestijnse guerrillabeweging Al Fatah Baader al een lafaard ge noemd, nadat hij geweigerd had aan zware oefeningen mee te doen. Een 'grotestadsguerrilla' had zoiets niet nodig meende hij. Volgens Beate was Baader blij, dat hij 'niets politieks' hoefde te zeggen. Gudrun Ensslin, de domineesdochter die tot de belangrijkste leden van de Baader-Meinhof-groep behoorde en zich heel nauw met Baader verbon den voelde, werd deze week in een boetiek in Hamburg gearresteerd. In het hoofdbureau van politie werd deze foto genomen. Dat kon hij aan UIrike Meinhof en anderen overlaten. Het enige wat hij goed kon was auto's kraken, de rest liet hij aan anderen over. Zijn moe der is er van overtuigd, dat hij in de DDR ook in de gevangenis terecht zou zijn gekomen, want hij moest ook niets hebben van het 'autoritaire com munisme.' De jongeman, die vroeg zijn vader verloor en later zijn moeder tot wan hoop bracht, zag er in de afgelopen jaren niet tegen op, heel autoritair anderen zijn wil op te leggen. Daartoe hoorde ook UIrike Meinhof, de 38- jarige moeder van twee kinderen, die hem ruim twee jaar geleden in Ber lijn uit gevangenishap wist te bevrij den en meteen moest onderduiken, omdat haar medewerkers een ambte naar hadden neergeschoten. Zo ontstond de Baader-Meinhof-groep, die bankovervallen ging plegen om aan (veel) geld te komen en zich schietend een weg door de Bondsrepu bliek baande om uit handen van de politie te blijven. Nog steeds slaagt UIrike Meinhof er in, onvindbaar tc blijven. Als geen ander lid van de groep heeft zij kunnen rekenen op sympathie van mensen, die haar het vuile werk lie ten doen en zelf uit de gevarenzone bleven. Ook voor het brein van de groep zal het verstoppertje spelen moeilijker worden. Enkele maanden geleden werd be weerd, dat zij was overleden en dat haar lichaam was gecremeerd. Nie mand hecht er geloof aan, vooral niet sinds vorige week kort na de arresta tie van Baader, Meins en Raspe een vrouw de Frankfortse politie telefo nisch met wraakoefening dreigde, als de heren niet vrijgelaten zouden wor den. De politie, die stem op de band heeft opgenomen, is er stellig van overtuigd, dat UIrike Meinhof zelf het dreigement heeft geuit (dat overigens niet werd uitgevoerd, evenmin als de voor de volgende dag aangekondigde explosies in de binnenstad van Stutt gart). Medeplichtig Wil UIrike Meinhof de misdadige ac tiviteiten van de uitgedunde groep voortzetten, dan zal het haar niet veel moeite kosten, andere medewerkers om zich te verzamelen. Zij en Baader moesten het altijd hebben van jonge mensen uit de randgroepen, die zich achtergesteld voelen, omdat zij in on ze consumptiemaatschappij niet aan hun trekken konden komen. Dezo mensen zullen nu ook ongetwijfeld te vinden zijn en de kans dat de bom aanslagen worden voortgezet blijft dan ook bestaan. Het zal niet alleen de taak van de politie zijn, ontspoorde activisten als UIrike Meinhof tot de orde te roepen. Kanselier Brandt heeft de helpers van terroristen gewaarschuwd dat zij zich mede schuldig maken, als zij er mee doorgaan. Er staat ook in de Bondsre publiek waar de politie situatie verre van ideaal is teveel op het spel om nog langer risico's te nemen door medeplichtigheid aan politieke terreur door de vingers te zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9