'Elckerlijc zit dicht bij 'n kerkgang' dichtbij qïriroep- f) dragen jor andbladen maandbladenmaandblad Kinderen van de badgastenklas T^TV/KWARTET ZATERDAG 10 JUNI 1972 Binnenland T5 K7 Ult nieuwe omroepbijdragen nu voor satiri jaar worden vastgesteld of voor 'is» - i° beide gevallen staan ons, als 211 OS haar zin krijgt, voor de ko- t jaren verhogingen te wachten, Kitten met de noodzaak van prijs- Pstat Ring. waarvan Nederland zich oo'i j] tc weinig aantrekt, irbjk: iu'st met bet °°g op ^'e geiiene opwaartse prijsbeweging en •land ijbehorende vlucht van de lonen 'C« het aannemel'jk, dat aan enige n. i g van de luister- en kijkbijdragen nu" 'alt te ontkomen. Maar met haar 17boi voor een éénjarige verhoging Na naar liefst 45 procent (tot 107) ®n vierjarige met 87 procent (tot imaakt de NOS het wel erg bont grijs (voor wie onze beeldspraak op de zwart-wit-kijkers afge- ziet). Zou de NOS werkelijk "n ir van de urgentie van inflatiebe- £',e ng hebben begrepen dan sommige Jon aar eigen programma's suggereer- aal 17.1 >reï kig vinden de prijsverhogers uit reiss ooi een waakzame volksvertegen- 'z J liging op hun weg. Van de zijde er o Ie a.-r. fractie zijn al een paar 15i geopperd, die heel geschikt lij- im de stijging van de omroepbij- zon i binnen de perken te houden. ffing van het verschil tussen de •™u netarieven van Nederland 1 en 2 n a n archaïsme zou de financiële j™ lie door kijkers en luisteraars ifinj worden gedragen, kunnen ver- l Ook zou de omroepwereld J litgaven kunnen beperken door verbetering van de efficiency. eleider mr. Aantjes van de ARP de enige die de indruk heeft, dat nogelijkheden tot aanmerkelijke !J» togen liggen, es tr°i oei van de uitgaven kan waar in lijk eveneens worden gematigd 'rebf een kritische toetsing van het nanciële verlanglijstje van de om- ussi Nachtuitzendingen via de radi- ïrun vr°eging van de avonduitzendin- (fan de tv, meer kleurentelevisie j8Jop kosten van de zwart-wit-kij- het zijn begrijelijke uitingen utui tpansiedrang. Maar of de finan- consequenties ervan evenredig ian de behoefte die kijkers en "n^aar aan deze uitbreidingen heb- Ve weten het niet, maar neigen t de opvatting, dat deze behoefte lgN :r buiten Hilversum krachtig ge- t-i zal moeten worden, wil ze mede Li w i gument vormen voor een forse ,vepng van de luister- en kijkgelden. aagstuk van de fluoridering van inkwater wil maar niet uit de teit verdwijnen de al meer jaar durende discussie over dit ten spijt. moet de gemeenteraad van Haag een beslissing nemen, die organisatorische en technische iheden van het Haagse waterlei- jdrijf ook voor andere gemeenten slang zijn. aak n de Haagse gemeentelijke voor- i heeft minster Stuyt van volks- pn iheid de gezondheidsraad een ad- If^tvraagd. Ook is duidelijk gewor- flaf it minister Stuyt anders dan zijn nger niet zo happig is op het nj3 i van vergunningen voor fluori- 13.2 aan gemeenten, die hiertoe heb- sloten. De minister heeft althans i hele ambtsperiode nog geen v i vergunning afgegeven. herwegingen van minister Stuyt aks die van de gezondheidsraad) 5-i i waarschijnlijk het meeste te met de medische aspecten van irn loridering. Hoe belangwekkend hzdf ook fluoridering is niet eTj$tend een medisch vraagstuk. Het irt> wel degelijk iets te maken met ;4|, litieke vraagstuk van de burger- bal i persoonlijke vrijheid. Waterlei- drijven hebben immers een mo- n depositie wat betreft de levering ■«itor in de woningen en bedrijven, onopoliepositie dient een zware jEging te zijn bij de beslissing. £,Tizing van voorstanders naar als si >g gevoelde gevallen (jodium in .d. ukenzout, vitaminen in de mar- gaan niet op omdat de verstrek - 20 an zout en margarine anders dan n water niet aan een monopolie ten is. at laatste betreft zit er ook nog v estuurstechnische kant aan het hik. De Raad van State heeft _ui ar jaar geleden die monopoliepo- -21 lede in zijn overwegingen opge- i toen de raad in een administra- >eroepskwestie de Kroon liet uit- rijiQ dat er voor de bezwaarden ^Tnheid moest worden geschapen ior-vrij drinkwater af te nemen, uii iktische uitvoering van dit be- sn40 de ^oon is een lachertje fipen. Er is in Amsterdam en de 31 meenten bijvoorbeeld reden te 1 'oor de vraag of de uitvoering e opdracht tot het verstrekken ^uorvrij water wel onder de noe- in behoorlijk bestuur te brengen 14.1 13» beslissing wil nemen over jib ging van fluor aan het drinkwa- o.'i daarom ook deze niet-medische ,°teEn in zijn overwegingen moeten ken. Regisseur Johan de Meester gehuldigd Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op heel wat literatuurlijsten voor het eindexamen moet, bij de afdeling middeleeuwen, de moraliteit Elckerlijc hebben geprijkt. Je las dat stuk in de klas en op een mooie zomeravond toog je onder aanvoering van de leraar Nederlands naar Delft om op het Prinsenhof de opvoering ervan bij te wonen. Zo'n buitenkansje liet die leraar zich niet ontglippen. Sinds 1950 is de opvoering van Elc kerlijc een vast programma-onderdeel van het Holland-festival geweest Voor het eerst na meer dan twintig jaar zal Delft het tijdens het festival moeten doen zonder Elckerlijc, die zich, mid den in zijn leven, tegenover de Dood ziet geplaatst, en wordt opgeroepen tot een pelgrimage waarvan niemand terugkeert en waarbij niemand hem vergezelt. Johan de Meester, die alle voorstellin gen van deze allegorie in Delft heeft geregisseerd, heeft, mede met het oog op zijn leeftijd (deze maand wordt hij 75), het bijltje erbij neergelegd. De Stichting Delfesta, die het jaarlijkse evenement organiseert, heeft hem gis teravond een bescheiden huldiging bereid. Dat gebeurde in de Stadsdoe- len, de Delftse schouwburg, na de opvoering van Huygens' Trijntje Cor- nelis, dat, onder regie van Johan de Meester, al meer dan honderd voor stellingen heeft gehaald. In zijn naast Carré gelegen woning in Amsterdam toont Johan de Meester, wie je zijn 75 jaarvolstrekt niet aanziet, zich er lichtelijk verbaasd over dat Elckerlijc het in Delft zo lang heeft uitgehouden. Weliswaar schrijft hij Elckerlijc grote kwalitei ten toe, maar de waardering daarvan vereist zijns inziens een instelling waarop niet veel mensen, en zeker niet veel Uederlamders kunnen boren. Eenvoud 'Elckerlijc is geen puur theater', vindt Johan de Meester. 'Het zit dicht bij een kerkgang. Het is duidelijk door een geestelijke geschreven, die dat overigens erg bewonderenswaardig heeft gedaan.' Toneelliefhebbers noch kerkgangers komen bij Elckerlijc vol ledig aan hun trekken; dat voorrecht is slechts weggelegd, meent Johan de Meester, voor 'een gelovig mens die ook poëet is'. En dat type ('dat hoef ik u met te vertellen') is dn Neder land niet dik gezaaid. Op de vraag of hijzelf tot de gelovige poëten mag worden gerekend, geeft Johan de Meester geen rechtstreeks antwoord. Hij zegt dat hij in elk geval geen religieuze opvoeding heeft gehad. Zijn vader, de romanschrijven Johan de Meester, had zich ontwor steld aan de invloed van een 'enorm christelijke moeder'. Wel heeft de acteur en regisseur Johan de Meester altijd grote affiniteit met religieuze stukken gevoeld. Van 1924 tot 1929 was hij directeur van het Vlaamsch Volkstooneel in Brussel. In het stichtingsbestuur daar van zat een pastoor. De groep moest de Vlaamse cultuur brengen tot in de kleinste dorpjes, waarbij soms een hooischuur als theater moest dienst doen. Door die activiteit is Johan de Meester al jong (hij was 27 toen hij naar Brussel ging) met religieuze stukken in aanraking gekomen: 'De cultuur van België is sterk gebonden aan de middeleeuwen.' 'Ik voelde er', zegt hij, 'ook wel een soort neiging toe.' Daarbij was hij er Johan de Meester vooral op uit in die religieuze stuk ken groteske elementen te verwerken. Zo liet hij eens in een stuk dat was gebaseerd op de legenden van de heilige Franciscus engeltjes aan een trapeze zweven, terwijl zich daaronder uiterst devote handelingen voltrokken. Ook op het oog vervelende stukken, meent Johan de Meester, kunnen door zo'n aanpak smakelijke taferelen ople veren. In de opvoeringen van Elcker lijc waren groteske elementen overi gens nauwelijks of niet te ontwaren. Juist mede daardoor, meent de regis seur, is de belangstelling ervoor de laatste jaren wat gaan tanen. Elckerlijc, vindt hij weer wel, ver draagt ook geen versieringen. De gro te kracht van het stuk ligt juist in zijn eenvoud. Het volgens de regis seur dramaturgisch prachtige, maar ook gewaagde idee een mens uit te beelden op het moment dat hij voor zijn dood staat, heeft, dank zij die simpelheid, een volmaakte synthese (ADVERTENTIE) Of't nou voor het zondags ontbijt is of voort tussendoor. Of ze mee gaan naar buiten of mee gaan naar school Krentenbollen zijn altijd goed voor even smullen. En nog gezond ook. Denk eraan als u de bakker ziet. Sterilisatie Het juininmummer van De vrouw en haar huis 2.50) begint met een even domme als banale reportage: fo to's vain fraaie meisjes, gevolgd door wat-mannen-ervan-vinden. Dat gaat zo. Karei, 28 jaar, ober: dat meisje in hot pant ds erg sexyJohn, 42 jaar, garagehouder: ik voor mij hou erg van het meisje, dat zonder b.h. rond wandelt Nou ja. Verder: een inter view met VU-uroloog dr. R. J. Scholt- meijer, die verwacht dat sterilisatie ook wel in het ziekenfondspakket zal komen als de pil er eenmaal in zit, want het is daar een logisch vervolg op. Karei Wiekart begint in dit num mer een serie 'Inspraak in de woning bouw', en we kunnen (weer eens)' lezen dat Nederlanders méér dan Fransen en Italianen over hebben voor een mooie vloerbedekking en zo, en daardoor minder geld overhouden voor de huur van het huis, waarin die fraaie spullen een plaats moeten heb ben. Ook mog aaingespreekt: uitvoerige reportage over het Judson House, op vangcentrum in New York. toeristen met baarden mogen er weer in'. Oscar van Alphen maakte drie honderd foto's van Arasterdam, ze staan er allemaal in. Erg klein, dat wel, maar ook erg kleurig vanwege het vele kleurige 'alternatieve' dat je in Amsterdam kunt tegenkomen. Hieromheen persoonlijk getinte verha len van Jacques Gans, Suzanne Piët en Gerben Hellinga. Uitsluitend voor Liefhebbers, dachten we. In Avenue- affiche moet Konrad Boehmer nodig kwijt dat-ie meneer Von Karajan met Richard Strauss of Beethoven een on benulligheid vindt en zo kunnen wij weer lekker vaststellen dat Avenue toch een blad voor snobs is. vormde synode 'Leven en sterven met verwachting'. Niks doen Spelling Vakantie Spreekuur thuis (mei-juni ƒ2.50) biedt 'van alles over vakantie'. Een hele vracht adviezen, waar men veel aan heeft, of het nu over de verzor ging van achterblijvende huisdieren gaat of over de manier van eten onderweg (door de uitgaanders zelf natuurlijk), of over wat je ginds kunt krijgen enz. Ook komt de vraag aan de orde of vader en moeder niet es met hun beiden op stap zouden moe ten gaan, en dan liefst langer dan een weekend, want er zijn echtparen die pas tegen het eind van een weekend zonder-kinderen op dreef beginnen te komen. Ook noteerden we dat je bruin kunt worden in de schaduw en voorts verdient attentie de behande ling van deze vraag: wat moet je ermee aan als je kinderen op een gegeven moment zeggen dat ze niet meer met jou mee willen op vakantie? Avenue (juni 2.50) besteedt via een documentaire van Wim Koesen opval lend veel aandacht aan de vraag of Michael Rockefeller tien jaar geleden vermoord werd in wat toen Neder lands Nieuw-Guinea was en of het waar is dat die moord om politieke redenen verdonkeremaand werd. Aad van der Mijn schrijft (en hij schrijft goed) over Griekenland, dat nooit met vrijheid is verwend: 'Nu, vijf jaar na de coup. wat kun je doen? Je telfoon wordt afgeluisterd. Je post wordt gecontroleerd. Iedere nacht worden mensen opgepakt(maar)' Ons Gezin (tijdschrift voor gezin en samenleving, mei ƒ2,heeft als ti telverhaal: 'Moet de spelling veran derd/verandert worden?', waarin Neerlandicus Anton Oskamp geen me ning opdringt maar z'n lezers wil helpen tot een standpuntbepaling te komen. Inge E. de Wilde informeert over KID, dat is: kunstmatige insemi natie met sperma van een onbekende derde, waarmee jaarlijks ongeveer honderd echtparen worden geholpen. 'De enkele artsen die KID toepassen krijgen echter steeds langere wacht lijsten en sommige echtparen zullen pas over een paar jaar aan de beurt komen. Dit bewijst dat de methode langzamerhand meer 'in trek' komt. Dat zal er zeker toe leiden dat ook meer artsen zich ermee bezig zullen gaan houden. En daarmee zullen ook de discussies over de te hanteren normen op gang komen'. Leven met de dood Naarmate we meer op conferentiecen tra vernemen en in bladen lezen dat we proberen de dood uit ons leven weg te duwen, verschijnen er meer verhalen over leven-met-de-dood. Ge zond gezin maandblad van de PSVG, besteedt er het mei-nummer aan (ƒ1,75). We vinden hier o.m. bijdra gen van de zenuwarts W. Bakker, de ziekenhuispredikant A. Th. Stegenga en de Leidse hoogleraar dr. A. Sikkel. Uit de bijdrage van de laatste: 'Ster vensbegeleiding betekent niet leiden, maar iemand bij de hand nemen als die wordt uitgestoken; betekent jezelf kunnen zijn, geen toneel spelen, dur ven huilen als je daaraan behoefte hebt. Stervensbegeleiding vraagt om een vriendelijke, positieve stemming'. Hiernaast aandacht voor de confronta tie van het kind met de dood, met name ten aanzien van de vraag naar het 'waarom' van het sterven, en voor de pastorale handreiking van de her- In Ouders van nu (juni 2.35) kun nen ouders te weten komen dat ze niet direct van slag hoeven raken als hun kinderen zitten te niksen: ledigheid is niet altijd des duivels oorkussen. Jeugdpsychiater J. Euwema schreef een bijdrage onder de titel: 'Ouders van niks', waarin o.m. staat dat kinde ren er beslist niet tegen kunnen, als hun ouders zichzelf niet durven zijn. Zowel op het niks-doen als op de 'Ouders van niks' zijn er via de ouderraad van Ouders van nu reac ties. zo uit de praktijk. Dr. Musaph antwoordt Annie Romein-Verschoor op haar vinnige brief van april over z'n Avro-seks. Verder attentie voor: vroege hulp aan ouders met gehandi capte kinderen, een brief van een ongehuwde moeder, een gesprek met een schooltandarts, en de bijlage 'Schoolkrant'. Er is ditmaal een 'losse' kinderkrant bij, ter gelegenheid van de tentoonstelling Kind en leefmilieu, die tot 15 augustus op de Floriade te zien is. In die kinderkrant onder meer beschrijvingen van (ver)oude(r- de)spelletjes, zoals steltlopen (wat je op de Floriade vaders vaker ziet doen dan kinderen!). Andere groep In Sekstant (juni 1.95) een boeiend vraaggesprek met Nel Tegelaar, het eerste vrouwelijke lid van het hoofd bestuur van het NW. Zij attendeert cr op dat vrouwen écn kwart van de arbeidersbevolking vormen. 'Dat is zo'n enorm aantal dat je ze moeilijk een minderheidsgroep kunt noemen, al kunnen ze natuurlijk altijd door de mannen overstemd worden. Ook socio logisch gezien zou ik ze geen minder heidsgroep noemen, maar een andere groep'. Mevrouw Tegelaar zegt ook dat ze discriminatie van joden en negers niet te vergelijken vindt met die van vrouwen: 'Ik vind dat vrou wen misschien niet zozeer onderdrukt als wel op hun plaats gehouden wor den'. Het titelverhaal van Sekstant (waarin het al dan niet funktionele bloot op z'n retour lijkt te zijn) handelt over geslachtsziekten, waar van er in ons land gemiddeld twee honderd tot tweehonderd vijftig nieu we gevallen per week bij komen: consequentie van een vrijere houding tegenover de sexualiteit. net zoals de toename van het wegverkeer meer verkeersongevallen meebrengt, zo ver gelijkt Sekstant. Na de mazelen ne men de geslachtsziekten de tweede plaats in op de ranglijst van besmette lijke ziekten in ons land. tussen leven en dood opgeleverd. Elckerlijc, meent Johan de Meester, is ook veel sterker dan Jedermann, de bewerking die de Oostenrijkse dichter en prozaschrijver Hugo von Hof- mannsthal er in 1911 van heeft ge maakt. Von Hofmannsthal blies Elc kerlijc op tot een spektakelstuk, dat het hoogtepunt werd van de mede door hem op touw gezette Salzburger Festspiele. Jedermann trok wel veel publiek, maar Johan de Meester heeft er slechts de kwalificatie 'hoererig gedoe' voor over. Scholieren Naar een schatting van de Stichting Delfesta hebben de Delftse opvoerin gen van Elckerlijc zo'n 100.000 bezoe kers getrokken. Velen van hen heb ben het stuk meermalen gezien. Tot zijn verwondering zag Johan de Mees ter vrienden uit Rotterdam (waar hij geboren is) voor de vierde of vijfde maal op de tribune zitten. Toen de laatste jaren de belangstel ling minder werd, besloot Delfesta zich voortaan voornamelijk op scholie ren te richten. Vóór die tijd hadden die altijd al een belangrijk bestand deel van het publiek gevormd. De spelers verhuisden daarvoor van het Prinsenhof naar de Oude Kerk, omdat de uitvoeringen vroeger in het jaar, onder onberekenbare weersomstandig heden. moesten worden gegeven: tij dens het Holland-festival, in juni en juli, hebben scholieren het te druk met proefwerken en examens. In 1970 en 1971 ontmoette Elckerlijc de Dood in die kerk in plaats van onder de blote hemel. Johan de Mees ter was er niet erg gelukkig mee: 'De akoestiek was hopeloos', zegt hij, 'een galm van hier tot ginder.' Bovendien moest er worden gespeeld tegen de achtergrond van een wit raam: nadat de glazenier Joep Nicolas er vier onderhanden had genomen, was er geeft-geld meer voor het rijfde. Johan de Meester is toen op het idee gekomen een inzamelingsactie te hou den om zijn vriend Joep Nicolas in de gelegenheid te stellen zijn werk in de kerk te voltooien. Dat vijfde raam is onlangs onthuld; met genoegen stelt Johan de Meester vast dat die ver plaatsing naar de Oude Kerk tenmin ste ergens goed voor is geweest Op de eerste en laatste twee jaar na is Elckerlijc steeds gespeeld op een volgens Johan de Meester 'intieme plek' van het Prinsenhof, naar zijn mening ideaal voor de opvoering van welk stuk dan ook. Doordat de ruimte er niet te groot was, viel er op de akoestiek niets aan te merken. Dat laatste kon niet worden gezegd van een andere plaats op het Prinsen hof. waar de eerste voorstelling van Elckerlijc werd gegeven, en ook niet van de Markt, waarheen het iaar daarop werd uitgeweken Geen scheiding Het afscheid van Johan de Meester betekent niet dat er een einde is gekomen aan de voorstellingen van Elckerlijc. Delfesta wil Elckerlijc, oor spronkelijk ook een lekespel, voortaan laten opvoeren door amateur-toneel spelers. Het Delfts centrum voor ama teurtoneel heeft op dat plan al posi tief gereageerd. Wel zal er een be roepsregisseur worden aangetrokken. Johan de Meester zegt het geen gek idee te vinden Lodewijk de Boer voor dat karwei aan te trekken. 'Dat zou iets voor hem zijn. Hij bezit een grote muzikaliteit en heeft blijk gegeven van visuele originaliteit. Ik heb er overigens nooit met hem over gespro ken.' Dat Lodewijk de Boer zich tot nog toe met modern toneel heeft bezigge houden, is in de ogen van Johan de Meester het tegendeel van een be zwaar. Hij vindt het onjuist een schei ding aan te brengen tussen klassiek en modern toneel, zoals vaak gebeurt. 'Het heeft voor het moderne toneel, waar ik voor driehonderd procent voor ben, alleen maar voordelen als de klassieke stukken niet vergeten worden.' Johan de Meester, die vooral als re gisseur van klassieke stukken naam heeft gemaakt, vertelt dat hij er zo'n twintig jaar geleden, als mede-direc teur van de Nederlandse Comedie, al voor heeft gepleit de Gijsbreght-tradi- tie in de hoofdstad te vervangen door de traditie steeds een ander stuk van een klassieke Nederlandse toneel schrijver op te voeren. Zijn pleidooi heeft toen geen gehoor gevonden. Johan de Meester bepeinst dat daar aan wel eens de ondergang van de Nederlandse Comedie, en zelfs van het Amsterdams Toneel nu, te wijten zou kunnen zijn. Spijtig zegt hij dat hij toen misschien toch wat meer had moeten 'doordouwen'. De badgastenklas is goed vol: achten twintig kinderen can heinde en ver, die de laatste maand vdór de grote vakantie les krijgen in de Van Speykschoo lin Egmond aan Zee, om dat hun ouders in die badplaats een zomerhuisje hebben en niet willen wachten tot de kinderen ook vrij waren. Zodoende is de badgastenklas een mengelmoesje van kinderen van zes tot en met twaalf jaar, van chris telijke, rooms-katholieke en openbare scholen, uit het noorden, oosten en zuiden dit jaar is er voor het eerst ook een Duits meisje bij allemaal met hun eigen schoolboekjes, die on derling nog al eens plegen af te wijken. Niet direct een makkelijke taak voor de onderwzijeres, mevrouw Plantinga, die voor deze gevarieerde schoolklas staat, maar, zegt schoolhoofd Raats, 'een goeie onderwijzer moet volgens mij voor elke klas kunnen staan cn dit valt ook best mee'. De 'juf' doet het trouwens zo goed, dat de dankba re ouders haar aan het eind van de badschoolmaand overladen met ca deautjes. Egmond is voorzover bekend de enige badplaats die er zo'n klas op nahoudt, een service van VVV en gemeentebe stuur aan de zomergasten. De klas loopt nu een paar jaar, maar is desondanks nog niet wijd en zijd bekend. Het zijn dan ook vaak dezelf de kinderen wèl elk jaar een paar meer en met nu alweer aanmeldingen voor ixilgend jaar die soms al vóór 1 juni arriveren en dan tot die datum in een gewone klas van de Van Speykschool meedraaien. Zo gauw ze in Egmond de school binnenstappen lot vorig jaar gin gen ze naar een dépendance in een dorpscafé hebben ze al een beetje vakantie. Elke middag zijn ze vrij, maar 's morgens van hal) negen tot twaalf uur krijgen ze individueel les uit hun eigen vertrouwde schoolboek jes. Een uurtje rekenen, een uurtje taal, wat geschiedenis en aardrijks kunde en dan nog wat speciale uurt jes: een bezoekje aan een museum en andere leerzame onderbrekingen. En verder worden ze zoveel mogelijk bij de normale activiteiten van de hele school betrokken. Nu mogen ze bij voorbeeld meeiccrken aan de plannen makerij voor het schoolkamp, ook al gaan ze zelf niet mee. Het is een bijzondere klas, die dan ook onder bijzondere rijksregelingen valt. De klas hoeft in principe niet groter te zijn dan 16 kinderen. Zodra het er 32 worden, mogen er twee klassen gevormd worden en het rijk zorgt voor een tweede leerkracht. Hoe de leerlingen zelf over hun bad gastenklas denken, zijn ze op papier aan het zetten. Het worden allemaal opstellen over de klas, waarvan de beste in het Speykertje, de door zes- deklassers geredigeerde schoolkrant, geplaatst worden. slapper Tomeloos dranken, tabak, parfum en andere lekkernijen over de EEG-gren- zen binnenbrengen mag nog niet, maar per 1 juli is de invoer van die artikelen in elk geval aan heel wat slappere banden gelegd dan voorheen. Voor 270 aan allerlei mocht tot nu toe, maar dat wordt 45CL En voor de meeste vakantiegangers het belan grijkst de 200 sigaretten zijn er 300 geworden en wie anderhalve liter gedistilleerd over een van de EEG- grenzen meeneemt, hoeft die halve liter teveel niet meer te verstoppen, want ook die extra halve liter 'Is nu vrij van invoerheffingen. Verder mag de reiziger van 1 juli af zonder extra betaling onder de arm meenemen: 150 kleine sigaartjes of 75 grote bolknak- ken of 400 gram tabak (geen pruim, maar om te roken) en drie liter wijn of andere minder sterke drank. Dat betekent, niet, dat grensbewoners nu ongelimiteerd goederen heen en weer kunnen slepen, net zo min als mensen die geregeld grenzen passeren: zij mo gen over het algemeen een tiende van de genoemde hoeveelheden meene men. Dat dit nu allemaal kan. is te danken aan de Fransen, die hun bezwaren tegen ruimere invoerbepalingen ojizij geschoven hebben en aan de vier kandidaat-EEG-ledcn, die alles meteen best vonden. w.c.'s zijn opgevist. Er moeten veel meer portemonnaies gestolen zijn. want het klinkt nogal ongeloofwaar dig, dat 63 mensen elk met zo'n vierhonderd gulden op zak naar het stadion gestapt zijn, omdat ze mis schien een kussentje zouden willen huren of een lolly kopen. Die 63 kunnen hun eigendom natuurlijk te rugkrijgen ais ze willen, want er moet wel haast een luchtje aan zitten. bewering Het ministerie van defensie regi streert het intelligentie-quotiënt van leerlingen van het b.l.o. Dat blijkt uit een stelling bij het proefschrift van mevrouw A. T. Wippler-De Bruin, die deze week in Utrecht promoveerde. Waarom deze belangstelling bij defen sie, vraag je je af. Boze tongen bewe ren dat dit gebeurt met het oog op de toekomstige samenstelling van de ge neral e staf. bende Zóveel is er vorige week uit de zak ken van voetbaldronken toeschouwers bij Ajax-Inter Milaan geroofd, dat de Rotterdamse politie zo langzamerhand in een georganiseerde zakkenrollers- bende begint te geloven. De gauwdieven gapten samen op z'n minst daar is althans aangifte van gedaan ƒ25.300, ongeveer evenveel als de Ajacieden (niet belastinvrijde man aan de wedstrijd verdiend heb ben. Zakkenrollen van een dergelijke omvang is volgens de politie nog niet eerder vertoond. Vandaar dat er aan een organisatie gedacht wordt, een soort belangengemeenschap dus van zakkenrollers, want vele handen ma ken licht werk en vele kleintjes één grote. Intussen zit de Rotterdamse politie lOWI6tl6 nog met een voorraadje van 63 lege portemonnaies, die na de wedstrijd uit de stortbakken van Feyenoord- Bealvleugels Ex-beatle Paul McCartney is een gevleugeld musicus geworden, sinds hij met zijn 'Wings' samenwerkt. Hij en zijn band brengen hun gevleugelde pop op 22 juli in de Rotterdamse Doelen en misschien nog wel in twee andere steden, maar daar wordt nog over gedubd. Vreemd Cineast annex bergbeklimmer Jan Boon is naar Afrika gevlogen om er een kleurenfilm te maken voor de Amerikaanse World Geographic So ciety. De film duurt anderhalf uur, gaat ook over de bedreigde dieren en speelt zich helemaal af in Kenia en Oeganda, waarvoor Boon o.a. de 6000 meter hoge Kilimanjaro moet bestij gen. Een even lange documentaire gaat hij over Nederland maken, voor dezelfde maatschappij in hetzelfde vreemde land. Paperclips Alle hallen van het Amsterdamse RAI-com- plex zullen van 17 tot en met 25 oktober volledig bezet zijn door bon derden firma's, die alles op kantoor- en zakengebied laten zien. van paper clip tot computer, onder de verzamel naam Efficiencybeurs. Tijdens deze tweejaarlijkse tentoonstelling in 1970 door bijna 100.000 mensen beke ken wordt ook een serie lezingen gehouden. Processie Zondag 24 juni is het weer tijd voor de traditio nele St. Jansprocessie in het Gooise Laren. Een dag tevoren wordt het feest ingeluid met een dienst in de St. Jans basiliek en een concert en voor de dienst op de hoogtijdag zelf komt de oud-bisschop van Groningen, mgr. Nierman, over. Nieuw Een heel ander soort hoogtijdag is het op 25 september voor sportmensen: dan wordt voor het eerst de beurs 'spor- takkom' gehouden (tot de 30ste in de Utrechtse Jaarbeurs), die speciaal ge richt is op allen die te maken hebben met besluiten nemen over het bouwen of inrichten van sporthallen. Op het beursprogramma staan dan ook zaken als ontwerp, bouw en inrichting van overdekte sportakkomodaties en uit rustingen voor sportbeoefening. te laat Het is gebeurd. Corry Konings is geen Rekel meer. Met een plechtige handdruk draagt zij hier het officiële Rekelschap over aan Alkmaarse Hanny Bakkum, de nieuwe, struise voorzangeres van de Rckelmuzlkanten. Huilen is nu voor beiden definitief te laat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7