ie maakt mooiste affiche geiden museumstad'? Leiden voor gewestvorming Joegoslavische meisjes in 'Huize Valjevo' Borden dwingen booteigenaars door te varen 0 fr oph!0/ Vllll Leiden Bewoners willen planwijziging Geslaagden HBS-a Miening krijgt bushalte Katwijker boekte recordbesomming CONTESSA,fijn datje d'r bent Raad Oegstgeest Japanners filmden in Leiden Samenzang in Katwijk Academische examens lachten -- l I IP - f/K\S'ARTET ZATERDAG 10 JUNI 1972 Regio L3 T dU nak< nenst ndeiB die ;zet edoel m bil in te ei IN Het grote succes van de 'Museum Puzzeltocht', die gedu- de Paasvakantie werd gehouden, heeft de Leidse musea doen "i iten wederom iets voor de jeugd te organiseren en wel voor de ■eemdfrvakantie. Helaas komen ook in de zomervakantie minder mooie voor waarop het brengen van bezoeken aan musea een wei- afleiding kan zijn. Ditmaal menen de musea het te moeten in het creatieve vlak, namelijk het maken van een affiche •.n Museumstad'. Op deze affiche moet duidelijk tot uitdrukking dat het hier de Stad Leiden betreft. Tevens dient aan alle aan aktie deelnemende musea die met name genoemd zullen n het uit te reiken 'Museum-Paspoort' op de een of andere (ADVERTENTIE) aandacht te worden besteed. emen gen: irieg j jen a ïerde fiche mag zowel in zwart-wit als leur worden uitgevoerd. Daar- wordt alle vrijheid voor het tite kfc van de affiche gegeven t.w. dat I in, schilderen (viltstiften), foto- horen en in de musea mag helaas raël! morden gefotografeerd), opplak- le dofen uitknipsels van aangekocht of de musea daartoe ter beschik- - [esteld materiaal. Een zogenaam- oit n ompositie' of 'collage' behoort °°k n dus ook tot de mogelijkheden. n uAwordt als eis gesteld dat alle >eure .mende musea worden bezocht, gaan door aftekening op het im-paspoort. terwijl het op prijs t gesteld dat die voorwerpen uit "~"a, die op de deelnemer/ster ;te indruk hebben gemaakt, affiche worden uitgebeeld. 15 juni kan op het kantoor van peiden, Stationsplein 3 te Lei- tegen betaling van 1.een impaspoort worden afgehaald e deelnemer/ster, voor de duur M#2e aktie, een aantal malen vrije ng verschaft tot de in dit pas- l genoemde musea. Daarbij wordt Save* uitgereikt een vel tekenpapier, (85 cm., waarop de affiche moet ;ampjwi gemaakt voor het overige de. Igde materiaal moet zelf worden en pkt voor het overige benodig- :hop-l Livej tat lN Maandag 12 Juni: 17 Hoge Morsweg. Morsweg (van Morsweg tot Hoge Morsweg). Morslaan. Ilylaan. Granaathof. Diamantlaan. Ony- Amethisthof. Smaragdlaan. Robijn- Parelstraat. Topaaslaan, Aquamarijn- Bothastraat. H Vostenstraat. Morsk- UJnhofweg. Agaathlaan, Saffierstraat. Dislaan, Berylstraat. Carneoolstraat. enpad, Kristialsraa. 19 Lage Morsweg. P.C. HoofUaan. Uaan. van Baerlestraat. Jacob Cata- ReHGerard Brandstraat. Coornhertstraat. liygenslaan, Brederostraat. Spleghel- R. Vlsscherstraat. Tesselschadestraat. waterstraat, St. Buysinghstraat, Oa- p raat, Leemanstraat, Conradstraat, Dijk- Stuwsfraat, Sluisstraat, Duikerstraat, an. Haagsestraatweg, ag 13 Juni: 18 Lammenschansweg (beide zijden 1 oeterwoudseslngel tot Station), Kamer- Onnesplein, de Sitterlaan, v. d. Waal- Buys BaUotstraat. Hugo de Vries- Kapteynstraat, v. d. Waalsplein. Van elenstraat, Lorentzkade. Zeemanlaan, Hoffstraat, Bakhuis Roozeboomstraat. 22 M. Treublaan, SUeltJensstraat, himontlaan, v. d. Hoevenstraat. Ka- T 'van van VoUenhovenplein tot n). v. d. Sande Bakhuyzenlaan. cklaan. Temminckstraat. Suringa- Burggravenlaan. Asserstraat. Schol- M, Moddermanstraat. Oppenheim- Tl iinxt rdag 15 Juni: 21 Havenplein. Haarlemmerstraat Haven tot Mare). Donkersteeg, Kuiper- Dullebakkersteeg. Hooglandsekerk- Pelikaanstraat, Koestraat, Lege Werf- Bouwelouwensteeg. Duizenddraad- van der Werfstraat, Meermanshof, serstraat, Maredorpsedwarsstraat. Gre- past, Voesgacht. Noo- en Zui steeg, Janvossensfeeg. Koesteeg, 'n. ersteeg, Janvossensteeg, Koddesteeg, steeg, Oude Singel (van Houtmarkt tot Oude Vest (van Havenplein tot Ma- Lange Zandstraat, Volmolengracht, warsgracht. Koolstraat. Emmastraat, tra at. 23 Haarlemmerstraat (van Turf- t tot Mare, Stille Rijn, Apothekersdijk, «nsteeg. Goegerritsteeg, Prinssesseka- turfmarkt, Steenstraat, Beestenmarkt, Beestenmarkt, Kort Galgewater, Mors- Smidsteeg. Narmstraat, Kruisstraat, i 2e Blnnevestgracht, St. Aagtenstraat, lermarkt. Marktsteeg, Lange Schei- - Nieuwe Mare. Oude Singe (van Mare tirfmarktbrug), Fokkestraat »S IS Juni: I ïo Van Vollenhovenkade en plein. :k HurgronJestraat, Hulzingastraat. Uh- ckkade, Colenbranderstraat, Meyerska- 'uyvendakstraat. Kanaalweg (van Hoge ijk tot VoUenhovenplein), Rijndljk- Kanaalstraat, Dozystraat, de Goeje- t. Cosijnstraat, Hartmanstraat. Room- trlaan, Hoge Rijndijk (van Utr. brug tot Umlnabrug), Utr. Jaagpad (van Utr. tot WUhelmlnabrug), Catharinastraat. troomstraat. 't 26 Hoge Rijndijk en Utr. Jaagpad Ie van Wllhclmlnabrug tot Rhijnvreugd), tvreugd. Bruggestraat. Besjeslaan. Park Leythe'. Roomburgerweg. Aarstraat, ourgerkade en slraat. Gouwestraat. Am- raat, Leedestraat. Wlerlckestraat, IJs- de, Kasteelhof, Vllststraat. Zaanstraat. ttraat. Merwedestraat, Drechtstraat,: straat, Spaarnestraat. Lekstraat. Cosl- F. jpei de otter be de materiaal moet zelf worden zorgge dragen en een uitnodiging tot deelneming waarin de eisen die aan de affiche worden gesteld nader wor den omschreven. Deze uitnodiging kan ook schriftelijk bij VW-Leiden worden aangevraagd. De werkstukken moeten uiterlijk op 15 augustus op het kantoor van VW- Leiden worden ingeleverd. Op woens dag 13 september worden de interes sante prijzen in het Legermuseum uitgereikt. Alle inzenders zullen voor deze prijsuitreiking worden uitgeno digd. Alle inzenders ontvangen een aardig souvenir, beschikbaar gesteld door het Legermuseum. Volledigheidshalve wordt hieraan toe gevoegd dat de inzendingen in twee leeftijdsgroepen worden verdeeld na melijk tot en met 13 jaar en van 14 jjar en ouder. Voor iedere leeftijds groep zijn er een le, een 2e en een 3e prijs. Alle inzendingen zullen in één der musea tentoongesteld worden. Er toestaat verder nog een mogelijkheid dat de beste inzending als affiche wordt gedrukt. Hieromtrent zal dan met de inzender nader overleg wor den gepleegd. BENTHUIZEN Maandagavond half acht komt de gemeenteraad in een extra vergadering bijeen. De bewoners van de Ds. Janszenstraat hebben een schrijven gericht aan B. en W. met het verzoek om in het bestemming splan wijzigingen aan te brengen. Na mens nog drie raadsleden heeft de heer J. Leuen de raad doen bijeenroe pen. LEIDEN Aan de Chr. scholengemeenschap Zuid-West slaagden voor het diploma h.b.s - A: Fred Arp, Voorschoten. Elly Breeuwer Leiden. Allee Bruins, Leiderdorp, neke Freeke, Voorschoten. Jan Willem Gelderblom. Lelden. Bram Hakkenberg. Leiden, Herman Handgraaf, Leiden. Marjanne Hermsen. Voorschoten. Margriet den HoUander. Lei den. Marijke de Jeu. Zoeterwoude. Rob Kopp, Lelden. Ronald Kulvenhoven, Leiden. Han van Meeuwen. Leiden. Leo Menijn, Leiderdorp. Netty Rhljnsburger. Valkenburg. RosaUta de Ruiter. Voorschoten. Bert van Splunter, Leiderdorp. Martina Verweerd. Lelden. Maarten van VUet, Lelden en Sonja Ziel. Voorschoten. ZOETERWOUDE De intensivering van het doorgaande verkeer betekent een zware belasting van het Zoeter- woudse wegennet. In de laatste raads- vergaderinb is aan deze zaak nog weer eens ruim aandacht besteed. Het wachten is op de provinciale omlei- dingsweg die een radikale oplossing inhoudt maar die nog ver weg schijnt. Intussen tracht de provinciale waterstaat met het treffen van voor zieningen, waar dit mogelijk en nood zakelijk is, de overlast enigszins te beperken. Een voorbeeld daarvan is de verlaging van de Asschuurbrug die vorig jaar gerealiseerd werd. Nu is men aan de Miening, die ook deel uitmaakt van de doorgaande route, bezig een bus halte te maken buiten de rijbaan. Het stoppen van de bushalte op de rijbaan zoals dat nu geschiedt is steeds weer oorzaak van verkeersstagnatie. Men heeft de sloot ter plaatse afgedamd en er worden betonnen perronwanden geplaatst. Tijdens de werkzaamheden wordt het doorgaande verkker vanaf Leiden direct vanaf de Europaweg door het uitbreidingsgebied Westein de geleid. Een situatie die het raads lid J. van Diemen graag permanent zag. Daartoe is de prov. waterstaat echter niet genegen. KATWIJK Maarten Jonker, schip per van de Kw 81, van rederij 'Kenne- merland', boekte dezer dagen een re cordbesomming door met een lading van 1900 kisten en 510 premiekistjes vis een besomming van 102.500 te maken. Schipper Jonker is de vader van Arie Jonker, die zelf schipper is op de Kw 39. die veertien dagen geleden de ij eerste 'Hollandse Nieuwe' aan wasl kcuwiz-blauu) KATWIJK In Kuca Valjevo, het nieuwe pension voor Joego slavische werkneemsters, was het gisteren een drukte van belang. Terwijl werklieden nog volop be zig waren, werd van de Tram straat op en neer gereden naar de Industrieweg met alles wat de meisjes te verhuizen hadden. Hun vorige woning aan de Tramstraat staat in het saneringsgebied en zal dus afgebroken worden. In gebrekkig Hollands probeerden vijf meisjes, die in het nieuwe pand aan het schoonmaken waren aan hun vreugde uiting te geven: 'Hier veel beter'; 'Andere huis voor één familie, niet voor veel meisjes,' 'niet meer hele avond wachten op douche'. In Duidelijke richtlijnen nodig met betrekking tot bevoegdheden LEIDEN 'De tegenwoordige samenwerking tussen de deelne mende gemeenten in het gewest Leiden is deels het gevolg van een nochtans bescheiden belan gengemeenschap op enkele ter reinen en deels gericht op het zoeken naar meer gemeenschap pelijke belangen, die o.a. uit een oogpunt van doelmatigheid een gemeenschappelijke aanpak en uitvoering behoeven. Wij zijn van mening dat na gezamenlijk onder zoek en overleg de algemene in druk zal bestaan dat de behoefte OEGSTGEEST Donderdag 15 juni om half 8 komt dc gemeenteraad bijeen. Agenda: Gebruik kantine korf balcomplex; Aanvraag voor de stich ting van een kleuterschool in de om geving van de Kamperfoelielaan; Be schikbaarstelling krediet voor de stichting van een schoolgebouw voor de R.K. Jenaplanschool; Onderwijskre- dieten; Opheffing Heilige Geest Arm bestuur en bestemming vermogen. aan een nauwer samenwerkings verband op een groter aantal ter reinen zal kunnen worden aange toond', aldus antwoordden B. en W. van Leiden op vragen van Ge deputeerde Staten. Een volledig overzicht van gewenste bevoegdheden en taken A-oor het ge- westbestuur kan eerst worden gege ven nadat het beleidsadvies inzake het gewest Leiden is bestudeerd. B. en W. menen dat een gewest, met name de ruimtelijke ordening en planning be treffende, over belangrijke bevoegdhe den zal moeten beschikken, omdat juist die terreinen een grootschalige visie en de praktische toepassingen ervan in sterke mate nodig maken. De financiële regeling moet worden geba seerd op een adequate uitvoering van het taken- en bevoegdhedenpakket. Gedacht wordt hierbij aan een gewest fonds. De ervaringen met de tegenwordige gewestvorming in het land door on derling overleg, leren dat de gemeen ten een grote terughoudendheid be trachten waar het de overdracht van gemeentelijke bevoegdheden aan de gewesten betreft. 'Wij zijn van me ning dat, teneinde de bestaande im passe bij de gewestvorming te door breken, duidelijke richtlijnen van ho gerhand met betrekking tot de be voegdheden en taken der gemeenten en gewesten moeten worden ontwor pen. De gemeenten kunnen in eerste instantie onderling de bestuurlijke or ganisatie inrichten. Niettemin zijn wij voor oplegging van gewestvor ming in slechts die gevallen waar een aantal reeds samenwerken de gemeen ten een duidelijke onwil betoont om de richtlijnen te volgen', aldus B. en W. In het algemeen gaat de voorkeur uit naar rechtstreekse verkiezing van de gewestraad. Gezien de complexiteit van belangen in steden als Den Haag en Rotterdam, LEIDEN In hte begin van de week heeft een filmploeg van de Japanse omroepmaatschappij Nippon Broadcas ting Corporation in het Rijksmuseum voor Volkenkunde en de Hortus Bota nicus opnamen gemaakt. Het program ma, dat een half uur duurt, handelt over dr. Von Siebold, voorheen een bekend botanicus. Mevrouw M. Vos- Kobayashi trad op als tolk. menen B. e*i W. dat een algemene gewestwet niet de benodigde optimale belangenafweging kan bevorderen. Zij geven in overweging, een speciale wet voor het gebied waarin deze steden liggen tot stand te brengen. KATWIJK Traditiegetrouw worden het komend badseizoen samenzanga- vonden georganiseerd in de Oude Kerk aan de Boulevard. De samenzang zal worden afgewisseld door solistisch optreden. Alle avonden beginnen om half negen en zullen ongeveer een uur duren. De organisatie is in handen van de Interkerkelijke Evangelisatiecommis- sie. Medewerking verlenen: 28 juni Nel Biersteker (sopraan): 5 juli Willy Liesveld (sopraan); 12 juli: Het Evan gelisatiekoor o.l.v. J. C. Bonekamp jr.. 19 juli: C. Barnhoorn (bas-bariton): 26 juli: Diny Knetsch (sopraan): 2 augustus: Het Gereformeerd Kerkkoor o.l.v. B. Zaalberg; 9 augustus: Het Evangelisatiekoor o.l.v. J. C. Bone kamp jr.: 16 augustus: Diny Knetsch (sopraan); 23 augustus: Het Gerefor meerd Kerkkoor, o.l.v. B. Zaalberg. hun vorige pension was namelijk slechts één douche aanwezig voor de veertig meisjes en dat gaf vaak lange wachttijden. Daar is nu ruime verbe tering in gekomen. Was- en douchege legenheid zijn er in 'Huize Valjevo' voldoende. Valjevo is de streek waar ze vandaan komen. De meisjes koken om beurten een warme maaltijd ter wijl hun collega's nog in de fabriek werken. Tussen de middag wordt in de fabriek gegeten. De firma Ouwehand had acht man ingezet om de verhuizing te klaren. De meisjes hadden al hun bezittigen in koffers, tassen en dozen gepakt, waarop de naam van de eigenares en van de kamer waar het naar toe moest. Bij de nood-uitgang aan de oostzijde van het gebouw was een steiger aan gebracht. Een grote bouwlift zorgde via de steiger dat alles één of twee etages hoger kwam. De inrichting van het pand is nog erg voorlopig. Er kan nog van alles veranderd worden om het nog meer naar de zin van de dames te maken. De eerste drie k vier weken worden als proefperiode be schouwd. Daarna moeten alle kinder ziekten verholpen zijn. Deze behuizing denkt de firma Ouwe hand de eerste jaren nog wel nodig te hebben. De toestand op de arbeids markt in de regio Leiden maakt het voor een niet schone industrie onmo gelijk voldoende vrouwelijke werkne mers aan te trekken. Ook voor dames uit andere delen van ons land zijn er voldoende aantrekkelijker arbeids plaatsen te vinden. Vislucht is voor velen nu eenmaal niet aantrekkelijk. Daarom verwacht dc firma Ouwen- hand nog jaren gebruik te moeten maken van buitenlandse krachten. LEIDEN Geslaagd voor doet. ex. Ned Recht de dames W Krijn (Leiden). A. Klein Lankhorst (Lelden), de heren C. de Hart (Voorschoten). F S Aghlna (Leiderdorp). H L Blinker (Lelden). H J. J. M v. d. Bruggen (Lelden). W. G. - M F. Nannings «Leiden. A. A. G. Lamb (Lelden). C. J. Smit (Lelden), P. L. van Tilburg (Den Haag) Doet. ex. Rechten vrije studier. mej A. II L. M. Hansscn (Leiden). LEIDEN Niet alleen te land maar ook te water wordt het parkeren voor Leiden tot een probleem. Blijkens gegevens van ANWB en Hiswa neemt het aantal pleziervaartuigjes in Nederland elke acht tot tien jaar met 100 pet toe. En Leiden, vanouds stad aan het water, krijgt daarvan ook zijn deel. Om het 'wild afmeren' zoveel mogelijk tegen te gaan, heeft de gemeentelijke dienst voor havens en waren markten langs de 'invalswateren' gele borden geplaatst, die er de passerende schipper op attenderen, dat hij het 'Leids Havengebied' binnenkomt. En dat is ook het enige, dat Leiden voorlopig kan doen. i EZ0RGING ,r. flien u de krant onverhoopt eens F mocht ontvangen, verzoeken I u ons bij voorkeur te bellen tus- 9 en 12 uur. TEL. 01710-31441. Het plaatsen van de borden is geba seerd op de 'verordening op de Wate ren' van 1871, Artikel 1 van deze verordening bepaalt dat niemand in de Leidse wateren mag afmeren 'waar zulks door eenig teken is verboden'. Dat teken heeft de gemeentelijke dienst nu gesteld. Maar met een ver bodsbord worden overtredingen toch niet tegengegaan! Daarvan is de heer F. van Overmeire. directeur van de havendienst, zich wel bewust. 'De passanten, die hier even aanleggen om wat te winkelen of een hapje te eten, vormen het probleem niet. De woonarken, daar begint het: ze zijn een aanvulling op het woonbestand maar je kunt ze niet ongelimiteerd toelaten. Er zijn enkele concentraties van woonschepen ont staan, die de omwonenden last bezor gen. Bovendien zijn er in Leiden tussen de 300 en 350 scheepjes, groot en klein, gemeerd. Sommige aan pa len, die door de eigenaar in de bodem zijn geslagen, andere aan verankerin gen, die het talud beschadigen. En daarbij komen nog de casco's, die er worden neergelegd om te worden af gebouwd. Dat kan voor de omwonen den soms hinderlijk zijn. Met die borden willen we de boot-eigenaren dwingen door te varen, totdat ze bij de Havendienst komen vragen of er misschien ergens een ligplaats is'. Met het waarschuwingsbord hoopt de heer Van Overmeire tenminste enige greep op de situatie te krijgen. Want voor een ligplaats in Leidse wateren is men liggeld verschuldigd en wie in het Leidse Havengebied wil varen of verblijven voor de duur van ten hoog ste veertien dagen, moet havengeld betalen. Voor dat havengeld worden desgewenst alle bruggen openge draaid. Voor de regelmatige bezoekers van de Leidse wateren is er voorts het Jaarabonnement Havengeld. De gemeente kan nu in ieder geval optreden tegen iedere boten-bezitter, die de verschuldigde bedragen niet betaalt Overigens biedt het jaarabonnement Havengeld ook de gelegenheid, de Verordening op de Wateren te ontdui ken: de abonné kan het hele jaar door weliswaar nu hier dan daar voor een krats in Leidse wateren liggen. Daarom betreurt de heer Van Overmeire dat een poting. de haven en liggeldverordening te wijzigen, in de gemeenteraad vorig jaar op niets uitliep. Zelf hartstochtelijk watersporter, is hij van mening: 'Als je je een jachtje kunt permitteren, dan mag dat jaar lijks echt wel veertig tot vijftig gul den aan liggeld kosten. Er zijn parti culiere bedrijven die een veelvoud per vierkante meter vragen en dan is er nog niet eens een steiger of be schoeiing'. Daarom meent hij dat het ideaal zou zijn dat er op Leids gebied rondom de binnenstad, enkele eenvoudige aan leg- en ligplaatsen worden gecreëerd. Hij ziet de Haven al als een echte haven en noemt als andere mogelijk heden: de singel voor de Zijlpoort, de 'Baggerstaal' en de waterpartij in de Merenwijk. Voor wat betreft de plannen voor een 'Botel' in de Stadstimmerwerf vraagt hij zich af, of die plaats wel zo aantrekkelijk is voor de watersporter: de grootste concentratie van water sport vindt men ten noorden van Leiden. Wie van daar naar het Galge water wil, moet door de Spanjaards- brug, wachten voor de spoorbrug over het Rijn-Schiekanaal, de Vink passe ren en ten slotte de spoorbrug bij Rijnzicht. Afgezien van de doorvaar- thoogte, die tegenwoordig toch wel 2.50 m mag zijn, mijdt bijna ieder bootbezitter bruggen uit angst voor krassen op zijn schuit. En waarom zou hii dan het risico nemen voor een dinertje op de Timmerwerf? V-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3